Netanyahu gaat niet naar besprekingen Washington Medan weet niet wie plundert en wie beschermt Rampgebied Italië is 'modem Pompei' n De tijden veranderen Buitenland Schandaal treft Haiders 'schone'partij in hart sarno Het leven in deze woning in Sarno is abrupt tot stilstand gekomen door de modderstroom die afgelopen woensdag hele dorpen in Zuid-ltalië overspoelde. Italiaanse media spreken al over de modderramp als 'het moderne Pompei', naar het beroemde dorp bij Napels dat in 79 voor Christus bij een uitbarsting van de Vesuvius onder een dikke laag vul kanische as werd bedekt. Volgens de laatste gegevens zijn inmiddels 101 doden geborgen, waarvan 80 in Sarno. De hoop op overlevenden wordt steeds kleiner. De hulpverlening verloopt chaotisch. Reddingwerkers vonden gisteren vier vermisten levend terug in een kerk in Sarno. Ook twee bejaarden, die twee dagen ingesloten waren geweest in hun wo ning, werden gered. De Verenigde Staten verlenen inmiddels hulp bij de ramp. Marinevaartuigen van een Amerikaanse basis bij Napels brachten reddingswerkers, bulldozers, am bulances, tenten en koelwagens naar het zwaar getroffen stadje Quindici. Minister Napolitano van binnenlandse zaken noemde de overstromingen tijdens een bezoek 'een be schaafd land onwaardig'. Volgens waarnemers is de ramp niet direct het gevolg van de regenval, maar een gevolg van slechte planning, ongecontroleerde bebouwing en een gebrek aan afvoerkanalen in het gebied ten oosten van Napels. foto epa ciro fusco ERDAG9MEI 1998 ;gen doden bij bouw centrale Israël ,lem Negen bouwvakkers zijn gisteren omgekomen bij de qructïe van een energiecentrale in Ashkelon het zuiden van el. Zeker tien anderen raakten gewond. De bouwploeg werk- an een 250 meter hoge schoorsteen, toen het platform waar- je stond, instortte. De bouwvakkers vielen zeker honderd ernaar beneden. Een Israëliër, twee Amerikanen, zeven menen en drie Indiërs kwamen om. Een legerhelikopter gde erin drie arbeiders van de top van de schoorsteen te red- evenals een vierde die binnen zat. De oorzaak van het on- Ik is nog onbekend. •edesakkoord in Tsjaad getekend imena Rebellen in het christelijke zuiden van Tsjaad hebben vredesakkoord gesloten met de regering van de islamitische sident Idriss Deby. Het akkoord werd in de zuidelijke stad indou getekend door de bevelhebber van de Strijdkrachten reen Federale Republiek (FARF) en een gezant van Deby. akkoord is van groot belang voor de verwachte oliewinning sjaad. Die moet over een paar jaar beginnen. Het arme Sa- land verwacht veel van de olierijkdom, die mogelijk uit zeker miljoen vaten bestaat. De FARF eisen zelfbestuur voor de lerlingen, uit vrees voor islamitische overheersing. Het is de ngrijkste bewapende oppositiegroep in Tsjaad. raëlische: Grond Auschwitz van mij in gALEMEen Israëlische vrouw heeft gisteren tegen de krant iretz gezegd dat haar familie eigenaar is van een deel van de TO id waarop het vernietigingskamp Auschwitz staat. De 63-ja- Tzipora Frank liet documenten zien die dat zouden bewij- „Mijn vader had er een teerfabriek", zegt Frank. „De fa- ksovens zijn later door het kamp gebruikt." Franks ouders den het feit nooit wereldkundig gemaakt. „Ik denk dat ze zo :hokt waren over het feit dat zij de eigenaars waren van dit huwelijke oord, dat ze nooit iemand hun geheim hebben tld." In het dodenkamp zijn ook familieleden van Frank om- jmen. Frank zegt dat ze niets met haar bezit te melken wil ben. Wel wil ze voorkomen dat er nog meer gebouwd wordt. :ider oppositie Nigeria opgepakt 1S2 De leider van de voornaamste oppositiebeweging in Ni- i, de Verenigde Actie voor Democratie (UAD), is gisteren op liegveld van Lagos gearresteerd. UAD-voorman Olisa Agba- ikwam net terug van een reis in het buitenland. De UAD, coalitie van 25 pro-democratische groepen, hield op 1 mei protestdag tegen het bewind van generaal Sani Abacha. Tij- ^l£ seen betoging in Ibadan in het zuidwesten schoot de politie dag zeven mensen dood. De militaire junta kondigde aan dat e organisatoren hard zou aanpakken. Sindsdien zijn al twin- lensen opgepakt, aldus activisten. itten bijten Russische baby dood kou» Ratten hebben in een Russisch ziekenhuis een baby iS( dgebeten. Het pasgeboren jongetje bloedde dood in een 43 veuse, nadat de dieren van het lichaam hadden gegeten. De jriteiten lieten een onderzoek instellen naar het afschuwelij- ei oorval in een plattelandsziekenhuis in de Wolga-regio. De ;n wachtten ruim een maand voordat zij de dood van het bekend durfden te maken. Zij besloten uiteindelijk naar en te treden om de aandacht te vestigen op de rampzalige 23 itie in Russische ziekenhuizen, als gevolg van geldgebrek. J iden bij aanslagen in Sierra Leone •qwn» Vluchtende soldaten van de junta in Sierra Leone 3en zeker twintig personen gedood en ten minste dertig isen zwaar verminkt. Dit hebben bronnen bij de kerk en levenden gisteren in de hoofdstad Freetown gezegd. De vallers hakten bij tientallen mensen oren, handen en lede- eri'af, omdat zij voor de heersende president Kabbah had- Igestemd. Kabbah regeert over Sierra Leone sinds troepen |de West-Afrikaanse vredesmacht de soldaten van de junta in bari uit Freetown hebben verdreven. Sindsdien zouden de ihtende militairen al meer dan honderd mensen hebben ver- Jkt en vermoord. j id-lid Guardia Civil neergeschoten iid» Een oud-lid van de Spaanse paramilitaire politie Gu- a Civil is gisteren bij een aanslag in Vitoria in Spaans-Bas- and ernstig gewond geraakt. Een onbekende man schoot de arige Alfonso Parada Ulloa een kogel door het hoofd. Vol de politie droeg de aanslag alle kenmerken van een actie de Spaans-Baskische afscheidingsbeweging ETA. De naam Ulloa zou op zwarte lijsten van de organisatie staan. Hij ligt itieke toestand in een ziekenhuis in de Baskische hoofdstad, insdag vermoordde de ETA elders in Baskenland een conser- ?f gemeenteraadslid. tinf verwerpt amnestie voor ANC-top itAD» Het hooggerechtshof van Zuid-Afrika heeft gisteren algehele amnestie voor de top van het regerende ANC van and gewezen. Het betreft 37 hoge ANC'ers, onder wie vice- lident Thabo Mbeki, de beoogde opvolger van president idela, en vijf ministers. Zij zouden zich schuldig hebben ge- ikt aan niet nader genoemde schendingen van de mensen- iten in de strijd tegen het apartheidsbewind. Het Amnestie- lité van de Waarheidscommissie, die onderzoek doet naar laden ten tijde van de apartheid, had de 37 in november lagen van verdere rechtsvervolging. Op dit besluit kwam kritiek, omdat er geen hoorzitting was geweest. Daarop !g de commissie het hof de zaak te bekijken. !n ltsin niet bij begrafenis laatste tsaar SiG De Russische president Jeltsin en het hoofd van de •isch-orthodoxe kerk, patriarch Aleksej II, zullen de begrafe- 'an tsaar Nicolaas II waarschijnlijk niet bijwonen. Er is geen •n voor het besluit gegeven. De resten van de laatste tsaar en gezinsleden worden op 17 juli in Sint Petersburg bijgezet, regeringscommissie concludeerde in januari dat de stoffelij- ïsten die in 1991 in Jekaterinburg zijn gevonden inderdaad 'an de tsaar en zijn naasten waren. Het gezin werd op 17 juli 1 in deze stad door de bolsjewieken vermoord. De orthodoxe blijft echter twijfelen aan de authenticiteit van de botten. VS-gezant Ross probeert Israëlische premier over te halen De Israëlische premier Netanyahu heeft gisteren laten weten dat hij niet deelneemt aan de besprekingen over het Midden-Oosten, maandag in Washington. Het is vol gens hem onmogelijk alle problemen vóór die tijd op te lossen. In de Amerikaanse hoofdstad wordt verder ge sproken over het vredesproces, nadat een conferentie in Londen deze week niets opleverde. De Verenigde Staten hebben echter nog geen definitieve af wijzing vanuit Jeruzalem ont vangen, en geven de hoop op de vredesconferentie niet op. Vol gens een Amerikaanse woord voerder zal gezant Dennis Ross vandaag in Jeruzalem blijven bemiddelen, ondanks de weige rende houding van Netanyahu. Hij zal ook met de premier pra ten. Ross sprak gisteren al ander half uur met Netanyahu, maar kon hem niet overhalen in Amerika verder te onderhande len over het vastgelopen vredes proces. De Amerikaanse onder handelaar was op verzoek van Netanyahu naar Israël gekomen om het overleg voor te berei den. Volgens de Israëlische televi sie is Netanyahu vooral geïrri teerd over uitlatingen van de Amerikaanse presidentsvrouw Hillary Clinton, die zich heeft uitgesproken vóór de vorming van een Palestijnse staat. De VS hadden Netanyahu en de Palestijnse president Arafat uitgenodigd in een poging het vredesproces vlot te trekken. Het overleg eerder deze week in Londen, waarbij de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Madeleine Albright af zonderlijke gesprekken met de twee bewindslieden voerde, le verde geen resultaat op. Centraal probleem in het vastgelopen overleg is een Ame rikaans plan, waarbij Israël zich uit dertien procent van de door Israël bezette Westelijke Jor- daanoever moet terugtrekken. De Palestijnen hebben zich daar morrend bij neergelegd, omdat ze het plan niet ver ge noeg vinden gaan. Israël daar entegen vindt dertien procent 'uit veiligheidsoverwegingen' juist veel te veel. Een parlementslid van de rechts-nationalistische Oos tenrijkse FPÖ is er vandoor, mét secretaresse en de partij- poet. Het bedrag is met ruim 26 miljoen gulden nog aan zienlijk hoger dan eerst was aangenomen. Dat meldden de Oostenrijkse bladen giste ren. Het bijna klassieke finan ciële en seksschandaal heeft de 'schone-handenpartij' van leider Jörg Haider in grote problemen gebracht. Kort voordat de 46-jarige parle- mentiër Peter Rosenstingl een week geleden met geld, secre taresse en noorderzon ver trok, had Haider nog zeven honderd man uit de partij ge zet wegens kritiek op de lei der. Nadat het schandaal be kend was geworden, kondig de Haider aan een 'glazen partijkas' in het leven te zul len roepen, zodat iedereen zou kunnen zien wat er met het geld gebeurt. Maar de schade is al aangericht, tot nauwelijks verholen vreugde van Haiders tegenstanders. Het bedrag van 26 miljoen dat de Oostenrijkse pers giste ren noemde, is veel hoger dan de 7,5 15 miljoen gulden waar eerst vanuit was gegaan. Rosenstingl putte volgens de bladen niet alleen uit een par tijfonds, waarin derden geld inbrachten voor diverse pro jecten, maar ook uit de kas van een nauw aan de FPÖ ge lieerde organisatie, waarvan hij zelf voorzitter was. Gesprek over coalitie Saksen direct mislukt CORRESPONDENT De coalitie-onderhandelingen tussen de grootste partijen in de Oost-Duitse deelstaat Saksen- Anhalt, SPD en CDU, zijn giste ren al na twee uur gestrand. Aanleiding was het verschil van mening over de opstelling die tegenover de extreemrechtse Duitse Volksunie (DVU) moet worden ingenomen. De werkelijke reden is volgens waarnemers echter dat de SPD niet met de CDU wil regeren, en een door de ex-communistische PDS gedoogde minderheidsre gering wil vormen. Saksen-An- halt werd al volgens dit 'Magde- burger-model' geregeerd. Het mislukken van de onderhande lingen kan verstrekkende gevol gen hebben voor de Bondsdag verkiezingen van september. Premier Höppner zei gisteren dat de onderhandelingen mis lukt waren, omdat de christen democraten niet wensten in te stemmen met zijn plan om de DVU te isoleren. De DVU won onlangs fors bij de deelstaatver kiezingen. Höppner wilde ook de PDS betrekken bij het isole ren van de DVU. De christen-democraten wei geren dat, omdat ze de PDS, vroeger als de SED verantwoor delijk voor de DDR-terreur, niet als democratische partij zien. Höppner doet dat wel. De SPD kondigde daarop aan weer een door de PDS gedoog de minderheidsregering te vor men. Daarmee negeren de soci aal-democraten de wens van hun landelijke lijsttrekker Schroder. Die drong aan op een coalitie met de CDU, in de hoop een herhaling van 1994. Toen was het Saksische verbond van SPD en PDS een belangrijk CDU-wapen, en verloor de SPD ondanks goede prognoses. Boos Rwanda zet Annan op zijn nummer KIGALI «RTR-AFP-ANP Tussen Rwanda en de Verenig de Naties is het bijna tot een breuk gekomen. De leiders van het Afrikaanse land lieten de «af gelopen dagen onmiskenbaar hun minachting voor de organi satie blijken. Tijdens het bezoek van VN-topman Annan aan Rwanda schoffeerden de gast heren hem op allerlei mogelijke manieren. Rwanda heeft de VN niet no dig, zei president Bizimungu gisteren na het vertrek van An nan. ,Als we konden, zouden we onze weg alleen voortzet ten", aldus de president. De verhouding tussen Rwanda en de VN is extra gespannen, na nieuwe onthullingen dat de vol kerenorganisatie in 1994 op de hoogte was van plannen voor de massaslachting onder Tutsi's en gematigde Hutu's. Annan was toen verantwoor delijk voor de internationale vredeshandhaving. Kort nadat de moordpartijen waren begon nen, beval hij terugtrekking van het grootste deel van de VN-mi- litairen, omdat de meeste lid staten niet de wil zouden heb ben gehad de VN-taak in Rwanda te steunen. De massa slachtingen kostten 800.000 Tutsi's en gematigde Hutu's het leven. De afgelopen dagen toonde de Rwandese leiding met ondi plomatiek gedrag haar onge noegen. De leiders bruskeerden Annan donderdag door niet te verschijnen op een officieel di ner. Gisterochtend schoffeerden ze hem opnieuw, toen een groep overlevenden met wie hij had afgesproken, niet kwam op dagen. Bij een gedenkteken in Nyanza werd hij uitgejouwd en gehekeld. MEDAN RONALD FRISART VERVOLG VAN VOORPAGINA Wie in Medan de plunderaars zijn en wie de bestrijders van het geweld, is niet zo makkelijk uit te maken. „In elk geval heb je meer aan het leger dan aan de politie", zegt een man die anoniem wil blijven. „Ik heb de indruk dat heel wat politiemen sen net zo hard meedoen. Hun gezinnen hebben het door de crisis ook moeilijk." In de nacht van woensdag op donderdag organiseerden mid denstanders hun eigen verdedi ging. Jongeren en weinig krijgs haftige oudere mannen pos teerden zich voor winkels. Hun uitrusting bestond uit stokken en soms een ijzeren buis. Een nacht later is het straatbeeld veel grimmiger. De burger wachten hebben bromfietshel men en honkbalknuppels aan hun arsenaal toegevoegd. Een enkeling omklemt een soort speer, terwijl samuraizwaarden sterk aan populariteit hebben gewonnen. De nacht van de lange zwaarden. Onder de bewakers zijn de oranje-zwarte shirts van de Pe- muda Pancasila nadrukkelijk aanwezig. Rond middernacht beginnen ze auto's aan te hou den en de chauffeurs naar hun bestemming te vragen. Pancasi- la-jeugd en nogal duistere figu ren. niet zelden met forse tatoe ages, doorkruisen op brommers en motoren de stad. Op weg om hun slag te slaan? Of met de be doeling plunderingen te voor komen? Het blijft zeer schim mig. Net als de eigenaars van andere winkelcentra, hebben ook die van Plaza Perisai het zekere voor het onzekere genomen. Uitgebrande winkels bepalen het straatbeeld in hartje Medan na dagen van hevige rellen. foto reuters Hagenaar John Spaans (40) leidt in deze plaza enkele horecage legenheden. „Het topmanage ment heeft uitstekende contac ten met het legercommando", vertelt hij. „Via die weg zijn vier legertrucks met elk dertig solda ten voor de bewaking geregeld. Bij een andere plaza, eigendom van een steenrijke Indonesiër, staat zelfs een tank. Die zal wel twee of drie miljoen rupiah (500 of 750 gulden) per dag kosten." Ook Spaans zijn geruchten over Medans onderwereldbaas. Oio Panggabean, ter ore gekomen. „Hij heeft hier veel macht en je mag aannemen dat hij het leger heel veel betaalt." Andere bron nen zeggen dat Panggabean een verbond zou hebben gesloten met de Pemuda Pancasila en 'het apparaat'. Ze zouden plun deraars opzoeken en geroofde goederen afnemen. Woensdagavond bracht de commandant van de Indonesi sche strijdkrachten, generaal Wiranco, een bezoek aan Me dan. Terug in Jakarta verklaarde hij dat tijdens het geweld op Su matra geen doden zijn gevallen. In Medan zelf wordt beweerd dat zeker vijf mensen zijn om gekomen, onder wie een 24-ja- rige student en een 43-jarige man. Die laatste zou overigens aan een hartaanval zijn bezwe ken. Telecom-multinational Ericsson neemt intussen geen risico met zijn personeel in Noord-Suma- tra. Zo kreeg de Nederlander Maarten van Alphen te horen dat hij na een bezoek aan China niet meteen naar Medan mocht terugkeren. Eerst even afwach ten in Jakarta, luidde het con signe. Telefonisch bevestigt Van Alphen dat. „Die voorzichtig heid geldt trouwens voor alle internationale bedrijven die in Medan werkenzegt hij. Om de problemen in en rond de economisch belangrijke stad de baas te worden, heeft Suma tra's legercommandant Ismed Yuzairi van Wiranto bevel ge kregen bij onrust hard in te grij pen. Het dagblad Medan Pos meldde gisteren dat plunde raars voortaan ter plekke mo gen worden neegeschoten. Dat zal dan gebeuren onder leiding van brigade-generaal Sutiono. Vandaag wordt hij beëdigd als nieuwe politiechef van Sumatra. Hij heet een harde te zijn. De scheidende politiechef, Sambas, is in de ogen van zijn superieuren mogelijk te slap ge weest. „Het is opvallend dat de wisseling van de wacht plaats vindt temidden van deze golf van de geweld", meent pater Wiro, de Nederlandse consul in Medan. Anderzijds sluit de con sul een verband met de acties van studenten niet uit. „Er zijn klachten geweest over het poli- tie-optreden bij universiteiten. Zonder aanleiding zou traangas zijn ingezet." Tijdens de rellen maakten de studenten deze week in Medan pas op de plaats. Vandaag her vatten ze hun protest tegen de regering. Gisteren stonden op de campus van de Universiteit van Noord-Sumatra vijfhonderd islamitische studenten in de brandende zon leuzen in te stu deren. „Corruptie nee! Hervor ming ja! Allah is groot! Leve de Indonesische studenten! Leve het volk!" De geheel nieuwe dienstregeling vanaf 24 mei.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7