Uitbreiding Op Dreef op de helling Mogelijk ook plantenbakken als 'remmers' op Irislaan yb Wh: 'Incestslachtoffer stelt zich vaak op tweede plaats' Bilance al volgend jaar uit Oegstgeest Leiden Regio Polderdag Zoeterwoude: 'Ik I zie, ik zie wat jij niet ziet' alestrinalaan blijft dagen over garage ze fewoners in de Voorschotense ilestrinalaan krijgen geen voet £>n nde grond met hun klachten 'ferhet in hun ogen hinderlijke itocentrum Voorschoten IKS aat. Medewerkers van de IKfl ge zouden met hoge snelhe- n door de straat racen, ivrakken op straat olie laten te veel par- erplaatsen bezetten. Politie- enten en ambtenaren hebben dens diverse controles de af lopen jaren echter nog n overtreding geconstateerd. Toch blijven de klachten mden. In hun laatste brief gemeente schrijven inden dat het garagebedrijf ihuld heeft aan een ernstig naant y. jn straat £en fietster es VOtferd over het hoofd gezien or een automobilist omdat er n te koop staande Landrover de stoep, en dus in het zicht, >nd geparkeerd. De aangere- moest een knie-ope- lujtie ondergaan. Omdat op bei- hoeken van de straat mhet bedrijf staan geparkeerd >t de buurt meer ongeluk- Ook zeggen de omwonen- en geluidsoverlast van het be- ijfte hebben. Leiderdorpers willen verlies uitzicht vergoed zien AUTO RIALTO chef erna straatsma. 071-5356437.plv-chef judy nihof. 071-5356416 kzie, Mftjkse' de veenweidepolders rond jterwoude zijn morgen di- erse wandel- en fietsroutes 3,10 en 25 kilometer) uitge- et, ter gelegenheid van de veede jaarlijkse Polderdag. hema van deze Polderdag is kzie, ik zie wat jij niet ziet'. Startplaatsen zijn er bij de Molen aan de Omme- eg, café De Meester de Zuidbuurtseweg en bij iboerderij Van Leeuwen de Geerweg 5. Deelnemers unnen starten tussen 11.00 n 15.00 uur. Daarnaast is er 05.30 uur een 'vroege-vo- elexcursie' vanaf café De leester. Met een paarden- ram kunnen de polders wor- len verkend vanaf Swetterha- Huize Emmaus en café De leester. Voor deze ritten lient men zich vooraf op te even bij kaasboerderij Van eeuwen (tel. 5801415). Ier Iitocentrum Voorschoten wil liefst verhuizen x3rschoten dimitri walbeek voor de tav Burgemeester Koopman schap reikt om 10.30 uur in kaasboerderij Capteijn (Wei- poortseweg 29b) de prijzen uit aan winnaars van de teken wedstrijd voor lagere scholen in Zoeterwoude. Op diverse plaatsen in het Zoeterwoudse landschap zijn fotografen en kunstschilders aan het werk om het polder landschap vast te leggen. De resultaten daarvan worden vanaf 10 juli tentoongesteld in de hal van het Zoeterwoudse raadhuis. In café De Meester is morgen al een fototentoon stelling te zien over 'De ach tertuin van Zoeterwoude'. Amateurfotografen kunnen meedoen aan een wedstrijd die is uitgeschreven door de Stichting Grote Polder Groene Hart (YVeipoortseweg 1, 2381 NA Zoeterwoude). De mooiste drie inzendingen krijgen in juli eveneens een plaatsje in de hal van het gemeentehuis. oegstgeest maarten keulemans Oegstgeestse automobilisten vinden in de toe komst mogelijk meer plantenbakken op hun weg. Na de Lange Voort overwegen burgemeester en wethouders ook bakken neer te zetten op de Irislaan. Voorwaarde is wel. dat de proef met de bakken op de Lange Voort eerst positief uitvalt. De-plantenbakken op de Lange Voort zijn vori-- ge maand op verzoek van omwonenden neerge zet om het verkeer langzamer te laten rijden. Al vanaf het eerste moment stuitten de houten ob stakels op kritiek. De bakken zouden hét verkeer alleen maar onveiliger maken. Daags nadat de bakken waren neergezet reed er al een auto tegen de wegversmallingen aan. Dat Oegstgeest desondanks bereid is om ook bakken op de Irislaan te plaatsen, heeft opnieuw te maken met klachten uit de buurt. „Vorig jaar, na een ongeluk, heeft de buurt c maatregelen te nemen. Daar gaan we ons nu op bezinnen." Wanneer de knoop over de bakken wordt doorgehakt, is nog onduidelijk. Hazenboslaan Een paar straten verderop, in de Hazenboslaan, neemt de gemeente overigens voor het eind van het jaar maatregelen om het verkeer langzamer te laten rijden. Een groep buurtbewoners klaagt daar al enige tijd over voorbijdenderende vracht auto's en bussen. „We gaan per vierkante meter bekijken wat we gaan doen", zegt een woord voerder van de gemeente. „We zetten er in ieder geval geen plantenbakken neer. Onze voorkeur gaat uit naar verkeersdrempels, wegversmallin gen en paaltjes." De maatregelen in de Hazenboslaan maken deel uit van een miljoenenoperatie, waarbij Oegstgeest alle woonwijken stuk voor stuk om bouwt tot 'dertig-kilometerzone'. Na jaren soebatten zijn de DCk€t n'et meer on speaking Een bemiddelingspo- i wethouder A. Draijer jAm de omwonenden en de ga- ^^Bagehouder om de tafel te krij- «■vien, is vorig jaar op niets uitge- ^^Ébpen. De omwonenden lieten ■uflkaijer weten niet met mensen nhet garagebedrijf in één ka- te willen verblijven. Volgens de eigenaar van het itocentrum ligt dat uitsluitend de bewoners. En van dat igeluk is hem niets bekend, llsvve daaraan schuld hadden, we wel aansprakelijk ge- ♦Jsld." en rat Het autocentrum zoekt vol gens hem juist al vier jaar een dialoog met de buurt. „We doen al die jaren onze uiterste best om geen overtreding te maken. Met succes. En over die over last: er rijden hier meer lesau to's in de straat dan onze au to's." Het autocentrum heeft eerder aangeboden om bijvoor beeld een stukje grond van de buurvrouw over te nemen om daar auto's op te parkeren. „Maar daar had ze weer weinig trek in." Ondertussen is het stukje overigens toch van het Autocentrum geworden omdat de buurvrouw is veïhuisd. Nadat het .vorige college van B en W een handtekeningenlijst tegen het autobedrijf ontving van bewoners uit drie omlig gende straten, probeerde Dra ijer het contact tussen de gara gehouder en de klagende om wonenden alsnog tot stand te brengen. Zo probeerde hij - te vergeefs - de verstandhouding in de straat verbeteren. Draijer zit nu met de handen in het haar over de Palestrinalaan. „We krijgen al drie jaar klachten uit de straat, maar we vinden geen aanknopingspunt om de gesuggereerde overlast terug te dringen.". Het garagebedrijf wil graag vertrekken uit de Palestrinalaan, maar is er vooralsnog niet in ge slaagd vervangende ruimte te vinden in Voorschoten. „We "hebben ook gewoon klanten in de straat, maar desondanks hebben we nou eenmaal een negatief imago als autobedrijf. Er zitten hier nog twee andere bedrijven in de straat. Waaron der een andere autodealer. En die hebben meer klanten dan wij. Maar de klachten van een klein groepje mensen richten zich steeds op ons. Daarom zouden we wel weg willen", al dus de eigenaar. leiderdorp» Vijf huiseigenaren in de Splinter laan in Leiderdorp willen dat de gemeente hen schadeloos stelt voor verlies van uitzicht. De sportvelden aan de overkant hebben plaats moeten maken voor nieuwbouw en daardoor is de waarde van hun huizen vol gens de Leiderdorpers gedaald. Volgens een woordvoerster van de gemeente komt het niet zo vaak voor dat Leiderdorpers groepsgewijs van de mogelijkheid gebruik maken om de gemeente voor dit soort schade te laten opdraaien. De bewoners van de Splinterlaan werden be naderd door het juridisch adviesbureau Maat Ruijgrok uit Leiden. „Niet veel mensen kennen deze mogelijkheid, en daarom bena deren we hen actief", zegt R. Maat van dat adviesbureau. Hij kan niet aangeven om wat voor bedrag het in dit geval gaat. „De ge meente heeft daar volgens voorschrift een onafhankelijke deskundige voor ingescha keld." Zodra het rapport er ligt kunnen de on derhandelingen beginnen. FOTO HENK BOUWMAN Toch een geheel nieuwe sportzaal, in plaats van de voor genomen uitbreiding van Op Dreef. Dat overweegt het college van burgemeester en wethouders van Leiderdorp. De verbouwing van Op Dreef is namelijk veel te duur, en stuit op bezwaren van omwonenden. leiderdorp» afke van dertoolen meest efficiënte ma De uitbreiding van de sportzaal aan het Van Alphenplein zou deze zomer plaatsvinden, maar wordt uitgesteld, en wellicht zelfs afgeblazen. De verbouwing zou oorspronkelijk zeven ton kosten, maar kwam uiteindelijk uit op 1,3 miljoen. „Dat komt omdat in de loop van de tijd van alle kanten steeds meer aanvullende eisen werden ge steld", zegt een woordvoerster van de gemeente. De hoge prijs is reden voor B en W om te onderzoeken of nieuwbouw elders toch niet een betere oplossing is. En daar ko men de bezwaren die de omwo nenden van de sportzaal tegen de uitbreiding hebben nog eens bovenop. Die bezwaren dreigen de verbouwing te vertragen tot volgend jaar. De gemeente schrijft daarom in een brief aan de omwonen den van Op Dreef dat uitbrei ding wellicht niet meer 'de het ruimteprobleem van de sportverenigingen op te lossen'. R. van der Vlies van de Leider- dorpse sportraad is het daar mee eens. „Deze pas op de plaats is een verstandige zet..Nu de begroting zo' ver wordt over schreden, is het verschil met nieuwbouw misschien niet eens zo groot." Nieuwbouw heeft al tijd de voorkeur gehad van de sportraad. De gemeente besloot Op Dreef te verbouwen, omdat de zaal niet meer aan de eisen vol doet. Dat komt tot uitdruking in het feit dat verschillende ge bruikers steeds ontheffing van de bond aanvragen om in Op Dreef te mogen spelen. De zaal aan het Van Alphenplein wordt onveilig geacht voor de spor ters. De uitbreiding van Op Dreef is altijd omstreden geweest. WD en D66 vonden die oplos sing veel te duur, en pleitten voor een 'sobere verbouwing'. Stichting Mcmasse verleent hulp vanuit christelijke invalshoek katwijk pablo cabenda Het 'Eert uw vader en uw moe der' kost van alle tien geboden misschien nog de minste moei te om te eerbiedigen. Het roept echter in al zijn eenvoud vaak schrijnende gevoelens van te genstrijdigheid op bij gelovige incestslachtoffers. Carin en Teun Vetter van de stichting Manasse uit Katwijk verlenen met contactdagen en praatgroe pen hulp aan vrouwen en inci denteel mannen die in hun jeugd seksueel zijn misbruikt en doen dat vanuit een duidelijke christelijke invalshoek. „Het ge loof geeft houvast i die op hun manier over hun leed willen praten". Stichting Manasse is één van de vele organisaties die hulp bieden op religieuze basis en te gelijk één van de weinige die ook met bijvoorbeeld praat groepen partners van slachtof fers begeleidt. Want met de hulp aan die groep is het droe vig gesteld. Teun en Carin Vet ter weten alleen van de Riagg in Amersfoort dat die partners geestelijk ondersteunt. Volgens Teun is dat ook geen overbodi ge luxe. Het huwelijk van incestslacht offers kan onder behoorlijke druk komen te staan door con flicten met de (schoon)familie. Soms zodanig, dat het uitmondt in een scheiding. „Maar mis schien moet je dat niet zo for muleren", corrigeert hij zichzelf voorzichtig. „Zo laad je de schuld weer op het slachtoffer, je kan beter zeggen dat mensen bereid zijn om veel moeite te doen om hun huwelijk in stand te houden." Begrip is iets dat christelijke slachtoffers uit de hoek van de kerk soms moeten ontberen. Vergiffenis en verzoening zijn twee hevig gekoesterde waar den van de kerk die vaak, op zijn zachtst gezegd, niet direct aan de orde zijn bij de mis bruikte v „Heel begrijpelijk hoor, vanuit het oogpunt van de kerk. Op een gegeven moment heb ben mensen die het zelf niet aan den lijve hebben ondervon den hun compassie opgebruikt en wordt er zoiets van de slachtoffers verwacht als 'kop op, en alles achter je laten'." „Maar vrouwen hebben een scala aan gevoelens die niet passen in het kader van de ker kelijke traditie. Wrok, haat, boosheid. Ze kunnen moeite krijgen met het geloof, met God omdat het begrip van de ultie me Vader besmet is geraakt. En je kunt je niet voorstellen wat aam: Eric Verver ïroep: kok en eigenaar Ji café De Gouwe in officieel ptgeest kpnejoonplaats: Noordwijk iftijd: 31 jaar lelijke staat: ongehuwd 'S allen Oegstgeest niet goed 'tegeld? 1, heel veel. Er wordt hier te weinig gedaan voor de _d. Alles wat we organiseren, aat heel erg aan. Heel Oegst- eest loopt dan binnen. Er zijn ier ook te weinig horecagele- heden. Er moeten zes kroe- bij komen. En er moet een 17 euwe burgemeester komen, pardon, die krijgen we al." Jat doet u tijdens de eeuwwis- ling? Ian geef ik een knalfeest hier De Gouwe. Dan gaat het dak 'af. Ia, dat denk ik echt." 'aar is de laserinstallatie geble- die u wel eens op het dak la rftstaan? üj staat in ons magazijn. En maakt het goed. Binnenkort 'mt-ie weer een paar keer op ft dak. Een vergunning ervoor - invragen, is geen probleem, uwe hebben er ook geen achten over gehad. Als we fm mogen aanzetten tot een nachts, dan laten we hem 'et aan tot vijf over een. Zo °ud je de mensen te vriend." Fusie Derde Wereld-organisaties bijna rond Beschrijf De Gouwe in drie woorden „Gezellige tent. Voor jong en oud. Goed gehumeurd perso neel." Waar mag ik u 's nachts voor wakker maken? „Hahaha, die is goed! Voor een lekker kippetje. Nee, ik meen het. Ik ben namelijk gek op kip. Uitroepteken." Waarom heeft u De Gouwe ge kocht en niet voor dar geld een wereldreis gemaakt? „Het ging me om de uitdaging. Zo'n eigen café is een droom die uitkomt. Een eigen bedrijf is altijd een gok. Dat maakt het nu juist zo leuk." Wat zou u doen als u een mil joen gulden zou winnen? „Dan geef ik een knalfeest. Ik ben altijd in voor een feestje. Ook zou ik minder gaan wer ken. Maar ja, een miljoen is niks tegenwoordig. Het Rode Kruis is bezig met een loterij waarmee je een miljard kan winnen. Een miljard! Dat gaat toch nergens meer over?" Van welk principe bent u afge stapt? „Van het principe dat ik vrij snel kwaad werd. Tegenwoordig tel ik tot twintig. Ja, dat helpt." Met wie zou u wel eens een weekje willen ruilen? „Met een vuilnisman die ik ken, Ben. Dat is echt een leuke, aar dige vent. En het lijkt me een leuk beroep. Vuilnismannen hebben bij mij geen negatief imago. Het is misschien het smerigste klusje, maar je houdt de boel wel schoon. Ik ben dan wel geen milieufreak: ik vind wel dat alles schoon moet blij- Hoe ziet De Gouwe er over 15 jaar uit? „Hetzelfde als nu. We hebben hier alles: van een groot tv- scherm tot een dartbaan en een terras. De Gouwe bestaat al twintig jaar op deze wijze. En het imago van een kroeg moet je niet veranderen. Dan teken je je eigen doodsvonnis. Daarom worden er hooguit wat dingen vervangen en vernieuwd." foto hielco kuipers oegstgeest maarten keulemans Bilance vertrekt volgend jaar al uit Oegstgeest. Daarover is de katholieke organisatie voor ont wikkelingssamenwerking het eens geworden met Memisa en Mensen In Nood. De drie Derde Wereld-organisaties hopen vol gend jaar te fuseren en vervol gens naar één pand te verhui zen. Waarheen precies, is nog onduidelijk. Nu het vertrek van Bilance onverwacht dichtbij is, over weegt ook het Centraal Missie Commissariaat (CMC) om uit Huize Duinzigt te vertrekken. Het commissariaat gebruikt maar een klein gedeelte van het oude Fransiscaner klooster aan de Rhijngeesterstraatweg. „En ik zie het eerlijk gezegd niet als een haalbare optie dat we de CZ0&L, Gfttrmw Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 54 17 493 rest van het pand gaan verhu ren," zegt CMC-woordvoerder J. de Paus. Of het CMC Oegstgeest even eens verlaat, is iets waar de ko mende weken over wordt ge praat. „Misschien kunnen we ergens in Oegstgeest een kleiner onderkomen vinden", zegt De Paus. „Of we maken van de nood een deugd, en verhuizen ook naar een andere gemeen te." .Het CMC overweegt overi gens om Bilance aan een oude afspraak te houden: dat de organisaties nog tot ver na de eeuwwisseling in Huize Duin zigt blijven. „Als we echt in de problemen komen, kan het ge beuren dat Bilance een huur- strop moet nemen", aldus De Paus. Volgens P. Kuiper, van de stichting die het pand namens de twee organisaties beheert, is het nog onduidelijk wat er uit eindelijk met het pand gaat ge beuren. „Onze verstandhouding met het CMC is goed. We ko men er ongetwijfeld uit. Ook nu de fusie ineens wij snel gaat." De fusie tussen Bilance, Me misa en Mensen In Nood hing al langer in de lucht. Sinds vorig jaar werken de drie instellingen nauw samen in een overkoepe lende organisatie, Cordaid (Ca tholic Organisation for Relief and Development). voor verdriet en moeite dat op roept. Het is haast onmogelijk om je daar zomaar mee te ver zoenen." Carin zegt het zacht maar vastbesloten. „Daarbij komt nog dat ze soms ook nog worden gecon fronteerd met de daders in hun eigen kerk. Mannen (of vrou wen) die of helemaal niet, of maar ten dele hun daden willen toegeven en daar kunnen ze op standig van worden. Het gaat soms zo ver dat wouwen naar een andere kerk gaan alleen maar omdat ze de confrontatie niet aankunnen en geen con flicten willen zoeken. En daar komt dan weer een dosis schuld bij omdat ze niet voldoen aan wat er vanuit hun gemeente van ze wordt verwacht." „Het is ook heel verwarrend voor een kerkelijke gemeente als een schijnbaar vriendelijk ie mand zulke verschrikkelijke dingen doet", wil Teun relative ren. Zo op het eerste gezicht lijkt de kerk eerder een barrière op te werpen voor het verwer ken van trauma's dan hulp te geven. „Nee, toch niet. Als gelo vige weet je dat degene die jou al dat leed heeft aangedaan op een dag ook verantwoording voor zijn daden moet afleggen. Het is een schrale troost mis schien, maar het is er wel één." En volgens Teun krijgen zelfs mensen die zeggen hun heil niet meer in religie te zoeken toch steun van het geloof. „Ik zal een voorbeeld geven. Een partner van een slachtoffer bel de eens op. Hij was van huisuit katholiek maar deed er nu niets meer aan. We hadden tegen hem gezegd dat hij voor ons niet mee hoefde te bidden Maar hij deed het toch. GeHéel uit eigen beweging. MenSén blijken, soms verborgen, toch een groot vertrouwen in God te hebben. Ook al zetten ze zich in eerste instantie nogal schrap. Je hebt een deel dat zich qgressief opstelt en sterke wraakgevoe lens koestert tegen zijn schoon familie. Soms nog wel sterker dan het slachtoffer. En er is een deel dat zichzelf voor hun wouw wegcijfert. Later krijg je dan de reactie: En ik dan?" „Slachtoffers maar soms ook partners zijn zo gewend om zichzelf op de tweede plaats te stellen", verduidelijkt Carin. Een vrouw twijfelde of ze nou wel of niet naar de praatgroep zou komen. Ze zei dat ze haar gezin niet in de steek kon laten. Ik heb aan haar gevraagd o*f ze dacht dat God haar dit ook gun de. Mensen moet soms duide lijk worden gemaakt dat ze iels voor zichzelf mogen doen, dat ze zichzelf moeten liefhebben voordat ze zich met anderen kunnen verzoenen. Ze is omge gaan en naar de gespreksgroep gekomen." Voor informatie over Stich ting Manasse 071-4071173 of 071-5231005 Wet Voorkeursrecht Gemeenten De gemeenteraad van Leiden maakt bekend dat zij op 12 mei 1998 (raadsvoorstel 98.0039) op grond van artikel 8 lid 1 van de Wet Voorkeursrecht Gemeenten besloten heeft tot aanwijzing van diverse percelen rondom het gebied Aalmarkt/Stille Rijn. Het besluit met de bijbehorende kaarten, betreffende de aanwijzing van percelen waarop het voorkeursrecht van toepassing is, ligt met ingang van 18 mei 1998 voor een ieder ter Inzage in de bibliotheek (kamer 023) van het Stads bouwhuis, Langegracht 72, geopend maanda t/m vrijdag 9.00 - 12.30 en 13.30 - 16.00 uur en bij de informatie balie van het stadhuis, Stadhuisplein 1, geopend maandag t/m vrijdag 9.00 - 17.00 uur en donderdagavond 17.30 - 20.00 uur. Belanghebbenden kunnen op grond van de Algemene wet bestuurs recht tegen het besluit tot en met 24 juni 1998 een bezwaarschrift indienen bij de gemeenteraad van Leiden, Postbus 9100, 2300 PC Leiden. r juni 1998 ee

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17