9l^spei FLORID/ door Toerisme Grote Zijderoute per kampeerauto .Armj. WERELDWIJDWEG [)AG16MEI 1998 schoon te spotten. Koereigers, lepelaars en ibissen. Het krioelt er van. Waterschildpadden ge nieten op de oever van een vij ver met uitgestrekte nekken van de voorjaarszon. De luidruchti ge snoekduik van een arend naar een vis voor de lunch laat ze koud. Een groep dobberende aalscholvers gaat collectief kop je onder en doet een perfecte demonstratie synChroomzwem- men. Marmotachtige konijnen kruisen de baan en eekhoorns kijken je nieuwsgierig na vanuit een palmboom. De oude eiken hangen vol baarden van Spaans mos, dat wordt gebruikt om de clubs mee schoon te poetsen. Gepensioneerden Amerikanen doen je dat graag voor. Ze vinden het ook leuk om met je te spelen. In Florida tref je grofweg drie categorieën gol fers aan. De gepensioneerden vormen de meerderheid. Dan zijn er de zonzoekers, die uit de noordelijke staten 's winters naar het zuiden afzakken. Snowbirds, vertelt Lee. De 86- jarige boer uit Ohio gaat bij na dagelijks met zijn jong maatje John van begin zeventig de baan in. Al en Reg ten slotte behoren tot de derde categorie, de 'beroepsspelers'. Ze doen za ken op de baan. Minimaal een dag per week vermaken ze een potentiële klant met een rondje golf. Balletje slaan, biertje drin ken, hapje eten. De vertegen woordigers van deze onderne ming in healthcare manage ment hebben zo al heel wat or ders in de wacht kunnen slepen. Reg vertelt dat de vrouwen op de zaak verplicht op golfles moeten, omdat daar nog veel onbenutte mogelijkheden lig gen. En alles op kosten van de baas natuurlijk. Of wij ook een Bud-biertje lusten? De zaak be taalt. Het golfen in Florida wordt in Nederland als pakket op de markt gebracht door reisorgani sator Jan Doets uit Heerhugo- waard, uit de brochures vooral bekend als Mr. America nr. 1. Zo op het oog een nogal onbe scheiden kwalificatie, maar de Noordhollander is wèl goed voor 18.000 VS-boekingen per jqar. Als golfliefhebber speelde hij al langer met de gedachte daar ook zakelijk iets mee te gaan doen. En de tijd is er rijp voor. Op Frankrijk, Spanje en Portugal zijn de meeste vakan tievierende spelers wel uitgeke ken, weet Doets. De States zijn niet duurder meer en je kunt er overal terecht. Geen wachttij den en gegarandeerd mooi weer. orbi '$,met de ach- grenzend aan aan, doen nken aan de tn voor exo ten uderwetse iin. Onder de [constructies [eterrassen e bewoners lui and van het van hun 654J ie genieten, en fortuin ge- zie je van ach- jiuskietengaas arretjes langs je achter een! Het lijkt de gefor- eAmerikanen niet te jven onverstoorbaar als arden in Artis negeren auwsgierige voorbijgan- ing golfende toerist in Flo- fihet een nieuwe erva- is gewend te spelen op lie doorgaans deel uit or \an een natuurlijke om- inde States gaat dat an- mcl nemen honderd hecta- as, maken het gebied p, zetten er een muur i, leggen er een golfbaan situeren rond dè acht- been luxueuze woon- i klaar is het zoveelste niet dat het om be- laccommodaties gaat. doen ze niet lunder- vJHet parcours oogt spectaculair. Golvend irr' veel water en soms rijd ire iar door een drassig i co ivebos met bomen op aan( itels. Rijden ja, want lo- tje tas op je rug wordt gestaan. Het gebruik elektrisch karretje is [.Aan boord bevinden idaard een emmertje et zaad, om de in de geslagen gaten aan te een hark om eventueel Imi Je bunkers weer in oor- 'r ma üjk staat terug te bren- deballenwasser om de eg smerig geworden lie kunnen reinigen. Jedranken en eenvoudi- ks worden door rondrij- ichoonheden tegen art ge lelijke prijzen aangereikt, ii, how are you to day? iet u mij maar een dieet- etijs. g eisen en zijn super, daarente- ui den aan de spelers wei- bea "Sesteld- Golf is een on in Amerika. Van een 'ncle aidigheidsbewijs (In Ne lverplicht) hebben ze uitgehoord. Wie zich n aJ jedraagt en betaalt, is k H in welkom. Door het ge- an de carts blijft de vaart Hligoed wel in. En wie zijn 1 Zlllpen de baan het moeras laat het wel uit zijn laar uitgebreid naar te leken. Het barst er van gen en ook van een ver ealligator kijkt niemand lop. Overigens wordt de iyhet meest gevreesd, üjnige variant op de iel kan je een onverge- ïkantie bezorgen, nnen de muren van zo'n i)k valt veel natuur- Lopen is 'not done' op golfbanen in Florida en de elektrische karretjes houden de vaart erin. Zijn 'America Golftours' heeft in Florida de combinatie Winter park (Orlando) en Clearwater (Tampa) als uitvalsbasis geko zen. Bij het arrangement*horen een hotel, een huurauto en vier starttijden op verschillende ba nen. Slim geregeld. In Orlando liggen alle beroemde pretpar ken en Tampa is gesitueerd langs de witgouden stranden aan de Golf van Mexico. Leuk voor meegereisde familie. Extra golfen, desnoods elke dag, kan op eigen gelegenheid. Wel een starttijd reserveren en even naar de prijs vragen. Spelen in het Clearwater Golfpark, een Mickey Mouse-baan met louter korte holes, kost slechts 14 dol lar. Maar het Westin Innisbrook Resort in Tarpon Springs, een mediterraan Grieks haven plaatsje vol sponsduikers, vraagt 175 dollar per rondje. Je kunt het in de States zo duur maken als je zelf wilt. Winter park, een van de betere buurten in Orlando, biedt meer dan hot dogs en hamburgers. Het Park Plaza Gardens laat zich voor staan op tal van culinaire on derscheidingen. De Caesar Sala de, inclusief rauw ei, wordt aan tafel bereid en de prijzen doen niet onder voor een Europees sterrenrestaurant. Aanzienlijk goedkoper zijn de bagels, een nieuwe rage in de States. Dit van orgine Joodse gerecht (ongedesemd rond broodje met ui, zalm en smeerkaas) is uit New York komen overwaaien. Tot grote ergernis van het cul- tuurzuivere liefhebbers, kun je nu ook zo'n Lox met chocolade- of aardbeienkaas krijgen. Het hotel in Clearwater is een attractie op zich. De Belleview Biltmore wordt het grootste houten nog in gebruik zijnde pand ter wereld genoemd. Ge bouwd in 1897. Dan mag je in Amerika over een monument spreken. In een poging tot ei gentijdse opwaardering hebben Japanners, die het hotel koch ten, een pompeuze glazen luifel met waterpartijen en fonteinen bij de entree geknutseld. Sinds kort is het pand in Pakistaanse handen en wordt geprobeerd het geschonden aangezicht in oude luister te herstellen. Vroe ger liep je met je setje stokken zo uitje kamer de afslagplaats van hole nr 1 op. Nu brengt een shuttlebusje je naar de hotel- baan, op vijf minuten afstand. Wie daar is uitgekeken, grijpt de telefoon en reserveert een start- tijd op een van de vijftien ande re banen in de buurt. Informatie: lan Doets, mr America nr. 1telefoon 072 - 57 53 33 3. Andere touroperators die in golfreizen doen, zijn: Anadolu Golfreizen 010 - 24 17 40 1; Cretas Golfreizen 010 - 41 29 26 5; Executive Golftravel 035 - 54 31 58 8; Pin High Golftravel 023 - 56 15 30 5/WWW.pinhigh.com; Pro Golfreizen 020 - 61 40 45 9/WWW.travelplaza.com. Voor meer informatie over golf in het algemeen: Golfers Magazine 038 - 44 41 88 8/WWW.dutcIigolf.com doen ook de in China aan. FOTO PR 29 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Bêd brochje Een Jcwart eeuw geleden begonnen vijftien boerinnen met 'Bêd Brochje', de Friese variant op het Britse 'Bed Break fast'. Het goedkope logies met ontbijt op het platteland, bleek zo'n succes, dat het aantal boerderijen woonhuizen in Fries land dat gastvrij en goedkoop onderdak biedt, inmiddels is uitgegroeid tot 65. Het is nu ook mogelijk om de Elfsteden tocht in drie overnachtingen te doen via B&B-adressen. 'Bêd Brochje' viert het zilveren jubileum met een bescheiden ac tie in de maand juni. Een tweede overnachting in één van de deelnemende 'pensions' kost dan 25 gulden per persoon, in plaats van 30 gulden. Bij de grotere WV-kantoren is voor 6,50 gulden een gids met alle logeeradressen verkrijgbaar. Informatie: telefoon 058 - 23 40 63 3. Meccano Voor de generaties mannen die zijn opgegroeid met 'Meccano' is de gelijknamige expositie een feest van herkenning en nostalgie. Er zijn onder meer heel ingenieuze modellen te be wonderen. Tot en met september in het Speelgoedmuseum, Rijksweg 87 in Terschuur (bij Barneveld). Informatie: telefoon 03 42 - 46 20 60. Vroedvrouwen Het feit dat de Nederlandse vroedvrouwen zich precies een eeuw geleden organiseerden, wordt gevierd met de reizende expositie 'Bevoegd en Bekwaam'. Die staat tot en met 21 juni in het Veluws Museum, Donkerstraat 4 in Harderwijk. Informatie: telefoon 03 41 - 41 44 68. Rouw De expositie 'Rouw sterft nooit' laat de ontwikkeling zien in de wijze waarop werd begraven en gerouwd in de plattelandsge meenschap van Staphorst, vanaf 1930. Tot en met 31 okto ber in de Gemeentelijke Museumboerderij, Gemeenteweg 67, Staphorst. Informatie: telefoon 05 22 - 46 25 26. Tegels Tussen 1883 en 1914 kreeg de Haagse Koninklijke Porse lein- en Aardewerkfabriek Rozenburg in binnen- en buitenland grote bekendheid met grote tegelplaten en tegeltableaus. En kele tientallen van deze zogeheten 'gebakken schilderijen' zijn tot en met 28 juni te zien in het Nederlands Tegelmuse um It Noflik Sté, Eikenzoom 12 in Otterlo Informatie: telefoon 03 18 - 59 15 19. Cyberspace Vanuit een luie stoel naar een soap van de toekomst kijken, zelf toekomstmuziek componeren, of een ritje door een virtue le stad maken met een SF-voertuig - het is mogelijk op de ex positie 'Cybercity, leven in de toekomst', die tot en met 20 september van het Museon, Stadhouderskade 41 in Den Haag een futuristische stad maakt. Nieuw in het Museon is de Wa ter Vuur Klimaatshow: een Westlandse broeikas, waarin be zoekers de klimaatveranderingen aan den lijve ondervinden. Informatie: telefoon 070 - 33 81 33 8. Bouwplaten De St. Pieter, het Empire State Building, de Scheve toren van Pisa, het Kremlin en een vijftigtal andere wereldberoemde ge bouwen zijn op bouwplaat te zien op de tentoonstelling 'Archi tecture a decouper'. Tot en met 5 juli in het Gemeentemuse um Helmond, Kasteelplein 1. Informatie: telefoon 04 92 - 54 74 75. Pop Veel bekende ontwerpers, fotografen en kunstenaars stelden hun creatieve talent in dienst van de popmuziek. Hun beeld taal is terug te vinden op albumhoezen, cd-roms en in video clips. Voorbeelden ervan zijn te zien op de expositie 'Pop in beeld'. Tot en met 5 juli in het Noordbrabants Museum, Ver- wersstraat41, 's-Hertogenbosch. Informatie: telefoon 073 - 68 77 80 0. Cruises ROB VAN DEN DOBBELSTEEN De eerste aanmeldingen zijn al bin nen. Sterker nog, meer de helft van de beschikbare plaatsen - acht van de vijftien - is reeds bezet. Terwijl er toch nauwelijks reclame voor is ge maakt, de kosten voorlopig op 7000 dollar per persoon worden geraamd en het niet bepaald gaat om een simpel vakantieritje naar Frankrijk of iets dergelijks. Maar wie over die 'stormloop' ook verbaasd staat, Cees Heim in elk geval niet. De Friese touroperator: „Het is toch ze ker een unieke reis?" Zonder meer. Heim, directeur van de Culture Travel Club te Leeuwar den, rijdt - als alles volgens plan gaat - samen met zijn vrouw vol gend jaar aan het hoofd van een pe lotonnetje Nederlandse kampeerau to's vari Debrecen (Hongarije) naar Peking (China) en weer terug. Een rit van 25.000 kilometer lang, die de deelnemers grotendeels over de noordelijke Zijderoute voert en waarbij achtereenvolgens landen als Roemenië, Bulga rije, Turkije, Geor gië, Azerbeidzjan, Turkmenistan, Oezbekis tan, Kyrgystan, Kazakstan, China, Mongolië, Rusland, Wit-Rusland en Polen worden aangedaan. Heim denkt voor zijn reis 183 dagen nodig te hebben. Op 1 april 1999 lost hij het startschot; op 31 sep tember hoopt hij weer terug te zijn. Dat zowel aan mens als materiaal hoge eisen worden gesteld, spreekt vanzelf. Heim: „De chauffeurs die nen enige buitenlandse ervaring te hebben en we verplichten alle deel nemers hun kampeerwagens te la ten keuren bij een ANWB-techno- station. Ook zullen er wat speciale voorzieningen nodig zijn. Er moet bijvoorbeeld een flinke watervoor raad kunnen worden meegenomen en er kunnen uitsluitend campers mee die op diesel lopen." Hoewel Heim de etappes al voor een groot deel zelfheeft verkend en niet onbekend is met de regio, con tracteerde hij toch een gids/tolk. Ze moet de karavaan door de - zoals de Leeuwarder dat noemt - 'stan-landen' leiden. Voor criminali teit daar is hij niet be vreesd. „We organiseren in die omgeving al vrij lang toch ten met kampeerwagens. Bij elkaar wel zo'n 50.000 kilometer per jaar. Problemen zijn er nooit geweest." Hoogtepunten tijdens het avontuur - zo verwacht Heim - worden de be zoeken aan de Chinese Muur, de steppes van Mongolië en het Bajkal- meer in Siberië. „Maar we gaan na tuurlijk ook dingen zien waarvan we nog nooit hebben gehoord en waar we toch zeer onder de indruk van zullen zijn. Die ervaring heb ik op gedaan tijdens eerdere tochten door Noord-Afrika en Rusland. Dat is ook het aantrekkelijke van een dergelijk avontuur waarin we iedereen vrij la ten. Ik bedoel, het is niet zo dat ie dereen mij als een hondje moet vol gen. Er is ook ruimte voor een indi viduele invulling van de route." Informatie: Culture Travel Club, Brede- plaats 7,8911 EP Leeuwarden, telefoon 058-2131213. Het World Wide Web, in de volksmond meestal 'Het In ternet' genoemd, stroomt bijna over van toeristische in formatie. Er is bijna geen plek ter wereld of er is wel iets over te vinden op één van de miljoenen sites van het web. Voor wie op reis gaat is het Internet een onuitput telijke bron van informatie en mogelijkheden om een reis te plannen. Een zoektochtje op het Internet naar mogelijkheden om te golfen in de Verenigde Staten levert een wagonlading aan si tes op. Golf is zeer populair, zeker in streken waar de zon bij na altijd schijnt. Florida, California en Arizona overheersen dan ook op het net. De 'one stop for everything' is zondermeer Golfweb van de be- faamse zoekmachine Yahoo! Een enorme verzameling van al les wat met de golfsport te maken heeft en een uitgebreide database van banen. Heel mooi is de koppeling met andere functies van Yahoo! Razendsnel roep je net plaatselijke weer en andere regionale informatie op en een routekaartje is ook geen probleem. Golfcom is een samenwerkingsverband van de magazines Golf Digest, Golf World en tv-station NBC Sports en ook daar is bijna elke baan in de VS te vinden. Golfcom is bepaald niet de enige, want Golfonline biedt ongeveer hetzelfde pakket, maar heeft zijn basis bij Golf Magazine. Om door de bomen het bos te blijven zien is het bij een surf- tocht verstandig om de staat en zelfs de plaatsnaam in te tik ken. Dus bijvoorbeeld bij Alta Vista: golf+florida+orlando. In dat laatste geval komen er 32 gerichte verwijzingen naar vo ren. Laat ie de plaatsnaam weg, dan zijn het er ruim duizend. Een van ae betere sites in The Sunshine State is Golffl met keurige lijsten per county, zodat ie een beperkte lijst krijgt in bijvoorbeeld Orange County (Orlando) of Brevard County (Cocoa Beach). http://www.golfweb.com http://golfcom/course/us.html http://www.golfonline.com http://www.golffl.com/golfmain.html De Europese cruise rederij Festival Cruises Benelux brengt een nieuw schip in de vaart. De 'Mistral', zoals het al is ge doopt, is nu nog in aanbouw en wordt met 600 hutten (goed voor een capaciteit van 1200 bedden) het grootste schip dat onder Franse vlag gaat varen. Na de tewaterlating op 19 juni zal het tijdens de zomer achtdaagse cruises vanuit Venetië naar de Griekse eilanden maken. Aan boord zijn twee restau rants, een theater, een bioscoop, een conferentiezaal, een zwembad, een gezondheids-en fitness centrum, een geavan ceerd thalassotherapie centrum, alsmede een ruim aanbod aan bars, lounges en boetieks. Het schip, met acht dekken, beschikt ook over twee aangepaste hutten voor gehandicapten en 80suites met een eigen balkon. Bleekneusjes 'Bleekneusjes' - ondergebracht in koloniehuis 'Zwartedijk' te Egmond aan Zee - op weg naar het strand. FOTO PR Tussen 1880 en 1970 gingen meer dan een half miljoen Ne derlandse kinderen naar koloniehuizen om aan te sterken. De expositie 'Alle bleekneuzen naar buiten!' toont het dagelijks leven in een koloniehuis. Van 10 april t/m 2 augustus in het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem. Informatie: telefoon 026 - 35 76 11 1

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 29