Telefoneren tussen zes en Paars 2 begint n,;ianda" acht 's avonds fiks duurder Binnenland Het onderhandelen over CDA wil rapport rijksrecherche NS probeert stiller spoor voor HSL uit Amsterdamse rommelbeurs HMG-zenders niet op zwart voor mega-Arbodienst Liberaal Nederland krijgt condoomprimeur van tilVI.'iW.UHi Ierdag 16 mei 1998 'rede van Münster herdacht Qhster De geuzenliederen klonken gisteren in de aula van de diversiteit van Münster nog even strijdlustig als in het begin L de Tachtigjarige Oorlog. Gelukkig konden de meeste promi- jnten die aanwezig waren bij de viering van 350 jaar Vrede van filister, de letterlijke tekst niet verstaan. Het anti-Spaanse en Iti-katholieke karakter ging daarom aan de toehoorders voor- j. Niet alleen eregast kroonprins Willem-Alexander (op de foto [der andere samen met ambassadeur Van Walsum op weg jar de herdenking in het Rathaus van Münster) beloonde de nggroep met een warm applaus, maar ook bijvoorbeeld de pdrachi aanse consul. In de Friedenssaal in het historische raadhuis msult kroonprins zijn handtekening onder een scholierenma- èst waarin wordt opgeroepen tot een tolerante Europese sa- iiïleving. foto gpdcarlo ter ellen d lf arrestaties schietpartij Tiel haaktei probenc direcl Deze, an drie oor. oneel t i: rereld ag lijkt j ii e draaie itief 01 ippomfcrj eigenha^ef zelfver' meeste woordf interne eel. Ze het pers de enqu itiek vai [uent let lijkt' brief, u niet di ;rkelijl eer hen 01W vanwef rhoudir rhaart* in het H r dan ee hij me traft. h ^en speciaal rechercheteam heeft elf verdachten aange- hij üden in verband met de dodelijke schietpartij op 19 april1 5 ïziekcafé Nikita's in Tiel. Daarbij kwam een 27-jarige man 1 magnifi t leven die toevallig voorbij kwam. Uit verklaringen van 155 leider' tuigen blijkt dat een aantal Tielenaren 'ruzieachtige' opmer- rgelijkl 'Êen maakte tegen een groep Arnhemmers. Een 26-jarige Tie- laj laar sloeg vervolgens een 25-jarige man uit Arnhem met een is in het gezicht. Een andere Arnhemmer trok een vuurwapen [loste het eerste schot. In de paniek werd het slachtoffer ge- ikt door rondvliegende kogels. 1 maximum voor verpleegkunde haag» De beperkte toelating van studenten voor de hbo-op- w voor verpleegkundige is van de baan. Alle studenten die lagopleiding verpleegkunde willen volgen, kunnen dat. De gescholen hadden afgesproken niet meer dan 2.700 studenten ite laten, maar op grond van de cijfers van de vooraanmel- ig wordt dat aantal niet gehaald. De opleidingen en zieken den zijn bezorgd over het lage aantal inschrijvingen. Momen- 1 is er al een ernstig tekort aan verpleegkundigen. betus wettelijk beschermen' isterdamDe foetus verdient wettelijke bescherming. Profes- rH. van Geijn, hoofd van de vakgroep verloskunde van de ije Universiteit, is er voor de ongeboren vrucht een wettelijke itus te verlenen. „Een kind voor de geboorte heeft hetzelfde cht op zorg, op aandacht en op leven als een kind 1 lorte." Van Geijn zei dat tijdens het congres 'De foetus als pa int' dat gisteren in Amsterdam is afgesloten. Het congres ging de nieuwste technieken om foetussen te onderzoeken. Me- sche behandeling voor de geboorte behoort tegenwoordig t mogelijkheden. Daarom vindt dat Van Geijn dat de foetus ik dezelfde wettelijke bescherming moet hebben als ieder litspraken over advocatuur opgeëist iuda» De stichting WORM eist in kort geding inzage in tien ar uitspraken van het Hof van Discipline, het hoogste tucht- 11 chtcollege van de advocatuur. Het Wetenschappelijk Onder die kla |ek Rechterlijke Macht zegt de uitspraken nodig te hebben om onder! rmeende belangenverstrengeling tussen advocaten, rechters dat Sn 1 notarissen verder te kunnen' onderzoeken. In hetzelfde 1 is-gen irzoek eiste de stichting in 1995 inzage in de uitspraken v door ji t gerechtshof in Amsterdam, dat fungeert als hoogste tucht- Dkt mei Uege voor het notariaat. Het hof weigerde aanvankelijk, maai '1de onder druk van een kort geding uiteindelijk de uitspraken - - ,ch beschikbaar, r still ïuchti enaat niet enthousiast over huurwet e[ 11 haag» De Eerste Kamer dreigt 3,5 miljoen huurders in de hun hi,u te zetten- De Woonbond heeft sterke aanwijzingen dat CDA |V^D- ^ie meerderheid vormen in de senaat, dinsdag tegen Overlegwet van PvdA'er Duivesteijn stemmen. Ook de sena- :en van D66 voelen er niet veel voor. De wet, die huurders :ht geeft op inspraak en informatie, is vorig jaar door de Twee- Kamer aanvaard. De Woonbond onderneemt via eén petitie geen laatste poging om CDA en WD op andere gedachten te engen. „Mocht de wet worden afgestemd dan worden heel iel mensen gedupeerd, maar vooral de 800.000 huurders in de irticuliere sector. Voor hen is nog helemaal niets geregeld. rnhem: Geen asielzoekers op Deelen >p nhem» De gemeente Arnhem is tegen het plan van het Cen- :ul aal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) om zevenhonderd b: ielzoekers te huisvesten op de voormalige vliegbasis Deelen. schreef de gemeente gisteren in een brief aan staatssecreta- Schmitz van justitie. Arnhem vindt dat de vliegbasis te afgele id n ligt. De politie kan de veiligheid van de bewoners niet waar gen. Om naar de stad te komen, moeten de vluchtelingen zes ometer lopen. Openbaar vervoer is er niet. Ook de brandweer left minimaal een kwartier nodig om bij het voormalig militair "I rrein te komen. Sociale integratie van de asielzoekers is vol- het rap »ns de gemeente onmogelijk. och bloemetje voor Van Baaien Luwarden Oud-campagneleider en kandidaat-Kamerlid Van 'alen krijgt op het WD-congres toclxeen bloemetje bij zijn af- heid als bestuurslid. Sommige WD-leden ervaren het afscheid in Van Baaien als pijnlijk, omdat hij zich tijdens de verkie- igscampagne moest terugtrekken wegens vermeende jeugd- mpathieën voor Joop Glimmerveen, de leider van de notoir ra- stische Nederlandse Volksunie. „Wij hebben toch maar beslo- nde normale procedure te volgen", aldus een WD-woord- 'erder. Van Baaien, die 29-ste stond op de kandidatenlijst, liet kiesraad vorige week al weten zijn zetel niet te zullen inne- 4 üEHïïa STEAMER-CHAIR VAN TEAK BIJ VAN TIL Daltarief gaat twee uur later in Abonnement duurder Tarieven omlaag den haag afjp KPN Telecom voert op 1 juli een wijziging van de tele foontarieven in. De meeste abonnementen wordt 7,40 gulden duurder. De gesprekstarieven gaan omlaag. Voor al bellen buiten de regio tijdens de piekuren gaat een stuk minder kosten. Opmerkelijk is de beperking van de daluren. Vanaf 1 juli geldt dat op maandag tot en met vrijdag vanaf acht uur 's avonds. Nu gaat het lagere tarief al om zes uur in. amsterdam Het effect van de wijzigingen op de telefoonrekening is volgens KPN sterk afhankelijk van het belgedrag. Consumenten met een gemiddeld belgedrag kun nen een licht hogere telefoon nota verwachten. Wie veel belt mag op een verlaging rekenen. KPN informeert alle klanten de komende weken met een brief van de wijzigingen. het bellen buiten de regio dalen 28 pro cent voor het zogenoemde Bei- Basis en BelPlus abonnement. Binnen de regio gaan ze bij die twee abonnementsvormen met acht procent omlaag. De tarie ven van telefoneren met het buitenland dalen met gemid deld met vijftien procent. De kosten van het BelBudget abon nement, bedoeld voor wie zeer weinig belt, blijven gelijk. Dat geldt ook voor het ISDN-abon- nement. De Consumentenbond noemt de vermindering van de daluren een tegenvaller. „Wij willen KPN echt waarschuwen dat ze dit duidelijk maken aan de klanten. Die moeten hun belge drag erg aanpassen anders krij gen ze een fors hogere reke ning", zegt een woordvoerster. De meeste telefoontjes worden nu voor acht uur 's avonds ge pleegd. De consumentenorganisatie reageert verder positief op de nieuwe tarieven. „De verlaging van de tarieven buiten de regio is redelijk fors, van 20 cent naar 14,5 cent per minuut. En we zijn blij dat het BelBudgetabon- nement gelijk blijft", aldus de woordvoerster. Volgens haar gaan vooral mensen die veel bellen,, onder wie Internetters, erop vooruit. Verder zullen be drijven doordat zij veel telefo- amsterdam De zenders van de Holland Me dia Groep (HMG) gaan niet op zwart in Amsterdam. Het kabel- tv bedrijf A2000 moet RTL 4 en 5 en Veronica voorlopig blijven doorgeven. A2000 had gedreigd de uitzendingen van HMG van af morgen te stoppen als het tv- bedrijf zou blijven weigeren 3,2 miljoen gulden voor doorgifte van de programma's de afgelo pen periode te betalen. Tijdens een kort geding giste ren in Amsterdam bleek op zwart zetten vart de zenders voor de rechter onbespreek baar, aldus HMG. De ruziënde partijen kwamen vervolgens tot een schikking. HGM betaalt A2000 als voorschot een bedrag van 1,5 miljoen gulden. Een derde, onafhankelijke partij zal een oordeel vellen over de rede lijkheid Vein neren meer profiteren dan par ticulieren. KPN voelde zich genoodzaakt tot een wijziging van de tarie ven na een besluit van OPTA (de onafhankelijke toezichthou der op de telecommunicatie markt). Die besloot onlangs dat concurrenten van KPN niet lan ger hoeven bij te dragen in de kosten die KPN steekt in het netwerk tussen de telefoonaan sluiting bij de klant en de wijk- centrale. Jaarlijks gaat het om 700 miljoen gulden. KPN moet de kosten voor het aanleggen, onderhoud en moderniseren van het net uitsluitend betalen uit de opbrengsten van het tele foonabonnement. De OPTA fieeft de nieuwe tarieven goed gekeurd. De onderhandelingen over de vorming van een tweede Pv dA/WD/D66-kabinet beginnen maandagavond. De drie infor mateurs Kok, Zalm en Borst hebben gisteren slechts een korte, onderlinge werkbespre king gehouden. Ze hebben ook een gesprek gevoerd met infor mateur, Kaas de Vries. „Het gesprek was pure be leefdheid", zei De Vries na af loop. In een half uur gaf hij nog een mondelinge toelichting op zijn eindrapport. De woord voerder van de informateurs wees erop dat in 1994 informa teur Kok ook een gesprek voer de met zijn voorganger Tjeenk Willink. De informateurs zullen het weekeinde vooral studeren. Maandagmiddag stellen ze de agenda voor de besprekingen vast. terwijl de echte onderhan delingen maandagavond begin- Dinsdag komt het financieel en sociaal-economisch beleid ter sprake. De onderhandelin gen gaan woensdag verder, maar daarna volgt in verband met Hemelvaartsdag een lang weekeinde. Voorlopig hebben de gesprekken plaats tussen zes personen: drie informateurs en drie fractieleiders. Overleg met externe deskundigen is nog niet in het programma opgenomen. Weieens aan borstvergroting gedacht? ITlediconsulJ 023 - 531 95 64 Duidelijke en objectieve informatie leest u in onze gratis brochure. Sorgdrager: 'Roddel en achterklap den haag gpd CDA en WD willen opheldering van demissionair minister Sorg drager van justitie over de pro blemen bij haar afdeling voor lichting. Zodra de nieuwe Twee de Kamer volgende week is aan getreden, wil het CDA het rap port bespreken dat de rijksre cherche opstelde over de 'lek- cultuur' en het dictatoriale ge drag van directeur voorlichting A. Stordiau. Minister Sorgdrager deed de verhalen gisteren af als 'roddel en achterklap'. „De Kamer zal een eigen oordeel moeten vor men", aldus CDA'er Alis Koek koek. Het stoort hem dat minister Sorgdrager en haar hoogste top ambtenaar Borghouts de bood schapper, de rijksrecherche, aanpakken in plaats van de af delingvoorlichting. Sorgdrager heeft laten weten het onderzoek van de rijksre cherche onrechtmatig te vin den, omdat er niet om was ge vraagd. Borghouts betitelde het als een 'ongewenst bijproduct'. Op dat moment was bij Justi tie bekend dat de GPD, waarbij ook deze krant is aangesloten, beschikte over het rapport van de rijksrecherche en daarover - zoals, gisteren gebeurde - zou publiceren. „Het is verkeerd als nu de rijksrecherche hierop aangesproken wordt, terwijl het vooral belangrijk is dat de mi nister maatregelen neemt", al dus Koekkoek. „De Kamer mag daarmee geen genoegen ne men". Uit het rapport van de rijksre cherche blijkt dat directeur voorlichting Stordiau haar eigen minister schoffeert en haar per soneel intimideert en manipu leert. Dat komt ook naar voren uit een rapport van een extern adviesbureau en een perso neelsenquête, Er wordt veel ge lekt naar bevriende media en verkeerd geadviseerd. Koekkoek, die volgens Sorg drager in de affaire-Steenhuis vertrouwelijke informatie kreeg toegespeeld door haar ambte naren, zegt dit beeld van de af deling voorlichting te herken nen. „Wat er nu naar buiten komt, was mij op zichzelf wel bekend." Wat hem vooral heeft getroffen, is de manier waarop Stordiau zich over de minister uitlaat. Het einde aan de trillende kopjes'in de kast utrecht» gpd-anp Amsterdam Exact om half vijf gistermiddag hield de effectenbeurs in de grote centrale zaal van Beursplein 5 op te bestaan. Vanaf maandag wordt de handel voortgezet in een nieuwe ruimte. Na een verbouwing wordt in de oude zaal de Optiebeurs gehuisvest. De vloer laat zien dat niet alles waardevol genoeg bevonden werd om in verhuisdozen te stoppen. foto wfacapital photos De geluidsoverlast en trillings- hinder van treinverkeer kunnen in de nabije toekomst aanmer kelijk worden verminderd door spoorlijnen aan te leggen op een betonplaat. NS Railinfrabe- heer neemt bij het Brabantse Best een proef met zo'n spoor zonder dwarsliggers of grind. Het nieuwe type spoorbaan is in eerste instantie bedoeld voor de HSL Zuid (Amsterdam-Rot terdam-Parijs). De spoorstaven worden in gewapend beton ge goten en komen te liggen in een elastische massa. Door op de baan geluidsabsorberende pla ten aan te brengen en langs de Fries alarm rails lage geluidsschermen te plaatsen, kan een geluidsreduc tie worden gehaald van 10 dB (A). „Voor mensen die naast het spoor wonen, betekent dat on geveer een halvering van het la waai. Bovendien trillen kopjes niet meer in de kast", zegt P. Kootwijk van NS Railinfrabe- heer. Voor bijvoorbeeld de Betuwe lijn zou nog meer geluidsreduc tie (16 dB(A)) kunnen worden gehaald als daarop ook een nieuw type goederenwagon komt te rijden. Zo'n wagon, met onder meer geluidsschermen langs de wielen, wordt ontwik keld in het kader van het project Stiller Treinverkeer, behalve NS-bedrijven ook ande re ondernemingen als Stork, Ar- cadis, KWS, TNO en de TU Delft meewerken. In Europees ver band wordt volgens Kootwijk gewerkt aan strengere normen voor lawaaioverlast van treinen. Met de nieuwe wagons wordt hierop vooruitgelopen. De nieuwe, geluidarme spoorbanen zijn ongeveer een kwart duurder dan conventio nele rails. Voordeel is echter dat ze onderhoudsarm zijn. Gedu rende vijftig jaar hoeft er vol gens F. Kosters van NS Railin- frabeheer niets aan te gebeuren. Hierdoor is de nieuwe baan uit eindelijk aaanzienlijk goedko per. Directie hangt ontslag boven hoofd over nep-geid Faillissement dreigt leeuwarden gpd A2000 berekent. HMG noemt de tarieven van A2000 exorbitant hoog. A2000 wil per zender 725.000 gulden per jaar, volgens HMG het tien voudige van wat andere kabel exploitanten vragen. De Am sterdamse kabelexploitant be dient 500.000 huishoudens in Amsterdam, Landsmeer, Ouder Amstel, Purmerend, Weesp en Zaanstad. De Friese politie heeft in de eer ste vier maanden van dit jaar al zeventig vervalste Nederlandse en Duitse bankbiljetten aange troffen. Dit aantal is erg hoog vergeleken met het verleden, al dus Hessel Warrink, coördinator falsificaten van de regiopolitie Friesland. De laatste weken worden in Leeuwarden veel ver valste Duitse mark-biljetten aangetroffen. De kwaliteit van de vervalsin gen is uiteenlopend van redelijk goed tot ronduit slecht. De poli tie concludeert daaruit dat er verschillende daders actief zijn vanwege de uiteenlopende ver valsingen. denh amsterdam jacob v Nu uw eigen luie steamer chair bij Van Til. Vervaardigd uit milieu vriendelijk Javaans plantage-teak, en messing details. Kan in alle weer buiten staan, is inklapbaar heeft een traploos verstelbare rugleuning. Tijdelijke voordeelprijs 395.- DESIGNCENTRUM Nederland is het eerste land ter wereld waar vanaf vandaag een nieuw soort plastic con doom, de EZON, te koop is. De condoom is ontwikkeld in Amerika. Uitvinder David Mayer week echter voor de wejreldpresenta- tie van het nieuwe produkt uit naar het 'li berale' Amsterdam, omdat hij in eigen land nauwelijks een poot aan de grond krijgt. Amerikanen blijken te zeer gehecht aan hun van latex gemaakte rubbers. EZON - in het Engels uitgesproken als easy on - is vooral nieuw door de vorm van het condoom. Het is gemaakt van polyurethaan en valt losjes over de penis. Het materiaal is half zo dik als het traditionele latex en ge leidt beter warmte. Bij de ejaculatie ver spreidt het sperma zich door het gehele condoom. Volgens Mayer leiden al die kernmerken tot hogere sexuele prikkels vooral bij de man. Het maakt niet uit vanaf welke zijde de EZON wordt afgerold: beide kanten zijn bruikbaar. Vergissingen, waar door het condoom onbruikbaar wordt, zijn dus niet meer mogelijk. Het condoom wordt door een elastiek aan de onderzijde van de penis op zijn plaats gehouden. In te genstelling tot latex, kunnen ook glijmidde len als oliën en vetten worden gebruikt. EZON verschilt door het ontwerp van het plastic condoom dat Durex enkele jaren ge leden op de markt bracht. De reuk- en smaakloze plastic condooms vormen een alternatief voor mensen die allergisch zijn voor latex. De Belgische hoogleraar in het onderbuikgevoel, Goedele Liekens, toonde zich gisteren bij de presentatie zeer enthou siast. Zij prees vooral de houdbaarheid van EZON. „Jongeren kopen vaak op hun veer tiende al een condoom maar mogen er pas op hun zestiende mee neuken. Tegen die tijd is een latexcondoom volledig onbe trouwbaar." De belangrijkste doelgroep voor EZON zijn de beginners, aldus de makers van de EZON. Het condoom is nog niet getest op anaal gebruik, aldus Mayer. „De tests zijn uitgevoerd door de Food en Drugs Admini stration (FDA). In Amerika wordt het con doom beschouwd als voorbehoedsmiddel. Bij tests worden alleen getrouwde mannen en vrouwen gebruikt. Anale sex is volledig taboe. Ook dat was voor ons reden naar Ne derland uit te wijken. We willen de tests zo snel mogelijk uitbreiden naar andere doel groepen als bijvoorbeeld homo's." Mayer verwacht dat EZON deze tests goed door staat. „Het vrouwencondoom, dat van het zelfde materiaal is gemaakt en ook een bag gy vorm heeft, wordt al veel gebruikt door homo's." Het prijsverschil tussen de polyurethaan en de latex condooms is overigens groot. EZON is ongeveer tweeënhalf keer zo duur als de veelverkochte Top Safe van Durex. De fabrikant verwacht niet dat de prijs op korte termijn gaat dalen. De Arbo-dienst van de NS, Phi lips en de overheid. Arbo Mana gement Groep (AMG) dreigt over de kop te gaan. Al in de loop van dit jaar kan het bedrijf de rekeningen niet meer beta len. Falende topmanagers en moordende concurrentie zijn de belangrijkste oorzaken. Dat blijkt uit een vertrouwelijke brief die minister Dijkstal van binnenlandse zaken heeft ge stuurd aan de voorzitter van de vaste Kamercommissie. AMG is met tien procent marktaandeel de op één na grootste Arbo-dienst van Ne derland De organisatie moet het ziekteverzuim terugdringen en voorkomen bij grote bedrij ven als Philips, de Nederlandse Spoorwegen en de Rijks Be drijfsgezondheids- en Bedrijfs- veiligheidsdienst (RBB). Zij had den vroeger eigen diensten, maar die zijn begin vorig jaar gefuseerd tot AMG. De overheid bezit 48 procent van de aande len. De problemen zijn een uit vloeisel van falend manage ment, zo blijkt uit onderzoek van adviesbureau De Boer Croon. De tweekoppige directie hangt daarom ontslag boven het hoofd. Momenteel overleg gen aandeelhouders en com missarissen over de hoogte van het bedrag dat de hoge heren meekrijgen, staat in de brief van de minister. Op de Arbo-markt heerst een moordende concurrentie waar door de prijzen onder druk staan. AMG kan daar nauwelijks tegenop boksen en maakt veel te veel kosten. „In het bijzonder gaat het om de hogere perso neelskosten", zo staat in de brief. Het is AMG ook niet ge lukt om het aantal werknemers terug te dringen, wat volgens Dijkstal wel noodzakelijk is. Vorig jaar boekte de AMG een verlies van elf miljoen gulden. De aandeelhouders hebben vo rig jaar achttien miljoen eigen vermogen ingebracht. Daarvan zal dit jaar nog maar 3,5 miljoen over zijn. De nood is zo hoog dat AMG 'in de loop van dit jaar niet financier terug te betalen. Ook de voorspelling van de cashflow (stroom van inkomsten en uit gaven, red.) geeft een proble matisch beeld. Vanaf maart dit jaar is er sprake van een finan cieringstekort'. Het is nog onduidelijk of'het bedrijf gered kan worden. Eind april hebben de aandeelhou ders al 3,6 miljoen gulden over gemaakt naar AMG, waarvan 1,7 miljoen gulden van binnen landse zaken. Dat is een voor schot op een lening. Momenteel wordt onderzocht of de Arbo- dienst nog meer geld mag le nen. De aandeelhouders laten dat afhangen van de bedrijfsre sultaten over het eerste kwartaal van dit jaar. „Het ziet er naar uit dat het lukt", zegt AMG-woord voerder los Geerits. „We heb ben het iets beter gedaan."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3