Lancee krijgt fikse schadevergoeding 'Klaas is slim en heeft geduld' Binnenland ïïïïnlo kan asielzoekers niet tegenhouden Voorhoeve: niet meer bezuinigen op Defensie Sfc SS'Van tiMiraaili Overleg KNVB, Schiphol en NS over voetbalfans Piepers doen jas uit en in net dej ling enk ^Ks, PP* Datl^^ *®-"::" en moet ,"",,I m" v*"cl"1'-""""2 terug en de prijzen smelten! rspreidhet ogenblik om het s.wissflex- fsteem te ontdekken. Want bij de al en r# van een swissflex sf iii siaap- r jn (lattenbodem en matras), krijgt u "I i"xere matras zonder meerprijs! swisses 9AG 9 ME11998 Politie bestolen rotterdam anp De Rotterdamse politie is gister avond zelf het slachtoffer van diefstal geworden. Twee onbe kende knapen zagen kans om uit een politie-auto op de Crooswijkseweg een kogelwe rend vest en een portofoon te stelen. De dieven grepen hun kans toen de agenten een wo ning waren binnengegaan om te bemiddelen bij een ruzie. De kofferbak van het politievoer tuig was niet goed afgesloten. Daardoor werd het de dieven wel erg gemakkelijk gemaakt. Getuigen zagen de twee jongens op een zwarte scooter vertrek ken. Enkele weken geleden werd ook al een portofoon van de politie Rotterdam-Rijnmond gestolen uit een niet goed afge slotenwagen. FSV stelt NS een ultimatum groningen gpd De Federatieve Spoorweg Vak vereniging (FSV) eist dat de NS zich voor morgenmiddag zes uur terugtrekt uit de particuliere vervoersorganisatie Noord Ned. Zo niet dan gaat de al eerder aangekondigde staking op maandagmorgen gewoon door. De vakbond wil het treinvervoer van Leeuwarden naar Gronin gen en vice versa tot 's morgens negen uur lamleggen. Als dat gebeurt, zal ook het treinver voer op andere lijnen geruime tijd ernstig ontregeld raken. De FSV is boos over de plan nen van NS-Reizigers om een aantal noordelijke lijnen in de loop van volgend jaar over te dragen aan de particuliere orga nisatie Noord Ned. De bond vreest voor verlies van banen. De NS peinzen er echter niet over om aan het ultimatum te voldoen waardoor de staking onvermijdelijk lijkt. De Spoor wegen wijzen in een verklaring op de overeenstemming die ze hebben bereikt met de andere bonden. De NS vinden de acties 'volstrekt buiten proportie'. In een verklaring hebben de vakbonden FNV en CNV zich gedistantieerd van de stakings actie door de FSV. CNV-woord- voerder Van Riezen laat weten dat FNV en CNV in april afspra ken hebben gemaakt met NS over de komst van Noord Ned. Als de privatisering doorgaat, waarbij ook het busvervoer is betrokken, kunnen de meeste personeelsleden van NS die werkzaam zijn in Groningen en Leeuwarden, over naar Noord Ned. En het overtollige perso neel kan bij de NS blijven wer ken. „Wij vrezen dat FSV met deze stakingsactie deze afspra ken op het spel zet." In Leeuwarden is het grootste deel van het spoorwegpersoneel aangesloten bij de FSV. In Gro ningen zijn de leden die zijn aangesloten bij FNV en CNV in de meerderheid. e planii1 a de een wo ning nij welv n diedit wonen op '.idcplatteland' >r wordt |den anp willen niet op !se platteland wonen. Qten houden al sn huizen beschik- >or asielzoekers, maar chtelingen willen er in. De Friese gemeen- in hierover eind deze Minister Voorhoeve (defensie) accepteert een nieuwe, ingrijpende bezuinigingsronde voor de Nederlandse krijgsmacht niet. Leidt een nieuw regeerakkoord tot grote kortin gen op de defensiebegroting, dan bedankt Voorhoeve voor een verlenging van zijn mi nisterschap. „Alle bezuinigingsmogelijkheden op De fensie zijn uitgeput", zei Voorhoeve giste ren in het Zuid-Engelse Portsmouth. De be windsman was er op de marinebasis bij de viering van de 25-jarige samenwerking tus sen de Nederlandse en Britse mariniers. Een beperkte korting op het budget is vol gens Voorhoeve 'onderhandelbaar'. „Maar dan moet het gaan om een echt minimale korting." Voorhoeve is wel 'in' voor nóg een ambtstermijn als minister van defensie. „Maar ik ben nog niet gevraagd", stelde hij gistermiddag nadrukkelijk. Zit een minister schap er voor hem niet in, dan ambieert Voorhoeve als WD-Kamerlid het woord voerderschap voor buitenlandse zaken. In dat geval sluit hij een universitaire deeltijd functie niet uit. Van de huidige paarse coalitiepartners willen PvdA en D66 fors bezuinigen op de defensie-uitgaven. Voorhoeve's partij, de VDD, wil dat niet. „Vooralsnog houd ik vast aan de plannen zoals ik die als minister voor de periode tot en met 2002 heb vastge steld", zei Voorhoeve in Engeland. Voor hoeve: „En wie denkt dat door meer sa menwerking met andere landen geld kan worden bespaard, die vergist zich. Samen werking is samen méér doen. Wat dat be treft zijn alle belangrijke stappen al gezet." praten met het Cen- 'rgaan opvang Asiel- KCOA). (emeente Opsterland d een half jaar twee ]en van een woning- g, maar de huizen leeg. „Er zijn wel ïkers komen kijken, f wilden hier niet wo- Vertelt burgemeester s. irland heeft nu de an één woning weer ?d en voldoet daarom «r aan de norm. Cor- We voldoen nu niet norm. Maar een huis met gemeenschaps- t vervolgens leeg blijft iook zonde." Mattelandsgemeenten 1 met hetzelfde pro- Het weigeren van wo- is een bekend pro- aldus een COA- perder in een reactie. is half februari de Ire voor woningtoe- veranderd. Als een ling een woning wei- ardt hij direct toege- lingbouwan een andere kandi- d, de Vinoor februari bleef de iw-Vennf leeg totdat het be- rigstellinjhrift van de weige- n de wijlvluchteling was be- archiel. 0 laat0?.DESIGNCENTRUM er et Justitie maakt knieval voor politiechef Scliiennonnikoog De Schiermonnikoogse politieman René Lancee krijgt een forse schadevergoeding van Justitie. Hoe hoog het bedrag exact is, wordt na het weekeinde bekend. Daar mee lijkt de al twee jaar slepende affaire-Lancee tot een einde gekomen. In april 1996 werd toenmalig politiechef Lancee met een heli kopter van het eiland gehaald op verdenking van incest met zijn dochter Bianca. Het meisje trok haar beschuldigingen later in en Lancee bleek onschuldig. De zaak liep begin dit jaar hoog op toen bleek dat de Groningse Justitie bepaalde ontlastende verklaringen voor Lancee terzij de had gelegd. Afgelopen maandag zond de raadsman van Lancee, D. van Binsbergen, zijn laatste schik kingsvoorstel aan landsadvo caat E. Daalder. Justitie zal na het weekeinde reageren. Lancee zegt desgevraagd dat hij het eindbod van het ministerie van justitie gisteren al had verwacht. „We zijn tot elkaar gekomen. De verschillen zijn overbrug baar." Zijn advocaat Van Bins bergen verwacht dat beide par tijen het akkoord binnenkort of ficieel ondertekenen. De raads man zei gisteren nog geen na dere bijzonderheden te kunnen geven. De onderhandelingen zaten lange tijd muurvast. In januari wilde Justitie voor de rehabilita tie van Lancee niet meer beta len dan enkele tienduizenden guldens. Het argument was dat Lancee gewoon weer bij de po litie aan het werk kon. De besprekingen zijn echter in een stroomversnelling geko men met het gedwongen ver trek van de Groningse hoofdof ficier R. Daverschot. Diens op volger A. Josephus Jitta heeft de beëindiging van de zaak-Lancee verbonden aan zijn komst als 'puinruimer' naar Groningen. Toen hij voor de functie werd gevraagd, maakte hij duidelijk dat de bestuurlijke verhoudin gen in Groningen pas dan kun nen worden hersteld. „Ik heb tegen minister Sorgdrager ge zegd dat ik het zeer op prijs zou stellen als de zaak klaar zou zijn, in alle opzichten, op het moment dat ik Groningen bin nenstap", aldus de nieuwe hoofdofficier. Jitta, die woens dag aan zijn (tijdelijke) baan be gon, is niet bij de besprekingen met Lancee betrokken geweest. De KNVB overlegt maandag met de directies van de NS en Schiphol over de vervoerspro blemen rond de Champions League-finale tussen Juventus en Real Madrid. Die wedstrijd wordt woensdag 20 mei in Amsterdam gespeeld. Schip hol zegt de toestroom van de zo'n 30.000 supporters uit Ita lië en Spanje niet aan te kun nen door de vluchtbeperkin- gen. Ook de NS zegt de vereis te hoeveelheid treinen waar schijnlijk niet te kunnen leve ren. Gisteren stuurde de voetbal bond een brief aan premier Kok, minister Jorritsma van verkeer en staatssecretaris Terpstra (sport) om alle mid delen aan te wenden van de Champions League-finale een succes te maken. Er moet een oplossing ge vonden worden voor circa vijf tig vluchten met supporters van Real Madrid en Juventus. Volgens een woordvoerder van Schiphol zijn er inmiddels veertig vluchten naar andere luchthavens doorverwezen, voornamelijk Rotterdam. En kele toestellen doen Eindho ven. Eelde of Twente aan. In de vijftig kleinere vliegtuigen waarvoor nog geen oplossing is, zitten naar schatting totaal rond vijfduizend voetbalfans. Politie en de gemeente Am sterdam willen graag dat de supporters na de wedstrijd di rect weer kunnen vertrekken en niet de nacht in de stad hoeven door te brengen. To taal venvacht men 30.000 sup porters uit Spanje en Italië. De vereniging omwonenden van de luchthaven Eelde wil desnoods via de rechter voor komen dat in Eelde een groot Spaans voetballegioen het land wordt binnen gevlogen. Volgens secretaris Van Lotrin gen. is het niet te accepteren dat de vliegtuigen 's nachts en dus buiten de openingstijden van het vliegveld terugvliegen naar Spanje. „Er zijn ope ningstijden en daar moeten ze zich op de luchthaven aan houden", aldus Van Lotringen. Vleugelflat 'De Knoepert' in Venlo waarin - als de plannen doorgaan - zo'n tweeduizend asielzoekers worden gehuisvest. foto anpbas rutten De gemeente Venlo heeft juridisch weinig moge lijkheden om de huisvesting van tweeduizend asielzoekers in flatgebouw De Knoepert in Venlo tegen te houden. In feite kan elke beslissing van de gemeente door het ministerie van justitie ter zijde worden geschoven. Dat hebben ambtenaren van Venlo de gemeenteraadsleden gisteravond in een besloten bijeenkomst meegedeeld. Mocht de gemeente dwarsliggen, dan kan de staatssecreta ris van justitie de locatie in Venlo als noodopvang aanwijzen. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) wil de vluchtelingen al binnen enkele we ken in het zeventien verdiepingen hoge gebouw onderbrengen. Met een beleggingsgroep uit Ede is daartoe een voorlopige huurovereenkomst voor drie jaar gesloten. In een gesprek met het ge meentebestuur wil het COA op korte termijn het beheersplan presenteren waarom burgemeester Schrijen heeft gevraagd. Het COA is niet onder de indruk van de kritiek van het gemeentebestuur en de protesten uit de bevolking. „Het is natuurlijk niet de eerste keer dat we zoiets meemaken", zegt woordvoerder W. van Bastelaar. Volgens het COA is het pand bij uitstek geschikt om te gebruiken voor de huisves ting van asielzoekers. Donderdag is in de wijken rondom het flatge bouw een handtekeningenactie begonnen. Ruim tweeduizend Venlonaren zouden inmiddels heb ben getekend. Oud-wethouder van stedelijk be heer en veiligheid Cornelissen heeft de leiding op zich genomen van de op stapel staande acties. Hij is bang dat de 'boel uit de klauwen loopt' en wil samen met enkele gemeenteraadsleden de meest extreme geluiden een beetje kanaliseren. Maar ook Cornelissen zelf, die in 'de buurt woont, is hevig verontwaardigd over wat hij de 'overvaltechniek' van het COA noemt. „Daar ho ren geen asielzoekers thuis. Het is een moloch van een gebouw, midden tussen woonwijken, zonder enige mogelijkheid tot ontspanning." Het COA heeft enkele duizenden asielzoekers op de wachtlijst voor huisvesting staan. Door de flat in Venlo geschikt te maken, zou het COA een groot deel van zijn capaciteitsprobleem oplossen. Het pand is overigens drie jaar geleden nog afge keurd voor de opvang van vluchtelingen. Mo menteel wordt de flat een beetje opgeknapt en aangepast. rv-p prins Friso in bankwereld L Prins Johan Friso, tweede zoon van koningin Beatrix en jaus, krijgt een baan in de Londense bankwereld. Hij op 1 augustus in dienst van de Londense vestiging van de jaanse zakenbank Goldman, Sachs Co. Goldman, beho- )t de topdrie zakenbanken ter wereld, heeft een grote pp het gebied van effecten- en aandelentransacties, fusies, imes en privatiseringen. Prins Johan Friso is ingenieur in itvaartechnische bedrijfskunde en bedrijfseconoom. Twee CDA'ers met voorkeur gekozen den haag gpd De Limburger Camiel Eurlings en de Twentse Annie Schreijer- Pierik zijn met voorkeursstem men in de nieuwe CDA-Kamer- fractie gekomen. Van twee kan didaten van allochtone afkomst, de Haarlemmer Coskun ^örüz en Rajendrenath Ramnath, is dat nog onduidelijk tot maan dag wanneer de Kiesraad de einduitslag publiceert. Eurlings (nummer 30 op de kandidaten lijst) en Schreijer-Pierik (38) haalden ruimschoots de kies drempel (rond 14.000 stem men). Door de voorkeursacties, telt de CDA-fractie meer nieu welingen dan zittende leden. VIP mist stemmen montfoort anp De Vrije Indische Partij (VIP) heeft gisteren bij de Kiesraad bezwaar ingediend tegen de uit slag van woensdag. Lijsttrekker Koop zegt dat in diverse stem bureaus de VIP-stemmen niet zijn geregistreerd. Als voorbeeld noemt hij stembureau 103 in Utrecht waar niemand op de VIP zou hebben gestemd, maar Koop zegt dat hier zeventien stemmen op de VIP zijn uitge bracht. In stembureau 115 zou den ook twee stemmen voor zijn partij zijn 'verduisterd'. De lijsttrekker meldt identieke ge luiden bij stembureaus in Gel derland, Overijssel en Drenthe. Scherp als een scheermes en in het bezit van een engelenge duld. Het zijn karaktereigen schappen die de prominente PvdA'er Klaas de Vries tot een ideale kabinetsinformateur ma ken. Het was nauwelijks een verrassing dat koningin Beatrix na vier jaar opnieuw een beroep op de voorzitter van de Sociaal Economische Raad heeft ge daan, ditmaal om het pad te ef fenen voor een tweede paars kabinet. Klaas de Vries. Een Hollandser naam is nauwelijks denkbaar. Eentje die zo zou passen in het rijtje Willem Drees, Joop den Uyl en Wim Kok en waarvan het zeker niet is uitgesloten dat het ooit nog zo ver komt. De Vries, een geboren Limburger (Hoens- broek, 1943), heeft namelijk alle eigenschappen die van sommi ge sociaal-democraten zulke ge waardeerde bestuurders maakt. Wie je ook aanspreekt op en rond het Binnenhof, vijanden lijkt Klaas de Vries nooit te heb ben gemaakt. Wel heel veel in druk. Steevast wordt gewezen op zijn uiterst scherpzinnige verstand en aimabele omgangs stukken. De Vries, jusrist van origine, is sinds 1 april 1996 voorzitter van de SER. Vóór die tijd was hij acht jaar hoofddi recteur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), nadat hij vijftien jaar (van 1973 tot 1988) lid van de Tweede Kamer voor de PvdA was geweest. In die laatste hoe danigheid was hij onder meer jarenlang defensiespecialist en leidde hij in 1986 de parlemen taire enquêtecommissie Wo- ningbouwsubsidies. In 1989 is De Vries, wiens naam sindsdien altijd rondzingt als er ministersposten te verdelen zijn, door Wim Kok gevraagd toe te treden tot het derde kabi- net-Lubbers, maar hij bedankte voor die eer. „Ik zat net een jaar bij de VNG. Ik had bij miin ver trek uit de Kamer gezegd: ik ben nu de politiek uit. Toch belden ze. Tussen de natte regenjassen van het stadhuis in Zoetermeer. waar ik per ongeluk op bezoek was, heb ik de aanstaande vice- premier moeten bezweren dat ik nog steeds op hetzelfde standpunt stond van een jaar eerder." ssie Ajax vijftien keer overtekend pAM» De aandelen van Ajax zijn enorm populair. De A "jfevan het 'emotie'-aandeel is ruim vijftien keer overte- °.0(Se particuliere beleggers waren verantwoordelijk voor jistig procent van de vraag. Ook de institutionele beleggers het risicovolle Ajax-aandeel hebben. Zij waren goed voor De kieiprocent De belangstelling was afkomstig uit binnen- en verland. Dit maakte emissiebegeleider ABN Amro gisteren weerè jn jvjecjerland schreven zo'n 45.000 particulieren, inclu- illeen^QQ SUnporters van de voetbalclub, in op Ajax. ,ap def iij™| Nederland vrij van varkenspest ft kuraiGi De varkenspest is op dit ogenblik uit heel Nederland ïnen. De allerlaatste controles op de varkensbedrijven het CP Brabantse plaats Venhorst, waar de epidemie ruim een het nileden begon, heeft volgens het ministerie van landbouw linkp definitief uitgewezen dat het pestvirus nergens meer Eerder werden gebieden buiten de pesthaard al ziek- k linksPr^aar<^- Nadat het virus begin februari vorig jaar opdook k sociaptaal 429 bedrijven door de ziekte getroffen. De overheid ,f Daatte afgelopen maanden miljoenen dieren laten afmaken, noeitej .ogie^l'tsloterij6,5 miljoen niet afgehaald weekfc. Dg Staatsloterij heeft vorig jaar een voordeeltje gehad die dena 5 5 miljoen gulden doordat prijswinnaars zich niet geleed gemeld. Het gaat daarbij om ruim een procent van de ondode prijzen. In totaal keerde de Staatsloterij vorig jaar Ijoen aan prijzen uit. De verkoop van staats- en oude- 34 ijen leverde vorig jaar voor het eerst meer dan een miljard %elijk 1040 miljoen, uciaaljl iiepaninet: kinderopvang verdubbelen Het kabinet vindt dat er twee keer zoveel kinderop- zakt dM'8is-In de komende kabinetsperiode moeten er 40.000 ;t zo bijkomen. In de periode daarna moeten er nog eens bezoe^te aantal plaatsen bijkomen. Dit voornemen blijkt uit e chrisfctie van ^et kabinet op een rapport van de werkgroep eeid tojrerking, Deregulering en Wetgevingskwaliteit (MDW). Er het pc?n wachtlijst van ongeveer 30.000 plaatsen, ndsch; sintannaland» Landbouwers proberen alles om de oogst te vergroten en te versnellen. Deze akkerbouwer uit het Zeeuwse Sint Annaland/Oud Vossemeer heeft de percelen waarop hij aardappels heeft gepoot afgedekt met plastic. Vooral de piepers is dat een lekker warm jasje waardoor ze sneller groeien. Nu het zonnetje aan kracht wint, wordt via een zelfgemaakte installatie achter de trekker de plasticlaag verwijderd. Dat het warme laagje niet overal zijn nut heeft gehad, blijkt uit de kale grond die op diverse plekken zichtbaar is. foto wfa wim van vossen Klaas de Vries. vormen. Klaas de Vries is voor menigeen een gentleman in op tima forma. Toen zijn partijgenote en oud staatssecretaris van sociale za ken Elske ter Veld een tijdje te rug werd gevraagd wat nu zo bijzonder was aan de op het oog zo doodeenvoudige De Vries antwoordde ze: „Klaas is heel slim. Ep hij heeft geduld. foto anp marcel antonisse Als jij iets wilt, weet hij je in een positie te brengen dat je iets móet. Hoe hij dat doet? Het is de manier waarop hij in zo'n gesprek stilte weet te bewaren." Wat de SER-voorman verder zo'n uiterst geschikt informa teur maakt, is zijn politiek wat afstandelijke, maar inhoudelijk zeer gedegen benadering van complexe bestuurlijke vraag-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3