«Cultuur Kunst Een geheel verzorgde reis door de kosmos let potlood en penseel oprukkend beton te lijf m Sfïieuw programma Scapino van fris tot meeslepend Consistentie - )iseo herleeft in Leiden 'Deze liedjes hebben twee generaties overleefd' 1IJDAC 22 MEI 1998 gal vi'rkli (erk afgeladen bij uitvaart Sinatra i Familie en vrienden, onder wie veel sterren uit de liowbusiness en de filmwereld, hebben woensdag in Beverly lis een herdenkingsmis voor Frank Sinatra bijgewoond. Kirk luglas, Gregory Peck, Jack Nicholson en Anthony Quinn, Liza e'hon Anka, Bob Dylan, Nancy Reagan, Bruce Spring- KuldJ [een en Mia Farrow behoorden tot de aanwezigen. Tony Ben- :ett, een favoriete 'crooner' van de overledene, zong het Ave 114 10 'aria' De vori8e week overleden zanger werd daarna bijgezet in j et graf van zijn ouders in Palm Springs. 'e jj™ Mariene Dumas bekroond voor oeuvre in d imsterdam Beeldend kunstenaar Mariene Dumas krijgt de Da- wai id Roëllprijs, groot 100.000 gulden. Het bestuur van het Prins emhard Fonds bekroont daarmee haar hele oeuvre. De jury oemt onder meer de virtuoze manier waarop Dumas haar teke- liceerd lingen met schijnbaar gemak op papier zet. T* O RECENSIE MAARTEN BAANDERS dollai «telling Scapino Ballet Rotterdam. 20/5, Leidse Schouwburg. l De dalles ?rking ALEN 9.750 t nieuwe programma ond 'P'110 '3e§int met een choreo- ifie op de grens tussen klas- en modern. 'New Cycle' choreograaf Keith-Derrick lolph is een fris ballet voor dansers en zes danseressen spitzenwerk, levendige ongen en heldere armgeba- Maar Randolph ontsnapt de kooi van de klassieke stijl or ook vrijere bewegingen te zen. Helaas blijft onduidelijk hij met deze ontsnap- igspoging naartoe wil. De bewegingen zijn weinig 33'jl tctaculair en karakteristiek, ',50 ardoor er niet veel u| isstuk in het geheugen blijft o'.èo ïgen. Wel opvallend is het iruik van stoelen waarop zit- 933 id gedanst wordt, r vele anderen '05 én hoogtepunt is "Located .30 laviour, shaped in Attitude' Georg Reischl. Dans, mu- !oi k, decor, licht en tekst roepen sfeer op waai- je niet om- 1 kunt. Er heerst een vreem- mengeling van nabijheid en land. De dans begint dicht de toeschouwer met alle daagse beelden: twee mensen die dromerig op de grond liggen en een danseres die aan haar vingers loopt te peuteren. Maar deze herkenbare taferelen wor den gevolgd door dansbewegin gen die juist vervreemding en eenzaamheid uitdrukken. Je ziet emoties en contact in de duet ten, maar wat voor emoties het zijn blijft een mysterie. Er wordt prachtig gedanst, met schitte rende overgangen van bedacht zaamheid naar heftigheid. Het fraaie decor met zijn strakke lij nen heeft iets absoluuts, waarbij de personages als verdwaalde zielen overkomen. 'No' van het choreografenduo Leine Roebana heeft een op vallende stijl. Delen van het li chaam bewegen zelfstandig, alsof de rest er niet is. De danser is willoos als een marionet, een slaaf die onderworpen is aan de impulsen die toevallig in zijn spieren opkomen. We zien kor te schokken door het lichaam gaan, maar als een arm be weegt, wordt het hele lichaam in de vaart meegesleurd en zo ontstaat een zeer dynamische dans met heftige momenten. Dit is typerend voor Leine Roebana. Bewegingskracht en verpletterende impulsen golven over elkaar heen en dit maakt deze mooi opgebouwde cho reografie zo meeslepend. De Burg in Brugge behoort tot de meest indrukwekkende pleinen in Europa. Op een plek zijn eer- schillende gebouwen vanaf de middelet eeuw zetten kunstenaars zich af tegen hun voorgangers. Tegen woordig mag je als kunstenaar weer vinden dat je voortbouwt op een traditie. Het zijn zeker niet de Poster van Amazing Stories uit 1927 zoals te zien op de expositie Groe- De poster van Invaders from Mars, een Amerikaanse film uit 1953. ro ten uit de kosmos. foto pr/boerhaave to pr/boerhaave fgenstanders van de disco- ilf in de jaren zeventig kre- n zelfs bijval van muziekma- rs als Frank Zappa en Hans andenburg van Gruppo lortivo. Hun sloperswerk seft niet mogen baten. Zappa Vandenburg hopt hedentendage nog en deuk in een pak boter £|y]Q( aar voor een groots disco- 1,940 1998 ooi wel de Groenoordhallen orden afgehuurd. The Great Disco Classics 320 irty', vanavond tussen 20.00 02.00 uur, is een initiatief 1 de twee enthousiaste lief- ,,6o ibbers Richard Neuteboom Paul Louwers, die met hun m Party's de afgelopen vijf jaar in Leiden en de kuststreek de discofakkel brandende heb ben gehouden. Fun Party, komt voort uit hun onvrede over het gebrek aan prettige uitgaansgelegenheden voor dejtigplussers die in de jaren zeventig voor de buis kropen als de beurt was aan Ad Visser met zijn Toppop. In hun tijd stonden de hitlijsten bol van de disco-platen van George McCrae ('Rock me baby'), Ta- vares, ('Heaven must be an angel'), Trammps ('Shout'), Gibson Brothers, Tina Charles ('I love to love') en Viola Wills. Genoemde sterren zijn er van avond allemaal bij. Hun korte sets worden aaneengeregen door radio-discjockey Corné Klijn.De kaarten kosten 55 gulden. Vervolg van voorpagina Wie dit jaar niet op vakantie gaat kan deze zomer terecht in Boerhaave. Dit Rijksmuseum van Natuurwetenschap pen en Geneeskunde biedt de bezoeker namelijk een ge heel verzorgde reis door de kosmos aan. Als reisleiders door het buitenaardse staan illustere namen op de rol als Nostradamus, Copernicus, Newton, Hally (van de ko meet) en Orson Welles. standjes van klokkenmakers kunst uit vroeger eeuwen staan opgesteld (planetarium) die het ritme van de hemellichamen ordenen in onze aardse tijd: in seconden, minuten en uren. Het geeft de bezoeker de tijd om daar ter plekke eventueel wat weg te mijmeren over de oneindigheid van het heelal en de fascinatie die de mens daar voor altijd al gehad heeft. Over die fascinatie van vroe ger handelt het vooral in de eer ste zaal waar de reis voert naar de oudheid. Naar de pyrami- den, naar Stonehenge en naar de voorspellingen van de zes- tiende-eeuwse astroloog Nostradamus. Er hangt een fraai wanddoek met daarop een islamitische voorstelling van het zonnenstelsel uit circa 1740 waaruit ondermeer valt af te lei den dat ook in het traditionele Perzië van die tijd inmiddels de aarde om de zon draaide en niet andersom. Een feit, waar het meer vooruitstrevende wes ten al aan moest in 1543, het j Werwoudse polders vereeuwigd op teken- en schilderdag Groeten uit de Kosmos heet de tentoonstelling in het knusse museum aan de Leidse Lange St. Agnietenstraat waar ze, me de gezien de aard van de collec tie, de moeilijke en complexe onderwerpen naar goed gebruik niet uit de weg gaan. „Toch is deze expositie zeker niet be doeld voor alleen maar sterren kundigen of wetenschappers", zegt dr. Rob van Gerit, één van de inrichters van de tentoon stelling die als subtitel heeft meegekregen: Buitenaards ge vaar: feit of fictie. ,,We hopen juist een breed publiek te trek ken. Mensen die van program ma's als deX-Files houden of de jeugd die gek is op science fic tion-films als Star Wars en Alie ns. Die liefhebbers zullen het hier zeker naar de zin hebben." De tentoonstelling is opge splitst in twee delen en de zalen daarvan zijn gescheiden door een tussenruimte waar, toepas selijk in dit verband, twee hoog- jaar waarin Copernicus de we reld op zijn kop zette met zijn even beroemde als omstreden publicatie De Revolutionïbus Orbium Coelestium. Speelt in de reis door het ver leden vooral het educatieve as pect een rol; de aanblik van een monsterachtig en buitenaards wezen .doet vermoeden dat zich achter de zilveren wand van zaal twee een gehele andere we reld ontrolt. Dat klopt. Het gaat hier over kometen, over Mars rages aan het begin van deze eeuw - toen menigeen net als de stripheld Asterix dacht dat de hemel zomaar naar beneden kon vallen - over enge buiten aardse wezens, over signalen uit de ruimte, over meteorieten en over dinosaurussen. Die laatste twee fenomenen hebben zo op het eerste gezicht niets met el kaar gemeen. Dat is een misver stand. Het was namelijk een in slag van een gigantische meteo riet 65 miljoen jaar geleden die in één klap een einde maakte aan de dinosauriërsbevolking op aarde. Er valt op de expositie ook het nodige zelf te doen, maar wie het zich gemakkelijk wil maken gaat er eens rustig bij zitten om naar het hoorspel van Orson Welles te luisteren. Dit in 1938 uitgezonden War of the Worlds veroorzaakte in Amerika op gro te schaal paniek. Velen waren in de overtuiging dat de Marsman netjes daadwerkelijk waren ge land en verschansten zich tot op de tanden toe gewapend in hun huizen. De fraai geïllustreerde catalo gus leest als een spannend jon gensboek en biedt een scala aan prachtige voorbeelden over hoe de mens door de eeuwen heen vaak op het verkeerde been werd gezet door 'ruimtelijke be wegingen'. Natuurlijk liet niet iedereen zich blindelings mee slepen. Zo verzon een astro noom rond de eeuwwisseling een verhaal waarbij hij de rage rond de buitenaardse wezens flink op de hak nam. Eindelijk, zo schreef hij, was de mens er in geslaagd een bericht te sturen naar Mars. Men had hiervoor over kilometers lengte enorme papieren letters in de Afrikaanse woestijn gelegd met de tekst: 'Waarom sturen jullie signalen naar ons?' Waarop de Marsbe woners - die natuurlijk Engels spraken - terugseinden: 'Wij hebben het niet tegen julie. We proberen Satumus te bereiken.' Tentoonstelling: Groeten uit de kosmos. Van 23 mei tot en met 27 september, Museum Boer haave, Lange St. Agnieten straat 10, Leiden. Openingstij den: di. t/m za. van 10.00 - 17.00 uur. Zon- en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. stad. Het plein maakt voor een ieder zichtbaar, hoe tot op de dag van van daag steeds ar chitectuur van hoge kwaliteit tot stand bleek te kunnen ko men. De toe schouwer reali seert zich, dat het eigenlijk vanzelfspre kend is dat ge bouwen in de toekomst op hun eigen wijze het plein zullen kunnen verrijken. Wat ooit modern en eigentijds was, zal een schakel in de bouw- traditie van de stad blijken te zijn. In een levende stad is het onderscheid tussen oude gebou wen (monumenten) en nieuw bouw gekunsteld. Burgers bele ven de stad als een eenheid. Het gaat niet om oud of nieuw, maar om kwaliteit en harmonie. Ook de Leidse binnenstad biedteen verzameling van diver se gebouwen die in de loop van eeuwen gegroeid is. Er zijn ge lukkig diverse voorbeelden van eigentijdse bouw die goed passen in de historische stad. Leiden maakt bij de kwaliteitstoetsing nog het kunstmatige onder scheid tussen monumenten en nieuwbouw. De kwaliteit van de openbare ruimte wordt los ge zien van die van de gebouwen. Het collegeprogramma 1998-2002 wil een samenhan gend kwaliteitsbeleid. De Wel- standsc nieuwbouw) zal •ngevoegd met de dee laar worden Monume Commissie de Beeldende Kunst Openbare Ruimte. Ik vind dit een van de betere voorstellen in het collegeprogramma. Het voorstel sluit ook aan bij de op vattingen van vele Leidse archi tecten en kunstenaars. In de beeldende kunst doet zich eveneens de vraag voor of creaties uit het verleden anders moeten worden behandeld dan de eigentijdse. Vooral in deze tango' staar de selectie uit de door Piet Cleveringa verzamelde heden daagse kunst. Piet Cleveringa is waarschijnlijk de belangrijkste Leidse kunstverzamelaar van onze tijd. Ik weet wel dat hij niet in Leiden woont, maar ais op richter van het LAKtheater en als voorzitter van het Leids Univer- siteitsFonds is hij nauw met de stad verbonden. Al tien jaar ge leden verscheen een catalogus van zijn verzameling, toen Cle veringa zijn collectie schonk aan de Staat der Nederlanden. Nu kunnen bezoekers van De La kenhal van enige tientallen wer ken uit de collectie kennisne men, ook al kwamen zij mis schien in eerste instantie voorde 'oude' kunst in De Lakenhal. Merkwaardig genoeg wordt in het collegeprogramma 1998-2002 voorgesteld om he dendaagse en oude kunst in de beleving van de burger scherper te scheiden. Weliswaar worden de organisaties van De Lakenhal en het Centrum Beeldende Kunst samengevoegd, maar de tentoonstellingen van daagse kunst zouden tr Hooglandse Kerkgracht 1 plaatshebben. Dus niet in De Lakenhal, zoals nu bij de exposi tie van de Cleveringa-collectie het geval is. De gedragslijn bij beeldende kunst wordt dan te gengesteld aan die bij de archi tectuur en de openbare ruimte. Het denken over continuïteit in de cultuur is bij de stadsbestuur ders bepaald niet consistent. heden- r op de Nog geen spoor van kunstrovers De Italiaanse politie heeft nog geen spoor van de drie dieven die woensdag een spectaculaire kunstroof pleegden in het museum voor moderne kunst in Rome. De politie gaat er van uit dat de drie schilderijen (twee Van Goghs, één Cézanne) in opdracht zijn gesto len. De doeken zijn van onschatbare waarde en door de bekend heid onverhandelbaar. Politieke motieven spelen mogelijk een rol. Het persbureau ADN Kronos heeft woensdag een telefoontje ont vangen waarin een anonieme beller liet weten dat hij hel persbu reau zou inlichten „over aJ onze eisen, inclusief politieke. strijd om het behoud van 14330 Groene Hart wordt verwoed 1800 Dert*' D°or vergadertijgers in 177/0 politiek, diplomatieke lob- sten in achterkamertjes en 33K tieve wandelaars en fietsers 180# polders. Gisterochtend 121'® m de steun voor het karak- itieke landschap uit een an- i7o'.« fhoek. Zo'n dertig overwe lf dhobbyïstische kunstenaars 192,® amelden zich in de Grote Ier van Zoeterwoude voor 109!® teken- en schilderdag. Ge- }o2$ end met potlood en penseel 123,® jen zij het gevecht aan met J0V0 oprukkende beton. 12,» lis je de polder schildert, 2b|a kijk je er ook meteen an- 52.» stegenaan", verklaart Anne- 64> ie Kolff het idee achter de 5®* Die wordt georganiseerd 53* uit haar boerderij aan de ^7* 'dbuurtseweg. Daar be- 693 It zich ook een expositie- f Ne waar werk te zien is van 4ii Kompier en zijn vrouw je Knoop. „Mijn vrouw 250Ü 3dert landschappen en naar 2^'j leiding daarvan bespraken 77ook de problematiek van de 'Jg'a 'er. Ons werk is bovendien 54» oongesteld in de nabijheid 200.» polder. Dan is natuurlijk 106.# kelijk de stap gezet om daar 132* mee te doen", vertelt Kom- 760 r illustratie van zijn streven 1100® 11 de beeldend kunstenaar „Als je de polder schildert, dan kijk je er ook meteen anders tegenaan." een dia-raampje. „Als je hier gens Knoop geen professioneel doorheen kijkt, krijgt het pol- kunstenaar te zijn. „Er zijn van- derlandschap een geheel eigen daag mensen aanwezig die al gezicht. Met die fraaie wolken- jaren geen potlood meer heb- hemel is het net alsof je 1 landschapschilderij van Jan van Goyen ziet", verklaart Kompier de magie van de verbeelding. Om dat te ervaren hoef je vol- ben vastgehouden." P. de Vries van de teken-en schilderclub De Kameleon uit Zoeterwoude heeft wat meer ervaring. „Het is heerlijk hier. Je zou eigenlijk foto engel lameijer ook de warme geur en het rust gevende geluid van vogels en schapen moeten kunnen schil deren", verzucht de amateur- schilder, die zojuist zijn aquarel heeft voltooid. Tijdens een korte wandeling door de polder doen de deelne mers de eerste indrukken op van het landschap en zijn cul tuurhistorische waarde. „We hebben de polder vanuit een biologisch oogpunt bekeken, maar ook beeldend. Kleur en vorm zijn uniek in de polder", vertelt Knoop. Die veelzijdig heid komt nadrukkelijk tot ui ting in de verschillende creaties van de deelnemers, die ver spreid over de polder hun in drukken vasüeggen. „Je mag te kenen wat je ziet, maar je mag natuurlijk ook een idee weerge ven", legt Knoop uit. „Ik heb me laten inspireren door de kleuren van de regen boog", zegt een deelneemster. De regenboog op het tekenpa pier valt uiteen in ruitjes. „Die stellen de huizenblokken voor, die het landschap bedreigen." Het gevaar van stad en industrie voor de polder baart ook I. Kraaijeveld zorgen. „De tuin bouwkassen links van mij zie ik als oprukkende woningen. Daarom krijgen die bij mij een zwart-bruine kleur. Ja, je kan een tekening prachtig lieflijk maken, maar je kan ook wat van die dreiging overbrengen", vertelt de uit Amsterdam af komstige biologe. En op dat moment blaast een stevige bries haar bijna voltooide schildering de polder in. De reactie klinkt even onheilspellend als de plots opgedoken wind. „O jee, m'n tekening waait weg. Net als het land." Oude bekenden op verjaardag Annie M.G. Schmidt LEIDEN SABINE V „Niet met de deuren slaan, ja zuster, nee zuster." In de Hooglandse Kerk galmden kin derstemmetjes uit volle borst de regels die de tand des tijds doorstonden. Afgelopen woensdag herdacht Leiden de schrijfster Annie M.G. Schmidt op haar geboortedag tijdens een feestavond met liedtek sten, verhalen en gedichten van haar hand. Niet alleen de kleintjes maar ook hun ouders en grootouders kenden de tek sten uit het hoofd. Bij aanvang maakte jeugd boekhandel SUvester de uitslag bekend van de Anriie M.G. Schmidt-verkiezing waarin kinderen hun favoriete 'lijst trekker', afkomstig uit het oeu vre van de gevierde schrijfster, kozen. Pluk van de Petteflet won met zijn strijd voor betere speelplaatsen. Op de tweede plek schitterde Minoes die voor ieder kind het recht op een huisdier probeert af te dwingen. Als derde eindigde Floddertje met haar verkie zingsleuze 'Snoep moet mo gen'. Zodra muziekensemble 'Ad Hoe' o.l.v. Wim de Ru de noten inzette, barstte het feestje los. 'Het fluitketeltje' was een oude bekende en toen twee volwas sen zangeressen 'Twips, twips, twips' zongen, borrelden meer herinneringen boven. De orga nisatie van de feestelijke avond was in handen van Clare Wes- selius. Deze Annie M-G. Schmidt-bewonderaarster droeg ook zelf een aantal hu moristische en ontroerende teksten voor. Haar zwarte boa paste perfect bij het gedicht 'De depressie van Zwartbessie'. Met Annie's woorden schilder de zij het verhaal van een kip in een dip. Op moeders schoot luisterden de kindertjes in de zaal naar het droeve relaas over Bessie dat onverwacht toch nog gelukkig eindigde. Zanger Arnold Vroomans, in het dagelijks leven koster en beheerder van de Hooglandse Kerk, stepte vrolijk tussen de stoelen door terwijl hij de stro fen: „Op de step, op de step. 'k Ben zo blij dat ik 'em heb", ten gehore bracht. De kinderkoren Eigen Wijs en Op Maat van de Streekmu- ziekschool Leiden droegen een trui met figuurtjes van Fiep Westendorp die boeken als 'Pluk van de Petteflet' en 'Flod dertje' maar ook de verhaaltjes van Jip en Janneke van speels treffende illustraties voorzag. De meeste koorleden namen hun taak als zanger heel seri eus en sloegen hun dirigent ge concentreerd gade. Het decor waarin de zangers waren opge steld bestond uit fuchsia's die na afloop tegen een zacht prijsje te koop werden aange boden. Heel toepasselijk want het koor zong halverwege de anderhalf-uur-durende voor stelling: 'Wilt u een stekkie van de fuchsia.' Een van de oude dames uit het publiek stootte haar buur vrouw aan en vertelde dat het instuderen van deze liedjes haar vroeger, toen zij lesgaf, hielp om een lastige klas voor zich te winnen. Glunderend voegde ze toe: „Deze liedjes hebben twee generaties over leefd en ze spreken nog steeds aan." Na afloop was er limona de want van zingen krijg je dorst. Schmidt moet, met een knipoog, uit de hemel hebben uitgekeken op de literaire pret die ze haar lezers tot op de dag van vandaag bezorgt.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9