Zout voor het weekeinde ^|\kNKAM// Grazen met verstand mag >«Js& IX Smaak Keukentaal ;'0(j VRIJDAG 22 MEI 1998 Tijdens het jaarlijkse optreden van het hoofdstedelijk orkest voerden de mando line en de bekken de boventoon. Gepolijste geluiden reduceerden het rumoer in de zaal tot een absoluut nulpunt. De dirigent, een hokker die ongehuwd samenwoont met zijn vriendin, schrok plotsklaps op door een gesmoord geluid. Een geluid dat ook de hele zaal deed schrikken. Op het podium liep zowaar een heuse salaman der. Het angstaanjagende dier verdween geruisloos in het niets waarna de concert gebouwdirecteur zijn assistente in het oor souffleerde dat het hoog tijd werd om de boeketten uit te delen. Wat moet ik met zo'n verhaal zult u zich afvragen. Eerlijk gezegd heb ik zomaar wat op papier gezet waarbij ik gebruik heb ge maakt van een aantal homoniemen. Woorden die dezelfde vorm hebben maar niet dezelfde betekenis. De cursief gedrukte woorden in bovenstaand epos komen da gelijks terug in de keuken en het leek me wel aardig u hier deelgenoot van te maken. Bekken: speciale (hoge ronde) kom om ei witten op te kloppen. Boeket: of bouquet garni gebruiken we voor fonds, basissauzen en bouillons. Af hankelijk van het recept bestaat een boeket uit winterwortel, prei, knolselderij, ui, pe terselie- en selderijstelen in combinatie met kruiden als tijm, laurieren basilicum. Hokker: een lage gaspit voor het trekken van een fond in grote hoeveelheden. Mandoline: verfijnd schaafapparaat om produkten als aardappelen, noten en pad destoelen in dunne plakjes te schaven. Polijsten: behandelingsmethode van rijst. Naast gepolijste is er gepelde, geslepen en geparboilde rijst. De aard van de behande ling bepaalt de kleur zoals zilvervliesrijst en witte rijst. Reduceren: inkoken van vloeibare produk ten waarna een sterke concentratie over blijft. De smaak van de produkten wordt hierdoor versterkt. Souffleren: volumevermeerdering van be slag tijdens het bakproces. Voornamelijk van toepassing bij soezenbeslag. Smoren: een combinatie van braden en stoven bij lage temperatuur. Doel van smo ren is het garen en zacht maken van pro dukten die door hun samenstelling onge schikt zijn voor korte bereidingstechnieken. Schrikken: na het koken laat je eieren schrikken in koud water. Salamander: oven waarbij de warmte van boven komt. Bijvoorbeeld voor het gratine ren van schuimige wijnsauzen (sabayon). Wanneer dus in de keuken wordt geïnfor meerd of de salamander al brandt, de eie ren zijn geschrokken, de groente is ge smoord, het soezenbeslag gesouffleerd, de saus gereduceerd, de gepolijste rijst is ge spoeld, de mandoline klaarstaat, de hokker is ontstoken, het boeket fijngesneden en de bekken zijn ingevet, kijkt geen collega daar vreemd van op. MARTHA DE JAGER» Volgens Akzo Nobel verandert de consument die door de week veelal naar gemaksproducten grijpt, tegen het weekeinde in een weekeinde- gastronoom die met verfijnde ingredi ënten aan het kokkerellen gaat. Daar om introduceerde Akzo veel gebruikte zoutsoorten uit de restaurantkeuken in de supermarkt. Sel Gris Atlantique, een grijsachtig zeezout gemalen tus sen een molensteen. Zeezoutvlokken uit Engeland, die tussen duim en wijsvinger fijngewreven dienen te worden en grof zeezout voor de zout- molen. Voordat tijdens de 19e eeuw in de bo dem van Twente het steenzout werd ontdekt, kwam het zout dat we in ons land nodig hadden, voor een groot deel uit de zee rond zuidelijke landen als Italië, Portugal en Frankrijk. Te genwoordig komt meer dan driekwart van het langs de Franse Atlantische kust gewonnen zeezout van het schiereiland Guérande. De zoutwin ning gebeurt nog op dezelfde manier als elf eeuwen geleden. In een stelsel van steeds ondieper wordende bek kens verdampt het zeewater en stijgt de zoutconcentratie tot zo'n 300 gram per liter. In juni tot september kristal liseert de zon het zout in de zoutbek- kens en kan men de grijze onregelma tig gevormde kristallen oogsten. Met een beetje geluk, dat betekent niet te veel wind, vormt zich een bovenlaagje op de zoutakker van fijne witte kris tallen, de 'fleur de sel'. Dit meest ver fijnde tafelzout dankt zijn smaak aan de verhoogde concentratie mineralen en sporenelementen. In delicatessen zaken is dit handmatig geoogste zout voor rond de 17 gulden per 250 gram te koop in prachtige paarse en beige linnen zakjes. Vissaus Het schiereiland Guérande was voor de Romeinen al een belangrijke plaats om zout aan het zeewater te onttrek ken en er garum van te maken. Garum, het Latijnse woord voor vis saus, ook wel liquamen genoemd, was het belangrijkste middel uit de Veel gebruikte zoutsoorten uit de restaurantkeuken zijn tegenwoordig in de supermarkt verkrijgbaar. Romeinse keuken om het eten smaak te geven. Vaten met een inhoud van een liter of dertig werden afwisselend met een laag vis en een laag zout en kruiden gevuld en een paar weken weggezet om de inhoud te laten gis ten. Vette vissoorten zoals paling, sar dines en zalm, gingen met kop en staart het vat in samen met zout en kruiden als dille, venkel, munt, ko riander, selderij, bonenkruid, lavas en tijm. Na verloop van een paar weken veranderde het in een onaangenaam ruikende massa. Na weer een paar weken dagelijks roeren hield men een saus over die gezeefd in potten werd bewaard. De producie was geen huis vlijt, onder meer in Pompei' produ ceerde men in fabrieken dit Romeinse keukenzout. De smaak moet verwant geweest zijn aan de Thaise en Vietnamese vissau sen Nam Pla en Nuoc Mam die we kant-en-klaar kunnen kopen. Ze zijn volgens hetzelfde principe geprodu ceerd en hoewel de sausen in wording weinig goeds beloven is de smaak minder opdringerig dan men ver wacht. Salaris Dat zout lange tijd een kostbaar arti kel is geweest blijkt wel uit de ge woonte van de Romeinen om het sa laris van personeel in zout uit te beta len. Het Latijnse woord 'sal' vormen de beginletters van salaris. Het zout werd afgewogen in scrupels, een ge wichtseenheid van ongeveer 1,3 gram. Daar hebben we het woord scrupuleus aan overgehouden. Met zout hoeven wij alleen nog uit ge zondheidsoogpunt wat nauwgezetter om te gaan, we eten er namelijk te veel van. Verschil in smaak is duide lijk te constateren tussen het ongeraf fineerde zeezout en het geraffineerde keuken (steen) zout dat verrijkt met jo dium en antiklontermiddelen het meest wordt gebruikt. Van de zee zoutsoorten onderling zal de week- eindegastronoom misschien het ver schil kunnen waarnemen. Grove kor rels uit een zoutmolen geven hun smaak op de tong langzaam prijs en dat kan aangenaam zijn. Gevulde wegwerpmolentjes zijn makkelijk maar niet milieuvriendelijk. Voor de navulmolen kan een busje grof zee zout van Jozo voor tweeënhalve gul den per driehonderd gram worden aangeschaft. In de natuurvoedings winkel is een kilo grof of fijn zeezout van Natufood voor twee gulden te koop. Die zit gewoon in een plastic zak. INEKE VOLKERS Onze gezondheid hoeft er niet onder te lijden als we ons niet strikt beper ken tot het eten van drie maaltijden per dag. Wie zich bij ontbijt, lunch en avondeten houdt aan de door het Voedingscentrum aanbevolen hoe veelheden krijgt voldoende belangrij ke voedingsstoffen binnen, zoals vita minen, mineralen, eiwitten, vetten en koolhydraten. Maar de hoeveelheid energie (calorieën) die deze hoofd maaltijden leveren, is lager dan de to tale hoeveelheid die een mens ge middeld per dag nodig heeft. Er blijft dus ruimte over voor tussendoortjes ofwel tussen de maaltijden door te 'grazen'. Elke vijfjaar wordt een grootscheeps onderzoek gedaan naar de voedingsgewoonten van de Neder landse bevolking. De resultaten van deze zogenaamde Voedsel Consump tiepeiling (VCP) leveren een schat aan informatie op, die vervolgens wordt geanalyseerd. Onlangs is aan de hand van de peiling '93 bekeken wat men zoal tussen de maaltijden door eet. Gebleken is dat de Nederlander uit zijn maaltijden gemiddeld twee derde van de dagelijks benodigde portie energie haalt en uit tussendoortjes een derde. Van alle tussendoortjes scoren gebak en koekjes het hoogste met 23%, gevolgd door snoep (13%), noten en snacks (12 alcoholische dranken (11%), melk (8%), dranken (7%), brood (5%) en fruit (5%). 'Grazen', een uit het Amerikaans overgenomen term voor gedurende de hele dag door eten, hoeft niet slecht te zijn, zij het dat het gebit risi co loopt. Maar enige spreiding van de energie-inneming over de dag is in overeenstemming met het advies van het Voedingscentrum. Hoe kan de energieopneming er in de praktijk uitzien? Het ontbijt: 200 tot 350 kcal, de lunch: 400 tot 650 kcal, de warme maaltijd: 600 tot 1000 kcal. Dan blijven er voor de tussendoortjes 500 tot 900 kcal per dag over, afhan kelijk van leeftijd, geslacht en werk of andere activiteiten. Bij elk eetmo- ment wordt een aanslag gepleegd op ons gebit. Als dat niet vaker gebeurt dan zeven keer per dag, hoeft dat niet schadelijk te zijn. Natuurlijk is be langrijk voor de gezondheid wat voor tussendoortjes er worden genuttigd. Uit het onderzoek bleek dat de groep mensen die veel tussendoortjes neemt ruim drie maal zoveel alcohol gebruikt als zij die weinig grazen. Af en toe alcohol mag best en is zelfs goed voor hart en bloedvaten, maar drink niet meer dan drie alcoholische dranken op een dag en sla ook eens een dag over om de lever rust te gun nen. Voor de overige tussendoortjes is het belangrijk om bij voorkeur snacks te kiezen die zo min mogelijk (verza digd) vet bevatten. Ineke Volkers is diëtiste van het Voedingscentrum. 10 11 123456789 11 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1Tuchtzweep; 3. achter, wandversiering, berg ruimte; 4. dierlijk produkt; 5. klamp, stap; 6. op het gezichts vermogen betrekking hebbend; 7. flauw, eikeschors; 8. afgrond; 9. bolgewas, waterplant, voeg woord; 11. balspel. Verticaal: 1Vogelbos; 2. ge groet; 3. persoonlijk vnw., kam perfoelieachtig plantengeslacht, nachtspiegel; 4. oude lengte maat, reeds; 5. vleesgerecht, kit tig; 6. selenium, koude lekkernij; 7. loofboom, fop, ongeveer (afk.); 8. Engels bier; 9. stuurs, omslag. CRYPTOGRAM klets o--r- rijpad t--c-smak ravel-e-r ij-l-e-t-a kwetsuren -e-s-u-e stremmen HEINZ 'K'iW' T'" .Avr&) 1 /A/£>£ &v/vxr£&. J P"~ cn -1- TOMPOES Tom Poes en de Grootdoener Gelukkig waren de woorden van de brave beambte niet te verstaan, want door de werkzaamheden van de ro bot steeg er zo'n lawaai op, dat horen en zien de omstanders verging. Het tumult verplaatste zich echter wel stadswaarts en was tenslotte nog slechts als een zinderende stofwolk aan de horizon waarneembaar. ,,Het is wèl een kabaal", prevelde de heer Dorknoper. Hij staarde de wegwer kers na, die somber achter de meta len geweldenaar aandrentelden, en schudde bewonderend het hoofd. ,,Maar er is héél wat werk verzet", voegde hij er aan toe. „Dat moet ge zegd worden!" „Ja, kolossaal", zei heer Ollie. „Het heeft eventjes ge duurd voordat ik er achter kwam. In het begin heb ik hem zelfs gebruikt voor klein en onbelangrijk geknutsel. Maar meer en meer zie ik in, dat ik een grote lijn moet volgen. Een ko lossaal grote lijn, als u begrijpt, wat ik bedoel." „Het is verbazend", hernam de beambte. „Niet alleen dat de weg hersteld is; nee, hij is nog verbreed ook! Is deze machine uw wettelijk ei gendom, meneer Bommel?" „Nee", zei heer Ollie, „eh... Ja zeker... of lie ver... kijk, u moet dit ruim zien. Het is ook tekenend, dat de robot geheel vrijwillig op mij afgestemd wil blij ven, nietwaar? Nu dan. „Waar is mijn robot?", vroeg Pastuiven Verkwil op dat moment. Hij was met een schok wakker geworden en keek glazig in Tom Poes' kamer rond. „Waar ben ik?", mompelde hij. „Wat is er ge beurd?" VEDE HET WEE DOORJOSBROEKE Een krachtig hogedrukgebied ten westen van Ier land trekt langzaam naar het zuidwesten maar neemt nog wat in betekenis toe. Een noordwestelij. ke stroming voert vrij koude lucht vanuit het zeege bied rond IJsland naar onze omgeving. Storingen die via IJsland naar het zuidoosten trekken veroor zaken vrij veel bewolking maar er is ook ruimte vooi enkele opklaringen. Op enkele plaatsen komt het tot een bui, maar re- genhoeveelheden van betekenis worden niet ver wacht. De middagtemperatuur is met ongeveer 14 graden aan de lage kant voor de tijd van het jaar. De komende nacht daalt de temperatuur landin waarts tot een graad of zes, aan zee blijft de tempe ratuur bij ongeveer 9 graden steken. De wind is ms tig, aan zee vrij krachtig uit noord tot noordwest. De komende dagen komen in de algemene lucht drukverdeling weinig veranderingen. De storingen die ten noorden van ons land voorbij trekken wor den wel wat actiever zodat vanaf maandag de kans op wat regen of een paar buien toeneemt. De mid dagtemperatuur handhaaft zich rond de 15 graden De droogte begint nu wel wat problemen op te leve ren in de land- en tuinbouw. Weliswaar waren maa' en april natte maanden maar tijdens het warme en zonnige weer van de laatste tijd verdampte er dage lijks zo'n 4 tot 5 mm. De relatieve vochtigheid de soms tot 25 a 30%. Op zo'n manier wordt de lx venste laag grond als snel droog en keihard. Wel licht dat begin volgende week enkele millimeters regen zullen valllen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Langs de westkust meest bewolkt en enkele buien, in het noorden ook met hagel of sneeuw. In het zuidoosten vrijwel droog en nu en dan zon. Maxima tussen 4 graden in het noorden en 15 in het zuid oosten. Afwisselend zon en wol ken. Op de meeste plaat sen droog. Middagtempe ratuur tussen 6 graden in Lapland en 15 in het zui- Denemarken: Nu en dan zon, maar ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middagtem peratuur ongeveer 14 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Van tijd tot tijd zon en bijna overal droog. Maxima meest tussen 13 en 19 graden. Soms een straffe noordelijke België en Luxemburg: Enkele perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, in het uiterste noor den ook wel wolken, maar droog. Maxi ma ongeveer 17 graden, in de Vendee ruim 20 graden. Portugal: Af en toe zon en vooral in het binnen land kans op een lokale onweersbui, aan de westkust kans op mist. Middagtem peratuur van 17 graden aan bewolkte stranden tot 27 bij zon in het binnen- Madeira: Geregeld zon en veelal droog. Maxima ongeveer 22 graden. Spanje: Aan zee flink wat zon. soms ook wolken. In het binnenland meer wolken en kans op lokale onweersbuien. Maxima veelal tussen 23 en 29 graden, bij de Golf van Biscaje iets onder de 20 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Maxi ma ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: Geregeld zon, maar ook wol kenvelden en een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur vlak bij zee ongeveer 23 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon, maar ook een regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Flink wat zon, ook enkele wolkenvelden en vandaag kans op een regen- of on weersbui. Er steekt een harde Mistral- wind op. Maxima van 18 graden bij Lyon tot lokaal 24 graden in de Provence. Mallorca en Ibiza-. Droog en flink zonnig. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Italië: Flinke zonnige perioden. Daarnaast kans op een enkele regen- of onweers bui; vandaag vooral in het noorden en morgen ook elders. Middagtemperatuur meest tussen 21 en 27 graden. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en een kleine kans op een lokale onweersbui. Maxima ongeveer 24 graden. Malta: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, in het noorden van Griekenland misschien een bui. Middag temperatuur rond 23 graden, in het bin nenland hier en daar hoger. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, maar in het noorden en oos ten enkelë1 regen- of onweersbuien. Vlak aan zee maxima omstreeks 25 graden. Duitsland: Soms zon, soms bewolking. Eerst in het zuiden en oosten nog kans op een re gen- of onweersbui. Morgen later op de dag misschien in het noorden wat regen. Maxima uiteenlopend van een graad of 14 in het noorden tot rond 18 in het zui- Zwitserland: Aan de noordflank van Alpen geregeld wolkenvelden, eerst kans op regen en maxima rond 18 graden. Aan de zuid kant flink wat zon, waarschijnlijk droog en maxima oplopend tot ruim 20 gra- Oostenrijk: Nu en dan zon, vooral in het zuiden. In het noorden eerst flinke wolkenvelden en enkele buien. Middagtemperatuur rond 18 graden, maar in het zuiden lo kaal wat hoger. Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. Morgen van het westen uit droger en op- Oocto Engel Alles Kinde 16.51 17.0' Woud Woof Rose* Amer Getth Kerm Juditl Toen1 woon. Nede rie. N danse rnann De nu Herh. Kinde (Onde (Next medy wakkt klaringen. Vooral op vandaag, noordenwind. Vrij koud metm slechts een graad of 12. Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en v daag nog kans op enkele buier temperatuur dalend tot orr graden. Hongarije: Afwisselend zon en wolken een lokale bui, misschien r Middagtemperatuur dalend tol 16 graden. ZATERDAG 23 MEI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 05.35 Zoi Maan op 04.42 Ma Waterstand IJmuiden Hoog 02.05 14.35 01. Laag 10.05 22.50 23. Weerrapporten 22 mei 08 leneer i van :hter van v elt de; als 'w< iappt s of Ninj; Kaftég noc levisie Deelen Eelde Eindhoven Den'Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck regen Istanbul halfbew. Klagenfurt regenbui Kopenhagen licht bew Las Palmas onbew. Lissabon onbew. Londen licht bew Luxemburg zwaar bew. Madrid licht bew Malaga Mallorca licht bew. licht bew. halfbew Malta halfbew onbew. half bew Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok half bew Buenos Aires mist Casablanca halfbew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bew. New Orleans onbew. New York licht bew. Tel Aviv onbew. Tokyo onbew. Toronto onbew. Tunis halfbew. 101 letdeb. OS-Ra OSRac Hachtl Sfcsters. JPIafor apt; 0 zendt 104 DÉ 0(c poor 7. leakoly l WGee ioC li «Nede C0; II. j (praise 00 He 1 'gel bes )fk. v.h jf IVince B 'ogram jjn 2 ulpen e :r -50 VV[ J ®ks. 1 20.30 ftChin 21.30

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14