Geen pendeltrein voor MEOB-personeel 'Zo, nou eerst een jenevertje" te; 'Ik mag toch wel voor mijn gezin opkomen?' Zeven huizen in stijl jaren '30 bij Julianaschool Leiden Regio AAN TAFEL ia" Ruimtevaartdag ÜJDAG 22 MEI 1998 CHEF ERNASTRAATSMA.071-5356437.PLV -CHEF IUOY NIHOF 071-535641' 2 «n ,l, ',r|! -y si De mond van de ser veerster hangt al half open om de oreca-klassieker 'Alles naar ;ns' op ons los te laten, als aar collega zich in het voor bijgaan naar voren buigt. „Heb :ii Lal gezegd", sist ze, als een luffleuse die het niet kan la- n de hoofdrol voor zich op te fisen. Dat klopt inderdaad, naar we hadden het best nog ;n keertje willen beamen, is- en steakhouse Den Ouden i leere in Lisse presenteert zich een efficiënt geleid bedrijf, lat blijkt uit meer dan alleen :t samenspel in de bediening, sijiet begint al als je opbelt om e reserveren. Dan willen ze liet alleen je naam, maar ook telefoonnummer weten. Als hoorn weer op de haak ligt, ijst het beeld op van een ober die in het tele- (onboek de gegevens verifieert. Je mocht eens ?laat te zijn of, erger nog, helemaal niet ko nen opdagen. Voor je het weet staat het Den luden Heere-arrestatieteam voor de deur. lipt om half acht duiken we dan ook op de af- esproken vrijdagavond door het zware gor- ijn dat bij binnenkomst de gasten pal achter ie voordeur moet vrijwaren van tocht. Som- nigen zijn al begonnen met eten, constateer ik net enige zorg. We zouden toch niet... Die lebben waarschijnlijk al eerder afgesproken, lelt mijn tafelgenote pragmatisch vast. De te reden trek die bij het checken van onze reser- ering over het gelaat van de gastheer glijdt, ewijst haar gelijk. fe krijgen een plekje op de eerste verdieping oegewezen waar, zo weten we van een vorige eer, het sfeervolste gedeelte van het restau- rnt is ondergebracht. Want achter de gevel Den Ouden Heere gaat meer dan alleen vis- en steakhouse schuil. Het bedrijf ligt entraal in het centrum van Lisse en opent bij (ed weer een gezellig terras op het plein Het ierkant. Een gedeelte van de benedenverdie- ig van het pand is ingedeeld voor eters, lar overheersend is hier toch de bar, waar ;1 bezoekers de indruk wekken niet alleen )r een aperitief aan te schuiven. Vanuit het 'taurantgedeelte op de eerste verdieping kun over een balustrade de drukte op de begane ond gadeslaan. Een met katrollen en touwen oortbewogen liftje voert de drankjes vanach- r de bar naar boven. Niet direct zichtbaar nor de gasten moet ook het eten op deze ma ler worden getransporteerd, want we zien len obers met volle schalen de steile trap ne- Vis- en steakhouse Den Ouden Heere, Heereweg 207a, Lisse. Geopend van maandag tot en met zondag vanaf 17.00 uur, lunch dins dag tot en met vrijdag van 11.30 tot 15.00 uur. Keuken: redelijkljoed MenAtabfance,Eervol Priis/kwaUteit'. goed S W eit te verschillende functies van Den Ouden Heere vertalen zich in e verscheidenheid aan menukaarten die wordt gevoerd. Er is een arkaart, een lunchkaart, een gewone kaart en een specialiteiten aart, waarmee het hele spectrum van de bitterbal tot de in spek ivikkelde tournedos wordt bestreken. 't bovengedeelte van het restaurant is in bistro-stijl, met houten alken aan het plafond, lambrizering aan de wanden en de onver- üjdelijke koperen potten en pannen. Alsof dat nog niet genoeg is ordt het halve stokbrood compleet met snijplank en gekarteld 'es aan tafel afgeleverd. Het begrip gezellig neemt onvermijdelijk ezit van ons. ij Den Ouden Heere hebben ze niet alleen veel menukaarten, er toat ook veel op het menu. Zoveel zelfs dat collega's die enkele maanden geleden een redactie-etentje in het res taurant planden, het vriendelijke verzoek kregen om niet allemaal iets anders te bestellen. Voor ons tweeën blijkt dat geen probleem. Mijn tafel genote kan zonder moeite een compleet Italiaans menu samenstellen van carpaccio van tonijn (voorgerecht) en een kalfsstoofschotel met pasta als hoofgerecht. Zelf houd ik het bij slakken proven^aal (met lekker veel gesmolten knoflook boter om het stokbrood in te dopen) en als hoofdgerecht - we zijn tenslotte ook in een steakhouse - de mixed grill. De veelzijdigheid die bij het samenstellen van de menukaart is betracht, vind je ook bij de inkoop van het serviesgoed. De hele avond zien we de meest vreemde combinaties onze tafel passeren, alsof de ene keer de lading van een VOC-schip (vergaan op de terugreis) is opgekocht en de an dere keer een magazijn van Blokker is leegge haald. Wat er op ligt is over het algemeen vakkun dig bereid. Mijn tafelgenote is uiterst tevreden over de ragfijne plakjes tonijn in combinatie met in de zon gedroogde tomaten en heeft later ook voor haar kalfsschotel niets anders dan goede woorden over. Over mijn eigen voorgerecht ben ik wat sceptischer. Of de slakken zijn op eigen kracht uit de Provence komen kruipen of ze heb ben een sekseoperatie ondergaan waardoor ze uiteindelijk als kippenlevertjes op mijn bord zijn beland. Het kan ook zijn dat ze wat te lang onder de grill hebben gelegen. Met de mixed grill is niets mis. Vier smakelijke stukken vlees, met daarbij een gevarieerd samengestelde salade met stukjes meloen, komkommer, rozijntjes en taug- hé. In combinatie met een schaal Vlaamse frieten in elk geval voldoende om een geoefende eter voortijdig te laten afhaken. We drinken er een Beaujolais Villages bij, sluiten af met een apfelstrudel met kaneelijs en vanillesaus en een notenparfait, en betalen uiteindelijk een zeer billijke ,167,50 gulden. Toch bekruipt ons na een avondje Italiaanse, Franse, Belgische, Duitse en Amerikaanse invloeden het gevoel dat Den Ouden Hee re er wat vitaler op kan worden als er niet zozeer in de breedte, maar in de diepte wordt geïnvesteerd. Met een meer afgewogen ambiance en een selectere kaart die aansluit bij het karakter van een vis- en steakhouse. Want voor je het weet ben je een vlees- noch vishouse. tekst: dirk cornelissen foto: dick hocewoning Roparun levert drie miljoen op parus/leiden/zoeterwoude Het enthousiasme won het van morgen bij Ton Povel van de vermoeidheid. Hoewel de team captain van Energie- en Water voorziening Rijnland uit Leiden vanmorgen om kwart voor vijf in Parijs stond te tollen op zijn benen, was hij zo blij over de prestatie van zijn ploeg dat hij spontaan opmerkte: „Zo, nou eerst een jenevertje." De lopers van het EWR ein digden tijdens de zevende editie van de Roparun (een estafette- duurloop van Rotterdam naar Parijs over 520 kilometer, die woensdagmiddag om half twee begon) als 62ste in iets meer dan 38 uur. Winnaar werd het team van Holland International Marathon Runners uit Spijke- nisse in 29 uur. Beroepencolle- ge Het Gilde uit Leiden werd 89ste in ongeveer 40 uur en Di gital Distance Masters uit Zoe- terwoude eindigde na bijna 42,5 uur als 95ste. Tafeltje Dek Je toch duurder leiderdorp afke van der toolen Tafeltje Dek Je wordt volgend jaar toch duurder voor de klan ten. Dit is het gevolg van een andere aanpak van de admini stratie. Tot nu toe werd die door een vrijwilliger gedaan, maar per 1 juni wordt die taak uitbe steed. De kosten daarvan, onge veer vijftienhonderd gulden per jaar, worden doorberekend. De reden van het uitbesteden van de financiële administratie is de hoeveelheid geld - hon derdduizenden guldens per jaar - die met de maaltijdservice is gemoeid. Een te grote verant woordelijkheid voor een vrijwil liger, vonden de Stichting Unie van Vrijwilligers (UW) en de gemeente. De Stichting Dienst verlening Leiden (SDL) neemt de taak over. De vorige wethouder van wel zijn, C. Kerner, zei vorige maand nog dat dit geen finan ciële gevolgen zou hebben voor de klanten van Tafeltje Dek Je. Dit jaar is dat inderdaad niet zo, maar vanaf 1 januari volgend jaar moeten de honderdtwintig Leiderdorpse klanten wel een opslag betalen. Dat komt neer op ruim twee kwartjes per maaltijd. Het deelnemen, het volbren gen van de tocht en vooral het lopen voor kankerpatiëntjes wa ren voor de 108 teams echter belangrijker dan het winnen. Daarom was Povel ook zo te vreden. „We hebben 85 be drijven weten te strikken als sponsor. Bij el kaar hebben we zo'n kleine vijf tigduizend gul den voor het goede doel ver diend. Dat is toch fantastisch. Daar komt dan nog eens bij dat we elkaar voor en tijdens deze loop van een heel andere kant hebben leren kennen. Anders heb je altijd een baas-werknemerverhouding. Nu waren we allemaal gelijk. Ie dereen was zich er constant van bewust dat we afhankelijk van elkaar waren." 'We' waren acht lopers, vier fiet sers, twee sportmasseurs, vier chauffeurs, twee personen voor de catering, twee begeleiders (oud-marathonkampioen Ge rard Nijboer en Barabara Schoenma ker) en Po vel. 't Gilde had acht lopers (van wie er tijdens de estafette steeds één in actie kwam) en zeventien begeleiders. Deze ploeg had een nog betere prestatie geboekt als niet tot tweemaal toe verkeerd was gelopen. In België en het noorden van Frankrijk. „Maar verder ging het allemaal prima met ons. We hebben zo'n 25 a 30.000 gulden bij elkaar gelo pen", aldus docent John Swil- dens. Ook het 'stelletje Zoeter- Estafette van Rotterdam naar Parijs over 520 km woudse gekken' van Digital Dis tance Masters moest twee te genslagen overwinnen. Aan voerder Theo Schrader sprong vlak voor de start in Rotterdam uit de camper en verzwikte zijn enkel in een greppeltje. „Hij was zeer geëmotioneerd. An derhalf jaar van voorbereiding en dan dit", aldus teammaat Dirk-Jan Roeleven. Na een dag rust en goede verzorging kon Schrader alsnog meelopen. Ook verdwaalde team-captain Jan van der Geest met zijn camper in de Noord-Franse bossen. „Het kostte een tijdje voor we weer een bekende rijksweg te genkwamen." De Roparun heeft in totaal ongeveer drie miljoen gulden opgeleverd. De grote slotmani festatie is 6 juni in Rotterdam. Zondagmiddag worden de acht Zoeterwoudse helden rond vie ren gehuldigd in café De Mees- Leiderdorper verdacht van mishandelen ambtenaren dimitri walbeek Drie burgemeesters lang had de 52-jarige Lei derdorper het prima naar zijn zin. De man mocht voordat burgemeester M. Zonnevylle aantrad een bloemenstalletje runnen en kreeg ook andere klusjes bij de gemeente. Maar toen die goede verstandhouding verstoord werd, ont plofte hij. Woensdag eiste de procureur-gene raal voor het gerechtshof tien weken celstraf te gen hem wegens bedreiging en mishandeling van gemeenteambtenaren, onder wie de ge meentesecretaris. De Leiderdorper raakte eind 1996 zijn vent vergunning kwijt en werd meteen ook op zijn uitkering gekort. Hij zou vervolgens gemeente ambtenaren bedreigd hebben. In het gemeente huis. maar ook in een kledingwinkel in de Win kelhof en aan de Merenlaan. De Leiderdorper ontkende dat hij had ge dreigd en geslagen. Hij ging in hoger beroep na dat de politierechter hem bij verstek had ver oordeeld tot twee maanden celstraf. De man kwam bij de politierechter niet opdagen, omdat hij de dagvaarding niet kon lezen. Hij is analfa beet. „Drie burgemeesters heb ik versleten en daar kon ik zo goed mee opschieten. Maar deze wil laten zien wie er de baas is. Hij heeft die bloemenvergunning gewoon aan een ander vrouwtje gegeven. Dat kan toch niet? Ik heb een vrouw en vier kinderen, ik mag toch wel voor mijn gezin opkomen?" Zijn advocaat zei dat ambtenaren van de ge meente voor de bestuursrechter hebben ver klaard fouten te hebben gemaakt tegenover de 52-jarige verdachte. De bewuste ambtenaren zouden zelfs naar een andere afdeling zijn over geplaatst. „De gemeente heeft op laakbare wijze zijn bloemenstandplaats afgenomen. Ze zijn daar nogal tactloos tegen mijn cliënt. En hij is nou juist het type dat niet uitgedaagd moet worden." Procureur-generaal A. van der Schans vond echter dat de man te heetgebakerd was en eiste tien weken celstraf, waarvan vier weken voor waardelijk. Of tachtig uur onbetaalde arbeid. Het gerechtshof doet over twee weken uit spraak. Werknemers per bus nciar nieuwe werkplek in Den Helder De pendeltrein die het ministerie van defensie in petto had voor personeel van het Marine Elektronisch- en Op tisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest gaat waarschijnlijk niet door. De werknemers van het marinebedrijf worden vanaf de eeuwwisseling waarschijnlijk per bus naar hun nieuwe werkplek in Den Helder vervoerd. oegstgeest uit van een akkoord, waarmee maarten keulemans de stakingen bij het MEOB in januari werden bezworen. Om- De 'marinetrein' maakte deel dat veel werknemers klaagden over de lange reistijd naar Den Helder, beloofde Defensie te proberen een aparte trein te hu ren bij Lovers Rail om de foren zen van en naar hun werk te brengen. „Maar we krijgen he lemaal geen gehoor bij Lovers", zegt Abvakabo-onderhandelaar X. van de Scheur. Ook pogingen om een trein te huren van de NS hebben tot dusver niets op geleverd. Of het vervallen van de trein leidt tot nieuwe acties bij het MEOB is onduidelijk. „De trein was een wezenlijk bestanddeel van het akkoord", zegt voorzit ter W. Homburg van het actie- comité-MEOB. „Als blijkt dat de trein niet doorgaat, moeten de leden zich uitspreken of ze het alternatief acceptabel vinden of niet." Het ministerie hoopt overi gens nog steeds op een akkoord over de marine-trein. „De loterij winnen is ook onwaarschijnlijk, maar dat overkomt sommige mensen toch ook", houdt een woordvoerster van Defensie de moed erin. Offertes Het ministerie heeft intussen wel offertes opgevraagd bij di verse busbedrijven. Volgens de busmaatschappijen hoeft de reis naar Den Helder niet langer dan anderhalf uur te duren. „Als dat klopt, lijken de bussen me een gunstige uitkomst," zegt vakbondsman Van de Scheur. De bonden willen in ieder ge val voor de zomer duidelijkheid hebben over het vervoer. „Het begint allemaal veel te lang te duren", vindt Homburg. j Poelnians leidt Overheidsloket 20110 leiderdorp afke van der toolen Zeven huizen in dertiger-jaren- stijl, in plaats van een veel mo derner woningblok naast de Ko ningin Julianaschool aan de Kom van Aaiweg. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp hebben hun keus gemaakt. Ze zijn daarmee voorbijgegaan aan de wens van de gemeenteraad om de omwonenden te betrek ken in de keus tussen de twee zeer verschillende bouwplan nen. Het vorige college van B en W had in eerste instantie voorkeur voor het moderne bouwplan, maar de gemeenteraad zag meer in het voorstel van de Eindhovense architect Cornelis van de Ven, dat 'goed in de buurt past'. Het gaat om vier twee-onder-één-kap woningen en een rijtje van drie, die tussen de 590.000 en de 630.000 gul den gaan kosten. De raad stelde daarop voor de omwonenden te laten meepra ten. De huidige wethouder van huisvesting V. Molkenboer daarover: „Ik had dat ook wel gewild, want waarom zou je over de hoofden van de mensen heen beslissen. Maar het vorige college heeft besloten dat niet te doen, en koos voor het plan van Van de Ven." Er komt wel een informatieavond voor de buurt bewoners. Zij mogen dan mee praten over de inrichting van de openbare ruimte rond de nieu we huizen. De woningbouw komt in de plaats van een noodgebouw van de Koningin Julianaschool. Dat is overbodig geworden, omdat de school nieuwe lokalen bouwt op zolder. De postduivenvereni ging die nu nog in het noodge bouw huist, vertrekt naar De Kleine Zandput. De architect van de nieuwe huizen is in Leiderdorp bekend vanwege zijn woningen in het Kwadrant in Leyhof Onlangs waren deze op de klassieke oudheid gëinspireerde huizen nog in het nieuws, toen kopers zich druk maakten over het feit dat de pilaren en andere beton nen onderdelen aan de huizen ongeverfd bleven. Op grond van een artist impression was bij hen de indruk gewekt dat deze in wit zouden worden uitge voerd. ifgstgeest Oud D66-wethouder van Oegstgeest M. Poelmans ■eft een nieuwe baan. Hij krijgt de leiding over 'Overheidsloket 000', een project van het ministerie van binnenlandse zaken. )at project onderzoekt de mogelijkheden voor de overheid om Ie burger diensten te verlenen via internet. Op die manier denkt le overheid klantvriendelijker te kunnen werken. Poelmans orgde ooit als wethouder voor een landelijke primeur, door met iet eerste digitale stadhuis op internet te komen. "fVeer koe in sloot iderdqrp De brandweer is woensdagochtend voor de tweede eer in één week naar dezelfde Leiderdorpse sloot uitgerukt. In lie sloot in de Bospolder was, net als vorige week, een koe te- htgekomen die er niet meer uit kon. Of het om dezelfde koe ig als eerst is niet bekend. Wel is het een koe van één en de- elfde boer. De boer is - wederom - dringend verzocht ervoor te lorgen dat het niet meer gebeurt. ichipper betrapt dieven ■derdorp In een verenigingsgebouw bij de Doeshaven in Lei- Ierdorp is donderdagmorgen ingebroken. De politie denkt dat ■at met behulp van een valse sleutel gebeurde. Een schipper die zijn jacht overnachtte, zag een man op de steiger en vroeg ■em wat hij daar deed. Daarop waarschuwde de man zijn hand- ■ngers in het clubgebouw met een fluitsignaal. De inbrekers ■ntkwamen, mét een kluis en een onbekend geldbedrag. Frouw in het gezicht gestompt oorschoten Een 29-jarige Voorschotense is woensdagmiddag - leen supermarkt aan de Schoolstraat door een onbekende ian in haar gezicht gestompt. De man was op haar dochtertje [gekomen, terwijl hij een beweging maakte alsof hij haar wilde laan. De kleuter zette het op een krijsen, waarop de moeder de lan om uitleg vroeg. Hij antwoordde niet, maar stompte haar a en paar keer in het gezicht. Vervolgens ging hij er vandoor. (ronken man simuleert hartklachten ;senaar Een 57-jarige Leidenaar zorgde woensdagavond ir veel commotie op het politiebureau in Wassenaar. De werd igehouden toen hij 'stomdronken' over de Rijksstraatweg id en klaagde even later in het politiebureau over hartklach- i. Tijdens controle in het Leids Universitair Medisch Centrum k dat de man simuleerde. Tegen de Leidenaar, die zonder lewijs en verzekering een auto bestuurde, is proces-verbaal igemaakt. Hij moest tevens een nog openstaande boete van 0 gulden betalen en heeft een bloedproef ondergaan. De uit- ig daarvan is nog niet bekend. voorschoten Wubbo Ockels had op het al lerlaatste moment afgezegd, maar dat mocht de pret tijdens de Space Day op de Emmaus- school in Voorschoten woensdag niet druk ken. De huismeester kroop snel in het echte ruimtepak van de Space Expo in Noordwijk en zo kon de ruimtevaartdag alsnog beginnen. Leerlingen konden vervolgens waterraket ten afschieten. Dat zijn een soort melkflessen die na lancering dertig meter omhoog gaan en vervolgens weer neerploffen. Ook zagen de kinderen wethouder A. Dra- ijer misselijk uit de ruimteschommel stappen. In een bulldozer gaven de leerlingen het start schot voor de bouw van een computerlokaal. 'auluskerk toch rijksmonument hgstgeest De Pauluskerk aan de Warmonderweg in Oegstgeest omt op de landelijke monumentenlijst. Dat heeft de Rijksmo- lumentendienst de Verenigde Protestantse Gemeente van legstgeest laten weten. Blij is het kerkbestuur met die medede- g niet: de kerkgemeente is bang op extra kosten te worden ge- igd. Het college van beheer van de kerk is - opnieuw - tegen monumentaalverklaring in beroep gegaan.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19