NS schorten CAO-overleg op Economie to lagram bijna akkoord rer aankoop Polygram Zwabber op schoonmaakbeurs Ajax scoort ook op de beurs 'Tien miljard gulden extra voor Randstad' "Met de LTC Bedrijven- Scan verbaast u uzelf." Kwart glastuinbouw moet weg Jagj jW: Nog steeds kans op Rolls-Royce BMW ziet nog steeds een kans op overname van het Rolls-Royce voor het oorspronkelijke bod. RR-eigenaar ■rskoos onlangs voor Volkswagen omdat VW met een veel reuzer aanbod kwam van bijna 1,4 miljard gulden. BMW 1,1 miljard geboden. Woordvoerder J. Rinner wees specu- over een verhoging van het BMW-bod van de hand. Van- komt de raad van bestuur van BMW bijeen. De aandeel- P e® jers van Vickers moeten zich nog uitspreken over overname tolls-Royce door Volkswagen. BMW dreigde vrijdag dat het ae\ jfz0U stoppen met het leveren van motoren aan Rolls-Roy- de aandeelhouders voor Volkswagen kiezen. ling -iel, jóng bij Italiaanse pompstations le hj omp Benzinepomphouders in Italië zullen van vanavond tot start igmorgen in staking gaan. Tenminste als regering en bon- [istis< randaag niet tot een akkoord komen over een voorgenomen janisatie van het netwerk van benzinepompen in het land. n in Salerno, waar nog steeds naar slachtoffers wordt ge- r [van recente aardverschuivingen, wordt niet gestaakt. De >non is een protest tegen het plan om in drie jaar tijd 7.500 van seii 1000 Italiaanse pomstations te sluiten. Hiermee zou het Ita- 3p gj [je netwerk van pompstations efficiënter zijn en meer in agere jenstemming met EU-richtlijnen. onin i,1 "j' nibond niet bij gesprek uitzend-CAO pui ntvcDORPEen poging om twee CAO's in de uitzendbran- amen te voegen, is gisteren gestrand. Het uitzendwezen date twee CAO's; die tussen de grote Algemene Bond Uit- HÜja ondernemingen met FNV, CNV en De Unie en die tussen BBU (een aantal kleine uitzendbureaus) en de kleine vak- IOVB. De laatste kwam gisteren niet opdagen bij een ge- c. De FNV is bang dat de CAO van de NBBU het raamwerk 1 vui «ruit haalt voor de eigen CAO. Daar is jaren aan gewerkt. De ïkwc u denkt binnen twee weken opnieuw een gesprek te kun- n- Hi voeren en vindt het spijtig dat zijn CAO-partner de OVB niet men opdagen. „Misschien zijn bepaalde opmerkingen van W verkeerd gevallen", oppert de NBBU. hetf eta rste euromuntje geslagen oker - 9.74( 9.80; h In Pessac, onder de rook van Bordeaux, rolde gisteren het te euromuntje van de persen. De Franse minister van finan- Strauss-Kahn gaf met een druk op de knop het officiële schot voor de fabricage en deponeerde de eerste 'lichting' ttlgens in een container. Frankrijk is als eerste EMU-land be ien met het slaan van euromunten. Het bewuste stuk van euro heeft veel weg van het huidige, tweekleurige muntstuk tien franc. De massaproductie, in een tempo van 250 stuks ninuut, begint pas over enkele weken. De eenmaal aange- ikte muntstukken worden streng bewaakt op een geheime tie. Het Nederlandse ontwerp voor de nationale kopzijde euromunten wordt morgen gepresenteerd. foto epafrancois guillot litsland wil meer investeringen ItE De Bundestag, de Duitse Tweede Kamer, heeft besloten commissie in te stellen, die in het buitenland op zoek moet 35:|n naar investeerders met belangstelling voor Duitsland. De 32: imissie, bestaande uit ongeveer tien mensen, komt onder 0; ing te staan van een vertegenwoordiger uit de Duitse indu- «Pont wil oliereus Conoco kwijt tiNGTQNHet Amerikaanse chemie- en farmacieconcern Du- tuil af van zijn oliemaatschappij Conoco. Binnenkort komt o.oo. ïtig procent van de aandelen van Conoco in de verkoop. De volgt zo snel mogelijk. Het chemieconcern wil zich gaan eggen op de biotechnologie en de farmacie. Comoco hoort ie grote oliemaatschappijen en heeft een omzet van 44 mil- n. DuPont zet ruim 90 miljard om. dd nieuwe huls Tsjernobyl De Oost-Europabank verstrekt Oekraïne een lening van miljoen gulden voor de beveiliging van de kerncentrale van mobyl. Het geld is bedoeld voor de bouw van een nieuwe som de reactor die twaalf jaar geleden explodeerde en de ui itste kernramp in de geschiedenis veroorzaakte. De bouw zal l: eveer acht jaar duren. Volgens de bank is in totaal 1,5 miljard derneming zou ook in de markt zijn voor het Britse muziekcon- cern EMI. EMI liet eind vorige week echter weten dat bespre kingen met een eventuele ko per, volgens ingewijden Sea gram, zijn afgebroken. Seagram heeft sinds een jaar of drie diverse belangen opge bouwd in de vermaaksector. In 1995 kocht het Canadese con cern MCA, de moedermaat schappij van Universal Studios. Dóór de koop van PolyGram beschikt Seagram over labels als Motown, Decca, Mercury, Phi- lipos en DGG. Naast de muziek- activiteiten heeft Polygram zich de laatste tijd ook in toenemen de mate actief getoond op film- 55 -anadese amusements- en unconcern Seagram heeft 142: 'hüips vrijwel een akkoord de aankoop van PolyGram ,i kt. Seagram zou bereid zijn bedrag van rond twintig td gulden voor PolyGram te tellen. Dat meldt de Wall Journal op basis van goed Derde bronnen, nf bps, dat onlangs liet weten van 75 procent in te 'heroverwegen', gisteren geen commen- x leven op het bericht, {ia •Stam wordt al enige tijd md als gegadigde voor de en amusementsdochter Philips. De Canadese on- Bewindvoerders Tulip praten met kandidaten den bosch «anp De bewindvoerders van Tulip openen deze week de onder handelingen met bedrijven die interesse hebben in de noodlij dende pc-fabrikant. De meeste kandidaten hebben hun boe kenonderzoek bijna of geheel afgesloten. Het Duitse Vobis, dat alleen de fabriek wil kopen, heeft al een bod op tafel gelegd. Zeker één bieder wil Tulip samen met de beursnotering kopen, zo meldde Unie-vakbondsbestuur der A. Verhoeven gisteren. De tijd begint te dringen voor Tulip dat eind april uitstel van betaling aanvroeg. Het GAK stelde zich garant voor de lonen over de maand mei. Die periode loopt binnenkort af. De bewind voerders proberen het concern in zijn geheel te verkopen. De werkgelegenheid kan dan gro tendeels behouden blijven. Andere kandidaten zouden onder meer de Amerikaanse computer-distributeur Ingram zijn en het tot investerings maatschappij omgebouwde Be- gemann. De in Zwolle gevestig de pc-winkelketen Dynabyte wil alleen de voorraden en de naam overnemen. Topambtenaar EZ: 'Stroombedrijven snel privatiseren den haag anp De vier Nederlandse stroom- productiebedrijven moeten zo snel mogelijk worden geprivati seerd. Dat vindt secretaris-ge neraal S. van Wijnbergen van het ministerie van economische zaken. De mening van Van Wijnber gen druist in tegen het beleid van minister Wijers die eerst de markt voor stroom voldoende wil vrijmaken en pas eind 2002 wil overgaan tot privatisering. De centrales zijn nu in handen van gemeenten, provincies en distributiebedrijven. Maar als het aan Van Wijn bergen ligt, komen er snel pri vate partijen om de bedrijven over te nemen. „Je kan binnen de telefonie zien dat private partijen erg goede dingen doen", zegt hij in een interview met Energie Nederland. Van Wijnbergen hekelt de houding van de stroombedrij ven en hun aandeelhouders tij dens de onderhandelingen over een fusie. „Het is geen erg slag vaardige club. Dat vind ik vrij zorgelijk. Voor mij is dit hele proces een advertentie voor pri vatisering." Amsterdam Tot en met vrijdag zijn op de beurs Interclean 98 in de Amsterdamse RAI de allermodernste snufjes te zien op schoonmaakgebied. Ondanks alle nieuwe vindingen die 500 standhouders presenteren werd gisteren nog de ouderwetse zwabber gehanteerd om de beursvloer schoon te maken. foto cpd* roland de bruin Heineken mikt in VS op Amstel Light amsterdam anp Heineken stopt met zijn pogin gen om het gewone Amstel-bier en het zwaardere Amstel 1870 op de Amerikaanse markt te in troduceren. De Nederlandse bierbrouwer gaat al zijn kaarten zetten op het calorie-arme Am stel Light, dat in de VS al langer een succes is. Heineken besloot vorig jaar om naast Amstel Light ook het gewone Amstel en de 1870 te gaan verkopen. De introductie werd ondersteund door een re clamecampagne. Een woord voerder van Heineken wil niet spreken van een mislukking. De campagne rond Amstel heeft volgens hem vooral positief uit gepakt voor Amstel Light. „Amstel Light heeft nog zo veel potentie. We stonden voor de keus onze middelen te ver delen over drie producten, of te besteden aan één met de groot ste toekomst." Bij de presentatie van de jaar cijfers erkende bestuursvoorzit ter K. Vuursteen van Heineken al dat drie verschillende soorten Amstel op de Amerikaanse markt tot verwarring hebben geleid. Heineken is al enkele jaren bezig om van Amstel zijn twee de internationale biermerk te maken, naast het Heineken- merk. Amstel is onder meer ge ïntroduceerd in Frankrijk, Italië, enkele Oost-Europese landen en China. Stakingsdreiging FSV splijtzwam vakbonden De Nederlandse Spoorwegen hebben gistermiddag het overleg met de vakbonden over een nieuwe CAO voor het reizigersbedrijf opgeschort. Aanleiding is de algeme ne staking waarmee de Spoorwegvakbond FSV heeft ge dreigd. De NS-directie en de andere vakbonden (FNV, CNV en VHS) wilden duidelijkheid van de onderhande laars van de FSV maar kregen die onvoldoende. utrecht gpd FSV-leden in Groningen en Friesland hebben hun hoofdbe stuur gevraagd de NS-directie opnieuw een ultimatum voor te leggen. Als de NS doorgaan met de voorbereidingen voor een re gionaal openbaar vervoerbedrijf in Friesland (Noordned) willen zij dat er volgende week woens dag een landelijke staking komt. Inmiddels heeft de algemene ledenvergadering van de Ver eniging Voor Machinisten en Conducteurs (1900 leden) al be sloten op 20 mei actie te gaan voeren als de plannen voor Noordned ongewijzigd blijven. Deze niet erkende bond, die niet mee mag doen aan het CAO-overleg, was gisteren een van de organisatoren van de staking in Friesland en Gronin gen. Voorzitter J. Arndts stelt de reizigers een 24-uurs staking in het vooruitzicht. De Nederlandse Spoorwegen zitten erg met de nieuwe sta kingsdreiging in hun maag. Vol gens woordvoerster I. de Zaaijer is het onmogelijk om te reage ren omdat de FSV wel van alles roept maar niets op papier heeft gezet. „Pas als we een ultima tum hebben ontvangen, kun nen we juristen daar naar laten kijken en bezien of we de rech ter kunnen inschakelen om de staking te verbieden." Met de dag wordt nu ook dui delijker dat sprake is van een heftige ruzie tussen enerzijds de vakbonden FNV en CNV en an derzijds FSV. De eerste twee vinden actievoeren volstrekt overbodig omdat ze met de NS- directie goede afspraken heb ben kunnen maken voor de overgang van NS-personeel naar het nieuwe bedrijf. Boven dien is afgesproken dat ieder een gewoon in dienst van de spoorwegen blijft als Noordned als gevolg van politiek ingrijpen niet mocht doorgaan. Het verschil van inzicht heeft inmiddels ook al geleid tot een breuk bij de nu opgeschorte CAO-onderhandelingen. FNV en CNV trekken daarbij samen op en de FSV staat geïsoleerd. Volgens een woordvoerder van de FSV wordt wel gepoogd het bondsconflict niet te laten over slaan naar de werkvloer van de NS. Zo werden gisteren machi nisten en conducteurs die een trein wilden rijden in het noor den niet tegengehouden. „We weten dat we met elkaar verder moeten", zei een woordvoerder. Frans treinverkeer drie dagen beperkt parusap Het treinverkeer in heel Frankrijk is tot en met don derdag ontregeld door een staking. Door de actie rijdt maar eenderde van de trei nen naar Brussel, Lille en Lyon. Van de regionale- en forensentreinen in Parijs rijdt maar een kwart. Verwacht wordt dat de Eurostar, die onder het Kanaal doorrijdt, en de treinen van Parijs naar Lausanne en Zürich gewoon volgens schema rijden. Het spoorwegpersoneel staakt voor meer loon. Eerste slotkoers beanh\>oordt niet geheel aan de verwachtingen Bedrijfsleven maakt verlanglijstje: den haag anp amsterdam anp De nieuwste grap op de Amsterdamse effecten beurs: „Heb je al gehoord dat PSV-voorzitter Van Raay een paar duizend aandelen Ajax heeft gekocht? Ja, want volgende week maakt hij be kend dat Luc Nilis naar Ajax gaat." Beurshandelaren zijn sinds gisteren ook profes sioneel geïnteresseerd in transfernieuws en uit slagen van voetbalwedstrijden. Ajax kreeg zijn eerste notering aan de Amsterdamse effecten beurs, voorafgegaan door een demonstratiewed- strijd van de Dl-pupillen op het beursplein. De complete selectie van de voetbalclub woon de het feest bij, want ook de Ajacieden zelf had den hooggespannen verwachtingen. Alle voetbal lers hebben een paar duizend opties gekregen en menigeen kocht nog aandelen bij, Ronald de Boer zelfs 2000 stuks. De Boer voorspelde een debuut van het aandeel op wel 41 gulden. Reservedoel man Fred Grim zag de bomen zelfs tot aan de he mel groeien: „Het dak gaat eraf. The sky is the li mit". Uiteindelijk bleef het dak op het beursgebouw staan. De eerste koers van 32,50 gulden was drie rijksdaalders hoger dan de introductieprijs van 25 piek, maar viel toch wat tegen. Ook handelaren foto anped oudenaarden hadden gerekend op een eerste koers van wel 40 gulden per aandeel. Aan het slot van de beurs was het aandeel zelfs gezakt naar dertig gulden Menig Ajax-speler bleek gisteren al vertrouwd met de snelle wereld van de effectenhandel. Ro nald de Boer sloeg op advies van zijn bank al eer der aan het beleggen en is naar eigen zeggen re delijk bedreven. En ook Richard Witschge steekt 'het geld dat overblijft' in aandelen. „Een tijdje actief, nu wat minder", aldus Witschge. De spelers zijn ervan doordrongen dat een uit spraak sinds gisteren beursgevoelig nieuws kan bevatten. „We zullen ons genuanceerd moeten uitlaten. Je kunt niet meer halverwege het seizoen roepen dat je op het einde weggaat", aldus De Boer, die zelf heeft gezegd weg te willen bij Ajax. En adn die wens heeft de nieuwe optieregeling overigens niets veranderd. Helemaal gerust dat de Ajacieden nooit hun mond voorbij zullen praten, was voorzitter Mi chael van Praag nog niet. „Wij zullen een fonds zijn dat zich voorbeeldig gedraagt. Misschien zit er wel eens een slippertje tussen, maar dat is dan een ongelukje." Alle spelers, directieleden en an dere werknemers van Ajax hebben de modelcode van de beurs ondertekend, die hen verbiedt met voorkennis in aandelen van de club te handelen. Investeringen in de Randstad voor wegen, de tweede Maas vlakte en het grote-stedenbeleid vereisen tien tot twaalf miljard gulden aan overheidsgeld. Dat blijkt uit een wensenlijstje dat de werkgeversorganisatie VNO- NCW, MKB Nederland, de vier grote Kamers van Koophandel in de Randstad en de Hollandse Werkgevers Vereniging gisteren openbaar hebben gemaakt. „Er is maar één moment om wensen voor geldverslindende projecten op tafel te leggen. En dat is nu: bij de vormgeving van een nieuw regeerakkoord," zei voorzitter Van Iersel van de Ka mer van Koophandel Haag landen. De problemen met de bereik baarheid staan hoog op het lijstje. Daarvoor moet 2,5 tot drie miljard gulden extra be schikbaar komen. Als de econo mie blijft floreren moet het zelfs vijf miljard worden. Met dat geld moet de capaciteit van tal van snelwegen vergroot wor den, zoals de A12, de A4 en de AIO. Dat kan eventueel door be- taalstroken in te voeren. Verder moeten er nieuwe wegvakken bijkomen, zoals de A4 tussen Rijswijk en Schiedam en de doorgetrokken A20 naar Hoek van Holland. De werkgevers vinden verder dat het project Randstadrail moet doorgaan. Het kabinet is terughoudend over de kans van slagen, maar de werkgevers vin den dat er in de regio Rotter dam-Den Haag een nieuw sys teem van openbaar vervoer moet bijkomen. Verder vragen zij geld voor de Noord-Zuidlijn in Amsterdam en IJ-rail. Voor het oppeppen van de werkgelegenheid in de steden moet er een miljard worden uit getrokken. Daarmee kunnen kleinschalige bedrijfslocaties worden opgezet en oude be drijfsterreinen worden opge knapt. Verder moeten sleutel projecten, zoals de Amsterdam se Zuidas, een gezamenlijke im puls van 1,5 miljard gulden krij gen. De werkgevers vinden dat budgetten voor infrastructuur voortaan niet meer belast mo gen worden met extra milieu uitgaven, bijvoorbeeld voor in passing in het landschap. Dat moeten de ministeries voor milieu of natuurbeheer- maar betalen, vinden zij. ^4 Drs Erik A Friedeberg, bedrijfsadviseur bt| LTC Bednjfsadvies. aak (0800 225 55 82) ftT^bedrijfsadviesl LTO-Nederland wil moderniseren in Westland den haag «anp Ruim een kwart van de glas tuinbouwbedrijven in het West- land moet plaats maken voor woningbouw en een groenere omgeving. Ook is het de bedoe ling dat de achterblijvende tuin ders straks beter kunnen uit breiden. LTO-Nederland werkt met het ministerie van landbouw, diverse gemeenten, provincies en betrokken organisaties aan een plan dat het glastuinbouw gebied voor 2010 op die manier wil veranderen. Over twaalf jaar moet de verouderde glastuin bouw zijn gemoderniseerd. De sector wordt zo milieuvriende lijker en kan beter concurreren met het buitenland. Voor het Westland, dat goed is voor ongeveer eenderde van het totaal aantal kassen in Ne derland, betekent de vernieu wing dat ruim 2000 van de 3400 hectare kassen op de schop gaat. Circa 700 hectare van de glastuinbouw verdwijnt. In praktijk zal het aantal West- landse glastuinders met 25 tot 30 procent verminderen. Onge veer 600 bedrijven verdwijnen door het Integraal Ontwikke lingsplan Westland. De rest van de bedrijven sluit waarschijnlijk automatisch doordat oudere tuinders ermee stoppen of doordat tuinders gaan fuseren. Volgens LTO-voorman F. Hoogervorst gaat de moderni sering van de glastuinbouw en kele honderden miljoenen gul den kosten. „Het Westland is vol en de glastuinbouw is daar verouderd. Alle kassen zitten heel compact op elkaar. Wij wil len daar meer groen in bren gen."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9