Lot Britse minister Cook hangt aan zijden draadje UPER DE BOER Buitenland Si ERS VAN DE PERS 7.95 0.99 Maffia dreigt van modderramp Campania te profiteren Wake voor dode Tibetaan altijd op zoek naar het beste Israël dwingt Clinton tot uitstel vredestop Mensen in volgende eeuw steeds ouder Sinn Féin kiest voor breuk met verleden 'Ruk naar rechts 'bij Hongaarse verkiezingen DAG 11 ME11998 swacht geeft liever geen bon meer Leden van de Belgische rijkswacht zijn sinds de affaire- j, en vooral na diens korte ontsnapping eind april, zó Iichtoffer van spot en hoon, dat ze liever geen bekeurin- er uitschrijven. Voorzitter Schonkeren van de rijkswacht- FBR beweerde zaterdag dat de rijkswachters zich in hun cse omgang met de burger vaak schamen, en verbijsterd »rde reacties. „Bij de minste tussenkomst krijgen ze op- gen als 'hebben jullie niets beter te doen' of 'kunnen jul- oux niet gaan vangen'. Ze worden bespot en uitgela- Schonkeren zegt dat de frustratie dermate groot is dat ital rijkswachters een 'afkoelingsperiode' wil, waarin geen i worden uitgeschreven voor verkeersovertredingen. en CDU praten weer in Saksen Uc. SPD en CDU hebben zaterdag beide aangegeven kjsnog bereid zijn tot gesprekken over de formatie van Jote Coalitie' in de Oost-Duitse deelstaat Saksen-Anhalt. waren de besprekingen tussen sociaal-democraten en n-democraten vastgelopen. Premier Höppner (SPD) zei ieen sociaal-democratische minderheidregering te willen i, met gedoogsteun van de ex-communistische PDS. Vóór iezingen van 26 april regeerde de SPD in Magdeburg sa jet de Groenen, eveneens met gedoogsteun van de PDS. [enen zijn nu echter uit het deelstaatparlement verdwe- |e gesprekken tussen SPD en CDU liepen vast, omdat de L) geen enkele manier met de PDS te maken wil hebben IPD wel. |en bij uitvaart bisschop Pakistan ad» Duizenden Pakistaanse christenen hebben gisteren üabad de begrafenis van bisschop John Joseph bijge- Die pleegde woensdag zelfmoord uit protest tegen de Iveroordeling van een medechristen, die de islam zou i beledigd. De gelovigen die zich rondom de kathedraal stad hadden verzameld, riepen de regering op de wet op ilastering af te schaffen. Op overtreding van die wet staat jstraf. Tijdens de plechtigheid kwam het in een nabijge- üristelijk dorpje tot ongeregeldheden tussen militante is en christenen. Honderden moslims vielen het dorp verbrandden huizen en winkels, en eisten juist dat de de godslastering van kracht zou blijven. ikaanse neushoorn weer in de lift L Het aantal neushoorns in Afrika komt voor het eerst in weer boven de elfduizend. Dat is een verheugend, maar [aar herstel, aldus de Britse dierenbeschermingsorganisa- J?/?/no Group, die de cijfers in Londen bekendmaakte. Het rosbestand groeit voor het tweede achtereenvolgende bch is de populatie nog lang niet op het oude niveau. Der- i(|geleden bijvoorbeeld leefden in Afrika zo'n 65.000 witte •Ine neushoorns. In Zuid-Afrika groeit het huidige bestand iJOO dieren het snelst. In Botswana en Zambia is de witte pmiddels echter verdwenen. 5l|sale betoging tegen ET A-moorden In het Spaans-Baskische Vitoria hebben zaterdagavond .000 mensen betoogd tegen de Baskische afscheidingsbe- ETA. De demonstratie volgde op de begrafenis van het slachtoffer in drie dagen tijd van de terreurorganisatie, ogers liepen achter een spandoek met daarop de tekst: iet genoeg, wij willen vrede'. Onder hen waren ook de ers van justitie, binnenlandse zaken, werkgelegenheid en luw. Ook elders in Spanje waren er betogingen tegen het l van de ETA. Vrijdag werd een oud-lid van de Guardia Ci- itoria om het leven gebracht. Woensdag vermoordde de ders in Baskenland een conservatief gemeenteraadslid. lenden boomsoorten sterven uit Meer dan 7.000 boomsoorten over de hele wereld drei- or altijd te verdwijnen. Het gaat daarbij onder meer om nese conifeer, de moabi in de Centraal-Affijcaanse regen- n, veel van de honderd eikensoorten in Mexico, de Pau- n Brazilië en de meelbes in Groot-Brittannië. Een Britse beheergroep in Cambridge is tot deze conclusie gekomen erzoek naar de 100.000 bekende boomsoorten. De bota- )avid Bellamy sloeg gisteren alarm in The Sunday Times. derzoek is uitgevoerd vóór de verwoestende branden zich egenwouden van Indonesië voordeden. Onder de miljoe- imen die door deze branden zijn verdwenen, zijn volgens enschappers zeker soorten geweest waarvan men het be- liet eens kende. lerwaterpiramide in Japan ontdekt Sportduikers hebben bij het Japanse eilandje Yonaguni [antische, door mensen bewerkte rotsformatie ontdekt, schappers vergelijken de vondst, 25 meter onder water, piramides van Egypte. Sommigen spreken over het oud- iwvverk ter wereld. De rots is 90 meter hoog en de voet 00 bij 150 meter. Op de raadselachtige formatie staan en- ini-piramides, die lijken op torentempels in het antieke lotamië. Verder zijn metershoge, zeer gelijkmatig gevorm- >pen aangetroffen die naar de top voeren. Om de hele rots baan die op een straat lijkt. Deskundigen tasten nog in ister over bouwers en betekenis van de onderwaterpira- maar zij vermoeden een godsdienstige achtergrond. Het ex zou nu onder water liggen door de stijging van de zee- 1 na de laatste ijstijd. tsers dreigen hulp stop te zetten tc. De Duitse regering is van plan te korten op de ont- ingshulp aan Afrikaanse en Aziatische landen, als die de eer van uitgeprocedeerde asielzoekers verhinderen of ver- Ook volledige stopzetting van de hulp is mogelijk. Minis- buitenlandse zaken Kinkel zei vandaag in de BildZeitung niet aangaat dat landen weigeren hun eigen burgers te- nemen. Kinkel betoogt dat vooral uitwijzing van buiten- s die in de criminaliteit zijn beland niet langer door hun and verhinderd zou moeten mogen worden. „Bij een fa- lenwerking op dit gebied moet de mogelijkheid op of stopzetting van ontwikkelingshulp gebruikt worden." Bild doelt Kinkel vooral op Ghana, Nigeria, Togo, Gam- lan, India, Pakistan, Bangladesh, Sri Lanka en Vietnam. e appel- imeltaart cers Runder tartaar 1 kilo Andijvie klasse 1 500g 199" Aanbiedingen zi|n geldig r/m 16 mei '98 rome eelco van der linden correspondent Een schier eindeloze rij van lijkkisten, 95 in totaal, vulde gisteren het voetbalstadion van het Zuid-Italiaanse Sarno. Op de tribunes keken tiendui zend mensen zwijgend toe hoe wanhopige nabestaanden el kaar huilend en schreeuwend in de armen vielen. Terwijl de zon het tafereel bescheen, stond de 1.300 meter hoge berg Alvano in de verte be schaamd in de schaduw. De brede zwarte sporen in het groen op de westelijke helling waren echter goed zichtbaar. De plechtigheid in het stadje dat het zwaarst getroffen werd door de enorme moddergolf van vorige week, vond plaats terwijl duizenden hulpverleners nog doorgroeven in de keihard geworden modder. Hoewel nie mand meer officiële cijfers ver strekt over het aantal vermisten, zouden zich nog 200 personen onder de modderlaag bevinden. Volgens het hoofd van de Be scherming Bevolking, staatsse cretaris Barberi, kan het nog maanden duren eer alle lijken zijn gevonden. Men blijft echter hopen op een wonder. Eenieder staat het beeld voor ogen van de 22-jari- ge Roberto Robustelli, die vrij dag werd bevrijd uit een bijna geheel met modder gevulde kel der. Hij had daar 72 uur geze ten. Om te overleven had hij zijn urine gedronken, maar vooral gebeden, zo vertelde hij in het ziekenhuis van Nocera. Daar kreeg hij overigens ook te horen dat zijn vader en broer wél zijn omgekomen. De bisschop van Sarno, die gis teren de mis opdroeg, riep Ro berto uit tot 'symbool van hoop en geloof. Zijn woorden wer den beantwoord met een luid applaus. Onder de aanwezigen was ook Italië's president Scalfaro, die ontroerd beloofde dat de staat het getroffen gebied 'nu en in de toekomst' zal bij staan. De eveneens aanwezige premier Prodi beloofde van de kant van de regering 'hulp en solidariteit', woorden die met veel scepsis werden ontvangen. De regering ligt zwaar onder vuur. De hulp is laat op gang gekomen en door Barberi als 'chaotisch' bestempeld. Ook in eigen kring wordt 57 miljoen gulden aan noodhulp erg wei nig genoemd. De groene minis ter van milieu dreigt openlijk met een crisis als milieube scherming geen hoofdpunt van beleid wordt. Prodi ging zater dag echter al onderuit, nadat hij had ingestemd met een door de Groenen voorgestelde hervor ming en bundeling van de nu overal en nergens onderge brachte milieubescherming en rampenbestrijding. Felle oppo sitie van de minister van open bare werken maakte dat Prodi alles moest afblazen. Deze gang van zaken heeft Bar- Een vrouw uit Samo huilt op de kist van een omgekomen familielid. Gisteren werden 95 slachtoffers van de modderramp onder enorme belangstelling begraven. foto reuters mario laporta beri, tevens één van Italië's be kwaamste geologen, tot woede gebracht. Hij heeft officieel la ten weten te zullen opstappen als de dienst waarover hij nu de scepter zwaait niet snel meer wordt dan wat hij volgens hem nu is: een hulpdienst voor ram pen. Barberi hamerde op pre ventie en stelde vast dat de laatste, bijgewerkte geologische kaart van de regio Campania stamt uit 1970. In de tussentijd is op de hellin gen van de Alvano maar niet alleen daar massaal illegaal gebouwd, zijn de diepgewortel de en grond vasthoudende kas tanjebomen verdwenen, en de afwateringskanalen volledig verwaarloosd. De loop van de rivier Sarno is door bebouwing londen. hans celeunse De Britse minister van buitenlandse zaken Robin Cook maakte dit weekeinde overuren om zijn hachje te red den. Hij wordt door pers en oppositie verantwoordelijk gehouden voor samenwerking van zijn ministerie met het in Londen gevestigd huurlingenbedrijf Sandline. Dat was ingehuurd om de vorig jaar na een coup verdreven president Kabbah van het Afrikaanse Sierra Leone weer aan de macht te helpen. elke betrokkenheid. Volgens het dagblad The In dependent bleef het niet bij de ze ene zending, maar waren in totaal vier chartermaatschappij en betrokken bij het transport van 150 ton wapens. Deze transporten druisen in tegen het nota bene op Brits initia tief ingestelde VN-wapenem- bargo tegen de voormalige Brit se kolonie, en tegen Britse en Europese wetgeving op wapen leveranties. Het lot van Cook en staatsse- correspondent Cook zei gisteren dat hij zou af treden als onderzoek aantoont dat hij verantwoordelijk was: „Ik heb niets te verbergen". De belangrijkste beschuldiging is dat Sandline met medeweten van Buitenlandse Zaken en De fensie in februari 35 ton wapens uit Bulgarije door een in Lon den gevestigde chartermaat- schapij liet overvliegen naar Sierra Leone. Defensie ontkent Cretans Tony Lloyd hangt nu af van een overtuigende verdedi ging. Volgens oud-minister van binnenlandse zaken Howard is het ondenkbaar dat ambtena ren op eigen houtje samen spannen met huurlingen. Dat argument is kracht bijgezet met de onthulling dat Lloyd wél in formatie kreeg over de activitei ten van Sandline en een al in maart begonnen douane-on derzoek. In het parlement noemde Lloyd de verhalen eer der 'nonsens', en zei hij niets over het onderzoek. Cooks verdediging gisteren was zwak. Volgens hem had Lloyd ambtelijke notities moge lijk nog niet gelezen, en kon hij daarom niet beschuldigd wor den van misleiding van het par lement. Van de Sunday Tele graph mag Cook echter worden beschouwd als slachtoffer van het oer-conservatieve Foreign Office. De ambtenaren zouden de eigenzinnige Labour-minis ter niet zien zitten, en gevoelige informatie laten uiüekken. De woordvoerder van pre mier Blair probeerde gisteren de schade te beperken. Hij zei dat 'elke schending van wapenem bargo's uiteraard moet worden afgekeurd', maar wilde ook kwijt dat een dictator was ver dreven ten gunste van de wetti ge president. Het navrante is echter dat de wapens in handen vielen van het Nigeriaanse dic tatoriale regime van generaal Abacha. De zending kwam te laat. Een door Nigeria gedomi neerde interventiemacht had Kabbah's rivaal Koroma al ver dreven. Kabbah maakte in maart zijn terugkeer, maar is nu een stroman van Nigeria. londen hans celeunse correspondent Er werd gisteren in de Ierse hoofdstad Du blin 'geschiedenis geschreven'. Dat vond al thans Sinn-Féinleider Gerry Adams, nadat de partij met grote meerderheid steun gaf aan het Noord-Ierse vredesakkoord. Zeker 95 procent van de 350 gedelegeerden gaf ook aan dat Sinn Féin-afgevaardigden zit ting mogen nemen in een 'Brits' parlement, de Noord-Ierse Assemblee. Twaalf jaar geleden brak Sinn Féin al met de regel dat het Ierse parlement taboe was. Het besluit van gisteren gaat verder. Ook de Noord-Ierse protestanten erkenden dat gis teren. „Dit is een gigantische stap", zei Ul ster Union ^t Ken Maginnis. „Ze werken mee aan een gescheiden Ierland. Boven dien erkennen ze het falen van de gewa pende strijd." De Britse minister voor Noord-Ierland, Mo Mowlam, was enthousiast. „Hulde aan Adams. Dit voorspelt goeds voor de toe komst." Maar er blijven nog genoeg wolken aan de horizon. Adams veegde de eis tot onmiddellijke ontwapening van de IRA van tafel. „De IRA heeft voldoende duidelijk ge maakt dat daar geen sprake van zal zijn. De andere gewapende milities en het Britse le ger ontwapenen zich immers ook niet", al dus Adams. Voor de twijfelaars waren er meer be moedigende woorden. Adams benadrukte dat 'tactiek en strategie' van Sinn Féin kon den worden bijgesteld 'in het licht van poli ingrijpend veranderd. Al deze factoren maken dat Barberi de ramp bestempelt als 'aangekon- digd'. Milieu-activisten, die zaterdag in Rome een protestmars hiel den waaraan 100.000 mensen deelnamen, stellen dat er de af gelopen decennia in het berg en heuvelachtige Italië geen en kel oog geweest is voor de na tuur. Rampen als die in Campa nia kunnen volgens de organi satie Legambien te ook elk mo ment gebeuren in het noordelij ke Piemonte en Liguria, en het centrale Toscane. Het groene parlementslid Real- acci stelt dat er 75 miljard gul den nodig is om Italië's grootste problemen op te lossen. Ze he kelt de politici, de maffia en de grondspeculanten, die ervoor hebben gezorgd dat bijvoor beeld is gebouwd tot aan de krater van de vanuit Sarno goed zichtbare vulkaan Vesuvius. „Bij een uitbarsting zullen we dui zenden doden tellen", aldus Re- alacci. Hoewel niemand het wil toege ven, speelt het maffiaprobleem ook in Campania. De opgravin gen en de wederopbouw drei gen net als na de aardbeving van 1980 vooral de Napoli- taanse maffia Camorra ten goe de te komen. Het regionale blad La Vocedella Campania roept in herinnering dat maffiose aannemers recent 13.000 vier kante meter bosgrond aan de voet van de Alvano hebben ver anderd in 'vormeloos beton'. Het blad noemt de doden van Sarno daarom 'doden van de Camorra', en voorspelt een tweede ramp bij de wederop bouw. „Er is hier geen enkele vrachtwagen of bulldozer niet van de Camorra, dus tel uit je winst." tel aviv ad bloemendaal correspondent De topconferentie over het Midden-Oosten, die vandaag in Washington zou beginnen, gaat definitief niet door. Premier Netanyahu van Israël heeft gis teren opnieuw laten weten niet akkoord te gaan met de Ameri kaanse voorwaarden voor het overleg, waaronder instemming met een compromis over terug trekking van 13 procent van de Westelijke Jordaanoever. De Amerikanen willen nu proberen de top te verschuiven naar het eind van de maand, maar ook dan geldt dat Neta nyahu eerst het compromis moet onderschrijven. Bemidde laar Ross is gisteravond na een laatste gesprek met Netanyahu teruggekeerd naar Washington om verslag uit te brengen aan president Clinton. Die zal waarschijnlijk te ho ren krijgen dat het verschil tus sen zijn compromis en het Is raëlische standpunt overbrug baar lijkt, maar ook dat Neta nyahu buitengewoon kwaad was over de Amerikaanse bena deringswijze, die volgens hem neerkomt op 'het stellen van een dictaat'. De VS hebben zichzelf nu in een moeilijke positie gema noeuvreerd. Hun compromis is al aanvaard door de Palestijnen, en Clinton kan Yasser Arafat moeilijk voorstellen onder druk van Israël akkoord te gaan met een nieuw voorstel. Wijzigen ze het compromis echter niet, dan zal Netanyahu dwars blijven lig gen. geneve anp Wereld Gezondheidsorganisatie: verwachting is dat er in 2025 vijf miljoen kleuters sterven. Hoewel vrouwen steeds min der kinderen krijgen, verwacht de WHO voor het jaar 2025 acht miljard mensen op de aardbol, bij een huidige stand van 5,7 miljard. Slechts 32 procent van hen zal jonger dan twintig jaar zijn, tegen 40 procent nu. In de geïndustrialiseerde lan den blijven hart- en vaatziekten met ruim 15 miljoen doden en kanker met ruim 6 miljoen do den over 1997 de grootste be dreigingen voor gezond oud worden. De WHO verwacht een stabilisatie van het aantal kan kergevallen, met ruim 1 miljoen longkankerdoden over 1997, 90 procent als gevolg van roken. De WHO buigt zich deze week over de aanpak van de tabaks industrie, die zich op de ont- wikkelingslanden heeft gestort. Nederlandse baby's zullen in het jaar 2025 een levensver wachting hebben van 81 jaar. Gemiddeld zullen de mensen op deze aarde dan 73 jaar wor den, tegen gemiddeld 66 jaar nu. Dit meldt de Wereld Ge zondheidsorganisatie WHO in haar jaarrapport. Het aantal mensen boven de 65 stijgt de komende 25 jaar we reldwijd van 390 miljoen naar 800 miljoen. Volgens de WHO betekent dit een 'onevenwichti ge situatie', waarin de jongere generatie het zwaar zal krijgen om ouderen de noodzakelijke zorg te kunnen bieden. Het aantal vroegtijdige sterf gevallen onder kleuters zal da len. In 1955 overleden er we reldwijd nog 21 miljoen kinde ren onder de vijf jaar. Vorig jaar waren dit er tien miljoen en de boedapest hans gertsen new delhi Een Tibetaanse non in de Indiase hoofdstad New Delhi brandt tijdens een wake een kaars ter nagedachtenis aan Thupten Ngodup, de monnik die zich vorige maand met fatale gevolgen in brand stak, toen hij en vijf mede-hongerstakers door de Indiase politie werden ingerekend. De Tibetanen vasten al weken voor een VN-gebouw in New Delhi, uit protest tegen de Chinese bezetting van hun land. Nadat de zes hongersta kers waren verwijderd, namen vijf anderen hun actie over. Zij hebben inmiddels al twee weken niet gegeten. foto »apsaurabh das tieke veranderingen en onze groeiende in vloed'. En het leiderschap zal bij het refe rendum over het akkoord campagne voeren voor een ja-stem, maar de kameraden die daar anders over denken, mogen gerust te genstemmen. Er ontstaat nu een merkwaardige situatie. Sinn Féin trekt gezamenlijk op met Unio nisten en Britten om het akkoord aanvaard te krijgen. En straks zullen de Sinn-Féinle- den in de Assemblee beschermd moeten worden tegen aanslagen van IRA-dissiden- ten. Een nieuwe groep gaf onder de naam 'De Ware IRA' dit weekeinde al een visite kaartje af met de beschieting van een poli tiebureau. craten in de nek. Die partij kwam uit op ruim 28 procent, een verviervoudiging ten op zichte van vier jaar geleden. De Jonge Democraten heb ben over twee weken de beste papieren. Bovendien tekent zich een monsterverbond af tussen de Jonge Democraten en de Partij van Kleine Boeren. Die rechtse populisten kwamen met bijna 14 procent van de stem men als derde uit de bus. De kans dat de links-liberale coali tie verder kan regeren, lijkt vooral klein omdat de liberale SZDSZ gisteren met amper 8 procent meer dan gehalveerd werd. Het verlies van de coalitie toont aan dat veel Hongaren nog weinig merken van het in macro-economisch zeer succes volle beleid van de regering- Hom. Hongarije wordt interna tionaal gezien als het meest succesvolle land in Centraal-Eu- ropa. Het is zeer in trek bij bui tenlandse investeerders. De ge middelde Hongaar is er de afge lopen jaren echter fors op ach teruit gegaan. correspondent De rechtse oppositie heeft giste ren forse winst geboekt tijdens de eerste ronde van de Hon gaarse verkiezingen. De twee grootste oppositiepartijen haal den samen ruim 42 procent van de stemmen, tegen amper 40 procent voor de regerende links-liberale coalitie van pre mier Hom. Pas bij de tweede ronde wordt duidelijk welk blok over een meerderheid kan be schikken. De 'ruk naar rechts' bracht ook de extreem-rechtse Partij voor Gerechtigheid en Leven in het parlement. Tegen alle voor spellingen in haalde de partij van de demagoog Istvan Csurka de kiesdrempel. Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog is extreem-rechts daarmee weer in het Hongaarse parlement vertegenwoordigd. Horn's Socialistische Partij kwam met 32 procent opnieuw als grootste partij uit de bus, maar ze voelt de hete adem van de conservatieve Jopge Demo-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5