eiden Regio McDonald's sluit terras Beestenmarkt ring Leidens Ontzet =ïgrote lijnen hetzelfde Huurverhoging mag lager dan 3,5 procent 'We zitten niet hoog te paard' Winst of verlies, iedereen is blij Moordzaak Leidse studente wordt opnieuw aangehouden Markt met eigen producten daillon in de stoep j. Het medaillon voor het stadhuis in de Breestraat ligt 'ivoor een deel in de stoep. Het asfalt tussen de Wolsteeg iPieterskerkchoorsteeg wordt volgende week voor een deel èhaald om het trottoir wat breder te maken. „Het medail- lijft liggen, we straten er gewoon omheen", aldus opzichter •an der Meer. Behalve ter hoogte van het stadhuis wordt er ^ide week ook gewerkt tussen Schoolsteeg en Papengracht. ling Ed van Thijn i 15,J. Professor Ed van Thijn zal dinsdag 12 mei in het kader £t gemeentelijke project Leiden stad van vluchtelingen de lende lezing verzorgen in de serie Vluchtelingen. De lezing teld 'Vluchtelingen: mensen of getallen' en wordt gehou- [ïzaal 011, gebouw 1175 van het Witte Singel Doelen-com- Cleveringaplaats 1 in Leiden. Aanvang 20.30 uur. Van Thijn te -jmomenteel de Cleveringa-leerstoel aan de Rijksuniversi- piden. ces Stevenshofschool en De Kring De jongensteams van de Stevenshofschool uit Leiden en ig uit Oegstgeest hebben zich geplaatst voor de finale van id-Hollands kampioenschap voetbal voor basisscholen, dag strijden zij in Voorburg op het veld van Tonegido om laats in de landelijke finale op 20 mei in Zeist. "MBikht biedt plaats aan horeca s9idsJ pen jaar. Opvallende onderde len zijn het grote Country Western-feest dat op 3 oktober op de Garenmarkt wordt ge houden en de hutspotmaaltijd die door de verbouwing van het stadhuis niet op het Stadhuis plein kan plaats hebben en nu waarschijnlijk uitwijkt naar het Pieterskerkplein. De kermis wordt met 150 at tracties even groot als vorig jaar. Door een aanpassing van de in- deljng moeten de opstoppingen op de Nieuwe Beestenmarkt dit jaar te vermijden zijn. De Bees tenmarkt zal grotendeels in be slag worden genomen door een enorme achtbaan. De kermisex ploitanten kunnen dit jaar hun wagens niet meer parkeren bij de Groenoordhallen. In plaats daarvan wordt de Wassenaarse- weg vanaf 29 september afge sloten en ingericht als parkeer terrein. j VOORPAGINA [dam en Schiphol, Ithaka w Orleans. Allemaal zijn atsen die in het leven van peester Goekoop een be- j;e rol hebben gespeeld, al keren ze op de één of manier terug in de af- soptocht op 3 oktober, pcht, geïnspireerd op het aeesterschap en de per- an Cees Goekoop, biedt ruim plaats aan de Leid- ica. Dute van de optocht blijft (jzigd, evenals het tempo, il zeggen: er wordt niet jestreefd om de optocht (mogelijk door de staU te h. Aan de andere kant de geplande stops van tar niet worden herhaald, iering van Leidens Ontzet jaar in grote lijnen het- verlopen als het afgelo- leiden De volwassen verstandelijke gehandicapten van Dagcentrum De Zuidwester aan de Kennedylaan verkochten gisteren hun eigenge maakte producten op de halfjaarlijkse markt. De gehandicapten be drukten onder meer kaarsen, glaswerk, kartonnen dozen, aardewerk en T-shirts met figuren en ze bakten appeltaarten en cake's. Deze keer was het thema van de markt: kleuren, omdat de muren net geschilderd waren. De producten worden ook door de week verkocht in een win kel aan de Breestraat en een klein winkeltje in het centrum zelf. In De Zuidwester brengen allerlei soorten gehandicapten, van achttien jaar tot boven de zeventig, de dag door. Aan de hand van hun capaciteiten krijgen ze verschillende taken, in de keuken of in het huishouden. FOTO HIELCO KUIPERS Het terras van de vestiging van McDonald's aan de Bees tenmarkt in Leiden is tijdelijk gesloten. De veiligheid van personeel èn klanten kan niet meer voor honderd pro cent worden gewaarborgd door overlast veroorzaakt door een groep van 20 tot 30 allochtone jongeren. leiden eric-jan berendsen Volgens Dolly van den Akker van McDonald's Nederland is de grens van het toelaatbare overschreden. „We staan als McDonald's midden in de sa menleving en zijn voor iedereen toegankelijk. We weten dat onze winkels als een soort ontmoe tingsplaats fungeren, ook voor jongeren, en dat vinden we pri ma. Maar er zijn grenzen. De betrokken groep vertoont dus danig gedrag dat het beter is het buitengebeuren te sluiten. De veiligheid van personeel en klanten staat voorop. Dat slui ting van het terras ons omzet scheelt, is onbelangrijk." McDonald's heeft de zaak in middels aangekaart bij de poli tie in Leiden. „Er is overleg tus sen politie, ouders van de be trokken jongeren en de imam. Het is te hopen dat dat gesprek iets oplevert", aldus Van den Akker. Buurman Jaap Huschka van de Huspub speelt al een tijdje met de gedachte zijn terras eveneens te sluiten, maar kijkt de problemen nog een weekje aan. „Ook mijn omzet wordt beperkt door die groep die drei gend voor mijn terras staat. Hierdoor komen andere men sen niet naar mijn zaak. Boven dien wordt er regelmatig ge blowd waardoor de mensen die er nog wèl zitten, weggaan om dat ze doodziek worden van die lucht." Daarnaast wordt er vol gens Huschka op het plein ge deald en rondgescheurd op bromscooters. Toen er sprake was van herin richting van de Beestenmarkt is er door winkeliers al gewaar schuwd tegen mogelijke over last. „Er is toen gezegd: dit wordt één grote hangplek. Maar er is nooit naar ons geluisterd", weet Huschka. De situatie is dermate slecht dat de café-eige naar overweegt om maar hele maal van de Beestenmarkt te vertrekken. „Ik heb al van diver se kanten aanbiedingen gekre gen om mijn zaak te verkopen. En misschien doe ik dat ook wel. Op deze manier is voor mij de lol er wel af." Volgens Huschka wil de poli tie wel optreden, maar gebeurt dat niet omdat er gebrek is aan mankracht. Dat laatste ontkent politievoorlichter Ton Stuifber gen met klem. „Als we moeten komen, staan we er. Als er op de Beestenmarkt iets strafbaars ge beurt, worden de daders aange pakt. Maar als er een groepje jongens bij elkaar staat, kunnen we niks doen want er is in dit land nu eenmaal geen samen scholingsverbod." De huren stijgen per 1 juli ge middeld iets minder dan vorig jaar. De woningbouwverenigin gen hoeven zich niet meer te houden aan de voorheen door het Rijk opgelegde verplichte minimale huurstijging van 3,5 procent. Zo heeft bijvoorbeeld de Katwijksche Bouwvereeni- ging de huurverhoging per 1 juli vastgesteld op gemiddeld 2,75 procent en zijn De Sleutels en Woningbouwvereniging Leiden op een gemiddelde van 3,3 pro cent gaan zitten. Het afschaffen van de ver plichte minimale huurstijging is een gevolg van een wijziging van de Wet balansverkorting (Bruteringswet) die door de Tweede Kamer is aangenomen. Door het vervallen van de mini male huursomstijging kunnen de woningbouwverenigingen de huurstijgingen de komende ja ren meer het niveau van de in flatie laten volgen. Vorig jaar konden corporaties ook al een lagere gemiddelde huurverhoging toepassen, maar hadden ze daarvoor nog onthef fing nodig van hét ministerie van VROM. Dit is nu niet meer nodig. Zelfs bij de Woningbouwvere niging Leiden (WBL) is de ge middelde huurstijging dit jaar lager uitgevallen dan de vorig jaar verplichte 3,5 procent. On langs werd bekend dat de ver eniging met een miljoenente kort kampte. WBL heeft overi gens - zoals meer woningbouw verenigingen - de huurstijgin gen gedifferentieerd. Voor som mige huurders blijft de huur per 1 juli gelijk, anderen moeten één, 3,3 of zes procent meer huur gaan betalen. Leidse cafébezoekers reageren wisselend op bereden politie riep- het door de vele Leide- d de top van D66? Stem- len deze week massaal jemocraten om ervoor te ersen dat de nummer 12 Jan nma in de Kamer kan blij- pmde Leiden voor het (at lijsttrekker Els Borst Grote Lijsttrekkersdebat )i symboliseerde door ars mantelpakje aan te j 1? Was het uit medelijden gedoodverfde verliezers ïrtrouwenwekkende blik ;f jl ia Els of kwam het toch -ll.j B °Ptoep van Wim Kok lil 1 pezers om D66 niet met gelijk te maken? l|in elk geval niet aan de e opmerkingen van de pttrekster die pas goed op fvam toen 98,5 procent 40-160- (stemmen waren geteld. it het toch dat Els Borst dg procent meer stem- ikt dan haar twee keer zo ;a Alexander Pecht- jens Pechtold toont de UdS |aan dat Leidenaars heel I kiezen - in dit geval sn nieuwe paarse coalitie, sn plaatselijke D66-poli- dat een nogal gedurfde Want hoe verklaart hij p dramatisch verlies van pjbij de gemeente- erkiezingen? Een bewuste im het falend beleid van wethouders in het vori- fge genadeloos af te In dat geval was het degant geweest als Pech- meer achter de colle ts aangeschoven, nodige flexibiliteit van >n de D66'er oprecht blij zijn met de uitslag - hoewel zijn partij bijna was gehalveerd en de uitslag bij de gemeente raadsverkiezingen achteraf toch wel erg tegenviel. Want partijge noot Hoekema was toch maar mooi weer verzekerd van vier TEKENING MAARTEN WOLTERINK jaar Haags pluche. Pechtolds logica volgend had deze week vooral de Leidse SP reden voor een feestje. Ten op zichte van twee maanden gele den verloor de partij verschrik kelijk. Wat had de partij het tij dens de gemeenteraadsverkie zingen dus goed gedaan! En in derdaad: de SP was in the win ning mood. Wanneer staat er eindelijk eens een politicus op die volmondig toegeeft dat hij gruwelijk de pest in heeft over een verkie zingsuitslag? Vragen De Leidse raad is een paar snel le denkers rijker. Weliswaar ge niet de lokale politiek na de drukte van de verkiezingen al een volle maand van een wel verdiende voorjaarsdut, maar zo af en toe gaat kennelijk de wekker en wordt er iemand be vangen door dadendrang. De WD heeft er in Tom Ku- perus (fractieassistent van de WD in de Tweede Kamer; je gaat je langzamerhand afvragen of er in de raad ook nog mensen zitten die niet ook voor hun da gelijks brood van de politiek af hankelijk zijn) een gisse jongen bijgekregen. Die had al voor zijn installatie zijn eerste schriftelij ke vragen aan burgemeester en wethouders klaarliggen. Er zijn raadsleden die dat na vier jaar nog niet voor elkaar hebben. De ochtend nadat Kuperus ver klaard en beloofd had, dat hij om raadslid te worden niemand geld had toegeschoven of belof ten had gedaan, werden die vra gen al wereldkundig. In een dagboekje dat hij in het Leids Liberaal Bulletin schreef ver baast Kuperus zich erover, dat zijn ideeën en uitspraken nu opeens opvallen. Hij werd er zelfs over gebeld door het Leidsch Dagblad. „Van de een op de andere dag zijn je ideeën en uitspraken op eens van belang, niet zozeer vanwege de inhoud alswel van wege het feit dat je raadslid bent", heeft de liberaal ontdekt. Laten we dat, ten behoeve van het kersverse raadslid, even uit leggen. Als je aan de borreltafel zegt dat dat geteisem van Euro- dusnie de goeie naam van ons mooie landje te grabbel gooit, dan is dat de volgende ochtend vergeten. Maar als je raadslid bent in een fractie van negen mensen, en dus een behoorlijk deel van de Leidse bevolking vertegenwoor digt, en je stelt dan ook nog schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders, dan ligt dat even anders. Dan gaan er faxen ratelen, telefoons rinke len, dan gaan er ambtenaren aan het werk om antwoorden te bedenken. Je zou van een frac tie-assistent van de WD in de Tweede Kamer toch verwachten dat 'ie dat weet. Ook bepaald niet traag is overi gens het nieuwe PvdA-raadslid Charlotte Driessen. Die is er na een maand waarin, zoals ge zegd, de Leidse politiek in diepe rust verkeerde, al achter dat zij als directeur van de Leidse kin deropvang geen tijd overhoudt voor het raadswerk. Of dat zij als raadslid geen tijd overhoudt om directeur te zijn. Dat wordt nog wat als het politieke circus straks echt gaat beginnen. ruud sep en aap rietveld vervolg van voorpagina „Nee, we zitten niet hoog te paard", stelt Martin Hogervorst, projectleider van het politiedistrict Leiden/Voorschoten. „De politie te paard is be slist geen vorm van arrogantie, maar een effec tief middel om de openbare orde en veiligheid in het centrum te handha ven." Klaas Kuyt en Heimen Was sing, twee agenten van het Korps Landelijke Politie Dien sten (KLPD), galopperen op hetzelfde moment met hun paarden door de Leidse bin nenstad. Als koene ridders uit lang vervlogen tijden trekken de bereden agenten vooral door de Breestraat en over de Beestenmarkt. Bij café Malle Babbe op de Beestenmarkt re gent het, als het tweetal langsrijdt, negatieve re acties. „Ik heb geen flauw idee wat die twee hier komen doen", is bedrijfsleider Henk Verham nog mild. „Ik heb nog nooit van mijn leven in Leiden politie te paard gezien. En waarom ze hier vanavond zijn, weet ik al helemaal niet. Het is geen 3 oktober, geen kermis en óók nog geen moederdag. Kortom, een doodgewone vrijdag avond." Op het terras van Café d'UB even verderop wordt de eerste ronde van de bereden politie ge- evalueerd door twee jongens. Göksel Sahinbas vindt het vertoon prachtig, maar vraagt zich ter dege af of het politieoptreden op deze manier wel effectief is. „Ik denk niet dat de politie op deze wijze gezag afdwingt. Dan moeten ze toch 'Toch heeft het wel wat, het oogt fraai echt uit een heel ander vaatje gaan tappen. Toch heeft het wel wat, het oogt fraai." Zijn vriend Farid Belghanou vindt dat de poli tie beter per fiets op uitgaansavonden in het centrum kan surveilleren. „Volgens mij zijn ze op de fiets veel sneller dan op die knollen. Met de auto zijn ze in elk geval altijd te laat." Henk Verham van Malle Babbe denkt dat po litie te paard niet de oplossing is om de orde en de veiligheid in het Leidse hart te handha ven. „Op deze manier dwingt de politie bij mij in elk geval geen enkel respect af. Ze kun nen beter door het centrum wandelen. Op zo'n paard krij gen ze alleen maar kapsones. Ze kijken letterlijk en figuurlijk op je neer." De politie te paard trekt overal veel bekijks. „De Leidenaren zijn echt schatjes", vindt Wassing, één van de twee agenten die zich per viervoeter door de straten beweegt. „Die studentjes zijn keurig op gevoed, die zeggen zelfs mijnheer tegen me. Tij dens het strandseizoen in Noordwijk roepen ze de hele avond 'paardenlul' tegen ons. Maar dat weet je van tevoren als je op een paard gaat zit ten. Ach, alles went." De politie te paard is pas volgende week vrijdagavond en -nacht tussen 21.30 uur en 4.00 uur weer in het Leidse uit gaansleven te bewonderen. Vanavond is het duo van de KLPD door werkzaamheden elders ver hinderd. „We moeten naar het voetbal, naar AZ tegen FC Zwolle. Dat heeft nog altijd de hoogste prioriteit. En dat zal altijd wel zo blijven." Nog twee maanden duurt deze proef met de politie- paarden nog voort. leiden caroline van overbeeke Opnieuw uitstel. Dat is de uit komst van de 'pro forma' rechtszitting gistermiddag tegen de verdachte die op 20 novem ber een 19-jarige Leidse studen te met een schaar om het leven zou hebben gebracht. De recht bank wil meer tijd om kennis te nemen van het tweede psychia trisch rapport van dr. Blansjaar. Uit dat onderzoek moet blijken in hoeverre de 21-jarige ver dachte uit Amsterdam toereke ningsvatbaar was op de avond van de moord, 20 november. Omdat het rapport pas woens dag beschikbaar was, is de zaak aangehouden tot 25 mei. De rechtbank hoorde op 26 februari de verdachte die in no vember door de politie werd aangehouden op het dak van het studentenhuis aan de Jan van Goyenkade. In het huis had de politie de 19-jarige studente biomedische wetenschappen levenloos aangetroffen in een plas bloed. Haar vriend was de kamer ontvlucht, had bloed aan zijn handen en aan zijn kleren en maakte een verwarde indruk. Hij herinnerde zich op dat mo ment niets. Naast de studente trof de po litie een kapotte schaar aan. Het meisje had tientallen steken op haar lichaam. Omdat de ver dachte zich tijdens het verhoor nog steeds niets herinnerde en omdat het eerste psychiatrisch rapport 'onduidelijkheden' be vat, gelastte de rechtbank een tweede onderzoek. Dat onder zoek liep vertraging op omdat de districtspsychiater, dr. De Man, en de rechtbank niet tot overeenstemming konden ko men over die deskundige. Tij dens de zitting op 26 februari werd de naam van Blansjaar wel al genoemd, maar zijn feitelijke benoeming was pas in april een feit. Advocaat van de verdachte mr. J. Barendregt: „Tussen het besluit van de rechtbank en het moment dat Blansjaar aan het werk ging, zijn zes weken ver streken. Ik ontving het lijvige rapport van de psychiater pas op woensdagavond op de fax en heb het alleen op hoofdlijnen kunnen bekijken. De families van slachtoffer en van de ver dachte zijn niet blij met dit nieuwe uitstel." „Hoe het ook zij: dit is en blijft een moeilijke zaak. Volgens mij bevat het tweede onderzoek wel aankno pingspunten, maar de recht bank kan ook besluiten het naast zich neer te leggen. Ik kan daar niks over zeggen." 10AG 9 ME11998 •ede L, uur racfjLJ. y« "7 B en W van Leider- I dorp gingen, naar nu blijkt, vaker in de fout met bezwaarschriften. Passantenhaven Alphen aan den Rijn onderzoekt moge lijkheden van een passan tenhaven in de Zegersloot Wegens overlast allochtone jeugd

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13