Seaorom v Polygram brengt 21 miljard gulden op ahi loc TT verliest monopolie op zwaardere brieven Economie Polw--am universal PolyGram univers Stormloop op Makkums aardewerk Microsoft vraagt rechter uitstel inzake Windows 98 Numico ruilt Fristi in voor vitamines en supplementen Tot 2000 geen subsidie voor aanleg Afrikahaven Zevenduizend reacties op campagne verkeersleiders VRIJDAG 22 MEI 1998 land. n na 3nenh azilië, oornii bezoa elingl tot it volf int rt n bel» ick blij ederla; nc-l VNU breidt activiteiten in VS uit haarlem Het uitgeversconcern VNU breidt via dochterbedrij ven de activiteiten in de VS uit. In 1997 was de gezamenlijke omzet van deze nieuwe activiteiten veertien miljoen gulden. Het (dochterbedrijf BPI neemt het vaktijdschrift voor acteurs Drama- logue en voegt het samen met de eigen periodiek Backstage West. Tevens heeft BPI een belang van 65 procent genomen in de beurzenorganisatie Sunshine Group. Sunshine geeft ook een tijdschrift uit dat zich richt op bioscoopeigenaren. In New Jersey heeft VNU-dochter Bill Communications drie vakbladen overge nomen die zich richten op restaurants en voedingsmiddelen. Visgronden België verboden gebied brussel De Belgische visgronden binnen drie mijl van de kust worden bijna een jaar lang verboden gebied voor grote Neder landse kotters. Tot 31 maart 1999 hebben alleen kleine Belgische [vissersschepen toegang tot de kuststrook. Dit is het resultaat van overleg tussen de Belgische en Nederlandse autoriteiten. Begin maart blokkeerden Belgische vissers met hun schepen de haven van Oostende. Ze protesteerden daarmee tegen de komst van Nederlandse vissers die met hun veel grotere kotters alle platvis voor de Belgische kust zouden wegvangen. Tot eind maart vol gend jaar blijft de tong in de driemijlszone voorbehouden aan de kleine Belgische vissersschepen. Voor de visserij op kabel jauw en garnalen verandert er niets. Martinair gaat op Antillen vliegen imstelveen Martinair wil vanaf november twee keer per week, op dinsdag en donderdag, op Curasao en Bonaire gaan vliegen. Deze nieuwe lijndienst, de Dutch Caribbean Express komt in de plaats van de vluchten die de KLM (eigenaar van Martinair) per 1 november staakt. De Martinair-vluchten zijn bedoeld voor va kantiegangers met complete reisarrangementen. De marketing en verkoop van de nieuwe dienst blijft voorlopig nog Ln handen van de KLM. Schiphol richt bv's op schiphol Luchthaven Schiphol heeft vooruitlopend op de mo gelijke privatisering drie besloten vennootschappen opgericht. De vennootschappen moeten bijdragen aan het sreven van de luchthaven om een meer markt- en klantgerichte onderneming te worden. Het gaat om Schiphol International bv, dat zich richt op het verwerven van internationale deelnemingen en het op bouwen en beheren van luchthavens. Daarnaast is er Schiphol Estate bv dat vastgoed gaat beheren en Schiphol Project Consult bv dat adviezen geeft en zich bezighoudt met project management. Meer fraude met WW en WAO amsterdam De uitvoerders van sociale-zekerheidswetten heb ben vorig jaar meer fraude geconstateerd met werknemersverze keringen als WW, WAO en Ziektewet. Het totale fraudebedrag is 104,5 miljoen gulden. Bij ontvangers van uitkeringen zijn ruim |15.000 gevallen van fraude geconstateerd, 46 procent meer dan een jaar eerder. Aan werkgeverszijde is ook meer gefraudeerd. Het gaat dan meestal om het niet betalen van de verplichte pre mies. Vorig jaar zijn 389 gevallen van fraude geconstateerd, der den procent meer dan in 1996. Ballast/Strukton bouwen Calandtunnel Amstelveen De aannemerscombinatie Ballast Nedam, Strukton Betonbouw en Van Oord gaat de Calandtunnel in het Rotter damse havengebied aanleggen. De combinatie was met 369 mil joen gulden de laagste inschrijver. De werkzaamheden beginnen september. De oplevering van de tunnel is gepland voor juli 2002. De Calandtunnel krijgt een lengte van 1.460 meter. Scheepswerf Verolme gaat de tunnelelementen bouwen. Door het Calandkanaal varen zeeschepen op weg naar stuwadoorsbe- drijven of weer terug naar zee. Dat betekent dat het verkeer naar de Maasvlakte geregeld stil staat, omdat de brug open rop tropi! ereld nderc 'ereli iuctie ustrie on ankzij linister Jorritsma (verkeer en interstaat) wil PTT Post het ex- lusieve recht ontnemen op de ezorging van brieven met een wicht tussen honderd en vijf- onderd gram. PTT Post houdt Been het monopolie voor brie tot honderd gram. Andere ijven mogen die alleen be- )rgen als ze daarvoor drie keer el in rekening brengen als Post, zo laat de minister in woord op Kamervragen we- i lrl mak; ovi n Ier -.m Het plan van Jorritsma past in beleid om de postmarkt erder te liberaliseren. PTT Post an zich daar in vinden. ,,De oorstellen sluiten aan bij wat daarover met de minister ebben besproken", aldus een 'oordvoerder van de onderne- óng. In 2003 moet er volgens de uropese Unie een einde ko- r zijne en kaf Seagram neemt film- en muziekstal van Philips over den haag cpd Philips kan door de verkoop van Polygram voor ruim 21 miljard gulden aan het Canadese Seagram bijna 16 mil jard gulden in de kas schuiven. Philips-topman Boonstra noemt de verkoop 'de laatste stap' in de herstructurering van Philips, waaraan hij na de opvolging van Timmer in oktober 1996 met een razende start is begonnen. Sea gram, een op Canadese whisky gebouwd drank- en en- tertainmentconcern met een muziek- en een filmpoot, wordt in een klap de grootste platenmaatschappij ter we reld. geheel te onbeduidend om in Hollywood een rol te kunnen spelen. De analist signaleerde dat de managers van Polygrams filmafdeling de bui al zagen hangen en allemaal bezig waren een nieuw arbeidscontract af te sluiten, 'om een goede afkoop regeling te kunnen afdwingen'. Het Franse betaaltelevisiebedrijf Canal+ wierp zich gisteren op als mogelijke koper. Onder Jan Timmer, ooit zelf de baas bij de platenmaat schappij, was Polygram een pa rel in de kroon en een absolute kernactiviteit voor Philips. De onderneming stond centraal in het beleid waarmee Philips zich richtte op meer inkomsten uit 'software' in plaats van appara- Seagram kan door de die gisteravond tot een akkoord leidde, zijn bescheiden muziek- activiteiten onderbrengen bij Polygram, sinds 1991 de groot ste platenmaatschappij ter we reld en volgens analisten ook commercieel de beste. Voor So ny, Warner en EMI, wegens het uitgebalanceerde palet aan la bels en artiesten. Seagram is alleen geïnteres seerd in het muziekbedrijf. Po lygram Filmed Entertainment wordt door de Canadezen 'zo snel mogelijk' verkocht. De filmdivisie speelde, na een aan loop van acht jaar en een mil jardeninvestering, zeker artis tiek gezien een leidende rol in Europa, maar maakte nog geen winst. Het verhaal van finan cieel analisten, dat de filmdivi sie een 'welkome aanvulling' zou zijn op de Universal Stu dio's van Seagram, dat zou kun nen profiteren van het eigen distributiesysteem in Europa en Amerika, is daarmee afgestraft. Maar voor Seagram is het film bedrijf van Polygram te zwak om de eigen kwakkelende Uni versal Studio's boven Jan te til len. Volgens een analist van AB- N Amro is Polygrams filmcata logus van 1.551 titels te klein, en de omvang van de divisie in zijn muziekcatalogus van Polygram was in Timmers optiek essentieel voor een toe komst waarin betaaltelevisie, Internet en andere media-acti viteiten de dienst uitmaken. Topman Alain Lévy kreeg naast Polygram de divisie Philips Me dia onder zijn hoede, waarin onder meer de cd-i, Web TV waren ondergebracht en die met ideeën en programma's het kabelnetwerk-in-opbouwmoes- ten voeden. Maar Timmers op volger Boonstra rekende in no time af met Timmers software- strategie. De sportzender Sport7 sneuvelde, Boonstra ontmantel- AL im AL Philips-topman Cor Boonstra licht op een persconferentie in New York de verkoop van Polygram toe. Sea gram-president Edgar Bronfman jr. (midden) en Frank J. Biondi, voorzitter van de raad van bestuur van Uni versal Studios, (rechts) luisteren belangstellend mee. foto afp jon levy de de Mediagroep, verkocht de kabelnetwerken (UPC), de vi deotheken van Superclub en zette Origin in de etalage. Ondanks Boonstra's herhaal de bewering van het tegendeel gaat nu dus ook Polygram de poort uit. De trouwe winstma ker Polygram is het afgelopen jaar enigszins in de versukkeling geraakt door stagnatie in de we reld-muziekmarkt. Die positie zou een risico voor Philips' groei in de markt van digitale hardware zijn. Boonstra mikt op tv's, video's, radio's, scheerapparaten, hoog- tezonnen, computer-randappa- ratuur en telefoons en dan vooral de digitale uitvoeringen daarvan. Dat soort producten kan Philips volgens Boonstra het beste maken en daaraan heeft het zijn wereldfaam te danken. Hoewel Verlichting en Computerchips de winst bin nenbrengen, is Consumenten producten Boonstra's fa divisie. Die zelf nog geen winst oplevert door prijsverval in au dio-video en aanloopverliezen bij de telefoonpoot PCC. Analis ten suggereren dat Philips met de miljarden van Polygram een grote chips- en/of telefoonpro ducent zal kopen. Met Motorola groot in chips, leidend in zaktelefoons zou het mes zelfs aan twee kanten snijden. Het belang van Polygram voor Philips bij de marketing van een nieuw medium, zoals de digitale versatile disk (dvd), is beperkt: bij de introductie van dcc en cd-i kon het muziek- concern geen rol van betekenis spelen. De eigengereide top man Levy was zelfs de eerste om met nauw verholen cy nisme dcc en cdi dood te verklaren. Het schetste de onaf hankelijke opstelling van de Po- lygram-top, die bovendien per persoon ook meer salaris op strijken dan hun bazen bij Phi lips. De grote slag van Seagram volgt op een teleurstellend kwartaal, met een omzet van 2,85 miljard dollar (ongeveer 5,8 miljard gulden). Vooral de dran- kenpoot, met naast Seagrams Canadian Whiskey onder ineer Martell cognac, Chivas Regal, Crown Royal en Tropicana Jui ces, viel terug van een miljard tot 852 miljoen dollar. Volgens topman Bronfman is de tegen valler te wijten aan de Aziati sche crisis. De muziekpoot van Seagrams draait goed, de film- divisie beleeft volgens Bron fman een lousy year. Recente producties als Blues Brothers 2000, Primary Colors en Mercu ry Rising zijn geflopt. Beleggers hebben er recentelijk op aange drongen Seagrams op te split sen in een afzonderlijke drank en- en een entertainmentbe drijf. Maar de algemene opinie is bewonderend over de manier waarop Bronfman de slapende muziekactiviteiten van Sea grams de afgelopen jaren leven in heeft geblazen. Seagram was volgens analis ten een van de twee bedrijven in de wereld die baat konden hebben bij de overname van Polygram, evenals het Duitse Bertelsmann. Andere zijn te klein of juist te groot, zoals So ny, Warner en EMI (dat ook een bod zou hebben gedaan). men aan het monopolie van postbedrijven. In 2000 wordt vastgesteld of dat haalbaar is. PTT Post heeft daarover twijfels omdat de liberalisering niet in alle landen even snel gaat. Het postbedrijf vindt het een goede zaak dat de minister het tempo waarin PTT Post de ex clusieve rechten verliest niet te hoog opvoert. „We mogen best voorop lopen, maar niet te veel uit de pas. Dan zou er een te scheve verhouding onstaan ten opzichte van buitenlandse post bedrijven met een sterkere mo nopoliepositie", zo stelt PTT Post. Jorritsma heeft haai' plannen voor verdere liberalisering van de postmarkt voor een reactie voorgelegd aan het Overlegor gaan Post en Telecommunicatie (OPT) en de Onafhankelijke Post en Telecommunicatie Au toriteit (OPTA). makkum Het liep gisteren storm bij Koninklijke Tichelaar in Makkum. Buiten stonden rijen wachtenden om bij de aardewerkfabriek binnen te komen in verband met de verbouwingsuitverkoop van het wereldberoemde Makkumer aardewerk. Sommige kopers verlieten bepakt en bezakt het bedrijf. In totaal 20.000 artikelen gaan voor de helft van de prijs weg. De uitverkoop, volgens het bedrijf de eerste sinds de oprichting in 1594, duurt tot en met zondag. foto» anp» jaap schaaf washington Het Amerikaanse softwarecon cern Microsoft heeft de rechter zeven maanden uitstel gevraagd van de regeringseis om veran deringen aan te brengen in zijn computerbesturingsprogramma Windows 98. Microsoft deed het verzoek gisteren aan de voor avond van de hoorzitting in de grote antitrustzaak die de over heid heeft aangespannen. De kwestie draait om het pro gramma Windows 98, waarin Microsoft een Internetprogram- ma heeft aangebracht. Andere producenten van Intemetsoft- ware hebben daartegen gepro testeerd. De overheid heeft de zaak overgenomen, omdat de softwarereus door zijn domi nante positie op de markt de entie helemaal geen kans meer geeft. De rechtszaak kan jaren duren. Microsoft wil nu eerst alle do cumenten van het ministerie van justitie inzien. Dat geldt ook voor de papieren van de rechts zaak die twintig Amerikaanse staten hebben aangespannen. Dat zou zestig dagen vergen. Verder wil het concern 120 da gen de tijd hebben om iedereen die de overheid informatie heeft verstrekt te horen en dan nog eens dertig dagen om een eerste antwoord op de beschuldigin gen te formuleren. Micosoft wilde zijn nieuwe programma op 25 juni lev gezien het i Of dat den haag jankuys orrköping .jeroen windt MM rodu' istfood gegeten? Slik dan vita- het tekort aan te vul- n. Hardgelopen? Vitamines lenen als afweer tegen vuile offen die het lichaam zijn bin- J ingedrongen. Als je de directie in Numicos' nieuwste aan- inst Vitamex aanhoort, is hun luct onmisbaar in de mo- frne samenleving, utnico, voorheen Nutricia, tnkt de markt te hebben ge- I inden om het concern weer pdrie poten te schragen. Dit nodig nadat Numico he loot producten als Chocomel i Fristi af te stoten. Dit onder- iel is goed voor ruim zeshon- itd miljoen omzet, vijfjaar moeten het gezond- üdsvoedsel en de voedings- 'pplementen uitgroeien tot fn omzet van een miljard. De ibyvoeding is nu met een om zet van 1,7 miljard de belang rijkste poot. Daarnaast maakt het bedrijf klinisiche voeding en medisch- en dieetvoedsel. Het Zweedse bedrijf Vitamex (omzet 150 miljoen) vormt de spil van de expansieplannen. Vorig jaar verwierf Numico tachtig procent van het familie bedrijf. De rest bleef bij de fami lie Lundström. De familie kent de markt en de producten die Numico graag wil hebben. Het Zoetermeerse concern geeft Vi tamex de wereldwijde ingangen waar het naar zocht. „De omzet van de vijftig eigen Naturapoteket winkels in Zwe den groeit jaarlijks met bijna twintig procent en is een afzet kanaal van 25 procent van de productie. Via het eigen postor derbedrijf Naturpost verkoopt Vitamex veertig procent van de productie in Scandinavië", zegt vader en directeur Bengt Lund ström. De resterende 35 procent is productie voor andere mer ken en export. Bijna de helft van dit deel gaat naar de VS. Op de Nederlandse markt start Vitamex deze herfst een proef met het postorderbedrijf. De Vi- tamex-spullen komen onder de naam Zonnatura in de Neder landse winkels. Dit merk is al langer in handen van Numico. De hele sector moet nog aan ge loofwaardigheid winnen. Waar de Vitamex-leiding overtuigd is van het gezonde effect van hun spullen, kunnen ze nog weinig wetenschappelijk bewijs over leggen. Volgens TNO is er in Nederland nauwelijks sprake van vitaminetekort en hebben alleen ouderen en zwangere vrouwen echt baat bij extra vita mines. Ook het geneeskrachtig effect mag Vitamex nog bij bijna geen enkel product claimen. Daarvoor moet eerst duidelijk wetenschappelijk bewijs wor den geleverd. Justitie VS tegen samenwerking van BA en AA washington KRF-Rtr Het Amerikaanse ministerie van justitie is tegen de samenwer king tussen British Airways (BA) en American Airways (AA) die de twee luchtvaartmaatschap pijen in 1996 aankondigden. De alliantie, de grootste tot nu toe op luchtvaartgebied, belemmert volgens Justitie in grote mate de vrije concurrentie op de routes tussen de VS en Groot-Brittan- nië. De twee maatschappijen hadden vanaf april vorig jaar al hun vluchtschema's aan elkaar willen koppelen. Dat is nog niet gebeurd omdat de Europese Commissie al eerder bezwaren maakte. Brussel wil dat de twee maatschappijen op de Londen- se vliegvelden Heathrow en Gatwick meer ruimte bieden aan hun concurrenten. Ook zouden ze op veel routes tussen de VS en Groot-Brittannië het aantal vluchten moeten beper ken. De Amerikaanse bezwaren komen in grote lijnen overeen met die van de Europese Com missie. CTSV: Geen sprake van seizoensarbeid Docenten private instituten krijgen geen uitkering meer Het College van Toezicht So ciale Verzekeringen (CTSV) heeft bedrijfsvereniging Ca dans verboden nog langer WW-uitkeringen te verstrek ken aan meer dan vierhonderd medewerkers van particuliere instituten die dagopleidingen verzorgen. Volgens het CTSV hebben deze docenten hier geen recht op. De bedrijfsvereniging moet met directe ingang de richtlij nen aanpassen. Docenten kunnen per 1 juni geen aan spraak meer maken op de uit kering die zij in de stille zo mermaanden ontvingen. Zij zijn hiervan pas in april op de hoogte gesteld. Vier grote op leidingsinstituten Schoevers Opleidingen, Hogeschool No tenboom, de Doetinchemse Opleidingscombinatie en het Nederlands Opleidingscen trum voor Toerisme heb ben hun onvrede over de gang van zaken geuit. De medewerkers zijn vol gens de instituten op contract basis in dienst en dus als het ware seizoenarbeiders. Vol gens het CTSV is er sprake van een zogeheten cyclisch werk verband. „Dit onderwijs valt niet onder seizoensarbeid. Elk jaar komen de werknemers voor dezelfde periode in dienst, zonder dat er verlies van arbeidsuren optreedt", licht woordvoerder Weeman toe. Cadans is het hiermee niet eens. „De docenten heb ben de 26 weken voorafgaand aan de eerste werkloosheids dag gewerkt. Op grond hiervan hebben zij recht op een uitke ring", zegt woordvoerder Pisa. Gedupeerde werknemers die hiertegen bezwaar aanteke nen, krijgen steun van de werkgevers. Er is een regeling getroffen voor degenen die in problemen komen. Jorritsma antwoordt op Kamervragen De twee Kapierleden reageren dan ook kritisch op alle activi teiten in het Amsterdam - Noordzeekanaalgebied. In dat kader vroegen ze Jorri tsma of het waar is dat er in een regeling voor havenprojecten 25 miljoen gulden is uitgetrokken voor de aanleg van de Afrikaha ven. Jorritsma ontkent dat. De 120 miljoen gulden voor haven projecten ga^n volgens Jorrits ma op aan een passagierstermi nal, de aanpassing van de Australiëhaven en de eerste fase van Westpoort-West. De aanleg van de /Yfrikahaven valt onder de tweede fase van Westpoort- West. HAAGS REDACTEUR Voor de aanleg van de Afrikaha ven bij Ruigoord is tot en met 1999 geen subsidie beschikbaar. Bovendien is voor dit doel nog geen subsidieaanvraag ontvan gen. Dit antwoordt minister Jor ritsma van verkeer en water staat op vragen van de Kamerle den Van der Ploeg (PvdA) en Vos (GroenLinks). Zij kijken met argusogen naar de ontwikkelingen in het Am- sterdam-Noordzeekanaalgebied en vrezen dat daar grote projec ten worden gerealiseerd zonder dat de landelijke politiek zich daarover heeft kunnen uitlaten. schiphol» rudolf kleun Het kan nooit helemaal de be doeling zijn geweest. Maar het staat hoe dan ook als een paal boven water dat de campagne luchtverkeersleiders groot succes is. Ongeveer zevenduizend men sen reageerden bij de luchtver keersbeveiliging. Inmiddels zijn er 25 in opleiding, terwijl voor enkele tientallen de procedure nog loopt. De luchtverkeersleiding, de instelling die het inkomend en uitgaand verkeer op de Neder landse vliegvelden regelt, maak te vorig jaar al melding van een dreigend personeelstekort. Dat was reden om een campagne te beginnen. Kennelijk werd daar in het beeld van een aantrekke lijk bestaan geschetst, van goed betaalde, hoogopgeleide func tionarissen met zeer verant woordelijk werk. De campagne zat zo goed in elkaar dat ze met een reclameprijs werd be kroond. In de praktijk blijkt ze dus ook effectief te zijn geweest Een woordvoerder van de Luchtverkeersbeveiliging (LVB) wijst er overigens op dat de dienst veel kandidaten nodig heeft omdat er sprake is van een zware selectie. „En niet alle reacties monden ook uit in aan meldingen. Uiteindelijk blijven er veel minder kandidaten over." De dienst heeft de ko mende acht jaar in totaal onge- s te vullen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7