Kunst Erkenning en roem door een omslag Bord voor je kop ICHONE icHIJN The Klezmatics: te gelikt, te weinig fris Visscher razendsnel, druk en vaak schuin Vleugel Rembrandthuis RDAG 9 ME11998 dianenverhalen' uitgesteld De tentoonstelling 'Indianenverhalen' in het Rijksmuse- foor Volkenkunde gaat niet zoals gepland op 4 augustus be ien, maar pas op 25 september. Het uitstel houdt verband Ie verbouwing van het museum die langer gaat duren dan ikelijk was gedacht. De expositie 'Met Kuifje naar Tibet' is hierdoor met een maand verlengd tot 13 september. |twerper Coca Cola-beeldmerk dood - Een van de toonaangevende ontwerpers uit de Vere- jp Staten, J. Gordon Lippincott, wiens bureau de wereldbe- J^ide logo's van Coca Cola en het soepenmerk Campbell's |rierp, is op 89-jarige leeftijd in North Haven bij New York leden. Samen met Walter Margulies richtte hij in 1943 een Tü bedrijf op. Behalve met logo's voor talrijke grote bedrijven H Lippincott zich bezig met het ontwerpen van auto's en an- Bndustrieproducten. In 1952 kreeg zijn firma de opdracht ïterieur van de Nautilus te bedenken, de eerste door Tnenergie voortgestuwde duikboot ter wereld. cheid van Linda, Roos Jessica ieer» Het afscheid van de popgroep Linda, Roos Jessica jepaard met een boek en twee concerten in ShowBiz City en 26 juli. Dat heeft het meidentrio gisteravond bekendge- ;t. In het afscheidsboek staan foto's van de vakanties die de eressen samen doorbrachten en anekdotes. Deze papieren inering aan de popgroep, die drie jaar heeft bestaan, is van- juni verkrijgbaar. Voor de liefhebbers is er ook nog een poster. Het trio kreeg gisteren een gouden plaat voor het al- Linda, Roos en Jessica. «ninaties voor Publieksprijs Drie voorstellingen van Toneelgroep De Appel zijn Jmineerd voor de Gouden Gids Publieksprijs: 'De Mensen- 'Ritter, Dene Voss' en 'De Nacht, de moeder van de dag.' ng juni wordt de prijs toegekend aan de uiteindelijke winnaar, v/ojde Gouden Gids Publieksprijs is een bedrag van honderd- iend gulden verbonden. De andere slot-genomineerden zijn Wereldverbeteraar' (De Paardenkathedraal): 'De nacht van .c^auvv' (Het Nationale Toneel), 'De Kus van de Spinvrouw' ^ZuidelijkToneel): 'Stilleven' (Het Toneel Speelt): 'Scènes uit 3'. Jiuwelijk' (Hummelinck Stuurman Theaterproducties), 'De 16 e Deker' (Impresariaat Wim Visser), 'JaneEyre' (Michel Boers- ïheaterproducties), 'Ik heb 't met hem gedaan'. (Noord Ne- andsToneel), 'Al mijn zonen' (Theater van het Oosten) en mlet' (De Trust). ince sensatie van '98 in LVC (n. Dit zou weieens de dance sensatie van '98 kunnen wor- [zégt het LVC over de Asian Underground dansavond die i jgen wordt gehouden aan de Breestraat. In Londen versnijdt iwjieuwe generatie Indische Pakistaanse jongeren al enige tijd ïeme dansstijlen met oosterse roots. Het resultaat is een zo- jnuzikaal als visueel opwindende mix van techno, hindipop "■""'mangra: bhangrabeats of tabla bass genoemd. Asian Un bound noemt deze Londense scene zich. In het Leidse LVC pt morgenavond dj Ritu aan, bijgestaan door een keur aan fici, The Asian Equation, met rappers, sitar, -doll en tablas- ft. 'Plaatjesboek' Rolling Stone spiegel van dertig jaar amerikaanse popcultuur Trendsettend op muziekgebied is het blad Rolling Stone allang niet meer. Na een gewaagd uitstapje met The Pro digy keerde al snel de vertrouwde aanblik van Fleetwood Mac op het omslag terug. Maar Rolling Stone is door de doorwrochte journalistiek over rock 'n roll, film en poli tiek al wel drie decennia een spreekbuis en forum voor iedereen die mee wil tellen in het nu eenmaal behouden de Amerikaanse pop-establishment. Alle omslagen, sa men een plaatjesgeschiedenis van dertig jaar Amerikaan se rock 'n roll-cultuur, zijn nu in een prachtig boek bij eengebracht. amsterdam theo hakkert 'We hebben erg ons best ge daan, en we hopen dat je het leuk vindt.' Schoolkrantachtige] had oprichter en hoofdredac teur Jann Wenner het nauwe lijks op kunnen schrijven in no vember 1967 in het eerste num mer van het Amerikaanse blad Rolling Stone. Het moest een el ke veertien dagen te verschijnen popblad voor de sub-cultuur worden, waarbij ook politiek niet zou worden geschuwd. Achteraf illustratief was meteen de eerste omslagfoto. Beatle John Lennon met een soldaten- helm op. Daarmee was de toon gezet. Vrijwel van meet af aan was het omslag van Rolling Stone het hoogst haalbare voor een artiest. Eenmaal daar op afge beeld betekende dat erkenning en eeuwige roem. Wie op 'the cover of the Rolling Stone' had gestaan hoorde bij het esta blishment. Er ontstond een wa re klopjacht op die ereplaats. Historisch is de wijze waarop Dr. Hook the Medicine Show het omslag haalde. De groep had een top 1 O-hit gescoord met de tranentrekker 'Sylvia's mother' en ook de al bums en concerten van het ko mische stel vielen goed in de smaak. Maar Het Omslag had den ze nog niet gehaald. Waar op tekstschrijver Shell Silver- stein gewoon de frustratie van zich afschreef in weer een top 1 O-hit: 'On the cover of Rolling StoneHij liet de groep zingen dat hij, in het geval dat, wel vijf exemplaren voor zijn moeder zou kopen. Eind maart 1973 kon hij naar de kiosk. Het omslag van Rolling Stone is nog altijd een graadmeter voor succes en status. De hiüijst van sterren die verscheidene malen de ereplaats was gegund, spreekt boekdelen. Mick Jagger stond negentien keer op het omslag, John Lennon achttien, Bob Dylan dertien, Bruce Springsteen elf, Jerry Garcia tien, Madonna negen, Tina Tur ner acht en Eric Clapton zeven. De lijst is meteen een afspiege ling van de machtsverhoudin gen in dertig jaar rock 'n roll be zien vanuit Amerikaans per spectief. Cynici zouden in het succes verhaal van Het Omslag van Rolling Stone een treffende metafoor kunnen zien voor het land waarvan het blad inmid dels ruim dertig jaar de cultuur spiegel vormt. Een metafoor sa men te vatten als: allemaal bui tenkant. Hoe vaak is de afgelo pen decennia niet beweerd dat Amerika niet bestaat, dat het een land is van bordkarton en facades? Als die bewering waar is, ligt daar meteen een verkla ring voor het succes van Rolling Stone. Bladerend door het prachtige zijn net affiches. Dat er ook nog aan de buitenkant te danken boek met alle covers van 1967 tekstpagina's achter lagen, ver- heeft. Het blad heeft altijd uit- tot en met 1997 gaan de omsla- geet je al snel. Terwijl Rolling geblonken in doorwrochte re gen een eigen leven leiden. Het Stone uiteraard het succes niet portages, interviews en essays. Het succes van het omslag is bovenal te danken aan de uit stekende fotografie. Het blad gaf fotografen als Annie Leibo- vitz, Marc Seliger, Herb Ritts en ook 'onze eigen' Anton Corbijn alle creatieve en financiële ruimte. Ofschoon de omslagfo to's altijd netjes en zedelijk bin nen de perken blijven, heeft Rolling Stone een naam hoog te houden op het gebied van blootfoto's. Ook hier werd de toon gezet door John Lennon, wiens blote achterwerk en dat van zijn vrouw Yoko Ono eind 1968 voor opschudding, hoge verkoopcijfers en de eerste 'tweede druk' zorgden. Later zou Lennon andermaal bloot, met een geklede Yoko Ono, worden gefotografeerd voor het waarschijnlijk beroemdste Rol ling Stone-omslag. Annie Leibo- vitz fotografeerde het Beatle- echtpaar in bed in 1981 Bloot ging ook tienerster Da vid Cassidy, die gewoonweg ge noeg had van alle gedoe en bak- visgegil rond zijn persoon en tot iets gewaagds besloot. Demi Moore hield decent de handen voor haar borsten, terwijl Janet Jackson deze taak overliet aan een onbekend gebleven mans persoon. Dertig jaar Amerikaanse cul tuurgeschiedenis trekt in het boek aan het oog voorbij, waar bij opvalt hoe in de loop der ja ren de sterren in rock 'n roll, film en politiek de aandacht moeten delen met beroemde televisiepersoonlijkheden. Sein feld, Jennifer Aniston (uit Friends en nu een shampoo-re clamespot) en Melrose Place gingen met de eer strijken. X-Fi- les uiteraard ook. Rolling Stone kreeg voor elkaar wat in de serie maar niet wil lukken: Scully en Mulder ongekleed tussen de la kens. Rolling Stone: Alle covers van 1967-1997. Auteur: Jann S. Werner (inleiding). Vertaling: Jeannet Dekker. 272 blz., full colour, gebonden met stofom slag. ISBN 90 6868 200 f.89,50. Uitgeverij THOTH. het motto: 'als de men- et naar de kunst (lees mu- smen, dan brengen wij de wel naar de mensen', be- ene Lucas Mol dat het tien wel aardig zou zijn dit kader iets met 's lands )lle rijkswegen te doen. unst' heet zijn project dat >t maandag op de tien e stukken van Nederland en. Ondermeer langs de hoogte van Hoogmade. h is er best wat voor te i om de tienduizenden tobilisten die tweemaal bumper aan bumper deze file-gevoelige wegen en even uit de sleur van g te halen en een moment unst te confronteren. Dat zich nooit geen kwaad, e weet gaan bij een aantal en de ogen wel open, ge- als ze plots zijn door die van herkenning. 'Niet en volgende week naar ir Muller te gaan', noteren )lksstammen ter plekke 'hun organizer. Want - de - het is inderdaad wel tng geleden, een bezoekje n museum. s vrees ik dat Lucas Mol et selecteren van de Ame- iseTrena Friend als uit- id kunstenaar zijn doel it betreft volledig voorbij Zij liet zich naar eigen i inspireren door zeven- eeuwse Hollandse land- sschilders als Jan van i en kwam al knutselend ïn rechthoekig houten op de proppen met daar- itaa e blokken, voorstellend ognriekwart ei. Het ontbre- s kwart is een gat. Daar 3 mi een kun je vanuit je stil le auto weer het achterlig- polderlandschap zien. [ut, wat een humor. Als je it soort grappen de men eer tot de kunst kunt be- danwel naar het museum denkt te lokken, dan moet je toch wel een bord voor je kop hebben ter grootte van die plaat hout langs de A4. Of in elk geval zo dom zijn als het achtereind van die spreekwoordelijke koe. ad van kaam Songfestival U kent het wel: dat heimelijk verlangen van de gecultiveer- den onder ons om eens per jaar helemaal weg te duiken in een luie stoel om het Eurovisie Songfestival te ondergaan. Een aantal jaren terug moest je na afloop nog vertellen dat het weer een kotsgenererend ge beuren was. Maar sinds Paul de Leeuw het nationale festijn pre senteerde is het camp om festi valfan te zijn. Toch weet ik ze ker dat het Leids Vrijetijdscen trum (LVC) aan de Breestraat geen broeinest van Songfesti valjunks is. Als Edsilia Rombley vanavond 'Hemel en aarde' naar de hoogste regionen zingt, verrast Kay-L het LVC-publiek met een meesterlijke hiphopset en zorgen dj Dubstr en Redzone voor een vette hiphop-party. LVC-directeur Ruud Visser is ook niet iemand die je er van verdenkt dat hij niet met z'n vingers van de box met de na tionale songfestivalhistorie kan afblijven. Wie schetst dus mijn verbazing dat ik Visser laatst bij de nationale finale van het lied jesfestijn in de zaal zag zitten. Echt, dat had ik nou nooit ge zocht achter die jongen. Op de Breestraat een stevige pot on vervalste politiek-kritische hardcore-punk op de planken brengen en thuis - het song- book van Willeke Alberti op de salontafel - stiekem wegzwijme- len bij 'Waar is de zon die mij kan verwarmen.' Nee, Ruud Visser laat zich van avond voor twaalven niet zien recensie susanne lammers Concert- The Klezmatics. Gehoord: 7/5, Stadsgehoorzaal, Leiden. Vijfentwintig jaar geleden had den ze vermoedelijk folk-rock gespeeld. Nu spelen ze klezmer. The Klezmatics brengen een ge moderniseerde vorm, blijven de klezmer 'steeds opnieuw defi niëren'. Misschien zouden ze dat niet moeten doen. Hun mo derniseringsdrift leidt geregeld tot akelig pompeuze, sentimen tele kwijlliedjes, waar de vitali teit uit weggelekt is. Zoals bij voorbeeld een soort 'suite' over een Joodse geest, die een mix tussen 'Romeo and Juliet' en 'The Exorcist' had moeten ople veren. Het begint dan wel lekker vol dwarse en bizarre klanken, maar de daarop volgende sa menzang is veel te zwaar en daarna sleept het stuk zich on der veel geteem moeizaam naar een einde. Ook de eerste Jiddische ode aan de marihuana is een ty pisch voorbeeld van een zeur stuk: de hoofdbestanddelen van dit geheel in zichzelf gekeerd nummer zijn een veel te zware drum en een zeikerige klarinet. Het zou kunnen dat het gered op de LVC-hiphop-party. Die wil zelfs in de pauze nog een keer die opzwepende set van Saskia en Serge uit 1970 of daar omtrent beluisteren. Heus, ik denk dat het house te klein is als mevrouw Visser het waagt de dance-sensatie van '98 in de cd-player te schuiven. Als u het mij vraagt kan het niet lang meer duren of de stevige beats van Teddy Scholten en Willeke Alberti zullen voorzichtigaan worden opgenomen in het meerjarenbeleid van het LVC. Vanaf deze maand heeft het LVC al een nieuwe donderdag, 1 staat er in de maandelijkse flyer. „Onder de naam Dance-O-Ra- mA presenteert het LVC drie nieuwe clubavonden waarop het heerlijk dansen is." Die tekst alleen al... Zegt u nu zelf: dat lijkt toch verdacht veel de kant op te gaan van een opwindende mix van drum bass Corry Brokken. jan rusdam Tempo dwingt respect af recensie susanne lammers Voorstelling: Voor ons hoeft het niet door Bert Visscher. Gezien: 8/5, Leidse Schouwburg Nog te zien: 9/5, aldaar Bert Visscher maakt veel. werk van zijn aankleding. Dit keer zit hij als gewezen stationschef van het onherbergzame oord Fisck in een van god en ieder een verlaten Efteling-station- netje te wachten tot ze hem op komen halen. En verder is hij gewoon Bert Visscher, met Bert Visscher-verkleedpartijen in een Bert Visscher-tempo met Bert Visscher-grappen. Razendsnel, loei-druk en veel al schuin. Het moet je aan spreken. Het kan ook geweldig op je zenuwen werken. Zijn tempo dwingt respect af, maar ondanks de giganti sche hoeveelheid tekst komt hij eigenlijk met armoedig weinig verrassingen. Hij neemt het zweven op de kor rel, de crea-cursussen ('sommigen douwen hem in een man, sommigen douwen hem in een vrouw, en ik douw hem in een weefgetouw'). Hij grapt wat over familie-misère, vrouwen en auto's, vermomt zich als schoonschaatster, Limburgse wielrenner of kan goeroe, koketteert veel te vaak met zijn blote benen en roept nog vaker 'Woerrrggghelllp', wat staat voor 'help'. Verder trekt hij als vanouds bekken en maakt hij de bekende ge baartjes en sprongetjes. Hij weet wat leuk gevonden wordt en buit dat lekker gemakzuch tig allemaal uit. In een berg ongein heeft hij een paar geestige dingen ver stopt. Een wreed liedje over een heel zielig en door ieder een uitgekotst kind, dat door zijn vader naar de 'lelijke jon getjes zeilschool' wordt ge stuurd en een tirade tegen het kamperen, waarin hij telkens weer nieuwe narigheid aan de lijst van camping-gruwelen weet toe te voegen; intussen voert hij weer een nieuwe marteling uit op het konijn dat gepunnikt werd door de ex die hem al dat leed aandeed. Vol slagen knots zijn vervolgens de teksten uit hef determineer- boek waarmee je vogels kunt herkennen. Maar ja, die heeft Visscher dan weer niet zelf be dacht, dat heeft een vlijtige or nitholoog al voor hem uitge vogeld. werd door een komische tekst, maar die was onverstaanbaar. Er zitten ook wel geslaagde voorbeelden van vernieuwing in het genre bij, zoals 'Black and White', waarin succesvol ska- elementen verwerkt zijn en de accordeon als een bandoneon klinkt, maar het best zijn de 'ouderwetse' composities, waar in ingenieuze ritmes en acroba tische harmonieën met elkaar wedijveren. Dat dwingt bewon dering af. Maar pas bij het aller laatste nummer, een walsje ge titeld Expectation', ontroeren The Klezmatics ook. Dan laten ze dat opgeklopte en spelen ze een simpel liedje, weemoedig en lief en klinken ze eindelijk als oprechte muzikanten. Het is jammer dat dat niet eerder gebeurt en dat ligt toch heus niet aan hun muzikaliteit. The Klezmatics zijn knappe musici en vooral Frank London imponeert met zijn trompet. Aan de gebruikelijke klezmer- lenigheid ontbreekt het hem niet, maar het is vooral zijn oor voor bijzondere klankcombina ties die de muziek iets wrin- gends en dus iets extra's geeft. Soms fietst hij door alle toon soorten heen, een fris tegenge luid bij al te veel geliktheid. Eén van de opvallendste onderdelen van de uitbreiding van het Rem- brandthuis: een koperen wand met verschillende handtekeningen van de Meester foto wfa Amsterdam gpdDe buitenkant van de nieuwe vleugel is ontworpen door ar- In het nauwe trappenhuis van chitectenbureau Zwarts Jans- het Rembrandthuis in Amster- ma uit Abcoude. Volgens direc- dam was het door de massale teur Ed de Heer is bewust niet toeloop steeds vaker een ge- gekozen voor een 'historiseren- drang van jewelste en in de ten- de' bouwstijl maar voor heden- toonstellingszaaltjes hing door daagse architectuur. Dat de ge- de slechte klimaatbeheersing vel van de nieuwbouw zeer een bedompte atmosfeer. Met sterk contrasteert met de buur de nieuwbouw naast het 17de- panden, stoort hem in het ge- eeuw huis aan de Jodenbree- heel niet: „Ik vind het prachtig." straat is dat nu definitief voor- De opening van de nieuw- bij. Het Rembrandthuis ontving bouw wordt gevierd met een vorig jaar met pijn en moeite overzichtstentoonstelling over 140.000 bezoekers, maar in de Adriaen van Ostade (1610-1685) toekomst kan dat aantal zonder en diens relatie tot Rembrandt, problemen groeien naar De expositie duurt tot en met 19 215.000. juli.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23