Duitsland stopt met kernafvaltransport 13 m hel k Ér Amerikaanse school rouwt na schietpartij Britse verpleegsters centraal in nieuwe rel Buitenland 'Dutroux-achtige' vlucht van maffiabaas zet Italië op stelten Turkse politie arresteert zestal wegens aanslag Birdal Zie Mitsubishi. Mfl Fayed koopt Diana's oude school I F N k-EN* Mohamed A1 Fayed, wiens zoon Dodi samen met prin- "Diana vorig jaar om het leven kwam bij een auto-ongeluk, >ft de oude school van de prinses gekocht. Al Fayed wil de A Heath School bij Sevenoaks, die was gesloten wegens te- k Lpende leerlingenaantallen, veranderen in een speciale looi voor getraumatiseerde kinderen. De instelling, waarvoor [acht miljoen gulden heeft neergeteld, zal volgens Al Fayed [ilevend monument' voor zowel de prinses als zijn zoon zijn. rkije boycot overleg met EU )Bjrai Turkije heeft besloten het overleg met de Europese ■liete boycotten. De Turkse minister Cem (buitenlandse za- ■fcjzou maandag met zijn EU-ambtgenoten in de zogeheten llpciatieraad in Brussel overleggen. De Unie en Turkije raakten «vorig jaar met elkaar in conflict, toen de EU-regeringslei- s tijdens hun top in Luxemburg, Turkije weerden van de lijst ilanden die het eerst in aanmerking komen voor het lidmaat- W B ip van de Unie. 'EN [po 98 in Lissabon geopend (BONIn de Portugese hoofdstad Lissabon is gisteren de ste wereldtentoonstelling van de twintigste eeuw geopend. Expo 98 is vanaf vandaag tot 30 september voor het publiek 0p6H Pen(l- Volgens de organisatie is het de grootste wereldten- 'else nstelling aller tijden. Er doen 146 landen aan mee en er wor- miljoen bezoekers verwacht, van wie de helft uit het bui- ■M|p|and. Het thema van de Expo 98 wordt gevormd door de we- cSSSEeeën. Hiermee sluit het evenement aan bij het VN-jaar van iöiiüjiceanen. den door incidenten in Kosovo fiNA» In de Zuid-Servische provincie Kosovo zijn gisteravond {vanmorgen zeker zes doden gevallen bij verschillende inci- QHne r\ ia Hen. Zowel Servische als Albanese bronnen maken hiervan Iding. De slachtoffers, drie Serviërs en drie Albanezen, wer- gevonden bij Decani en Kamenica. Gisteravond hebben groepen Albanese separatisten twee Servische dorpen en politiebureau in de buurt van Srbica aangevallen. Daarbij volgens de eerste berichten geen slachtoffers gevallen. In de fdstad Pristina is vanmorgen de eerste ontmoeting van dele van de regering in Belgrado en de Kosovo-Albanezen be- o eel doden door politie Zuid-Afrika run wnesburg in Zuid-Afrika sterven ongeveer zestig mensen maand in politiecellen of door optreden van de politie, zo -tuner RC krant $tar Johannesburg gisteren. Tussen april en at dot ma ember 1997 werden bij de Onafhankelijke Klachtencommis- 534 sterfgevallen geregistreerd. De politie is verplicht sterfge- 10NTA8 m kij commissie te melden. ,,De cijfers roepen vragen op nvreedheid en het gebruik van buitensporig geweld door de 5 tie", zei David Bruce van het Studiecentrum voor Geweld en zoening, dat voor de commissie een rapport opstelt. Hij zei I erbij vuurgevechten veel vaker doden vallen onder de ver- hten dan onder de politie. J hervat dialoog met Iran )EN« De Europese Unie heeft de dialoog met Iran hervat. Het i ti e leg werd ruim een jaar geleden afgebroken nadat een recht- win Duitsland Iraanse leiders in verband had gebracht met noord op leden van de Koerdische oppositie in 1992 in Ber- 2R. ra a* Gesprekken tussen hoge ambtenaren van de EU en Iran 111 U Iden afgelopen dinsdag 'in een positieve stemming' plaats in iden. sief roken: geen schadevergoeding t Een Britse verpleegster die zegt astma te hebben opge- indoor passief roken heeft het proces verloren dat zij hier- Itegen haar voormalige baas had aangespannen. Volgens de iter is door de werkgever, die haar in een rookruimte liet ken, 'al het redelijk mogelijke' gedaan voor een veilige werk- I geving. De 60-jarige Sylvia Sparrow zei haar werk te hebben H eten opgeven wegens gezondheidsklachten. Toch zijn verte- I woordigers van de anti-rooklobby tevreden met de uit- I tak. Zij constateerden dat de rechtbank gisteren heeft erkend I een werkgever de plicht heeft medewerkers te beschermen ii de schadelijke gevolgen van meeroken. De rechter deed n uitspraak over de relatie tussen passief roken en Sparrows I tel Japanse vrouwen mishandeld Uit een vorig jaar uitgevoerd onderzoek onder Japanse iwen blijkt dat één op de drie weieens door hun echtgenoot y irtner is mishandeld. Dit maakte het stadsbestuur van ma—mm o gisteren bekend. Bijna zeven procent van de vrouwen die iClil^Mlhet onderzoek deelnamen, bleek regelmatig te worden mis leid. In meer dan de helft van de gevallen werden ook de eren geslagen. De aanleiding blijkt vaak een kleinigheid te zoals ontevredenheid over de manier waarop het eten is be- Huiselijk geweld is in Japan lang een taboe-onderwerp ge- 1 leij springfield» Een scholier rouwt bij bloemen en kruizen die zijn neergelegd bij de Thurs ton High School in het Amerikaanse Springfield. Een 15-jarige scholier heeft gisteren in de kantine van de school een 17-jarige jongen doodgeschoten en 23 anderen verwond. Acht van hen zijn er slecht aan toe. De scholier, Kipland 'Kip' Kinkel, was een dag eerder geschorst omdat hij een wapen bij zich had. Gistermorgen nam hij wraak door in de kan tine op een tafel te gaan staan en met een semi-automatisch wapen het vuur te openen. Toen hij door zijn munitie heen was en een ander pistool wilde pakken, konden drie leer lingen hem overmeesteren. Zij droegen hem over aan de politie. De jongen bleek niet al leen op de school te hebben huisgehouden. De politie trof in de woning van de dader twee lijken aan, de ouders van de jongen. Het echtpaar gaf les op de school van hun zoon. FOTO AP ELAINE THOMPSON DAG 22 MEI 1998 Netanyahu wil top met Arafat JERUZALEM AP De Israëlische premier Neta nyahu wil de onderhandelin gen met de Palestijnen zo snel mogelijk hervatten. Om de huidige impasse te door breken wil hij een ontmoe ting arrangeren met de Pa lestijnse leider Arafat. Daar naast liet het Israëlische mi nisterie van buitenlandse za ken gisteren weten dat Israël militair overleg met Libanon wil. Dit om de veiligheids aspecten te bespreken die te maken hebben met de even tuele terugtrekking van Israël uit de zogeheten veiligheids zone. Netanyahu's toenadering tot de Palestijnen komt op een moment dat de Ameri kaanse regering steeds dui delijker moeite heeft met de onverzettelijkheid van de premier en er over denkt zijn rol als bemiddelaar voor ge zien te houden. De VS willen dat Israël alsnog akkoord gaat met het Amerikaanse voorstel om een verdere der tien procent van de Westelij ke Jordaanoever aan het Pa lestijnse bestuur over te dra gen. londen hans g^-eunse correspondent Een politieke rel en een mod- dergevecht van concurrerende media begeleidde gisteren de terugkeer van de twee Britse verpleegsters die in Saudi-Ara- bië wegens moord werden ver oordeeld. De oorzaak van de opwinding was wat sommige kranten 'bloedgeld' noemden. De verpleegsters verkochten hun exclusieve verhaal, voor ruim honderdduizend pond elk, aan de Daily Mirror en de Daily Express. Deborah Parry en Lucille McLaughlan waren wegens moord op collega-verpleegster Yvonne Gilford tot respectieve lijk doodstraf door onthoofding en acht jaar cel plus vijfhonderd zweepslagen veroordeeld. Dankzij onder meer de inter ventie van premier Blair, liet het Saudische regime hen na ze ventien maanden cel vrij. Beide vrouwen hadden be kentenissen afgelegd. Maar trokken die later weer in omdat ze onder bedreigingen door de Saudische politie zouden zijn afgedwongen. De Saudi's waren woedend over deze beschuldi gingen en het drama verkoelde de betrekkingen tussen beide landen zo erg dat Saudi-Arabië dreigde met intrekking van een gigantische defensieorder. The Sun, een ander sensatie blad, viste achter het net, en krijste gisteren op de voorpagi na, met een verwijzing naar het 'bloedgeld', dat Parry en McL aughlan naar Groot-Brittannië terugkeerden voor een nieuwe kill. Ook de politiek maakte zich kwaad. Labour-Lagerhuislid Galloway diende onmiddellijk een protest in bij de klachten commissie voor de Pers. „Deze kranten betalen nu aan veroor deelde moordenaressen", aldus Galloway. De schoonzuster van de ver moorde verpleegster deed vanuit Australië ook nog een duit in het zakje. „Schande dat ze er zo makkelijk van af zijn gekomenzei Laurel Gilford. Haar echtgenoot Frank zei te gen The Times dat het nu tijd werd dat de twee hun deel van de 'deal' nakomen. Frank Gil ford kreeg 750.000 dollar bloed geld toegezegd omdat hij afzag van wraak. Deze voor de Saudi sche rechtspraak bindende ver klaring voorkwam dat Parry werd onthoofd. Ieren moeten fiat geven aan vredesakkoord correspondent Op het Ierse eiland kan vandaag geschiedenis worden geschre ven. In het verdeelde Noord- Ierland wordt een grote op komst voorspeld bij het referen dum over het vredesakkoord. Indien, zoals verwacht, de meerderheid deze regeling goedkeurt, krijgt Noord-Ierland beperkt zelfbestuur met een ei gen parlement. De ruim 2,7 miljoen kiezers in de Ierse republiek moeten hun fiat geven aan twee grondwets wijzigingen. Eén ervan maakt conform het vredesakkoord de formele Ierse aanspraken op Noord-Iers grondgebied onge daan. De andere zorgt voor constitutionele aanpassing aan het Verdrag van Amsterdam over hervormingen binnen de Europese Unie. Volgens de pei lingen zal een meerderheid in stemmen met beide wijzigin gen. Terwijl het zuiden een vrij matte campagne kende, raakten de gemoederen in Noord-Ier land verhit. De fanatieke pro testant Paisley maakte de Britse premier Blair gisteren uit voor leugenaar nadat hij woensdag op verzoek van Trimble, de lei der van de grootste Unionis tische partij, vijf beloften op pa pier had gezet. Blair garandeerde daarmee dat er in het komende Noord- Ierse bestuur geen plaats zal zijn voor politieke vertegen woordigers van para-militaire organisaties die het geweld niet voorgoed willen afzweren of niet mee willen werken aan in levering van wapens. Een twee de belofte van Blair was dat er in zo'n geval geen vervroegde vrijlating komt van veroordeel de leden van deze organisaties. Het gaat om meer dan vierhon derd gevangen terroristen, het merendeel van de IRA. Na berichten over te hoge doses straling De Duitse milieuminister Merkel heeft gisteren een voor lopig verbod op het vervoer van kernafval aangekondigd. De minister reageerde met deze stap op berichten dat bij transporten van Duits kernafval naar opwerkingsfabrie ken in Groot-Brittannië en Frankrijk, overdoses aan ra dioactieve straling was geconstateerd. bonn peter van nuusenburg correspondent Aanvankelijk betrof het verbod alleen het vervoer naar Groot- Brittannië en Frankrijk, maar gisteren besloot de minister ook het binnenlands transport voor lopig op te schorten. Als eerste maatregel tegen de radioactieve straling zullen de containers die voor het transport werden ge bruikt, 'beter' worden gereinigd, aldus met ministerie van milieu. Merkel benadrukte dat de stra ling niet gevaarlijk is geweest voor het treinpersoneel en poli tiemensen die bij de transpor ten waren betrokken. Die me dedeling werd met groot wan trouwen ontvangen. De Franse overheid had begin deze week bekend gemaakt dat er sinds de jaren tachtig regel matig te veel straling werd ge meten bij transporten van afge werkt radioactief materiaal, dat van Duitsland naar de opwer kingsfabriek in La Hague werd gebracht. Ook in het Britse Sel- lafield bleken problemen met Duitse containers te zijn gecon stateerd. Gisteren werd bekend dat de directies van Duitse kerncentra les al in de jaren tachtig wisten dat sommige containers besmet waren. Maar Merkel wees de beschuldiging van de hand dat de controlerende instanties van haar ministerie hadden gefaald. De transporten hadden plaats gehad onder toezicht van de au toriteiten van de deelstaten, waarin de kerncentrales liggen. Ook was de straling vaak pas op de plaats van bestemming vast gesteld. Intussen heeft de vakbond van politiepersoneel aangekon digd niet meer aan het trans port van kernafval te willen meewerken. „Het is een schan de dat we niet werden geïnfor meerd over de risico's. Dat komt alleen in dictaturen voor", aldus een woordvoerder. Het vervoer van kernafval naar de voorlopige opslagplaat sen in Ahaus en Gorleben, de zogenoemde 'Castor-transpor- ten', is in Duitsland zeer om streden. Elk transport brengt duizenden actievoerders op de been, die alleen door de inzet van tienduizenden politiemen sen ervan kunnen worden weerhouden de transporten te verhinderen. rome eelco van der linden correspondent De volstrekt absurde, 'Dutroux-achtige' vlucht van één van de meest beruchte maffiabazen van Italië, heeft het land op stelten gezet. Premier Prodi ligt zwaar onder vuur en heeft zijn positie bovendien niet verbeterd door het ontslag te wei geren van de minister van justitie. De roep om hervorming van de Italiaanse justitie is een schreeuw geworden. Drie weken geleden nam de maffiose vrijmetse laar Licio Gelli de benen en nu is ook de 63-jarige Pasquale Cuntrera Italië ontvlucht. Cuntrera wordt ook wel de 'drugskoning van het Europese en Amerikaanse continent' genoemd en werd in hoger beroep tot 21 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Cuntrera was in 1991 na een jacht van tien jaar gearresteerd. Dat ook hij heeft kunnen vluch ten naar het buitenland, ondanks dat hij in een rolstoel zit, maakt alles bijzonder wrang. Net als in het geval van de bijna 80-jarige Gelli, liggen vormfouten en de bizarre juridische bu reaucratie van Italië ten grondslag aan de vlucht van Cuntrera. Een hoofdrol is, opnieuw, wegge legd voor het Hof van Cassatie, de hoogste recht bank van Italië. Het hof besliste op 6 mei dat Cuntrera moest worden vrijgelaten omdat hij te lang in voorarrest zou hebben gezeten in de aan loop naar het proces voor het Hof van Appèl. In tegenstelling tot enkele maanden geleden, toen het Hof van Cassatie een zelfde soort beslissing nam voor de twee broers van Cuntrera, werd geen nieuw arrestatiebevel uitgevaardigd en kon hij Italië ontvluchten. Gisteren trok een magistraat van het parket van Palermo het boetekleed aan door te zeggen dat hij pas na vijf dagen de fax van het Hof van Cas satie, waarin de vrijlating werd gemeld, had ge vonden. Hoewel iedereen, inclusief minister van justitie Flick, nu verontwaardigd naar het parket van Palermo wijst, omdat het niet snel genoeg een arrestatiebevel uitschreef, ligt de ware schuld elders. Eigenlijk moet het Italiaanse juridische systeem als geheel worden aangeklaagd. Italië is het enige land ter wereld waar je, na te zijn veroordeeld, voor de wet onschuldig blijft als je in hoger be roep gaat. Door eerst bij het Hof van Appèl en daarna bij het Hof van Cassatie beroep aan te te kenen, kun je jaren winnen en ondertussen uit de gevangenis blijven. Met een Hof van Cassatie, ge specialiseerd in het vinden van vormfouten, is de kans bovendien groot dat een misdadiger hele maal nooit een cel van binnen ziet. De cijfers spreken boekdelen. Van alle personen die door een gewone rechtbank tot een gevange nisstraf worden veroordeeld, wordt in Italië slechts zeventien procent ook daadwerkelijk op gesloten. Alle anderen gaan in beroep en wachten gemiddeld tien jaar in vrijheid op hun defi nitieve straf. Het bizarre is echter dat van dege nen die door het Hof van Cassatie de definitieve straf krijgen opgelegd, negentig procent toch bui ten het gevang weet te blijven. Dat eerst Gelli en vervolgens Cuntrera ontvluch ten tijdens het regime van het eerste linkse kabi net, maakt de situatie pikant. Voor links is de strijd tegen de maffia altijd hoofdzaak geweest. In het verleden hekelde men de christen-democrati-, sche regeringen, en werd er gesproken van 'vriendjespolitiek' als weer eens een maffioso op onverklaarbare wijze op vrije voeten kwam. Seriemoordenaar Italië weet niet wat hem dreef Italiaanse kranten hebben giste ren een verslag van de bekente nis van de seriemoordenaar Do- nato Bilancia gepubliceerd. Daarin zijn alle gruwelijke bij zonderheden van de zeventien moorden die hij in een periode van zeven maanden heeft ge pleegd, op een rijtje gezet. Uit de bekentenis komt de 47-jarige Bilancia naar voren als een man die bezeten is van een niet te beheersen lust tot doden. „Ik zou zeker zijn doorgegaan met moorden als ik niet was ge arresteerd", zei hij. Hij kon niet verklaren wat hem ertoe dreef. „Misschien kunnen andere mensen, psychiaters of psycho logen, me helpen." Het spoor van bloedvergieten begon toen twee gokvrienden Bilancia bedrogen, waardoor hij een weddenschap om 600.000 gulden verloor. Uit woede over dit verraad vermoordde hij de twee mannen en de echtgenote van één van hen. Daarna kreeg hij, zoals hij zelf zei, de smaak van het moorden te pakken. Hij had behoefte aan 'variatie' en koos daarom een deel van zijn slachtoffers uit op nationaliteit. Zijn slachtoffers waren vooral vrouwen en in sommige gevallen had hij eerst seks met hen. ANKARA Rtr De Turkse politie heeft zes mannen gearresteerd op ver denking van betrokkenheid bij de aanslag op de Turkse men senrechtenactivist Akin Birdal. Dit meldde het persbureau Anatoliëvandaag. Onder de ver dachten is een soldaat van het Turkse leger. Twee mannen schoten de 50- jarige Birdal tien dagen geleden neer in zijn kantoor in Ankara. Zijn toestand was aanvankelijk ernstig maar hij is momenteel aan de beterende hand. De Turkse regering had Birdal al lang op de korrel en verdenkt hem van nauwe banden met de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), die met geweld streeft naar autonomie. Er lopen nog zeker twintig processen tegen de mensenrechtenactivist, die de regering verwijt een vuile oorlog tegen de PKK te voeren. Csf) Griz-Nei. uitjes ryMoh vw hit main ste Stresh/t, Me ruabh htm. Umt- 1.^ -- J. hoot ream he.~t n'met Mc 'At-, mojjele*, rtst/jnjst i/jhMe nttcl voor fesje Muscjdtt cm cfr9nsde*hje <mzc VOUWWAGEN Lees alles over het voordeel en de vrijheid van kamperen met tent, vouwwagen, toer of stacaravan en camper in het gratis magazine VRIJ-, dan de caravan'. Fullcolour, vol tips, informatie en adressen. Bel voor gratis toezending: 023 - 528 18 38. jisook» lakte tsaar binnenkort begraven astenetUill! 11:011 ^et Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft fren de laatste hand gelegd aan de lijst van genodigden voor lerbegrafenis van de laatste tsaar van Rusland. De resten van II werden in 1991 uit een anoniem graf opgegra- Na onderzoek in laboratoria in Rusland, Groot-Brittannië Staten is de echtheid van de resten vastgesteld, van genodigden voor de begrafenis, die op 17 juli in ersburg wordt gehouden, staan negentig afstammelin- jvan de laatste tsaar en 140 leden van diverse koninklijke J CTE len. Nicolaas II werd in 1918 door de bolsjewieken geëxecu- idagt/mvij 17.30 uU £en auto waaraan u 0p e||; terrein plezier beleeft? Die is er. Zie de dag 9 00 stoere, multifunctionele doorzetter is compleet uitgerust n ijk9.00-li avond Alf* n donderds Mlgbaar net 2WD of 4WD, als Single Cab. Club Cab. of 'Ie Cab. Alle op grijs kenteken. De L200 is er vanaf ■'995.-. De Mitsubishi dealer vertelt u er graag r I BTW. verw ijderingsbijdrage, kosten rijk!at

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5