Internet bij bedrijven erg populair Geen vertrouwen in euro beco slaat in VS Koersstijging na winstdaling komt vaker voor Economie Autobezit neemt toe bij hoger inkomen Duizenden aanmeldingen millennium-expert Recordomzet Bloemenveiling Aalsmeer ;e mo ■wijlt iderd Wat nu? Vorige week zaterdag was een slechte dag voor euro sceptici als ik. Ondanks de grote risico's van een gemeen schappelijke munt voor een Europa dat in politiek en soci aal opzicht als los zand aan el kaar hangt, hebben de Eu ropese leiders de invoering van de euro doorgezet. Een gedurfde beslis sing was het ze ker. Het was ook een historische beslissing die zijn weerga niet kent in de na oorlogse geschie denis van dit we relddeel. Alleen de val van de Berlijnse Muur zal in de geschiedenis boekjes meer aandacht krijgen. Maar dat was een spontane ge beurtenis waarin politici een ondergeschikte rol speelden. Daarbij komt dat de euro een direct gevolg is van het neer halen van de Muur. Want voor de Fransen was de euro het middel bij uitstek om de macht van het herenigde Duitsland aan banden te leg gen. De Duitser Kohl bleek be reid in het spel mee te doen, bevreesd als ook hij is voor de macht van zijn land. Dus nu zitten we met de euro opge scheept. Ik raakte gedepri meerd toen ik aan het vooruit zicht probeerde te wennen. Het is een magere troost dat de wijze waarop tot die euro werd besloten, duidelijk maakt waarom die munt geen lang leven beschoren is. Het pro bleem is dat de Europese Unie geen echte politieke unie is. Belangrijke beslissingen ko men tot stand als precaire compromissen tussen vele na tionale belangen en prestiges, en dan vooral die van Duits land en Frankrijk. Stel maar eens voor dat de Ne derlandse provinciën elk voor zich de macht zouden hebben van de lidstaten nu. Hoe veel gecompliceerder zou dat de politieke besluitvorming ma ken dan ze nu al is. Drente voelt zich achtergesteld en komt met een kandidaat voor procureur-generaal die Noord-Holland wel maar Zuid-Holland niet ziet zitten omdat de laatste een eigen kandidaat naar voren schuift. In Nederland zou het kabinet de patstellingen die zo ont staan, nog kunnen doorbre ken. Europa heeft zo'n machtslichaam niet. Daarom kon de benoeming van Dui- senberg als eerste president van de nieuwe Europese Cen trale Bank zo'n genante verto ning worden. Dat wordt ge zegd dat hij er in vier jaar mee ophoudt 'geheel vrijwillig' is ons op het hart gedrukt is in strijd met de geest van het Verdrag van Maastricht en maakt hem daarmee een on geschikte kandidaat. Maar Kok moest een Nederlander op die post krijgen en Duitsland wil de niet direct een Fransman. Dit keer kwamen de Duitsers en Fransen tot elkaar. Lukt dat een andere keer niet, dan is dat een ramp voor de euro. Een vervreemding tussen deze twee landen kan om de gekste redenen gebeu ren, zoals een moord van een stel Duitsers in Frankrijk, een vernedering van de Franse presi dent in een ge schil, of onenig heid over buiten landse politiek. Vooral dat laatste is niet onwaar schijnlijk gezien de specifiek Fran se belangen in Frans Afrika en Arabische landen. Gebeurt er iets van dien aard in de komende vier jaar dan zal Duitsland de kandidatuur van de Fransman Trichet als op volger van Duisenberg blokke ren. De Franse president zal niet zwichten voor de pressie en zonder supranationale au- toreit (zoiets als een kabinet in Nederland) heeft Europa een conflict dat de euro juist had moeten vermijden. Ondertus sen voel ik me als een getuige van een huwelijk dat gedoemd is te mislukken, of als een werknemer van een bedrijf dat een hopeloze fusie aangaat met een ander bedrijf. Al heb ik geen vertrouwen in die euro, ik zou ook niet willen dat mijn voorspelling van een grote mislukking uitkomt. Dus wat te doen? De enige kans is, als de euro meer wordt dan een financieel verhaal. Het wordt hoog tijd dat de Europe se Unie de sociale kwaliteit van Europa op haar agenda zet. Naast financiële doelen zoals een laag overheidstekort en een lage inflatie, dienen de heren zich eens te concentre ren op de werkloosheid, de ar moede, en de sociale ongelijk heid in Europa. Jarenlang zijn we lastig geval len met die drie procent als maximum voor het overheids tekort. Welnu, het doel zou nu moeten zijn minder dan zes procent werkloosheid en min der dan acht procent armoe de. Dan kunnen we zien wat Europa de heren waard is. Een democratisch Europa kan al leen ontstaan als u en ik en al le andere Europese burgers Europees willen denken en werken. Beperk ik mij tot mijn eigen werkkring, dan stel ik voor dat ten minste één universiteit in elk land een Europese univer siteit wordt, met studenten en docenten vanuit heel Europa. In Nederland zou de Erasmus Universiteit Rotterdam een goede kandidaat zijn want Erasmus was per slot van reke ning een echte Europeaan. Ik kan het niet helpen: het wordt hopen tegen beter weten in. 1,10 ld S zijl r mi( druk) groep ffïcier zal ir vordt ingen, pi i :ei aal v den. en gel aen si 2rs do sterke;l ïlfsdt j daaif1)1 randi geerl m( perso 0 niei een Bedrijfsresultaten zijn doorgaans al in beursnotering verwerkt ir beco Groep neemt voor ag van ruim 1,15 mil- Amerikaanse vermo- iheerder Weiss, Peck over. WPG beheert voor i in totaal 32 miljard gul- 'oor deze transactie komt ïal van het beheerd ver van de Nederlandse be- sgroep op 170 miljard, het Rotterdamse bedrijf grote belang van deze |e£me in het feit dat het een u ijke entree krijgt tot de lei voor grote beleggers in de Staten. Bovendien dienstverlening door een flinke impuls door voegen van internationa- a ducten. Robeco betaalt overname van WPG 750 rliigde de i AMSTERDAM JAN PETER VERSTEECE NIEUWSANALYSE Veel mensen vragen zich af waarom de beurskoers van een onderneming soms stijgt terwijl de winst is gedaald. Het aan deel Koninklijke Olie (moedermaatschappij Shell) was afgelo pen week een goed voorbeeld van die ogenschijnlijk tegenstrijdige beweging. Het aandeel was donderdag een van de weinige stijgers op de Amsterdamse Ef fectenbeurs ondanks een daling van de kwartaalwinst met 23 procent. De 'Olies' pakten in luttele uren een winst van drie gulden op 116,80. Deze gang van zaken is in de beurswe- reld geen onbekend fenomeen. Beurs koersen zijn enerzijds het resultaat van vraag en aanbod, maar worden ander zijds ook gezien als een weerspiegeling van de winstverwachting op langere ter mijn. Zal de winst stijgen, dalen of zich juist stabiliseren? En hoe groot is het di vidend, het portie winst per aandeel dat de aandeelhouders krijgen na aftrek van belasting? Koninklijke Olie is een fonds, dat in weinig portefeuilles ontbreekt. Juist om dat het onder de effecten geldt als be trouwbaar wordt het aandeel als een ver antwoorde belegging gezien. Toch wordt er wél degelijk in gespeculeerd, blijkt uit overzichten die een wat langere tijd be strijken dan de waan van de dag. De oliemarkt was de laatste maanden volop in beweging door relatief lage prij zen en de reactie daarop van olielanden. Een aantal daarvan probeerde via pro ductiebeperking een iets hogere prijs te bewerkstelligen. Dat lukte nauwelijks. Al dat soort bewegingen spelen evenwel een rol bij de verwachting van beursana listen ten aanzien van de koers. Begin vorige maand was de koers van Koninklijke Olie met 125,50 op zijn hoogste peil van het afgelopen jaar (vo rig jaar mei 85,88). Handelaren vonden een koers van 125,50 uiteindelijk te hoog waardoor de koers de laatste weken weer terugliep naar de 109,70 van vorige week. In het vraag- en aanbodspel van het Damrak bleek dat te laag, want de koers jojode de afgelopen week heen en weer tussen 112 en 118 gulden. Aan het slot van de woensdaghandel deden de 'Olies' 113,80, nog steeds beduidend minder dan de eerdergenoemde top- koers van 125,50. Omdat de 23 procent lagere winst toch nog vier miljard gul den meeviel ten opzichte van eerdere verwachtingen en het pessimisme al eer der in de koersen verwerkt was, gaven handelaren vervolgens een positief koopadvies aan hun geachte cliëntèle. De koers schoot in korte tijd omhoog en Koninklijke Olie klom snel naar 116,80, drie gulden meer. 's Middags ver dween die winst overigens weer volledig: met de trend mee werd zelfs op twee kwartjes in de min gesloten. Gisteren verloor het fonds opnieuw enkele dub beltjes. Het tegenovergestelde, weten analis ten, komt ook vaak voor: dat koersen juist dalen bij torenhoge winsten. De achtergrond daarvan is doorgaans dat handelaren meer winst hadden verwacht en dat de koers in de aanloop van de be kendmaking daarop anticiperend al is opgelopen. Waar het de komende dagen met de 'Olies' naar toe gaat, is een zaak van kof fiedik kijken. Het rendement is in elk ge val teruggelopen naar 10,8 procent. De maatschappij zelf wil dit jaar weer terug naar de twaalf procent van vorig jaar. Aan de koersontwikkeling zullen we zien hoe veel vertrouwen Shell de beleggings adviseurs heeft ingeboezemd. 1DAG9MEI 1998 Snelle groei bij vooral kleinere ondernemingen Het Internet-gebruik bij bedrijven groeit explosief. Aan het einde van dit jaar zal een op de drie ondernemingen actief gebruik maken van Internet. Eind 1996 was dat nog 18 procent. Dit blijkt uit de jaarlijkse auto matiseringsenquête van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Daaraan deden zo'n 100.000 bedrijven mee. Hiervan werkt 75 procent met compu ters. Het Intemet-onderzoek is bij deze groep bedrijven ge daan. Vooral kleine bedrijven wa gen zich steeds vaker op de elektronische snelweg. Eind 1998 zal het Internet-gebruik in deze categorie verdubbeld zijn, zo meldt het CBS. Dat betekent dat een kwart van de 'kleintjes' dan surft, mailt of een eigen website onderhoudt. Websurfen en e-mailen zijn het meest populair bij onderne mend Nederland. Meer dan 75 procent van de ondervraagden kent deze toepassingen om In- ECONOMIE WIJZER temet-pagina's te bekijken en elektronische post te versturen. Hetzelfde aantal heeft een eigen Internet-pagina. Ongeveer de helft van de be drijven biedt via Internet pro ducten en diensten aan. De klanten zijn nog niet zo happig om elektronisch af te rekenen. Bij slechts veertien procent van de bedrijven met een 'on line winkel' vindt digitaal betalings verkeer plaats. In Nederland staat op ruim anderhalf miljoen werkplekken een computer. Een kwart van de werknemers zal eind 1998 direct vanaf zijn werkplek kun nen internetten, een sterke groei ten opzichte van 1997. Toen prijste een op de tien werknemers zich gelukkig met een aansluiting op het wereld wijde computernetwerk. Gemiddelde jaarlijkse besteding 6.050 gulden VOORBURG ANP Een hoog inkomen, een groot gezin en een wat hogere leeftijd. Hoe meer van deze kenmerken, des te dichter kom je bij het profiel van de gemiddelde auto bezitter. Een kwart van de huis houdens in de hoogste inko mensklasse heeft twee of zelfs meer auto's, zo meldt het Cen traal Bureau voor de Statistiek in zijn orgaan Index. De hoogte van het inkomen blijkt veel invloed te hebben op het autobezit. Van de huishou dens met de laagste inkomens hebben drie van de tien een au to. In de hoogste inkomensklas se zijn dit er negen van de tien. Deze cijfers komen uit de sa menvoeging van de jaarlijkse budgetonderzoeken van het CBS van 1993 tot en met 1996. Het autobezit neemt toe met de grootte van het huishouden. Bij alleenstaanden heeft veertig procent een auto. Bij tweeper soonshuishoudens komt dat percentage uit op 78 procent en bij een huishouden van meer dan vier personen op 88 pro cent, aldus het CBS. De leeftijd van de hoofdkost winner heeft ook invloed op het al dan niet bezitten van een au to. Wie wil voldoen aan het pro fiel van de autobezitter moet in ieder geval ouder zijn dan 25 jaar. Onder die leeftijd heeft maar een kwart een auto. Neemt de leeftijd toe, dan stijgt het autobezit tot tachtig pro cent. Bij 65-plussers is dit weer een stuk minder, namelijk 55 procent. Nederlandse huishoudens ge ven per jaar totaal gemiddeld 6.050 gulden uit aan hun auto. Dat is over de onderzochte pe riode van vier jaar ongeveer twaalf procent van de con sumptieve bestedingen. Voor de aanschaf van een auto leggen de hoogste inkomens door gaans drie keer zoveel geld op tafel als de laagste (ruim 3.200 gulden tegenover bijna 1.000 gulden per jaar). Bij de uitgaven voor brandstof en olie is dit verschil iets klei ner. Mensen met een hoog in komen besteden daaraan twee keer zoveel als die met een laag salaris. Bij de autoverzekering is het verschil het kleinst. looptijd storting 29 jaar en 233 dagen vanaf 22 mei 1998 op 22 mei 1998 op 15 januari 2028 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld; gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan orwaarden verkrijgbaar bij banken en commissionairs dregister- J121 irijvingen ten minste nominaal 10.000,-op te openen rekeningen wordt dagelijks vastgesteld; is doorlopend aan te passen jaarlijks per 15 januari looptijd 30 jaar vanaf 15 januari 1998 IT-sector blij met grote respons na advertentie-offensief nadere ienee lichtingen weel van| te wö tocht bij uw bank of commissionair; voor vragen met betrekking tot het schuldregister kunt u zich wenden tot het Agentschap van het Ministerie van Financiën 020 581 07 00 Automatiseerders én niet-auto- matiseerders staan te springen om het millenniumprobleem aan te pakken. Dat blijkt wel uit het grote aantal reacties op de wervingscampagne van het Mil lennium Platform: binnen enke le weken meldden zich vijfdui zend geïnteresseerden voor een korte opleiding tot millennium- deskundige. Dit terwijl in de IT- sector de onrust over een tekort aan personeel steeds meer de kop opsteekt. Het Millennium Platform, co ordinator van de aanpak van de computerproblemen die rond de eeuwwisseling dreigen te ontstaan, stopt na de grote res pons zelfs de komende twee weken met adverteren. Onder de respondenten bevinden zich veel vutters (bijna dertig pro cent). Daarnaast noemt Plat form-woordvoerder M. Kerre- mans het opvallend dat veel werkenden hebben gereageerd, eveneens rond de dertig pro cent. Kerremans zegt blij te zijn met het grote aantal reacties en vooral met de hoge kwaliteit van het toekomstige millenni- umpersoneel. Meer dan de helft heeft een opleiding op HBO-ni- veau of hoger. De 2000-deskun- digen moeten ervoor gaan zor gen dat computers rond de eeuwwisseling niet in de war ra ken. Het Millennium Platform is nu vooral bezorgd over de vraag naar millenniumdeskundigen. Die blijft nog steeds achter. Ook brancheorganisatie in de automatisering Fenit maakt zich zorgen over de achterblij vende vraag. Over de massale reactie op de wervingcampagne is voorzitter H. Broeders, tevens lid van de raad van bestuur van Cap Gemini, echter enthousiast. „Eigenlijk moet ik nu bij onze eigen wervingsafdeling aanklopppen, want daar krijgen we maar enkele honderden re acties", grapt hij. Volgens Fenit is er een structureel tekort van 10.000 IT'ers. Dat het aanbod van oplossers van het 2000-probleem groot is, bleek onlangs ook uit een wer vingsactie van detacheringbu reau Inzet Instroom uit Gouda. Dit bureau riep techni sche studenten op zich te mel den voor een opleiding. In korte tijd meldden zich 4.000 belang stellenden op de Internet-pagi na van het bureau. Ongetwijfeld mede doordat hen een salaris van 80.000 gulden in het voor uitzicht werd gesteld. Het Mil lennium Platform sleepte de 5.000 reacties echter binnen zonder zo'n lokmiddel. eenpeacefossiel als blikvanger ftAG Greenpeace heeft gisteren actie gevoerd bij het Haag- £)e milieu-organisatie zette bij de ingang dinosaurus neer, gemaakt van stukken olievat, en afgedankte huishoudelektronica. De actie- erfabjers wilden met het fossiel aandeelhouders van Shell, in het n deuw bijeen voor hun jaarlijkse vergadering, symbolisch dui- toeles maken dat er zuinig moet worden omgesprongen met fos- re vtjjrandstoffen. Verder riepen de mensen van Greenpeace jn bpop extra geld te investeren in de grootschalige productie <verp©nnepanelen. endef foto gpd phil nijhuis het v nómisiCo sleept Coca-Cola voor rechter %RK Het Amerikaanse frisdrankenconcern PepsiCo heeft rechtbank in New York een aanklacht ingediend tegen jivaal Coca-Cola wegens vermeende monopolistische prak- v Coca-Cola zou zijn machtspositie misbruiken door res- fhrr s en bioscopen in de VSte duigen met het stoppen van 'behcr es ^eze Proc*ucten van Pepsi verkopen, i gro: ïd- Nobel wint ondernemersprijs I weg. deAAGï Akzo Nobel krijgt de Koning Willem I Prijs 1998. Prins erevoorzitter van de Koning Willem I Stichting, zal de 3 juni overhandigen aan bestuursvoorzitter C. van Lede iet Nederlands-Zweedse chemieconcern. De Koning Wil- o in IPrijs wordt om het jaar uitgereikt aan een Nederlands be- opvalt door goed ondernemerschap en een grote bijdra- aan de economie, werkgelegenheid en welvaart, ms. i amïïchrijving staatslening weer open ama>AGBeleggers kunnen met ingang van komende week lt uurjag weer inschrijven op de dertigjarige staatslening y2028 met een rentepercentage van 5,5. Minister Zalm wil jze wijze ten minste 5 miljard ophalen voor de dekking van over 1998. De lening heeft een looptijd '^bt5 januari 2028. Aflossing heeft plaats op 15 januari 2028. De afgiftekoers wordt op 12 mei bekendgemaakt. Stortings- is 22 mei. spuiijkalis verwacht fikse winstgroei erin* jes ||DRECHTBaggerconcern Boskalis Westminster verwacht dit <wai#n winsttoename met ten minste tien procent ten opzichte (82,2 miljoen gulden). In de eerste maanden van dit long (varen omzet en resultaat beter dan in de vergelijkbare pe- jaar- aldus bestuursvoorzitter R. van Gelder. De or- ortefeuille bleef goed gevuld en bedraagt ruim 1,4 miljard. poruitzichten op werk in zowel Europa als daarbuiten zijn I „De meeste van onze markten bieden dusdanige kansen Ie komende jaren een verdere groei van de winst mogelijk ^-foJdus Van Gelder. ^11 VERVOLGUITGIFTE 51/2°/o STAATSLENING 1998 PER 15 JANUARI 2028 schrijving toonbankuitgifte, dagelijks, te beginnen op 12 mei a.s. via banken en commissionairs, in veelvouden van 1.000- nominaal Plannen voor uitbreiding en nieuwe transportsystemen Juist ook vanwege moederdag werden er deze week op de bloemenveiling in Aalsmeer dagelijks miljoenen bloemen en planten geveild. foto anp koen suyk De Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) gaat fors uitbreiden. Het ligt in de bedoeling dat de vei ling, nu goed vopr 750.000 m2 er zo'n 300.000 m2 bijkrijgt. De kosten daarvan bedragen circa 200 miljoen gulden. Even na de eeuwisseling moet die uitbrei ding gereed zijn. Naast de invoering van een spectaculair ondergronds trans portsysteem (geschatte kosten circa 300 miljoen) ligt het in de bedoeling een nieuw boven gronds transportsysteem (65 miljoen gulden) te bouwen. Dat alles om te voorkomen dat steeds grotere verkeersstromen het gebied bij de luchthaven Schiphol onbereikbaar maken. Deze 'ondergrondse' plannen verkeren nog in een experimen tele fase. Tientallen vrachtwa gens hoeven zo niet langer te pendelen tussen Schiphol en de veiling. Het bovengrondse systeem maakt gebruik van trolleys langs rails door de lucht. Complete karren kunnen zo gevuld met bloemen en planten vervoerd worden. Vorig jaar werd overigens een recordomzet geboekt van 2,8 miljard. Aalsmeer kon de boe ken afsluiten met een positief saldo van 13,5 miljoen tegen 12, 2 miljoen in 1996. Uit het deze week gepresenteerde jaar verslag bleek dat de handel per dag gemiddeld 17 miljoen snij bloemen en 2 miljoen potplan ten bedroeg. Mooie getallen, maar toch vindt de directie dat de komende jaren forse investe ringen nodig zijn om de positie van de bloemenveiling veilig te stellen. Ook de eerste achttien weken van dit jaar waren positief. Er werd voor ruim ƒ1,1, miljard omgezet. En dat is 5,8 procent meer dan de omzet vorig jaar in dezelfde periode. Bij de snij bloemen (plus 8,3 procent) was de groei het grootst.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9