Who's afraid of God? wordt kerkelijk >.e saldo van bijna vier te- Gereformeerde Bond had nadelig Kerk Samenleving 'Joden die Messias belijden bedreigd' Onze Lieve Vrouwe straks als herboren VRIJDAG 22 ME11998 Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op testuren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. uit de Leidsch Dagblad lllCHIliYliX KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12,00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adiund) J. Kiel (adjund) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (ad/uncO L.F Klein Schiphorst (adiund) J. Rijsdam, chef i J. Preenen chef red Groot Leiden A.J B.M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chefeindredact W F Wegman, chef red. Duin en W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden 071- ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand acceptgiro per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van het abtw geld, ontvangen 1,- korting per betalt 'JZ m redei 'HU.;, •vi j- fekri pge\ eer, 1 int is hebben), is een samenvatting van nieuws uit het Leidsch Dagblad op CASSETTE! lerk ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd fed Academisch Ziekenhuis zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13 OO en vanaf woensdï 13 00 t/m vrijdag 13 00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111 ANN01898 ANN01973 Zaterdag 21 Mei LEIDEN Donderdagmiddag zeilden twee heeren de Zijl uit, maar door een windvlaag sloeg hun boot om. Ze werden echter spoedig door vijf anderen Leidsche heeren gered. LEIDEN De in de omstreken van Leiden gevreesde D.S., die sinds kort geleden nog tot 5 jaren gevange nisstraf werd veroordeeld wegens diefstal van scha pen in de weide, onder de gemeente Leiderdorp, is in de gevangenis te Schevemngen overleden. LEIDEN Hedennacht moet er een aanranding heb ben plaatsgehad op een der schildwachten, die aan het kruithuis bij den Morschweg op wacht staan. De schildwachten hebben den persoon zelf gearres teerd, terwijl moet gebleken zijn, dat de aanrander een persoon uit Rijnsburg was. VOORSCHOTEN Aan J. Deurloo, alhier, wiens kof fiehuis door brand is vernield, is door B. en Ws. na te- komen machtiging van Gedeputeerde Staten een bui tengewone vergunning verleend om sterken drank in het klein te verkopen in het tijdelijk door hem betrok ken perceel. BREDA Een spitshond van den heer V. te Breda, schonk drie weken voor Paschen het leven aan drie jongen. Twee daarvan stierven, terwijl het derde den lsten Mei aan den Keer v. G., wonende te Ginneken werd afgestaan. Sindsdien bezoekt de moeder geheel uit eigen be weging en op vastgestelden tijd tot driemalen toe el- ken dag haar jong, teneinde het te voeden, om zoo spoedig dit werk is verricht, weder naar haar meester terug te keeren. maandag 21 mei DAMESVOETBAL Dordrecht gaat het damesvoetbal van West II vertegenwoordigen in het toer nooi om het Nederlands kam pioenschap in Zeist. De Dordtse dames toonden zich in het toer nooi op het Wilhelmus-terrein in Voorburg onmiskenbaar de sterk- sten. Alleen het Leidse selectie team slaagde er in Dordrecht op een 0-0 spel te houden. De puntenverdeling tegen Dordrecht was ongetwijfeld knap, maar het was ook de enige uit schieter van deze dag. Het 0-0 spel tegen Rotterdam was beslist niet nodig geweest. De zenuwen speelden de dames echter danig parten. Zo was Ciska Hogervorst 's morgens om half zes al wakker en Annie den Hollander wilde al om half vier 's ochtends aan niets anders meer dan voetballen den ken. Een van de weinige die niet heftig door de toernooikoorts was aangetast, was Inge Zuiddam, die samen met Corry Bollen resoluut verdedigde. Dat twee uur voetballen voor een dames-team toch wel wat veel is, kwam duidelijk naar voren in de laatste wedstrijd tegen Ciska Hogervorst (links) gaat het enige doelpunt in het duel tegen de Goudse selectie scoren. Marian Konings (rechts) en Conny Beekhuis (links op de achtergrond) kijken gespannen toe. foto archief leidsch dagblad Gouda. Het werd zelfs voor de op de rechterflank uitblinkende Ma rian Konings moeilijk goede voor zetten te geven. Trainer De Groot was na afloop dan ook teleurge steld. "Het resultaat is me tegen gevallen. Veel speelsters zijn on der hun gewone kunnen geble ven. Dat komt voor een groot deel door gebrek aan ervaring. Boven dien is de voorbereiding veel te kort geweest." Het Leidse selec tie-team werd gevormd door: Van der Veen, Edeling, Bollen, Beek huis, Den Hollander, Van der Panne, Lamberts, Strijk, De Jong, Hogervorst, Pronk, De Groot, Ko nings, Van Klink en Zuiddam. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE I KERK Beroepen: te Nieuwerkerk aan den IJssel (wijk 2) (toez P.J Visser te Bergambacht; te Leider- dorp (SOW): W. Koerselman te Meppel; te Voorthuizen (wijk 2), M.J. Paul te Dirksland Aangenomen: naar Bruchem-Ker- kwijk-Delwijnen (tweede predi kantsplaats; parttime): A. de Lan ge te Fort Macleod (Canada). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Tholen en Poort vliet: P A. Broere te Pesse. Aangenomen: naar Krabbendijke: drs. W.J. van de Griend, kandi daat te Zuiddorpe; naar Monnic- kendam: drs F.R. Omvlee, kandi daat uit Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Gouda, ais missio nair predikant voor het opbouw werk te Benin: Joh. A. Schelling te Zevenbergen. Beroepbaarstelling: J.M. Olden- huis, kandidaat uit Kampen, tel: 038-3314169; E. Rupke, kandi daat uit Kampen, tel-. 038- 3331512. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Emmeloord: A.B. van der Heiden te Utrecht. Leerlingen krijgen les in kerk assen De kerk als noodopvang voor kinderen. Passender kan het eigenlijk niet. De leerlingen van groep 6b van de gerefor meerde basisschool De Tamboerijn moeten in elk geval tot de zomervakantie hun heil zoeken in de banken van de Mara- nathakerk aan de Nobellaan in Assen. Het lokaal van De Weg wijzer, waar de groep wegens ruimtegebrek op De Tamboerijn zijn toevlucht toe had gezocht, brandde vorige week af. De circa twintig leerlingen zitten overigens niet in de kerkbanken, zoals zij over het algemeen zondag met hun ouders gewend zijn, maar nemen tijdens de lesuren plaats in schoolbanken in een aparte ruimte. En in de pauze doet het kerkplein dienst als schoolplein. foto wfa Celstraf voor Duitse predikant düsseldorf Een Duitse studentenpredikant moet een gevange nisstraf van twee jaar en negen maanden uitzitten wegens in voer van cocaïne uit Amsterdam. Het hooggerechtshof in Düs seldorf heeft het verzoek tot revisie van het vonnis van Frank Herkommer afgewezen. De studentenpredikant uit Germers- heim bij Heidelberg was vorig jaar juni door de rechtbank in Kleve veroordeeld. Met zijn broer en een bevriende Turk had hij na een bezoek aan Amsterdam 145 gram cocaïne in Duitsland ingevoerd. Niet alleen moet de predikant de gevangenis in, ook is de regionale kerk van Pfalz een tuchtprocedure tegen hem be gonnen. De uitkomst daarvan zal zijn dat de kerk Herkommer uit het ambt zet. Blanke kerk bespreekt belijdenis Johannesburg De blanke Nederduits-Gereformeerde Kerk (GK) in Zuid-Afrika is begonnen aan de bespreking van de Belhar-be- lijdenis. In die belijdenis uit de jaren '80 werd de apartheid als ketterij veroordeeld. Aanvaarding van Belhar is voorwaarde voor de NGK om zich te kunnen aansluiten bij de Verenigende Gere formeerde Kerk in Zuidelijk Afrika. Die Kerkbode, het officiële orgaan van de NGK, heeft haar pagina's geopend voor een dis cussie over de Belhar-belijdenis. Redacteur Frits Gaum schrijft niet de bedoeling te hebben de belijdenis in zijn kerk er door te 1 drukken. Ook wil hij de synode, die de uiteindelijke beslissing moet nemen, niet voor de voeten lopen. Maar hij wil dat de kerk goed geïnformeerd tot een besluit komt. De toenmalige NG- dochterkerk voor kleurlingen, de Sendingkerk, aanvaardde in 1986 de Belhar-belijdenis. Vier jaar later deed een andere doch terkerk, de NGK in Afrika (voor zwarten), dit. In 1994 sloten de Sendingkerk en de NGKA zich in de plaats Belhar, waar indertijd de betreffende belijdenis werd opgesteld, aaneen tot de Vereni gende Gereformeerde Kerk in Zuidelijk Afrika. De nieuwe kerk wil dat de blanke kerk eerst Belhar aanvaardt voordat zij kan toetreden. Daartegen bestaat veel verzet. Niet alleen beschou wen veel NGK-leden Belhar slechts als een beleidsstuk en niet als een belijdenis, maar ze menen ook invloeden van de zwarte bevrijdingstheologie in de belijdenis te herkennen. Tenslotte wekt het in de NGK wrevel dat er voorwaarden aan de toelating worden gesteld. Het Nijmeegse modehuis voor kerkelijke gewa den Stadelmaier wil een gewaad ontwerpen met hetzelfde thema als de gewraakte poster Who's afraid of God? van het aartsbisdom Utrecht. De rechter verbood in maart de verspreiding van de poster omdat die te veel lijkt op een schilderij van Bamett Newman. Conform de rechterlijke uitspraak stuurde het aartsbisdom in april een brief aan alle bezitters van een poster met het verzoek die terug te stu ren. Stadelmaier reageerde met een fax waarin directeur A.J. Stadelmaier zijn plannen voor een kleed met de naam Who's afraid of God? ont hult. „De poster heeft zo een indruk op ons team gemaakt dat wij besloten hebben een gewaad te ontwerpen met soortgelijke kleurstellingen en naam", schrijft Stadelmaier. „Niet zozeer als commercieel artikel maar meer als een collectie stuk om een discussie te ontwikkelen." Het aartsbisdom wilde met de poster een dis cussie over God op gang brengen. De campagne was bedoeld als 'knipoog naar de moderne kunst en het schijnbare taboe om over God te praten'. De erven Newman gooiden echter roet in het eten. De eind vorig jaar op scholen, paro chies en andere instellingen verspreide poster lijkt opvallend veel op Newmans beschadigde schilderij Who's afraid of red, yellow and blue? In plaats van de meskrassen heeft de poster in het midden van het rode vlak een gekerfd kruis. De poster blijkt inmiddels een collector's item te zijn geworden. Van de 2300 verspreide exem plaren zijn er nu hoogstens veertig geretour neerd. Een school in Maastricht die de poster wilde terugsturen, kreeg zo veel protest van leer lingen dat ze besloot om hem maar te verloten. De geestelijke verzorging van de krijgsnii belde het aartsbisdom met de vraag of ze posters die ze naar Bosnië had gestuurd, m gaan opsporen. Het aartsbisdom, dat tegen de rechterlijkeL spraak in beroep is gegaan, vindt niet daiiet campagne is mislukt. „Geloof en kerk zijn de gelopen maanden op een goede manier voor voetlicht gekomen. Eigentijds, prikkelend ei bang voor een beetje tegenwind. Zo wil hei dom jongeren en ouderen blijven uitdagen over God na te denken." 0e eiderc eer ii fiesk De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk heeft in financieel opzicht een on gunstig verenigingsjaar 1997 achter de rug. De re kening van baten en lasten sluit met een nadelig saldo van ruim 380.000 gulden. Met uitzondering van 1994 konden de afgelopen tien jaar met een positief saldo worden afgesloten. Dit schrijft penningmeester L. van der Waal in zijn verslag bij de jaarrekening. De inkomsten in de vorm van collecten, giften en contributies zijn de afgelopen tien jaar min of meer op hetzelfde niveau gebleven. De lasten van de verenigingsac tiviteiten zijn in dezelfde periode met ongeveer 25 procent gestegen. Dat de jaarrekening al die jaren steeds met een positief resultaat kon worden afgesloten, was te danken aan de inkomsten uit rente uit het eigen vermogen en de forse legaten en erfenissen. Die inkomsten kunnen op lange termijn geen solide basis vormen voor het beleid, aldus Van der Waal. Het moment is volgens hem aangebroken om de kosten die een blijvend karakter hebben door blijvende inkomsten gedekt te krijgen. Het nadelig saldo over het afgelopen jaar is het gevolg van de gestegen kosten van bestuur en vereniging en die van het algemeen secretariaat (in totaal ruim 70.000 gulden) enerzijds en van dalende inkomsten van het Leerstoelfonds (min 25.000 gulden) en van de legaten en erfenissen (25.000 gulden tegenover 254.000 in 1996) ander zijds. De hogere uitgaven werden vooral veroorzaakt door de kerkelijke ontwikkelingen in verband met Samen op Weg-proces. Die leidden tot extra be stuursvergaderingen, speciale bijeenkomsten van commissies, periodiek beraad met synodeleden en incidenteel overleg met het moderamen (dagelijks bestuur) van de Hervormde Kei gaf de Bond enkele brochures uit naar aanl01 van de ontwerp-kerkorde en de ontweiper nanties van de SoW-kerk. Enkele jaren geleden noemde het toer moderamenlid dr. J. Hoek, zelf lid, de G meerde Bond 'een gezonde miljonair'. Hij. daarbij op het eigen vermogen van de Bot 's ongeveer 2,5 miljoen gulden. Het ledentah 'al Bond is vorig jaar dankzij een folder in de bladen met 600 gestegen tot ruimschoots' de 9.000 leden. ijd leere it bl et sa let b< HHHttj kerk krijgt een nieuwe fundering en ook de toren en het schip worden onder hander nomen. De gelovigen maken zolang gebruik van de Sint Bavokerk in Oud Ade. Den tauratie gaat zo'n vier miljoen gulden kosten. foto's loek zuydbl Sch Messiasbelijdende joden in Is raël worden bedreigd, hun tele foons afgeluisterd en hun ge meenten geïnfiltreerd. „Er is een krachtige joodse zending om ons terug te brengen naar het judaïsme." Dat zei Aharon Levarko, werkzaam in een christelijke boekhandel in Jeruzalem, giste ren in Amersfoort op een bij eenkomst van de stichting Israël en de Bijbel. Weliswaar heeft een van de indieners van de zo genaamde anti-zendingswet zich teruggetrokken, maar evangeliserende christenen on dervinden nog steeds veel te genwerking. Overigens zijn de Messiasbe lijdende joden even verdeeld als de 'gewone' christenen. Hun modaliteit varieert van charis matisch tot uiterst conservatief. Eén Messiasbelijdende gemeen te gelooft wel dat Jezus de Mes sias is, maar niet dat Hij Gods Zoon is. Het aantal joden die in Christus geloven, is sinds 1990 verdubbeld tot 6000, zei direc teur Ton Stier van Israël en de Bijbel. Twintig jaar geleden wa ren er nog slechts elf gemeen ten. Nu zijn er al zo'n 70, gro tendeels als gevolg van evange lisatie onder de joden. Israël en de Bijbel verspreidde vorig jaar in samenwerking met de Britse zusterorganisatie 46.000 nieuwe testamenten on der joden, waarvan de helft in Israël. Ook de door deze stich ting uitgegeven volledige bijbels bevatten de tekst in modem Hebreeuws en in een andere, in Israël gesproken taal. rupwetering» Niet de kerkgangers maar de bouwvakkers nemen dezer dagen bezit van de Onze Lieve Vrouwe Geboortekerk in Rijpwetering. Het godshuis ondergaat momen teel een grote opknapbeurt die zeker een half jaar in beslag neemt. De 135 jaar oude

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18