Van vrijheid, eerlijkheid, en motoren *bPORT Cï 5 j n D a 'Ik ontbeer een echt Oranje-gevoel' E :J Z [ERDAG 16 ME11998 AQ Jaap van Duyn stopt bij Quick Boys Nog een wedstrijd en dan zit het erop. Lmiddag betreedt Jaap van Duyn het heilige as van Nieuw Zuid voor zijn 219de en laatste jmpetitieoptreden voor Quick Boys 1. Daarna zet de Katwijker een punt achter zijn voetballoopbaan, die hem alle prijzen opleverde die er als amateurvoetballer te jrdienen zijn. Fysieke problemen dwingen de k-jarige Van Duyn te stoppen. Het afscheid van een voetballer die bij Quick Boys diepe dalen kende, maar uitgroeide tot een spelbepalendevoetballer. staandei HBO- hebbel )f bel 60. je bij rl hebber r geel Plaats van handeling is het terras van strandpaviljoen 'De Seinpost'. Het is de thuishaven van Jaap van Duyn, als hij maar even de kans ziet om het strand op te zoe ken. Om de haverklap komen er bekenden langs. De sfeer is goed op de warme dag in mei. Zeker als zijn schoonmoeder met zoon Rick van vier maanden in de kinderwagen langskomt. De geboorte van Rick is voor Van Duyn een van de redenen om te stop pen met voetballen, maar niet de voor naamste. Door de nasleep van een enkel breuk, opgelopen in het vorig seizoen, kan de Katwijker het fysiek niet meer opbren gen. „Ik ben toen vrij snel weer begonnen en had gedacht dat de enkel weer voldoende hersteld was. Maar ik moest me steeds be hoorlijk aanpassen om op zaterdag weer fit te zijn. Ik kon na wedstrijden niet lopen van de pijn. Daarom trainde ik ook nog maar twee keer en speelde geen doordweekse wedstrijden meer. Het niveau kan ik nog makkelijk aan, maar lichamelijk lukte het niet meer. Er zijn bepaalde dingen die ik niet meer kan, zoals voluit met mijn wreef schieten. En ik wil meer tijd vrijmaken voor Rick. Ik geniet nu al elke dag van hem, ook al is het tot nu toe bijna alleen maar eten, drinken en slapen wat hij doet. Laat staan als hij groter is." Van Duyn werd in 1986 onder de toen malige trainer Hans van der Zee aan de A- selectie toegevoegd. Het was vallen en op staan voor de Katwijker op het hoogste ni veau, die tot dan toe slechts voorspoed had gekend. ,,Ik had daarvoor altijd in de hoog ste jeugdelftallen gespeeld en zou het bij de senioren ook wel even gaan maken. Ik was overtuigd van mijn kwaliteiten. Maar als ik twee wedstrijden goed had gespeeld, dacht ik dat ik er al was en zakte weg naar een be denkelijk niveau. Ik moest het altijd meer van mijn techniek en tactisch inzicht heb ben dan van karakter. Ik ben zelfs een keer teruggezet naar het derde. Dan ga je op een gegeven moment bij jezelf te rade wat je zwakke punten zijn. Ik moest er vanaf om de ene keer subliem te spelen en de andere Jaap van Duyn: „Ik ben in de woestijn ook wel eens gaan wandelen 's ochtends vroeg over die immense vlakte. Dat gevoel dat je krijgt als de zon opkomt en je al die kleuren ziet, is niet te omschrijven. Dat is iets van jezelf en je kan er wel foto's van laten zien, maar die brengen dat gevoel nooit over." foto dickhocewoninc keer als een drol. Nu ben ik geen uitdeler en ben ook nooit geschorst geweest, maar het gaat er gewoon om met welke instelling je een wedstrijd begint. Achteraf is dat jaar in het derde onder Bert Verdoes goed voor mijn ontwikkeling geweest. In dat jaar heb ik de mentaliteit ontwikkeld die nodig was om te bereiken wat ik heb bereikt." •Haat-liefde-verhouding Twee keer had hij een gesprek met toenma lig Katwijk-trainer Arie Lagendijk, die wel gecharmeerd was van zijn kwaliteiten. De verleiding was, mede gezien zijn haat-lief de-verhouding met het publiek, groot. Hij kreeg de nodige kritiek over zich heen in zijn beginperiode. Twee keer zei Van Duyn 'nee' tegen de aanbieding van de club uit Katwijk-Noord. „Als je onzeker bent en hij geeft je het vertrouwen, is de keuze moei lijk, maar ik wilde koste wat kost slagen bij Quick Boys. Als ik iets wil, heb ik er ook al les voor over om het goed te doen." De keuze om te blijven bleek de juiste. Van Duyn veroverde een basisplaats in de kampioensploeg en won met Quick Boys het algeheel amateurkampioenschap van Nederland. Hij was een dienende speler rechts op het middenveld. Een taak hij niet ambieerde, maar wel naar behoren uitvoer de. Onder Henk Wisman kwam hij wel op zijn favoriete plek in de as te spelen. Hij er- vaarde dat destijds als een bevrijding. ,,Ik vind het geen schande om in een goed elftal dienend te spelen, ook al vond ik dat ik meer in mijn mars had. Maar onder Wis man heb ik mijn beste voetbal laten zien." Het leverde hem destijds de titel 'speler van het jaar' op. Een beter bewijs van ac ceptatie door het publiek bestaat er niet. „Ik heb alles gewonnen wat er te winnen valt. Kampioen van Nederland, winnaar van de districtsbeker en speler van het jaar. Het is alleen jammer dat ik het nooit bijgehouden heb. Normaal is het de taak van de ouders om plakboeken te maken, maar mijn moe der interesseert het helemaal niet. Ja, ze luistert wel naar de VLOK op zaterdag, maar dat is alles. Een keer heeft ze me wegge bracht, toen we uit speelden met de Dl te gen UVS. Toen ze hoorde wat er allemaal geroepen werd langs de kant zei ze dat ze nooit meer zou komen. Dat vind ik ook wel getuigen van karakter, want ze is inderdaad nooit meer geweest. Van Duyn groeide op met twee jongere zussen. Zijn vader was veel van huis als vis ser. „Hij heeft nooit iets anders gedaan van af zijn dertiende. Hij zat tot een jaar of tien geleden op een weekboot en was in het weekeinde thuis. Dan was hij natuurlijk lie ver bij mijn moeder, dan op het voetbalveld om naar mij te kijken." Een keer ging jonge Jaap een weekje mee met zijn vader. Door de vijf dagen op zee besefte hij dat het vis sersleven, anders dan bij zijn voorvaderen, niet in zijn bloed zat. ,,Ik was een jaar of dertien en stond op maandag nog stoer naast de schipper. Maar de rest van de week heb ik liggen overgeven, van gal tot bloed.. En ik kreeg hallucinaties. Ik was blij dat ik thuis was en heb in een dag voor de hele week gegeten." Met louter vrouwen in huis had hij weinig te klagen. „Ik was een verwend nest. Dat merkte ik pas toen ik ging trouwen. Dan ga je het gevecht aan van 'jij doet dit en ik dat'." Motor Met echtgenote Heieen deelt hij de voorlief de voor de motor. Talloze vakanties in on der andere Amerika, Noorwegen, Spanje en Zwitserland brachten ze met een stel vrien den door op de motor. „Ik ben een natuur mens op dat soort momenten. Noorwegen heeft echt indruk gemaakt vanwege de di versiteit. Midden in juli rijd je op 1000 me ter hoogte tussen de bevroren meren en verderop als je weer lager zit ben je weer in de zomer. De fjorden, de rivieren en de wa tervallen en de verschillen in natuur zijn echt indrukwekkend. Hetzelfde geldt voor Amerika, ook al is dat geen land voor mij vanwege de commercie. Maar je kan er een dag lang over een rechte weg rijden. Dan rij je door de woestijn met die rode bergen met al die verschillende lagen en waar je het niet verwacht is het opeens bosrijk. Ik ben in de woestijn ook wel eens gaan wan delen 's ochtends vroeg over die immense vlakte. Dat gevoel dat je krijgt als de zon op komt en je al die kleuren ziet, is niet te om schrijven. Dat is iets van jezelf en je kan er wel foto's van laten zien, maar die brengen dat gevoel nooit over. Ik ben ook met een helikopter door de Grand Canyon gevlogen. Dat is onbeschrijflijk en maakt een hoop bij je los." Door de gezinsuitbreiding zijn die reisjes verleden tijd. „Het is een eigen manier van leven, de vrijheid die je hebt. Dit is een om schakeling maar geen negatieve, ook al zal ik de omgang met andere culturen best gaan missen. De achteloosheid ook waar mee arm en rijk naast elkaar leven in Ame rika en Mexico. Ik heb veel gezien en van al les gemaakt. We sliepen een keer in een klein hotelletje, waar je als Hollander eigen lijk te bedonderd zou om er te slapen om dat je de boel voor geen meter vertrouwt. Maar we zaten aan de barbecue, de gitaar kwam erbij en het bleek de gezelligste avond van de vakantie te zijn." Eerlijk Van Duyn heeft in de twaalf seizoenen bij Quick Boys nooit geschroomd zijn mond open te trekken als er heibel was. Zeker de laatste jaren toen het minder ging. Daarom ook heeft trainer Cees Tempelaar hem ge vraagd om als begeleider bij de groep be trokken te blijven. „Ik ben eerlijk en heb een recht-voor-zijn-raap-mentaliteit. Dat heeft me op jonge leeftijd wel eens proble men opgeleverd, maar dat is nu eenmaal zo in de voetbalwereld. Je kan zelf nog zo eer lijk zijn, maar sommige mensen zijn dat niet. Ik vind het belangrijk om te laten we ten hoe ik erover denk. In mijn directe om geving wordt dat gewaardeerd en daardoor gaan mensen je meer vertrouwen. Het sluit aan bij wat ik volgend jaar ga doen. Ik sta dichter bij de spelers en ze zullen hun pro blemen eerder aan mij vertellen dan aan de trainer. De meeste dingen hoor je toch in de kleedkamer, maar zodra de trainer bin nenkomt is het stil." Door zijn vertrek valt een stuk routine weg bij Quick Boys. Omdat de talenten Hendrik van Beelen en Dick Kuyt vorige week hun vertrek naar FC Utrecht bekend maakten, ziet het ernaar uit dat de ploeg van Nieuw Zuid volgend seizoen weer moet gaan bouwen. Het betekent ook dat er weer spelers van buitenaf moeten komen. En daar is Quick Boys in de afgelopen jaren niet gelukkig geweest. „Er zijn wat verkeer de keuzes gemaakt, maar dat komt ook om dat Quick Boys duidelijk niet meedoet met de rest van de verenigingen wat betalen be treft. Tenminste, Hans van der Plas en ik hebben naast de wedstrijdvergoedingen nooit iets gekregen. En dan begin ik te la chen als ik een uitspraak van Arie Lagendijk lees. Hij zei laatst dat spelers graag naar Ter Leede komen. Dat vind ik dan een sterk verhaal, want Ter Leede is bijna gedegra deerd. En het is ook een vrij domme uit spraak voor iemand van zijn niveau. Want iedereen kent zijn werkwijze: met de geld buidel rammelen. Maar wij kunnen alleen de mindere spe lers halen. Dit jaar hebben we in Raymond Flaton en Jurgen Faerber voor het eerst twee spelers met toegevoegde waarde. Het zijn jongens met de juiste mentaliteit om in Quick Boys 1 te spelen. Een Katwijkse jon gen werkt zich namelijk altijd te pletter om voor het team iets te betekenen. Zeker op het moment dat het niet gaat." Nederland telt miljoenen 'bondscoaches', kenners die precies kunnen vertellen hoe het Nederlands elftal moet voetballen en welke spelers moeten meedoen. Deze krant geeft tot het begin van het wereldkampioen schap, op 10 juni van dit jaar, wekelijks het woord aan een van die bondscoaches, die zijn ideale elf samenstelt voor het komend WK. Guus Hiddink, opgelet! Vandaag het woord aan HenkAngenent. De winnaar van de laatste Elfstedentocht. Hij zal de duels van Oranje zeker volgen maar als de geeft ruiterlijk toe dat als de eerste helft tegenvalt, hij zijn tv rustig uitzet. Overmars Bergkamp Cocu Jonk Frank de Boer am an Stam Ik moet eerlijk toegeven dat ik het hedendaagse voetbal niet zo in tensief volg. Dat komt vooral door de drukte op mijn bedrijf en andere za ken waardoor het er domweg bij in schiet. Dat wil niet zeggen dat ik geen interesse heb voor voetbal. Dat heb ik zeker, maar die belangstelling komt niet voort uit liefde voor het voetbalspel. Als topsporter ben je nu eenmaal benieuwd hoe andere top sporters leven en tot prestaties ko men en in die context moet je mijn interesse voor voetbal dus plaatsen. En als ik dan aan het vergelijken sla, zijn er een paar opvallende dingen die me storen. Dat is in het alge meen het gebrek aan nuchterheid in het voetbal. Dat komt nog het dui delijkst tot uiting in de bedragen .die de laatste jaren in het voetbal om gaan. Het hoort er kennelijk allemaal bij, maar ik heb daar toch zo mijn bedenkingen over." „Het samenstellen van een Neder lands elftal leverde me toch wat pro blemen op. Daar had ik wat bedenk tijd voor nodig. Bij de meesten kan ik wel aangeven waarom ik ze heb uitgekozen. Edwin van der Sar in het doel, lijkt me voor de hand liggend. Hij is in ieder geval de beste van Ne- R. de Boer Seedorf derland. Ach terin kies ik voor Jaap Stam en Frank de Boer van wege hun grote ervaring, Ar thur Numan omdat het zo'n harde werker is en Michael Reiziger omdat hij in mijn ogen nu eenmaal op die plaats hoort. Dat gaat ook op voor Phillip Cocu en Ronald de Boer. Wim Jonk en Dennis Bergkamp vor men een duo dat goed op elkaar is ingespeeld en Clarence Seedorf is een man van sublieme momenten terwijl Mare Overmars voor de snel heid moet zorgen." „Los van de bedenkingen die ik heb tegen bepaalde zaken rond het voetbal, ontbeer ik ook een echt Oranje-gevoel. Als het Nederlands elftal verliest, is het zeker niet zo dat ik vervolgens ook een slechte dag heb. Ik ga de verrichtingen van Oranje op het wereldkampioen schap zeker via de tv volgen, maar ik ben wel zo iemand die na een mati ge eerste helft het toestel gerust uit zet. Een mooie pot voetbal kan mij best bekoren en dan maakt het me niet uit dat het om de wedstrijd RKC - NEC gaat." „Zelf heb ik nooit gevoetbald, ook niet als kleine jongen op straat. Op een gegeven moment werd het schaatsen en later ook paardrij den. Daarnaast ben ik altijd gek geweest van wielrennen. Dat volg ik dus wél heel intensief en ik weet het niet zeker maar bij de meeste maratonschaatsers is wiel rennen populairder dan voetbal. Gezien de aard van de sporten is dat nu ook weer niet helemaal vreemd." De meesten geven Brazilië op als favoriet voor de eindzege op het WK en dat vind ik een logi sche keus. Dat zeg ik dus niet omdat ik zoveel van voet bal afweet maar wel om dat in dat soort landen de ge drevenheid om in de sport te presteren doorgaans groot is. Die gedrevenheid mis ik met name in Nederland nog wel eens. Mis schien kom dat omdat we het te goed hebben. Zet Brazilianen op de schaats en je weet dat je ze echt niet moet onderschatten. We hebben de laatste tijd toch wel meer voorbeelden gehad van mensen uit niet-schaatslanden die op latere leeftijd met schaat sen begonnen en plotseling inter nationaal meekwamen. Ik weet, een Braziliaan op de schaats, het klinkt lachwekkend, maar je zal toch raar staan te kijken." „Over de kansen van Oranje kan ik kort zijn. Nederland moet in Frankrijk toch zeker tot de kwartfinale zien door te dringen. Als er tenminste niet wordt ge blunderd." BV Nederland Voetbal in NOVA' Onmiddel lijk hoop je op Hiddink. Je denkt aan een camera en een microfoon met daaraanvasteen vasthoudend type vragensteller die Hiddink op zn vrije dag na bij de negende hole vanuit een - bosschage bespringen met een to the point-vraagover Vierklau. Waarom Guus, waarom? Guus haalt schouders op. Schat situatie in. Bekijkt situatie op nieuw. Lacht. Lelt balletje jezus- eind weg. Zo ging het dus niet. Het ging zo. Het is dinsdagen NOVA kondigteen voetbalitem aan. Voetbal in NOVA? Dan weet je één ding zeker. Dit kan over alles gaan. maar niet over voetbal. 7ou NOVA iets hebben achter haald betreffende Vierklau? Is Vierklau een gefingeerd persoon -. Geen idee. Davids is als onderwerp nu wel uitgekauwd. Je bent voor of je bent tegen. Is De Goey nog steeds tweede man of mag Hesp vanaf nu Van der Sar inschieten? Zal ons worst zijn. zolang Van der Sar maar keept. Hasseldinges dan? Goeie keus. niks op tegen. Stond op ons lijstje, niet boven aan, maar stond erop. (Dinsdag arriveerde de nieu w bakken international op Schip hol. Hij claimde nog geen basis plaats. zou alles op zich af laten komen. enz., enz. Maar daar gaat het nu niet om. Het gaat om de eerste zin: hij arriveerde op Schiphol. Gelukkig! Die is binnen. Niet terug laten gaan naar Leeds, adviseer ik. Hier houden. Je kunt niet voorzichtig genoeg zijn. Voor je 't weet zegt de slotcoördinator dat het welle tjes is). „Schiphol zit dicht. Hel is niet Hiddink (lie dit zegt maar de slotcoördinator. Hij is het. die NOVA te woord staat. „Er zijn grenzen gesteld. Drie honderdtachtigduizend en daar mee basta. Er kan geen kip meer bij. laat staan een vlucht." „Schiphol zit dicht. "Je bent ge neigd het aan te nemen, de slot coördinator staat niet bekend omzijn humor. De supporters van Juveen Real kunnen niet landen. Businessclubmembers en sponsors, gauw zes Boeings per club. evenmin. Spelersvrou wen Wellicht dat Eelde de da mes door cle vingers ziet. Man uit Eelde: „Ammenooit- niet." r Slotcoördinator: „De reserves. Ze doen het maar zonder!" Gay Games-organisator: „Jemie- KNVB-spreekbuis: liet gaat toch niet weer over Vierklau? Nederlands Bureau voor Toeris me: Het imago van de BV Ne derland is naar de knoppen. De Deltawerken zijn voor niets ge weest. We zijn de risee van de iK'schaafde wereld." tJEFA-zegsman: Parijs kan. Oostende is in cle markt. Luxem burg staat te trappelen." Slotcoördinator weer: „De elftal len zélf? Uitgesloten." NOVA: Maar hoe moeten See dorf en Davids hierddn arrive ren?" Vervoersdeskundige:Frankfurt is een optie en dan verder per draagvleugelboot, liftend of op de fiets." Milieuriddet:: „Hobo. Weet u wat dat betekent voor de eek hoorns, al die fietsbellen? Om te zwijgen van de plaspauzes. „En de Rolling Stones dan?" Slotcoördinator: „Uit hoeveel man bestaat dat orkest Vijf. Maar ze nemen huidige vriendinnen en kinderen mee. „Heeft u niet genoeg aan de ccl?" Milieutijger: „Springt u wel goed om met de verpakking? Is van zeer schadelijk plastic. Het eerste kievitsei clan?" Slotcoördinator: „Maar dan ook alleen het eerste ei!" „En de scheidsrechter? Magche landen?" Slotcoördinator: Wat is er mts metLuinge?" „Die komt uit Eelde. Man uit Eelde: „Nog één keer dan: ammenooitniet. Luitige: „Dan kom ik te voet.' Milieufreak: We zullen erop toezien clat mijnheer Luinge op geen moment cle trein, driewie ler, taxi of treintaxi neemt, want grosso moclo zijn die middelen van vervoer schadelijker dan the plane." Luinge: „Maar ik kan dit toch niet laten lopen?" Milieugeleercle: U mag hele maal niets laten lopen. Beseft u welk een schade ddt voor het milieu betekenen zou?" Henk Angenent. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 35