ZATERDAGS t BIJVOEGSEL dsilia lonkt naar overwinning Frans en Engels scoren het hoogst 7 i ZATERDAG 9 MEI 1998 i door MARTIN HERMENS door HANS JACOBS Niet minder dan 772 liedjes zijn al tijdens het songfestival ten gehore gebracht. Daarbij zijn 29 verschillende talen uit 35 landen ge bruikt, waaronder ook het exotische Reto-Ro- maans (Zwitserland) en het Bretons (Frankrijk). Elf talen hebben winst opgeleverd, maar de ba- bylonische spraakverwarring ten spijt zijn er maar twee talen die echt scoren: Frans (15 over winningen op 141 liedjes) en Engels (14 zeges op 91 bijdragen). Het Nederlands is goed voor 3 songfestivalsuccessen, hetgeen de derde plaats in de talen-toptien oplevert. Teach-In zong in 1975 in het Engels; er zijn in de loop van de ja ren elf landen geweest die liedjes in die taal pre senteerden. Tegenwoordig mag alleen nog in de eigen landstaal worden gezongen. Voor Zwitser land, dat vijf talen heeft gebruikt, is dat overi gens een rekbaar begrip. GRIEKENLAND heeft het songfestival nog nooit gewonnen. De hoogste klassering die de Grieken ooit hebben bereikt is de vijfde plaats. Ook dit jaar zullen de Grieken niet winnen. Waarom? In 42 jaar songfestival heeft een land dat als tweede mag zingen nog niet gewonnen. Ook Spanje, dat al sinds 1969 geen overwinning meer heeft be haald, is volgens de statistieken kansloos. Dege nen die als vierde mochten zingen hebben ook nog nooit een prijs gekregen. De meeste win naars (43,5 procent) komen uit de groep landen die in het laatste deel aan de beurt zijn. Het slot lied won al zes keer - tegen het openingslied drie keer. De jury onthoudt die bijdragen kenne lijk het beste. Wat dat betreft zit Edsilia Rombley in ieder geval goed, DE BRITSE PRESENTATOR TERRY WOGAN gaat er altijd speciaal voor zitten. Hij kan een home risch gelach niet onderdrukken wanneer Cyprus traditioneel haar twaalf punten aan Griekenland geeft, en de 'votes from the jury in Athens' omge keerd naar het bevriende eilandstaatje in de Middellandse Zee gaan. Niet minder dan acht keer kregen de Grieken sinds 1981 van Cyprus het volle pond, twee keer gingen er tien punten naar het broedervolk. Politiek en songfestival zijn niet te scheiden. Nederland heeft ook zo zijn voorkeuren: Frankrijk, (Franstalig) België, Israël en Zwitserland hebben altijd wel op punten uit Hilversum kunnen rekenen. Op onze beurt krij gen we meestal punten van Frankrijk, Ierland en Israël. Groot-Brittannië en België stemmen bij voorkeur niet voor Nederland. IN DUBLIN houden ze vanavond de billen weer dichtgeknepen. Het is leuk dat songfestival win nen, maar de Ierse televisie RTE moet er even niet aan denken. Met vier overwinningen in de laatste zes jaar (1992, 1993, 1994 en 1996), en zeven in totaal, is Ierland de succcesrijkste deel nemer aan het liedjesfeest. De organisatie van het festijn laten de Ieren gezien de hoge kosten graag aan een ander land over. Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk wonnen elk rijf keer, maar het laatste Franse succes dateert al weer van 1977 (Marie Myriam). In 1991 behaalde de Fran- 9aise Amina evenveel punten als de Zweedse Ca- rola, maar volgens de tiebreaker regel ging de ze ge uiteindelijk naar Stockholm. De Britten heb ben een abonnement op de tweede plaats. Niet minder dan veertien keer haalden ze het zilver binnen. Nederland (vier keer winst) is nog nooit als tweede geëindigd. HET SONGFESTIVAL moet niet serieus worden genomen, het is om te lachen. Engeland kent speciale Eurotrash parties. De feestgangers 'adopteren' een land, nemen een gerecht mee uit dat land (rolmops is populair) en gezamen lijk wordt reikhalzend uitgekeken naar het hoogtepunt van ieder songfestival: de puntentel ling. Paul de Leeuw wekte enkele jaren geleden verontwaardiging door zijn ludieke benadering van het jodelfestijn. Terry Wogan, vanavond in Birmingham één van de presentatoren, staat jaarlijks op de BBC garant voor een spottend commentaar op de bizarre kledij, uitzinnige kapsels en onbeholpen danspasjes van de deel nemers. Noorwegen is voor Wogan en de Britten synoniem met nul points. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de Noren slechts drie keer op die hatelijke nul zijn blijven steken, in 1981 voor het laatst. De lage score van Willeke Alberti in 1995 zorgde voor veel ophef, maar Nederland heeft het regelmatig (4 keer 2 punten, 2 keer 1 punt) nog slechter gedaan. De twee nullen uit 1962 en 1963 zijn het dieptepunt FINLAND doet al sinds 1961 mee. Verder dan een zesde plaats zijn de Finnen niet gekomen. Portugal reikte bij 33 dappere pogingen even eens niet verder dan een zesde plaats. Grieken land staat sinds 1974 droog, Turkije (19 keer deelnemer) boekte vorig jaar met een derde plaats het beste resultaat. Van de 'oude' deelne mers (na de val van de Muur en de opening van Oost-Europa kwam er een sloot deelnemende landen bij) heeft ook Cyprus nooit gewonnen. Gegevens uit: The Complete Eurovision Song Con test Companion, van Paul Gambaccini, Tim Jo nathan Rice, Tony Brown, Pavilion Books. Prijs ca. f42,50. Het mag dan volgens sommigen, bijvoorbeeld BBC-presentator Terry Wogan, één grote grap zijn, vanavond zitten wel miljoenen Europeanen aan de buis gekluisterd voor het Eurovisie Songfestival. In Birmingham is alles klaar voorde finale van dit liedjesfestijn dat Europa al 43 jaar bijeenhoudt. Verslaggever Martin Hermens liep de afgelopen week rond in de grauwe festivalstad met de vriendelijke inwoners en peilde alvast wat meningen. De vertegenwoordiger van Duitsland, Guildo Hom. Het lied 'Guildo hat euch lieb', waarmee Horn de voorronde won, leidde in Duitsland tot een felle discussie tussen zijn aanhangers en an dersdenkende muziekdeskundigen. Meent Horn het serieus als hij zingt 'Piep, piep, piep, ich hab' dich lieb', of 'verarscht' hij de Duitse Schlager? foto ap De 25-jarige Imaani treedt aan namens Engeland. Ze wist afgelopen week de nodige aandacht te trekken. Niet alleen omdat ze mooi is om te zien, maar vooral ook omdat haar liedje 'Where are you?' tot de grootste kanshebbers gerekend wordt. foto ap indrukwekkende cijfers te blijven: naar schatting ligt er meer dan dertig kilometer aan kabels in de evenementenhal. De strijd om de media-aandacht was bij voor baat al vergeven. Nog voordat de Duitse Guildo Hom en de Israëlische Dana International voet zetten op Britse bodem, wist Europa al alles over hun omstreden bijdragen aan het festival. De af gelopen dagen is Dana (een zingende transseksu- eel) de ongekroonde winnares geworden als het gaat om aandacht in de media. De zangeres ge droeg zich als de diva waarover ze zingt: bits ach ter de schermen, maar lieflijk lachend zodra er camera's in de buurt waren. De 25-jarige Imaani uit Engeland wist ook de nodige aandacht te trekken. Niet alleen omdat ze mooi is om te zien, maar vooral ook omdat haar liedje Where are you tot de grootste kanshebbers gerekend wordt. Aardig detail: Imaani is de eerste zwarte zangeres die Engeland vertegenwoordigt op het songfestival. De BBC doet al sinds 1957 mee. Goede ambassadeurs De keuze voor Birmingham als festivalstad was niet zo handig. Tegelijk met het Eurovisie Song festival vindt er in de stad een groots opgezet congres van de Wereld Gezondheid Organisatie plaats. Volgende week is er een vergadering van de G8. Dat legt een grote druk op de beschikbare hotels en de menskracht die voor dergelijke eve nementen noodzakelijk zijn. Het bestuur van deze industriestad probeert zich met deze activiteiten nadrukkelijk op de we reldkaart te zetten. Maar een toeristische trek pleister zal Birmingham nooit worden. De over vloed aan beton geeft deze grauwe stad een triest en troosteloos aanzien. Zelfs als er een dag de zon schijnt, zie je de tranen over het beton lopen. Aan de inwoners van de stad ligt het niet. Die zijn opvallend vriendelijk. Alsof ze een cursus 'hoe om te gaan met buitenlandse gasten' hebben ge volgd. Maar het is een oprechte vriendelijkheid. Waar je ook gaat of staat, ze zijn altijd bereid je te helpen. Het zijn stuk voor stuk ook goede ambassa deurs voor hun stad: ze slagen erin mooie dingen te ontdekken in die grauwe werkelijkheid. Vanuit het Eurovisie-circus kregen ze overigens niet veel terug. Toen een plaatselijke variant op Hoog Ca- therijne dinsdagavond de deuren opende voor de festivalgangers moesten de inwoners van Bir mingham in de regen lijdzaam toezien hoe ach ter de glazen deuren rijkelijk drankjes en hapjes uitgedeeld werden. De Eurovisie-koopavond was overigens geen succes. De officiële ontvangsten van het stadsbestuur en van de BBC groeiden uit tot feesten der verbroe dering. ledereen praatte er met iedereen, zolang ze maar een officiële uitnodiging konden over leggen. En die waren vaak moeilijk te bemachti gen. De BBC hanteerde daarbij het beleid om de pers zoveel mogelijk buiten de deur te houden. Ook bij het slotfeest na afloop van de Finale van vanavond zijn journalisten nadrukkelijk niet wel kom. In de aanloop naar de uitzending van van avond zijn er weinig schokkende dingen gebeurd. Okay, er was een klagende Griekse componist die in eigen land niet aan de bak komt. De Israëli sche Dana was zo brutaal om een persconferen tie zo maar af te blazen. De Zwitserse Gunvar er kende dat er pikante foto's van haar zijn gemaakt en kreeg zo een beetje aandacht die ze met haar liedje nooit had gekregen. Terry Wogan kon ook al niet meer voor een storm in een glas water zorgen met zijn uitdagen de uitspraken. „Elk jaar zeggen we: het kan nooit slechter zijn dan dit jaar," zei hij in een interview. „Maar dan blijkt steeds weer dat het wél kan." Wogan beschouwt het festival als één grote grap. „Ik hou van de fantastische gekte van het Eurovi sie Songfestival. Van de grote illusie dat het men sen en culturen uit Europa dichter tot elkaar zou brengen. Het enige dat het festival duidelijk maakt, is hoe verschillend we allemaal zijn. Hoe haal je het in je hoofd om te denken dat een Turkse jury een Zweeds liedje kan beoordelen?" En toch gaat die Turkse jury dat vanavond weer doen. Via Televoting. Iedereen die wil, kan na het horen van de 25 liedjes per telefoon een voorkeurstem uitbrengen. Het aardige is dat er per huishouden drie keer gebeld kan worden. Lekker vanuit de huiskamer met een drankje en een hapje bij de hand. De Europese Omroep Unie hoopt zo de populariteit van het festival te vergroten. Taal naar keuze De komende jaren zijn nog meer van dat soort maatregelen te verwachten. Vanaf volgend jaar mag elk land in een taal naar keuze zingen. Het ligt voor de hand dat het merendeel van de deel nemers dan voor het Engels kiest. Sinds 1977 is dat niet meer voorgekomen. Het gebruik van muziek op band is nu helemaal vrij gelaten. Het lijkt erop dat over een paar jaar het orkest hele maal uit beeld verdwijnt. Vandaag gaat het voor alsnog op de ouderwetse manier. Bij de bookmakers staat Engeland genoteerd als gedoodverfde favoriet. Ook België, Zweden, Ierland, Israël, Malta en Nederland zouden vol gens de gokkers goede kansen hebben. Er zijn echter weinig mensen die deze voorspellingen durven onderschrijven. „Het is niet duidelijk in welke richting het songfestival zich ontwikkelt", zegt Paul Gambac cini, mede-auteur van het boek The complete Eu rovision Song Contest Companion. „Sinds de splitsing van de populaire muziek in zoveel ver schillende stijlen, is het moeilijk te achterhalen wat het Europese publiek precies wil." Engeland songfestival-favoriet bij de bookmakers ou het dan toch een keertje lukken? drieëntwintig jaar na het succes van %ing-a-dong opnieuw een Nederland se overwinning op het Eurovisie Songfestival? Het lot van Edsilia Rombley en haar liedje Hemel aarde ligt vanavond in de handen van de mil joenen televisiekijkers in Europa. Zij bepalen dit keer wie er met de Grand Prix naar huis In een interview met de Evening Mail wond BBC-coryfee Terry Wogan er eerder de- ze week geen doekjes om. „De Nederlandse inzending naar het songfestival is de beste", al dus de man die vanavond samen met Ulrika Jonsson de 43ste finale van het liedjescircus pre senteert. Wogan is niet de enige in Birmingham die dat vindt. In de wandelgangen zijn steeds op nieuw enthousiaste oordelen over Edsilia en haar liedje te horen. Voor het eerst sinds jaren wordt de Nederlandse inzending tot de serieuze kans hebbers gerekend. De laatste keer was met Ruth Jacott, nu precies rijf jaar geleden en ook al met een liedje van het hitduo Eric van Tijn en Jochem Fluitsma. „Het is ongelofelijk wat ze hier presteert", zegt Van Tijn trots. „De act staat als een huis. Haar uitstraling en haar stem moeten het doen. Het belangrijkste voor ons is dat we een perfecte pre sentatie geven. Daarna blijft het afwachten hoe al die mensen in Europa daarover oordelen. Maar daar heb ik het volste vertrouwen in." De 20-jarige Amsterdamse treedt vanavond als achttiende deelnemer aan op het enorme podi um in de National Indoor Arena in het centrum van Birmingham. Het decor heeft iets weg van een grote viskom inclusief de zwierige staart van een walvis en de boeg van de Titanic. Het oogt een beetje ouderwets. Geen wonder, want ont werper Andrew Howe-Daries heeft zich laten in spireren door de vormgeving uit de jaren zestig, zeventig en tachtig. Hij voegde daar de techniek van het huidige decennia aan toe. Het decor is niet het meest fraaie visitekaartje dat vanavond het songfestival bij driehonderdmiljoen mensen in de huiskamer brengt. Drieëndertig leden van de Eurovisie zenden het programma uit. Ook in Australië, Canada en Korea verschijnt Edsilia met Hemel aarde op de buis. Meer dan honderdvijftig technici zijn achter de schermen in de weer om deze klus voor de BBC te klaren. Omstreden Naar eigen zeggen heeft de Britse omroep zijn beste mensen ingezet voor het prestige-project. Met een investering van bijna 17,5 miljoen gul den wordt het één van de duurste songfestivals ooit. Vijftien camera's registreren vanavond de verrichtingen van de deelnemers. Zo'n 350 be weegbare lampen moeten voor elk land een ei gen sfeer oproepen. En om even bij het lijstje van

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 45