I ZATERDAGS s c Brandend land BIJVOEGSEL ~Jidsch Dagblad wel zijn laatste dag. door RONALD FRISART ukseskan Gerakan Disiplin Nasio- k nal. Maak een succes van de bewe- ging voor nationale discipline. In ferme zwarte letters staat de leus op een groot oranje bord in Jakarta's oude villawijk Menteng. Zelden heeft een wens van Soehar- to's 'Nieuwe Orde' zo haaks gestaan op de werkelijkheid. Bandeloos geweld overspoelt al vier dagen de Indonesische hoofdstad. Iets verderop aan de Jalan Diponegoro staat de ambtswoning van P. Brouwer, Hare Majes- teits ambassadeur te Jakarta. Tanks van het korps mariniers staan aan weerszijden van het brede plantsoen dat deze voormalige Oranjeboulevard in tweeën deelt. Merkwaardig genoeg staat slechts een en kele marinier op wacht bij de Jalan Cendana, de straat waar Soeharto woont. Nog voor zonsopgang is het staatshoofd gisteren ver vroegd teruggekeerd van een bezoek aan Egypte. In de brandende hoofdstad repte hij zich naar zijn werkpaleis. Hij belegde er spoedberaad met vice-president Habibie en legerchef annex minister van defensie gene raal Wiranto. Zo'n vijftien kilometer naar het zuiden, in de wijk Ciputat, hangt een zware rubber- lucht. Aan de ene kant van een brede straat staat een rij winkels, voornamelijk eigendom van Chinese Indonesiërs, in lichterlaaie. Aan de overkant, voor reeds uitgebrande panden, Soeharto, mikpunt van volkswoede. FOTO REUTERS ALADIN ABDEL NABY staan honderden mensen te kijken. Zwartge blakerde autowrakken liggen her en der langs de weg. Tussen de puinhoop op straat ligt een zwart-witfotootje met kartelrandjes. Het is twintig, misschien dertig jaar oud. Op het fo tootje poseren vijf Chinees-Indonesische jon gemannen bij een zwembad. Stoer laten ze hun spieren zwellen. Tegen de menigte die hun winkels en woningen leegroofde en plat brandde, zijn ze echter niet bestand. „Weet je dat er al eenheden van Kostrad, de strategische reserve, zijn gedeserteerd?", zegt een van de toeschouwers. „Ze werden ingezet om het plunderen te stoppen, maar de soldaten besloten de rampokkers hun gang te laten gaan en zich een paar straten terug te trekken." Of het waar is, valt niet te controleren. Zeker is wel dat iedereen in Ja karta zich afvraagt wat momenteel de positie van de strijdkrachten is. ABRI satu, de strijdkrachten zijn één, ver klaarde Kostrad-commandant luitenant-ge neraal Prabowo Subianto gistermiddag fier voor de televisie. Bijna niemand die het ge looft. Dat de ambitieuze hardliner Prabowo het slecht kan vinden met ABRI-chef gene raal Wiranto is een publiek geheim. Pikant, omdat Prabowo een schoonzoon is van pre sident Soeharto. Vurige wens Al even pikant is dat Prabowo's vader, de ge respecteerde econoom Soemitro Djojohadi- kusumo, zich bevindt in het kamp dat zich steeds luider tegen het Soeharto-bewind keert. De hoogbejaarde Soemitro is lid van het oppositiecomité dat moslimleider Amien Rais donderdagavond vormde. Het wil de president op een nette, maar snelle manier vervangen. Dat Soeharto als de wiedeweerga moet af treden, vinden ook Udin en Wage. Undin heeft nog werk, Wage zit al een poos zonder. „De macht moet worden overgenomen door Amien Rais, Megawati Soekamoputri en Tri Sutrisno", zeggen ze in een eettentje aan de Jalan Karang Tengah Raya, in een moslim- buurt in Zuid-Jakarta. Amien en Megawati zijn de bekendste oppositiefiguren in Indo nesië. Tri Sutrisno was tot half maart vice- president. Hij is gepensioneerd generaal, maar heeft ook buiten het leger de laatste ja ren goodwill gekweekt. Tijdens het gesprek met Wage en Udin roept de nabijgelegen moskee de gelovigen op tot het middaggebed. „Nu is het vrij rus tig, maar als de moskeeën straks uitlopen, zal het geweld weer drastisch toenemen", weet Udin zeker. „Het schijnt dat de mensen vanmiddag in de moskeeën flink zijn opgeruid", zegt een paar uur later een Nederlandse vrouw over de telefoon. In het witte godshuis aan Jalan Karang Tengah Raya valt dat mee. De imam benadrukt de noodzaak van hervormingen: „Ook de profeet Mohammed deed veertien eeuwen geleden al aan hervorming." Maar hij maant ook tot terughoudendheid. „Het is verboden en zondig om bezit van kafir (ongelovigen, red.) af te nemen en te vernie len." Met die kafir bedoelt hij de veelal chris telijke of boeddhistische Chinese Indone siërs. Mikpunt Een mooie boodschap, maar dezer dagen aan velen in Jakarta niet besteed. Veel Chine se ondernemers zijn het mikpunt van de volkswoede. Maar niet alleen zij. Op Jalan Matraman Raya in het centrum staan zes uit gebrande autowrakken van het merk Biman- tara. Dat is een bedrijf van Soeharto's zoon In de wijk Pasar Minggu klappen honder den toeschouwers in hun handen als met veel geraas een stuk van het dak van groot handel Goro instort. Het pand is gisteravond leeggeroofd en brandt nog steeds. Militairen houden het volk op een afstand, maar zijn daarbij in gemoedelijk gesprek gewikkeld met de belangstellenden. Onder de toeschouwers is ook Pak Teuku, een gepensioneerd militair. „De mensen denken nog steeds dat Goro eigendom is van Tommy", zegt hij. „Daarom hebben ze het gebouw aangevallen." Tommy is de jongste zoon van president Soeharto. Anderhalve week geleden kondigde hij aan dat hij zijn Goro-aandelen zou verkopen aan een organi satie van coöperaties. Ook de Hero-supermarkt in Zuid-Jakarta waar ik gewoonlijk mijn boodschappen doe, is verwoest. „Duizenden mensen kwamen gisteravond laat uit Ciputat", vertelt Rusdi Salam. Hij is senior supervisor van de super markt en laat ons binnen even een kijkje ne men. „Alle kassa's zijn weg, maar omdat we gistermiddag de winkel al hadden gesloten, zat er geen geld in. Kijk, de mensen hebben vooral dure spullen als elektrische apparaten meegenomen, en levensmiddelen: rijst, olie, koffie." Maatregelen In Jakarta en omgeving zijn volgens Pak Rus di vijftien winkels van de Hero-keten geplun derd. Ook andere grootwinkelbedrijven, waaronder een Makro, werden kort en klein geslagen. In arme stadswijken sieren splin ternieuwe televisietoestellen huisjes waarvan de eigenaren zich normaal gesproken nog geen oud tweedehandsje zouden kunnen veroorloven. Van de veel beter bedeelde buitenlanders laat zich bijna niemand op straat zien. De Amerikanen hebben van hun ambassade het advies gekregen Indonesië te verlaten. De Nederlandse ambassade houdt het nog even op thuisblijven. Vrijwel alle landgenoten doen dat ook. „Donderdag heb ik voor m'n kind nog melk kunnen kopen, vlak voordat de winkel dicht ging. Sindsdien ben ik niet meer op straat geweest", zegt Cecile de Boer. Ze komt uit Heteren in de Betuwe en werkt in Jakarta voor de Internationale Arbeidsor ganisatie. „Ik heb genoeg eten in huis en ik voel me thuis veilig." Ook de in Friesland geboren Suzan van Dijk voelt zich in haar huis voorlopig niet be dreigd. „Het ziekenhuis hier vlakbij is giste ren afgebrand, maar het complex waar ik woon is rustig. We zitten er met allemaal bui tenlanders en we delen onze voorraden." Haar werkgever, Unilever, had nog geen ini tiatieven genomen om personeel te evacu eren. Bij de ingang van een ander complex met dure huizen hebben de bewoners een span doek opgehangen: „Wij burgers van Bumi Karang Indah zijn met de studenten en het volk. Steun hervorming." Het is er vrijdag middag nog rustig. De eigenaar van een meubelzaakje iets verderop heeft helemaal het zekere voor het onzekere genomen. Ach ter de etalageruit hangt een stuk karton met: 'Bataviase echte autochtoon. Leve het volk'. Politieke kant Het kost me nogal wat moeite een taxi te vin den om langs de brandhaarden te gaan. „Ik ben wel bang, maar ik ben ook een Batak", verklaart de chauffeur, die me toch van dienst wil zijn. Bataks komen uit Noord-Su- matra en staan bekend als een in ieder op zicht stevig volkje. „Wij hebben brani", grijnst hij. Wat ook helpt is dat hij niet werkt voor Citra, Ekspress of Kosti Jaya. „Die rijden niet, want die zijn eigendom van non-pri." Etnische Chinezen dus. In de wijk Kebayoran Lama is een door gaande weg afgesloten met vrachtwagens van leger en politie. Militairen drijven plun deraars naar één van de trucks. De arrestan ten lopen met gebogen hoofd en ontbloot bovenlijf. Ze hebben het nog getroffen. In Klender, Oost-Jakarta, raakten gisteren meer dan tweehonderd plunderaars opgesloten in een winkelcentrum dat door anderen was aangestoken. In de loop van de middag zijn de verkoolde lijken geborgen. Is het bandeloze geweld aan de ene kant een spontane reactie op de recente prijsstij gingen, er zit wel degelijk ook een politieke kant aan de volkswoede. Op tal van wegen en gebouwen valt te lezen waar het uiteindelijk om gaat: Ganti Soeharto: Vervang Soeharto. Een gemaskerde rampokker rent weg nadat hij de tekst 'Dood aan Soeharto' op een muur heeft ge spoten. EO TO REU TERS DA VID L OH ZATERDAG 16 ME11998 Vrijdagochtend zes uur. Plokkeplokkeplok. Bij het on twaken hoor ik de eerste legerhelikopter van de dag. Jakarta is een stad in oorlogstoestand. In het .k. blijken. Misschien wordt dit centrum staan tientallen tanks en pantserwagens. Duizenden gewapende militairen moeten de chaos beperken, maar tegen de rampokkende volksmassa's kunnen ze weinig uitrichten. Het Soeharto-bewind wankelt. Of de bejaarde generaal valt of zich nog één keer kan oprichten, zal snel ^politie kijkt naar de dikke, zwarte rook die opstijgt uit door rellenschoppers in de fik gestoken auto's. FOTO AP MUCHTAR ZAKARIA

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 45