Ahold richt vizier op West-Europa Economie ven anderhalf modaal 1 minder vakantiegeld g geen treinstaking Universiteiten helpen bedrijven met innovatie Roddick bij The Body Shop op zijspoor Reuzenpeuken Vaste salarissen van 'captains of industry' zitten flink in de lift |PAG 13 ME11998958 pakt kinderarbeid aan Sportartikelenfabrikant Nike heeft onder internatio- Jk besloten de minimumleeftijd waarop arbeiders in de Énfabrieken in Azië kunnen werken te verhogen tot 18 It bedrijf kondigde gisteren ook plannen aan voor een ting van de arbeidsomstandigheden in de fabrieken. Ni- trder onafhankelijke waarnemers toelaten en gratis on- ujaanbieden aan zijn arbeiders. Criticasters van Nike iide plannen toe, maar riepen de onderneming op zijn «arbeiders in China, Vietnam en Indonesië meer te beta- Jhet minimumloon. oft wint slag rond introductie jon» Een federaal hof van beroep in Washington heeft naa^fbepaald dat softwaregigant Microsoft het nieuwe bestu- werd£ieem Windows 98 naar computerfabrikanten mag stu- e aajj!gens het hof zijn de anti-kartelrestricties waaraan de ver- 7i n F1 Windows-software gebonden is niet van toepassing op vvs 98. Het ministerie van justitie had in een aanklacht ge- s it Microsoft de wet op de vrije concurrentie schendt door terfabrikanten te verplichten bij Windows ook de Inter- ivvser van Microsoft af te nemen. o in november in productie delen r ilever i De Nederlandse Munt begint in november met het an van euromunten. In drie jaar zal de Munt ongeveer ljard euromunten produceren. Het resultaat van de Munt ade& it jaax onder druk staan omdat de aanloopkosten pas in ns de n 1999 tot 2002 worden terugverdiend. De omzet van de Philij andse Munt bedroeg het afgelopen jaar 29,3 miljoen gul- in deze omzet kwam 23 procent uit het buitenland. g Cf de h maf1' bo\lei lij he lers met een inkomen lerhalf modaal (78.000 of meer worden eind ïaand geconfronteerd lagere vakantietoeslag, lijk van persoonlijke ligheden kan de klap honderd gulden netto n. laangename verrassing maken met de uitvoe- de zogenoemde wet die dit jaar al voor veel ;ft gezorgd. Het kabinet onder grote politieke coopkrachtverlies van die leven van een uit- (WAO, AOW, bijstand) in maken. irting op het vakantie volgens het ministerie zaken en werkgele- vooral van psychologi- rd. De groep vanaf an- modaal is er namelijk ïuari 1998 in het maan- bruto-salaris op voor in. De gehele operatie jaarbasis ten minste I moeten uitpakken, 'et Pemba (voluit Pre- ïrentiatie en marktwer- )ij arbeidsongeschikt- :ekeringen) houdt in dat werkgevers vanaf 1 januari dit jaar de WAO-premie voor hun rekening moeten nemen. Om dat leed te verzachten is de overhevelingstoeslag (een be drag dat de werkgever betaalt in de premie volksverzekeringen van de werknemer) flink ver laagd. Voor werknemers boven an derhalf modaal heeft dit met betrekking tot de vakantietoe slag een negatieve uitwerking omdat ze sowieso geen WAO- premie boven deze grens beta len. Het vervelende is dat een vergelijking nauwelijks mogelijk is. Een woordvoerder van de AbvaKabo heeft het over 'een lastige opgave', omdat de bere keningen nogal., complex zijn. „Bovendien vinden mensen het gewoon niet leuk dat ze verrast worden met een flink lagere va kantietoeslag, ondanks dat ze aan het eind van het jaar neu traal uitkomen." De vakantie uitkering bedraagt in de regel acht procent van het bruto-jaar- salaris. De overhevelingstoeslag is teruggebracht van 9,9 naar 1,7 procent, omdat de werkge ver voortaan zelf de WAO-pre- mies moet betalen. Volgend jaar zal deze toeslag helemaal ver dwijnen. üorwegvakbond FSV zal vroegst op 25 mei een mag staan, ke spoorstaking organi se FSV wil al het trein- lamleggen om de eisen et behoud van enkele in Friesland kracht bij te Het hoofdbestuur van de EEU ikelijke bond heeft giste- stemming gegeven om en ultimatum te stellen, ltimatum zelf is nog niet rd. „We geven de direc- NS Reizigers tot donder- jji nd de kans om te reage- üldus FSV-voorzitter G. eld. Hij eist een gesprek, rlijk vrijdag moet zijn af- Anders besluit de FSV g definitief tot een sta maandag 25 mei. 45 n reactie zeggen de NS 2: i gesprek pas zinvol is als k is wat de FSV eigenlijk niet Aan wat u van o.fl t, maar verbindt aan het inoreren van voor ons nde eisen wel een drei- et een landelijke actie", Irijft NS-onderhandelaar R. Lantain in een brief aan Har de veld. Hij voegt eraan toe dat Noordned zelf niet ter discussie Het conflict draait om Noord ned, een nieuw op te richten vervoersmaatschappij die in het noorden van het land bus- én treinvervoer gaat verzorgen. De NS nemen een deel van de aan delen; een deel van het NS-per- soneel moet op den duur in dienst treden bij Noordned. Met de vakbonden van FNV en CNV zijn daarover afspraken ge maakt. De FSV vindt die afspraken op zichzelf goed, maar vindt dat de NS veel te hard van stapel lopen. De vakbond wil dat de politiek zich uitspreekt over marktwer king in het spoorvervoer. Dan pas moeten de NS overgaan tot Noordned, is de eis. De staking kan mogelijk wor den voorkomen of worden uit gesteld als de Tweede Kamer zich uitspreekt over de toekomst van het spoorvervoer in het noorden van het land. Mogelijk vraagt de Socialistische Partij een spoeddebat aan. ;ram aast op derd procent deel PolyGram dam/londen anp im streeft naar volledige iischap over PolyGram. Canadese amusements- nkenconcem praat niet J! met grootaandeelhou- ïi Mips, maar treft ook ereidingen voor een 'aar bod op de resteren- ndelen. Dat meldt de i; zakenkrant Financial vandaag. ?am is sinds vorige met Philips in gesprek Ie overname van het 75- Usbelang van het Ne- idse elektronicaconcern IvGram. De resterende 'en staan aan de beurs eerd, cht de transactie door- dan wordt het Canade- neem de grootste mu- J Dducent ter wereld, gram zou in totaal on- f20 miljard gulden voor 'tam willen betalen. Te- pslotkoers op woensdag amusements- en mu- :o Dncern ongeveer 18,5 td gulden waard. De drie Zuidhollandse universi teiten gaan het midden- en klein bedrijf (MKB) in de pro vincie bijspringen bij het door voeren van vernieuwingen in productie en productieproces sen. Om dat mogelijk te maken is door de provincie het project Inno Time opgezet. Bij de uit voering daarvan zijn de Rijks universiteit Leiden, de Techni sche Universiteit Delft en de Erasmus Universiteit Rotterdam betrokken. De praktische uit voering van het project is in handen gegeven van adviesbu reau HdV Management Consul tants. Dat bureau heeft ervaring met soortgelijke, succesvolle, projecten in Groningen en Twente. Inno Time voorziet er in dat bedrijven gedurende vijftien da gen een adviseur van HdV over de vloer krijgen en evenveel da gen hulp kunnen krijgen van een onderzoeker van de univer siteit. Ze betalen daarvoor 30.000 gulden. „Dat is een schijntje in verhouding tot het gebodene, de werkelijke kosten liggen veel hoger", zegt Rob Lussenburg, die namens de Leidse universiteit bij het pro ject is betrokken. Het project gaat maximaal twee jaar lopen en er kunnen dertig bedrijven aan meedoen. „Als er meer be langstelling is, valt er wellicht over extra subsidie te praten." Lussenburg verwacht dat in Leiden vooral de faculteiten Wiskunde en Natuurweten schappen en Geneeskunde en het Centrum Milieukunde de bedrijven interessante kennis hebben te bieden. Onderzoe kers mogen overigens zelf be sluiten of ze aan een project meedoen. De Leidse universiteit heeft de afgelopen jaren op verschil lende manieren geprobeerd be drijven over de drempel te hel pen om gebruik te maken van haar kennis. Grotere onderne mingen blijken in de praktijk de weg wel te weten. Voor het MKB ligt dat een stuk moeilijker. Lus senburg verwacht dat Inno Ti me wel kans van slagen heeft. „Elders heeft deze opzet zich wel bewezen." Omzet eerste kwartaal weer fors gestegen Anita Roddick geeft de dage lijkse leiding over The Body Shop uit handen. De Britse, die in 1976 de ook in Nederland opererende keten van cosmeti- cawinkels oprichtte, trekt zich niet helemaal terug uit de on derneming. Met haar man Gordon wordt zij bestuurs voorzitter. Gordon Roddick erkende dat het concern eigenlijk te groot voor hen is geworden. „We zijn niet zo goed in de dagelijkse leiding, in zaken als planning en organisatie." De leiding van The Body Shop komt vanaf 14 juli in handen van een buiten staander, Patrick Gornay van het Franse levensmiddelen- concern Danone. Gornay is bij Danone vice-president van de divisie Noord- en Zuid-Ameri- ka. De wisseling van de wacht is onderdeel van een reorganisa tie, waarbij de verlieslijdende Amerikaanse tak van de onder neming (met bijna driehon derd winkels) is betrokken. Adrian Bellamy, nu nog direc teur van The Body Shop, krijgt opties waarmee hij op den duur 51 procent van het Amerikaanse bedrijfsonderdeel kan verwer ven. Het moederbedrijf blijft be trokken bij die onderneming, en zal net als Bellamy directieleden leveren. De verliezen in de VS en Ja pan, waar de omzet mede door de crisis in Azïe 19 procent kel derde, speelden The Body Shop parten. De winst voor belasting over het op 28 februari afgeslo ten boekjaar was vrijwel gelijk, met 124 miljoen gulden. De omzet steeg met acht procent tot 958 miljoen. Anita Roddick maakte van de cosmetica-onderneming een daverend succes. The Body Shop is een begrip met bijna 1600 vestigingen in circa vijftig landen en staat sinds 1984 ge noteerd aan de Londense beurs. De concurrentie in de VS en Groot-Brittannië was er echter snel bij om het succesvolle con cept na te apen. De 56-jarige manager baarde opzien met haar eigenzinnige aanpak in de op tradities gestel de Britse financiële wereld. Ac tievoeren voor weeshuizen in Roemenië en een campagne The Body Shop in de grote Houtstraat in Haarlem is een van de bijna 1600 vestigingen in circa vijftig landen waarmee Anita Roddick (zie inzet) wereldwijd bekendheid kreeg. foto archief voor het behoud van de Amazo- Roddick, begonnen als lerares zoals zakenvrouw van het jaar ne-regenwouden schuwde zij in de badplaats Brighton, sleep- in 1985 en een koninklijke ex- niet. te prijs na prijs in de wacht, portprijs in 1990. Voor de meeste Nederlanders is het nog wennen, maar Ahold is om. Het supermarktconcern is gezwicht voor Europa. Heette het tot voor kort nog dat men niet geïnte resseerd was in een positie in West-Europa, vandaag staat de deur open. Ahold kijkt naar elke kans die zich in Duitsland, Frankrijk of Groot-Brittannië voordoet. „Als je een wereldspeler wilt zijn, moet je op alle fronten een sterke positie innemen. Dus niet in een land marktleider zijn en in een ander land helemaal niet bestaan. Een wereldspeler moet over de hele wereld verte genwoordigd zijn", stelt Ahold- president C. van der Hoeven. Van der Hoeven deed zijn uit spraak voor aanvang van de jaarlijkse vergadering van aan deelhouders. De Ahold-presi- dent liet er geen misverstand over bestaan dat de winst vorig jaar niet alleen was gestegen tot recordhoogte (933 miljoen), maar dat ook de kwaliteit van die winst eenzelfde hoogte heeft bereikt. „De zwakke onderne mingen worden zwakker en de sterken worden alleen maar ster ker. Het is 'survival of the fittest'. Er zijn collegabedrijven die pro centen verliezen ten opzichte van vorig jaar." Die last droeg Ahold in het eerste kwartaal (16 weken) niet met zich mee. De omzet steeg met 14,6 procent tot 16,1 miljard gulden (exclusief BTW). De re sultaten over het eerste kwartaal maakt Ahold bekend op 11 juni, maar Van der Hoeven herhaalde dinsdag de eerder uitgesproken verwachting dat omzet en resul taat over geheel 1998 belangrijk hoger zullen zijn dan vorig jaar. De omzet komt voor het grootste gedeelte uit de VS. Daar werd voor 4,5 miljard dol lar (rond de 9 miljard gulden) verkocht, een stijging met 5 procent. In Nederland boekte Ahold een omzetstijging van 7,5 procent tot precies 5 miljard gulden. Vooral over Albert Heijn, Schuitema en de spe ciaalzaken toonde Van der Hoe ven zich tevreden. Overig Euro pa was goed voor nog eens 820 miljoen, een toename met 18,1 procent. in de nieuwe groeigebieden Latijns-Amerika en Zuidoost- Azië laat het oogsten nog op zich wachten, maar begint de omzet substantiële vormen aan te nemen. Vooral in Latijns- Amerika gaat het hard. Daar steeg de omzet met 87 procent tot 850 miljoen gulden. De ke tens Disco (Argentinië) en Santa Isabel (Chili) zullen pas later dit jaar verdisconteerd worden. Al leen in Zuidoost-Azië was spra ke van een omzetdaling (met 12,2 procent) naar 226 miljoen gulden als gevolg van de finan ciële crisis in dit werelddeel. Bij ongewijzigde valutaverhoudin gen zou de omzetstijging 25 procent hebben bedragen. Die waren overigens niet negatief voor Ahold. Bij een ongewijzig de dollarkoers zou voor het ge hele concern sprake zijn ge weest van een omzetstijging met 8,9 procent in plaats van 14,6 nu. Van der Hoeven kon gisteren geen nieuwe overname aankon digen, al werd daar vooraf wel rekening mee gehouden. Hij wilde ook niet ingaan op ge ruchten, of namen noemen van overnamekandidaten waarmee Ahold momenteel in gesprek is. Wel dat overal waar Ahold actief is volop kansen zijn. Kleinere en middelgrote overnames kunnen uit de laatste emissie en de ei gen kas worden betaald. Wan neer zich weer een grote over name voordoet, zal Ahold op nieuw de kapitaalmarkt opgaan. Ahold-topman C. van der Hoeven maakte gisteren voorafgaand aan de aandeelhoudersvergadering de resultaten over het eerste kwartaal be kend. foto dijkstra wfa Dat Ahold mogelijk al weer snel nieuwe aandelen zal uitge ven, is volgens Van der Hoeven niet negatief. „Als we een emis sie doen, is dat juist goed nieuws. Met onze huidige marktpositie, infrastructuur en technologie zijn we in staat om een bedrijf beter te laten draai en. Dat vertaalt zich al snel in de winst en dus de waarde voor de aandeelhouders." straatsburg Twee gekruiste sigaretten van reus achtige afmetingen voor het Europese Parlement in Straatsburg moeten Europese parlementariërs er aan herinneren toch vooral tegen tabaksreclame in Europa te stemmen. Anti-rook groepen, die de reu zenpeuken hebben neergezet, kunnen gerust zijn. Het merendeel van de politici wil de tabaksreclame in ons werelddeel uitbannen. foto epa gerard cerles FNV: Niet alleen bij opties sprake van miljoenenverrijking Naast een lucratieve optierege ling hebben topondernemers vorig jaar ook geprofiteerd van een flinke salarisstijging. De be stuurders van grote beursgeno teerde ondernemingen zagen hun salaris met acht procent toenemen, ruim twee keer zo veel als de gemiddelde loonstij ging die dit jaar in CAO's is vastgelegd. De bezoldiging van 117 cap tains of industry bedroeg vorig jaar 196,9 miljoen gulden, ofwel gemiddeld 1,68 miljoen gulden, zo blijkt uit jaarverslagen die 27 bedrijven afgelopen maanden hebben gepubliceerd. Een jaar eerder was dat gemiddelde nog 1,56 miljoen gulden. CAO-coördinator bij de FNV H. van der Kolk noemt de ver hogingen 'olie op het vuur'. Van der Kolk: „We constateren dat niet alleen bij de optieregeling sprake is van miljoenenverrij king, maar dat bovenop de flexibele beloning ook het vaste salaris heel hard stijgt. Dit is niet te beargumenteren". De gemiddelde salarisstijging van acht procent vorig jaar is beduidend meer dan de 6,1 procent van 1996. Bij de bereke ning over vorig jaar is geen re kening gehouden met de sala rissen van de bestuurders van Philips en KNP BT. Door de vele personele wijzigingen aan de top bevat de bezoldigingspost van beide bedrijven te veel on duidelijkheden. De zeven bestuurders van het muziek- en filmbedrijf Poly Gram behoorden opnieuw tot de bestbetaalde managers. Sa men ontvingen zij een bedrag van 21,9 miljoen, ofwel ruim 3,1 miljoen per persoon. Bij bedrij ven als Pakhoed, BolsWessanen en HBG is het daarentegen sap pelen. Daar halen de bestuur ders geen bedrag van zeven cij fers. Ook de top van Elsevier heeft een mager jaar achter de rug. De toplieden H. Bruggink en P. Vlek liepen voorlopig hun bo nus mis door het afketsen van de fusie, met WoltersKluwer. Hun gezamenlijke salaris viel terug van 3,6 miljoen tot 2,9 ling voor de eigen top. Dit jaar volgt een ruime meerderheid van de onderzochte onderne mingen dat voorbeeld. Ook over het reguliere salaris geven de bedrijven meer duide lijkheid. Zo nemen veel onder nemingen niet langer de beta lingen aan oud-bestuurders op in de bezoldigingspost, die zij verplicht moeten publiceren. Door die betalingen was het af gelopen jaren lastig een be trouwbare schatting te maken van de salarisstijging voor top managers. Overigens vertroe belen gouden handdrukken nog altijd het beeld. Illustratief voor de trend van openheid is de beslissing van Shell om tot de gulden precies te publiceren wat de Neder landse bestuurders verdienen. Daardoor is bekend dat Shells topman C. Herkströter zijn sa laris vorig jaar met ruim twintig procent zag stijgen tot 3,3 mil joen. Het Brits-Nederlandse Unilever en Elsevier maken, ge heel volgens de Angelsaksische traditie, al langer exact bekend wat hun topmanagers verdie nen. Bedrijven die vager zijn, zien zich genoodzaakt alsnog open heid van zaken te geven, zodra journalisten of aandeelhouders vragen gaan stellen. Zo meldde bestuursvoorzitter A. Jacobs van ING vorig week op de ver gadering van aandeelhouders dat hij en zijn medebestuurders ieder een basissalaris van 1,2 miljoen ontvangen plus een maximale bonus van 180.000 gulden. Ook Philips-bestuursvoorzit- ter Cor Boonstra heeft inmid dels laten weten wat hij ver dient. Hij deed dat in een boze brief aan Marcel van Dam, te genwoordig columnist bij de Volkskrant. Van Dam had ge suggereerd dat Boonstra in Bel gië woont 'om in Nederland geen belasting te betalen. Boonstra wilde echter niet 'als profiteur te kijk worden gezet' en schreef dat hij in Nederland 59 procent inkomstenbelasting betaalde, een bedrag van 1,32 miljoen. Het betekent dat zijn brutosalaris 2,24 miljoen be draagt. Shell-topman C. Herkströter: 3,3 miljoen. foto dijkstra b.v. fred steenman ING-topman A. Jacobs: 1,2 mil joen. foto dijkstra b.v cor salverius miljoen. Pas bij de presentatie van de halfjaarcijfers in augus tus maakt Elsevier bekend of Bruggink en Vlek over 1997 als nog een bonus krijgen. Opvallend is dat beursgeno teerde ondernemingen minder geheimzinnig doen over het sa laris van hun topmensen. Vorig jaar gaf verzekeringsmaat schappij Aegon als een van de weinige inzicht in de optierege-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9