'Kerklied van toekomst moet samenbinde Kerk Samenleving Samen op Weg-synode in de ban van sport Spaanse karmelietes zaligverklaard Zorgen <f concentre opleiding^ uit de Leidsch Dagblad lui^jzozaainJ i MAANDAG 11 MEI 1998 Paus bezoekt in oktober Kroatië zagreb Paus Johannes Paulus II brengt van 2 tot 4 oktober een bezoek aan Kroatië. Hij zal een kardinaal zalig verklaren die tij dens de Tweede Wereldoorlog door de Joegoslavische commu nisten gevangen werd gehouden. De Kroatische aartsbisschop van Zagreb, Josip Bozanic, kondig de het pauselijk bezoek vrijdag aan tijdens een mis ter nage dachtenis aan de Kroatische kardinaal Alojzije Stepinac, die honderd jaar geleden werd geboren. De paus zal hem op 3 okto ber tijdens een mis in een bedevaartplaats in Marija Bistrica za lig verklaren. Het communistische regime veroordeelde Stepi nac in 1946 tot zestien jaar gevangenisstraf wegens samenwer king met de fascisten. Deze zogeheten Ustasja's, de toenmalige machthebbers in het onafhankelijke Kroatië, hadden tijdens de oorlog op grote schaal Serviërs, joden en zigeuners vermoord. In 1951 werd Stepinac uit de gevangenis ontslagen en onder huis arrest geplaatst. Hij overleed in 1960. 'Bodem CDA is nog niet in zicht' Hilversum Het CDA zal de komende jaren zetels blijven verlie zen, tenzij het zich meer gaat onderscheiden van andere partij en. ,,De bodem van het CDA is nog niet bereikt" omdat de ont kerkelijking in ons land nog altijd doorgaat. Dat zei de gods dienstsocioloog dr. G. Dekker afgelopen zaterdag in het Radio-1 - Journaal. Hij was niet verbaasd over het recente zetelverlies (vijf) van het CDA. De christelijke politiek is volgens Dekker een ui ting van de georganiseerde christelijke godsdienst. Het aantal mensen dat zich tot een kerk rekent, neemt al zo'n dertig tot veertig jaar af. Die ontwikkeling loopt parallel met de ontwikke ling bij christelijke politieke partijen. Het CDA kan alleen niet- kerkelijken trekken als de partij een programma heeft dat duide lijk afwijkt van de programma's van andere partijen. Ook kan de lijsttrekker zo aantrekkelijk zijn dat niet-christenen op hem wil len stemmen. „Dat heeft men nu niet. En dan is er voor niet-ker- kelijken in deze tijd van ontzuiling en van het loslaten van alle organisaties geen enkele reden om op een christelijke partij te stemmen", zei Dekker. Hij heeft zich er ook niet over verwon derd dat het CDA vooral in het Zuiden terrein heeft verloren. Het feit dat katholieken zich daar van de partij hebben afgewend, komt overeen met de ontwikkeling van het kerkelijk leven. Uit het onderzoek God in Nederland 1966-1996, waaraan Dekker heeft meegewerkt, blijkt dat de Rooms-Katholieke Kerk het meest geseculariseerde kerkgenootschap in Nederland is. Smikkelen in leeg godshuis GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Wezep-Hatte- merbroek: C. Boelhouwers, kan didaat te Vries. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Hardenberg-Oost (wijk midden). J. van der Wal te Drogeham. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Heerde: D.-van der Zwaagte Bennekom. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Noardburgum: K Stap te Veendam, die dit beroep heeft aangenomen. "1AG redactie dick v lunteren anp De Samen op Weg-kerken moeten zich meer met de wereld van sport en recreatie bezighouden. Sportverenigingen en kerken moeten samen op de bres staan voor de kwaliteit van het samenleven. De gezamenlijke synode van hervorm den, gereformeerden en lutheranen besloot vrijdag tot het instellen van een werkgroep die zich op de relatie tussen kerk, sport en vrije tijd gaat bezinnen. Het ene na het an dere synodelid ontpopte zich tot sportlief hebber. Maar liefst 22 leden meldden zich als spreker voor een reactie op het rapport 'Hink Stap Sprong? Naar een nieuwe relatie tussen Kerk en Sport'. Het onderwerp gaf ook aanleiding tot de nodige joligheid. Een oproep van auteur K. Tinga aan de synodeleden om in Lunteren ballen te ko pen en zich aan sport en spel over te geven, viel echter op rotsige bodem. De hervormde diaken G. Hunink diende zonder succes een voorstel in om het synodebestuur de taak te geven bij de volgende synode een volleybal- of tafeltennistoernooi te organiseren. „De kerken doen zichzelf te kort als ze zich niet bezighouden met de wereld van recreatie, sport en spel", aldus Tinga van het project Kerk Sport. In zijn rapport pleit hij voor hernieuwde aandacht van de kerken voor sport. In het verleden beperkte die betrokkenheid zich volgens hem vooral tot een opgeheven vinger tegen sport op zondag, de uitwassen van topsport en de sporttoto. Sport in christelijk verband zou een tegenwicht moeten bieden tegen „al die menselijke dwaasheden van mensver- goding en prestatie-overschatting", aldus een gereformeerd rapport uit 1954. Volgens Tinga hebben sportverenigingen en kerken als de grootste vrijwilligersorga nisaties in ons land veel gemeen. Ze kun nen elkaar ondersteunen in zaken als waar den en normen. De kerken kunnen in de sportwereld een morele en pastorale rol spelen. Zo willen ze bij de Europese kampioenschappen voetbal in 2000 'missionair, diaconaal en pastoraal' aanwezig zijn. Behoudende synodeleden, grootgebracht met het woord van Paulus ('want de oefening van het lichaam is van weinig nut'), vonden dat het rapport de sport te positief benadert. Gereformeerde Kerken voeler ledenverlies in portemonnee leusden. anp Het aantal leden van de Gere formeerde Kerken in Neder land (GKN) is vorig jaar met 13.015 gedaald tot 701.936. In 1996 zijn de inkomsten van het kerkgenootschap fors ver minderd. Ook in dat jaar daal de het ledental met bijna 13.000, maar de gemiddelde financiële bijdrage van gere formeerden steeg licht. Dat blijkt uit de statistische gegevens van het nieuwe Jaar boek van de GKN. De cijfers hebben betrekking op het jaar Eli 1996, maar noemt hefgeh leden tot 1 januari 199Umc nanciële gegevens o\Jjen. zijn nog niet bekend, j^jd Het verlies aan ledej 1975 een jaarlijks fea^. leidde in 1996 (minïij^ voor het eerst sinds tiT tot een vermindering^^ inkomsten van de ker* reformeerden gaven. 257,4 miljoen gulden \P kerkelijk werk, ruim ref° joen gulden minder r Jle jaar daarvoor. De ox per lid steeg met l,ll[ tot 36Q.12 gulden. vaticaanstad afp Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in het Vaticaan een Spaanse karmelietes zaligver klaard. Het gaat om Maria Ma- ravillas de Jésus Pidal y Chico de Guzman. Zij stamt af van een aristocratische familie die nauw verwant is aan het ge slacht van de Mora y Aragon, waartoe de Belgische koningin Fabiola behoort. De vorstin woonde de plechtigheid dan ook bij. Uit Spanje kwamen on geveer 20.000 pelgrims naar het Sint Pietersplein. Maria Maravillas was de dochter van don Luis Pidal y Mon, markies van Pidal en am bassadeur van Spanje bij de Heilige Stoel, en van Cristina Chico de Guzman y Munoz. De in 1993 overleden koning Bou- dewijn en koningin Fabiola kenden haar persoonlijk. Tege lijk met Maria Maravillas (1891- 1974) werden acht andere Spaanse zusters op het Sint-Pie tersplein zaligverklaard. lunteren anp In de voorstellen vooitZe tratie van de predikcfcij d dingen van de Samen kerken moeten de hert" het grootste offer brex zou wel eens een niei kelblok in de kerkfusi" betekenen. Die waarschuwing PI kele hervormde lederp gezamenlijke synode L, drie kerken horen. Zer~^ hun pijlen op de tweesLjn. die prof. dr. R. van denL j maart publiceerde. Vol|rsp den Broek moeten dL g het aantal predikantsL^ gen beperken van zesiLg Dr. B. Plaisier, secretaL a raai van de NederlanKjp vormde Kerk, waarsdi|ges gen blOedgroepdiscuj benadrukte dat de hun besluitvorming ovflH komst van de predikal dingen geen enkele bij voorbaat veiligstelle Symposium interkerkelijke stichting in Amstelveen: haarlem Eten in de oudste stenen kerk van Haarlem voor 77,50 gulden. Traiteur Sophie Nicolaï verwende gisteren 56 mensen in de Bakenesserkerk met een moederdagdirrer. Zelf noemde ze het een 'aanschuifdiner'. „In de toekomst wil ik hier in de kerk theater, een wijnproeverij en aria's rond het diner organiseren." De kerk uit 1250 heeft dienst gedaan als turfopslagplaats, wees huis en het leger van Napoleon stalde er zijn paarden. De bezoe kers reageerden enthousiast. „Ik dacht eerst: wat moet ik in een kille kerk op deze schitterende dag? Waarom wil mijn man me hiermee verrassen?", vertelt mevrouw Baars. „Maar met die houten vloer, lichte ramen en prachtige kunstvoorwerpen is dit een zalige warme plaats. Normaal ga ik alleen in het buitenland een kerk binnenfotounited photos de boer BEROEPINGSWERK Uit angst voor een complete mislukking werd de prijs van het Liedboek voor de Kerken 25 jaar geleden gebaseerd op de verkoop van 80.000 exemplaren. Het zijn er inmiddels 2,5 miljoen, inclusief bijzondere uitgaven als bijvoorbeeld het Friese 'Lieteboek foar de Tsjerken'. Een jubileum met tevredenheid derhalve, maar ook een tijdstip om te kijken naar het kerklied van de toekomst. amstelveen gpd Het kerklied van de toekomst moet in de eerste plaats samenbindend, gemeente-opbouwend en bruikbaar voor kerk, huis en school zijn. Dat be toogde bestuurslid Pieter Endedijk van de Inter kerkelijke Stichting voor het Kerklied (ISK) afge lopen zaterdag tijdens een symposium in Am stelveen. Het is simpel gezegd, maar de kerken zullen moeite hebben de uiteinden vein geloofsbeleving bij elkaar te houden met één uitgave. Ouderen en jongeren, traditie en vernieuwing, zie daarin maar eens evenwicht te krijgen. De gerefor- meerd-vrijgemaakten doen inmiddels een proef met 255 zorgvuldig geselecteerde Liedboek hymnen. „Straks zingen zij de versie van 1973 en wij een nieuwe versie-2000", schetste de lutherse ISK-voorzitter Wonno Bleij. Wat kan eruit en wat moet erbij? Dat zijn be langrijke vragen bij de onontkoombare verver sing. Iedereen is het er wel over eens dat kinder liederen, actuele bijdragen over milieu en schep ping en evangelisch getinte liederen moeten worden toegevoegd. Maar hanteer je nu inhoud of ook mate van gebruik en populariteit als crite rium voor handhaving? Endedijk vindt dat naast de breed geaccepteer de 150 psalmberijmingen eerst maar eens geke ken moet worden naar een. stamboek' van 150 liederen die de kerken verenigen en waarop ze eenheid kunnen beleven. Losbladig of niet kan daarop dan een aanvulling komen voor specifie ker gebruik door de diverse denominaties. Liturgie „Bewust omgaan met het kerklied werkt ge meente-opbouwend. Het omgekeerde is helaas ook waar", aldus Endedijk. Een lied wordt vol gens hem nog geen kerklied als het in het Lied boek is opgenomen, maar pas als het een plaats in de liturgie krijgt. Of het die plek krijgt, is ook afhankelijk van predikanten, die op liturgisch ge bied nog te vaak slecht onderlegd zijn. Een oud lied kan nieuw klinken door plotselin ge actualiteit, zo schrijft de lutherse oud-hoogle raar liturgiek Joop Boendermaker in de jubile umuitgave Zing voor de Heer een nieuw gezang'. Zingt de kerk pop in de toekomst? Zal er nog wel zangcultuur zijn? Verdwijnt het orgel? Raakt de voorhoede van de kerk los van de achterhoede? Het zijn allemaal vragen die hij opwerpt. Willem Barnard stond met generatiegenoten als Ad den Besten en de al overleden dichters Wit, Jacobse en Schülte Nordholt aan de wieg van het Liedboek. De 78-jarige vertelde zaterdag dat hij als 35-jarige lied 223 dichtte. „Gods goed heid is te groot voor het geluk alleen, schreef ik. Pas als zeventigjarige, na de dood van mijn vrouw, voelde ik wat dat betekende. Dat lied werd nieuw voor me." Barnard toonde zich kritisch over Endedijks pleidooi gericht te zoeken naar samenbindende liederen. Volgens de dichter wordt te veel ge sproken over bedoeling en inpasbaarheid van liederen. „Het gaat toch niet alleen om de be hoefte en het instituut kerk. Een dichter weet niet waar het op aangaat, wat zijn vers wil. Bij het streven naar afgeronde taal voor nu gaat de poëzie aan scherven", waarschuwde hij. Avondmaalslied Een goed kerklied hoeft volgens Pieter geen grootse poëzie te zijn. Zelf meet hijl af aan de criteria vieren, leren, dienen oftewel eredienst, catechese, pastoraat ei naat. Het avondmaalslied Als wij weer he gaan breken' van Wim van der Zee, de ovj vorige secretaris van de Raad van Kerkei volgens hem in het volgende Liedboek, van een ontroerende eenvoud, voor klein te begrijpen en maakt elk avondi muiier overbodig. Het Liedboek is volgens hervormd pi en studiesecretaris van het liturgische eerste dag' uniek vanwege de ruime ki bijbelliederen. „Maar het is nog maar de de Schrift het ijkpunt voor het Liedboek ven", stelde hij. Of bijbelse liederen toekomst hebben gens Monshouwer een verkeerde vraag. kondigen ons toekomst. Zonder die liedei straks geen Liedboek nodig en dan zingt helemaal niemand meer. Dan kunnen wij wel sluiten. Nee, dan blijkt de tent van komst alleen maar leeg te zijn. Dan zingt stilte God niet meer toe." Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ANN01898 ANN01973 Woensdag 11 Mei LEIDEN Eenige dagen geleden is te Haarlem mermeer onbeheerd gevonden een peurschuitje, waarin een oude broek, een paar kousen, een paar klompen, een ijzeren potje en eenige visch- dobbers en peurstokken geborgen waren en waarin te voren een ongeveer 70-jarige man was gezien, die in eenigszins beschonken toestand verkeerde. Aangezien dat bootje tot heden nog niet opgevraagd is, wordt vermoed, dat de oude man verdronken zal zijn. Er wordt verondersteld, dat die man te Leiden thuis behoort. Daarom verzoekt de commissaris van politie alhier inlich ting voor het geval een der Leidsche peurders vermist wordt. ALKEMADE Bij een gehouden verloting van twee rijwielen heeft Fortuna beschikt, dat prijs- winners waren twee personen, in wier werkzaam- hden een rijwiel zeer gewenscht is. Het waren de gemeente-veldwachter Post en de postbode A. Keijzer. LEIDEN Gistermiddag werd op den Nieuwen Rijn alhier de 61-jarige mevr. W. omvergereden door een van de Koornbeursbrug komenden wielrijder, die een voor hem uit rijdend wielrijder moest ontwijken, daar deze plotseling afstapte. De dame kwam zeer onzacht met de straat- steenen in aanraking, ten gevolge waarvan zij een bloedende wonde aan het achterhoofd be kwam. Een spoedig aanwezig geneesheer achtte haar toestand echter niet gevaarlijk. Zij is vervol gens per raderbaar van de politie naar haar wo ning aan de Heerengracht, hoek Nieuwe Rijn, vervoerd. vrijdag 11 mei LEIDEN De Plesmanrotonde, een frisse groene pannekoek in het steengrauw van Stationsplein en omgeving, is niet meer. Een bulldozer heeft de pannekoek doormidden gesneden. Er komt hier een andere verkeersaanslui- ting met het oog op de (drukke) Plesmanlaan (nieuwe invalsweg). De rotonde wordt een rechthoeki ge aansluiting. Zo ver is het nog niet, maar vol gens de deskundigen was een tij delijke oplossing noodzakelijk om een betere aansluiting aan de Plesmanlaan te maken. Daartoe hebben burgemeester en wethou ders besloten en voor de uitvoe ring van het werk putten ze uit het krediet-Plesmanlaan. WASSENAAR De supporters vereniging Blauw Zwart bestaat 25 jaar. Zij heeft de erenaam ,,de peetooms van de Blauw-Zwart- jeugd". Een betere naam zou zijn ,,de versierders" en dan in de gunstige betekenis van het woord. De vereniging telt 200 leden, die een jaarlijkse contributie beta len van 5,-. Wie daaruit de con clusie zou willen trekken dat de jaarlijkse omzet van de vereniging dus 1000,- bedraagt, onder- 3 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (ad/unct) J. Kiel (ad/unct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (ad/unct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.Preenen chef red Groot Leiden W F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie. Hoofdredactie: ADVERTENTIES I Maandag t/m vrijdag van 8.30 tof ABONNEMENTEN 0 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half |aar (acceptgiro) per jaar acceptgiro Abonnees die ons een machtiging vs het automatisch afschrijven van hela geld, ontvangen ƒ1,-korting per bel Q VERZENDING PER POST per kwartaal (NI) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSF Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een andeit hebben), is een samenvatting nieuws uit het Leidsch Dagblai r Voor informatie 0486-4 ir Gesproken Lectuur, ehdc J - De werkzaamheden aan de Plesmanrotonde zijn in volle gang. schat de SBZ-ers. Het vorige jaar brengst! Zaterdagmiddag biedt bedroeg die omzet volgens het zo- het bestuur van Blauw Zwart de juist goedgekeurde jaarverslag van supportersvereniging in het club- de penningmeester het dertien- gebouw een receptie aan van 4 tot voudige van de contributieop- 5 uur. K E N H U I Z foto archief leidsch dagblad Dinsdagmiddag zetten de sup porters op het terrein als een soort verlengstuk van het clubgebouw een tent neer waarin zich allerlei feestelijkheden gaan afspelen. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd l( Academisch Ziekenhuis zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10