Onderling wantrouwen frustreert Samen op W- Kerk Samenleving AL ZATERDAG 9 MEI 1998 ;DAG REDACTIE DICK VAN DER: 'Een misselijk makend machtsspelletje „Mijn droom is", verzucht ds. P. Boomsma, oud- synodevoorzitter van de Gereformeerde Kerken, „de hele handel maar op te heffen. Inventariseer welke mensen we hebben, wat die allemaal kun nen en wat het land van ons vraagt. En begin dan helemaal opnieuw met een kleine, slagvaardige kerk." De werkelijkheid is anders. „Het verloopt stroperig, het heeft weinig dynamiek. De kerken zijn vooral met zichzelf bezig." Fel: „Soms hoop ik dat jongeren in verzet komen. Bezet maar eens een kerk. Laat merken dat je het niet meer pikt." Al bijna 40 jaar duurt de tocht door de woestijn die Samen op Weg heet. Ze willen één worden: de Nederlandse Hervormde Kerk (twee miljoen zielen) en de Gereformeerde Kerken in Neder land (700.000). Sinds 1986 doet de Evangelisch- Lutherse Kerk (20.000) ook mee. Drie protes tantse groeperingen die onderling te weinig ver schillen om op gescheiden wegen door te blijven gaan. Maar die blijkbaar toch nog zo verschillend zijn, dat het nauwelijks lukt om aan de bede van Christus gehoor te geven: „Opdat gij één zijt." In 1961 begon het nog zo idealistisch. Achttien predikanten van hervormde en gereformeerde huize die een indringende oproep aan hun ker ken deden de gescheiden paden te verlaten. En waarom ook niet? Beide kerken waren het groot ste deel van hun bestaan één kerk geweest. In de vorige eeuw ontstond de scheiding, doordat streng orthodoxe leden de vaderlandse kerk ver lieten vanwege de heersende vrijzinnigheid. De verontrusten noemden zich de Gereformeerden Kerken in Nederland. Deze voornamelijk 'kleine luyden' stichtten een eigen zuil, met een eigen krant, politieke partij en zelfs universiteit. De wat deftige hervormde kerk wilde volkskerk blijven, open voor iedereen en te gen een al te rigide verzuiling. Maar ondanks de ze gescheiden ontwikkeling beseften beide ker ken na de oorlog dat ze niet wezenlijk meer van elkaar verschilden. Het lastige was alleen dat toen Samen op Weg eenmaal aarzelend op gang was gekomen, het beeld drastisch veranderde. De gereformeerden werden steeds ruimdenkender, terwijl binnen de hervormde kerk de rechtzinnigen meer aanhang en invloed kregen. Deze 'preciezen', verenigd in de Gereformeerde Bond, houden vast aan de Sta tenvertaling van de bijbel en belijdenissen uit de 16e eeuw en hebben tot doel de 'rekkelijken' in de kerk te bekeren. Voor hen is de huidige prak tijk waarin ieder gelooft wat hij of zij goeddunkt als vloeken in de kerk. De Bonders krijgen daarbij steun van de Confessionele Vereniging, gema tigd-orthodoxen die zich ook beroepen op de tra ditie, maar deze op een modernere manier willen uitdragen. De meeste hervormden hebben geen enkel probleem met Samen op Weg. De kleine Evangelisch-Lutherse Kerk heeft geen gemeen schappelijk verleden met beide kerken en staat onbevangen en positief tegenover de fusie. Inmiddels werken in veel dorpen en steden ker kelijke gemeenten moeiteloos samen. Maar op plaatsen waar de Gereformeerde Bond sterk is, ontstaan problemen. Op landelijk (synodaal) ni veau biedt de Bond al jaren lijdzaam verzet onder het cryptische motto: 'Wij blijven op onze post'. Betekent het dat de Bonders in de kerk blijven, ondanks alle bezwaren?'Of wil men juist niet meegaan in de nieuw te vormen kerk? Het blijft gissen, want pas op het laatste moment zal de Gereformeerde Bond uitsluitsel geven. Een steuntje in de rug is de verzekering van de kerke lijke top dat zonder hen de hele fusie niet door gaat. De dwarse rol wordt echter bemoeilijkt door in terne verdeeldheid. Een deel aan de uiterst rech terkant van de Bond heeft het Comité tot Behoud van de hervormde kerk opgericht. Deze 'bezwaarden' dreigen met afsplitsing, tenzij er geen kerkelijke fusie, maar een federatie komt. Binnen zo'n constructie kunnen zij hun eigen, rechtzinnige gang blijven gaan. Hervorming Onder dit gesternte had op 21 maart de hervorm de synode in Driebergen plaats. Een belangrijke bijeenkomst, omdat er over de kerkorde van de Hervormden zijn gefrustreerd, gereformeerden zijn het zat en lutheranen beledigd. Die ene protestantse kerk lijkt ver weg. Dan maar een federatie als redmiddel? „Het is een lachertje om te doen alsof er eenheid is." ■Wlld=ld.m!l.lljdMfl3« Voor de één is Samen op Weg een TGV, zo snel gaat het. Voor de ander is het een stoomlocomotief, zo traag. tekening c pd Ir. Jvan der Graaf: „Ik ervaar dat de Here God trouw Ds. P. Boomsma: „Hef de hele han- is aan deze kerk." foto's dick hogewoning del maar op." G. Dekker: „Hoe lang laten de gereformeerden zich nog chanteren?" fusiekerk (zeg maar de grondwet) moest worden gestemd. Dat liep wonderbaarlijk goed af. En ook de bezwaarden kregen nog een laatste kans om binnenboord te blijven. Maar tot verbijstering van de fusiepartners stelden de hervormden een onverwachte daad: met nipte meerderheid werd de naam Verenigde Protestantse Kerk in Neder land (VPKN) veranderd in Verenigde Kerk der Hervorming. Een fraaie overwinning van de Bond, die meent dat God zelf de hervormde kerk in dit landje 'ge plant' heeft. Dat mag de mens niet zomaar ver anderen. De stille hoop is bovendien dat 'hervor ming' al snel in de volksmond 'hervormd' zal worden. In het hoofdkantoor van de Bond op de hei bij Huizen geniet secretaris ir. J. van der Graaf nog na van zijn zege: „Voor veel hervormden is het eenvoudigweg onvoorstelbaar dat ze niet meer hervormd zouden zijn. Dat is nu tenminste afgewend. Ik ervaar dat de Here God trouw is aan deze kerk." De plotsklapse naamswijziging haalt onderhuid se spanningen in Samen op Weg naar de opper vlakte. Een aantal lutheranen wil zelfs een extra synode om 'krijgsraad' te houden. Maar ook bij de hervormden zit het niet lekker. De naamsver andering was geen sentimentele opwelling, maar een gericht signaal aan de fusiepartners. Synode lid ds. J. ter Steege, voorzitter van de Confessio nele Vereniging, onthult in zijn studeerkamer in Steenwijk dat 'de hervormde synode wel eens wordt gebruikt om af te reageren'. De predikant herinnert zich de broeierige sfeer nog heel goed. De zaal was te klein, iedereen zat op eikaars lip. „Er kwam een stuk frustratie los. We wilden die dag eens tegengas geven. Want wat wij ook doen en zeggen, altijd stuiten we op een gereformeer de en lutherse overmacht. Op een enkele uitzon dering na zijn hervormden de enigen die nog dis cussiëren. Dat leidt tot frustraties en irritaties." Het heeft alles te maken met de van oudsher be staande culturele verschillen, legt Ter Steege uit. De activistische gereformeerden willen Samen op Weg snel regelen. De bedaarde hervormden heb ben geen haast. „Gereformeerden moeten leren in de pas te lopen met de hervormden." La chend: „Wij zijn er al 400 jaar, zij pas 100 jaar. Dan weer ernstig: „Ze lopen te hard van stapel. Het is een ander slag mensen, een andere cul tuur. Bij hen is de christelijke organisatie het be gin en het einde van alles. Het zijn daad-mensen, ze slaan snel met de vuist op tafel. Terwijl wij zo iets hebben van: rustig maar, het hangt niet alle maal af van onze inspanningen. Wij zijn wat makkelijker, misschien wat lakser. Die twee cul turen moeten erg aan elkaar wennen. 'Bondscoach' Van der Graaf beaamt dat. „Ze zijn anders dan wij. Lelijk gezegd: wat gereformeer den vandaag besluiten, moet je gisteren uitvoe ren. Ze willen hoe dan ook Samen op Weg, elke vertraging vinden ze hinderlijk." De gereformeerde predikant Boomsma wil dat direct bevestigen: „Ik heb wel eens tegen Van der Graaf gezegd dat als ze ophouden met dwarslig gen, wij de naam Hervormde Kerk zonder pro blemen accepteren. Maar hij staat alleen in zijn mildheid. Voor veel gereformeerden is de hervormde actie een stap te ver. Zij zijn het laatste restje enthousiasme voor Samen op Weg verloren. „Het is een misselijk makend machtsspelletje geworden", zegt god dienstsocioloog G. Dekker, die sinds 1970 de fi siebesprekingen van dichtbij volgt. „De gerefo meerden zijn zo trouw, ze slikken alles. Hoe la laten zij zich nog chanteren?" Het gaat hem in eerste instantie niet om de naam. „Het is de gedachte die er achter steekt Dat hele verhaal over de planting Gods. Dan g het bij mij kriebelen. Ik denk dat na deze actie een deel van de gereformeerden het voor ge; houdt." Op het grondvlak, waar Samen op Weg echt stalte moet krijgen, is men het getraineer ook In de gemeente van de jonge hervormde prei' kant P. Verhoeff uit Halle, bij Doetichem, werl hervormden en gereformeerden al jaren goedl men. „Natuurlijk, rimpelloos verloopt het ner gens. Maar dan gaat het vaak over kleine din gen." Federatie Om Samen op Weg te redden, ziet godsdienstl cioloog Dekker echter nog maar één oplossinn laat de drang naar fusie los en maak een federl van kerken. „Ik hield mijn studenten altijd voJ dat Amstel en Heineken wel in één concern wit den gemaakt, maar twee verschillende bieren I zijn. Daar moet je niet één pot nat van maken m Dat geldt ook voor hervormden en gereformei den." Het sluit aan bij de huidige tijdgeest, meent di socioloog. „De tijd van grote organisaties is vo bij. Mensen identificeren zich liever met herki bare eenheden. De onderlinge verschillen zijn eenmaal te groot. Het is een lachertje om te d( alsof er eenheid is." Ook de vrijzinnigen voelen hier wel voor. Thet loog en communicatiedeskundige A. van der Meiden, één van de voormannen van deze gr< pering, vindt de kerken te pluriform om te kui nen fuseren. De mythe van de eenheid wordt passant doorgeprikt. .Appels en peren kun je optellen. Alsof ik iets met de 'Bonder' Van der Graaf in die ene kerk te zoeken heb, dat is on zin." Van der Graaf bevestigt dat desgevraagd. „Inderdaad, spiritueel en belijdend heb ik niel met hem." Van der Meiden meent dat de kerken beter slechts op een beperkt aantal gebieden moete gaan samenwerken. Zoals bij de geldwerving, predikantenopleiding, publiciteit en de dienst verlening aan de plaatselijke kerken. „Dit alles onder de grote gemene deler: we prijzen de He en volgen Jezus van Nazareth. Dan is al dat g?pn Q over een kerkorde niet nodig. Wellicht dat we over 50 jaar wel rijp zijn om samen te gaan." Om nu eens helderheid te krijgen over wat het kerkvolk wil, moet er snel een referendum ovej Samen op Weg worden gehouden, menen Vai der Meiden en Dekker. De laatste NlPO-enquij1 over deze kwestie, uit najaar 1995, toont aan dl een kwart van de kerkleden voor een federatie was, 32 procent voor een of andere manier vai samenwerking en dat slechts 29 procent een fii? toejuichte. Dekker: „Ik ben bang dat de top vatl V de kerken dit niet aandurft. Net als de invoerin van de euro ligt deze kwestie veel te gevoelig.'jnei w Ter Steege, die samen met de bezwaarden altijfcweml voor een federatie heeft gepleit, heeft nog eenOndai der argument: „Niet wat mensen willen, maarh nog wat de Heer wil is bepalend." h het De enige die ondanks alles optimisme blijft uiüur 's stralen is de grote man achter het fusieproces.jning - B. Wallet. De federatiegedachte kan volgens hijers d( niet meer, dat zou de geloofwaardigheid van diter w; kerken alleen maar aantasten. De fusie moet nu oc doorgaan. „Er worden steeds wel nieuwe bieb» zijn. op de rails gegooid, maar het spoor ligt er, de shst nc tions zijn alleen nog niet allemaal gepasseerdUes ka En het verschil tussen de trage hervormden enioude ongeduldige gereformeerden? Het is een kwesiarme van hoe je tegen de dingen aankijkt. „Voor deigstijd een is Samen op Weg een TGV, zo snel gaat he Voor de ander is het een stoomlocomotief, zo traag. Daadkracht heeft nu geen enkele zin, c4- maak je meer kapot." ClSL N Foto uit de archieven uit de Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. O L O "te long wijk l_ iracht ANNO 1898 ANNO 1973 Maandag 9 Mei HILLEGOM Een alhier wonende 70-jarige ar beidersvrouw kwam zich gisteren bij de politie beklagen, dat zij door haar buurman en diens vrouw was uitgescholden voor kattenvreetster en tooverheks. Zij beweerde zich noch aan het een noch aan het ander ooit te hebben schuldig ge maakt. Kattenvleesch had zij nooit gegeten en tooveren kon zij niet, want indien zij dit kon, zou zij haar buurman en haar buurvrouw al lang in het midden van de Ringvaart hebben gezet en ze beiden afwisselend het hoofd onder water laten houden. Men kon het haar aanzien, dat het haar leed deed, dat zij daartoe onmachtig was. NOORDWIJK Het bestuur van V.V.V. acht het zomerseizoen ernstig in aantocht, al leerde de temperatuur der laatste dagen ons wel weer wat anders. Het stelt zich nl. voor een informatiebu reel op te richten, waarvoor de lijst bij zijn voor zitter, den heer Dorsman, boekhandelaar ter teekening ligt. leder - dus ook niet-leden van V.V.V.doch wij willen hopen, dat dit weinigen zullen zijn - kan daar gratis woningen of gedeel ten van woningen, die hij in den badtijd verhu ren wil, annonceeren en verdere inlichtingen verstrekken. Door deze publiciteit wekt de veree- niging krachtig in het belang van Noordwijks in gezetenen en verdient daardoor alleszins ieders steun en medewerking. LEIDEN De metselaar J.S., die sedert jl. Dinsdag werd vermist, is gisteravond, van een snoepreisje naar Amsterdam in de echtelijke wo ning teruggekeerd. woensdag 9 mei WASSENAAR Tijdens een zwa re storm is op het landgoed Back- ershagen een grote linde omge waaid en op het toegangshek aan de Rijksstraatweg gevallen, waar door dit voor de helft werd ver nield. Backershagen is eigendom van de Mij. voor Stadsontwikke ling, maar het voorterrein is voor onbepaalde tijd, doch tenminste voor 99 jaar, opengesteld voor het publiek, waarbij de gemeente de zorg op zich heeft genomen voor het onderhoud. Op verzoek van het gemeente bestuur heeft de eigenaar contact opgenomen met Monumenten zorg, omdat „Backershagen" op de monumentenlijst voorkomt en in de omschrijving het hek apart wordt genoemd: smeedijzeren in gangshek, 18e eeuw. Monumen tenzorg bleek van mening, dat herstel van het hek nodig is, maar kan door het ontbreken van geld middelen geen subsidie verlenen. De eigenaars van het terrein ble ken niet bereid de kosten van her stel voor hun rekening te nemen. Burgemeester en wethouders achten het in deze omstandighe den redelijk, dat de gemeente de kosten betaalt. Deze worden ge- mgev LEIDSCH DAGBLAD wijk o (Opgericht 1 maart 1860) Dit P; rplan. KANTOOR TELEFAX1 >n Rooseveltstraat 82 071-5356356 Advertenties: niet Postadres Postbus 54, Familieberichten: bdatie 2300 AB Leiden jp |ie| Redactie: ABONNEESERVICE Hoofdredactie: 'ieen Abonnementen 071-5128030 ADVERTEMl kan Geen krant ontvangen? Maandag t/m vrijdag vanlj tot tr Bel voor nabezorging: jgp ge- Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en RUBRIEKSADVEL P m vrijdag van f9® 1 1 hun DIRECTIE ABONNEMEtok d2 B.M.Essenberg, bijvooruitbetaling: inkon per maand (acceptgiro) [nje, Zaterdag 10.00-12 00 U' per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per |aar acceptgiro ns een macht* afschrijven 1/1,-korting! HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (ad/und) het automatisch afschrijven^ L F Klein Schiphorst (adjunct) geld, ontvangen VERZENDING PP PUBLIC RELATIONS per kwartaal f/VU W. H. C. M. Steverink 071-5356356 LEIDSCH DAGBLAD OPi REDACTIE Voor mensen die moeilijk lJ J.Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst hebben of blind zijn fo/eerl Ni J. Preenen chef red Groot Leiden hebben), is een samenvatting A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio nieuws uit het Leidsch DagbU Inde F. Blok, chef eindredactie algemeen beschikbaar Voor informatie! W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek (Centrum voor Gesproken Lei 'c W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Vandaag is een dienstencentrum in de Tuinstadwijk (in gebouw Staal wijk in de Herenstraat) geopend. Bejaarden waren bezig met handenarbeid en bloemschikken. foto archief leidsch dagblad raamd op 5000,- a 6000,-. LEIDERDORP Tegen de muur Rien v.d. Nat. Binnenkort opent hij in Leiderdorp een galerie. Het van de r.k. Basisschool "De Meye- zal dan voor 't eerst in Leiderdorp gaard" aan de Vronkenlaan is een plastiek onthuld dat gemaakt is door de Leiderdorpse kunstenaar mogelijk zijn dat kunstenaars van overal vandaan hun werk kunnen exposeren in de ruimte die aan het Jaagpad vrij komt. De eerste stap van een hartewens van Rien v.d. Nat om een blijvende exposi tieruimte in Leiderdorp te creëren met daarbij atelierruimte voor 'thuiswerkende' kunstenaars. E K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezon Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 .00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf 13.00 t/m vrijdag 13 00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111 iwspai

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14