a 'Frank zou zeggen: ik ben weer bij m'n ouwe makkers' i Nederlandse artiesten lyrisch over Sinatra Cultuur Kunst Sinatra-hommage wordt opnieuw uitgebracht 'Musical over The Voice uitgesloten, theatershow niet' 1ERDAG16MEI 1998 r voo Amerika pinkt een traantje weg bij de songs van 'O!' Blue Eyes' stee- ssi mus n 0 ABfi ,j aar! >sen ui ai- ang geliefden elkaar ien en er harten wor- gebroken, zolang zal stem hun verhaal ver ken'. Amerika werd gis- ochtend wakker met de gs van Frank Sinatra, hoe ijverig de ontwa- nde kijkers en luisteraars ik langs de radio- en tele- iiekanalen schakelden, bijna alle zenders kwa- n ze dezelfde stem en zelfde blauwe ogen te- i. Dit kon maar één ding tekenen: Amerika had grootste entertainer rloren. KHINGTON JOHN WANDERS dood van Sinatra kwam niet een schok voor de natie. Si- ia verliet de wereld niet plot ing, zoals Elvis Presley of in Kennedy. Al geruime tijd s duidelijk dat de dood van Hue Eyes met rasse schre- 1 naderde. Op de covers van tabloids die je liggend bij kassa's van alle grote super- ;kten in heel Amerika bijna terlijk de laatste roddels toe- ieuwenwerd zijn dood maanden geleden al ge- tld. Dat bericht was natuurlijk juist, maar helemaal onzin- was het ook weer niet. inatra was oud, ziek en ster- ïde ook al verklaarde zijn nilie kort voor zijn dood nog i The Voice zich opperbest ilde. Geen schokgolf dus in Verenigde Staten, ook omdat ereen beseft dat 82 jaar geen roerde leeftijd is om te stër- Zeker als je weet dat Sina- imet recht kon zeggen dat hij leven in al zijn facetten vol- ig geleefd heeft. ,,Ik denk dat U e Amerikaan glimlachend zal Igen dat hij het op zijn ma- gedaan heeft", zei presi- nt Clinton gisteren refererend nSinatra's grote hit My Way. The Rat Pack. Sinatra met zijn boezemvrienden Dean Martin (links) en Sammy Davis jr. Amerika pinkte gisteren een traantje weg en nam daarbij vast een voorschot op de eeuw wisseling. Sinatra's dood mar keert voor meerdere generaties Amerikanen het afscheid van een tijdperk, waarvan de aan vang terugvoert op de periode van de Tweede Wereldoorlog. De twintigste eeuw staat te boek als The American Century en als er één entertainer is die het ex clusieve recht verdient om blij vend te worden geassocieerd met dit begrip, dan is het Frank Sinatra. Talloze Amerikanen zullen gisteren weer even heb ben teruggedacht aan hun jeugdjaren, aan een oude liefde, of even weer de pijn hebben ge voeld van een opgebroken rela tie. Prachtige songs' Weemoedig zwijmelden gasten en presentatoren van de Ameri kaanse ontbijtshows gisteroch tend weg bij de onsterfelijke liedjes van The Chairman of the Board (de bestuursvoorzitter) een van Sinatra's bijnamen. ,,Het positieve aan deze droeve dag is dat we al die prachtige songs de hele dag voorbij horen komen", vond de presentator van NBC's ontbijttelevisie. ,,Ik durf te beweren dat de helft van de Amerikaanse bevol king van boven de veertig werd gemaakt terwijl hun ouders naar zijn platen luisterden", merkte de schrijver Gore Vidal op. „Zijn stem heeft in de ro mantiek van Amerika een enor me rol'gespeeld. Bij Bing Crosby val je in slaap, bij Frank Sinatra gaat je bloed sneller stromen." In alle reacties op het droeve nieuws uit Los Angeles liep als een rode draad de stelling dat Sinatra een grootmeester was in het vertolken van de diepste ge voelens van de mens. Liefde, pijn, passie, groot verlies, in Si natra's songs vind je die univer sele emoties terug en dat roept bij zijn miljoenen fans over de hele wereld herkenning op. „Flet lijkt alsof hij je persoonlijk toezingt", vatte een Sinatra- kenner dit gevoel samen. „Dwars door het televisie scherm, dwars door de luid sprekers heen, weet hij je ziel te raken. Het lijkt bovendien alsof hij elk woord en elke noot zelf heeft doorleefd. Hoe vaak je zijn platen ook beluistert, die veel vuldig geïmiteerde, maar onna volgbare stem klinkt elke keer opnieuw fris, vitaal en mystiek." Maffia Sid Mark, een oude vriend van Sinatra, herinnerde zich dat de zanger/acteur tijdens elk optre den een geweldige sfeer kon scheppen. „Hij had de gave om een stadion om te toveren in een nachtclub." Over Sinatra's donkere zijde, zijn veel beschre ven relaties met de maffia, werd op zijn sterfdag voornamelijk terloops gesproken. „Frank was een van de meest onderzochte personen van de twintigste eeuw. Bij al die naspeuringen is nooit het bewijs gevonden dat hij zich persoonlijk schuldig heeft gemaakt aan criminele ac tiviteiten", aldus Randy Tara- borrelli, auteur van een van de talloze biografieën die over Si natra zijn verschenen. Entertainer Tony Martin gaf via omroep CNN blijk van zijn grote verslagenheid. „Ik voel mij zo ellendig. Ik mis hem zo. Maar hij zal nooit werkelijk uit mijn leven verdwijnen, want mijn huis is gevuld met zijn muziek." In antwoord op de al tijd lastig te beantwoorden vraag wat Frank Sinatra zelf ge zegd zou hebben op deze dag, zei Martin: „Waarschijnlijk zou hij zeggen: 'Jongens, ik ben nu weer bij mijn ouwe makkers'." In Hoboken (New Jersey) leg den fans bloemen op de plaats waai- ooit het geboortehuis stond van Sinatra. Dat huis be staat niet meer, maar een ster in het trottoir herinnert aan de lo catie waar 'Hoboken's be roemdste zoon' werd geboren „Hij stond hier bekend als Fran- kie de Zanger", memoreerde een bejaarde inwoner van Ho boken ten overstaan van de toe gestroomde journalisten en ca meraploegen. En ook bij Sina tra's laatste woonhuis in Beverly Hills (Californië) en het Ceder Sinai Ziekenhuis, waar hij over leed, was het al vroeg in de och tend een drukte van belang: be roemdheden in de VS hebben geen privacy, zelfs niet in het uur van hun dood. Anderzijds moet gezegd dat Sinatra genoot van zijn positie in de schijnwerpers. Hij bleef ook op hoge leeftijd de jongen uit Hoboken die droomde van een glanzende carrière in de showbusiness. „Als ik met mijn vrouw ergens in Frankrijk op vakantie ben, hoor ik de men sen in hun eigen taal over ons praten en daar krijg ik eerlijk gezegd een enorme kick van", zei hij tien jaar geleden, op 72- jarige leeftijd, in een interview met televisiejournalist Larry King. Idool Frank Sinatra was een cultureel fenomeen. „Sinatra was 's we relds eerste tieneridool", aldus hoofdredacteur David llajdo van het blad Entertainment Weekly. „Sinatra was het eerste sekssymbool in de showbusi ness. In de Tweede Wereldoor log gaf hij stem aan het verlan gen van eenzame meisjes wier vriendjes overzee waren, in dienst van het Amerikaanse le ger. Later Jcreeg zijn stem meer diepte, wal hem een breder pu bliek verschafte. Hij was de eer ste artiest met een wereldwijde naam. Hij was de eerste enter tainer met een eigen platen maatschappij. Hij was de eerste superster. Sinatra gaf een stem aan de twintigste eeuw." Lee Towers. FOTO i DIJKSTRA ste fase zijn le- verhaalt. ndoenlijk. man ;ft natuur- vvél een en gehad! Hij heeft met zijn muziek respect iworven over de hele wereld en dat tot op de van vandaag. Sinatra is natuurlijk wel de wnan of the board In mijn eigen repertoire mag Sinatra's Laura ontbreken. Dat zing ik natuurlijk ook graag lat mijn vrouw zo heet. Bovenal is Laura een wlvoorbeeld van een volmaakte compositie, lens gala's vertolk ik nog wel eens I got You ier My Skin. Sinatra was markant. En hij is )it weggeweest. Hoewel er in de jaren zestig er aandacht voor rock 'n' roll was, heeft zijn iziek alle generaties overleefd. Sinatra's kwali- Hs ongeëvenaard. Barbra Streisand is een goe- rangeres, maar Sinatra is dé topartiest." Au hij is gestorven, laat hij op zijn vakgebied 'leegte achter die voor mijn gevoel door nie- ind kan worden opgevuld. Tegenwoordig zijn 'vel artiesten die tien of vijftien jaar populair Maar Sinatra was dat vijftig jaar lang. Twee geleden nam hij nog een duettenalbum op onder anderen Sting en Pavarotti. Zijn ar- 'gementen, orkestraties zijn ongeëvenaard. Si- ra is de allergrootste op het gebied van de Die muziek van de laatste vijf decennia." Jazz-zangeres Greetje Kauffeld spreekt gepassio neerd over Soliloquy, een van de nummers uit Si natra's musical Carousel uit 1956. Soliloquy is prachtig gearrangeerd door Oscar Hammerstein en Richard Rodgers. En hij zingt dat op een weer galoze manier, de acteur Sinatra komt naar bo ven in dit nummer. Het verhaal gaat over een man die ervan droomt dat zijn vrouw van een zoon bevalt. Hij heeft hem zelfs voor de geboorte al Billy genoemd. Plots beseft de man dat mis schien een meisje ter wereld komt. Door het zang- en acteerspel weet je wat de hoofdpersoon van het nummer doormaakt." „Sinatra's You make Me feel so young zing ik sa men met mijn tenorsaxofonist jan Menu. Deze evergreen is beroemd en blijft eeuwig jong, zoals de titel zegt. Op mijn vijftiende kocht ik mijn eer ste plaat van Sinatra. Met mijn man zag ik -twee optredens van hem in Engeland en eentje in Am sterdam. Die waren een absolute belevenis. Het eerste concert beleefde ik als een droom. Terwijl Sinatra van de trappen van het Amsterdamse Concertgebouw naar beneden kwam, rolden de tranen over mijn wangen. Ik vind dat hij tien jaar geleden had moeten stoppen met optreden en platen maken. Zijn perfecte gevoel voor 'timing' en frasering, dat zijn zang zo beroemd maakte, had hij toen niet meer." Rita Reys, Nederlands eigen First Lady of Jazz, zingt door de telefoon spontaan de melodie van It was a Veiy Good Year. „Dat is voor mij het mooiste nummer dat Sinatra ooit heeft opgenomen. Heel melancholiek. Ik proef er de sfeer in van de herfst. Niet alleen als jaargetijde, ook sym bolisch. De herfst van het leven. Sinatra zong alle num mers met een enorme power. Zo'n zanger komt eens in de honderd jaar voor. Het gekke is wel, dat Pim en ik nooit platen van Sinatra hebben gekocht. Het was geen genre waar we geld aan uitgaven. Wij kochten instrumentale jazz. Geen zangers of zangeressen. Dat zou slecht zijn ge weest voor mijn ontwikkeling. Ik wilde mijn eigen stijl hebben. Dat lukt niet als je de hele dag Billie Holiday loopt na te doen. Frank Sinatra's kracht was ook, dat hij een nummer niet alleen zóng, maar tegelijk acteerde en zo over het voetlicht bracht. Dan vertel je een verhaal." Pianist Louis van Dijk noemt zonder aarzelen I get a kick out of you als zijn favoriete Sinatra- nummer. Hij zingt door de tele foon de titelregels. „Het unieke van Sinatra's zang is zijn goed getimede adempauze. Daarmee benadrukt hij perfect de essen tie van de tekst. Hij zingt over de maatstreep heen. Rond mijn zeventiende kwam ik in aanra king met Sinatra's muziek. Hij was voor mij pure jazz. Sinatra heeft met alle grote muzikanten gewerkt. Maar hij is door geen enkele zanger geëvenaard. „Jazz is veel meer afhankelijk van de persoonlijke interpreta tie, dan bij klassieke muziek het geval is. Net als Stan Getz en Charlie Parker is Sinatra niet te imiteren. Mijn favoriete lang- speler is die elpee waar Route 66 en One for my baby, one for the road op staan. Daar is de genia le arrangeur Nelson Riddle op te Louis van Dijk. FOTO KIPPA horen. Die heeft prachtige ar rangementen geschreven voor Sinatra." Herman Stok, de éminence grise van de pop-pro- gramma's op radio en televisie, aarzelt geen seconde als hem naar zijn favoriete Sinatra-nummer wordt gevraagd. „Dat kan maar één nummer zijn: One for My Baby, and One More for The Road. Als hij aange schoten op die barkruk zit en nog om een laatste glas vraagt. Het stond op een LP die Only the Lonely heette. Ik weet dat nog zo goed, omdat ik in die tijd mijn vriend leerde kennen. Het is jeugdsentiment. Ik ben bekend geworden als liefhebber van pop, maar je wordt een dagje ouder en je kunt een man als Si natra dan ook meer waarderen. Hij was een feno meen. Een unieke man. Trouwens, hij heeft niet al leen als zanger, maar ook als acteur zijn sporen ruimschoots verdiend. Ik denk vooral aan die films, waarin hij met Dean Martin stond te dansen en te springen." he Voice veel p radio en tv SRSUM ANP Sinatra-kenner Cor Franc wil echte erkenning voor zanger uitzendingen van Radio 2 in dit weekeinde voor een ot deel in het teken van het glijden van Frank Sinatra, khalve veel muziek van The te zijn er ook allerlei inter n's met Sinatra-kenners als iem Duys, Greetje Kauffeld, tard Cox, Freddy Heineken tnr. Pieter van Vollenhoven horen. Sluitstuk is zondag- Uend een speciale, eerder gnomen, aflevering van Mu- Mozaïek, geheel gevuld Willem Duys' persoonlijke toneringen aan Sinatra en ^^'favoriete platen. HAARLEM JOHN OOMKES Bij de dood van Lady Di, Kennedy, Len- non of Rabin weet je nog waar je je be vond, toen je het nieuws hoorde. Cor Franc, Frank Sinatra-kenner nummer 1 in Nederland, werd vrijdagmorgen tele fonisch overvallen door Frits Spits, die hem meldde dat zijn idool zojuist het tij delijke voor het eeuwige had verwisseld. Hij zat al op kantoor en had gisteren niet, zoals hij vrijwel dagelijks doet, Tele tekst geraadpleegd. „De dood van Sinatra kwam toch nog als een schok", zegt Cor Franc, die over het verlies praat alsof hij zijn boezem vriend is kwijtgeraakt-Dat klopt tot op zekere hoogte. Franc is mede-oprichter en erelid van de Nederlandse Sinatra- fanclub en dankt zijn werk aan zijn hob by. Hij heeft de laatste tien jaar grote naam gemaakt als scenarist-producent van belangrijke musicalproducties over Cole Porter en Lawrence (Larry) Hart. Zijn bedrijf, American Songbook Produc tions, heeft zich ontwikkeld tot een mid delgrote theaterproducent. „Het toeval wil dat wij een dag voor het overlijden van Frank voor het eerste hebben overlegd over een verzoek uit de theatersector om komend seizoen een musical over Sinatra te ontwikkelen", zegt Cor. „Daar had en heb ik geen zin in; ik bedoel, wie laat je optreden als Si natra? Hij was uniek. Je kunt hem en zijn manier van zingen alleen nemen als ver trekpunt voor een theatervoorstelling waarbij je verschillende aspecten van Si natra aan bod laat komen. En dan moet je grote talenten vragen om ieder zo'n hoofdstukje Sinatra voor hun rekening te nemen. Ja, die talenten zijn er in Neder land. Iemand als Ronald Douglas" (niet te verwarren met Peter Douglas - red.). Franc doet een krachtig beroep op pla tenmaatschappijen en omroepen om de muzikale nalatenschap van Sinatra nu eindelijk eens de plaats te geven die ze verdient. „De platenlabels Reprise, Ca pitol en Columbia hebben alles wat ze op de plank hadden liggen wel zo'n beetje uitgebracht, maar dat is alleen ge daan uit commerciële motieven. Mis schien dat zijn dood nu eindelijk aanlei ding is om Sinatra's grote rol als vernieu wer van de populaire muziek (hij heeft ontelbare musical-melodieën een eeu wig leven gegeven) en als ontdekker van arrangeurs in het juiste perspectief te zien. Radio en televisie hebben hem de laatste jaren stelselmatig tekort gedaan. Er was een duetje met Bono, I've got You under My Skin, voor nodig om Sinatra op Radio 3 te kunnen draaien." HAARLEM/HILVERSUM CARLO NUVEEN VERVOLG VOORPAGINA Tussen de bedrijven door heeft Peter Douglas wel maar alvast met de platenmaatschappij overlegd. De heruitgave van de amper twee jaar geleden volge- zongen cd 'Peter Douglas sings a tribute to Frank Sinatra' (met begeleiding van een Duits dans- orkest) staat voor volgende week gepland. Al vrijdagavond wacht, op de besloten party van een grote Sliedrechtse caravan- importeur, het eerstvolgende li ve-optreden van de Nederland se Frank Sinatra. Rijkelijk ge vuld met liedjes van The Voice, uiteraard. Want terwijl Douglas zich de afgelopen zes maanden met een nieuw muzikaal, geheel Si- natraloos project heeft bezigge houden, wordt hij in den lande nog steeds vooral om de vocale gelijkenis met de Amerikaanse zanger gevraagd. „Vervelend? Nee hoor. Nederland is wel een hokjesland, maar die stem, die 1 heb ik nu eenmaal. Dus ben ik er zuinig op." Dan, terwijl de Vijf Uur Show - geluidsman bij Douglas de mi crofoon opspeldt voor het zo veelste interview: „Het afgelo pen anderhalf jaar was ik me ei genlijk al voortdurend aan het voorbereiden op FranJcs dood. Nu heb ik er een vreselijke shock van. Maar toen ik daarnet met de auto een paar fietsers passeerde, dacht ik: die mensen i hebben er waarschijnlijk hele maal geen erg in dat Sinatra is overleden." Of Douglas straks, op het ca- i ravanfeestje, tijdens de vertol- 1 king van het door hemzelf ge componeerde 'Thank You, Frank' de eigen emoties de baas blijft? „Als de tranen komen, dan komen ze maar."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25