m >PORT Koude start van Oranje Seedorf, vedette van 22, pakt zijn tweede cup WK HOCKEY BS Leiden toch in eerste divisie Oranje in Zwitserland voor 'een herstelweek'' 3IO iter Kruit naar Quick Boys jiiK Peter Kruit speelt volgend seizoen voor Quick Boys. De lenaar, die dit seizoen nog voor ADO/Den Haag uitkomt, it daarmee na een profavontuur van twee jaar terug op park Nieuw Zuid. Er is overigens wel een kans dat het con to van Kruit wordt verlengd of dat een andere betaald-voet- Jclub zich voor de aanvaller meldt. In dat geval gaat de over ig naar Quick Boys niet door. f Vergoossen trainer Roda JC i Sef Vergoossen kan als trainer aan de slag bij Roda JC. nsfer' van de technisch directeur van MW naar Kerkrade jgenoeg rond. MW en Roda JC zijn het in grote lijnen eens 'er de overgang. Er hoeven enkel nog een paar de- Js te worden geregeld. Vergoossen en de clubs verwachten dat |laatste plooien al op zeer korte termijn kunnen worden glad- igelse bond en spelers ruziën De Engelse voetbalbond FA heeft een conflict met de an het nationale team. Het geschil wordt mogelijk voor rechter uitgevochten. De aanleiding: De FA sloot voor omge- >nd 52 miljoen gulden een vierjarige overeenkomst met de belangrijkste sponsors van het team. Gevolg is dat de spe- svanaf augustus als international geen contracten mogen liten met andere bedrijven. De internationals zijn het absoluut El eens met de voorwaarden. ocman na WK weg bij KNVB tr. Ronald Koeman kan na het WK voetbal bij Barcelona aan slag als assistent van trainer Louis van Gaal. Koeman had liswaar nog een verbintenis bij de voetbalbond tot 1 juli 1999, aarde KNVB wilde de ex-international de promotie niet ont- luden. Met de Catalaanse club heeft de KNVB inmiddels een isende financiële oplossing gevonden voor zijn tussentijdse rtrek. i meest gewaardeerde Barcelonees icELQNARuud Hesp was het afgelopen seizoen de meest ge lardeerde speler van FC Barcelona. De Nederlandse doelman norde in de hitlijsten van de krant El Mundo Deportivo 9,5 int op een schaal van tien. Middenvelder Luis Enrique eindig- op de tweede plaats met 8,8 punten. an Langen haas in Kerkrade versum Ellen van Langen loopt zondag tijdens de internatio- le atletiekwedstrijden in Kerkrade niet de volledige afstand li haar specialiteit, de 800 meter. De 32-jarige Hilversumse eft besloten als haas te fungeren voor onder anderen Stella igmans en de Surinaamse Letitia Vriesde. Van Langen is na kele jaren blessureleed nog volop in de opbouw voor een cru- al seizoen dat bij tegenvallende resultaten of nieuw fysiek on- mak haar laatste zou kunnen worden. Ironingen - Cambuur zonder publiek oningenDe KNVB heeft de wedstrijd tussen FC Groningen Cambuur verplaatst van het Oosterpark in Groningen naar leigen sportcomplex in Zeist. Daar wordt het duel uit poule B li de competitie morgenavond om zeven uur zonder publiek speeld. Waarnemend-burgemeester Lammers van Groningen rbood woensdag de wedstrijd die zondag om half drie in het isterpark had moeten beginnen. Hij nam dat besluit na de re nte ongeregeldheden bij wedstrijden van FC Groningen. Moeizame zege Nederlandse hockeyers Vanuit de draai, rug naar het doel, uithalen. 'Pok', treffer. Daarna de armen gestrekt in de lucht, spieren in de bo venbenen gespannen en een brede grijns op zijn gezicht. Alsof het was ingestudeerd, alsof Remco van Wijk er op had gerekend dat hij 'm zou maken. Dat eerste doelpunt voor het Nederlands hockeyteam op het WK. Met een diagonaal schot zette de spits van Bloemendaal in een vrijwel uitverkocht stadion Galgenwaard Oranje na 24 minuten op voorsprong tegen Canada. „Ik moet zeggen dat ik het op dat moment even heel erg naar m'n zin had." UTRECHT PAULINE BLOM GPD-VERSLAGGEVER Van Wijk was een van de weini ge spelers die aan het openings- duel een prettig gevoel over hield. Canada werd verslagen (3-1), Nederland pakte zoals verwacht de eerste drie punten, maar overtuigend was het alle maal niet. „Zo starten we altijd een groot toernooi", verdedigde bondscoach Roelant Oltmans het nerveuze, weinig effectieve spel van zijn ploeg. Daarmee pleegde hij deels ge schiedvervalsing. In 1990, toen Nederland voor het laatst de wereldtitel veroverde, was de openingswedstrijd tegen Frank rijk (2-1) inderdaad allerbelab berdst. Maar vier jaar later in Sydney veegde Oranje op de eerste beste dag de kunstmat aan met België. Het werd in Australië 8-1. Oltmans: „Maar toen stonden we na een helft slechts met 1-0 voor...' Het gebabbel van de bonds coach had veel weg van een zoektocht naar excuses. Want alleen al op grond van het ver zamelde cijfermateriaal had Ne- jaar derland korte metten moeten maken met de Canadezen. De Noord-Amerikanen zijn pas voor de vierde keer aanwezig op een WK, beschikken in totaal over niet meer dan 2.000 hoc keyers (tegenover de 130.000 in ons land) en kunnen alleen op reis dankzij financiële bijdragen van de spelers zelf. Door de gi gantische afstanden komen de internationals elkaar enkel te gen tijdens interlands. In de aanloop naar naar het WK - waarin onder meer een geha vend HGC met 4-2 werd versla gen - hebben ze zich ongetwij feld weer aan elkaar voor moe ten stellen. Op dat r het namelijk al weer tv geleden dat Pakistan z( delijk was om op weg naar de Olympische Spelen in Atlanta een tussenstop in Vancouver te maken. Desondanks kon Oranje gis teravond tegen deze opponent geen vuist maken en bleef het derhalve lang rustig in de Gal genwaard, waar Prins Willem Alexander en Erica Terpstra zich onder de 14.000 toe- aschouwers bevonden. Het pu bliek werd niet warm of koud van Oranje, dat tot het eerste doelpunt van Remco van Wijk alleen middels lange klappen in de veelal verlaten cirkel van Ca nada gevaar stichtte. Maar zelfs de eerste goal van het toernooi kreeg de ploeg niet aan de gang. Canada hield elf man achter de bal en gaf de Oranje-aanval bij zonder weinig ruimte. De ploeg LEIDEN GERTJAN V Hoewel het spel van de Nederlandse hockeyers er geen aanleiding toe gaf, Galgenwaard enthousiast. van coach Shiaz Virjee kwam kort na rust - nadat Bram Lo- mans voor Nederland een straf- bal had gemist - zelfs langszij na een tip-in van Marek Gacek. Vijf minuten later was het aanvoer der Stephan Veen die Neder land opnieuw op voorsprong zette uit een strafcornei-variant. Pas vier minuten voor tijd trok Oranje de wedstrijd definitief naar zich toe, toen Jacques Brinkman een voorzet van Ro gier van 't Hek een laatste zetje gal „We hebben geen corner te gen gekregen", deed Oltmans een poging om de positieve kanten van het duel te bena drukken. „Dat zegt iets over welke ploeg dominant was. Ons grootste probleem was dat we te veel kansen hebben gemist. Dat zal de komende dagen ze ker beter moeten. Canada wilde vooral niet met groot verschil verliezen. Dat is hun goed recht. Het was daardoor aan ons om de wedstrijd open te breken. En dat hadden we beter moeten doen." Desondanks kwam de droom van Canada-coach Shiaz Virjee - 'winnen van Nederland' - niet uit. „Dal was ook niet realistisch geweest", wist hij. „Maar we hebben naar onze mogelijkhe den gespeeld. En dat heeft mij een goed gevoel bezorgd." Vanavond wacht India. „Die spelen voor volk en vaderland", beseft Oltmans. „Helemaal na het pak rammel (4-1, red.) dat ze van Duitsland hebben gekre gen." In tegenstelling lol zijn coach - 'India heeft al eerder la ten zien ook heel defensief te kunnen spelen' - kijkt Teun de Nooijer vol vertrouwen uit naar het volgende duel van Oranje. De technisch bijzonder vaardige aanvaller kwam er tegen Cana da bijna niet aan te pas. Te wei nig ruimte, te strakke dekking, te veel vervelende verdedigers in de buurt. „Maar India wil ook aanvallen", keek de internatio nal likkebaardend dat is een stuk prettigei gen te spelen." BS Leiden speelt ook volgend jaar in de eerste divisie. De roemruchte basketbalclub was eigenlijk gedegradeerd naar het het rayon, maar een verzoek om komend seizoen weer in de top sportliga te mogen uitkomen is gehonoreerd door de Neder landse basketbalbond (NBB). BS Leiden reageerde uiterst verrast op het goede nieuws. Teammanager Hennie Nijssen had eigenlijk op niets gerekend. „Dit doet ons deugd. We had den een gemotiveerde brief ge schreven, waarbij we onder an dere de historie van Leiden hebben toegelicht. En we heb ben onze acties om budgetten bij elkaar te krijgen aangestipt. Blijkbaar was dat voldoende motivatie om weer mee te mo gen doen." In de eerste divisie voor het komende seizoen waren een aantal plekken vrijgekomen. Deurne trok zich vrijwillig terug en een rayonteam uit Noord Holland wenste niet van de pro motiemogelijkhcid gebruik te maken. Leiden was overigens even in beeld om in de eredivi sie uit te komen. „We hadden wat goede contacten om via verschillende sponsors een budget bij elkaar te krijgen, waarmee we een eredivisieteam kunnen bouwen. Maar dat is nog niet gelukt. Wellicht kun nen we in de toekomst weer in de eredivisie uitkomen", aldus Nijssen. Het is nog niet bekend of Lei den met Blitz, dat eerder deze maand uit het rayon promo veerde, in een poule wordt in gedeeld. Nijssen: „Het zou leuk zijn, maar je heht het niet in de hand. De bond beoogt een lan delijke spreiding en wij zitten wal Noord en Zuid betreft pre cies in het midden." BS Leiden heeft nog ge coach voor het komende b; ketbaljaar. „We hebben mand op het oog, maai nog niet duidelijk of hij derland blijft of naar het buit land gaat. We kijken om heen en willen het binnen i dagen rond hebben." 1 te Ne- )avids trekt in Hollandse confrontatie aan kortste eind bvids tegen Seedorf. «STERDAM YPE MINKEMA H-VERSLAGGEVER ladrid werd krankzinnig van feugde. In Amsterdam was het gekkenhuis. Tranen van fcugde, tranen van verdriet. 32 jaar was er een einde ge- imen aan de obsessie van Re- Madrid. Er was weer een aropacup 1; nummer zeven, 'dat pandemonium slenterde larence Seedorf door de Are- Langs de dranghekken, ngs de mediagekte. „Er zijn tl drie miljoen mensen op de i Madrid", wist hij. En tedorf sleepte de cup die zo fel symboliek met zich droeg, hteloos achter zich aan. Alsof het dagelijkse prijsje was. Clarence Seedorf heeft er im- trs al twee gewonnen. En hij pas 22 jaar. Real-Juve was Seedorf-Da- ds, tenminste voor Amster- "n, voor Nederland. De uit- "nst van dé confrontatie was duidelijk. Daar wandelde See dorf, de winnaar, over het dek. Hij liet zich zoenen, hij liet zich interviewen, bewieroken. Het was toen al bijna half een in de woensdagnacht. Kort voor middernacht probeerde de ver liezer langs de hekken te ont snappen naar de gereedstaan.- de bus. Edgar Davids, zijn naam viel. Hij keek even op, lachte een lege glimlach en liep door. De uitersten in karakter werden op deze historische avond nog verder uit elkaar ge dreven. De winnaar zei: „Vannacht ga ik verdwalen in Amsterdam, morgen ga ik verdwalen in Ma drid. Dit is ongelooflijk." De verliezer zei niets. Hij wilde niets zeggen. Totdat Graham Turner, bons van de UEFA, de speler op zijn verantwoorde lijkheden wees. Hij verordon neerde Davids terug naar de ArenA, terug langs die hekken. Het werd een martelgang. De vragen waren talrijk, het ene antwoord veelzeggend. „Hou op", riep hij. „Hou op." bleef hangen. En praten. Hij kuste .de cup. Of het net zo lekker zoende als die eerste, met Ajax? „Nou", zei Seedorf, „af en toe gooit dit ding de concurrentie er flink in met mijn vriendin." Lachen. De verliezer was toen al weg. Met de bus. Hij had nog even iets geroepen voor de micro foon, gedwongen. Iets over de verdiende winst van Real en dat-ie blij was met zijn uitver kiezing voor Oranje, en weg was Edgar Davids. Zeuren Het podium is immers voor de winnaar. Voor Clarence See dorf, vedette van 22 jaar. Real smachtte al meer dan dertig jaar naar die nieuwe Europese hoofdprijs. Voor Seedorf was het nog maar drie jaar geleden. De laatste drie maanden was hij gek geworden van het ge zeur. „Iedereen riep i we die cup moesten v werd zelfs gesmeekt. We zijn in die laatste maanden voortdu rend van huis geweest, om aan die druk te ontsnappen." Zó groot was de obsessie gewor den bij de 'Koninklijke'. „Voor al bij de Spanjaarden." Die lie ten zich blijkbaar meeslepen door het voetbalvolk. „De bui tenlanders presteerden, nog het beste", zei Seedorf. „Wij had den geen last van die obsessie." Misschien, denkt Seedorf, was het wel de oorzaak van de slechte periode die zijn club doormaakte, aan het einde van het voetbaljaar. „Het zal heb ben meegespeeldzegt hij. Maar dit, klonk het natuurlijk, dit maakt alles goed. Op het veld barstte woens dagavond een fantastisch feest los. Het was de bevrijding en dat moest worden gevierd. De spelers vielen elkaar in de ar men. Ze hadden sémen een droom waargemaakt. Seedorf: „Dat is, denk ik, onze kracht geweest. Daarom hebben we het zo ver kunnen brengen." Die collectieve gedachte straalde de ploeg in Amster dam ook uit. Christian Karem- beu, erkend talent aan de rech terkant, offerde zichzelf op om landgenoot en tegenstander Zi- nedine Zidane uit te schakelen. De technicus schoffelde als een mandekker, terwijl de tegen stander bleef zoeken naar de mooie oplossingen. Dat had in de Amsterdam ArenA het ver schil gemaakt. Ook tussen Seedorf en Da vids. Ze stonden tegenover el kaar op deze mooie avond. Voor het eerst in hun leven. Ze hadden elkaar niet ontzien, de vrienden, laren hadden ze bij Ajax gespeeld. Ze hadden er de mooiste prijzen gewonnen. Ook al zon Europacup 1. Maar waar Davids sterk begon door simpel spel en Seedorf te graag wilde opvallen, daar werden de rollen later omgedraaid. Vanaf dat Seedorf ont dekte dat simpel spel het beste spel was, groeide hij. En verloor Davids zich steeds vaker in ver keerde acties. Aanraken Voor de wedstrijd moesten ze elkaar even aanraken. Het was na de toss, toen de beide ploe gen van speelhelft moesten wisselen. Ze botsten even met de borstkassen tegen elkaar. Een teken van mannelijkheid, een aanwijzing dat de twee el kaar niet zouden sparen. See dorf: „Sparen? Nee. Als het no dig was, kwam er echt wel een overtreding aan te pas. Maar je gaat elkaar natuurlijk geen blessures bezorgen Na de verrassende ontkno ping hadden de oud-Ajacieden elkaar nog eventjes ontmoet, in de ArenA. Seedorf: „Edje zei dat-ie me die cup van harte gunde." Dat zeggen alleen vrienden. 'De bovenkamer op niveau brengen een oefeninterland mislukten is de trip wat ingekort. Dinsdag reist de selectie terug. De dag erna speelt Nederland in Am hem tegen Kameroen. In het spoor van de spelers reist een complete truck met uitrusting en medische spullen mee dooi Europa. „Vroeger hadden we twee koffers bij ons", zei Kessel. De voorbereiding is anders dan in voorgaande gevallen. Duels met amateurs staan niet meer op het programma. Na de MMing Aan de oevers van het Meer van Genève heeft Oranje gisteren de voorbereiding van de wereldti telstrijd voetbal gestart. In alle rust. „Een herstelweek in Zwit serland", zei bondsarls Kessel. „De internationals moeten de bovenkamer weer op niveau brengen." „Doortochten", noemde Kes sel dat ook. „De beslommerin gen van de clubs opzij zetten", sprak bonds- training. Bergkamp en Vierklau keken met blessure toe, Seedorf en Davids waren nog niet gearriveerd. Uit voor zorg is Ooijer aan de groep toe gevoegd. Hoe groot de kans is dat Vierklau daadwerkelijk af valt, wilde Kessel niet zeggen. Vierklau liep vorige week vrij dag bij Tenerife een (lichte) spierscheuring op. „Anders dan bij Bergkamp is de blessure vers", zei Kessel. „Daarom moeten we het een week aan zien voor we een beslissing ne men." Over Bergkamp zelf, her stellende van een vergelijkbaar kwetsuur, bestaan geen twijfels. „Over een paar dagen gaat het licht op groen", zei de dokter. Oranje koos vooral voor Zwit serland omdat het er zo rustig is. Aangezien de onderhande- lingen met het gastland over subtopper in Zwitser land, volgen drie offic iële in eigen land. Daar na moet .ii les duidelijk zijn. Vergelijkin gen trekken met vroeger heeft geen zin. Kessel „In 1974 liet Michels de interna tionals in Zeist het sportcen trum uitlopen om ze via Drie bergen terug te laten komen. Tegenwoordig hebben ze zo'n intensief seizoen achter de rug dat dit niet meer kan. Daarom is de belasting heel voorzichtig. Ze moeten weer zin krijgen, trek. Daar gaat het deze dagen Over dat laatste maakte hij zich weinig zorgen. „De mees ten hebben een succesvol sei zoen achter de rug. Dat is men taal heel belangrijk. Ze hebben zelfvertrouwen, geloven ergens in. In 1974 was dat ook zo. Ajax en Feyenoord kenden een sue c esvolle periode in de Europa Cup, Oranje speelde in Duits land een geweldig WK. In dat opzicht zijn de voortekenen gunstig." En Seedorf tegen Davids. FOTO'S

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25