ier moet je gewoon van genieten' èyenoord eindelijk voor De Reede vatbaar Sport Klassement topscorers '97-'98 UDO-coach is onder de indruk van Concordia Remco Tuinenburg weg bij Haarlem 'Je moet op voorsprong komen' )AG 22 MEI 1998 man Gelderblom heeft bij ARC plezier in voetbal teruggekregen CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5: Leidsch Dagblad Fabian Gelderblom was de route uitgestippeld. Al vanaf zijn jonge jeugd werd hij npeld als een talent. Als contractspeler bij Excelsior stond hij in het Nederlands londer 18 jaar en de weg naar het profvoetbal lag open. Het liep allemaal anders. Irblom merkte dat hij de mentaliteit miste om het echt te redden als betaald-voet- leler. De inwoner van Krimpen aan de IJssel deed een stap terug, dacht even aan jen, maar vond het plezier terug. Dit seizoen heeft de rechtsbuiten van ARC ge- t dat voetbal nog steeds een van de mooiste dingen op aarde is. „Bij het kam- isfeest wist ik weer precies dat ik een van de gelukkigen ben, die op het veld mo- laan om de clubkleuren van al die supporters te verdedigen." Morgen speelt Gel lom met ARC, als gevolg van het behaalde kampioenschap in de hoofdklasse A, de t wedstrijd in de kampioenscompetitie om de algehele zaterdagtitel tegen IJssel- kogels. Uhei; •motojj, revoli larmef, op (ff VAN GEEN Gelderblom, van 1 okto- '3, geniet van het succes lij momenteel heeft met beseft tegelijkertijd dat :ger te weinig bij de dingen heeft stil gestaan, ig immers steeds van lei met hem, maar pas bij irbladeren van de foto- weet hij weer dat hij een echt leven heeft gehad, loren Lekkerkerker werd ipeld als groot talent en iden gedragen door zijn ing. Het was voetbal voor itbal na in zijn jeugdjaren, lerblom: ,,In Lekkerkerk ilde iedereen. Op school, buurt, elke mogelijkheid was, greep ik aan om te allen. In de jeugd kreeg ik aierdagochtend geen hap mijn strot en 's avonds had ppijn, doordat ik alleen met die wedstrijd bezig was toen nog per toer- reserve. Als ik ernaast had ik het gevoel alsof mij alve wedstrijd werd afge- Iderblom ging in Krimpen en IJssel naar de middel- school en hoorde van loord-speler Giovanni van ikhorst mooie verhalen buitenlandse toernooien, iet verwend door dit soort pjes, besloot hij als der ange het hogerop te zoe- Na een bezoek aan een bij Excelsior werd hij momen. Van zijn zestien zijn twintigste was hij actspeler bij de Rotter- club, waar hij samen Ie met onder anderen Pe- outman, Mario Been, Leo- Utrecht en Bram Mar- Bij Excelsior kwam hij er- dat hij niet in de wieg tlegd om profvoetballer te Een acceptatieproces tijdje duurde, is zo moeilijk om te ac- ren dat je bent wat je bent. leer je een hoop van. En (jt omgeving venvacht meer stan t u var gebiei Er i! «n van je. Het was altijd van: 'Fa bian speelt in het Nederlands elftal' en 'Fabian kan naar Ajax, Feyenoord of PSV'. Maar ik vond school ook belangrijk. Ik wilde dat de trainingen een leu ke afleiding zouden zijn voor de rest van de dag. Anders is het moeilijk om de discipline op te brengen, want wat doe je met de rest van de dag als je om drie uur 's middags moet trainen. Ik betrapte mezelf erop, dat ik in de schoolvakanties verder niets deed. En dat is raar, want wie wil er niet maar anderhalf uur werken op een dag voor zo'n sa laris. Ik wilde school en voetbal combineren, maar als je je niet voor honderd procent kan in zetten, red je het niet", aldus de HEAO-student. Gelderblom, die over twee maanden hoopt af te studeren, wilde weg uit het profvoetbal en vond in DCV in zijn huidige woonplaats Krimpen aan den IJssel onderdak als amateur. Het bleek geen onverdeeld succes en niet omdat hij met de club degradeerde naar de tweede klasse. „Ik had het gevoel dat ik 33 was en aan het afbouwen was als een speler die over zijn hoogtepunt was. Ik zou nog twee jaar spelen en dan kappen. Want waarom voetbalde ik nog. Het plezier was weg. Ik had al zo veel meegemaakt. Ik had in het Nederlands elftal onder 17 en onder 18 gespeeld. Daar had ik mijn hele leven van ge droomd, maar ik vergat ervan te genieten omdat ik dacht dat er nog veel meer zou komen. Ik zou later bij Feyenoord spelen, want ik was op de goede weg. Een logisch proces, maar bij de senioren komt er zo veel meer bij kijken. Ik had niet het besef dat er nog een lange weg te gaan was, want je loopt al snel met je hoofd in de wolken. Twee seizoenen geleden maakte hij al de overstap naar de Zegersloot. Voetballen in de toenmalige eerste klasse A was toch wel wat en prompt stond er weer een profclub op de stoep. Gelderblom besloot („Ook al had ik gezworen nooit meer naar de profs te gaan") het toch nog een keer te probe ren bij Sparta. Het liep uit op een teleurstelling. Doordat de Rotterdammers niet goed had den gescout, kwam hij bij een overschot aan links- en rechts buitens als laatste man te spe len. Het zinde hem niet. „Ie mand die altijd in de aanval heeft gestaan, wordt in een jaar nooit een eredivisiewaardige laatste man. De trainer vond dat ik er bij positiespelletjes met kop en schouders bovenuit stak, maar ik wilde weg. En omdat ik geen trek had in weer een ande re club ben ik teruggekomen bij ARC." Het telefonisch onderhoud dat hij voor zijn terugkeer met trainer Willem Berckenkamp had, was een openbaring. „Zo'n trainer had ik nog nooit meege maakt. Zo sociaal. Hij benadert je niet alleen als speler maar ook als mens. Hij kan over an dere dingen praten dan voetbal als het een keer slecht gaat. Ie dere keuze van hem wordt ge respecteerd omdat hij die uit legt. Hij hoeft ook niet te schel den of te schreeuwen en nie mand zal schrikken als hij ge passeerd wordt, want hij heeft dan al lang een signaal afgege ven. Natuurlijk heeft hij het nu gemakkelijk omdat het voor de wind gaat. maar neem van mij aan dat hij precies weet wat hij moet doen als het slecht gaat." Niet alleen door de successen van de Alphenaren is Gelder blom weer opgebloeid. En dat terwijl hij zichzelf wegcijfert en het collectief vooropstelt. De dartele vleugelaanvaller maakt zichzelf te allen tijde onderge schikt aan het team- en het ver- enigingsbelang. „Het gaat er hier veel socialer en menselijker aan toe. Anders dan in Rotter dam, waar je eigen prestatie voorop staat en je na de training doucht en naar huis gaat. Hier praat iedereen met iedereen. Bij ARC krijg ik echt een clubge voel. We hadden hier twee jaar geleden een vrijwilligersavond. Doelpuntenmaker van de week: Erwin Hermes (Rijnsburgse Boys) 2 1) Paul Haver (Teylingen) 0 24 2) Pietervan Schie (Lugdunum-za) 0 24 3) Martin Krayenoord (MVKV) 0 21 4) Hans Zwaan (Katwijk) 2 21 5) Ruud Bos (ARC) 0 20 6) Carlo van Nierop (SJZ) 0 18 7) Piet Oele (Woubrugge) 0 16 8) Dennis Stuifzand (Docos) 0 16 9) Eric Grosman (Voorschoten'97) 0 15 *3) Leon Kerkvliet (DOSR) 0 15 DELFT LOMAN LEEFMANS UDO-trainer Nico van der Salm was zeker in de eerste helft on der de indruk van het spel van Concordia Delft in het duel van gisteren met Roodenburg. Con cordia is zondag de tegenstan der van de Oegstgeestenaars in de strijd om een plek in de der de klasse. „Het is net als UDO een voetballende ploeg met een paar goede spelers in de voor hoede. Het wordt dus in ieder geval een leuke wedstrijd. Over het resultaat durf ik geen voor spelling doen. Ik denk dat de kansen fifty-fifty liggen", aldus Van der Salm die de komende opponent in het tweede bedrijf veel opgelegde kansen zag mis sen. In de defensie werd de Roodenburgers weinig meer in de weg gelegd, zonder dat de Leidenaars daar gebruik van maakten. UDO heeft na de 5-0 winst op Roodenburg aan een gelijkspel tegen de Delftenaren voldoende om te promoveren. Ook bij ver lies houden de geelzwarten kans op promotie. Dan moet tij dens het pinksterweekeinde worden gewonnen tegen een nog onbekenden club uit de re gio Rotterdam. Tegen Concor dia kan UDO niet beschikken over de geblesseerde Maikel Kuit en Feriy van Tol die een schorsing uitzit. Lugdunum wil underdog zijn Fabian Gelderblom: „Ik heb in het Nederlands elftal onder 17 en onder 18 gespeeld. Daar had ik mijn hele le ven van gedroomd, maar ik vergat ervan te genieten omdat ik dacht dat er nog veel meer zou komen." foto engel lameijer Toen stond de selectie achter de bar voor 250 man die zich be langeloos inzetten. Voor die mensen en de overi ge supporters, doet Gelderblom het allemaal. „Die mensen zijn altijd trots geweest op hun dup pie en kunnen nu er succes is met recht zeggen: 'Ik ben ARC- supporter'. Voor- en tegen spoed willen ze met je delen. Het kampioenschap was echt een kampioenschap van de club. Zo veel mensen leefden mee en bij zo'n feest weet je weer precies waar het om gaat. Dat jij de gelukkige bent die op het veld mag staan om de club kleuren van die mensen te ver dedigen." Morgen gaat ARC even onbe vangen als altijd de confrontatie met IJsselmeervogels aan op weg naar de eventuele algehele zaterdagtitel. Gelderblom: „Dit is iets aparts, maar wel een mo mentopname. De sterkste van de dag zal winnen. Wij hoeven niks en gaan op dezelfde voet verder. We gaan er vol tegen aan. Na negentig minuten kun nen we de balans opmaken van de wëdstrijd en na vier wedstrij den weten we waar we geëin digd zijn. Er is geen zinnig woord over onze kansen te zeg gen. Maar dit is mooi om mee te maken. En daar moet je ge woon van genieten." LEIDEN RUUD PATTIAPON MEDEWERKER Al in zijn eerste seizoen als trai ner kan Jeroen Brussee een kampioenschap pakken. Daar mee lijkt hij de woorden die hij aan het begin van het seizoen bezigde, waar te gaan te maken. „Ik zie niet in waarom een pro movendus niet gelijk kan door stoten", repeteert hij. Na het zien van PEC Den Haag-RCL maakt Brussee zich in stilte op voor de komende promotie. Toch ontkent hij dat in alle toonaarden en probeert zich in de underdog-positie te ma noeuvreren. „PEC is fysiek sterk en heeft lange jongens achterin staan. Zij zijn de favoriet." Door de bank genomen lopen de kwaliteiten van de Leidse spelers echter niet in de pas met die van de Haagse opponent Bij elkaar opgeteld moet de voetballiefhebber tot de slotsom komen dat er voor Lugdunum promotie in het verschiet ligt. Brussee: „Maar wij missen Alex van Luyk. In mijn ogen een su per laatste man. Hij ontving te gen RCL zijn vijfde gele kaart en is geschorst. Ik heb hem nog ge sproken. Hij was helemaal ont daan. Het is ook een beetje on rechtvaardig. Als een speler van PEC nu een kaart krijgt (Ray mond van Spronsen kreeg rood red.), dan zal-ie niet worden ge schorst. Dat is naar ons toe me ten met twee maten. Uur 'F' breekt aan voor V'oorschotense familie LEIDEN GERTJAN V LOMAN LEEFMANS •TORS uc broers Frank en Vin- A de Reede wordt morgen droom werkelijkheid. De LFC'ers spelen aan de Bos- na irkade een oefenwedstrijd Feyenoord en aan die cu hebben ze al hun hele le- UBjSH ziei verpand. Vijf jaar en wijdde de VPRO zelfs 'ocumentaire aan de Voor- lense familie De Reede in het dagelijkse gezinsle- ieyenoord een centrale en inente rol vervult. Morgen de broers binnen de lijnen istbare afstand van hun n. „Als ze scoren, vinden het toch niet erg als ik grapt Frank aan de voor- d tegen zijn medespelers. T L navolging van het treffen Wl iSheffield Wednesday af- J- 1 k ien najaar heeft LFC op s'een club van naam we- e strikken voor een oefen- aan de 'kade'. Feyenoord, _orig jaar LFC lelijk in de Üet door een toezegging te komen, maakt nu dat goed. De Kanaries treden de equipe van Leo Been- er aan met acht man uit ei- jelederen, vier van de za- en vier van de zondag- Deze acht worden aange- met een gezelschap voet- I van andere Leidse clubs Jofdklassers uit de regio. HUlFC kregen de spelers die 1 fflÉBngste lid zijn een uitnodi- mee te doen. Frank de RHf speelt echter pas één sei- I ibij LFC. „Maar mijn team- at Egon Onderwater weet fel dit voor mij betekent en I zijn plaats af. Je begrijpt, a hem eeuwig dankbaar." acht LFC'ers, twee verzor- fn coach Ron de Roode kij- I Jallemaal uit naar de dag j Imorgen, maar terwijl de 'best aardig' vindt en de t spreekt van een 'leuke j «ning voor de club' gaat ■"^Ttonnen de groep uitverko- Remco Tuinenburg vertrekt bij Haarlem. Het een-jarige contract van de Alphense keeper werd niet verlengd. Tuinenburg heeft nog geen nieuwe club gevonden en sluit een terugkeer naar een amateurclub niet uit. Tuinenburg vertrok aan het eind van het vori ge seizoen bij ARC en werd achter Mark Verzijl- berg tweede keeper. Met de komst van Jan-Wil lem van Ede naar Haarlem is er voor Tuinen burg geen plaats meer, ook al heeft de club uit de eerste divisie ook voor Verzijlberg ontslag aangevraagd. De Alphenaar keert in ieder geval niet terug naar oude liefde ARC. „Het lijkt me niet dat Wil lem Berckenkamp met een andere keeper wil werken nu ze kampioen zijn geworden. Fred Admiraal heeft het goed gedaan. En om nu nog een keer naar ARC te gaan (Tuinenburg kwam na een eerder avontuur bij AZ al op de Zeger sloot terug red.), lijkt me ook niet verstandig." Cruciaal duel voor Ter Leede Het groepje LFC'ers dat morgen op of direct naast het veld bij het duel met Feyenoord is betrokken. Staand: verzorger Henk Doesberg, Frank de Reede, Vincent de Reede, Ron de Roode en verzorger Jos Vlasveld. Zittend: Danny Verplancke, Mike Rol, Raymond Klinkenberg, Franz Sanders en Renè den Hoed. foto hielco kuipers wat leelzwarten alle aandacht tor Frank en Vincent. Voor avee staat heel wat meer dan een treffen met een prof club op het programma. De dag van hun leven breekt aan. De hele familie is opgetrommeld om het evenement mee te ma ken en met camera's vast te leg gen. Frank de Reede heeft met coach Ron de Roode geregeld dat hij de tweede helft in het veld komt., „Dan kan ik ze na af loop de hand schudden en mijn shirtje ruilen", zegt hij handen wrijvend. De Roode maakt hem duidelijk dat aangezien LFC in een nieuw tenue van de nieuwe hoofdsponsor aantreedt, het niet de bedoeling is dat hij dat direct weer weggeeft. „Nou, dan ga ik maar bij Cruz aan zijn voe ten hangen zegt hij. Keeper Vincent is een beetje het 'zwarte schaap' van de fa milie. Hij heeft immers als ge volg van het vaderschap al drie jaar geen seizoenskaart meer voor De Kuip. Zijn liefde voor de Rotterdamse nummer vier uit de eredivisie is er niet min der op geworden. „Ik vind het een eer om mee te doen en ik hoop dat Feyenoord een show- tje weggeeft. Ik begrijp best dat de spelers liever op vakantie gaan dan dit soort oefenwed strijden afwerken. Dat kon je aan de samenvatting op tv van de wedstrijd tegen DHC goed merken." Frank denkt dat d&t wel goedkomt. „Tuurlijk willen ze wat laten zien. Leiden is toch een echte Feyenoord-stad." Wie het VPRO-programma vijf jaar geleden heeft bekeken en de inhoud nog voor de geest kan halen, weet dat bij de famli- lie De Reede de passie voor Feyenoord wordt gedeeld met het katholieke geloof. Frank, steeds nerveuzer naarmate het 'uur F' nadert, geeft dan ook fluisterend toe. „En reken maar dat er bij ons voor de wedstrijd een kaarsje wordt opgestoken." Het duel tussen LFC/regio- team en Feyenoord begint mor genavond om 18.00 uur. Bezoe kers die van plan zijn met de auto naar de Boshuizerkade te komen, wordt verzocht te par keren op het voormalige Van Gend en Loos-terrein aan de Haagweg. De competitie in de hoofdklasse A is voorbij en Ter Leede moet de belangrijkste wedstrijd nog spelen. Morgen vecht de club in Barendrecht om behoud van de plaats in de hoofdklasse tegen Kloetinge. Een beslissingsduel dat bol zal staan van de span ning. „In zo'n wedstrijd is het belangrijk dat je op voorsprong komt", oordeelt trainer Arie La gendijk. Een beslissingswedstrijd is misschien nog meer dan waar op de aanhang van Ter Leede halverwege het seizoen had ge hoopt. Toen stond de ploeg op de op een na onderste plaats en dreigde rechtstreekse degrada tie. „Toen hebben we besloten om resultaatvoetbal te gaan spelen, we waren immers prac- tisch gedegradeerd", zegt La gendijk. „Dat is ten koste ge gaan van de kwaliteit van het voetbal, maar we hebben wel punten gehaald." In de laatste tien wedstrijden voegde Ter Leede 16 punten toe aan het totaal. „Dan speel je an derhalve punt gemiddeld", stelt de Leidse trainer. „Als je dat over een hele competitie doet haal je 39 punten, dan kom je in de buurt van Scheveningen." De Sassenheimse club haalde dus vooral in de eerste helft van de competitie te weinig punten. Tien keer dit voetbalseizoen verloor Ter Leede met één doel punt verschil. „Dan wordt er ge zegd dat we geen geluk hebben gehad", zegt Lagendijk, „Maar het is simpelweg te wijten aan te weinig scorend vermogen." Voor komend seizoen heeft de club een flink aantal spelers aangetrokken die dat probleem moeten oplossen. Met die selec tie kan Ter Leede volgend jaar gemakkelijk mee in de hoofd klasse, maar de eerste klasse dreigt. „We willen heel graag in de hoofdklasse blijven, er ligt daarom automatisch druk op de groep. Dat moet je in de voor bereiding op de beslissingswed strijd niet aanstippen." IGoetinge kan het duel met Ter Leede wellicht meer ont spannen benaderen. De ploeg leek uitgeschakeld voor de tweede plaats in de eerste klas se, maar sleepte na een indruk wekkende inhaalrace met tien zeges op rij, een beslissingsduel met Oostkapelle uit het vuur. De onderlinge strijd tussen de Zeeuwse ploegen werd vorige week met 4-1 door Kloetinge gewonnen. Lagendijk weet dat Kloetinge een stugge tegenstander is. „Ze kunnen fris en onbevangen spe len. Door de serie overwinnin gen lopen er veel spelers met vertrouwen in het elftal."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 31