zers: Office '97 beste product Corel zet in OD s p raakh e rkenning CcoRS Nieuw ergonomisch toetsenbord cture Publisher 8: enorme doos vol and Image Editing Multi Media Bill Clinton als PacMan Vlot jaaroverzicht PAG 11 MEI 1993 5 van ComputerlTotaal en die 'onsument hebben Microsoft 7 uitgeroepen tot het beste >rproduct van het afgelopen CITviel Microsoft verder in de net de Nederlandstalige ency- Encarta '98. het e-mail-pro- Outlook en de programmeer- lal Basic. Bij de categorie spel- phet schietspel Quake II als tde bus. Netscape Communica- j beschouwd als de beste Inter- wser. CorelDraw was het meest elijke beeldbewerkingspro- Verder werden onder andere (pc's), Diamond (videokaar ten), Philips (monitoren en cd-rom- spelers), Western Digital (harde schij ven). SoundBlaster (geluidskaarten), US Robotics (modems) en Canon (digitale camera's) geroemd. NLNet werd be schouwd als de beste Internet-aanbie- der en Alta Vista als de beste Website. Bij PCC viel Microsoft ook in de prijzen met Encarta (beste naslagwerk) en Pu blisher (beste grafische software). Dat computeraars zich weinig aantrekken van kritiek bleek uit de prijs voor het beste spel. Het verguisde Carma- geddon, waarin de jacht op bejaarde voetgangers wordt geopend, werd win naar. De beste financiële software was die van DaviCash en de kinderprijs ging terecht naar Bas de Beer van Mindwarp. De beste browser was Microsoft Explo rer, die in tegenstelling tot de keuze bij C!T. Bij de hardware was men het gro tendeels wel eens en werd ook gekozen voor Compaq pc's, Diamond video kaarten, US Robotics modems en Ca non digitale camera's. Sony werd win naar bij de monitoren. Logitech pakte drie eerste prijzen: voor game pads, joysticks en muizen. Iomega won an dermaal de prijs voor backup- en op slagsystemen en Creative Labs ging aan de haal met die voor geluidskaarten en cd-romspelers. Wie veel moet typen en dat met tien vingers doet zit doorgaans in een onnatuurlijke houding achter het toetsenbord. Door de plaatsing van de toetsen moeten de polsen dicht bij elkaar worden gehouden, waar door de spanning op spieren en ge wrichten kan leiden tot de gevrees de kwaal rsi (repetitive strain inju ry). Om ellepijp en polsen te sparen zijn al tal van constructies geprobeerd. Microsoft voegt er daar een aan toe met het jongste ontwerp voor een toetsenbord: het natural keyboard Elite. Bij dit toetsenbord zijn de groepen letters die met de linker en de rechterhand bediend worden enigszins schuin geplaatst, in een dusdanige hoek dat de natuurlijke houding minder geweld wordt aan gedaan. Netscape-Microsoft De strijd van de Internet-browsers is nog niet gestreden. Microsoft doet er alles aan met zijn Internet Explorer concurrent Netscape van de markt te drukken. Maar Netsca pe, nog steeds marktleider met zijn Navigator/Communicator, houdt stand en vecht terug met Microsofts eigen wapens: sinds kort wordt het bladerprogramma gratis weggege ven. Netscape verliest daardoor zijn primaire bron van inkomsten, maar internationaal marketingdirecteur Linda Lawrence is ervan overtuigd dat Netscape de agressieve marke ting van Microsoft overleeft. Netscapes antwoord op het offen siefvan Microsoft is opmerkelijk. Niet alleen het browserprogramma wordt gratis ter beschikking gesteld, maar ook de zogenoemde bronco de. Die is voor iedereen vanaf het Internet binnen te halen en naar ei gen behoefte aan te passen. Van die mogelijkheid wordt massaal gebruik gemaakt, zegt Lawrence. Over de hele wereld zijn programmeurs be zig om aan de hand van het basis programma van Netscape hun ei gen applicaties te maken. Binnen kort komt de broncode van de vol gende versie van Netscape als proefversie ('bèta') beschikbaar. La wrence: „Een van de belangrijkste vernieuwingen is datje niet alleen gemakkelijk informatie op het In ternet kunt vinden en ordenen, maar ook de informatie op je eigen computer." Canon: Internet met WK Canon, sponsor van het WK Voetbal in Frankrijk, heeft een uitgebreide website gemaakt over het kam pioenschap dat komende zomer wordt gehouden. Deze heet 'Pas sion '98'. Bezoekers kunnen terecht voor nieuws, maar ook hebben ze de mogelijkheid spelletjes te spelen, kaarten voor wedstrijden te winnen en kan er worden 'gechat' met voet balliefhebbers over de hele wereld over het toernooi. Canon zal zeer acuele wedstrijd- beelden op haar site gaan plaatsen. De foto's worden gemaakt met de nieuwste professionele digitale ca mera van Canon, de EOS D2000 die met een resolutie van twee miljoen pixels werkt. Spraakherkenning wordt een belangrijke technologische ver nieuwing in de nieuwste versie van WordPerfect, versie 9.0, die dit jaar voor de PC zal verschij nen. Inmiddels zijn de Duitse en Engelse versies gereed, de Nederlandsespraakherkenning, van de firma Dragon, wordt eind 1998 verwacht. Met de mo gelijkheid de computer gespro ken tekst te laten herkennen is Corel haar grote concurrent Mi crosoft een stapje voor. Micro soft wil spraakherkenning eerst perfectioneren alvorens het in te voeren. Het Dragon-programma kan nog niet alle woorden goed ver werken die via een microfoon worden ingesproken, maar het percentage ligt al behoorlijk hoog: boven de 90 procent. Het spreekt vanzelf dat slechte arti culatie het moeilijker maakt om woorden te herkennen, net zoals onduidelijke tekst voor een scanner problemen opfe- vert om in te lezen. Maar als het Dragon spraakprogramma wordt getraind op het stemge luid van zijn gebruiker neemt de woordherkenning sterk toe. Teksten dicteren aan een com puter heeft diverse voordelen. Je hoeft niet meer goed te kunnen typen, beschadigde pezen van wege te intensief tikken (de be roepsziekte rsi) worden voorko men en de secretaresse met haar stenoblok wordt overbo dig. Dr. Michael Cowpland en dr. Paul King, president en vice- president van Corel hebben ho ge verwachtingen van de spraakherkenning. „Ik kwam bij een eerste test al uit op 95 pro cent, en ik had het programma nog niet eens getraind op mijn stem", meldde King onlangs op een persconferentie. Spraakher kenning is geen kostbare aange legenheid. Een goedkope ge luidskaart is al voldoende en verder is veel 'ram-geheugen' meegenomen, bijvoorbeeld 48 Megabyte. Veel computers be schikken nu over 16 Megabyte. Geheugenchips zijn echter erg goedkoop geworden. Corel levert spraakherkenning gratis mee met WordPerfect Suite 9.0. Ook is een microfoon, aan te sluiten op de geluids kaart, inbegrepen. Om de nieuwste versie van WordPer- Dr. Michael Cowpland, president Corel. fect behoorlijk te kunnen draai en is een redelijk snelle Pentium wel noodzakelijk. De spraakmo- dule zal ook afzonderlijk lever baar zijn en zal dan omstreeks 100 gulden kosten. Oudere ver sies van WP en langzamere computers kunnen dan ook met spraakherkenning worden uit gerust. Duidelijk is dat het Canadese Corel een beetje in de ver drukking geraakt door de agres sieve marktpolitiek van Micro soft de zaken dit jaar steviger gaat aanpakken. De organisatie in Nederland wordt flink uitge breid, en het bedrijf zal zich meer gaan manifesteren. Corel Office moet een volwaardige te genhanger worden van Micro soft Office. Om dat te bereiken wordt de tekst die in WordPer fect wordt gemaakt volledig uit wisselbaar met tekst die in Mi crosofts tekstverwerker Word wordt gemaakt. Op dit moment is daar nog geen sprake van. Michael Cowpland ziet nog vol doende groeimogelijkheden voor Corel Office. „Maar 30 pro cent van de PC's wordt verkocht inclusief Microsoft Office. Aan gezien de verkoop van compu ters nog flink zal stijgen is het duidelijk dat er een enorme Microsoft pas in 2000 Microsoft verwacht spraakherkenning niet voor het jaar 2000 in te bouwen in haar programma's. „Naar onze inschat ting heb je voor goede spraakherkenning nog betere PC's nodig", zegt Hans van der Meer van Microsoft. „Wel is er een demoversie beschikbaar op onze websi te van het spraakherkenningsprogram ma waar momenteel aan wordt gewerkt. Daar kan iedereen vrij mee gaan experi menteren. Overigens denken wij niet dat het bedrijfsleven zit te wachten op spraakherkenning. Uit onderzoek naar de wensen van onze klanten blijkt dat het verder opvoeren van de bedrijfsze kerheid voorop staat. Spraakherkenning kan nuttig zijn voor met name de parti culiere gebruiker, ik zie de mensen op een kantoor niet allemaal tegelijk tegen hun computers praten, dan zouden ze elkaar waarschijnlijk nogal gaan hinde- markt aanwezig is", aldus Cow pland. Corel heeft met CorelDraw (on langs is versie 8 verschenen) en Photo Paint de grafische markt nog altijd grotendeels in han den. Ook gaat het goed met de 'lichtere' grafische toepassingen Print House &lagic en Gallery Magic. Dit zijn echte consu mentenproducten geworden. FB De affaire-Clinton heeft spelletjesmakers in de VS geïnspireerd bij het ontwerpen van een nieuwe variant op het computerspelle tje PacMan. Op het Internet is het spel Little Willy te vinden. Dit vrolijke baasje, met een niet toevallige gelijkenis met de Amerikaan se president, holt in het spel achter stagiaires aan, maar wordt op zijn beurt zelf achtervolgd door een speciale aanklager. Het spelbord heeft dezelfde indeling als de westelijke vleugel van het Witte Huis. De speler stuurt Litüe Willy (niet toevallig na tuurlijk een 'koosnaam' voor het manlijk geslachtsdeel...) door het gangenstelsel heen om te proberen Monica Lewinsky en andere medewerksters te vangen. Willy moet daarbij wel oppassen om niet te wor den gegrepen door Ken Starr en zijn team van special procecutors, die eveneens door de gangen rennen. Als Willy door een van hen gevangen wordt, raakt hij een leven kwijt en wordt hij terug naar het Oval Office gestuurd. Als hij al zijn levens verliest is het spel afgelopen. Als de speler Willy echter acht jaar kan laten overleven, dan is het spel gewonnen en wordt Willy Big Presi dent. Het spel is uitgebracht door Black Rook, een jong bedrijf dat zich bezighoudt met het ontwikkelen van programma's in de programmeertaal Java. Thomas Larmore, een van de eigenaren van het bedrijf, kwam r 9 Is de Man in het Pak een 'PacMan'. op het idee, toen hij in Time Magazine een kaartje zag van de westelijke vleugel van het Witte Huis. Hij moest meteen denken aan het doolhof van het spelletje Packman. Het programmeren van het spel kostte het be drijf vervolgens nog een paar weken. De ontwikkelaars hebben er overigens voor TO ARCHIEF gezorgd dat het spel 'kid safe' is. Als Willy tijdens het spel een stagiaire vangt, dan is er alleen een kloppend hart op het scherm te zien en klinkt er een ferme smakker uit de speakers van de computer. Little Willy is op het World Wide Web te vinden op het adres: www.blackrook.com Vrotr p PC/A' (Kativ 1. Ti il r zullen ze in de winkel e zijn, met die nieuwe 3 van het beeldbewerkings- leterpt mma Picture Publisher ,m crografx. De fabrikant we zullen ervoor zorgen flink opvallen. En dus versie 8 geleverd in een e doos. De koper krijgt kket van zowat dertig leter hoog en 25 breed. In jf tket wordt grof berekend ]ier kubieke decimeter woerd. Plus een hand- een registratiekaart en s in een envelopje. Ei- Jdie verpakking dus wel etje erg overdreven, en is wijl het in feite alleen om installatieproblemen (8 jt een vorige versie niet) lie inhoud zeer mee te De nieuwe versie zit vol euwe functies. Niet zo de gereedschappen voor •verken van foto's, want was het programma al dijk compleet. Wel zijn er Tn nieuwe effecten toe waarvan de meeste ;gd tekenen. Je raakt bijvoorbeeld onder de indruk van de speciale lichteffecten die aan foto's kun nen worden gegeven. Dit effect is vooral geschikt bij het bewer ken van een portretfoto. Zo'n portret kan achteraf worden voorzien van een belichting, die normaal gesproken tijdens het maken van de opname zou worden toegepast. Er kunnen spotlights worden neergezet die het model beschijnen of er kan een mooi strijklicht worden toe gepast, met een enkele spot om wat schaduwen op te lichten. Het effect van al dat soort mani pulaties op een gewone recht- toe-rechtaan-foto is verbazing wekkend. Ook andere effecten die nor maal gesproken alleen tijdens het maken van de opname wor den toegepast, kunnen in de be werkingsfase worden gesimu leerd. De scherpte-diepte bij voorbeeld. die normaliter wordt bepaald door het kiezen van het diafragma tijdens de opname, kan naar believen worden aan gepast. En wil je een vrij saaie foto opfleuren met een mooi te- genlichteffect? Dan zet je een felle lamp in een van de hoeken, en je krijgt er van het program ma de lensreflectie automatisch bij. Picture Publisher bevat veel nieuwigheden op het gebied van Webpublishing. Het maken van zogenaamde animated gif s is met het programma erg ge makkelijk, net als het creëren van zogenaamde thumbnails, die kleine voorbeeldplaatjes op Webpagina's. Een mooie toe voeging is dat beelden in het zogenaamde JPEG-formaat nu net als interlaced GIF's kunnen worden opgebouwd, zodat eerst een grove versie van de foto zichtbaar wordt, die steeds ge detailleerder wordt. 'Progressive JPEG' wordt deze manier van opslaan genoemd. Gaandeweg het gebruik wordt dan toch duidelijk waarom de fabrikant van die gigantische dozen gebruikt. Zo n doos geeft op symbolische wijze weer dat er met de nieuwe versie heel veel wordt meegeleverd. Allerlei effect- en bewerkingsmodules die bij andere programma's vaak als zogenaamde plug-in moeten worden bijgekocht, zit ten er standaard in. De twee ex tra cd-roms bevatten duizenden stockfoto's en clipart-beelden; wat dat betreft heeft Micrografx goed naar Corel gekeken. Micrografx heeft ook zijn 3D- ontwerppakket Simply 3D op nieuw uitgebracht. De nieuwe versie 3 zit ook al in zo'n gigan tische doos. Ook dit pakket, dat het mogelijk maakt om verbluf fende driedimensionale afbeel dingen te maken, heeft tiental len toevoegingen gekregen. Het mooie is dat het maken van zo'n afbeelding waarin diepte wordt gesuggereerd - vroeger een heel ingewikkeld karwei - met Simply 3D behoorlijk een voudig is geworden. Na enige oefening kan iedereen er hele leuke dingen mee maken. Min.systeemeisen Picture Publisher: PC 486DX (voorkeur voor pentium), Win dows 95, 8 Mb ramgeheugen (voor Win dows NT 16), 65 Mb ruimte op de harde schijf (minimale installatie 33), SVGA monitor. Prijs: 200 gulden. Simply 3D: idem. behalve ruimte op har de schijf: 135 Mb (minimum installatie 50). GPD Het jaaroverzicht 1997 van R&P Electronic Media is gemaakt in samenwerking met RTL Nieuws en het ANP en dat is te merken: het is een zeer flitsend jaar dat aan je voorbij trekt. Jeroen Pauw en Loretta Schrij ver leiden het programma in, alsof het om een dagelijkse uitzending van RTL-4 Nieuws gaat, en daarna rollen de hoogtepunten vrijwel van dag tot dag over het scherm. Met veel videobeelden (in totaal 40 minuten), zoals het hoort bij een multimedia- product. Het jaaroverzicht kan alle opgenomen nieuwsonder werpen tonen, maar dat is een flinke rij, dus het is ver standiger om te kiezen voor een categorie, zoals weer, economie of sport. Er ook op naam worden gezocht en dat gaat vaak nog sneller. Wie de com puter naar Diana laat zoeken stuit vanzelf sprekend op haar tragische dood eind au gustus 1997. Dit is verreweg het langste vi deofragment, compleet met paparazzi vlak na het ongeluk in Parijs, rouwende Britten en de indrukwekkende begrafenis. Niet van alle onderwerpen zijn videobeel den voorhanden. Er wordt wel meestal een kleurenfoto bij een onderwerp getoond en mocht er video bijzitten, dan is er een tele visietoestelletje zichtbaar dat kan worden aangeklikt. En zo schieten de beelden van de varkenspest, de overdracht van I long Kong, de Elfstedenoverwinningvan Henk Angenent en zegevierende Duitse voetbal clubs voorbij. Heel aardig is dat er vrijwel maandelijks een overzicht van het weer wordt gegeven. En zo kunnen we terugha len dat januari 1997 zeer koud begon maar dat in augustus een zomers record werd ge vestigd. Niets dan lof over installatie en bediening van het jaaroverzicht: plaats de eerste cd- rom en het programma gaat vanzelf van start, mits de 'autorun'-functie van de cd- rom-speler goed staat ingesteld. De harde schijf wordt nauwelijks belast. Mln.systeemeisen: Pentium 90,16 Mb Ram. quadspeed cd-rom-speler, Windows95, muis. Prijs: 99 gulden. Be schikbaar gesteld door R&P Electronic Media. FB

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27