PORT 'De situatie is uitzichtloos' I IMN GIL; 1 'Cocu, dat is pas een echte afmaker' ,eg (O0(IPROHENw AG 8 MEI 1998 ■est te iker b< e Bedri|f; 58; nmer maakt zich bij vertrek zorgen over toekomst Go Ahead Erik Tammer leeft van doelpunten. En doelpunten maakte hij genoeg voor Go Ahead Eagles. Elke treffer schonk hem en de Deventer supporters veel vreugde. Aan al dat moois komt nu een einde. Tammer sluit het boek GA Eagles en begint aan het hoofdstuk Sparta. Hij blikt openhartig terug op zijn Deventer periode. De gevoelens zijn gemengd. Er waren sommige high-lights, maar vooral dieptepunten. Erik Tammer vreest voor de toekomst van GA Eagles. Hij noemt de toestand zelfs 'uitzichtloos'. Een kritische monoloog van een spits die aan de ene kant opgelucht is dat hij GA Eagles verlaat, maar zich anderzijds oprecht zorgen maakt over de Deventer voetbaltrots. Igc die als lel 5 waaro: druk iteress< woorde auw sa* air kent ness te ekkelijk „Tussen bestuurslid technische zaken Har ry Eibers en mij heeft het nooit geboterd. Wij liggen elkaar gewoon niet. Het hoe en waarom kan ik niet precies uitleggen, maar dat is gewoon een feit. Eibers is bestuurslid technische zaken, maar hij heeft geen kijk op voetbal. Hij bekijkt alleen spelers in De Adelaarshorst. Eibers haalt doorgaans spe lers op advies van derden. En vaak zijn dat géén versterkingen. Vorig jaar vertrokken Dennis Hulshoff, Toine Rorije en Sergej Clescenco. De voetballers die daarvoor in de plaats kwamen, waren niet van hetzelfde kaliber. Desondanks riep Eibers dat Go Ahead ging meedoen om het kampioen schap. Maar Go Ahead heeft geen selectie die kan strijden om de titel." „Eibers en ook vice-voorzitter Hans Nieuwdorp zijn bang voor vernieuwingen. Hun bedoelingen zijn misschien wel goed, maar ze hebben niet in de gaten dat ze Go Ahead langzaam de nek omdraaien. Eibers en Nieuwdorp behoren tot de oude garde die koste wat kost de vooruitgang wil tegen houden. Ik kon me tijdens mijn Go Ahead- periode diverse keren bij een andere club verbeteren, maar Eibers wilde telkens het onderste uit de kan. Vorig jaar kon ik tus sentijds vertrekken voor 880.000 gulden, maar in mijn contract werd 'tussentijds' niet nader gespecificeerd. Achteraf bleek dat Go Ahead met 'tussentijds' de maanden tussen twee seizoenen bedoelde. Zet dat dan in het contract! Daarnaast was ik ook nog eens geblesseerd, zodat de belangstel ling verflauwde." Transfervrij „Eibers heeft heel star vastgehouden aan mijn uiterste transferdatum, 12 augustus. Als hij iets coulanter was geweest, had Go Ahead nog geld voor mij kunnen krijgen. Nu ga ik transfervrij naar Sparta. Dit sei zoen wilde Eibers me verkopen aan NEC om zo nog iéts aan mij over te houden. Nou, daar trapte ik mooi niet in. Als ik ver trek, dan naar een club waar ik het zie zit ten. Maar NEC, dat vind ik helemaal niks. Sparta daarentegen spreekt me wél aan. Aanvallend voetbal, altijd goed voor een paar stunts, mooie sfeer. Daar kijk ik reik halzend naar uit." „AZ trok vorig jaar aan de bel. Die trans fer ketste af 'dankzij' WCS-makelaar Peter Gerards. Gerards behartigde de belangen namens AZ-voorzitter Dirk Scheringa. Ik zit niet in Gerards' stal, mijn belangen worden behartigd door Rob Jansen. Gerards liet, nog voordat ik met AZ om de tafel zou gaan zitten, weten dat ik 900.000 gulden per sei zoen zou vragen. Onzin. Maar hij wilde graag een speler uit zijn eigen stal bij AZ onderbrengen. Kon hij zijn provisie mee pakken. AZ haakte af. Gerards heeft mij een mooie sportieve en financiële verbetering door de neus geboord. Maar ik hoorde het pas na 12 augustus, de uiterste datum dat ik mocht vertrekken bij Go Ahead." •y.Go Ahead draait een slecht seizoen, maar in hoeverre je dat trainer Jan van Staa kunt aanrekenen? Van Staa heeft een kwali tatief uiterst matige selectie tot zijn be schikking. Wat Van Staa moet doen, is meer aanwezig zijn. Ik vind dat hij zich veel na drukkelijker moet laten gelden tijdens de trainingen. Doorgaans laat hij de leiding over aan zijn assistent en staat hij zelf van een afstandje toe te kijken. Alleen op vrij dag, de belangrijkste trainingsdag, en op de wedstrijddagen heeft hij de leiding in han den." Tekort „Van Staa maakt een gedreven indruk en heeft een uitstekende relatie met de pers, de supporters en het bestuur. Hij wil dat laatste misschien ook wel met de spelers, maar daarin schiet Van Staa tekort. Vaak le zen spelers 's zaterdags op de kabelkrant of in de krant of ze wel of niet spelen. Vind ik een slechte zaak. Je moet met de spelers rechtstreeks communiceren over de opstel ling en niet eerst de media inlichten." „Er werden dit seizoen door Van Staa functioneringsgesprekken met de spelers aangekondigd. Nou, die gesprekken hebben nóg niet plaatsgevonden. Arno Hofstede moet bijvoorbeeld in de krant lezen dat Go Ahead eigenlijk niet met hem verder wil. Ar no is daar terecht heel erg boos over." Erik Tammer: „Vaak lezen spelers 's zaterdags op de kabelkrant of in de krant of ze wel of niet spelen. Vind ik een slechte zaak. Je moet met de spelers rechtstreeks communiceren over de opstelling en niet eerst de media inlichten." foto ab hakeboom „Go Ahead is een unieke club. Het pu bliek is hondstrouw. Hoe slecht het ook gaat, er zijn altijd minstens 4000 mensen. Ik kan het prima vinden met de supporters. Maar wat me in de thuiswedstrijd tegen FC Zwolle overkwam, deed me heel veel pijn. Ik viel na negen minuten al geblesseerd uit en kreeg een hels fluitconcert over me heen. Een paar dagen later hoorde ik dat de toeschouwers de ware reden van de wissel niet wisten. In de Stadskrant was gesugge reerd dat ik een blessure zou simuleren. Wat een lulkoek!" Momenten „Ik kan ergens wel begrijpen dat de suppor ters mij uitfluiten. Dat ligt aan mijn spel. Ik ben niet iemand die als een dolle over het veld rent en slidings maakt bij de vleet. Ik kies mijn momenten. Kom pas in actie als ik ervan overtuigd ben dat ik kan scoren. Daar ben ik tenslotte spits voor. Toen ik bij Go Ahead kwam, was Ab Fafié trainer. Die man had er weinig kaas van gegeten. We moesten het vege lijf redden in de eredivi sie. Fafié wilde dat bewerkstelligen met voetbal zonder een gedachte. Het was een drama, er zat geen enkel systeem in. Een lange peer richting Tammer en we zien wel verder. Ik kwam totaal niet uit de verf. Liep me het schompes, maar scoorde amper. Het werd een rampzalig half jaar, waarin we nog degradeerden ook." „Over mijn toekomst ben ik optimistisch. Ik heb zin in Sparta. Maar over Go Ahead maak ik me ernstig zorgen. De club heeft volop potentie, maar zal zeker de eerste vier, vijf jaar niet in de eredivisie spelen. Haalt Go Ahead dat onverhoopt wel, dan vliegt de club er na één seizoen weer uit. De begroting is veel te klein om de eredivisie te halen en de selectie is te zwak. De situatie van Go Ahead is op het moment uitzicht loos." „Met Jantje Michels, die ook wel zal ver kassen, en mijn persoontje vertrekken de betere spelers bij Go Ahead. Er blijven mijns inziens hooguit tien spelers over met wie je de stap naar de eredivisie kunt ma ken. Dat is een veel te smalle basis. Go Ahead zit in een vicieuze cirkel. De beste spelers vertrekken, maar er is geen geld om goede vervangers te halen. Daardoor wordt de kloof met de eredivisie steeds groter en moet Go Ahead weer bezuinigen." „Het gevaar dreigt dat er straks in Deven ter een prachtig nieuw stadion staat, waarin een kleurloze eerste-divisieclub speelt. Ster ker nog, dat schrikbeeld lijkt me heel reëel. Want Go Ahead zal noodgedwongen een nieuwe start moeten maken. Een nieuwe ploeg opbouwen met jonge, leergierige spe lers. Maar zoiets kost tijd. En dat betekent dat Go Ahead de eredivisie voorlopig uit z'n hoofd moet zetten. Dus speelt er straks een middenmoter uit de eerste divisie in een schitterend, fonkelnieuw stadion. Niet leuk voor sponsors, spelers en toeschouwers. Ik zie het somberin." bij AEG heb ik a Arnold kon en bli n werker oken die het in Ik ti dager het g thuis vo ids 1 ort bij A£ Nederland telt miljoenen 'bondscoaches', kenners die precies kunnen vertellen hoe het Nederlands elftal moet voetballen en welke spelers moeten meedoen. Deze krant geeft tot het begin van het wereld kampioenschap, op 10 juni van dit jaar, wekelijks het woord aan een van die bondscoaches, die zijn ideale elf samenstelt voor het komend WK. Guus Hiddink, opgelet! Vandaag het woord aan Cees Goekoop. De eerste burger van Leiden gaf deze week aan dat hij, ondanks het binnenkort bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd, nog niet weg wil als burgemeester. Overmars Bergkamp Ronald de Boer Numan Frank de Boer Reiziger AS T0* r H'n. "•«7 éfA., -V -• Cees Goekoop begeeft zich op glad ijs als hij toestemt in deze rubriek te fi gureren. Burgemeesters zijn van veel za ken des levens op de hoogte maar ken nis van voetbal vormt doorgaans een hi aat in hun algemene vorming. Goekoop voedt het vermoeden dat dat bij hem ook het geval is, door zonder gêne toe te geven dat hij hulp van buitenaf heeft in geroepen bij het samenstellen van 'zijn' Oranje. Als de fotograaf en de verslagge ver op het afgesproken tijdstip ter stad huis zijn gearriveerd, moeten ze nog even in de wachtkamer geduld hebben terwijl de burgemeester met gesloten deur druk telefoneert. Vijf minuten later stuift hij zijn werk kamer uit en roept: „Ik heb het", terwijl hij triomfantelijk wappert met een vodje waarop elf namen staan gekrabbeld. Op de vraag of hij niet stiekem wat 'ambte lijke ondersteuning' heeft ingeschakeld, zegt hij nuchter: „Nou en? Denk je dat Hiddink alles helemaal in zijn eentje be slist. Waarom heeft hij dan de laatste tijd al die assistenten aangesteld." En door die laatste opmerking staat Goe koop 1-0 voor op iedereen die dacht dat de knobbel die hij heeft ontwikkeld voor de Griekse mythologie omgekeerd even redig van om vang is met die voor het wel en wee van het he dendaagse voetbal. „De meesten hebben een Ajax-achter- grond", doet hij er nog een schepje bo venop nadat hij de elf namen zonder toelichting of toevoeging achter elkaar heeft opgesomd. „Verder zitten er een paar jongens van PSV bij en wat Italia nen." Weer is Leidens eerste burger niet op een fout te betrappen. Dan werpt hij toch het masker van de bondscoach af en bekent ruiterlijk, op zachte toon: „Ik moet eerlijk toegeven dat ik niet bij ie dere naam een gezicht voor me zie. Ik volg de PTT-telecompetitie redelijk vaak maar niet zo intensief. Wat UVS doet, houd ik ook bij. Wedstrijden van Oranje kijk ik vrijwel altijd, als de agenda dat toelaat. Ik kijk dan thuis. Ook bij het ko mende WK zal ik de verrichtingen van het Nederlands team zeker volgen maar een wedstrijdje als Tunesië - Paraguay sla ik over." „Ik heb vroeger zelf gespeeld bij de Koninklijke HFC uit Haarlem maar dat is lang geleden. Ik geloof dat ik nog do nateur ben. Dat op het stadhuis, tijdens een verkiezingsavond zoals die van af gelopen woensdag naar voetbal wordt gekeken, daar heb ik geen enkel pro bleem mee. Nadat de eerste uitslagen binnenkwamen en de prognoses steeds duidelijker werden, nam de spanning af en mocht er best wat verstrooiing tus sendoor." Als definitief duidelijk is geworden dat Goekoop over het elftal dat hij heeft opgegeven weinig op- of aanmerkin gen heeft en het vraaggesprek dus ten einde loopt, veert hij plots op. „Je hebt niets over 'de bank' gevraagd. Ik heb er ook een paar uit gelaten", zegt hij en de burgervader brandt los. „Kluivert van wege zijn gedrag buiten en Seedorf van wege zijn gedrag op het veld, moeten op de bank beginnen. Heb je laatst op tv gezien hoe Seedorf tekeer ging? Dat zijn geen jongens die voor een goede sfeer zorgen. Die heb ik bewust niet opge steld. Voor Davids heb ik wel een plaats je ingeruimd, maar het is hij of Seedorf, niet tegelijk. Ik heb het idee dat ze el kaar stimuleren in het kwaad. Trou wens, met Overmars en Bergkamp heb ben we al een combinatie die scoort." Hoe beperkt ook de voorkennis, dat iedereen een mening heeft over Oranje wordt nog maar eens onderstreept. Goekoop voegt nog toe dat Holland de kwart- of misschien wel de halve finale kan bereiken en dat Brazilië de beste papieren voor de eindzege heeft. Ergens in het gemeentehuis heeft een ambtenaar weliswaar voorspelbare, maar doordachte informatie bij Goe koop ingefluisterd. Maar gelijk een vleu gelspeler die drie keer langs zijn bewa ker snelt, raakt hij een tikkeltje over moedig. Wie er behalve Overmars en Bergkamp voor doelpunten moet zor gen? „We hebben toch Cocu. Dat is pas een echte afmaker." Roncildo Hans Kraay noemde Ronaldo in de studioanalyse na de Italiaanse UEFA Cup-finale van woensdag in het Pare des Prin ces 'een exclusieve speler'. Nee, dat is niet waar. Kraay drukte zich beter uit. Hij zei de, niet een. (Het belang van het juiste lidwoord kan in dit verband niet voldoende worden benadrukt. De dus. Want van de is er maar één: Ronaldo). „Als je de exclusieve speler Ronaldo er uit haalt", zei Kraay over Inter, „dan blijft er een doodgewoon elftal over. Zo is het. Ronaldo is buitengewoon. Uit zonderlijk. On voorstelbaar. Uniek. Van aparte klasse. Of zoals het Kraay het zei: exclusief. Ik kan mij daar goed in vinden. Ergens in zijn verslag zei Eddy Poelmann over Ronaldo dat hij 'de jongeman van momenten' is. Weer dat de, ziet u wel. Ook dit is waar. Ronaldo is nog erg jong, 21 en zijn favoriete hobby is sla pen. Op zijn best is hij als hij ook tijdens de wedstrijd (slaap wandelend) geregeld een uiltje mag knappen. Af en toe schrikt hij wakker, maar dan is hij ook klaarwakker. Dat zijn de mo menten die Poelmann bedoelde. Over Ronaldo 's arbeid/rust- ver houding merkte Kraay nog op dat hij geen voetballer is van 60, 70 balcontacten in een wed strijd. „Het is nu eenmaal geen jongen die minutenlang de bal aan zijn voet heeft. Wij zijn geneigd Kraay hierin te volgen. Met wij bedoel ik u en ik. En ik kan u geruststellen, we hebben gelijk. Ik heb Inter-Lazio op video opgenomen en nog eens op mijn gemak bekeken en daarbij alleen op Ronaldo gelet. (Kan ik u aanraden. Neem straks de WK-wedstrijden van Brazilië op, bekijk ze opnieuw en let dan 90 minuten alleen op Ronaldo. Of op Romario, ook niet vervelend). Voor wie het is ontgaan, Inter won de UEFA Cup door Lazio met 3-0 te verslaan. Ronaldo maakte de derde en werd tot man of the match uitgeroepen. Hoe werd Ronaldo man van de wedstrijd? Eerste helft: Ronaldo is 14 keer aan de bal. Acht keer doet hij iets goeds met de bal, drie keer iets slechts. Drie keer daar tussenin. Er worden twee overtredingen op hem begaan. Hij schiet één keer op doel (op de kruising) en één keer over. In totaal is Ronaldo 46 secon den in het bezit van de bal. Tweede helft: Ronaldo is 28 keer aan de bal. Negentien keer goed, twee keer slecht, zeven keer mwoahh. Er worden vijf overtredingen op hem begaan, waarvan drie met geel bestraft. Ronaldo zelf begaat één overtredinkje (ook geel). Eén keer loopt hij buitenspel. (Ook loopt hij één keer net niet buitenspel, demarreert met cle bal aan de voet gekleefd, zet de keeper op het verkeerde been en scoort. Pas de 20-ste herhaling toont het gelijk van de grens rechter: géén off-side, want als geen ander verstaat Ronaldo de kunst in te breken op klaarlich te dag). Hij neemt één vrije trap: poef, op het hoofd van Zamorano, waarna Zanetti scoort. Drie keer ontzet hij met een ver dedigende actie zijn eigen ploeg (Ronaldootje, Ronaldootje, doe toch kalm aan, jongen; is er wel een clausule in jouw contract betreffende overwerk?). In totaal is Ronaldo 1 minuut en 24 seconden aan de bal. Ronaldo is over de hele wedstrijd genomen dus 42 keer aan de bal. Zijn totale balbezit bedraagt 2 minuut 10. Ontroerend tafereel: Eerste helft, stand 1-0. Freekick Lazio. Alle hens aan dek. Ook op de aanvallers van Inter wordt een beroep gedaan. Zamorano stapt plichtsgetrouw in de muur. En Ronaldo? Die gaat stout op 8 meter van de bal staan, met een gezicht van zien jullie wat ik durf! Niemand van Lazio die een vinger opsteekt, de Spaanse scheidsrechter, toch een Pietje Precies, denkt laat maar. Want Ronaldo is wel goed maar niet gek: hij stelt zich zo op, dat hij met geen mogelijkheid in het schootsveld van Jugovic kan blij ken te staan. En toch die spre kende, bijna lieve ogen: is het goed zo, heb ik nu genoeg ge holpen? foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 35