Woede en verbittering smeulen in vroeger Biafra Buitenland :>p Grootschalige seksbusiness verwacht in marge Expo '98 Weer schandaal rond vrouw Netanyahi Japanse oud-premier Sosuke Uno doe VRIJDAG 22 MEI 1998 Wat er met de tropische regenwouden gebeurt, dramatisch. Elke dag verdwijnt er door kaalkap een fliii oppervlakte van deze voor onze aarde zo belangrijke bos? Toch zult u van die ontbossing nooit iets in n krant terugvinden. Althans - niet in het papier waarop krant gedrukt is. Simpelweg omdat de vezel van tropii hardhout niet geschikt is voor papierproductie. het produceren van papier is behalve onjuist, ook onzinnig. Wordt er dan niet ergens anders in de wereld t ander type bomen omgehakt voor papierproductie? Inderdi dat gebeurt. Hout blijft nodig om karton en papier te maki jveel rr Pc Maar ten eerste: van allé bomen die er wereld» itwoi gekapt worden, is slechts 10% bestemd voor de productie Het^ karton en papier. er<^eii r r an zi. En ten tweede: de Nederlandse papierindustrie! bruikt vrijwel alleen maar hout uit gebieden waar bossen verantwoorde wijze beheerd worden. En dat betekent on« in~2i urope meer: één boom weg, minimaal één boom erbij. (Dankzij manier van werken is de totale bosoppervlakte in Europa afgelopen jaren niet af-, maar zelfs toegenomen.) Daar komt bij dat we in Nederland heel ver zijn recycling. Het in Nederland geproduceerde papier en kan bestaat voor meer dan 75% uit oud papier. Een krantenpagina die u op dit moment leest 1 astfoc zelfs voor 83% oud papier bevatten. 1111651 v n Ha Kortom. We zijn op de goede weg. Maar natuur moeten we met z'n allen nog meer en nog beter aan recyd klein beetje nieuwe hoop aangeplant. mies nmic mktc Als u meer wilt weten, kunt u contact opnemen i uder pdrie as no tot pi het Informatiecentrum Papier en Karton, Postbus 3009, 2001 DA Haarlem, telefoon: (023) 534 34 38. \tïf' WE HEBBEN STEEDS LANGER PLEZIER VAN KARTON EN PAPIER. 5vei|byvo ENUGU IAN STEWART/AP Gebroken zitten ze langs de kant van de weg. de verstoten overblijfselen van een catastrofale bur geroorlog in Nigeria. Een oorlog waaraan niemand wil terugdenken, maar die ook niemand kan verge ten. Een tiental mannen van de Ibo-bevolkings- groep lbo, veteranen van de Biafra-oorlog van der tig jaar geleden, komen elke dag in rolstoelen of op krukken naar de druk ke weg in de buitenwijken van Enugu, de vroegere hoofdstad van Biafra. Ze kunnen toch nergens an ders heen. Ze hebben hun armen en benen gegeven en er niets voor teruggekregen,zeg gen ze. Honderdduizen den landgenoten hebben de onafhankelijkheid van Biafra zelfs met hun leven moeten bekopen. Die on afhankelijkheid duurde slechts 31 maanden. Voor de huidige militaire dictators van Nigeria is de Republiek Biafra slechts een vervelende herinne ring, die maar het beste ver weg in de geschiede nis kan worden bijgezet. Maar de onderhuidse woede en het gevoel van verraad door de macht hebbers zijn springlevend bij de overwegend chris telijke lbo in het zuidoos ten van Nigeria. Die gevoelens lijken sterk op de gevoelens die in 1967 tot de afscheidings oorlog leidden. „Niemand van ons kan lopen", zegt Francis Joku, voormalig soldaat van het Volksleger van Biafra. „We zijn kreu pel, net als ons vader land." Nigeria, een land met vele etnische breuklijnen, heeft een verleden van wisselende successen bij de vreedzame coëxisten tie van de zeer diverse be volkingsgroepen. Het is niet eenvoudig om die onder één vlag onder te brengen. Economische problemen maken die taak nog moeilijker. Etni- De ambtenaar van de Portuge se gezondheidsdienst schuift wat ongemakkelijk heen en weer op zijn stoel in de tv-stu dio: Er zullen de komende maanden veel contactos zijn tussen de miljoenen bezoekers van de Expo '98, mogelijk met desenvolvimentos sexuais, seksuele ontwikkelingen. De ambtenaar voert een, voor Portugese begrippen, openhartige campagne om het condoomgebruik te stimule ren. Misschien wel te open hartig, denkt de ambtenaar, maar waarschuwingen tegen aids zijn nodig. Tijdens en na de vorige wereldtentoonstel ling is er immers in en rond Sevilla een flinke toename van HIV-ge infecteerden geconsta teerd. De Portugese Gezondheids dienst pakt het groot aan. Af gelopen zondag werd tijdens het nieuws op de staatstelevi sie RTP het startschot gegeven voor een voorlichtingscam pagne tegen aids. Advertenties met teksten als 'Geen pro bleem als je geen condoom hebt - betaal gewoon met je li chaam' staan in de grote kran ten tussen de honderden ad vertenties waarin prostituees seks aanbieden. Volgens recente studies is 60 procent van de prostituees in Lissabon drugsverslaafd. Het Portugese aanbod is de afgelo pen weken versterkt door toe loop uit het buitenland, barman tijdens zijn dienst in een vierstenen! vlakbij de Avenida da Ubt de, de Champs-Elysées Lissabon: „Met duizenden ze gekomen, uit Brazilië, Joegoslavië en de voorin Sovjet Unie." Naast de seksbusiness I nen amoureuze verwikki gen tussen Expo-bezot het aidsrisico verhogen. Be ve een grote verzameling zame tentoonstellingen zij namelijk tal van mogeli den voor vermaak tot vroege uurtjes, wat volj Kj een Portugese krant n lungas, lange nachten bel» De echtgenote van de Israëli sche premier Netanyahu is voor de zoveelste keer het onderwerp van een schandaal, ook al heeft ze nu zelf niets gedaan. De boosdoener is nu Netanyahu's adviseur David Bar-Illan, die volgens het weekblad The New Yorker heeft gezegd dat Sarah Netanyahu „niet de stabielste vrouw ter wereld is". In Israël is enorme opschud ding ontstaan over de uitspraak die in het komende nummer van The New Yorker aan Bar-Il lan wordt toegeschreven. Maar deze ontkende dat hij iets der gelijks heeft gezegd over de 'first lady'. Die haalde zelf al een aan tal keren de pers door haar on rechtvaardige behandeling van ondergeschikten, haar woede uitbarsting tijdens een televisie interview over de ontrouw van haar man in het verleden en de uitspraken die haar eerste man doet in een boek over hu lukte huwelijk. Volgens Bar-Illan vroe| Yorker-joumalist David nick (winnaar van de gieuze Pulitzerprijs voor ji fistiek) hem of het waarw mevrouw Netanyahu on is. „Ik zei: Hou op metc zin. Het is niet alleen onw doet alles wat een firs moet doen." Remnick blij ter bij zijn versie. De voormalige Japanse premier Sosuke Uno, die in 1989 aftrad toen hij net iets meer dan twee maanden aan de macht was, is gisteren op 75-jarige leeftijd overleden. Uno moest zijn ambt neerleggen na een zware verkie zingsnederlaag van zijn partij LDP en een seksschandaal. Uno was begin juni 1989 ei genlijk bij gebrek aan een bete re kandidaat premier geworden. De keus viel op hem omdat hij niet bezoedeld was door een aandelenschandaal dat politie ke slachtoffers had gemaakt, onder wie zijn partijgenoot en voorganger Takeshita. Uno zou als een soort Mister Clean het imago van zijn partij moeten oppoetsen, maar daar kwam niet veel van terecht. Al binnen een week na zijn aantre den onthulden de kranten dat hij een buitenechtelijke affaire had met een geisha, die hij ook nog eens slecht betaalde. Zijn reputatie kreeg vooral door zijn schraperige gedrag een enorme deuk, ondanks de goede indruk die hij voor zijn premierschap had gemaakt als minister van buitenlandse za ken. In die functie legde hij de basis voor de normaliseri de betrekkingen tusse: land en Zuid-Korea. De verkiezingsnederlai de LDP was de neksla- Uno's carrière. Op 10 au trad hij af. Hij werd parle lid en verdween in juli 19' voor de verkiezingen ui! panse politiek. Uno was voor zijn pi loopbaan bekend als sd Hij schreef op basis van gen oorlogservaringen et; over Japanse krijgsgevai in Siberië (Terug naar Ti dat drie jaar na de public 1948 werd verfilmd. sche twisten zijn de laatste tijd weer in sterkte toegenomen. Sinds generaal Sani Abacha, een moslim uit het noorden, vijfjaar gele den de macht greep, is het bergafwaarts gegaan met de Nigeriaanse economie. De corruptie is aan de macht. Van eerlijke con currentie is geen sprake. De kliek van Abacha speelt elkaar de belangrij ke transacties in het be drijfsleven toe. Dat maakt de situatie voor de lbo, die van oudsher op ge spannen voet staan met de noordelijke moslims, er niet beter op. Een generatie na de Bia fra-oorlog klagen de lbo van nu dat hun olierijke land wordt uitgebuit door de Abacha-kliek, en dat ze worden behandeld als tweederangs burgers. De lbo spelen geen enkele rol in de hogere echelons van de macht. Zelfs als de be loofde presidentsverkie zingen dit jaar doorgaan, zullen de lbo, die een kwart van de totale Nige riaanse bevolking vor men, slechts in twee van de dertig deelstaten de stembusuitslag kunnen beïnvloeden. Hoewel Nigeria een van 's werelds belangrijkste olie exporteurs is. wordt er maar weinig van de 4,5 miljard dollar aan jaarlijk se opbrengsten besteed aan de ontwikkeling van het land. De lbo plukken nauwelijks vruchten van de enorme oliereserves in hun 'Iboland', zoals hun gebied in de volksmond wordt genoemd. „De federale regering wil de altijd hebben wat er in Iboland zat, maar de Ibo- mensen wilde ze niet", zegt de 54-jarige Joseph Akani, een oorlogsvete raan die vanaf zijn middel verlamd is. Met een ge routineerde handbewe ging naar zijn wenkbrauw salueert hij naar passeren de automobilisten. In Onitsha, een levendig Ibo-dorp langs de rivier de Niger, is er slechts spo radisch elektriciteit, zijn de wegen in erbarmelijke staat en leven de meeste mensen in diepe armoe de. De klachten van de verbitterde veteranen langs de weg worden ge deeld door steeds meer andere bewoners. „Als Biafra het destijds had gered. Kun je je voor stellen hoe dat nu zou zijn?", zegt zakenman Casper Muba. „We had den een prachtige staat kunnen opbouwen met de natuurlijke hulpbron nen die God ons gegeven heeft. In plaats daarvan worden die van ons afge nomen en verspild. Het onafhankelijke Biafra ontstond begin 1966, toen vier jonge Ibo-officieren de landelijke regering in een bloedige staatsgreep omver wierpen, de pre mier vermoordden en een handvol ministers ont voerden. De moslims in het noorden zagen een Ibo-samenzwering om het hele land eronder te krijgen. Oude vooroorde len en etnische haat speelden op, waarna de moordpartijen begonnen. Toen de rook was opge trokken, bleken tiendui zenden Ibo-immigranten in het noorden vermoord en hun kerken verbrand. Meer dan een miljoen lbo gaven gehoor aan de op roep van hun leider, gene raal Odumegwu Ojukwu, om terug te keren naar hun geboortegrond voor een onafhankelijkheids strijd. Ojukwu, die de moorden op de lbo omschreef als 'duivels in concept en maniakaal in uitvoering', riep in mei 1967 de soeve reine Republiek Biafra uit. In de driejarige burger oorlog die daarop volgde, kwamen meer dan een miljoen mensen om door het oorlogsgeweld of door honger. In 1970 moest Biafra zich na een smade lijke nederlaag overgeven aan de regeringstroepen. Vandaag de dag hebben de Biafra-veteranen, zoals de meeste lbo, niets an ders dan hun bittere her inneringen en hun frus traties over hun slechte le vensomstandigheden. „Alle staten van Iboland hebben olie, maar wij hebben niets. Ze kunnen ons niet eens fatsoenlijke rolstoelen geven", ver zucht Benson Nwonoh, een voormalige leraar die zich destijds bij het Volks leger van Biafra aansloot om zijn vaderland te die nen. Hij moest dat beko pen met gedeeltelijke ver lamming, veroorzaakt door een handgranaat. „De regering heeft ons ge woon in de steek gelaten. Er is niets veranderd. Ze zeggen dat ze verzoening willen, dat ze vrede willen, maar ze geven ons niets." De lbo-soldaten die voor een vrij Biafra vochten, waren bijzonder slecht bewapend. Een geweer kregen ze pas als ze het slagveld opgingen. Voor die tijd oefenden ze met stokken. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6