eehospitium: dependance in Alphen et is hard, breekbaar en het stinkt ede steun voor Sannen Rijnoord Oudshoorn Vrij wil ook zitting in commissies Rijn Veenstreek Schaapskudde afgeslankt na eten zeldzame flora Forse vertraging bij regionale Zorgwijzer Postkantoor in Langeraar tijdelijk dicht IAC 16 MEI 1998 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071 -5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071-535641 n« Roelofarendsveen •eijitiecentrum het Zeehospitium in Katwijk wil in ian den Rijn een dependance openen. Deze af- ipeciaal voor poliklinische revalidatie, moet dan •rrein van verpleeghuis Oudshoorn en ziekenhuis l komen. keuz Ifestr I.475I lerkuc H 31 K NKHORST uit eeri tussentijdse >e van bureau Twijn- idde over de zorgver- van het Alphense ver pleeg- en ziekenhuis. Volgens algemeen-directeur E.J. van Cortenberghe van het Zeehospitium, die toegeeft dat er gesprekken tussen hem en de directies van Rijnoord en Ouds hoorn gaande zijn, is het de be doeling dat het revalidatiecen trum in het nieuwe, gefuseerde Rijnoord/Oudshoorn wordt op genomen. Voorwaarde is wel dat de minister van volksge zondheid dit najaar geld wil ge ven aan Rijnoord en Ouds- hoom. De besprekingen zijn nog in de 'initiatief-fase', maar Van Cortenberghe is optimistisch gestemd over de kansen voor de dependance. „De gedachte van de regionale commissie voor de gezondheidszorg is dat er een spreiding van de voorzieningen in Zuid-Holland-Noord moet zijn. Dit is daar een uitvloeisel van." In het poliklinische centrum kunnen zowel kinderen als vol wassenen revalideren. Voor het Zeehospitium betekent dat dat het bereik van de instelling gro ter wordt. „We merken dat er geen mensen vanuit de Alphen se regio naar Katwijk komen", aldus Van Corthenberghe. Voor Rijnoord en Oudshoom is het revalidatiecentrum een uitbrei ding van het voorzieningenpak ket. In de rapportage over de bouwplannen en de zorgver nieuwing van het ziekenhuis-en het verpleeghuis schrijft Twijn- stra Gudde dat een deel van het terrein vrijkomt voor 'plan ontwikkeling voor en/of door andere zorgaanbieders'. „Hier bij wordt onder meer gedacht aan woningen voor verstande lijk gehandicapten of woningen voor senioren waarbij het ver pleeghuis de zorg levert. Met een aantal van dergelijke aan bieders (waaronder dus het Zeehospitium) heeft informeel overleg plaatsgevonden. Directeur J. Mulder was niet bereikbaar voor commentaar. Zijn collega van het Rijnland- ziekenhuis (waar Rijnoord deel van uit maakt) J. Cappon wilde niet reageren. VOORLEESONTBIJT Europarlementariër Elly Plooij leest op 27 mei voor op bassisschool Elckerlyc in Roelofarendsveen. Op de nationa le voorleesdag draagt de politica uit Oude Wetering voor uit het boek De fahtastische meneer Vos van Roald Dahl. Ook elders in het land houden honderden scholen en instellingen voor kinderopvang een voorleesontbijt. Alphen a/d Rijn VOSSENJACHT Speeltuin en Buurtvereniging Vreugdeoord organi seert op vanmiddag voor de jongeren een vossenjacht. De vossen die gezocht moeten worden in de buurt van de Vorselenburgstraat beelden allemaal een sport uit. De jacht begint om 14.00 uur. Deel name kost 2 gulden voor leden en 3 gulden voor niet-leden. Rijn P-Pd, usief en verbouwingsplan- jekenhuis Rijnoord en uis Oudshoorn in Al- i den Rijn krijgen de lijke steun van zorg- ir Z Z en de regio- missie voor gezond- in Zuid-Holland- rmtq at blijkt uit een nog Abaar advies aan het >r Ziekenhuisvoorzie- 'ethouder J. Korver •zondheid in Alphen irheugd op de steun, ide van zijn secreta- estigt directeur J. Cap- het Rijnland-zieken- rtoe ook de Alphense :/9|behoort) dat het posi- 79) lies inmiddels ook bij e van het ziekenhuis in is daar net als Kor- blij mee, aldus de se- De directeur wil ver commentaar geven. Thandelingen met de het ministerie, even- ïping :p. Ide 1035-! H gr •erg. "3453 ners en dg andere be over de toekomst- is' zorfran Rijnoord en Ouds- txt 57 >en nog en om die re- appon geen uitvoeri- j kwijt. korte toelichting op Ponsi is zegt H. van Houten, i. zi Raad van Bestuur van 0754 |Ik geloof erin dat de it betere zorg voor de leiden. Wanneer /r die zijn uitbehandeld, de 'schakelafdeling' en het verpleeghuis te men, is dat een goede lucht ing." Rijnoord en Ouds- illen voor ruim vijftig i-5227 guide11 gaan verbou- ele gebouwen gaan te gen de vlakte, en met een ge heel nieuw entreegebouw wor den het verpleeghuis en het zie kenhuis aan elkaar gesmeed. Voor de financiering moeten Rijnoord en Oudshoom een be roep doen op het ministerie van volksgezondheid. De fusie en de verbouwing moeten leiden tot betere service en betere voor zieningen voor bewoners en pa tiënten. Beide partners willen zo enkele vormen van zorgver nieuwing en transmurale zorg introduceren. Noodgedwongen moest het Alphense ziekenhuis in 1994 een aantal afdelingen sluiten en sindsdien probeert Rijnland daar een aantal van terug te ver overen. De gemeente Alphen steunt het ziekenhuis daarin van harte en probeert ook zelf het nodige te bereiken. Wethouder Korver: „In 1994 heeft het departement tegen me gezegd: als je meer wilt, zorg dan maar dat je de re gio op een lijn krijgt. Er is nu een hele belangrijke hobbel ge nomen." Het positieve advies aan het College voor Ziekenhuisvoorzie ningen (dat de minister advi seert over waar zij haar geld aan moet uitgeven) is uitermate be langrijk, stelt de wethouder. Zonder die toestemming kan de minister nooit 'ja' zeggen tegen de plannen. Verder betekent het dat de gehele regio Zuid-Hol land-Noord, kortom van Kat wijk en Leiden tot en met Al phen, achter Rijnoord en Ouds hoom staan. Dat houdt ook in dat 'deelbelangen' van andere gemeenten en instanties het verliezen van het belang om in Alphen te fuseren, verbouwen en uit te breiden. ALPHEN AAN DEN RUN ROBBERT MINKHORST Donna Vrij is deels op eigen voet verder gegaan omdat ze recht wilde doen aan alle Alp- henaren die hun stem op haar hebben uitgebracht. Zo rea geert het raadslid op het besluit om alleen als gastlid in de CDA-fractie te zitten en daar naast de fractie Lijst Donna Vrij aan te voeren. „Ik kom nu tege moet aan de wens van een aantal van de kiezers, die mij hebben laten weten dat zij veel begrip hebben voor mijn situa tie, maar dat zij een volwaardig lidmaatschap bij de CDA-frac tie wel erg ver vinden gaan." Vrij voelde zich weggejaagd door de WD-fractie. Over haar positie bij de liberalen was commotie ontstaan nadat ze bij de gemeenteraadsverkiezin gen maar liefst 1.243 voor keursstemmen haalde. Ze was door het bestuur en de leden op een onverkiesbare plaats gezet. Een groep leden deed in een stevige brief haar beklag over de handelwijze van Vrij, die een eigen campagne voer de om gekozen te kunnen wor den. Daarin plaatste ze ook kanttekeningen bij enkele WD-standpunten. Fractievoorzitter Tom Viezee reageert vol ongeloof op het besluit van het CDA en Vrij. „Dit is nog veel beroerder. Vrij blijft namelijk wel lid van het CDA. Wat is nou het CDA? En is de lijst Vrij een collegepartij? Hoe moet ik daar nou tegen aan kijken?" Viezee liet zich al eerder kritisch uit over de over gang van Vrij. Vrij antwoordt dat ze op een 'positief-kritische wijze' („Zoals ik altijd al heb gedaan") met college-voorstellen zal omgaan. Verder meldt ze dat ze heeft meegewerkt (als WD-raadslid) aan het tot stand komen van het collegeprogramma. CDA- fractievoorzitter Jan Voogd zegt Donna Vrij: „Ik kom tegemoet aan de wens van een aantal van de kiezers." FOTO HIELCO KUIPERS dat de Lijst Donna Vrij 'formeel geen collegepartij is'. Voogd begrijpt de uitspraken van Viezee overigens niet. Hij en Vrij hebben juist voor deze constructie gekozen omdat bij haar kiezers en bij de onze on duidelijkheden waren ont staan, zegt hij. In zijn ogen is het er nu juist zuiverder en dui delijker op geworden. Omdat Vrij na de verkiezin gen een eigen fractie heeft ge vormd, heeft ze volgens de ge meenteverordening geen recht op deelname aan commissies. „Uiteraard heb ik daar reke ning mee gehouden. Ik ver trouw er echter op dat dat be sluit door de raad zal vyorden ingetrokken, omdat het strijdig is met het democratisch recht vaneen raadslid." De oplossing die Vrij en het CDA nu hebben gekozen, neemt WD-fractievoorzitter Dieter van der Schilden voor 'kennisgeving aan'. Logisch vindt hij die wel. „Het leidde tot ontzettend veel reacties. De kiezers voelden zich massaal bedrogen." De WD heeft in middels een streep onder de affaire-Vrij gezet. „Het CDA heeft duidelijkheid geschapen en rechtgezet dat de overstap eind april niet vantevoren was besproken." Voogd lichtte de coalitiepartners en de burge meester nu wel tijdig in. Stappen tegen Vrij of het CDA ondernemen de liberalen nu ook niet meer. „We waren daarover nog in bespreking. Voordat ook nog maar iets de bocht uit kan vliegen, is het nu opgelost. Er zijn ook zoveel be langrijker zaken aanstaande dat het onverantwoord zou zijn om Alphen in een bestuurscri sis te storten." SCHUIFDEUREN Het gemeentehuis van Rijnwoude krijgt op 2 juni energiebesparende automatische schuifdeuren. Tijdens de werk zaamheden, die tot 15 juni duren, is het gebouw in Hazerswoude- Rijndijk alleen via de ingang aan de Promenade te betreden. Auto's kunnen alleen terecht op het Frederik van Eedenplein. Hazerswoude IN-LINE SKATEN Skate-fanaten die wel van een pittig tochtje hou den kunnen zich bij MACskate, de Hazerswoudse skateschool, op geven voor een skatevakantie. In zeven dagen tijd rollen de deelne mers rondom het IJsselmeer. De tocht is van 5 tot en met 11 juli en kost 495 gulden all in. Liefhebbers kunnen bij MACskate ook te recht voor workshops en opleidingen tot skate-instructeur. De school is gevestigd aan de Potgieterlaan 10a in Hazerswoude-Rijn- dijk, tel. 071-3415567. Ter Aar BRANDWEERCOMMANDANT Ter Aar heeft een nieuwe brandweer commandant. Per 1 mei jongstleden fungeert J. Bezuyen als opvol ger van R. Blok, die eerder dit jaar overleed. De 53-jarige Bezuyen heeft een tijdelijke aanstelling voor één of twee jaar. PUPILLENVELD De opknapbeurt van het pupillenveld van voetbal vereniging TAW uit Ter Aar gaat dit jaar niet door. De gemeente en de club kwamen overeen het veld volgend voorjaar aan te pakken. DE ZILK RICHARD MOOYMAN De dieren waren in de duinen bij De Zilk neergezet om type rende duin- en heideplanten te beschermen. Door allerlei 'ordi naire' grassoorten te eten moes ten Drentse heideschapen ver hinderen dat bijzondere flora wordt overwoekerd. De kudde is onlangs door Gemeentewater leidingen Amsterdam afgeslankt nadat bleek dat ook de zeldza mere struikheide het slachtoffer werd. Ruim zes jaar houden de museum staat in het teken van bakeliet deS| 3ster Dij sir 5, 19- 8 ƒ62 B, 4-7,' elijk volp. ijven. 525. EES VAN KUILENBURG is hard en breekbaar. Iresters stelde een ex- in bakelieten en glazen en samen in het histo- seum in Ter Aar. Glas atist|et zijn uit dezelfde pe- Art Nouveau of Art Estar 299!) lf museum aan de West- 118 kunnen liefheb- lart ophalen. Bresters, 6-442 foeleman en Marjan er in geslaagd om typi- ONCC terpen bijeen te krij- Y Dic( geheel of gedeeltelijk eliet zijn vervaardigd. J9.® ele typische scheerap- - "waaronder een knijp- „In de oorlog had je knijpkat, waarmee je Idel van knijpen licht 5 dgsi en. Er is een knijpap- ƒ3 p de markt geweest, mannen zich konden (i Ook hebben we in een i: n Viceroy, die met een 14223 worden opgewonden", ■6 Te» Iers. t is genoemd naar de chemicus Leo Baeke- ^63-1944) die er rond eerste in slaagde deze 110 achte kunststof te ma- -liet werd in mallen en i l' gegoten en vervol- i L d het hard. Daarna was genstelling tot bijvoor- 'tic niet meer mogelijk n te smelten. In de ja de beide wereldoor- 'rden veel gebruiks- an van bakeliet ge- la de Tweede Wereld- ien andere kunst- de markt, waar- ook omdat ze minder lan bakeliet. '•jjniimte van de thema- s staat ook een tafel lie radio's, waarvan de gemaakt van bakeliet, enkele Philips-toestel- wwr1 °°k een Amerikaanse i!*» Duitse Telefunken sjechoslowaakse Tessa Op één van de Phi- REGIO MARUN KRAMP Het nieuwe indicatieorgaan voor de Rijnstreek loopt enkele maanden vertraging op. De op 3 april opgerichte stichting Zorgwijzer die hulpbehoeven den in de regio moet helpen, kan nog niet beginnen, omdat er problemen zijn met de be groting en de stichting nog geen directeur heeft. De planning was dat de stichting voor de zomervakan tie zou beginnen in het hoofd kantoor in Alphen aan den Rijn. Na de zomer zouden dan de zorgloketten in de vijf an dere deelnemende gemeenten (Rijnwoude, Jacobswoude, Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop) opengaan. Maar de gemeen ten krijgen de begroting voor de nieuwe stichting niet rond, omdat er onduidelijkheid be staat over het aantal indicaties dat de stichting kan verwach ten. Volgens de Stichting Thuiszorg die deze taak uit voert, zijn dat er 5100, maar landelijke normgetallen geven aan dat Zorgwijzer slechts 3800 indicaties kan verwach ten. Voor meer indicaties be taalt het Rijk ook niet. Het voorstel van het bestuur van de stichting is om in de begroting rekening te houden met 5100 indicaties, maar per soneel aan te nemen op basis van 3800 indicaties. De deel nemende gemeenten willen echter meer duidelijkheid over het aantal indicaties en over de bijdrage van het Rijk. Die lijkt voor de gemeenten in de Rijnstreek laag uit te vallen. Het tweede probleem waar mee de nieuwe stichting kampt, is de aanstelling van een directeur. De bedoeling was dat dit begin april rond zou zijn. Maar de interne solli citatieprocedure binnen de zes gemeenten heeft niets opgele verd en de externe werving is nog niet afgerond. Om toch zo snel mogelijk te kunnen beginnen is in de tweede week van juni een ver gadering gepland waarbij alle raadscommissies van de zes gemeenten aanwezig zijn. De verwachting is echter niet dat Zorgwijzer voor 1 oktober ac tief is. Albright heeft het verdiend USSE JOB DE KRUIFF Greetje Bresters en de bakelieten voorwerpen: „Het verbaast me telkens weer wat mensen allemaal verzamelen." lips-radio's staat de waarschu wing Spanningloos demon- teeren. Opmerkelijk is ook de Duitse Völksempfanger, een ra dio waarop alleen de Nazizen ders waren te horen. Hiüers propagandaminister Joseph Goebbels gaf opdracht tot de ontwikkeling daarvan. Veel spullen stonden verza melaars in bruikleen af. Ook heeft het museum wat materi aal in bezit. „We hebben ge merkt dat verzamelaars veel be langstelling hebben voor bake liet. Vooral de laatste jaren zijn de prijzen flink gestegen. Geluk kig hebben Piet Anker uit Lei den en meneer Balvers uit Ter Aar ons geholpen. Anker bezit een mooie verzameling oud ge reedschap met veel bakeliet en Balvers had vroeger in het dorp een elektriciteitszaak. Balvers kon nooit wat wegdoen, zodat er veel materiaal van bakeliet bewaard is gebleven. Al met al hebben we een flinke collectie bakeliet bijeen gekregen, zodat we een goed beeld van die pe riode kunnen laten zien, zelfs nog enkele spullen van bakeliet met houtvezel. Die vezels wer den meegegoten, zodat Ijet ma teriaal wat duurder leek", aldus Bresters, die haar kennis van bakeliet uit boeken haalde of leerde van deskundigen. Eén wand is ingeruimd voor een aantal gebruiksvoorwerpen van glas. Bresters: „Daarbij heb ben we bewust gekozen voor glas uit de jaren tussen beide wereldoorlogen. Er zijn stilisti sche overeenkomsten. De krul- FOTO ENGEL LAMEIJER letjes en lijntjes kom je ook te gen bij het bakeliet. We vonden het leuk om dat te laten zien. Ook hier konden we een beroep doen op spullen van verzame laars uit het dorp. Want het ver baast me telkens weer wat men sen allemaal verzamelen." De tentoonstelling is te be zichtigen op woensdag-, zater dag- en zondagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. De toe gangsprijs is voor volwassenen drie gulden en kinderen beta len de helft. De Keukenhof stond gisteren in het teken van een afwezige. Ma deleine Albright, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken naar wie een lelie werd vernoemd, moest op de valreep van president Clinton op haar post in Washington blijven. Vanwege de onlusten in Jakarta, volgens sommigen. Omdat In dia en Pakistan overhoop lig gen, fluisterde een ander. Om met Netanyahu te praten, meld de ambassadeur K. Dombush, die de honneurs waarnam. Keukenhof-voorzitter Van Os gebruikte haar afwezigheid als bewijs dat Albright de vernoe ming echt had verdiend. Ze heeft een moeilijke baan, en ze zet zich altijd in voor vrede, sta biliteit en mensenrechten, aldus Van Os. Waarna hij een fles champagne aan de Amerikaan se ambassadeur in Nederland Dombush gaf om over de rose- witte lelie heen te gieten. De nieuwe lelie is een creatie van het Rijnsburgse bedrijf van de gebroeders Vletter en Den Haan. Veredelaar A. van der Voort was gisteren dan ook on der het handjevol eregasten dat de doopceremonie bijwoonde. Hij kon zich goed vinden in de vernoeming, die een idee was van de Keukenhof, maar zei het wei erg jammer te vinden dat de naamgeefster zelf het liet afwe ten. schapen al huis in de duinge bieden Sasbergen en Paarden- kerkhof. Aanvankelijk tot de vol le tevredenheid van het water leidingbedrijf, eigenaar van het duingebied. De kudde groeide volgens het personeelsblad Wa terstanden van veertig naar maar liefst 150 ooien. De kudde bleek zich echter niet alleen massaal tegoed te doen aan on gewenste grassen als zandzegge en duinriet. Ook de zeldzamere struikheide, die juist moest pro fiteren van de schapen, viel ten prooi aan hun eetlust. LANGERAAR FROUKE HOUTMAN Langeraar moet het sinds 1 mei stellen zonder postkantoor. Voor het opnemen van geld of het kopen van een postzegeltje moeten de inwoners noodge dwongen uitwijken naar het ki lometers verder gelegen Ter Aar. Het postkantoor van H. van Tol was gevestigd in de Extra- markt aan de Langeraarseweg. F. Verbeek, bedrijfsleider van de Extra-markt, doekt zijn super markt om gezondheidsredenen op. Omdat zijn winkel makkelij ker aan de man te brengen is zonder het postagentschap erin, zegde Verbeek het huurcontract met Van Tol op. Zolang de su permarkt geen nieuwe bedrijfs leider heeft, is er geen zicht op snelle heropening van het post agentschap. Secretaris A. Otto van de On dernemersvereniging Langeraar vindt de sluiting van het post agentschap voor de inwoners een 'trieste zaak'. „Ik heb in het dorp veel klachten gehoord. Voor de ouderen die in Lange raar wonen is het ondoenlijk op de fiets te stappen om even in Ter Aar geld op te nemen. Om dat ook de postbussen in het agentschap zijn gesloten, moe ten poststukken helemaal in Ter Aar opgehaald worden." Volgens Otto is het niet ge makkelijk om een nieuwe be drijfsleider te vinden voor de Extra-markt. „Over drie jaar krijgt Langeraar een winkelcen trum, waarin ook de super markt zal komen te zitten. Nie mand staat te springen om voor die drie jaar de supermarkt op zijn huidige plek te runnen en daarna te moeten verkassen." Volgens voorlichter M. den Duik doet de PTT haar best om zo snel mogelijk tot een oplos sing te komen. „Wij willen het postagentschap in Langeraar graag aanhouden. Het is nog niet bekend wanneer het post kantoor heropend wordt. Maar we proberen vaart achter de zaak te zetten."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19