Oude bondgenoot geluk helpt Kohl weer handj ,T Buitenland Man bijt hond Aleksandr Lebed jaagt voc op springplank voor Krem y< r r k ZATERDAG 16 MEI 1998 DPA Deutsche Pi Algemeen Nederlands Persbureau A.J gentur CPD Geassocieerde Pers Diens-] zen Een Franse journaliste vroeg vorige week na afloop van de 71ste Frans-Duitse top in Avignon aan bondskanselier Helmut Kohl of dat zijn laatste krachtmeting met zijn vriend Jacques Chirac was geweest. De Franse president kromp ineen. De relatie met Kohl was na het debacle rond de benoeming van Wim Duisenberg tot eerste pre sident van de Europese Centrale Bankalthans uiter lijk net weer genormaliseerd, en nu dreigde een nieuw affront. bonn peter van nuijsenburg correspondent Dat de vraag terecht was. en dat Kohl de Bondsdagverkiezingen van 27 september volgens de peilingen niet zal winnen, deed niet ter zake. De kanselier mocht niet nóg eens geschof feerd worden, zeker niet vlak voor het cruciale CDU-congres van de komende dagen. Kohl gaf echter geen krimp. ,,U leest natuurlijk ook kranten en ziet steeds nieuwe helden aan de horizon verschijnen. Maar mag ik u een advies geven? Gelooft u mij maar: ik kom terug." Zoveel zelfvertrouwen moet een politicus in een verkiezingsjaar natuurlijk altijd uitstralen, maar wie na de gebeurtenissen van de afgelopen maanden Kohls uitspraak wat al te aanmatigend vond, had piet helemaal onge lijk. Er is te veel mis gegaan om de toekomst met zoveel opti misme tegemoet te zien. De malaise begon ruim twee maanden geleden, toen de mi nister-president van Nedersak- sen, Gerhard Schroder, na een eclatante overwinning bij de verkiezingen in zijn deelstaat tot lijsttrekker van de grootste oppositiepartij SPD werd uitver koren. Daar had Kohl niet op gere kend. Hij was er van uit gegaan dat SPD-voorzitter Lafontaine voor de tweede keer tegen hem zou aantreden. De eerste keer, in 1990, had hij Lafontaine alle hoeken van het net herenigde Duitsland laten zien en het stond voor hem vast dat dit ook nu weer zou lukken. Op Lafon taine rust, zoals Groenen-voor- man Fischer heeft vastgesteld, nu eenmaal het boze oog van de kiezer. Maar Schroder is niet alleen de populairste politicus van het land. De Blair- en Clinton-kloon uit Hannover vist ook in de vij ver waar de CDU van Kohl de laatste jaren als enige een ver gunning voor leek te hebben. Schroder noemt dat het 'nieuwe midden', niet omdat er zoveel nieuws aan dit segment van de kiezersmarkt te ontdekken valt, maar omdat hij kennelijk van Blair geleerd heeft dat je succes kunt boeken door iets ouds en bekends 'nieuw' te noemen. Dat lijkt voorlopig op te gaan. De CDU moet vrezen dat ze kie zers uit het midden aan Schro der verliest. De nederlaag in Nedersaksen dompelde de CDU in een diepe depressie. De symptomen: twij fels aan de juistheid om op nieuw alles op Kohl te zetten, geruchten over coupplannen te gen de partijleider, ruzies met de Beierse zusterpartij CSU over Kohls kroonprins Schauble en het vergeefs zoeken naar aan sprekend campagnethema's. Dat resulteerde in slechte cijfers in de peilingen, en drie weken geleden in een nieuw fiasco, de nederlaag bij de verkiezingen in Saksen-Anhalt. De neerwaartse spiraal leek niet te stuiten. Tot overmaat van ramp ging ook het grote, volledig aan zijn persoon opgehangen issue de mist in. Kohl had zich de ko mende maanden willen mani festeren als de grote Europese staatsman, de 1.93 meter grote en 130 kilo zware garantie voor de stabiliteit van de euro. Hij an 'Comeback kid' Bill Clinton, afgelopen week op bezoek in Berlijn, schudt zijn politieke vriend Helmut Kohl de hand. Het lijkt erop dat beiden de zeldzame eigenschap hebben zich steeds weer uit de meest onmogelijke situaties te redden. foto reuters cary hershorn zou de bevolking er van overtui gen dat het inwisselen van de mark niet het einde van de we reld betekende. Dat was iets wat die lichtgewicht van de SPD nooit voor elkaar zou kunnen boksen. Wat dankzij vriend Chi rac van dat prachtige voorne men is geworden, mag bekend worden verondersteld. Op zijn partijcongres in Bremen staat Kohl voor de zoveelste keer voor de belangrijkste op dracht in zijn loopbaan. Hij moet een door tegenslagen en blunders aangeslagen achter ban gerust stellen en nieuw élan geven. Hij moet duidelijkheid scheppen over de koers van de partij en de bevolking tonen dat alleen hij, de door alle wateren gewassen en de wereld bewon derde staatsman, in staat is het land in een door velen als be dreigend ervaren toekomst te loodsen. Dat is een huzarenstuk waar hij bij eerdere gelegenheden in is geslaagd, maar of hem dat nu weer lukt, moet worden afge wacht. Het is sowieso niet waar schijnlijk dat hij alleen en op ei gen kracht de wending ten goe de tot stand kan brengen. Kohl is aangewezen op hulp van bui ten. En het ziet er naar uit dat een oude bondgenoot, het ge luk, hem weer een hand wil toe steken. Begin deze week publiceerden de zes belangrijkste economi sche instituten hun prognose voor de economische ontwikke ling van dit en het komende jaar. De conjunctuur trekt aan, het bedrijfsleven investeert weer en in het westen daalt de werkloosheid. Alleen in het oos ten blijft het tobben: de werk loosheid zal ondanks de ook daar toenemende groei zelfs licht stijgen. Er is dus nog geen reden tot gejuich, maar het her stel is onmiskenbaar. En zoals iedereen weet, plukt een rege- juidei ,emid ring meestal de elec ppelei vruchten van een et gei opleving. „.„a De tweede positieve VTjje d ling voor Kohl is dai jtkon voor het eerst sinds weer in het defensie gen. De SPD wasvvi SOU van de winnaars vai zingen in Saksen-Ai bleef ook wegens de nee l' rende winst van dei 'enJ.0r rechtse Duitse Volk: j ruim onder de geho ox lute meerderheide iaan! sident Höppner (SP11150 f jaar met een door d rrem 1 munisten van de PI ltieca minderheidsregerin Hij wilde dit 'M del' graag prolong! moest van de kamefcuRG Bonn een-coalitie formerenHHHl HetMagdeburgerit jenva als een van de oorzi por m nederlaag van de SI p'ark: Bondsdagverkiezin nmel 1994. De CDU spee n; 'rode-sokkencamp- neerd in op de ang- zers dat de SPD ooi UW< met de (ex)-commi samenspannen. Scl f Lafontaine willen e i deze miskleune, maar Höppner 'veij P°' zegging aan beide o a' listen, en liet de one ;n,in 1 gen met de CDU sp f Of de CDU voorde succes heeft met de kencampagne staal zien, maar het gerni 5V0? Magdeburg moet S< ee* het eerst sinds maa °'e. voel geven dat hij al de hoofdprijs kan g zijn gebeurtenissen Kohl en de CDU rnc j/j q, putten. En als bonu gelopenweek nogk van Clinton. De An president weet zidi beter dan Kohl stee hopeloos schijnend Al redden. Misschien! meback kiel zijn vrie nog een paar mooii hand gedaan. OPMERKELIJKE BERICHTEN VOETGANGERSBRUG Om te voorkomen dat zeldzame apen bij het oversteken van een ver keersweg door hun reservaat in Taiwan worden doodgereden, hebben de autoriteiten speciaal voor hen een voetbrug aange legd. Door fruit neer te leggen hebben zij de apen weten over te halen de veiliger route te ge bruiken. In het Yusha-reservaat wonen enkele duizenden For- mosa-rotsapen, een makaken- soort. Sinds er drie jaar geleden een weg door het reservaat werd aangelegd, zijn verschil lende aapjes in het verkeer om gekomen, terwijl andere onge lukken veroorzaakten doordat automobilisten, om hen te ont wijken, plotseling op de rem gingen staan. BLOOTBALLEN Op het Lu ther College, een universiteit in de Amerikaanse staat Iovva, mag niet meer naakt worden gevoet bald. Het blootvoetbal aan het einde van de examenperiode was de laatste jaren traditie ge worden, maar het bestuur wil het niet meer. Dit jaar zou de jaarlijkse studentenpret op 22 mei worden gehouden. De poli tie zal op scherp staan, de be veiliging zal worden verhoogd en het bestuur heeft andere ac tiviteiten georganiseerd om de studenten afleiding te bieden. Vorig jaar werden zeven stu denten gearresteerd wegens naaktlopen. Een politieman die de wedstrijd op verzoek van het universiteitsbestuur met een vi deocamera Filmde, werd te lijf gegaan door een van de blote studenten. BOOMDIEVEN De natuurbe heerders in Zuid-Afrika hebben kennelijk veel James-Bondfilms gezien. Hoe zouden ze anders op het idee zijn gekomen om microchips te plaatsen in enke le bijzondere bomen die vervol gens het slachtoffer werden van wederrechtelijke vrijheidsbero ving. Dankzij de chips konden de boomdieven worden gepakt. Zij konden ook niet weten dat de zeldzame palmvarens, die ze stiekem in een natuurreservaat hadden opgegraven en die er tussen de zes- en achthonderd jaar over hebben gedaan om te worden wat ze zijn. waren voor zien van dergelijke moderne snufjes. De natuurbeheerders vingen afgelopen donderdag signalen op die de microchips uitzonden en die naar een tuin in Bedfordview leidden, een buitenwijk van Johannesburg. De politie arresteerde de 50-ja- rige bewoner wegens het bezit van smokkelwaar. De palmva rens staan op de lijst van de Conventie voor de Internatio nale Handel in Bedreigde Soor ten (CITES). TABAKSTAX Een populaire Thaise monnik die zestig jaar kettingroker is geweest en kort geleden door een hartaanval werd getroffen, heeft voorge steld een belasting op roken in te stellen en rokers die zich daaraan onttrekken gevangenis straf te geven. Bij een bezoek aan een boeddhistische tempel waar monniken een actie tegen roken voeren zei Luang Phor Khoon Parisutho dat tabaksver bruikers twintig baht (een gul den) per maand zouden moe ten betalen. Hij zei dat rokers zich daartoe bij de overheid moeten laten registreren. Doen zij dat niet, dan moeten zij drie maanden worden opgesloten. u Bij een tweede overtreding zou een straf van een half jaar vol gen, aldus zijn voorstel. LADDERZOT Een aangescho ten bezoeker van de dierentuin van Boedapest dacht kennelijk dat hij die grote poes maar eens moest aaien. Hij klom over het beveiligingshek en stak zijn arm door de tralies van het hok van een dertien jaar oude leeuw. De leeuw bracht hem zulke ernsti ge bijtwonden in de arm toe dat de artsen in het ziekenhuis het lichaamsdeel alleen nog maar konden amputeren. WONDERLIJK Voor de 77-ja- rige Philegon Eecloo uit het Bel gische Ursel is er een wonder geschied. Na 58 jaar kan de Oost-Vlaming weer zien. Een hoornvliestransplantatie in Leu ven gaf hem het gezichtsvermo gen terug dat hij als jongeman bij een ongeluk met carbid had verloren. En wat hij ziet, valt niet tegen. ,,Ge kunt niet gelo ven hoe schoon de wereld is, als ge hem een tijd hebt moeten missen", verklaarde hij tegen over Het Laatste Nieuws. Tot voor kort had hij nooit moderne auto's, keukenmachines en te levisie gezien. Voor het eerst kon Philegon ook zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen met eigen ogen aanschouwen. ,,Ach, gij zijt mijn Maria. Gij zijt die malse vrouw van mij", liet hij zich ontvallen bij de eerste aan blik van zijn eega, met wie hij 45 jaar geleden 'blindelings' trouwde. PESTEN Drie Amerikaanse meisjes van twaalf die laxeer middelen in de koffie en fris dranken van hun onderwijzers hadden gedaan, hebben schuld bekend aan lichamelijke ge weldpleging. Het geintje deed drie onderwijzers en een stagiaire in het ziekenhuis be landen. Alle vier konden na be handeling weer naar huis. De schuldbekentenis vrijwaart de meisjes van een zwaardere aan klacht. De strafmaatregelen waar de meisjes op grond van de deal aan worden onderwor pen, zijn twee weken opsluiting in een tehuis, die zij er al op hebben zitten: negentig dagen huisarrest: en een proeftijd vah twee jaar. Ook moeten zij de ge dupeerde onderwijzers excuses aanbieden. Met een jongen die ook bij de grap betrokken was, werd eerder eenzelfde deal overeengekomen. BEKENDE HANDJES Directeur Richard Schrumpf van de VW van Leipzig toont een deel van de verzameling handen van be kende mensen. De collectie is een van de blikvangers van de cu riosa-tentoonstelling, die in die stad wordt gehouden. Schrumpf heeft in totaal dertig bekende handjes verzameld, van Joe Cocker tot Peter Maffay. foto epa wolfgang hluge ADOPTIE Lucky de poes voedt samen met haar kittens ook het konijntje Merlin op. De eigenaar van Lucky, Randy Anderson uit London, in de Amerikaanse staat Ohio, had per ongeluk met zijn grasmaaimachine het nest van het konijnengezin vernield. Mer lin was de enige overlevende. Met Lucky als liefhebbende adop tie-moeder zal het diertje het wel redden. foto ap» tom dodge VISSERSLATIJN De Noorse schipper Ketil Tetlie dacht de vangst van zijn leven te hebben gedaan toen 'iets groots' in de netten zijn treiler achteruit be gon te trekken. „Eerst dacht ik aan een walvis, maar een walvis zou ons nooit zo hard hebben kunnen meesleuren", zei Tetlie via de marifoon. Toen kwam de aap uit de mouw, oftewel boven water - de Svenner, een vijfhon derd ton zware onderzeeër van de Noorse marine. De duikboot had het twintig ton metende vissersscheepje een kilometei meergesleurd, maar omdat de zee kalm was kon het net voor zichtig worden losgehaald en raakte niemand gewond. „We hebben hem maar terugge gooid", zei Tetlie droogjes. SLANGENMAN De 29-jarige Thaise boer Boonruang Bua- chan is uit de glazen kooi in een warenhuis in Bangkok gekomen waarin hij een week opgesloten heeft gezeten te midden van gif tige slangen. Dat Boonruang niet werd .gebeten is logisch, want hij spreekt slangentaai. Het verblijf van Boonruang tus sen de reptielen werd erkend als een nieuw record. Behalve door giftige cobra's werd de kooi be volkt door dertig duizendpoten en twintig schorpioenen. Boon ruang zegt dat hij al sinds zijn kindertijd met slangen speelt en hun taal begrijpt, waardoor hij geen moment bang hoeft te zijn. Van de 3.600 gulden die hij voor zijn verblijf in de glazen kooi heeft gekregen, zal Boon ruang kikkers en andere lekker nijen voor zijn slangen kopen. WEGGESCHOPT Een trein conducteur in de Amerikaanse staat Indiana heeft een meisje het leven gered door haar van de rails te schoppen. Toen de conducteur, Robert Mohr, en machinist Rod Lindley het kind op de rails zagen liggen konden ze hun 96 wagons tellende goe derentrein nog slechts vaart la ten minderen. Toen de trein met een snelheid van ongeveer vijftien kilometer per uur bij het meisje was aangekomen, ging Mohr aan een hekje voor de lo comotief hangen en schopte hij haar van de rails. Het kind, de negentien maanden oude Emily Marshall, liep een snee in haar hoofd en een dikke bovenlip op. Volgens de politie was het meis je. dat vlakbij het spoor woont, aan de wandel gegaan terwijl haar moeder in de tuin aan het werk was. moskou hans hoogendijk correspondent Zijn broer Aleksej gaf het voor beeld: sinds ruim een jaar is hij president van de Russische deelrepubliek Chakassia in Si berië. Nu doet ex-generaal Alek sandr Lebed zelf een greep naar de macht in Krasnojarsk, een gebied met drie miljoen inwo ners, dat zich uitstrekt van de Arctische ijsvelden tot Mongo lië. Komt hij bij de verkiezingen van morgen als winnaar uit de bus, dan is een groot deel van het aan bodemschatten im mens rijke Siberië in handen van de Lebeds. De 48-jarige Aleksandr Lebed beschikt vanaf dat moment over een zeer potente springplank voor zijn werkelijke doel: het Kremlin in 2000. Om dat te ver hinderen, is er een uniek mon sterverbond tot stand gekomen. Het Kremlin, de communist Zjoeganov, de ultra-nationalist Zjirinovski en de nationale cen trist burgemeester Loezjkov van Moskou proberen gemeen schappelijk de zittende gouver neur Zoebov in het zadel te houden. Zoebov, een allesbehalve cha rismatische oud-hoogleraar economie, werd óndanks die brede steun in de eerste ronde op 26 april met 35 tegen 45 pro cent verslagen door Lebed. Zoe bov stelde in een open brief het Kremlin medeverantwoordelijk voor zijn nederlaag, omdat lo nen en salarissen niet werden betaald. Hij dreigde zijn gebied uit te roepen tot een semi-zelf- standige republiek. Want, zo meldde Zoebov, als Lebed aan de macht komt, zullen louche financiers Krasnojarsk plunde ren en dan dreigt er een burger oorlog. Prompt kreeg hij van het Kremlin te horen dat zulke woorden volstrekt ongepast zijn, waarna Jeltsin duidelijk af stand van de verliezer nam. Als troostprijs kreeg hij nog wel een zak geld om de ergste nood te lenigen. Het was niet alleen Zoebov die alarm sloeg. De communistische leider Zjoega nov riep zijn aanhang ook op Lebed te stoppen. „De keus voor Lebed zou een ramp zijn die zelfs onze ergste nachtmer ries zal overtreffen. Lebed wil hier, in het hart van Siberië, zijn eigen rijk scheppen en met be hulp van rijke Moskouse figuren Rusland in twee stukken .delen", zei hij. Zjoeganov trok, evenals ande re toppolitici, een parallel met het Duitsland van de jaren der tig, waar Hitier uit de chaos als heerser te voorschijn kwam. Vooral het stilzwijgende bond genootschap tussen Lebed en de de schatrijke zakenman en politieke intrigant Berezovski wordt uiterst bedreigend gevon den. Berezovski heeft duidelijk gezegd dat hij wil dat de rivalen voor het Kremlin, zoals Lebed, Zjoeganov en Loezjkov, elkaar Ui naar de keel blijver daarna zelf te be presidentiële kan het beste uitko „Berezovski geeft i speelt zijn spel, ikh n In februari beslo zijn politieke actii dan een jaar op ee hebben gezet, dat in Siberië lag. Hij zT* fessioneel PR-tean haalde bijvoorbeel: en De Gaulle-' Alain Delon naar verzekerde zich van machtige ind gen in Krasnojarsl Lebed: „Ik begin gevecht als ik niet mijn tegenstande v»4 «;laan" ak' i: slaan' Wordt hij de nii Krasnojarsk, dan formidabele mach: gebied bevindt zie! cent van alle Rus; schatten en de hel: Siberische industr verwijt dat hij de maar als uitvalsbas ken voor zijn mr Kremlin was hij „Het heeft geen e: te proberen iets vs maken, als ik niet de eerste plaats Maar geloof me Krasnojarsk andeü doen, dan zal dil werkelijke centrum zijn", aldus Lebed. ai ge Vol f W£W?m.\ W-B*»» tehi Aleksandr Lebed (midden) deelt op stemmenjacht in Krasnojarsk handtekeningen uit aan bew

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 8