eiden Regio Corporaties: 'kritiek erg gemakkelijk' herdenkingstocht met dansers en fluitspelers Dertig maanden cel geëist voor roven scooters 19t VROEGE VOGELS VOORDEEL Nieuw 'kinderkoppie' voor Pim Nieuwbouw voor jongeren JAC 22 MEI 1998 j preenen. 071 -5356414. plv -chef herman joustra. 071 -5356430 Pendeltrein De pendeltrein, die hetMEOB-perso- neel naar de werkplek in Den Helder zou brengen, rijdt waarschijnlijk nooit. Affaire A Alphen zet een I streep onder de af faire Archeon: wethouder vrijgepleit van belangen verstrengeling. alléén Zaterdag 23 mei van 07.00 uur tot 10.00 uur! Lobelia's of gemengde Petunias Per bak slechts; RANZIJN tuin dier LEIDERDORP HOOGMADESEWEG 60A TEL: 07I-S41 03 77 aahiiedikt auiin ceidii of ukidac 21 mei van 07.00 101 10.00 uub 'Je kunt niet zomaar om een zak geld vragen „Erg gemakkelijk om dit te zeggen." Dat vindt C. Noort, directeur van de Leidse woningbouwvereniging Zijl en Vliet van de kritiek van opbouwwerker F. Baks van de Leidse Welzijns Organisatie. Die beweerde woensdag in deze krant dat de Leidse corporaties miljoenen laten lig gen door geen gebruik te maken van een goed gevulde rijkspot, het fonds voor het opwaarderen van naoorlogse wijken. leiden dorith ligtvoet De woningbouwverenigingen maken inderdaad geen gebruik van het fonds dat door staatsse cretaris Tommei in 1996 in het leven is geroepen. Maar ze heb ben daar zo hun redenen voor. „Je kan natuurlijk wel om een zak geld vragen, maar dan moet je wel weten wat je met dat geld wil doen", is de reactie van Noort. „Projecten vergen al snel een jaar tot anderhalf jaar voorbe reidingstijd, want dit soort plan nen omvat meer dan het aan plakken van een nieuwe deur knop. Het gaat om grote projec ten, waarover je zorgvuldig met de gemeente, met bewoners en andere woningcorporaties moet overleggen. En je moet een goed plan indienen. Je kan niet zomaar een briefje schrijven met de mededeling geef mij maar vijf miljoen." Ook woningbouwvereniging Ons Doel heeft nog niet bij het rijk aangeklopt. „Plannen die voor dit fonds in aanmerking komen, zijn zeer ingrijpend. Het gaat om grote veranderingen in buurten, die vaak gepaard gaan met de sloop van woningen. Be woners denken vaak heel an ders over nieuwbouwplannen dan de andere partijen. Ze zijn tevreden met hun buurt en vre zen, zeer terecht overigens, huurverhogingen. Je moet zeer zorgvuldig met dit soort plan nen omgaan. Het kost tijd om goede projecten op te zetten", zegt directeur M. Glaser. J. Stikvoort, hoofd bewoners zaken van De Sleutels, zegt dat deze corporatie het goedgevul de rijksfonds aan zich voorbij laat gaan, omdat het potje niet alle kosten dekt. „Woningbouw verenigingen moeten zelf ook veel investeren, onze mogelijk heden zijn wat dat betreft be perkt." „Dat we geen beroep doen op het fonds scheelt ons overigens geen miljoenen, denk ik. In 1997 was 65 miljoen gulden voor het hele land beschikbaar. De helft ging automatisch naar projecten in de vier grote ste den. Ik denk niet dat Leiden miljoenen uit dit fonds had kunnen slepen." Sommige gemeenten met problemen in na-oorlogse wij ken zoals Lelystad vragen al wel miljoenen uit de pot. Dat komt vooral omdat ze door leegstand al eerder werden gedwongen om ingrijpende veranderingen door te voeren. Glaser: „In Lei den zijn woningen nog goed verhuurbaar. Grootschalige pro jecten in na-oorlogse wijken waren niet nodig." Maar omdat de woningvoor raad ook in de toekomst ver huurbaar moet blijven, zijn de woningbouwverenigingen wel met verbeteringen bezig. In Lei- den-Noord bijvoorbeeld bepa len gemeente, woningbouwver enigingen en huurdersorganisa ties samen hoe de wijk er over een paar jaar uit moet zien. Concrete bouwprojecten zijn er volgens de corporaties nog niet. Directeur J. Greef van wo ningbouwvereniging Leiden wil nog niet reageren op de kritiek, omdat hij pas sinds 4 mei in dienst is. irdenking gevallenen In. Oud-strijders en militairen van de Bond van wapen en0 eders hebben gisteren bij het oorlogsmonument aan de k ma igse Schouwweg 51 jonge soldaten herdacht die in de meida- van 1940 om het leven kwamen. Ook burgemeester C. Goe- p legde een krans. De dienstplichtigen vielen bij de Haag- 1 «Schouwbrug over de Rijn, als strategisch punt een belang- schakel in de noord-zuidverbinding en de strijd om vlieg- i die ip Valkenburg. De Leidse brug was door Duitse paratroepen Vi nomen. Maar de dienstplichtingen van het 22ste Depot Ba in d'e Pas zes we^en on<ier de wapenen waren en totaal n' imilitaire ervaring hadden, wisten alle strategische punten Ie vijand te heroveren. Ook de gevallenen bij Valkenburg Jen gisteren herdacht. e bun Hen rond kampvuur h» De politie kreeg woensdagavond meldingen van een id in het Van der Werfpark in Leiden. Ter plaatse bleek dat groep van ongeveer dertig jongeren een kampvuur in het ;had gemaakt. Zij weigerden het vuur te doven. Toen een irige Leidenaar meer stukken hout op het vuur gooide, werd angehouden. Enkele jongeren probeerden zijn arrestatie te linderen. Daarbij werden een 19-jarige Hagenaar, die een lieman sloeg, en een 18-jarige Oegstgeestenaar aangehou- truike s einc ;r iel ,d. latste paal sporthal n|Ni Sportwethouder Alexander Pechtold heeft woensdag- lag de laatste paal geslagen voor de sporthal bij zwembad lijl aan de Paramaribostraat in Leiden. De sportaccommo- e krijgt een binnenoppervlakte van 28 bij 44 meter, vier dkamers met douches en een tribune voor maximaal drie- iderd toeschouwers. De bouwkosten bedragen 5 miljoen gul- dui Als de werkzaamheden volgens schema verlopen, is de bie 1 januari 1999 gebruiksklaar. evenshofschool zesde 9U Basisschool De Stevenshof is woensdagmiddag zesde ge- den tijdens het landelijke schoolvoetbaltoernooi van de ffi in Zeist. In totaal deden twaalf scholen mee. De leerlingen groep acht van De Stevenshof wónnen één wedstrijd, speel- één keer gelijk en verloren één duel. Dat was niet genoeg door te gaan naar de volgende ronde. De Aloysiusschool uit èn en de Nicolaasschool uit Rotterdam spelen op 6 juni de iproce evan bet landelijke KNVB-toernooi in het Willem Il-stadion iet dc ilburg. )r tiende keer 'De Nacht van Juigalpa' den haag/leiden persbureau cerberus Wegens twee berovingen en he ling in Leiden is woensdag voor de Haagse rechtbank tegen een 21-jarige Leeuwardenaar een celstraf van dertig maanden ge- eist. De man heeft bekend vorig jaar december twee jongens van hun scooter te hebben beroofd. Ook wordt hij verdacht van tasjesroof. Óp 3 december werd een scooterrijder in de fietstunnel onder de Willem de Zwijgerlaan door een groepje jongeren van zijn zes maanden oude twee- wieler beroofd. De scooter werd later voor nog geen achthon derd gulden verkocht. Visser vorderde dat de Leeuwardenaar de scooter ter waarde van 3.659 gulden geheel aan zijn slachtof fer vergoedt. Een dag later was het op nieuw raak op de Wassenaarse- weg in Leiden. Een scooterrijder werd op het fietspad de door gang belet. Volgens eigen zeg gen werd hij onder dreiging van een broodmes gedwongen de scooter af te staan. De 21-jarige Leeuwardenaar, die vaak in Lei den logeert, zegt echter geen mes maar een moersleutel in handen te hebben gehad. „Het was donker en de jongen op de scooter heeft de sleutel voor een mes aangezien", zei de man gisteren voor de rechtbank. Op 2 december was de Leeuwardenaar betrokken bij een beroving in de Weddesteeg in Leiden. Een vrouw werd door twee mannen haar schoudertas met adresboekje, een biljet van tien gulden, een huissleutel en een bankpas afhandig gemaakt. Met de pas werd later gepro beerd geld op te nemen. De man zegt echter niet aan deze beroving te hebben meegedaan. Hij zou later slechts de tas in handen hebben gehad en de tien gulden mee hebben opge maakt. Bij alle drie de berovin gen was eveneens een 19-jarige Hagenaar betrokken. Deze is drie weken geleden door de rechtbank tot een celstraf van drie jaar en zes maanden ver oordeeld. Advocaat M. Evers vroeg de rechtbank rekening te houden met de achtergrond van de Leeuwardenaar. Hij werd als driejarig Colombiaans straat kind door Nederlandse ouders geadopteerd. De pleegouders deden hun best, maar de pro blematiek van de jongen uit zijn vroegste jeugd kwam weer bo ven zodat hij in een jeugdinter naat werd geplaatst. Later ging hij een rondtrekkend bestaan leiden en werd door de recht bank in Zutphen voor diefstal len met geweld veroordeeld tot dertig maanden waarvan zes voorwaardelijk. Met de roof van de scooters probeerde hij aan geld te komen, omdat hij op dat moment niet over een uitkering beschikte. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Bckl t hctl men haag ruud sep :en die doen denken aan 8 lokkenspel en een didgere- vermengd met het ge- boda van kikkers. In de verte, Ie overkant van het water, hten grote schijnwerpers liegveld Valkenburg. Het is na middernacht en het is jjd drukte van belang aan de van het Valkenburgse Honderden wandelaars ^'zojuist begonnen aan een v lometer lange, nachtelijke leling van Leiden naar Den - de nacht van woensdag op erdag werd voor de tiende op rij 'De Nacht van Ipa' gehouden: een massa- i feestelijke wandeltocht de duinen en over het 1 tussen Leiden en Den De wandeling is een ko- an de voettocht die sinds elk jaar wordt gehouden n Juigalpa en het naburige a. Tijdens die tocht wordt ioedige aanslag herdacht y/ j Ie Contra's in 1985 uitvoer- op Cuapa en waarbij 56 sen om het leven kwamen, ir de Verenigde Staten ide Contra's voerden in tachtig een guerrilla te- toenmalige Sandinisti- jme. Nacht van Juigalpa mag t eerste aanleg een her- igstocht zijn, de sfeer n de wandeling is georga- heeft toch meer weg jenlucht theater dan van dodenmars. Heksen en frs. fluitspelers en trom- -*•' ars wisselen elkaar tijdens cht voortdurend af. ar Gardenia Giacoman uit leiden „Ik mag een nieuwe stoeptegel ma ken", zegt de 5-jarige Pim de Haan glunde rend. Pims eerste kunst-tegel voor het project 'kinderkoppies' van stadsdeel Zuid, is op de Rooseveltstraat kapotgeslagen door vanda len. „Ik had er een zon op getekend. Die teke ning is gelukkig bewaard. Mijn nieuwe tegel komt voor de deur in de straat waar ik woon: de Van der Waalsstraat. Daar kan ik hem goed in de gaten houden." Bewoners van de wijk Zuid vierden woensdagmiddag in wijk centrum Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan de afsluiting van het project waarbij 97 volwas senen en kinderen kleurige kunstwerken maakten in de vorm van een schilderij, gevel steen of stoeptegel. De kunstwerken moesten geïnspireerd zijn op het thema 'Leiden, stad van culturen'. De werkstukken liggen inmid dels door de hele wijk en zijn als een lint ver bonden door middel van vier fiets-wandel- routes. Het boekje met de routes is verkrijg baar bij Bureau Leiden Promotie/WV en op het Stadhuis en Stadsbouwhuis. FOTO HIELCO KUIPERS denis is ruim aanwezig: Van de stichting van Den Haag in 1248, via de onthoofding van Johan van Oldenbarnevelt in 1618 en de uitvinding van het Haagse Hopje in 1792 (baron Hop deelt eigenhandig zijn beroemde snoepjes uit) komt de wande laar in 1967 bij hippies in het Haagse Bos. Zoetermeer is het de vierde keer dat zij de nachtelijke tocht loopt. De geboren Boliviaanse is voorzitter van de Zoetermeerse werkgroep die een stedenband met het Nicaraguaanse Jinotega onderhoudt. „Wij proberen an dere stedenbanden te steunen. Deze tocht is de opening van het seizoen. Uiteindelijk komen alle twintig werkgroepen samen in Amsterdam", vertelt ze, ter wijl ze geroosterde maïs uit deelt. „Uit Bolivia. Daardoor zijn de indianen zo sterk. Goede tanden en goed haar. Dat komt door de maïs." Het is ongeveer half twee als de verharde weg ophoudt en het pad de duinen in draait. De afslag wordt gemarkeerd door een doedelzakspeler. De wee moedige klanken worden aan gevuld met de eerste regen van de nacht. Het Schotse sfeertje is compleet. De regen zal in de loop van de nacht nog vaker even langs ko men. Zo zeer dat iedereen die eraan heeft gedacht een Regen jas mee te nemen, die ook uit zijn rugzak haalt. Op het rust punt halverwege de tocht staan de muzikanten lekker onder een afdekzeil en is ook de blaren- post overdekt. „Het is rustig. Rustiger dan andere jaren", ver telt de EHBO-man, juist op het moment dat een als Spice Girl Het is vijf over vijf 's morgens als eindelijk de bebouwde kom van Den Haag opdoemt. Nog een half uurtje later is het eind punt, de Haagse Kunstpassage, bereikt. Binnen speelt een band 'Heen en weer' van drs. P. In derdaad, we moeten ook nog terug. Op de muur valt te lezen dat er inmiddels elk kwartier een trein naar Leiden vertrekt vanaf Den Haag CS. Lopen maar weer. Met een nieuwbouwproject aan de Vierlinghlaan wil de Stich- Parkeer Route Informatie Systeem Dinsdag 19 Kaasmarkt Plaatsen: 77 Vrij: 26 leiden. ting Huisvesting Werkende lon geren (SHJW) vooral jonge stel len en gezinnen aan huisvesting helpen. Directeur M. Kalker slaat woensdag samen met een van de toekomstige bewoners de eerste paal. Bij het bestaande gebouw komt een nieuwe vleugel met 39 appartementen. Het gaat om zes tweekamerwoningen, dertig driekamerwoningen en drie vierkamerwoningen. De gemid delde huurprijs is 750 gulden per maand. De vleugel is een ontwerp van het Leidse Bruins Soedjono Architekten. Als dit nieuwe project klaar is, beschikt de SHWJ over 710 wo ningen. De stichting bezit voor namelijk een- en tweekamer woningen. Ze hoopt dat dit nieuwe complex leidt tot door stroming, waardoor goedkopere appartementen voor starters vrijkomen. De doelgroep van de stichting bestaat uit jongeren van 18 tot 30 jaar uit de Leidse regio. Leiden De zojuist ge starte wande laars lopen langs het Val kenburgse meer. Nog 22 kilometer naar Den Haag. FOTO LOEK ZUYDERDUIN uitgedoste meid de tent bin nenkomt. Uit haar bergschoen onder haar sok komt een stalen enkelband tevoorschijn. Ze heeft last van een wat rauwe hiel, de EHBO'er plakt er netjes een pleister overheen. De organisatoren hebben hun best gedaan om van de tiende wandeltocht iets historisch te maken. Daarom is de tocht te vens een wandeling door de tijd. Vooral de Haagse geschie-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17