Jeugdtheaterschool: vestiging in Alphen de wereld van een vrouw stort in Diagnose borstkanker: Rijn Veenstreek Rijnwoude tekent bezwaar aan tegen HSL 'Vanaf nu voor de wind, dus dat doen we fluitend' OAO 11 ME11998 CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071-5356411 Bijeenkomst in Leiden LEIDEN Het Landelijk contactpunt Jonge Vrouwen met Borst kanker houdt zaterdag 13 ju ni een bijeenkomst in het ge bouw van het Integraal Kan kercentrum West (IKW) aan de Schipholweg in Leiden, tegenover het Centraal Sta tion. De zaal is om half acht open. Voor vrouwen, bij wie de borstkanker is uitgezaaid, zijn er gespreksgroepen en weekends om ervaringen uit te wisselen. Dat gebeurt in boerderij Het Eiland in Wou- bruge. Marjo Omtzigt, voor zitter van het Landelijk con tactpunt Jonge Vrouwen (tel. 071-5417926), kan daarover meer informatie geven. Gieny van Lierop zet afdeling op voor jonge lotgenoten Burch in ban van straatfestival Theater O vermaakt de bezoekers van het straat - Burch met een muziekhandkar vol verrassin- op het dorpsplein van de instelling gaven zater- meer acts een voorstelling. Zo was er een klein circus, Luis Borges Homme Orchestre en een prachti- een piano die maar niet bleef stilstaan. De bezoekers ogen uit. Binnen in het dorpshuis werden de gasten van het smartlappenkoor Leed Vermaak band Zunbayllufotoengel lameijer iderarbeid in Alphen tAAN den rijn De derde multiculturele dag staat zaterdag kelcentrum De Ridderhof in het teken van de kinderar- 3p het plein bij de bibliotheek kunnen kinderen ervaren Dor werk leeftijdgenootjes in andere delen van de wereld Burgemeester Schoof opent 'Kleurrijk Alphen' om tien jineveer Solvir 5 niet krakkemikkig ugge Veerbaas Wout van Leersum uit Woubrugge noemt artikel 'Zonneveren 'voeren oorlog' in Nieuwkoop' in de van vrijdag 8 mei de pont van zijn concurrent Jan Hussla- nj kkemikkig. Daarbij doelt hij op een ouder type Solvir 4, en m oals het onderschrift bij de foto abusievelijk weergeeft, op vir 5. 'Belangstelling van leerlingen neemt elk jaar toe De Jeugdtheaterschool Zuid-Holland wil een vestiging in Alphen aan den Rijn. De school heeft ruimte gevraagd in het te bouwen nieuwe theatercomplex in het centrum. ALPHEN AAN DEN RUN MARTUN TAMBOER De gemeente reageert voorzichtig positief op het voorstel.Op dit moment volgen zo'n vijftig kinde ren uit Alphen lessen aan de jeugdtheaterschool in Gouda. De school geeft behalve theaterles ook voorstellingen. Veel voorstellingen worden in Al phen gehouden. Ham, die nog meer Alphense leerlingen verwacht als zij in hun eigen woon plaats naar school kunnen: ,,Tot nu toe is elk op treden in het Parktheater uitverkocht en groeit het aantal aanmeldingen. Als kinderen leeftijds genootjes theater zien maken, raken zij geïnteres seerd. Het is een soort domino-effect. De belang stelling voor de school neemt elk jaar toe." Als onderdeel van het omvangrijke Masterplan voor de binnenstad staat bij de gemeente Alphen de bouw van een bioscoop- en theatercomplex hoog op de wensenlijst. Dat complex moet vijf zalen met in totaal 1350 stoelen bevatten. Ham vindt het logisch dat zijn jeugdtheater onderdeel uitmaakt van de 'Schouwburg aan de Rijn'. De school is al geruime tijd bezig met de opzet van projecten op het gebied van musicals voor het basisonderwijs. Volgens Ham zijn er genoeg plannen om Alphen een rijk assortiment aan jeugdtheater te bezorgen. De gemeente reageert via een voorlichter 'voor zichtig positief op de voorstellen. Welkom ,Alle adviezen van de Jeugdtheaterschool zijn welkom. De school is succesvol en heeft in zeven jaar veel ervaring met theater opgedaan. We wachten met een beslissing wel eerst op de finan ciële goedkeuring van het gehele project in de ge meenteraad van 28 mei." kwijt na vechtpartij in tunnel Drugsvangst in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN Twee inwoners van Oude Wete ring zijn op heterdaad betrapt bij een transactie met XTC-pil- len op het Noordplein in Roelo farendsveen. De politie trof vrij dag bij de mannen van 29 en 33 jaar en een 33-jarige plaatsge- note, die zij bij een huiszoeking aanhield, ruim 800 XTC-pillen, cocaïne, versnijdingsmiddelen en hennepplanten aan. Van daag beslist de rechter-commis- saris of de drie verdachten in hechtenis blijven. Verkeersproef voor Alphense scholieren ALPHEN AAN DEN RUN» Leerlingen van de hoogste groe pen van de Alphense basisscho len beginnen vandaag aan het verkeersexamen. Wethouder J. Groen in 't Wout gaf vanoch tend het startsein voor de prak tische verkeersproef die voor de negende keer wordt gehouden. Ruim duizend leerlingen be ginnen de proef op de parkeer plaats bij zwembad De Ther men. De route die zij voor het examen moeten afleggen, gaat door de wijk Ridderveld en duurt tot en met donderdag. Ongeveer 260 ouders zijn inge schakeld om langs de weg als 'post' te fungeren. Aan de hand van een puntentelling wordt be keken of een leerling niet te veel fouten heeft gemaakt. De school die de beste resul taten boekt ontvangt een wis selbeker van de politie. Deze trofee wordt op maandag 15 ju ni uur uitgereikt in de raadszaal van het stadskantoor. Aanslui tend ontvangt het beste meisje en de beste jongen van elke school een verkeersdiploma. Ook krijgen de kinderen dia's voorgeschoteld van fouten die tijdens de verkeersproef zijn ge maakt en wordt er een ludieke film getoond over de meest voorkomende verkeersfouten in Nederland. Alle andere basis scholieren die aan de proef heb ben meegedaan kunnen de di a's en de film later op de dag bekijken of op dinsdag 16 juni of woensdag 17 juni. In het tunneltje onder de Eisenhowerlaan is een 20-jarige Alphenaar gemolesteerd en be- zijn scooter. Het slachtoffer verliet rond 5.30 uur een in winkelcentrum De Herenhof. Een andere bezoe- eindje met hem op. In het tunneltje onstond een De man werd in de sloot naast het fietspad gegooid, jing er met de scooter vandoor. De eigenaar kreeg te ii zijn voertuig terug kon krijgen tegen betaling van De politie hield een 19-jarige Alphenaar aan die dt van het delict. >ri«eierjacht in Aarkanaal uitgebrand aan den rijn» Een plezierjacht in het Aarkanaal langs de anaalweg is zaterdag rond half zes 's avonds uitgebrand. mdvveer kon niet voorkomen dat de inboedel in vlammen De oorzaak van de brand is vermoedelijk een manke- aan de koelkast in de motorboot. RUNWOUDE MARUN KRAMP Rijnwoude wil bezwaar aante kenen tegen het tracé besluit (TB) van de hogesnelheidslijn HSL. De gemeente verlangt eerst duidelijkheid over de toe komstige situatie bij het West einde in Hazerswoude-Dorp voordat zij akkoord gaat met de aanleg van de flitstrein. De ge meente wil een langere boor- tunnel bij het Westeinde en een beperking van de bouwoverlast op die plek. Van de vijftig miljoen die het Rijk heeft uitgetrokken om het tracé op die plek beter in te pas sen, ziet de gemeente niets te rug in de plannen. De tunnel is weliswaar met honderd meter verlengd, maar dat gebeurt vol gens de gemeente om techni sche redenen. Dit mag dein ook niet ten koste gaan van het ex tra budget van vijftig miljoen. De gemeente wil daarover dui delijk afspraken maken met het HSL-projectbureau. Zij verwacht echter niet dat de onderhandelingen zijn afge rond binnen de termijn van zes weken waarin zij bezwaar kan maken. De gemeente wil 'daar om bij voorbaat bezwaar aante kenen tegen het tracébesluit. Dit bezwaar wordt ingetrokken als zij later alsnog tot overeen stemming komt met het HSL- projectbureau. Zo niet dan blijft het beroepschrift dat de leden van de commissie ruimtelijke ordening dinsdag behandelen van kracht. opzetten van themadagen. Hoe gaat, bijvoorbeeld, een borstre- constructie in zijn werk. Wat is het nut van alternatieve voe ding?" Maar waar het uiteindelijk al lemaal om draait is lotgenoten met elkaar in contact brengen. Waarom wordt er apart aan dacht besteed aan de groep vrouwen tot 45 jaar? „Deze groep vrouwen heeft specifieke problemen. Een vrouw van vijf tig jaar denkt niet meer aan het krijgen van kinderen. Als je jon ger bent ligt dat anders. Dan vraag je je af: kan ik nog wel kinderen krijgen na een chemo therapie of als ik met hormonen ben behandeld. Als je dertig jaar bent en voor borstkanker bent behandeld, krijg je het advies de eerste drie jaar geen kinderen te nemen. Wat verder bij jonge vrouwen speelt: hoe gaat de werkgever met de ziekte om en kan een jonge vrouw nog wel een relatie aangaan als zij beide borsten kwijt is. Dat zijn alle maal vragen, die bij oudere vrouwen niet spelen. Natuurlijk, zij zijn ook angstig. Maar bij hen spelen hele andere vragen." Van Lierop vertelt, dat het in grijpend is in het leven van een vrouw als die beide borsten kwijt is. „Er zijn vrouwen die niet meer voor de spiegel dur ven te staan. Hoe gaat de part ner ermee om? Of moeder komt uit het ziekenhuis en ze heeft nog maar één borst. Moet je dat dan aan je kinderen vertellen of niet. En hoe vertel je het? Je wilt weer aan het werk of aan de studie. Kan dat en hoe pak je dat aan? Hoe zit het met het af sluiten van verzekeringen als je kanker hebt gehad? In de prak tijk is het moeilijk om voor de aankoop van een huis een hy potheek met een daaraan ge koppelde levensverzekering af te sluiten. Daarom dus is die specifieke groep voor jonge vrouwen met borstkanker opge richt." De Landelijke contactgroep Jonge Vrouwen bestaat in okto ber tien jaar. Ze ondersteunen elkaar, troosten elkaar en spre ken elkaar moed in om verder te gaan. Problemen die speci fiek in deze groep naar voren komen? „De leeftijd van vrou wen met borstkanker daalt. En kele jaren geleden was 25 pro cent van de vrouwen, die voor het eerst met borstkanker wer den geconfronteerd, jonger dan vijftig jaar. Nu is dit al dertig procent. We weten niet waar die toename vandaan komt. Het risico op uitzaaiing is bij jonge vrouwen behoorlijk groot. Deze vrouwen hebben in prin cipe nog een heel leven voor zich. Hoe richt je je leven in met deze dreiging op de achter grond? Alle vrouwen die zich inzetten voor lotgenoten, weten wat die doormaken. Ze hebben zelf er varing met borstkanker. Ook Van Lierop. Over haar ervaring met lotgenoten is ze vol lof. „Ik heb daar veel steun aan gehad. Zij konden mij vertellen wat een chemokuur was. We hadden al lemaal hetzelfde probleem, maar zij waren al weer een fase verder. Onze ervaringen willen wij nu weer doorgeven aan an dere vrouwen." Wie is Gieny van Lierop? De Nieuwkoopse vertelt dat ze uit het onderwijs komt. Daarin is ze voornamelijk belast met de co ördinatie van opleidingen in het mbo. „Dat werk kan ik blijven Maar de Nieuwkoopse heeft ook haar moeilijke momenten. Juist in deze periode kent ze zo'n moment. Want er zijn uit zaaiingen bij haar geconsta teerd: een knobbeltje in haar nek. Het is inmiddels wegge haald en de plek bestraald. Nu heeft ze een zware chemokuur. „Maar ik voel me goed", zegt ze. „Ik heb wel even afstand van mijn werk genomen om te her stellen. Zo nu en dan zit ik wel eens bij de pakken neer en moet ik janken. Van huis uit ben ik een optimist. Doemden ken doe ik niet, want daar heb ik alleen mezelf maar mee." Landelijke Fietsdag groot succes zegt ze zonder na te is die onzekerheid, n op de uitslag. Is het voor is het geen borstkanker. u""' of slecht. „Het duurt en week voor de uitslag laar die week sloopt je En als de uitslag er is? mt de volgende stap. Als hebt, kun je opgelucht len. Zo niet, dan moet behandelplan worden rd." zinlt rvan Lierop is 41 jaar. Ze rouw jn Nieuwkoop, is ge ler dit heeft geen kinderen, rop heeft een baan bij - Idelbaar beroepsonder- ecies drie jaar geleden j haar de diagnose borst- gesteld. De Nieuwkoop- niet bij de pakken neer- Jtnaar ging de strijd aan. tijd ijs trad ze aan als contact van het Landelijk con- Jonge Vrouwen met nker. Het is een afdeling het Landelijk contactor- egeleiding Borstkanker- sn. Van Lierop is de mo- zal r het opzetten van een al netwerk voor jonge itste contactavond is in- achter de rug. De de t oopse is tevreden over vens Dmst. „Er kwamen zo'n gen [rouwen op af', zegt ze. blijkt dus wel, dat er aan zo'n contactgroep hebben over de meest de 'i heb bod deni jpende problemen met pos' iesproken." n bes erste opzet van de con- lemi ep is inventariseren wat maal leeft onder jonge n (tot 45 jaar) met borst- vaari „De volgende stap is het Alsof ze honderd in plaats van 35 kilometer moeten wegtrap pen, zo zien de 'cracks' eruit die door het Zuid-Hollandse landschap fietsen. Stevig op de pedalen, gebogen in de wind en met een uitrusting die er mag wezen. Fietstassen, wieier- schoenen, zeemleren broeken, reparatiespullen, kaartenhou- ders en een plaid onder de snelbinders voor de pitstop. De 'professionele' deelnemers aan de Landelijke Fietsdag zijn van alles voorzien. Daar tussendoor trappen de gezinnetjes die van wege het mooie weer 'wel zin' hadden in een tochtje en voor wie 35 kilometer net te doen is. Hoewel, zuchtend en steu nend arriveert een gezin uit Roelofarendsveen bij de con trolepost in Hoogmade. „We hebben het gered", zegt een- rood aangelopen pa tegen zijn jonge dochters die er bedui dend frisser uitzien. Hij is weliswaar nog maar op de helft, maar zelf ziet hij dat an ders. „Vanaf nu is het voor de wind, dus dat doen we flui tend." De 25ste editie van de Lande lijke Fietsdag die afgelopen za terdag werd gereden, is een succes. In heel Nederland de den zo'n 250.000 mensen mee, ongeveer 50.000 meer dan vo rig jaar. Ook in de Leidse regio werden records gebroken. In Gieny van Lierop: „Het duurt maar een week voor de uitslag er is. Maar die week sloopt je volledig." foto engel lameijer doen, al maak ik op dit moment even een pas op de plaats." Het onderwijs is haar als het ware met de paplepel ingegoten. Haar ouders hebben in Hille- gom een instituut voor steno en typen. Haar leven veranderde abrupt toen in mei 1995 de diagnose borstkanker bij haar werd ge steld. Ze liep allang met een verkoudheid die maar niet over ging. „Ik voelde me niet lekker, het duurde allemaal te lang. Daarom stapte ze naar haar huisarts. Na een lang gesprek vond hij het verstandig om fo to's van de borsten te laten ma ken. Aldus geschiedde. „In een ommezien zat ik in de molen. In de rechterborst zat een kwaadaardig knobbeltje. Je weet niet wat je overkomt. Je wereld stort in. Nee, ik liep niet de hele dag te janken. Je wilt wel dat het allemaal weer normaal wordt. Maar dat kan niet. Je leert er mee omgaan. Je moet wel. Je vecht. Het is een kwestie van accepteren." Een week nadat de diagnose was gesteld, werd ze geope reerd: een borstbesparende in greep. Na de operatie werd ze bestraald en onderging een chemokuur. Ze kon blijven wer ken, omdat ze niet misselijk was van de medicijnen. Hoe rea geerden haar collega's en de leerlingen op school? „Mijn col lega's bellen geregeld. Ze gaan niet met een boog om me heen. Ze weten wat ik heb. Ik heb ze allemaal een brief geschreven waarin ik zeg wat er met me aan de hand is en wat eraan wordt gedaan. De aandacht van de mensen om me heen doet me goed." In het ziekenhuis kwam ze met lotgenoten in contact. Ze kreeg een foldertje over het werk van de lotgenoten, maar pas in een later stadium ging ze op informatie uit. „Ik had pre cies dezelfde vragen als waar mee vrouwen nu ook zitten. Wat ben ik blij, dat ik dat con tact heb gezocht, want ik heb er veel baat bij gehad. Daarom raad ik iedere vrouw aan, die in deze situatie zit, met lotgenoten contact te zoeken. Met hen kun je alles delen. Vaak zijn het van die kleine dingen waarover je met een arts niet praat." Hoe reageert haar omgeving? Verschillend, zo blijkt. Zelf spreekt ze openhartig over haar ziekte, maar ze merkt dat ande ren daar soms veel moeite mee hebben. „Zij durven er niet over te praten en gaan je soms uit de weg. Dat vind ik triest." Eén ding is zeker: Van Lierop is strijdvaardig. Haar credo: kan ker is nog geen dood. Alkemade deelde Anne van Raaijen van de Promotievereni ging Alkemade 323 startbewij zen uit voor de molentocht, want het was zaterdag ook Na tionale Molendag. Vorig jaar, toen de vereniging een route langs de pontjes in de regio had uitgezet, waren er ongeveer 250 deelnemers. Het aantal van dit jaar overtreft de verwachtingen van organisatoren. Ze hebben 'maar' 300 medailles besteld. De laatste 23 binnenkomers gaan zonder aandenken naar huis. Zij krijgen een medaille thuisgestuurd. De Alphense organisatie, een samenwerking tussen wieler vereniging Avanti en de VW, kampt met hetzelfde probleem. Zij hadden 225 medailles be steld en mogen er nog zo'n 275 nasturen. Een fantastische op komst, vindt Ton van Vuuren van Avanti. De Alphense tocht voerde via Hazerswoude naar Boskoop en langs Zwammer- dam weer terug. Ook heen te gen wind en terug mee. De Steekterweg in Alphen was volgens Van Vuuren alleen een minpuntje in de route. „Een aantal ouders klaagde dat die weg te druk was voor de kleintjes. Volgend jaar moeten we wat anders bedenken." Jammer was ook dat de hef- brug en het nieuwe Alphense aquaduct niet open waren voor publiek. Rijkswaterstaat had dat tevoren aangekondigd. On- Deelnemers aan de landelijke fietsdag nemen het er even van bij de pleisterplaats in Hoogmade. fotoengel lameijer der het motto 'Kijk eens met andere ogen naar Nederland' vierde rijkswaterstaat tijdens de Landelijk Fietsdag zijn 200-ja- rig bestaan. „Leuk idee", zegt Van Vuuren. „Maar de fietsers die bij de brugwachter aanklopten kregen nul op het rekest. Hij wist van niets!" In Leiden had het Model bouwmuseum in de voormali ge Kweekschool voor de Zee vaart ingehaakt op de Landelij ke Fietsdag. Hoewel het start punt van de Leidse tocht aan de overkant van het Galgewater bij Moleh de Put was, liep het niet storm in het museum. Een enkele deelnemer stopte om de negen modelmolens te zien. De fietstocht daarentegen was een groot succes. Zo'n 750 deelne mers reden de route langs de duinen en de bollenvelden. Ook Leiden had zo'n grote op komst niet verwacht. Aan het einde van de dag gingen onge veer honderd fietsers zonder aandenken naar huis. De 'echte' molens langs de route werden druk bezocht. 'Om effe lekker van het zadel af te zijn' of uit oprechte interesse zoals een deelnemer uit Roelo farendsveen betuigt. „Dat fiet sen doet mij namelijk niet zo veel en de omgeving ken ik op mijn duimpje, dus daar doe ik het ook niet voor. Maar al die molens vind ik een buitenkans je. Daar maak ik vandaag alle maal foto's van."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13