s A2000 dreigt commerciële zenders van kabel te halen Werkende 'gevangene' vecht voor zijn loon SB Binnenland Twee jaar cel in voor tongzoen onder dwang Officier eist boete na ontsnapping krokodil Jacht op paalzitrecord van Wim Alaerds ïmoederen in Charlois lopen >g op na neersteken jongetje ©AC 9 ME11998 hven in Roosendaal geschonden ndaal» Op de oude rooms-katholieke begraafplaats in ndaal zijn tenminste vijftig graven geschonden. De graf- ners zijn met grof geweld tekeer gegaan en hebben de gra- uidelijk lukraak uitgezocht. Over het gehele terrein zijn enen afgebroken, dekplaten verschoven en beelden ver- De verslagenheid op het Roosendaalse kerkhof was vrij- orgen groot. Nabestaanden kwamen kijken of de graven un familieleden er nog ongeschonden bijlagen. foto anp gerard van offeren s vogelvrij in de wei' Vossen bedreigen de beschermde weidevogels. De geza- |[ke natuurorganisaties zien daarom ook steeds meer de feaak om in weidevogelgebieden op vossen te jagen, heeft |eur Hosper van de natuurorganisatie It Fryske Gea gezegd, fas jagers en boeren neemt het aantal vossen, met name in torden, schrikbarend toe. Boeren en jagers verzetten zich ■de nieuwe flora- en faunawet die de Eerste Kamer 19 mei pdelt. Volgens de nieuwe wet is een vergunning vereist om tsen te mogen jagen. Het frustreert de boeren dat juist nu jeds meer tijd besteden aan natuurbeheer de vos hun werk jeniet doet. De vossen eten de bebroede eieren, jongen en felwassen weidevogels op, terwijl zij zelf geen natuurlijke Ben hebben. isje misbruikt en gewurgd ?nd» De 27-jarige Helmonder die heeft bekend dat hij een rVAsBp plaatsgenootje heeft gedood, heeft het meisje eerst seksu- r» Tsbruikt en het vervolgens gewurgd. Officier van justitie Bos ,(j jte dat gisteren bekend. Het misdrijf had plaats in de zomer *95. Het kind verdween op 10 augustus. Pas een halflater ar stoffelijk overschot teruggevonden in een natuurgebiedje ■ij haar ouderlijke woning. Deze week meldde de nu aange- fn verdachte zich vrijwillig bij de politie. Het bleek een be- e te zijn van de moeder. Na de vermissing heeft hij de )v lange tijd met raad en daad terzijde gestaan. Zowel een liater als een psycholoog gaan de man onderzoeken op zijn psvermogens. agse tasjesrover gepakt 6 S^ag De politie heeft een 19-jarige man aangehouden op inking van het plegen van meerdere gewelddadige tasjes- 1 in Den Haag. De man heeft inmiddels vier zaken bekend, brdt ervan verdacht dat hij op 12 april een 55-jarige vrouw pte wijze beroofde. De vrouw liep een gebroken schaam- op, haar echtgenoot had een steekwond in een hand. Vier a later werd een vrouw van haar fiets geduwd. Weer vier a later bezorgde de man een slachtoffer op het terrein van jekenhuis in Den Haag kneuzingen en bloedingen. Op 1 tak hij een 31-jarige Haagse terwijl zij zich verweerde. Op lvan de getuigenverklaringen werd een compositieteke- gemaakt. Aan de hand hiervan herkenden rechercheurs fet onderzoeksteam de man op het terrein van een zieken- bp 6 mei. Een speurhond heeft het gebruikte mes een dag teruggevonden. ld oorzaak zware aanrijding :dam» Een overstekende eend heeft gisteren een zware Ijding veroorzaakt op de Haarlemmerweg in Amsterdam. I de eend ter hoogte van de Radarweg overstak, maakte een jnobilist een uitwijkmanoeuvre. De auto daarachter moest p de rem, de motorrijder die volgde kon niet meer stoppen ed op de tweede auto in. Die klapte op zijn beurt op zijn {anger. Een van de auto's is total loss, de andere wagen en ötor zijn licht beschadigd. De motorrijder raakte zwaar ge- ervaller zonder succes ]am» De politie heeft gisteren een 25-jarige Hagenaar aan- ZIGKnden, die kort daarvoor tot twee keer toe een beroving had jegd. Ondanks het gebruik van grof geweld werd de overval- □Oemlgeen cent wijzer van. Bij de eerste overval liep het slachtof- b gebroken jukbeen op toen de verdachte hem in Schie- 30Hhet een pistool tegen zijn gezicht sloeg. Ongeveer zes mi- - nipt^voor z'^n aanhouding probeerde de Hagenaar in dezelfde '""4 nog een taxichauffeur te beroven. Door het signalement uj+gj Je taxichauffeur kon de politie de verdachte na een korte 'rvolging aanhouden. betesl slaande brand in supermarkt Peek» Een uitslaande brand heeft gisteren een supermarkt Desbeek en twee daarboven gelegen woningen volledig ver- Weté en brandweer schatten de schade op zeker vijf pn gulden. De technische recherche van de politie en de TiQenfweer zfln begonnen met-een onderzoek naar de oorzaak Ie brand. Kort na een inbraakalarm zouden de vlammen al 5!t dak van de winkel zijn geslagen. Volgens een woordvoer- an de brandweer is het vuur ontstaan in een rij winkelwa- ïl dials. a in d| HMG moet snel 3,2 miljoen gulden betalen De Amsterdamse kabelmaatschappij A2000 eist 3,2 mil joen gulden van Holland Media Groep (HMG). Als er op 17 mei nog niet is betaald, dan stopt A2000 met het door geven van de HMG-zenders RTL 4, RTL 5 en Veronica in Amsterdam en omgeving. Volgens de kabelexploitant is HMG het genoemde bedrag schuldig als vergoeding voor doorgifte. Over de betaling daarvan woedt al langere tijd strijd tussen A2000 en de commerciële omroepen. amsterdam anp dienst en voor een dienst moet je betalen. Zo niet, dan zijn de „Wij hebben lang genoeg ge- zenders niet meer te zien op de duld gehad en willen niet meer kabel", zei woordvoerder wachten. A2000 levert HMG een J. Simmens van A2000. De Am sterdamse kabelexpolitant gaat ervan uit dat HMG het bedrag gaat betalen. Het gaat om 750.000 gulden per jaar per zen der, gerekend vanaf 1 januari 1997. HMG is gisteren per brief op de hoogte gesteld van de op roep te betalen. Woordvoerder H. van der Veen: „Volgende week hebben onze directeur Porsius en de directie van A2000 een gesprek. De inzet is een schikking, want we willen niet op zwart." Over de redelijk heid van het geëiste bedrag wil Justitie heeft vertrouwen in betaling Abbas den haag anp Justitie heeft er vertrouwen in dat Fouad Abbas Abdullah, een van de 'kroongetuigen' in de Hakkelaarzaak, zijn transactie van 1,8 miljoen gulden volledig en op korte termijn afbetaalt. Op grond van de overeenkomst die het openbaar ministerie eer der met hem sloot, had Abbas voor 1 september 1997 het hele transactiebedrag al aan Justitie moeten betalen. Maar justitie heeft het volledige bedrag nog steeds niet binnen. Dit bleek gisteren uit ant woorden van minister Sorgdra- ger van justitie op Kamervragen over deze kwestie. In eerdere gesprekken met de behande lend officieren van justitie, Teeven en Witteveen, heeft Ab bas al aangegeven dat hij het geld moeilijk kon opbrengen door persoonlijke omstandighe den. Eén van die omstandighe den was dat hij van april 1997 tot eind december van dat jaar in Groot-Brittannië vastzat, om dat België om zijn uitlevering had gevraagd. Het openbaar ministerie heeft volgens Sorgdrager toen beslo ten om enige tijd aan te zien of er betalingen zouden plaats hebben. Die zijn inderdaad ge daan, zei de bewindsvrouw gis teren. Sorgdrager: „Sinds 1 sep tember 1997 zijn vier betalingen door justitie Amsterdam ont vangen en is 1.332.530 gulden voldaan." Sorgdrager zegt dat wanneer Abbas toch niet alles betaalt, het openbaar ministerie in Amsterdam alsnog kan be sluiten om hem te vervolgen. Abbas sloot de overeenkomst met justitie in Amsterdam, om zijn eigen vervolging te voorko men. Als 'kroongetuige' legde hij gedetailleerde, zeer belas tende verklaringen af tegen de Hakkelaar en diens compaan. Mede door de verklaringen van Abbas en van de andere 'kroon getuige' Karman veroordeelde het hof in Amsterdam hen eind januari tot respectievelijk 5,5 en 3,5 jaar cel, wegens omvangrijke handel in hasj. moordrecht» Het grootste monopoly-spel is gisteren in Moordrecht in gebruik genomen. Het spel is ge heel gelegd in marmoleum en meet zestien bij zestien meter. De tekst en afbeeldingen zijn gelijk aan het originele spelbord uit 1935. Het bord ligt in de binnentuin van een reclamebureau. De eigenaren willen met dit bord niet alleen hun relatie met de vastgoedmarkt tot uitdrukking brengen, maar ook hun voorlief de voor spelletjes. foto anp Raymond rutting soltau anp Wie zit langer op een paal dan de Nederlander Wim Alaerds? De 25-jarige Gelderlander ves tigde vorig jaar in het Noord- Duitse Soltau met 1.224 uur of tewel 51 dagen een wereldre cord. De beroepsmilitair doet dit jaar vanaf 22 mei weer mee, samen met ruim vijftig deelne mers uit Europa, de Verenigde Staten en Zuid-Amerika. Alaerds begon vorig jaar op 1 mei en bleek op 21 juni over verreweg het beste zitvlees te beschikken. Hij voerde een wa re titanenstrijd met zijn laatst overgebleven tegenstander, de Duitser Holger Sporleben, die met hartverscheurende schla- germuziek zijn concurrent 'plat probeerde te krijgen'. Alaerds, beroepsmilitair, sloeg terug met genadeloze house. Sporleben moest onverwacht opgeven omdat hij zich in een rustpauze had verslapen. Een dag later vond ook Alaerds het welletjes. De palen waarop bei de matadoren hadden gezeten, mochten ze mee naar huis ne men. Tijdens de uitputtingsslag krijgen de deelnemers driemaal daags voedsel aangereikt: maal tijden op basis van een uitge kiend dieet met weinig calorie- en, vet en zout. Om de twee uur mogen zij de benen strekken, naar de wc of douchen. Slapen gebeurt op de paal: twee meter veertig boven het maaiveld op een houten vlak van veertig bij zestig centimeter. Ook dit jaar is het Heidepark Soltau weer de plaats voor de wereldkampioenschappen. De tegenstand is groter gezien het veel grotere aantal deelnemers; vorig jaar begonnen er maar tien aan de duurzit. GPD Geassocieerde Pers Diensten HMG geen uitspraak doen, om dat het bedrijf eerst wil weten hoe het bedrag is samengesteld. Vorige week zagen TMF en TV10, onderdeel van de Arcade Media Groep, zich na een uit spraak van de rechter gedwon gen om voor de doorgifte te be talen. Dat bedrijf gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechter. A2000 is één van de grootste kabelexploitanten in Nederland, met 500.000 aansluitingen in en rond Amsterdam. 'FNV en CNV verkwanselen belangen van NS-personeel' in Leeuwarden die zijn aange sloten bij FNV en CNV zich hebben uitgesproken tegen de vorming van Noord Ned. Ken nelijk laten de beide bonden zich aan deze uitspraak niets gelegen liggen." De kritiek van de FSV is dat de andere bonden zich voor het karretje van NS laten spannen. „NS lopen met deze plannen veel te snel van stapel. De spoorwegen proberen met mi nister Jorritsma lot een akkoord te komen. Het komt NS prima uit als de bonden hierin mee gaan. Dat is een mooie manier om de politiek gunstig te stem men. Maar wij vinden dat eerst de Tweede Kamer moet spre ken. En het parlement moet we ten dat het spoorwegpersoneel, nota bene de ondernemings raad van NS incluis, zich in de ze plannen niet kan vinden. FNV en CNV zijn met NS een werkgarantie overeengekomen voor spoorwegpersoneel dat eventueel overtollig naar schat ting tien banen raakt als Noord Ned er komt. Omdat de FSV zich absoluut niet in de plannen kan vinden, liet zij bij deze be spreking verstek gaan. Dat een stakingsactie deze werkgarantie op het spel zet, vindt FSV'er Hardenveld onzin. groningen koos bijlsma De verklaring van FNV en CNV dat zij zich distantiëren van de stakingsactie die voor komende maandag wordt voorbereid door de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV), laat voor zitter Gerben Hardenveld tame lijk onberoerd. Als het maandag op de noordelijke stations tot actie komt, verwacht hij een grote actiebereidheid. Met na me op het station in Leeuwar den, waar het aantal FSV-leden de overhand heeft, gaat hij er van uit dat de leden van FNV en CNV onder het spoorwegperso neel zich bij hun FSV-collega's zullen aansluiten. Het treinver voer in Noord-Nederland met een uitstraling naar andere re gio's wordt die dag in dat geval ernstig ontregeld. Hardenveld verwijt zijn colle gabestuurders van FNV en CNV, dat zij de belangen van hun le den, die werkzaam zijn bij de Nederlandse Spoorwegen ver kwanselen. „De beide bonden hebben meer leden bij de bus organisaties. Waarschijnlijk zien zij wel perspectief voor deze mensen als het Noord Ned het bus en treinvervoer in het noor den van het land overneemt. Maar vergeet niet dat ook de le den van het spoorwegpersoneel den haag gpd Een 46-jarige man heeft ook in hoger beroep twee jaar celstraf gekregen wegens het geven van een tongzoen. Want, zo oor deelde de strafkamer van de Hoge Raad gisteren in Den Haag, iemand die een ander on der dwang een tongzoen geeft, maakt zich schuldig aan ver krachting. Het gerechtshof in Den Haag veroordeelde de da der in 1996 ook al tot twee jaar cel. Die straf is gehandhaafd. Het voorval had plaats in Spijkenisse in oktober 1995. De man drong toen een huis bin nen en gaf de bewoner ervan te gen zijn wil een tongzoen. Het slachtoffer voelde zich zo be dreigd doof de man dat hij bij de politie aangifte deed wan aanranding. De twee mannen kenden elkaar van een boor- platform. De hoogste strafrech ter stelt in zijn arrest de vraag of een tongzoen wel op één lijn kan worden gesteld met het on gewenst met penis of vinger binnendringen van het lichaam. De Hoge Raad geeft zelf het ant woord: „Ook ogenschijnlijk minder ernstige vormen van binnendringen van het lichaam met een seksuele strekking kun nen immers als een ingrijpende aantasting van de lichamelijke integriteit worden ervaren en kunnen even kwetsend zijn als gedwongen geslachtsgemeen schap". De procureur-generaal bij de Hoge Raad had het rechtscollege geadviseerd het vonnis van het gerechtshof op dit punt te vernietigen. De Hoge Raad heeft deze conclusie naast zich neergelegd. dordrecht anp Ieder weldenkend mens be grijpt dat het niet veilig is om thuis een krokodil te houden tussen een paar houten schotjes, meent de officier van justitie. Maar volgens de advo caat van de eigenaar is er niets aan de hand. Het dier is niet buiten de woning geweest en de 27-jarige eigenaar heeft keurig de aanwijzingen van de kroko- dillenverkoper opgevolgd. Voor de rechtbank in Dordrecht eiste de officier van justitie duizend gulden boete tegen de 27-jarige Numansdor- per, die in augustus 1995 onvol doende zorg zou hebben gedra gen voor zijn krokodil, een bril- kaaiman. Nadat de man eerst in 1996 door de kantonrechter in Oud-Beijerland werd veroor deeld tot een boete van duizend gulden, ging hij in beroep. De politierechter wist niet wat hij met de zaak aan moest en ver wees die door naar de recht bank. De man kocht het dier van nog geen meter in augustus 1995 bij een dierenwinkel in Schiedam. Hij maakte een soort hok door een deel van zijn ka mer af te schermen met houten schotten. Een dag na de aan koop ontdekte hij dat de kaai man uit zijn hok was ontsnapt. Het baasje alarmeerde de poli tie die onmiddellijk een zwein- verbod afkondigde en een grootscheepse zoekactie op touw zette. Uiteindelijk bleek het dier al die tijd in een kast in de kamer te hebben gezeten. Officier van justitie Strack meende dat de beslissing van de kantonrechter de juiste was. „Ieder logisch denkend mens begrijpt dat het onvoldoende is wanneer je een krokodil af schermt met een paar houten schotjes." Niet alleen had de ei genaar het dier op een onveilige manier gehouden, ook had hij de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) van zijn woon plaats overtreden. Die bepaalt dat het verboden is gevaarlijke dieren te houden. Raadsvrouw Hoogerwerf be pleitte vrijspraak. Zij meende dat de kaaiman onschadelijk was gebleven omdat het dier de kamer niet was uitgeweest en ook niet uitkon. Bovendien had de man alle aanwijzingen van de verkoper opgevolgd. De APV is volgens de advocate in strijd met het Wetboek van Strafrecht en hel Verdrag voor de Rechten van de Mens en moest onver bindend worden verklaard. Uitspraak op 19 mei. poederen zijn hoog opge- lin de Rotterdamse wijk js na het neersteken afge- wisdag van een 9-jarig e in de Zuidhoek. Bewo- ■feigen het heft in eigen |e nemen en zelf drug- ^n te ontruimen. Het B&ertje wilde een fietsslot fr'en dat een 28-jarige M^d weggegooid. De man Bet slot weg en stak het IJnet een mes in de borst, ■getje is inmiddels weer uit het ziekenhuis. Ver- jk is wel een van zijn eraakt. der, die volgens de poli- sch niet in orde is, kon het incident in een wo- de Zuidhoek worden uden. Volgens bewo ners betreft het een drugspand waar al geruime tijd klachten over zijn. De deelgemeente Charlois en de politie zijn op de hoogte van de problemen maar kunnen niet veel uitrichten, zo werd deze week duidelijk op een overleg tussen bewoners, politie en gemeente. Het pand is eigendom van de beruchte Rotterdamse huisjes melker Engel. De man heeft en kele honderden panden in de oude Rotterdamse buurten. Een deel van de panden is verhuurd aan drugshandelaren. Gisteren stond hij daarvoor terecht voor de rechtbank in Rotterdam. Hij wordt onder meer verdacht van medeplichtigheid aan drugs handel. Het pand aan de Zuidhoek is, zoals zoveel panden van Engel, verdeeld in kamers die allemaal apart worden verhuurd. „Er is pas een inval geweest in het pand en niet is gebleken dat er in drugs werd gehandeld. En dan kunnen we niet veel doen. we kunnen niet zomaar huizen sluiten of mensen oppakken", aldus politiechef Melsen. Actievoerster Anni Verdoold, die in haar eigen wijk Spangen al jarenlang strijd tegen drugs overlast, vindt het niet verstan dig als de bewoners zelf de drugspanden in de wijk gaan ontruimen, zoals menigeen wil. „Het is levensgevaarlijk. Het is niet meer zo dat het met een knuppel of een stuk hout kan. Deze gasten zijn bewapend met messen en pistolen. Laten we voorkomen wat er in Spangen is gebeurd. Daar zijn aan beide kanten gewonden gevallen." leek peter blom Het is uniek: een voormalige autodief en inbreker die officieel pas half juli dit jaar zijn strafperiode volledig heeft uit gediend, stapt deze week op aanraden van de reclassering een uitzendbureau binnen en krijgt meteen een baan. Woensdag is hij al begonnen bij een bedrijf in Groningen. Maar de verdien sten blijken problematisch te zijn. Wie heeft daar recht op? Ik, zegt de werkwillige veroordeelde, die sinds kort onder Elektronisch Toezicht (ET) staat. Wij, zegt justitie. De betrokkene, een 40-jarige ex-zee man, kwam eind 1996 de goede vrouw tegen. Hij besloot schoon schip te ma ken. Samen met zijn nieuwe partner meldde hij zich op het politiebureau in Groningen, bekende alles en werd, ook al omdat hij al eerder in de fout was gegaan, meteen ingesloten en vervol gens stevig veroordeeld. Nu ondergaat hij het laatste staartje van zijn straf, dat tot deze week be stond uit dagdetentie in Groningen, in feite een praktijkgerichte voorberei ding op de terugkeer in de maatschap pij, en het nog steeds van kracht zijnde ET: hij verblijft, afgezien van die dag detentie nu dus vervangen door werk, thuis en mag zich daar in principe niet verder dan vijftig meter van de tele foonaansluiting verwijderen. Anders begint er iets te piepen in de ET-cen- trale in Rotterdam. De mededeling van de Penitentiaire Inrichting Groningen (PIG) waar dag detentie onder valt dat de man zijn volledige salaris tot half juli zou moe ten inleveren, veroorzaakte deze week diepe frustratie bij de voormalige zee man en zijn partner, met wie hij eind vorig jaar in de strafinrichting Norger- haven in het huwelijk is getreden. De vrouw (39, moeder van vijf kinderen) werkt als schoonmaakster, er is dus een inkomen en daarom zou de man honderd procent worden gekort. Hijzelf: „Nu heb ik de kans en nu mag ik geen verantwoordelijkheid dragen voor mijn eigen gezin. Maar ik woon wel thuis, mijn vrouw maakt kosten voor mij die justitie niet vergoedt." „Het is een principekwestie", vervolgt de man die zijn voornemen om, zoals hij het uitdrukt, 'voortaan huisje, boompje, beestje te doen' gedwars boomd ziet. Omdat de regelgeving rond het ET, in feite nog steeds een justitieel experi ment, grotendeels ontbreekt, zou voor de man hetzelfde gelden als voor een 'inpandige' gedetineerde, zo meende men aanvankelijk bij de PIG. Inmid dels wordt er al iets anders over de kwestie gedacht. Ruud Boelens, ET-co- ordinator van Reclassering Nederland, heeft contact opgenomen met het mi nisterie van justitie en daar wordt bin nenkort de knoop doorgehakt. Boelens neemt aan dat de man straks recht heeft op een bedrag dat overeenkomt met het minimumloon voor een al leenstaande. Het snelle succes op de banenmarkt heeft niet alleen justitie en de reclasse ring enigszins overrompeld. Ook voor het uitzendbureau, de Groninger vesti ging van Unique Nederland, was het deze week even slikken. Intercedente Agnes Baas - 'hij liet zich van de goede kant zien en wij gunnen hem graag een kans' - en Unique Nederland-di recteur Eva de Boer, die niet eerder met ET-werkers werden geconfron teerd, zijn niet meteen bereid om het salaris blindelings op de rekening van justitie te storten. Niettemin ziet het ernaar uit dat het uitzendbureau tot half juli toch een contract met de PIG moet afsluiten. „Maar daar gaan we eerst nog eens met meneer over praten", zegt De Boer. „De belangen van de medewer kers staan bij ons voorop."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5