Alphen: streep onder affaire Archeon Stom om blaadje nel in te leveren' Rijn Veenstreek Rechtszaak aangehouden Oplichter moet therapie afmaken Klachtenregen over wiskunde Reiger heeft rijk alleen Rechter: mishandeling opnieuw onderzoeken [Gratis IDAG 22 MEI 1998 iidsi 1 Scheikunde is elk jaar voor n een van de moeilijkste mens. Maar op het Leidse lelijk Gymnasium hadden meeste eindexamenleerlin- er woensdagmiddag niet eel moeite mee. Ook docent 'an Rooden vond de vragen te doen. Het examen wis- de-A van dinsdag was voor leerlingen een stuk moeilij- omdat daar vragen werden eld over onderwerpen die lit in de les waren behan- Ach, als de basiskennis er ar is, haal je scheikunde wel veel oefenen met oude mens, is de van irens (18). nd vier komt in (18) als van de eer- uit de au- Het examen irde van ftvvee tot half vijf. Hij gaf toe hij zo snel klaar was, omdat een paar vragen te makkelijk niet uitgebreid genoeg had ntwoord. En hij had een vragen opengelaten. Maar denkt dat hij gaat slagen ider onvoldoenden, hea (17) komt daarna naar is ten. Ze was al na een uur ir, maar ze vond het stom het blaadje zo snel in te le- in. Twee sommen heeft ze j,'gemaakt, goed voor in to ll,8 punt van het eindcijfer. heeft scheikunde nodig, dat ze wil worden ingeloot geneeskunde. Haar erva- is de afgelopen jaren ge- st dat de lessen in de derde simpel begonnen met mo llen en atomen en daarna ingewikkelder, maar ook ressanter werden. Ze vindt eikunde een leuk vak en het men was makkelijker dan verwacht. Rhea legt aan Jeroen uit hoe bij vraag 14 het even wicht tussen koolstofdioxide in water en in lucht moet worden berekend. Volgens sectieleider en do cent P. van Rooden was het exa men scheikunde voor zijn groe pen goed te doen. Dit jaar zat er een vraag bij over het steeds verder wegzakken van de sche ve toren van Pisa in een water rijke kleilaag. Om te voorkomen dat de toren nog schever komt te staan, is voorgesteld om wa ter uit de kleilaag te verwijderen en wel zodanig dat daardoor de kleilaag aan één kant van de to ren zou slinken. Om het water uit de kleilaag te halen, is voorgesteld elektrolyse toe te passen. Daarvoor zou den elektro den in de klei laag moeten worden aan gebracht en moeten worden aangesloten op een gelijkspan ningsbron. De leerlingen moes ten onder meer aangeven welke soort deeltjes het water in elk geval moet bevatten om elek trolyse mogelijk te maken. Twee ruimten Op het Stedelijk Gymnasium deden zoveel leerlingen eind examen in scheikunde dat de examens in twee ruimten wa ren. In de aula en in de gymzaal lagen BINAS-boek, rekenma chine, geo-driehoek, potlood, pen en papier op de kandidaten te wachten. Tijdens het examen kwam een medewerker van de interne dienst langs met plastic bekertjes cola, sinas, thee, koffie of water om de concentratie op peil te houden. De rust werd al leen verstoord door een her haaldelijk langsrijdende brom fiets en de schoolbel die afging Rhea, Jeroen en Kai (van links naar rechts) bespreken het examen vwo scheikunde op het Stedelijk Gymnasium Leiden. foto hielco kuipers aan het begin en eind van de pauzes. Bart (18) wordt door zijn me deleerlingen als de bolleboos van de eindexamenklas aange wezen. Hij doet dit jaar examen in elf vakken aan het Stedelijk Gymnasium en is daarmee 'top scorer' op de school. Neder lands is zijn slechtste vak, daar staat hij gemiddeld een acht voor. Over een paar maanden doet hij mee aan de Nationale Scheikunde Olympiade in Gro ningen. Maar hij denkt dat er ook andere kanshebbers zijn voor de titel van beste schei- kundeleerling van Nederland. Voor dit eindexamen scheikun de heeft hij niet zoveel hoeven doen, alles zat al in zijn hoofd. In de toekomst wil hij mis schien tegelijkertijd een econo mische studie en een techni sche studie gaan doen. Aardrijkskunde over amsterdam anp Twaalf leerlingen van het Am- stel-lyceum, die verleden week bij het vwo-examen aardrijks kunde erachter kwamen dat zij een deel van de verplichte stof niet hadden gehad, hoeven niet bang te zijn dat zij daardoor een onvoldoende krijgen. Zij kun nen kiezen: het aanpassen van de puntentelling of een nieuw, aangepast examen doen. Die keuze moeten zij wel bepalen vóór zij hun cijfer hebben. Als examenstof hadden de leerlingen van het Amstel-lyce- um zich gebogen over Rusland. Rusland stond verleden jaar nog wel op de lijst van examenstof, maar was dit jaar ingewisseld voor internationalisering. Dat was de Amsterdamse school ontgaan. utrecht» anp Het regende woensdag bij het Landelijk Aktie Komitee Scho lieren (LAKS) klachten over het vwo-examen wiskunde A. Zelfs een docent belde de klachten lijn, omdat hij het te moeilijk vond. Met zeshonderd klachten voert wiskunde A de klachten lijst nu aan, op de voet gevolgd door het examen natuurkunde voor het vwo, waarover ruim vijfhonderd klachten binnen kwamen. Op de derde plaats staat economie II, eveneens voor het vwo. Het is niet onge bruikelijk dat de vwo-examens de meeste klachten opleveren, aldus een woordvoerder van het LAKS. In totaal heeft het LAKS tot nu toe ruim drieduizend klachten binnengekregen over de eind examens die nog duren tot en met 29 mei. Naarmate de examens vorde ren nemen de klachten over de surveillanten toe. Zij praten te veel, hoesten, ademen zwaar of storen doordat zij rondlopen. den haac/alphen De 28-jarige Alphenaar, die donderdag 7 mei voor de recht bank verscheen voor oplichting, hoeft van rechter Holtrop de cel niet meer in. Wel moet hij zijn therapie bij het Leger des Heils afmaken en zich laten begelei den door de reclassering. Als stok achter de deur gaf Holtrop de man een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. De man had voor oplichting al ruim acht maanden in voor arrest gezeten. De Alphenaar heeft dertien diefstallen op zijn kerfstok, waaronder het stelen van een auto in juli 1996 in Ter Aar. Die wagen probeerde hij later in te ruilen voor een bedrijfsauto bij een dealer in Hoofddorp. De man zette de poging tot oplich ting echter niet door. Volgens eigen zeggen was dat omdat hij zijn leugens niet waar kon ma ken. De autohandelaaryi$eg al lerlei registratiebewijzen en 'die bezat de man niet. Volgens de advocaat van de verdachte leed de Alphenaar aan een persoonlijkheidsstotor- nis. De man ging lieg^n en fan taseren als hij in het nauw werd gedreven. Ondertussep is hij hiervoor in behandeling pij het Leger des Heils. Rechter Hol trop besloot woensdag dat hij die therapie moet afmaken. lieuwe aanhoudingen in drugszaak remade De politie heeft opnieuw twee mensen uit Alkemade ngehouden in verband met een drugszaak. Maandag lichtte een 20-jarige vrouw uit Roelofarendsveen van haar bed op frdenking van medeplichtigheid aan handel in verdovende liddelen. Later op die dag arresteerde de politie een 21-jarige ,L ian uit Oude Wetering op verdenking van drugshandel. Beide «rdachten zijn woensdag voorgeleid aan de officier van justitie. ;rder verrichtte de politie in dezelfde zaak al drie aanhoudin- in Alkemade. lievegge zorgt goed voor haar gebit sjj imuidenMet enkele doosjes zoetjes en opzetstukjes voor een ektrische tandenborstel op zak is een 31-jarige vrouw uit Alk aar dinsdag in Leimuiden aangehouden. Samen met een iendin liep zij zonder winkelwagentje tussen de schappen van n supermarkt aan het Dorpsplein heen en weer. Bij de kassa ingekomen werd hen gevraagd waarom ze geen wagentje ge- niikten. De vriendin liet daarop prompt een doos met bood- chappen achter en nam de benen. De Alkmaarse was niet zo iel en kon worden tegengehouden. lutodieven laten fietsen achter iogmade Twee fietsers hebben in de nacht van maandag op insdag in de De Bruijnlaan in Hoogmade een blauwe auto ge- olen. Een bewoner hoorde de auto die nacht wegrijden. Op de ek waar de auto geparkeerd stond, vond de eigenaar twee fiet- n terug. leen verbod op naam Rijn Gouwe hhaac/alphen Auto Cool Comfort Rijn Gouwe uit Waarder left de naam van het bedrijf niet te wijzigen. De vice-president nde Haagse rechtbank, mr. E. Numann, heeft deze eis van het van Rijn en Gouwe in kort geding afgewezen. Het dag- ad spande een kort geding aan omdat de naam van de krant betekenis verliest als andere bedrijven deze ook mogen ge- uiken. Volgens de rechter bestaat er geen kans dat door de evoeging Rijn Gouwe aan de naam van de handel in auto- cessoires verwarring ontstaat met de krant. oude wetering Door de straffe wind beleeft Oude Wetering een rustige hemelvaarstdag. Nu de roeibootjes in de Wetering aan de wal en de plezierjachten in de haven blijven, kan de reiger ongestoord vissen. Geconcentreerd wacht hij op de kade tot hij zijn kans schoon ziet om voed sel op te duiken. foto engel lameijer De rechtbank in Den Haag heeft de zaak tegen een 33-ja- rige Al* phenaar aangehou den, omdat zij eerst een psy chologisch rapport wil zien voordat ze uitspraak doet. De man wordt ervan verdacht verschillende machtigingen te hebben vervalst en computers achterover te hebben gedrukt. Een gedupeerde hardware fabrikant eist bijna dertigdui zend gulden schadevergoe ding. Verder zou de verdachte een aan zichzelf geadresseerde brief hebben geschreven, om 1 zo geld los te peuteren voor de huur van een woning. Deze oplichtingszaken kun nen het gevolg zijn van de psy chische gesteldheid van de man, menen de verdachte zélf, de rechter en de officier van justitie. Een psychologisch on- h derzoek achtte de rechter daarom noodzakelijk. Onderzoek burgemeester pleit wethouder vrij van belangenverstrengeling Burgemeester Schoof van Alphen aan den Rijn heeft geen enkel bewijs kunnen vinden dat WD-wethouder D. van der Veen Meerstadt betrokken is geweest bij een bod van een partijgenoot op themapark Archeon. Schoof conclu deert na zijn intern onderzoek dat noch de wethouder, noch de gemeente iets gedaan heeft dat 'niet door de beugel kon'. De burgemeester beschouwt de zaak daar mee als 'afgedaan' en ziet geen aanleiding verder onder zoek te doen. alphen aan den run robbert minkhorst Had Schoof wel bewijzen ge vonden die in een tweede, ex tern onderzoek weer naar voren zouden komen, dan was het 'einde positie' voor Van der Veen Meerstadt, zei de burge meester woensdagmiddag tij dens een persconferentie. „Daarmee geef ik ook meteen het gewicht aan van dit onder zoek." De wethouder, ook aan wezig, zei: „De burgemeester is volstrekt duidelijk geweest". Schoof begon een onderzoek naar de rol van Van der Veen Meerstadt na publicaties in het Leidsch Dagblad. Makelaar W. van der Ziel, tevens partijvoor zitter van de Alphense WD-af- deling, deed in 1997 een bod namens derden op het toen nog failliete themapark. Een inge wijde verklaarde tegenover deze krant dat de makelaar meer dan gemiddelde voorkennis heeft gehad en dat hij en de wethou der uitvoerig contact hadden. Een tweede betrokkene beves tigde dat. Politici reageerden geschokt en CDA, PvdA, Groen- Links en de SP eisten ophelde ring. Van der Veen Meerstadt ontkende in een commissiever gadering elke betrokkenheid. Daarop pleitten de raadsleden de wethouder vrij. Van der Veen Meerstadt: „Ik heb zelf ook om dit onderzoek verzocht. Mijn integriteit was in het geding. Het zijn zulke zware aantijgingen, dat ik ze ook zeer zwaar heb opgevat. Iedereen mag harde kritiek op me heb ben, mij een klojo noemen, maar val me niet aan op mijn integriteit". Schoof sprak de afgelopen weken met werknemers van ABN/Amro Projectontwikkeling (APO, eigenaar en grootste schuldeiser van het park), amb tenaren en met Van der Ziel en Van der Veen Meerstadt. Uit die gesprekken bleek, aldus Schoof, dat er 'geen aanwijzingen zijn van enige voorkennis, door toedoen van Van der Veen Meerstadt ontstaan'. „Er is voor mij geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat er iets zou zijn gebeurd dat niet door de beugel kan." In het onderzoek kwam wel aan het licht dat Van der Ziel betrokken was bij twee biedin gen op Archeon. De directeur van Koppes Makelaardij bood niet alleen 80 miljoen gulden op het park, maar was ook aan spreekpunt voor een bod van 84,5 miljoen, gedaan namens het Nieuwegeinse advocaten kantoor Bos-Veterman, Van As De Vries. Welke rol Van der Ziel daarbij heeft gespeeld, bleef woensdagmiddag onduidelijk. APO meldde in 1997 alleen dat laatste bod aan de gemeente, maar zei er niet bij dat Van der Ziel daar bij was betrokken. Schoof daarom: „Geen enkele gemeentelijke medewerker heeft op dat moment een relatie tussen deze bieding en Koppes Makelaardij gelegd of kunnen leggen." APO verklaarde tegen Schoof dat beide biedingen volstrekt ir relevant waren en daarom ter zijde zijn gelegd. E. ten Voorde van APO, in '97 nauw betrokken geweest bij het afwikkelen van het faillissement van Archeon, zei op 4 maart in het Leidsch Dagblad wat anders. Toen liet hij weten dat de eerste bieding van Van der Ziel wel degelijk door APO in overweging is ge- Dossiers Bij Archeon-curator Bouma van Pels Rijcken Droogleever For- tuijn is niets bekend van een bod van Koppes Makelaardij. Het advocatenkantoor keek op verzoek van deze krant zijn dos siers na en concludeerde dat APO nooit een bod van Van der Ziel heeft gemeld. Bij wet is vastgelegd dat alle biedingen op een failliete boedel moeten worden doorgegeven aan een bewindvoerder. Burgemeester Schoof heeft de curator niet bij zijn onderzoek betrokken. i den haag/nieuwkoop frouke houtman „Eigenlijk geloof ik niet in uw onschuld. De blauwe plekken en de wond van het slachtoffer kunnen niet alleen veroorzaakt zijn door haar val tegen uw voordeur. Er moeten van uw kant rake klappen zijn gevallen" sprak officier van justitie J. Meulmeester gisteren tegen een 24-jarige Nieuwkoper. De man wordt ervan verdacht in mei vo rig jaar een ongeveer 40-jarige vrouw te hebben mishandeld bij zijn voordeur. Politierechter A. de Boer be sloot de zaak voor onbepaalde tijd op te schorten en voor on derzoek bij de rechter-commis- saris neer te leggen. De drie meisjes die op de avond van de mishandeling bij de verdachte in huis waren, hebben getui genverklaringen afgelegd die de Nieuwkoper vrijpleiten. Twee andere getuigenverklaringen kloppen echter volledig met het verhaal van het slachtoffer. Van wege deze sterk uiteenlopende verklaringen worden de getui gen opnieuw - maar nu onder ede - gehoord. Meulmeester twijfelt namelijk aan de op rechtheid van de getuigenissen van de drie meisjes. Meulmeester: „Die meisjes mogen trouwens blij zijn dat ze nu niet in de rechtszaal zitten. Als ik ze hier had beschuldigd van meineed, dan waren ze in gerekend en achter gesloten deuren verdwenen." Normaal gesproken wordt een dergelijke vorm van mishandeling gestraft met een geldboete. Gezien de ernst van de zaak is de eis van de officier in dit geval vier we ken celstraf, waarvan twee voor waardelijk. Absoluut kilometervrij Geen entree- of administratiekosten AutoAbonnee-pas met fl. 2.500,- krediet Aantrekkelijke tarieven Flexibele regeling tussen u en uw uitgiftepunt Afspraak is Afspraak Belangstelling? Bel voor meer informatie 0900-8618. Of raadpleeg Internet: www.autoabonnee.nl Of kom even bij ons langs. Kamsteeg Auto Rental B Hofweg 39; 5251 LP Voorschoten Tel. (071) 579 47 96 Hemcar Leiden B.V. Amnhnrawoor o a Vraag het wedstrijdformulier Vrijetijdsauto, gezinsauto en zakenauto in één. Vanaf ƒ71.900,-. Bekijk 'm, ontdek 'm, ervaar 'm. Nimarc B.V. Lijnbaanstraat 4, 2222 AR Katwijk. Tel.: 071 - 4090922. LANDVs EROVER

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21