eiden Regio Ut' Zij zijn toch ook jong geweest' GOED KOOP Visueel gehandicapten alsparkeercontroleur? 11 'GGD Leiden test geen xtc-pillen' Speelterrein Pieterswijk Twee bonnen: duur avondje André Hazes Gerechtelijk laboratorium maakt stemanalyse verdachte 99 Q2) IJKEN ""i Wereldwinkel Leiden schudt stoffige imago van zich af NDAG 11 MEI 1998 Herstel De Leidenaar, die is vrijgesproken van ontucht met vier kinderen uit Voorschoten, wil eer herstel. l|anpreenen. 071 -5356414, plv -chef herman joustra. 071 -5356430 [edaillon in de stoep n pui ÜEi Het medaillon voor het stadhuis in de Breestraat ligt m hi aks v°°r een deel in de stoep. Het asfalt tussen de Wolsteeg date dePieterskerkchoorsteeg wordt deze week voor een deel 'ïaald om het trottoir wat breder te maken. Behalve ter van het stadhuis wordt deze week ook gewerkt tussen loolsteeg en Papengracht. Door een technische storing is za- lag in deze krant de verkeerde infografïek afgedrukt bij het ;je over de werkzaamheden aan de Breestraat. iderdorper slachtoffer straatroof en» Een hoofdwond en een hechtwond aan het oor. Dat liep 23-jarige Leiderdorper op toen hij zaterdagnacht door het jgpark achter het Stadsbouwhuis in Leiden liep. Hij passeer- ses mannen die daar met een kratje bier zaten en hoorde kort irop voetstappen achter zich. De Leiderdorper werd met een rflesje op het hoofd geslagen en eenmaal op de grond geval- vveer geslagen en getrapt. Vervolgens werd hij van een gou- halsketting ter waarde van 2.500 gulden beroofd. ngeren van de Beestenmarkt verwijten gemeente en politie gebrek aan visie ir hij nigrote groep jongeren die volgens de eigenaars van de iub en Mc Donald's voor veel overlast zorgt op de tenmarkt verwijt de politie en gemeente kortzichtig lstra rag. Naar hun mening is het bovendien te gemakke- om het vingertje altijd maar richting allochtone jon- inop te heffen. vord: ■e bas uurlijk begrijpen wij dat adh ters en stickies voor over- zorgen. Maar de gemeente turd ttafel :arpi Dealers elders niet te weren leiden ruud sep De Leidse GGD voert geen tests uit van xtc-pillen. Wel is de instelling eind vorig jaar door wethouder H. Baaijens (PvdA/zorg) benaderd met het verzoek om xtc te gaan testen. De 31-jarige Rijnsburgse drugsdealer die afgelopen vrij dag voor de rechter stond, ver klaarde daar dat hij zijn spul len van tevoren bij de Leidse GGD liet testen. Dat dat moge lijk is. wordt nu ten stelligste door de gezondheidsinstantie ontkend. De Rijnsburger hangt voor zijn handeltje een celstraf van vijfjaar boven het hoofd. Elders in den lande zijn er 21 instellingen die xtc-pillen aan een chemische analyse onderwerpen. In de meeste gevallen zijn het de instellin gen verslavingszorg die de tests uitvoeren. Het xtc-testen wordt gedaan onder coördina tie van het Trimbos instituut. Alle tests die worden uitge voerd gebeuren anoniem. „We weten dus nooit voor wie we testen", aldus L. van Aerts, de projectleider drugsinformatie en -monitoring systeem bij het Trimbos instituut. Het is daar door altijd mogelijk dat drug dealers van de diensten van de testende instanties gebruik maken. Van Aerts ziet twee kanten aan die zaak. „Het gaat ons niet aan of ie mand tien miljoen gulden ver dient aan xtc-handel of twintig jaar de bajes in gaat. Wij wer ken vanuit het oogpunt van de volksgezondheid. In die zin is het wel goed wanneer ook gro te partijen worden getest. Maar aan de andere kant is er natuurlijk een juridisch- ethisch dilemma. Uiteindelijk is het een afweging die op po litiek niveau gemaakt moet worden. Wij doen daar geen uitspraak over." leiden Niet alleen de kinderen van de Pieterswijk hebben er een ontmoetingsplek bij. Ook de volwassen binnenstadsbe woners hebben het speelterrein aan de Pieterskerkgracht dat afgelopen zaterdag door wet houder J. Laurier werd ge opend al meteen ontdekt. De opening van de speelplek bracht een groot aantal buurt bewoners op de been. Zij spra ken ter plaatse af om binnen kort een buurtfeest te organi seren dat als het goed is een jaarlijks terugkerende gebeur tenis moet worden. De voor zieningen voor de volwasse nen, een paar bankjes, waren overigens bij de opening nog niet gearriveerd. foto hielco kuipers Lotgenoten 5 De Nieuwkoopse I J Gieny van Lierop (41zet zich in voor jonge vrouwen, die borstkanker hebben. Een 39-jarige Leidenaar reed zaterdagnacht op het Stations plein door een rood stoplicht. Toen een surveillance-auto van de politie hem wilde aanhou den liepen de kilometertellers hoog op. Pas op de Haagse Schouwweg kreeg de chauffeur naar eigen zeggen de politie in de gaten. De man zei iemand bij het station té hebben afgezet om daarna spoorslags terug te keren naar het Leidse Sterren- gala in de 3 Octoberhal waar hij het optreden van André Hazes niet wilde missen. Met twee for se bonnen op zak (rood licht en snelheid) mocht de man even later toch nog naar het concert. WITTE REUS 5 kilo den haag/leiden i heino walbroek pis frt de mogelijkheden: zij uiti och zo graag een plein waar reen gezellig samenkomt, vij daar gebruik van maken, 1 n we plots oog in oog met een )0litie, want het lijkt vaak of ze ons zoeken. Zij zijn ook jong geweest." huis rs mr )'n veertig a vijftig jongeren blajzowel allochtone als Neder- se komaf verzamelen zich tegen negenen wa le Beestenmarkt voor Mc- i mei aid's, dat het terras vorige neni k als gevolg van de overlast ns gÈ ïlijk sloot. Jaap Huschka van de aanpalende Huspub wijst op het verschijnsel en zegt: „Daar gaat m'n omzet weer. Vroeger hadden we hier op de Steen straat tenminste een samen scholingsverbod. Het is niet dat ik het die gasten niet gun, maar veel mensen vinden zo'n grote groep jongeren enorm bedrei gend. Daarbij zorgen het lawaai van die rot scooters en de stank van het blowen voor veel over last. En maandag (vandaag, red.) gooit McDonald's haar ter ras weer open. Ik hou mijn hart vast." J3ulent (16) en Murat (19) ma ken deel uit van de groep die vrijwel dagelijks de tijd door brengt op het Evenementen plein. „Waarom wij hier samen komen? Omdat in Noord, waar veel van ons wonen totaal niets te doen is", zegt Murat. „Het buurthuis is volgens mij alleen op dinsdag drie uurtjes open en ook dan valt er niets te beleven. Het enige uitstapje dat wij met dit mooie weer hebben is het zwembad. Daarom zoeken wij elkaar 's avonds vaak hier op de Beestenmarkt op. Je vrienden zijn er, er wordt gevoetbald en er wordt ook wat geblowd. In derdaad. Maar dat is niet zo gek als hier in de directe omgeving vijf coffeeshops zijn." Bulent wijst erop dat er naast allochtonen veel Nederlandse jongeren gebruik maken van het plein. „Bovendien komen hier veel jongeren van buiten Leiden. Vooral Hagenezen ko men hier naartoe: voor de ge zelligheid of voor de handel. Als ze een scootertje hebben gesto len, pleiten ze 'm weer." De ge rezen problemen hangen vol gens de jongens samen met het beleid van gemeente en politie. „Er is in Leiden niets te doen voor ons. In plaats van een mooi hiphopfestival komt de gemeente op 5 mei met Libera tion Rock. Je hebt kunnen zien hoe druk het was. En de cof feeshops liggen hier allemaal op een steenworp afstand. Daarbij vullen wij het plein dat de ge meente zp graag gevuld zou zien. Laten ze hier in het cen trum maar een buurthuis bou wen. Het ergste is echter de houding van de politie", ver volgt Murat. „Ze zoeken ons echt. Altijd draaien ze patrouilles om ons heen en steeds moeten we onze papieren laten zien. Je wordt er soms echt strontziek van. Ik kan me goed voorstellen dat toe standen zoals in Amsterdam een paar weken geleden hier ook plaats gaan vinden. Ze pro voceren ons te vaak. Maar mis schien dat dat verandert, want we gaan binnenkort tegen hen voetballen." Murat en Bulent vragen zich af waarom McDonald's zich zo druk maakt over hun aanwezig heid op het terras. „Wij zijn zo'n beetje de grootste klanten van McDonald's. En dan zouden wij daar niet mogen zitten? Dat is toch absurd? Bovendien hebben we respect voor de Turkse por tier van de zaak, zodat daar ei genlijk nooit wordt geblowd. Ja, die scooters, dat vinden we in derdaad mooi. Maar welke jon gere vindt dat niet tof?" Robert-Paul Hartwijk (22) die net aanlegt in de passantenha ven even verderop heeft weinig begrip voor de argumenten van de jongeren. „Het is toch te gek voor woorden dat ik hier niet eens rustig op een terrasje kan zitten. Ten eerste schieten die lui voor de lol hun opgerookte peukjes in de boten, zodat er gaten branden in de bekleding. Gewoon uit pure ongein. En ten tweede houden ze, indien aan wezig, het grootste deel van het terras bezet. Ik kan me niet voorstellen dat ik echt lekker rustig een biertje drink temid den van zo'n groep die zich ver veelt. Laten ze dat maar ergens anders doen." Het gerechtelijk laboratorium gaat een stemanalyse maken van de gesprekken, die tijdens een overval op 4 augustus vorig jaar vanuit coffeeshop Sahara in de Leidse Janvossensteeg zijn gevoerd. Om deze reden heeft het Haagse gerechtshof de hoger beroepszaak van een 33-jarige Rotterdammer aangehouden. Bij de overval in de cof feeshop werd een medewerkster van de zaak onder dreiging van een pistool een bedrag van 1500 gulden afhandig gemaakt. Hier voor werd de Rotterdammer door de rechtbank tot 36 maanden cel waarvan tien voorwaardelijk veroordeeld. Belangrijk onderdeel van het bewijs waren de telefoongesprek ken, die tijdens de overval vanuit de coffeeshop werden gevoerd. De Rotterdammer ontkent de overval en zegt zijn mobiele telefoon regelmatig uit te lenen. Hij kan zich niet meer herinneren aan wie hij de telefoon op 4 augustus van het afgelopen jaar gegeven heeft. 7. Jl FANTAOF 1 -"-^,„«1 SPRITE regular of light fles 1,5 liter nu 1 Aanbiedingen geldig van AiP Services BV. lel. 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS ■Onder redactie van Ad van Kaam en Eric-Jan Berendsen. Tel. 071 5 356 439 uk V2. an eji e in aanmerking wil komen e, or een baan bij de gemeente r dat 'den maakt meer kans als hij we zij allochtoon is. Ook vrou- n genieten de voorkeur. In band met het gevoerde doel- isinesfePenbeleid worden vrouwen leden van etnische minder en uitdrukkelijk verzocht te kiteren, zo valt in alle ge- entelijke advertenties te le- Over gehandicapten geen ord. pi t beleid van Leiden blijkt I tóg toch veel verder te rei- L ^Tpi. In deze stad kennen we iheu.se primeur. Bij Parkeer- ïeer is een tijdje terug ten- us U nste één visueel gehandicap- m b|parkeercontroleur in dienst 'omen. Dit was ter redactie bekend, maar werd ons on- de aandacht gebracht door fitano bewoner van de Garen- ieralif irkt. ;ke lc etsvermoedend maakte deze gelen! an eind februari een envelop- il open van de Dienst Milieu iet1 Beheer, sector stadstoezicht. vordffarin bevonden zich een ac- okaart van 76,50 gulden een begeleidend schrijven. u is een naheffingsaanslag wbelasting opgelegd, óm- •rwad tu heeft geparkeerd in strijd istisd 't de geldende voorwaarden. tam en tijdstip: 17/02/98 om gesla 01 uur, plaats constatering: te, w denmarkt. Oftewel in nor- bijzi aal Nederlands: U heeft fout leen parkeerd en betalen maar die di ie geeltjes. Cath iligt de Garenmarkt in een nd m rkeerregulerings- en restric- matie ïgebied. Met andere woor- kleu an, er geldt daar betaald par ten en bewoners van 27 jaar ^uder kunnen in aanmer- zonii ig komen voor een parkeer- lariü tgunning als zij zestig gulden per kwartaal betalen. Daarvoor krijgen zij om de drie maanden een ander parkeervignet dat achter de voorruit van de auto moet worden aangebracht. Laat die bewoner van de Ga renmarkt nou al jarenlang 240 gulden betalen en dat vignet immer keurig zichtbaar achter de voorruit van zijn auto plak ken. Dat ging altijd goed, tot 17 februari dus. Op naar het hoofdkwartier van de parkeercontroleurs aan de Zonneveldstraat en klagen over de niet terechte boete. Een vriendelijke mijnheer 'kijkt' in de computer en moet inder daad constateren dat de Garen- markt-bewoner al jarenlang trouw voor zijn parkeervergun- ning betaalt en nog nooit een bon heeft gehad. Vreemd dat dat nou uitgerekend de 17de wèl is gebeurd en daarna niet meer. Immers, er wordt op de Garenmarkt meerdere keren per dag intensief gecontroleerd door de parkeerwachters. De zaak lijkt zo klaar als een klontje: verscheuren die par keerbon en net doen alsof nooit iets is gebeurd. Vergeet het maar, aldus de ineens heel star re mijnheer van de parkeerpoli tie. „U kunt een bezwaarschrift indienen", krijgt de verbouwe reerde Garenmarkt-bewoner te horen en daarmee basta. Geconfronteerd met zoveel on begrip wordt inderdaad diezelf de dag nog een bezwaarschrift ingediend. Op 28 april na ruim twee'maanden onzekerheid komt het verlossende ant woord. Het bezwaar wordt er kend. De afdeling juridische za ken van de gemeente heeft ruim acht weken nodig gehad om dit 'hartverscheurende pro- n i/ m Het krijgen van een parkeerbon betekent niet automatisch dat de boete ook moet worden betaald. Par keercontroleurs maken namelijk ook wel eens een fout. foto henk bouwman bleem' op te lossen. Alsof dat de ruim 75 gulden waard is. Het is dus de hoogste tijd in ie der geval één personeelslid van de parkeerpolitie bij een optici en langs te sturen. Wij hebben voor dat zwarte schaap alvast een slagzin bedacht. Met con tactlenzen of brillen van Hans Anders krijgt u in het Leidse centrum véél méér medestan ders. Met de bewoner van de Garen markt gaat het inmiddels weer goed. Hij heeft zijn zege op de gemeente uitbundig gevierd en parkeert zijn auto weer met een gerust hart voor zijn huisdeur. Ik kan het weten. Want die be woner van de Garenmarkt, dat ben ik zelf. leiden eric-jan berendsen 'We zijn nu een cadeauwinkel met meerwaarde' leiden suzanne barbier Na twee verregende thema- markten rond de Hooglandse Kerk kon de Stichting Stadsim- puls zaterdag eindelijk haar hart ophalen. De mondiale markt profiteerde van de stralende meizon-die veel bezoekers naar de gevarieerde stands trok. Non-profit importeur Sarana toonde speelgoed uit Sri Lanka en kunstnijverheid uit Indone sië eri voor bijzondere body-art kon een Marokkaanse hand schilderes worden bezocht. Luisterend naar de uitgelaten brassband op de stoep met in de hand een eerlijke kop koffie uit de Andes lieten jong en oud zich door de standhouders in lichten over de handel met res pect: het uitgangspunt van de wereldwinkel. Het gaat goed met de Wereld winkel Leiden in de Burchtsteeg die zaterdag zijn derde Europe se wereldwinkeldag vierde. Sinds de verhuizing anderhalf jaar geleden van de Steenstraat naar het centrum is de omzet verdubbeld. „Het stoffige imago hebben we wel van ons afge schud", beaamt Anne Jacobs, een van de 35 vrijwilligers. „Mensen stappen hier nu bin nen zonder dat ze eigenlijk be seffen dat we wereldwinkel zijn. We zijn nu een cadeauwinkel geworden met meerwaarde." Op de Europese wereldwin keldag zaterdag was er extra re den om langs te gaan. Onder de noemer 'Made in Dignity' vroeg Leiden, net als de 2.500 andere wereldwinkels, met een kaar tenactie aandacht voor de we reldwijde kledinghandel. De boodschap was duidelijk: sta eens stil bij de herkomst van je outfit en de omstandigheden in Azië en Afrika waaronder die voor de Europese kledingcon cerns worden gemaakt. Roelien Beuker, medewerk ster van de Leidse wereldwinkel, vindt het de hoogste tijd dat mensen weten wat ze qua kle ding in huis halen. „Je merkt dat de consument met veel din gen kritischer wordt. Hij zoekt bijvoorbeeld naar alternatieven op het gebied van energiebron nen en heeft wat meer over voor eerlijke producten zoals de Max Havelaar bananen of thee. Als het over kleding gaat, is er alleen nog weinig te merken van bewustwording", licht ze de actie toe. „Voordat de blouse of het kostuum in de boektiek hangt, is een lange weg afge legd, net zoals de karbonade in het koelvak van de super markt." De kaartenactie, gericht aan de detailhandel en het Europees Parlement, moet daar verande ring in gaan brengen. Met een handtekening maakt de consu ment duidelijk dat hij geïnfor meerd wil worden over de ar beidsomstandigheden en de zorg voor het milieu in de pro ductielanden. Ook roept hij daarmee het Europees Parle ment op bedrijven te beboeten die zich niet aan de gedragsco de houden voor fatsoenlijke handel. Die code verbiedt kin derarbeid, arbeid door gevange nen en onderbetaling van vol wassenen. „Iets meer uurloon kan zoveel voor de atelierwerkers beteke nen", stelt Anne Jacobs. „Daar mee creëer je duurzame ont wikkeling zodat mensen perma nent in hun eigen onderhoud kunnen voorzien." „In Neder land gaan we dan iets meer voor de confectie betalen", voegt Beuker daar aan toe. „Maar dat betekent niet dat ze onbetaalbaar wordt." De medewerksters kunnen erover meepraten, want de We reldwinkel verkoopt het hele jaar échoné kleding. In de stand aan de voet van de Burcht loopt de verkoop van shirts uit Zim babwe als een trein. Voor drie tientjes.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9