'oevluchtsoord voor topsporters doodzonde Vriendelijk beleid WILLEM SCHOUTEN ILLEM SPIERDIJK ou kranten. iingeT aco. Parel van de iterranée, woonoord van ijken. Nergens ter wereld \op3,5 vierkante kilometer \r scènes van James Bond- ls opgenomen. James houdt Ivan een gokje en verkeert Ig in g°ed geconserveerd \lschap. En dat is ruim manden in het prinsendom de familie Grimaldi. Voor one stervelingen is minder Alleen miljonairs mogen wonen. Tenzij je in het rijk deMonegasken geboren en je dus vanzelf tenen gaat erven, je exclusieve gemeenschap nt tegenwoordig een groep •ngewoon 'Hollandse ms. Jongens met flinke Iisarmen, voetbalknieën of '.pakken. Topsporters dus. 'te verslaggevers Willem tuten en Willem Spierdijk \ten er enkele op in hun '.de vaderland'. En troffen optanten onder de ZATERDAG 9 MEI 1998 Van de topsporters waren de coureurs Clay Reggazzoni en Ronnie Petterson, met in hun spoor golfer Seve Ballesteros het eerst in Monaco. Uit de tennisgroep ging Björn Borg in 1974 voorop; zijn manage mentbureau IMG zag er voldoende reden in om er meteen ook een kantoor te vestigen. Sindsdien verhuisden tientallen sporters naar het prinsdom aan de Cöte d'Azur, waar het klimaat aangenaam is en het percentage inkomstenbelasting 'nul'. Wie in Monaco wil wonen, moet in elk ge val aan twee voorwaarden voldoen: geld hebben (minimaal 500.000 franc) en gezond zijn. En wie toevallig tot de mondiale ten- nistop behoort, stevig kan doorfietsen, of een Formule 1-wagen bestuurt, wordt dis pensatie verleend met betrekking tot de der de voorwaarde: er daadwerkelijk aanwezig zijn. Dat vriendelijke gebaar komt voort uit het feit dat Monaco gebaat is bij de registratie van bekende sportmensen als Marco van Basten, Frank Rijkaard, Boris Becker (die in zijn loopbaan alleen al aan prijzengeld 50 miljoen gulden ophaalde), Goran Ivanisevic (33 miljoen), Richard Krajicek (14 miljoen), Paul Haarhuis (11 miljoen), Jan Siemerink (6 miljoen), John Whitaker, Merlene Otty, Sergei Bubka, Alberto Tomba, Jacques Ville- neuve, Mika Hakkinen, Jos Verstappen en Mario Cipollini. Het verschaft het prinsdom het mondaine imago, waar jaarlijks miljoe nen toeristen op af komen. Voor niet sportieve inwoners zijn de auto riteiten streng. Wie zich bij de politie meldt voor het verlengen van z'n verblijfsvergun ning, moet in elk geval ook zijn elektrici teitsrekeningen bij zich hebben. Op die ma nier wordt gecontroleerd of het niet om een 'papieren' verblijf gaat. Daar hebben de 'in woners' die bang zijn op deze manier tegen de lamp te lopen, wat op gevonden: ze zor gen er met behulp van een tijdschakelaar voor dat er in de woning regelmatig stroom wordt verbruikt. Toch gebeurt het regelmatig dat er na een controle - de eerste na een jaar, daarna om de drie jaar - ingegrepen wordt. Het bank saldo van een bewoner blijkt niet toereikend of hij is er simpelweg te weinig. Hoeveel mensen jaarlijks over de landsgrenzen wor den gezet, willen do«autoriteiten niet prijs geven. „Voor tennissers zijn ze hier coulanter", vertelt Stephen Kennedy, financiële man van Borgs bureau IMG. „De politie begrijpt ook wel dat de spelers acht maanden per jaar op reis zijn en hier dus minder vaak kunnen verblijven." Toch wordt ook van de tennissers ver wacht, dat ze een aantal weken per jaar in het prinsdom verblijven. „Als de autoritei ten het niet vertrouwen, informeren ze bij de conciërge van een flat of een speler wel eens wordt gesignaleerd, of er wordt ge vraagd bij de tennisclub of iemand er wel eens wordt gezien", vertelt Kennedy. „Daar om zeg ik tegen onze klanten dat ze beter niet naar Monaco kunnen komen als ze er niet echt willen wonen, want het is geen grap. Er wordt echt gecontroleerd." Voornaamste reden dat de sporters in Monaco een woning hebben is natuurlijk het feit dat zij geen inkomstenbelasting be talen. Dat voordeel geldt overigens niet de 12.000 Fransen die in het mini-staatje wo nen. Op grond van een verdrag tussen Monaco en Frankrijk zijn zij belastingplich tig (in Frankrijk). De belangrijkste inkomstenbronnen van het prinsdom zijn de BTW, de toerisme-in- dustrie en het casino. De belastingvrijdom in Monaco betekent overigens niet dat de sporters geen cent be lasting betalen. In veel landen wordt er een percentage van het prijzengeld ingehouden; in Duitsland is dat 31 procent, in Groot-Brit- tanië 23 procent. Ondanks de verhuizing naar de Cöte d'A zur willen de belastingen van het 'thuisland' nog wel eens moeilijk doen. De Duitse fiscus geloofde aanvankelijk niet dat Boris Becker niet meer in Duitsland woonde. Becker heeft zich inmiddels ook in Florida geves tigd en bezit geen woning meer in zijn ge boorteland. De Nederlandse belastingdienst zat een paar jaar geleden Jacco Eltingh op zijn huid. „Ik kreeg een woonplaatsonderzoek. Ik denk dat ik er van de Nederlandse tennis sers gewoon uit ben gepikt." Hij verstopte zich ooit in een supermarkt voor een belas tinginspecteur. „Dat was een slopende pe riode. Je voelt je niet op je gemak. Je mag best in Nederland zijn, maar je voelt je be- De belastingdienst wilde ooit voor de Da- vis-Cupwedstrijd tegen Verenigde Staten in Rotterdam de Nederlandse tennissers spre ken die in Monaco woonden. Eltingh: „Ze zijn er nu allemaal, moeten ze hebben ge dacht. Maar die actie is niet doorgegaan. De tennisbond wist de belastingdienst ervan te overtuigen dat onze concentratie voor de wedstrijden er sterk onder kon lijden. Uit eindelijk heb ik zwart-op-wit de erkenning gekregen dat ik in Monaco woonde." Monaco, parel van de Méditerranée. Hier laten ook de topsporters hun miljoenen baden in weelde. Uitrusten in Monaco |was een van de eerste be- migr anten in :o, Appollonius Konijnen- jDe Haagse voetbalmake- j voormalig manager van van Basten en Frank ird, en levensgenieter er sinds 1986. Ja, hij tf van de glamour, omarmt leven met heel zijn r er is toch van een ze- wenning sprake en bo- i is Monaco - vindt hij - ïerwat het geweest is. „Er s een McDonald's. Dat tieen paar jaar geleden on gaar geacht. Echt een rtde vond men dat." hij kwam, woonde hij in Jfde appartementencom- i Boris Becker en Jody kter. Zijn 'meisje' gaat tot l van vandaag gymen hirley Bassey. Konijnen cent ze, de groten der aar- |Ve hebben een tijdje een jirant gehad op de boule- Jbij het strand. Daar zat -Delon dan een hapje te ïkbij Marco en Frank. Die caanse komiek kwam ook ;s. Die man wiens e hebben neergeschoten, ID Cosby, inderdaad." I gezegd, het gaat bergaf- |s met Monaco volgens Ko- Iburg. „In 1992 is er een |ie geweest nadat ze in Ita- actie 'schone handen' van die maffe magi- Veel mensen die geld Monaco brachten, kwamen problemen, en bleven dus pet is niet meer echt het- geworden. Er is nu die s en zo'n enorme su- Jtkt. Alle kleine exclusieve ptjes die de sfeer mede zo [den in Monaco kwamen r in de moeilijkheden, fonde. Het is nog wel ge- jhoor. Er is een groep van |)0 Nederlanders van onze p waarmee we elke vrijdag samenkomen en gaan Best wel lachen. Hoe- I tegenwoordig net zo lief pet een whisky* t je in mijn Pet bed op rol. Je word al- pl wat ouder, hè." We schrijven het jaar 1297. Ene Frangois Grimaldi kleedt zich in een habijt van een Fran ciscaan om met enige list en bedrog plus wat hulp van handlangers een fort op een rots aan de Middellandse zee te veroveren. Het lukt. Het is meteen de laatste keer dat de Gri- maldi's iets aan of op hebben met de monni kenorde van Franciscus. De helft van je be zittingen aan de armen geven heeft als le vensfilosofie nooit meer echt post gevat aan de boorden van de Middellandse zee. Vasthoudend zijp de Grimaldi's wel. Vele conflicten en net even meer dan 700 jaren la ter is Monaco nog altijd familiebezit, en zelfs een zelfstandige staat. Er wonen nu 35.000 mensen op de 3,5 vierkante kilometer rond het fort op die rots. Dat is nu allang een weelderig paleis geworden en versierd met het nodige bladgoud. Net als het prachtige casino, de lokale toeristenattractie nummer één. Allemaal gegevens waar de inwoners van het prinsdom prat op gaan. Een stuk bescheidener zijn de Monegas- ken over de aanwezigheid van vele tientallen sport- en filmsterren in hun selecte gemeen schap. In Hollywood valt er op elke hoek van de straat een plattegrond te kopen met de precieze locatie en de adressen van alle film sterren er op. Hier in Monaco willen ze de mystiek liever zo veel mogelijk intact hou den. Gegevens over beroemdheden zijn bij na niet te krijgen en ook de telefoonboeken zijn beveiligd. Ze zijn namelijk niet op alfa betische volgorde gerangschikt, maar op straat. Vedetten-complex Jan Siemerink vindt het wel prettig zo. De tennisser uit Rijnsburg loopt niet te koop met zijn roem en wordt het liefst ook niet door handtekenihgenjagers achterna gezeten tot bij zijn voordeur. Niet dat hij daar in dit nieuwe appartementencomplex Seaside Pla za echt bang voor hoeft te zijn. In dit com plex, in het nieuwe deel van het prinsdom dat Fontvieille heet, huizen grotere vedetten voor hen die willen wandelen in de voetstap pen van de VIP's. In de jaren zeventig is be gonnen met de aanleg van deze polder, die het mini-staatje iets meer ruimte verschaft. Nu wonen de grote jongens van de Formule 1 er, zoals Jacques Villeneuve en Jos Verstap pen, en ook voetbalidolen als Marco van Basten en Frank Rijkaard. De Seaside Plaza is een pompeus gebouw waarin vrijwel alle appartementen uitzicht hebben over de diepblauwe Middellandse Zee. Jan Siemerink woont er een paar verdie pingen onder Verstappen, die het een must vindt onder zijns gelijken te wonen. „Het is belangrijk om de andere coureurs te ont moeten. Als we hier zijn, gaan we vaak met collega's eten." Verstappen, die zegt zes maanden per jaar in Monaco te verblijven, heeft het er naar z'n zin. „Het klimaat is goed, het is er schoon en veilig, op iedere hoek van de straat staat een politieman." Een probleem... Jan Siemerink op het balkon van zijn appartement. „In Monaco kun je nog leven zoals je overal zou moeten kunnen leven." foto willem spierdijk Dat laatste argument noemt Siemerink, die er geen punt van maakt zijn optrekje even te laten zien, ook. Opmerkelijk, die voorkeur bij de sporters voor zo'n groot politieapparaat. In het prinsdom (35.000 inwoners) werken 400 agenten. Ter vergelijking: in badplaats Katwijk (40.000 inwoners) zijn dat er 35. „Als je op je scootertje vergeet om richting aan te geven, word je meteen aangehouden", vertelt Siemerink lachend. „Irritant? In tegendeel. Dat is juist prachtig. Als je het vervelend vindt, ga je toch ergens anders wonen." De tennisser vindt niet dat hij zichzelf daarmee wel heel ver buiten de 'gewone we reld' plaatst. „Vind jij het zo fijn dan als er op elke hoek van de straat zwervers je aanklam pen? Dat is toch eigenlijk ongewoon. Hier kun je nog leven zoals je overal zou moeten kunnen leven." Duur optrekje Siemerink's appartement dan. Hoe leeft de tennisster? Het uitzicht is er fenomenaal, maar groots is het verder nauwelijks te noe men. De Rijnsburger bezit twee kamertjes, die zijn ingericht met pastelkleurige meubel tjes die hij uit het vertrouwde Nederland heeft laten overkomen. Knus zeker. Mon dain? Nauwelijks. Zalig is wel het grote terras met uitzicht op zee, de enorme binnenplaats van het complex en het aanlokkelijke zwem bad. Maar tijdens ons bezoek komt er elke vijf minuten met veel geweld een helikopter over. Niet echt lekker, zo'n bulderbaan. „Ach, je hebt er nu last van omdat je op het balkon staat. Als de ramen dicht zijn valt het wel mee. En: ik ben wél in zeven minuten in Nice met de heli...! Sneller en ook goedkoper dan de taxi." Hoeveel huur de Rijnsburger maandelijks moet overmaken, wil hij niet vertellen. Maar een blik in de etalage van de plaatselijke ma kelaar leert, dat het toch minstens 3500 gul den moet zijn. Een meer dan modaal maand salaris in Nederland, heel gewoontjes in Monaco. Maar je hebt er natuurlijk wel een prachtig casino, snelle auto's, veel Michelin- sterren bovenaan de menukaart en een hoop glamour mee voor de deur. Of niet, Jan Siemerink? „Ach. Een auto vind ik hier maar onhandig. Ik heb een scootertje. Ik ben geloof ik één keer naar het casino geweest. Alleen om even te kijken. Gokken? Nee, dat vind ik zonde. En eten. Dat hotel naast het casino is wel heel erg goed maar het liefst gaan we als we hier zijn bij Le Texan eten. Gewoon eenvoudig Tex-Mex eten. En gezellig zitten." Siemerink's gebrek aan gevoel voor glamour is bijna ontnuchterend. Hij blijkt niet de enige, 's Avonds is - vanwege het fameuze graveltoernooi van Monte Carlo - niemand van de Nederlandse kolonie aanwe zig in het casino of in een van de exclusieve restaurants in het centrum. Ze zitten alle maal bij Le Texan. Siemerink, Eltingh, Schal ken en hun coaches zijn er. De complete Zweedse Davis-Cupploeg banjert ook binnen en even later stapt zelfs glamourboy André Agassi met zijn coach Brad Gilbert door de Eltingh heeft wel een verklaring voor de populariteit van Le Texan. „Het was een openbaring voor Monte Carlo dat zoiets Andere Nederlanders hebben de weg naar het Ambiance Café wel gevonden. Gerrit bijvoor beeld, die zich fiscaal vluchteling noemt, en kampt met een serieus probleem: welke heli kopter moet hij aanschaffen? Kijk, dat zijn de dilemma's die we bij ingezetenen van Monaco verwachten. Neem nou Willem, die werkt op een zeiljacht van een Parijse kunst handelaar die niet van zeilen houdt. „Hij laat nu een nieuwe boot bouwen, van 80 miljoen dollar." „Allemaal zwart geld", bromt Gerrit. Maar dat maakt Willem niet uit, hij hoopt kapitein op het schip te worden, ook omdat hij dan een half miljoen netto per jaar gaat verdienen. „Dat doe ik een paar jaar en dan ben ik bin nen." De tennissers die we spreken zijn nauwe lijks op dit soort extravagants te betrappen. Van Haarhuis is bekend dat hij ergens in Monaco een Porsche en een Range Rover in de garage heeft staan. Helaas, hij is er even niet. Wimbledonwinnaar '96 Richard Krajicek dan. Die durft na enig aandringen wel toe te geven dat hij 'ooit' met volle teugen genoten heeft van het goede leven in het prinsendom. „Toen ik pas in de tour begon en hier kwam wonen heb ik er echt van genoten. Vooral die snelle auto's dan. Rijden in een Ferrari, dat wil toch iedere jonge jongen?" Krajicek is bekeerd. „In het begin kijkje hier je ogen uit, maar heel snel word je er ook blasé van. Al die Ferrari's, al die rijke mensen. Dan ga je uitzoeken wat echt van waarde is. Nu is dat mijn gezin. Dus ga ik hier ook weg uit Monaco. Dat kost (belastingjgeld, maar dat heb ik er voor over." Eltingh, inmiddels al terug in Nederland, concludeert iets soortgelijks. „Het belangrijk ste gemis in het leven van een tennisspeler is zijn familie, zijn vrienden. Omdat je altijd on derweg bent en dan ook nog eens aan de an dere kant van Europa woont loop je het grote risico vriendschappen onherstelbaar te be schadigen. Het contact met mijn vader en moeder, mijn zusje en vrienden en kennissen heeft zes jaar op een waakvlammetje gestaan. Ik weet niet of je dat nog kunt herstellen als je nog veel langer weg blijft.'" kwam. Voor het eerst een zaak waar je van een normale kaart kunt bestellen, waar het ge zellig is. Waar je niet opgeprikt hoeft te zit ten." Honderd meter verder, aan dezelfde rue Suffren Reymond (hier kunt u ook uw Ferrari bestellen), is pas het Ambiance Café geopend. Een Nederlandse bar waar frikadellen en kro ketten te krijgen zijn. De frites wordt er geser veerd met originele Nederlandse mayonaise. Het lijkt Benidorm wel. Dat is de sporters toch blijkbaar ook te banaal. Want eigenaar Angelo klaagt dat hij nog nooit een topsporter over de vloer heeft gehad. „De tennissers, Van Basten, Rijkaard, ik heb ze hier nog nooit gezien. Die jongens lusten toch óók wel een frikadelletje of een kroketje?"

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 49