Onze Top 10 -r 'Imago' en loon centraal in zorg-CAO m Binnenland Rituele marathon rond 380.000 loonstrookjes Zeilen op Batavia voor het eerst in top Amersfoorts gezin is rondvaartboten kwijt Beverrat wordt vogelvrije graver Trucker omgekomen bij aanrijding met Thalys -pAG 11 MEM 998 j weg; agent verdacht h|R_« Een agent van de politie te water in Den Helder is pcbetrokken bij het zoekraken van een partij hasj die tij- [n actie op zee in beslag was genomen. Het Korps Lande- Ditiediensten (KLPD) heeft onderzoek gedaan naar de jning en ook naar mogelijke visstroperij en diefstal door jeffende agent. Het openbaar ministerie in Alkmaar be de agent zal worden vervolgd. er door nek geschoten jJjm. Een portier van een café in Castricum is het afgelo- "jeïcëinde door zijn nek geschoten. Dat gebeurde vrijdag- Jjdens een ruzie met twee bezoekers van het café. Het Tffer, een man uit Uitgeest, is buiten levensgevaar. De lannen die met de portier slaags waren geraakt zijn Cas- mers van 24 en 27 jaar. Het duo maakte zich na het schot joeten, maar meldde zich later bij de politie. De twee zit- (vast. akactie in Marum 'een incident' l De Wijkraad van de Molukse gemeenschap in het Gro- Marum zoekt niets bijzonders achter een actie door jon- Jrijdagavond. De jongeren stichtten toen brand in een t in Marum. De groep nam wraak voor een steekpartij Mie avond. Daarbij zou een 17-jarige Nederlandse jongen Jjarige Molukker hebben neergestoken. De politie heeft j|en later vrijdagavond aangehouden. De Molukse Wijk- jhet eens met de visie van de politie die eerder in het jnde al liet weten dat sprake was van een incident. uw vermoord in Dongen De politie heeft afgelopen nacht in een woning in het Ilrabantse Dongen een vrouw dood aangetroffen. Ze is lisdrijf om het leven gekomen. De politie was naar het legaan na een telefoontje dat er zich in de woning een do- iiw zou bevinden. De 55-jarige bewoner van het pand is Jouden. Hij en de vrouw waren goede kennissen van el- jfhij degene is geweest die de politie heeft gebeld, is niet jlgende Koerden slaags met politie >AMDemonstrerende Koerden zijn zaterdag in het cen- Rotterdam slaags geraakt met de politie. Die moest en paarden inzetten om een einde te maken aan de jutselingen. Vier betogers zijn aangehouden wegens het !van verzet, openlijke geweldpleging en geen gehoor ge in de sommering weg te gaan. De ongeveer 25 Koerden 'b geen toestemming gekregen voor de demonstratie. Zij f ..f [aandacht voor de slechte situatie van de mensenrechten •eictjrerjland gjj ongeregeldheden liep een agent een hersen- vonen j^op. ;n aan strijd helmina wilde nationale krant gte I s het ar Koningin Wilhelmina dacht aan het einde van de oorlog Liwcor-13 de bevrijding best één nationale krant voor heel Neder- ct dat >u kunnen komen. Het land zou er dan eensgezind ge- Dor zijn. Dat staat in 'Wilhelmina, boegbeeld van de mo- e', een boek van F. Lammers dat vorige week is versche- immers heeft dit verhaal enkele jaren geleden opgetekend nond van de inmiddels overleden Charles van Houten, s waarnemend hoofd bureau inlichtingen. Van Houten de mogelijkheden voor de nationale krant maar eens on- ken, omdat al die verschillende kranten volgens de vor- ïar een hoop geld kostten. rbijgangers negeren verkrachting )am Voorbijgangers hebben vrijdagavond in het cen- an Rotterdam niet ingegrepen toen een 19-jarig meisje erkracht door twee mannen. Hoewel het meisje om hulp ■ageerde niemand. Het slachtoffer werd door twee man- ingesproken, reageerde niet en liep stevig door. Plotseling et meisje door de twee mannen een portiek ingetrokken, n de mannen hield het meisje vast terwijl de ander zich ar vergreep. Op dat moment liepen diverse personen het portiek. Niemand reageerde echter op het hulpge in het meisje. ii: epa maar weet hi overhf Marol e insara t bengn 'oor dc velijke ezoek; ctie waart rond in ziekenhuis In het Catharinaziekenhuis in Eindhoven zijn moge- e patiënten overleden aan de gevolgen van een bacteriële s. Directeur Van de Broek heeft dit zaterdagmorgen des- gd bevestigd. Het tweetal had een hartoperatie onder- oHet ziekenhuis wordt al enkele weken geconfronteerd met ii (ter aantal gevallen van wondinfectie dan normaal. Sinds ii ri gaat het om zeventien patiënten. De oorsprong van de is niet gevonden. Wel staat vast dat het om verschillende besmetting gaat, aldus Van den Broek. Aanbiedingen voor Bonus kaarthouders eelt de ikkane twoorï n^feospeen, per bos 2.99 lat een a kvvai ij dit p omtnilundertartaar, kilo®®®® 17.90 huid >oit ligt ingbijL. oekor41 toekoi aders hun kill hoppi hZaanlander kazen, per kilo fl. 5.00 korting 'Nede i.a. extra pikant 48+, kilo 5®® 19.90 aan eenji en op( min: illerlei de na: opere :>eter b bel; Is ondi vat lei oekoi td zelf Bonus voordeel 1.30 Bonus voordeel 8.00 Vorkham, 100 gram 3.49 Bonus voordeel 0.70 Bonus voordeel 5.00 subsii XMagere-vruchtenyoghurt,' jorigei i smaken, o.a. bosvruchten, pak 1 liter 3.09 kw«M1 derge Confiture Bon Maman, iubsid >ot 370 gram 20% extra 3.59 regna' ïmiths multipack, 4 smaken of 5 soorten, Sier zak 4.89 Bonus voordeel 0.90 Mpl Brouwers Bier Pilsener, 24 flesjes 0.3 liter 15.49 ■age Plus toiletpapier, pak 8 rollen 6.19 Bonus voordeel 1.20 an Cfi ultra, color of kleur fijnwasmiddel, 2 >er probeerpakje 3.49 lilil fs grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten UTRECHT HANS LEBER Vier uur slapen in drie dagen, alle betrokkenen bij de nieuwe CAO voor de ziekenhuizen zijn het gistermorgen tegen zevenen zwaar beu. Het overleg zit ook in de diepste crisis. Als de on derhandelingen dreigen te wor den opgeschort, komen de bon den met een ietsepietsie toe geeflijkheid. Ergens in een ach- terafkamertje concluderen de delegatievoorzitters vervolgens na twee uur 'informeel babbe len' dat er nog ruimte is. Het personeel van de NZf-cate- ring loopt dan al op z'n tand vlees. Journalisten hebben de fraai vormgegeven banken in de ontvangsthal van het Utrechtse gebouw horizontaal in gebruik genomen als brits voor de nacht. Werkgeversonderhande laar De Vries vindt het ook geen pretje, maar het is nodig, vindt- ie. ,,Als we nu onderbreken en maandag verder gaan, beginnen we weer met meer afstand tot elkaar." Oogt het niet gewoon stoerder om na zó lang onderhandelen op zó'n laat tijdstip na zó wei nig slaap met een akkoord te komen? Ook AbvaKabo-verte genwoordiger Wirtz bestrijdt dit. Hij oogt met zijn opge stroopte mouwen nog fit. Alsof hij zich niet wil laten kennen, terwijl zijn hersenen en die van zijn collega's danig op de proef worden gesteld. Als we nu stoppen, komt over morgen iedereen terug met nieuwe puntjes. Op zo'n tussen- dag begint iedereen zich er mee te bemoeien, dat is niet goed." De werkgevers hebben hun col bertjes uitgetrokken en lopen met hun verfomfaaide hemden uit de broek door de gangen. De impasse in het overleg duurt van half drie 's nachts tot zeven uur 's ochtends. Als alle aanwezigen met hun geeuwen geluid hadden ge maakt, zou het die uren aan de Utrechtse Oudlaan een oorver dovend concert zijn geweest. Jan de Vries roept tegen vijven, alsof hij met oude vrienden is, dat hij wil jdaverjassen. Het re kenwerk wordt op dat moment immers toch door anderen ge daan. Hij vindt zowaar drie man bereid. Het conflict achter de coulissen spitst zich ondertus sen toe op de financiële midde len bij de NZf. Tot grote onte vredenheid van de bonden moet een half procent van de ruimte voor loonsverhoging worden ingeleverd voor maatre gelen om meer werkers naar de zorgsector te trekken. Niemand buiten de onderhan delingsdelegaties weet hoe cru ciaal deze minuten zijn. Wat doen die paar man daarbinnen? Rekenen? Het duurt allemaal zo lang dat het lijkt alsof alle 380.000 personeelsleden in zie kenhuizen, verpleeghuizen, ge handicaptenzorg en psychiatri sche instellingen individueel de revue passeren. „Jansen, lin nenkamer Leids Universitair Medisch Centrum. Wat doe we met 'm? Marktconforme en concurrerende salarisverho ging?" Instemmend geknik van alle delegaties. „Goed, 4,35 pro cent voor Jansen! Wie belt 'm even?" Wel wordt duidelijk dat de vier werkgeversdelegaties (zieken en verpleeghuizen, gehandicap ten- en zwakzinnigenzorg) niet altijd op één lijn zitten. Het is vooral de rustige en zakelijke benadering van de aimabele NZf-bestuurder Klein Breteler die de partijen bij elkaar houdt. Ieder onderdeel wordt tot in de kleinste details doorgerekend. „Het gaat om geld", weet Wirtz te melden, „ze moeten alles na rekenen om niet buiten hun mogelijkheden terecht te ko men." Uiteindelijk wordt struc tureel 3,6 procent afgesproken, geheel in lijn met de wens van de minister die zei: „In de buurt van de drie procent lijkt me re delijk." Omdat de 0,75 procent eindejaarsuitkering dit jaar nog niet structureel is, denken de werkgevers aan de verlangens van Borst tegemoet te komen. Steeds duidelijker wordt dat de simpele verwijzing van minister Borst een week eerder, dat niet de kosten van iedere CAO zo maar op het bordje van het ka binet kunnen worden gelegd, de werkgevers danig dwars zit. De ochtend is al aangebroken als de partijen weer gezamenlijk om de tafel gaan. Niet veel later komt er een zomerse vrolijkheid over de vermoeide partijen. Zelfs het sombere gezicht van onderhandelaar De Bruin van CFO/SBG, die als een van de weinigen strak in zijn colbert blijft zitten, fleurt een beetje op. Hij heeft niet voor niets zijn ge koesterde zondagsrust opgege ven. „Voor één keertje. Het gaat hier om ontzettend belangrijke dingen voor onze mensen. Ze hebben er recht op dat we vech ten." De Bruin kan niet anders dan lachen als hem, naar later blijkt, de juiste afgesproken loonsver hoging door een buitenstaander wordt voorgehouden: toch uit gelekt. Links en rechts worden inmiddels dasjes rechtgezet. Steeds vaker wordt heel even geschorst. Beide delegaties wil len absolute zekerheid dat de achterban er mee in zal stem men. Als tegen elven de eerste blazers weer worden aangetrok ken en het keukenpersoneel met een blad champagneglazen in de weer is, is de strijd gestre den. Het akkoord betekent naast de loonsverhoging vooral dat de werkdruk in de zorg daadwerkelijk wordt aangepakt. LELYSTAD GPD De kunst en techniek van het zeilen met een 'Oostinjevaar- der' zijn al enkele eeuwen uit Nederland verdwenen. Zaterdag werden zij echter op de Lely stadse Bataviawerf opnieuw be proefd. Eindelijk liet het weer het toe. De bemanning van de gereconstrueerde zeventiende- eeuwse Oostindiëvaarder kon droogzeilen. Dat was met name voor tuig meester Jan van Gammeren een spannende onderneming. Als geen ander kent hij de duizen den touwen op het schip. Maar of alles op rolletjes zou lopen, was ook voor hem afwachten. Tussen ideeën en praktijk wil wel eens enig onderscheid zit ten. Van Gammeren hield voort durend een oogje in het zeil en met een schuin oog loerde hij naar de windrichting. Een stevi ge bries is ongewenst bij de droogzeiloefening. Zaterdag waren de omstandigheden per fect. Zuid- tot zuidoosten wind, kracht drie, met als resultaat een perfect bollend kruiszeil. En de aangename temperatuur maakte de ingevette touwen lekker soepel. Hoogtepunt van de dag was het hijsen van het grootzeil, een vlasdoek van 221 vierkante me ter, aan de grote ra. Zestien mensen waren nodig om in het ruim van de Batavia, draaiend 1.69 9.90 2.79 14.90 2.09 2.99 3.99 11.49 4.99 2.49 AMERSFOORT ANP De Amersfoorters H. Binkhorst en M. Holterman zijn deze zo mer verlost van rondvaartbo ten die onder hun woning aan de Muurhuizen doorvaren. Gebleken is dat de grond en het water onder het huis hun eigendom is. De exploitant van de rond vaartboten, Stichting Waterlijn Amersfoort, heeft besloten geen verweer meer te voeren in een kort geding dat door de bewoners was aangespannen. Ze staakt de rondvaarten langs deze route. Binkhorst en Holterman be wonen een historisch pand dat deels boven de gracht is ge bouwd. Ze maakten bezwaar tegen rondvaarten onder hun huis door. Ze vonden dat daardoor hun privacy en woongenot werden geschaad en spanden een kort geding aan. De president van de recht bank wilde eerst akten, ka dastrale kaarten en registers nazien. Daaruit bleek dat de bewoners van het pand eige naren zijn van de grond en het water eronder. Het is volgens de stichting nog niet duidelijk wat er de volgende zomer gaat gebeu ren. Er loopt nog een procedu re tussen de gemeente en de bewoners van het pand. Mocht dat op niets uitlopen, dan denkt Stichting Waterlijn aan twee op- en afstapplaat- sen aan weerszijden van het pand boven de gracht. Deelne mers aan de rondvaart zouden dan een stukje moeten wande len, aldus een woordvoerder. DEN HAAG ANP s in de AH-supermartten mei een ci|fercode 1.2.3.4 of 5. tenzij anders vermeld Provincies en waterschappen slaan de handen ineen om te voorkomen dat de beverrat een grote plaag gaat worden voor dijken en gewassen. Ze trekken dit en volgend jaar in totaal meer dan 800.000 gulden uit om de rat te bestrijden. Het uit Zuid-Amerika afkomstige dier kan ongeveer een meter lang worden en is in staat enorme holen in dijken te graven en complete velden met gewassen kaal te vreten. Het dier heeft zich via de Biesbosch verspreid naar Noord-Brabant, Limburg en Zuid-Holland. De beverratten die nu een bedreiging vormen zijn de nakomelingen van exemplaren die dierenbevrij- ders enkele jaren geleden uit de Werkgevers vragen e.ytra geld aan kabinet Werknemers en werkgevers in de zorg hebben gistermor gen een principe-akkoord bereikt over een eenjarige CAO. De salarissen van ongeveer 380.000 werkers stijgen met 4,35 procent. Dit percentage bestaat uit een structu rele verhoging van 3,6 procent en een eindejaarsuitkering van 0,75 procent, die overigens volgend jaar structureel wordt. Er komen tevens maatregelen om werken in zie kenhuizen aantrekkelijker te maken en de werkdruk te verminderen. UTRECHT HANS LEBER aan de grote spil, ra en zeil tien meter omhoog te draaien. Het gaat daarbij om een gewicht van zo'n anderhalve ton. De droogzeiloefening was meteen een training voor de be manning van de Batavia. An ders dan in de zeventiende eeuw droegen zij veiligheidsrie men. En verder is het al doende, zoals ook tijdens de bouw van het VOC-retourschip, leren hoe eeuwen geleden de techniek in elkaar stak. Op zaterdag 4 juli moet het, als het weer het toelaat, groot feest zijn op de Batavia. Dan worden alle zeilen gehesen. Ook dat is nog nooit gebeurd. Het ligt overigens niet in de ver wachting dat de Batavia over de 'Bezwaren tegen uitbreiding van Schiphol afwijzen' DEN HAAG JAN KUYS De bezwaren die zijn ingediend tegen de uitbreiding van Schip hol moeten worden afgewezen. Dat heeft advocaat Van Rijn vandaag bij de Raad van State betoogd namens de ministeries van verkeer en waterstaat en van VROM. Volgens Van Rijn hebben de ministeries alle belangen zorg vuldig afgewogen. „De mensen willen steeds vaker vliegen, maar ze zijn ook tegen de over last. Het gaat er dan om die overlast zo goed mogelijk te ver delen." De Raad van State behandelt in een vijf dagen durende zit ting de bezwaren tegen het aan wijzingsbesluit waarmee onder andere de aanleg van de vijfde baan wordt geregeld. Tegen dat besluit zijn 85 bezwaren inge diend, onder andere door milieuorganisaties en omwo nenden. vroegere Zuiderzee zal zeilen. Het uitdiepen van de vaargeul Amsterdam-Lemmer biedt wel meer mogelijkheden om de thuishaven Lelystad te verlaten. In het jaar 2000 gaat de Oost indiëvaarder naar Sydney, waar het schip de Olympische Spelen zal opluisteren. Op de reis er heen, via het Panamakanaal, zal de Batavia niet zelf zeilen, maar samen met een aantal jachten in een zogenoemd 'semi-sub- mersible' schip worden ver voerd. Misschien dat de trots van Willem Vos pas in de Australische wateren voor het eerst echt gaat varen. De partijen willen wel een be roep op het nieuwe kabinet doen om de CAO te helpen be kostigen. Het akkoord betekent dat er een einde komt aan alle acties in de zorg. Vertegenwoor digers van de Nederlandse Zorgfederatie (NZf) en de vak bonden CFO/SBG, AbvaKabo, Nu'91 en FHZ toonden zich zeer tevreden. Pas aan het begin van de middag, na 25 uur onderhande len, kon werkgeversonderhan delaar Klein Breteler de cham pagne laten ontkurken. „Wij vinden dat dit akkoord past bin nen de voorwaarden die ons door het kabinet zijn voorge houden." Minister Borst (volks gezondheid) wilde gisteren nog geen commentaar op het on derhandelingsresultaat geven, maar zei wel blij te zijn dat er een akkoord was bereikt. Borst beloofde ruim een week geleden extra geld op tafel te leggen als een 'marktconforme' CAO tot problemen op de werk vloer zou leiden: meer werkdruk en minder zorg. Klein Breteler: „Voor dit pakket hebben de werkgevers te weinig geld. We Passagiers verlaten de zwaargehavende Thalys. HOEVEN ANP hokken van een pelsboerderij haalden. Provincies en waterschappen willen voorkomen dat de bever- rat in het gehele land kan op rukken en net zo n plaag wordt als de muskusrat. Rattenvangers vingen vorig jaar in Zuid-Hol land meer dan zestig beverrat- De Thalys, de sneltrein Amster dam-Parijs, is zaterdagmiddag ontspoord bij de Brabantse ge meente Hoeven na een aanrij ding met een vrachtwagen. Bij het ongeluk kwam de vrachtwa genchauffeur, een 38-jarige in woner van Rijkevoort (gemeen te Boxmeer)om het leven. Drie Franse inzittenden van de trein raakten gewond, twee van hen moesten naar het zie kenhuis. Een van hen is er ern stig aan toe. Een vrouw die lichtgewond raakte, kon na be handeling door een in de trein aanwezige arts verder reizen. De vrachtwagen reed op het moment dat de trein passeerde de onbewaakte overgang op. De cabine boorde zich in de trein waarna het achterste gedeelte van de wagen tegen een balkon van de trein sloeg. In de wagon FOTO ANP GERRIT DE HEUS daarnaast vielen de gewonden. Door de botsing raakte de vrachtwagencombinatie de bo venleiding en schoot vervolgens het weiland in. De bovenleiding en de rails liepen grote schade op. Pas gistermiddag konden NS het treinverkeer hervatten. Tot zolang zetten de spoorwe gen bussen in, terwijl de Thalys via Breda naar en van Frankrijk ging- In de trein zaten ongeveer tweehonderd passagiers. De trein reed op het moment van het ongeluk ongeveer 120 kilo meter per uur. De inzittenden zijn na de crash opgevangen in een pannenkoekenhuis in de omgeving. Tot ergernis van veel passagiers duurde het uiteinde lijk ruim anderhalf uur voordat zij te horen kregen hoe en wan neer zij verder konden reizen: met bussen. zullen het nieuwe kabinet dus aan haar belofte houden." De werkgevers zullen hiervoor sa men met de vakbonden druk op het kabinet uitoefenen. Eerst moet met het ministerie over een worden gekomen wat de 'extra' kosten van deze CAO-af- spraken zullen zijn. De werkge vers willen daar haast mee ma ken. „Dan kan de informateur er rekening mee houden", aldus Klein Breteler. Als extra maatregelen om werken in de zorg aantrekkelij ker te maken zal geld worden uitgetrokken voor kinderop vang, waaronder ook buiten schoolse. Verder zullen de sala rissen voor leerlingen aan de zorgopleidingen met tien pro cent worden verhoogd en krij gen leerlingen zonder studiefi nanciering 250 gulden meer zakgeld, 750 gulden per maand in totaal. Bonden en werkgevers zullen samen een actieplan ma ken om dreigende tekorten aan personeel in de toekomst het hoofd te bieden. Afgesproken is een 'imagocampagne' te begin nen. De nieuwe CAO loopt van 1 april 1998 tot 1 april 1999. Fout in Tilburg bij snel tellen van de stemmen TILBURG ANP In een poging snel de resultaten van de verkiezingen bekend te kunnen maken, zijn er woens dag in Tilburg 1.450 stemmen, ongeveer anderhalf procent van het totaal, verkeerd geteld. Daardoor kreeg de WD onge veer 700 sternen te weinig. Dat heeft WD-wethouder Van Dies- sen van Tilburg zaterdag beves tigd. Of de verkeerde telling van invloed is op de zetelverdeling zal nog moeten blijken. Het AOV/Unie 55+ maakte de zaak aanhangig. De partij ont dekte dat ze in een bepaald kie- slokaal enkele stemmen meer had moeten krijgen dan uit de officiële telling bleek. Volgens Van Diessen is er wellicht sprake geweest van hoorfouten bij het telefonisch doorgeven van de uitslagen. De gemeente maakte woensdag voor het eerst gebruik van de stemcomputer waardoor de verkiezingsuitslag per lokaal al bij de sluiting van het bureau bekend is. Terwille van de snel heid zijn deze uitslagen telefo nisch doorgegeven en niet schriftelijk zoals vroeger het ge val was. Of de problemen met de uit slagen gevolgen hebben voor de zetelverdeling is volgens Van Diessen nog onduidelijk. Daar over zal de Kiesraad uitsluitsel moeten geven. Een verkeerde telling in Aalten resulteerde in de nacht van woensdag op don derdag in een zetel meer voor het SGP en een zetel minder voor de WD. De Batavia onder zeil, een nieuw hoogtepunt in de historie van de reconstructie van het VOC-schip. Ook de kanonniersploeg was weer actief. FOTO

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3