Schatbewaarders van de Gaelic-soi Nederige John Wetton spe< zich twee uur in het zweet Imperium kiest voor beperkend regieconcept ROV: kracht, macht en geweld Cultuur&Kunst Dertien premières in Schouwburg De Meerse Poëzie, kindertoneel en muziek in de X Chailly drukt stempel op 1 Okfn MAANDAG 11 ME11998 chef jan rijsdam, 071 -5356444, plv chef ad vam Particulierenkunstbeurs V oorschoten voorschoten Mooie en betaalbare kunst en gratis goede wijn. Dat zijn belangrijke bestanddelen van de Twaalfde Voorschoten- se Particulierenkunstbeurs, die op 15,16 en 17 mei in het Am- bachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12 wordt gehouden. Voor prijzen tussen de dertig en drieduizend gulden zijn op de beurs schilderijen, tekeningen, prenten, boeken en beeldhouw werken te koop. Er wordt onder meer werk aangeboden van Hermem Brood, Anton Heyboer en Van Daalhoff. De beurs is op zaterdag van 10.00 tot 17.00 en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur geopend. De toegang is gratis. Stones ook naar Rusland moskou The Rolling Stones hebben besloten Moskou toe te voegen aan het reisschema van hun Bridges to Babylon tournee, meldt persbureau Interfax. Wanneer het optreden zal plaatsheb ben werd niet gezegd. Het wordt het eerste optreden van de band in Rusland. De kaartjes, die vanaf morgen te koop zijn, zul len tussen de 120 en 245 roebel gaan kosten. Deepak Chopra in Noordwijk noordwijki lij wordt de spiritueel goeroe van de jaren negentig genoemd. Zijn boek 'De 7 spirituele wetten van succes' zou bij vele beroemdheden en captains-of-indiistry op het nachtkastje liggen. De naam van deze grootheid? Deepak Chopra. De goeroe maakt nu ook muziek. Zijn eerste cd presenteert hij tijdens het seminar 'Leven in Liefde', dat op 16 en 17 mei plaatsheeft in Ho tel Oranje in Noordwijk. Aan de cd werkten Madonna, Demi Moore, Martin Sheen, Goldie Hawn en Rosa Parks, de grondleg ster van de US Civil Rights Movement, mee. Kunstveiling 'Onder de boompjes' leiden» Onder het thema 'Vrijheid' houden Amnesty Internatio nal en Comité' Leiden-Amadia op zaterdag 16 mei een kunstvei ling. Onder de hamer komen schilderijen, beeldhouwwerken en keramiek van Leidse kunstenaars. De veiling begint om 13.00 uur in veilinghuis 'Onder de boompjes' aan de Nieuwstraat 38 te Leiden. De opbrengst van de kunstwerken komt ten goede aan beide organisaties. Kijkdagen: donderdag 14 mei van 11.00 tot 21.00 uur en vrijdag 15 mei van 11.00 tot 17.00 uur. muziek recensie li dy van der spek Rijnlandse Orkest Vereniging met Filmmu ziek en pianococert in F van G Gershwin. Soliste, Nadejda Vlaeva, dirigent, Michel Havenith. Gehoord 9/5 in de Advents- kerk, Alphen aan den Rijn. 'May the force be with you' (ge vleugeld citaat uit de film 'Star Wars') is de groet van het Rijn lands Orkest aan de luisteraar. Nou, die groet kan je wel letter lijk nemen. Kracht, macht en geweld zijn niet van de lucht. ROV koos voor zijn jubileum concert nu eens niet voor de traditionele, klassieke koek, maar voor een soezenberg van filmmuziek, overgoten met het flamboyante pianoconcert in F van George Gershwin (1898-1937). Het eerste num mer van John Williams 'Raiders March' is zo oorverdovend hard dat je je afvraagt of deze deci bellen een hele avond lang te verdragen zijn. Bovendien, blijft zo'n concertante uitvoering op den duur interessant? Maar deze gedachten nemen onmiddellijk de wijk voor het tweede werk op het program ma, een weergaloos gespeelde Gershwin. De 23-jarige Nadejda Vlaeva is hier in Nederland nog geen echte beroemdheid, maar dat komt wel. Haar optreden is overrompelend. Met vingertjes van elastiek, buitengewoon ele gant spel regelrecht vanuit haar ziel, werpt zij zich op de pia nopartij. Met een geraffineerd gevoel voor timing en ritmiek danst ze over de toetsen. Het bloedmooie middendeel begint met een melancholische melodie van de klarinetten en hobo's, ondervangen door de grote strijkers. Vlaevas spel is hier heel intens en spiritueel. De gestopte trompet zingt een typisch tragische Gershwin- sound, violen drenzen tegen de pianopartij aan, het gaat je op een aangename manier door merg en been. Na de pauze is de filmmuziek stukken draaglijker. Niet alleen het grote koper en slagwerk ko men nu tot zijn recht. Beelden uit Schindlers List doemen op, dreiging, angst en geweld over heersen; de violen raken van slag. De concertmeester Suus Bijleveld soleert met een krach tige volle toon in James Homers 'Music from Apollo 13' waar door de zigeunerachtige tragiek body krijgt. In 'Jurassic Park-Highlights' vliegen de Dino's je om je oren, zware plompe voetstappen ver beelden het grote koper. Glas gerinkel, chaos ten top in een spectaculaire uitvoering van het jubilerend ROV. Klasse. (een circus-achtige/acrobati- sche voorstelling uit Engeland, de verrassing van het Edin burgh Festival) één van de op vallende gasten. Galerie De Meerse begint ko mend seizoen met een grote tentoonstelling met werk van Herman Brood en eindigt de rit met een manifestatie rond het thema 'bruggen' in samenwer king met Galerie ARTRA in Nieuw-Vennep en Kunst 2001 in Badhoevedorp. Tijdens de presentatie van het programma blikte de directie alvast voorzichtig terug op het nog lopende seizoen. Het aantal theaterbezoekers in de Meerse stabiliseert zich op iets boven de tachtigduizend. Een achter uitgang vergeleken met vorig seizoen, die vooral wordt ver oorzaakt door een lichte terug gang in de belangstelling voor amateuruitvoeringen. Het seizoensprogramma 1998/1999 is verkrijgbaar bij Schouwburg De Meerse, tel: 023-5625253. hoofddorp john oomkes Schouwburg De Meerse en'The ater Het Oude Raadhuis in Hoofddorp krijgen komend sei zoen 194 theaterproducties voor de kiezen, variërend van dans en circus tot klassieke mu ziek, muziektheater en toneel. Dertien voorstellingen beleven in Hoofddorp hun landelijke première. In de cabarethoek kan Hoofddorp pochen op lan delijke toppers uit de eredivisie: Herman Finkers, Brigitte Kaan dorp, Theo Maassen, Freek de Jonge, Mini Maxi en de weer teruggekeerde Karin Bloemen. Het programma, dat deze week werd gepresenteerd, om vat verder onder meer de komst van de Oezbeekse wereldmu- ziek-ster Yulduz Usmanova, maar ook de circusact van The Flying Karamazov Brothers, de Zuidafrikaanse musical Sikulu, de Argentijnse cast van Tango! en de Japanse percussiegroep Taiko to Tabla. Op het terrein van theater is onder meer Momentary Fusion recensie wim koevoet John Wetton Band, gehoord op 9 mei ir in Alphen aan den Rijn. Jongerencentrum Het Kasteel was zater dagavond half leeg maar in de beleving van de sympathieke Britse zanger/bassist John Wetton was de zaal juist half vol. Hij zwoor het kleine maar uitzinnige publiek nog eens terug te komen voor een optre den. De loopbaan van Wetton is een heel merk waardige. Met zijn symfonische rockfor matie Asia maakte hij in het begin van de jaren tachtig mega-omzetten. De kenners wisten al vóór deze door de critici gehate bajid wat Wetton allemaal kan door zijn verrichtingen bij Roxy Music en - vooral - King Crimson en UK. Wetton putte zater dagavond ook rijkelijk uit het oeuvre van die groepen. Dat leverde zinderende ver tolkingen op van nummers als 'Starless', 'Easy Money', 'Rendez-Vous 6:02' en 'In the dead of night'. Relatief speelde hij maar weinig van zijn niet geheel geslaagde nieuwe solo-plaat 'Arkangel'. Het publiek was vooral geko men voor de oude successen en Wetton deed daar niet moeilijk over. Bij elk van die oude stukken noemde hij het 'bouwjaar'. „Ook dit was een hit toen jullie moeder nog moest worden geboren", voegde hij zijn toch al voor een flink deel grijzende en kalende publiek toe. Sinds Asia probeert Wetton het met ver schillende bands dan wel geheel op eigen houtje. Pas de laatste drie jaar zit er weer wat beweging in zijn in het slop geraakte loopbaan. Toch zijn het vooral zijn bijdia- gen aan concerten en platen van anderen die de aandacht trekken. Zoals de recente live-plaat van de vroegere gitarist van Ge nesis, Steve Hackett. Op de foto's van die cd, met opnamen van nog geen jaar gele den, oogde Wetton trouwens aanzienlijker slanker dan zaterdag in Het Kasteel. Zijn stem lijdt echter geenszins onder zijn uitdijende postuur. Wetton's uit duizen den herkenbare zang komt het meest tot zijn recht in wat gedragen, door synthesi zers flink aanzwellende mi Maar hij blijft ook overeind in sche setting. In Het Kasteel breid de tijd voor zo'n intei stekkers'. Wetton, zelf hard op weg na had een jonge band bij zich, stuk prima muzikanten. Som kers meenden in de toetsenm lid van IQ te herkennen daarover was niet te verkrijgei Wetton, die in stadions en met tienduizenden mensi speeld, werkte zich in Alphei lijk massaal naar het Eui keek, twee uur in het zweet en voor een toegift van een kwaï die pieken en vooral dalen baan heeft de nederige Wett< allures met de vuilnisman Hij bedankte en prees zijn pi keer („Het is een eer om spelen") na een concert problemen in het begin na, zeer geïnspireerd was. ■rm r~7 P re [eda luilüU H hi iksvot dat c de pie Clannad kabbelt voort als een beekje in een bijna vlak landschap -dag in ^kje ovi «ide ide EBtï Ei 123-ja De klanken van de Ierse folk groep Clannad zorgen al jaren voor verdeeldheid in kringen van muziekliefhebbers. Sommigen vinden het 'new-age-achtig ge zang om bij in slaap te sukkelen'. Anderen noemen het gouden keeltje van zangeres Maire Bren- nan een sleutel 'om even te ont snappen aan de werkelijkheid en weg te dromen naar romantische oorden'. Hoe het ook zij, de mu ziek van Clannad kabbelt voort als een beekje in een bijna vlak landschap. amsterdam harry de jong/gpd Ook het recent verschenen album Landmarks is geen uitzondering op die regel. Maire (spreek uit: Moja) neuriet sereen voor zich uit en beroert af en toe de harp. Haar broer en ooms on dersteunen haar met tal van oorspron kelijke muziekinstrumenten zonder daarbij ook maar eenmaal flink uit de slof te schieten. Hoewel Clannad altijd maar weer meer van hetzelfde aflevert, zijn broer Ciaran, zus Maire en hun ooms Noel en Padraig Duggan gedreven muzi kanten die voor de volle honderd pro cent achter hun muziek staan. Voor hen is de afgelegen streek Donegal in het noordwesten van Ierland nog altijd een uiterst rijke muzikale voedingsbo dem. De familie woont dan wel in Du blin, maar beschikt over een fraaie tweede stulp in Donegal. Zee, bergen, bossen, het is er allemaal voorhanden. En er wordt nog heel traditioneel oud-Iers (Gaelic) gesproken. Een streek waar de Brennans en de Dug- gans zich al vele generaties lang thuis voelen. Ze zingen daarom ook nog steeds in het Gaelic en je moet de mu zikanten nageven dat ze daarin heel standvastig zijn. Want het is hen maar al te vaak voorgehouden dat je als ar tiest met die taal niet ver komt. Maar Clannad wil een traditie trouw blijven. „In de pub van onze pa in Donegal hebben we door de jaren heen de mooiste liedjes gehoord. Gezongen in het Gaelic door stokoude bezoekers", aldus Ciaran Brennan. „Ook onze grootouders hebben tientallen songs aan ons doorgegeven. Die hebben we allemaal op banden vastgelegd. We zijn dus eigenlijk een beetje de schat bewaarders van oude Gaelic-songs. Elk jaar met kerst kun je ons in de pub van in zijn kamer in het American Hotel. Zijn z smeerd naar Hilversum, visie-opname. Geen no Noel en Padraig binnens [Jj bier uit de koelkast te p! geen vrouw die hen vt toespreken. Want de hei liefst dat een interview feestje wordt. Ciaran om dat de muziek van Clan sen wel een beetje is a de traditionals waar hij „Het is allemaal een m grote wikkeling. We zijn in onze eigen muziek en over vijftig jaar word weer beschouwd als tra ra8- folk." om h De composities voo^0 Landmarks zijn gemaal- y.heih huis even buiten Dubl met uitzicht over de baa uurüj De leden van Clannad ha ters e voor een jaar gehuurd maal op de nieuwe pl<|ert"d< concentreren. „Het uitz BCh zc inspirerend", vinden Q een Padraig achteraf. „We leen de baai, maar ookb avond kwam er wel een deur. „Toen we in dat huis den we nog helemaal die nieuwe nummers m(k n We waren helemaal bla zowei verloop van tijd kwam vanzelf. We zagen vanui :daga< voorbeeld een brug, wa de Be vroeger de schepen mei uitzwaaiden. De tranena]s ten zijn, hebben ons g< lijk sl< het schrijven van een s men we op het idee oi kenningspunten in de oi men en daar een liedje Er staat bijvoorbeeld et taal nummer op de plaa pub model heeft gesti vroeger na een opname Allemaal Landmarks voc „Het is de eerste keerd manier gewerkt hebben helemaal geen druk v Maar we zijn nu dan ene 10 a« positie dat we ons wel ei |[een nen trekken zonder dal hoeven maken of er we zorgei ivij daa i we lolitie of ze ookji Clannad: altijd maar weer meer van hetzelfde. den n tij alle binnenkomt. Niet dat gel "8en band foto cpd rijk voor ons is geweest onze pa in Donegal vinden. We zingen dan alle traditionele liedjes die we ken nen voor wie het maar wil horen. Meestal is ook Enya van de partij, nog een paar jaar in Clannad gezon- Want zij is tenslotte Maire's zuster en gen." hoort ook bij de familie. Ze heeft zelfs Ciaran gaat er eens goed voor zitten we niet in deze busines gaat ons nog altijd om hóe ouder we worden, onze tradities koesteren theater recensie wunand zeilstra 'Leiden Peststad', theaterproductie naar de roman van Albert Ca mus door Toneelgroep Impenum Tekst: Bart Vieveen. Regie Clara Smit, Jaap Slagman en Bart Vieveen Gezien 8/5, Impenum Theater. Oude Vest Leiden. Aldaar nog te zien 14. 15. 16. 21, 22,23/5. Bij gelegenheid van het veertigjarig jubileum is toneelvereniging Imperium niet op de feesttoer gegaan. In tegendeel, Leiden Peststad' kun je niet bepaald een vrolijke productie noemen. Bo vendien is de gehele onderneming in zekere zin zelfs een gewaagd artistiek experiment. De aan pak getuigt van lef, is echter dermate zorgvuldig en consequent uitgewerkt dat het uiteindelijke resultaat slechts gedeeltelijk is geslaagd. De thematiek van 'Leiden Peststad' is gebaseerd op de roman van de Franse schrijver Albert Ca mus. De handeling is ingrijpend aangepast, met andere teksten aangevuld en verplaatst naar de stad Leiden. Volkomen onverwachts is in Leiden de pest uitgebroken. De stad raakt volledig geïso leerd. Wat deze onontkoombare confrontatie met de overal aanwezige dood voor de plaatselijke ge meenschap betekent, wordt uitvoerig belicht. De lotgevallen van enkele inwoners worden al vertel lend op de voet gevolgd. Spelers en publiek zitten kris kras door elkaar in de zaal opeengepakt. De scheidslijn tussen zaal en toneelpodium is zo veel mogelijk opgeheven om de intensiteit van de gespeelde gebeurtenis sen te optimaliseren. Centraal staat een bak wa ter met waxinelichtjes, waarschijnlijk ter nage dachtenis van de doden. Daarboven loopt een rat in een kooi. Verder is er vrij weinig licht. Visueel gebeurt er niets, men appelleert hiermee nadruk kelijk aan het inbeeldingsvermogen van de toe schouwer. Alles draait om het luisteren naar de voortdurend wisselende stemmen van de spelers. 'Leiden Peststad' wordt aldus in de letterlijke be tekenis van het woord een 'luisterspel' met af en toe ter afwisseling een lied. Vooral aan het einde zorgen de 'Saint James Infirmary Blues' en het nu bijna ironisch overkomende Wonderful World' voor gevoelige momenten. Het klinkt paradoxaal, maar toch is deze produc tie slechts ten dele geslaagd te noemen - niet on danks maar juist vanwege het consequent door gevoerde regieconcept. Door voor deze strakke, sobere enscenering te kiezen legt Imperium zich beperkingen op. Na verloop van tijd komt deze aanvankelijk spannende en opvallende productie als het ware in een doodlopende straat terecht. Er is geen weg meer terug, de gekozen aanpak dient te worden volgehouden, maar levert dramatech nisch niets meer op. De bewust gekozen beper kingen binnen het regieconcept keren zich lang zaam maar zeker tégen de voorstelling. leiden irene nieuwenhuuse De nieuwe koers van het cul tureel centrum de X blijkt aan te slaan. Behalve wereldwijde muziek en kindertheater krij gen sinds kort ook literatuur en poëzie aandacht in de X. Komende vrijdag, bijvoor beeld, komen de dichters weer aan hun trekken. Tijdens de manifestatie 'Gedichten, be kijk het maar' lezen poëten hun gedichten voor. „We willen laten zien", al dus John Witteman van het cultureel centrum, „dat de twee gebruikers van het pand, het Leidse Volkshuis en de X, ook in creatieye zin iets ge meenschappelijks hebben en niet alleen hun voordeur de len." De manifestatie wordt 's middags om 16.00 uur ge opend. Vanaf 21.00 uur staat het nieuwe literaire podium open voor de dichters. Het Leidse Volkshuis en de X houden op 16 mei een Ti- bet-dag. Overdag zijn er kraampjes waar de bezoekers kennis kunnen maken met kleding, meditatietechnieken en hulporganisaties. In de avonduren ligt het accent op muziek. In de week daarna, tussen 21 en 24 mei, zijn het vooral de kinderen die aan hun trek ken kunnen komen. Dan wordt namelijk het tienjarig- bestaan van de kindertoneel club PATS gevierd. De High Lonesome uit Tsjechië is vrij dag 29 mei aanwezig. De activiteiten van de maand mei worden op zater dag de 30ste afgesloten met een optreden van Salt The Band. Nadat de nieuwste cd van deze groep zal zijn gepre senteerd, belooft het volgens Witteman vooral een .vrolijke swingavond te worden. Informatie over de X via tele foonnummer 071-5125135 of 071-5123568. De X is geves tigd aan de Apothekersdijk 33a, Leiden. leden icn ia liciter Bentel i. Ove tbele ig to recensie aad van der ven Nederlandse Opera met 'Tosca' van Puccini Muzikale leiding: Riccardo Chailly. Regie: Nikolaus Lehnhoff Decors Rai- mund Bauer. Kostuums: Falk Bauer. Solis ten, Koninklijk Concertgebouworkest, Koor van de Nederlandse Opera, Kinder koor Kathedrale Koorschool Utrecht Ge zien 8/5, Muziektheater. Amsterdam Herhalingen 12,15.17,19.22 mei. Zowel de zielige Madama But terfly als de trotse Tosca worden deze dagen liefdevol en levens echt uitgetekend in producties van respectievelijk de Nationale Reisopera en De Nederlandse Opera. Welke liefhebber van Italiaanse zangkunst zou deze twee Puccini's willen missen? Maar, al wordt er goed en soms zelfs heel goed gezongen, het zijn in beide gevallen wel heel duidelijk de dirigenten die hun stempel op de uitvoering drukken. In de productie van 'Madama Butterfly', die twee weken geleden in première ging, is dat Ed Spanjaard, wiens affiniteit met het Italiaanse re pertoire een steeds hogere vlucht neemt en die hier het Brabants Orkest meevoert door Puccini's sierlijke, van exotische effecten voorziene partituur. Bij de Nederlandse Opera staat Riccardo Chailly voor het Concertgebouworkest. Reken maar dat hij Puccini's duistere, soms demonische muziek het volle pond geeft. De orkestrale pracht is overstelpend. Maar Chailly smeert de muziek wel heel breed uit. Veel heftige, sterk dramatische episodes klinken heel imposant, maar het komt ook wel voor dat het orkestspel wat pompeus wordt. En wat moeten we met een 'Vis- si d'arte', dat zo wordt uitgerekt. Catherine Malfitano kwam er ook niet goed uit. Zij is een fas cinerende, felle Tosca, werkelijk een zingende actrice van een geweldige intensiteit, maar haar stem was gisteravond af en toe wankel. Dit in tegenstelling tot het moeiteloze, schitterende ge luid van zowel Richard Mar- gison (Cavaradossi) als Bryn Terfel (Scarpia). Terfel, een gro te, brede en wat logge bariton uit Wales, heeft voor de rol van de door en door slechte Ro meinse politiechef weliswaar niet de Ideale fysiek, maar regis- heui beer i: seur Nikolaus Li nsteé zeker wat hem bfparkei zijn werk. Mede dank zij van 'Tosca' door ook met Malfitano ïbew weten de operalii irl de authentieke k etsver onder de Engelen! uiein zien. Maar het d open /Bauer heeft iel* Behe dacht. Hier worde larin 1 elementen - zoals bed en de eettafel geplaatst in een geving. In Scarpia rkeerl meren hal verwad f sadomasochistisd etdeg dan een politieved itum Het meest gesla de laatste acte, w renm dossi in het bijzii aal Ne wordt gefusilleen )arke laatste over do ie gee springt (wat Call ligt c no gisteravond m rkeen Bij alle dramatii qua vorm en klem n, er j kere poëtische ai oen ei geschapen. Deze' oude veel indruk, zond ïgkor den in een larmfrgunr ning. II Hlie beker ode a; eenb '01 ui

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 8