Kohl: verhouding met Frankrijk blijft goed Economie f'Met de LTC Bedrijven- Scan verbaast u uzelf." Half miljard inkomen voor zakenman VS Zware klus Meer Nederlanders rijden in leaseauto Vakcentrale MHP kiest ook voor groei luchtvaart Daimler-Benz komt met milieuvriendelijke auto Russische sigarettenmarkt in buitenlandse handen iten met je eigen computer vongejfQVER Het Amerikaanse bedrijf Xybernaut introduceert op ^Pkirs in het Duitse Hannover een draagbare computer, die dank- werde^akherkenning in staat is opdrachten uit te voeren. De zoge- nveje133Pzal met name wworden gebruikt voor onderhoudspro- n?teerna's van industriële machines. foto ap fabian bimmer e hano tf D75 vai*o prijkt straks ook op postzegels jjere npAG» Ook PTT Post schakelt op 1 januari 2002 om van de erandeh naar de euro. Vanaf de dag dat de Europese munt in de n rinkelt kan de Nederlander euro-postzegels plakken. In stelling tot de munt behoudt elk land dat de euro invoert igen postzegels. Elet portret van Beatrix blijft een van,de af- ingen op de Nederlandse zegel. Daarnaast handhaaft PTT gelende themapostzegels. Wie op de eerste dag van 2002 en voorraad oude postzegels heeft liggen, kan die nog een 149 lar gebruiken. Op 1 juli van dat jaar kunnen de guldenze- 76 jleen nog worden ingewisseld tegen eurozegels. Het tarief - ^2 jocenten - van de zegels is nog niet bekend. 30 50 g po Nobel neemt BASF Deco over J40 M: Chemiereus Akzo Nobel neemt verffabriek BASF Deco 94 ,an branchegenoot BASF. Bij deze producent van bouwver- so ierken 450 mensen, voornamelijk in de vestiging in het 5i e Keulen-Bickersdorf. Een overname-prijs is niet bekend ^4 kkt. Eerder dit jaar baarde het Nederlands-Zweedse che- )o 148 pncern opzien met de overname van de Britse branchege- |q 7q Courtaulds. Door een bod van 6,3 miljard gulden werd Ak- io 139 ibel in een klap de grootste producent van lakken en ver- *42 wereld. Akzo wordt dankzij de nieuwe overeenkomst aar van het bekende mérk Herbol. BASF Deco produceert root aantal lakken, beitsen, muurverven en coatings voor MTArgcbruik 2en "anïra geld Japan voor Zuidoost-Azië >qre« De Japanse minister van buitenlandse zaken Keizo t20-20.2>hi heeft gisteren gezegd dat Tokyo 20 miljoen dollar extra voor hulp aan landen in Zuidoost-Azië die in economi- moeilijkheden verkeren. Obuchi maakte de hulp bekend 50 is een toespraak in Singapore, waar hij een driedaagse reis de regio afsloot. De minister zei dat het geld in een 'solida- sfonds' wordt gestopt van de Associatie van Zuidoost-Azia- -435 e Landen (ASEAN). Tot de ASEAN behoren Birma, Brunei, I Maleisie, Singapore, Vietnam, de Filipijnen, Indonesië en iand. vREEian wil Hiscom overnemen iremaker Baan wil bran- 2jioot Hiscom overnemen, nprekken daarover zouden J afrondend stadium zijn, 3ja de overname half mei èslag zou moeten krijgen. 2eldt het vakblad Automa- Gids. i;om bouwt ziekenhuisin- utiesystemen, waarmee het jï per jaar zo n 40 miljoen Ors. Erik A Friedeber bedrijfsadviseur bij LTC Bednjfsadvies "Belt u mij voor e spraak (0800 225 Milde reactie van bondskanselier aan vooravond van Frans-Duitse top De betrekkingen tussen Duitsland en Frankrijk zijn niet beschadigd door het compromis over de aanstelling van Duisenberg als president van de Europese Centrale Bank (ECB). Ondanks dat bondskanselier Kohl wel degelijk moeite heeft met de opstelling van Frankrijk moet dat kunnen in de relatie tussen beide landen, vindt de Duitse leider. „Met vrienden kun je over alles praten, zelfs als je het niet met elkaar eens bent", aldus Kohl gisteren in Bonn. Bonn dpa-Rtris in Duitsland lang niet overal in goede aarde gevallen. De werkgeversorganisatie sprak van een bedenkelijk compromis en de oppositiepartij SPD wil dat het parlement een extra de bat wijdt aan de kwestie. Kohl herhaalde dat de onaf hankelijke positie van de ECB volledig is gegarandeerd en dat de euro het vertrouwen van de financiële markten zal genieten. Of de Duitse betrekkingen met Frankrijk inderdaad onbescha- Duisenberg is benoemd voor de voorziene termijn van acht jaar, aldus Kohl. Dat hij zelf te ken nen heeft gegeven 'gezien zijn leeftijd' voortijdig op te stap pen, is een beslissing die moet worden gerespecteerd, aldus Kohl. Hij zei de discussies over de duur van de ambtstermijn 'buitengewoon ergerlijk' te heb ben gevonden. De gang van zaken in Brussel digd zijn, zal deze week al blij ken. Morgen begint in Avignon de 71e Frans-Duitse top, die twee dagen duurt. Donderdag spreekt Kohl met de Franse pre sident Chirac. De financiële markten in Eu ropa maken zich voorlopig niet erg druk over de kwestie. Het wegnemen van de onzekerheid over de komst van de euro per 1 januari 1999 deed de effecten beurzen kennelijk goed. Die za ten gisteren in de lift. Op de wisselmarkten was weinig te beleven. „Een saaie dag", stelde een woordvoerder van ABN Amro. Aangetekend moet worden dat de niet onbelangrijke finan ciële markten in Tokio en Lon den wegens feestdagen gisteren officieel gesloten bleven. Som mige valutahandelaren in de Britse hoofdstad kwamen wel naar kantoor om er vervolgens achter te komen dat er weinig belangstelling was. L. Daalder, senior econoom van de Rabobank, noteerde een negatieve ontwikkeling op de Duitse en Nederlandse obliga- tiemarkt. „Die kregen een nega tieve, maar niet een overdreven tik." De handel in Duitse over- heidsobligaties was de hele dag in mineur. Daalder vond dat niet erg ver wonderlijk gezien de commen taren in vooral de Angelsaksi sche kranten, die het compro mis rondom Duisenbergs be noeming 'zeer treurig' noem den. Hijzelf vond de reacties 'zwaar overdreven', ook al wordt in Nederland de zaak zo hoog opgenomen dat de Twee de Kamer er waarschijnlijk vol gende week een debat aan wijdt. NEW YORK. AFP Geen enkele zakenman in de Verenigde Staten kon vorig jaar tippen aan het inko men van Sanford Weill, voorman van de fi nanciële groep Travelers. Het Amerikaanse zakenblad Forbes heeft uitgerekend dat Weill 227,6 miljoen dollar, ruim 450 miljoen gulden, aan salaris, premies en opties ver diende. Daarmee liet hij Stephen Gilbert van het Conseco-concern, nummer twee op de lijst, ver achter zich. Die verdiende 124,6 miljoen dollar. In totaal acht presidenten van Ame rikaanse concerns konden bogen op een in komen van elk meer dan vijftig miljoen dol lar. Daarmee is niet gezegd dat de hoogste inkomens in het bedrijfsleven zijn te vin den. Filmregisseurs Steven Spielberg en Ge orge Lucas verdienden vorig jaar respectie velijk 283 miljoen en 189 miljoen dollar. Tv- vedette Oprah Winfrey was goed voor een inkomen van 104 miljoen dollar. Onder sportlieden stonden basketbalspe ler Michael Jordan (78 miljoen dollar) en de bokser Evander Holyfield (54 miljoen dol lar) met hun verdiensten op eenzame hoog te. Michael Eisner van het amusementscon cern Walt Disney doet het een stuk beter met 245 miljoen dollar. Dankzij zijn aandelenpakket in zijn eigen bedrijf blijft Bill Gates van Microsoft de rijk ste zakenman in de VS. Forbes scha^ zijn vermogen op 49,5 miljard dollar. bedrijf s advies] gulden omzet. De onderneming heeft al jaren een stabiele klan tenkring, zonder te groeien. Baan is vooral in Hiscom geïn teresseerd omdat de Puttense softwaremaker tot op heden nauwelijks actief is in de medi sche wereld. Tot nu toe leverde het slechts aan één ziekenhuis software voor de financiële ad ministratie. Directe concurrent SAP heeft inmiddels tien zie kenhuizen als klant. 'Grenzen worden altijd verkend' bunnik» anp vervolg voorpagina Voor de Stichting Alcoholpre ventie is het verband met de sport overduidelijk. „Huize bosch met een ijsmuts op en de tekst klaar voor de start", zegt éen woordvoerster. Volgens haar houden bedrij ven zich soms bewust niet aan de code. „Als de berisping komt, is de advertentie vaak al geplaatst." Sinds 1991 zijn er bij de commissie achttien klachten ingediend inzake de reclameco de voor alcohol, waarvan er zes zijn toegekend. De Stichting Zelfregulering Alcoholbranche (STIZA) is er zeker van dat bedrijven de re clamecode kennen. „Maar de grenzen worden altijd verkend", zegt secretaris K. Phoa. De STI ZA heeft Toorank al in januari gewaarschuwd dat de reclame niet voldoet aan de regels. Daarop kwam geen reactie. Distilleerderij Toorank zegt zich van geen kwaad bewust ge weest te zijn bij het maken van de reclame. Volgens directeur J. Zwiers is het verband tussen drank en sport niet aanwezig, omdat Huizebosch in de kle ding waarin hij schaatst niet kan winnen. „Maar wij zullen de reclame aanpassen", zegt Zwiers. BUNNIK. ANP In Nederland reden vorig jaar negen pro cent meer-leaseauto's rond dan in het jaar daarvoor. Volgens de Bovag en de Vereni ging van Nederlandse Autoleasemaatscha- pijen (VNA) leasen steeds meer mensen een auto omdat het goed gaat met de eco nomie. In totaal zijn er in Nederland 442.000 leaseauto's. In 1996 waren dat er nog 406.000. Het grootste deel bestaat uit per sonenwagens (354.000). Daarna volgen de bestelwagens (62.000) en vrachtwagens (26.000), zo blijkt uit onderzoek van beide organisaties. Het aantal geleaste bestelwa gens steeg in 1997 relatief het snelst, met 22 procent. Niet alleen het aantal leasewagens nam vorig jadr toe, ook de waarde daarvan. Ge middeld bedroeg de cataloguswaarde van de auto's 44.000 gulden (was 41.400). Bo vag en de VNA verwachten dat dit jaar het aantal leaseauto's nog verder zal groeien. Ook de belangstelling voor gebruikte au to's stijgt nog steeds. Naast de 460.000 nieuwe auto's die worden verkocht wisse len jaarlijks anderhalf miljoen gebruikte auto's van eigenaar. Dat gebeurt steeds meer bij het autobedrijf. Ten behoeve van de tweedehands-auto handel bestaat sinds kort de Autodata Oc casion Index (AOX). Aan de hand van de actuele marktprijzen berekent de AOX maandelijks de prijsontwikkeling van ge bruikte auto's. AOX maakt gebruikt van de databank van de autobranche. Ruim 3.000 bij de Bo vag aangesloten bedrijven voeden deze da tabank met prijsgegevens van tweede hands auto's. Per merk en type valt op te maken hoe de prijsontwikkeling is. Zo ste gen de prijzen van gebruikte auto's afgelo pen maand met 0,2 procent ten opzichte van februari. Compromis EBC onwaardig LONDEN «ANP „Onwaardig, teleurstellend en armoedig." Met deze woorden kwalificeerde de Financial Times gisteren de verdeling van de ambtstermijn voor de hoogste post op de Europese Centrale Bank (ECB) tussen Duisenberg en de Fransman Trichet. De ge zaghebbende Britse zakenkrant schuift in haar commentaar de schuld hoofdzakelijk in de schoenen van de Franse president Chirac. „Deze volhardde in de kandidatuur van Trichet tot het bittere einde." De uitkomst weerspiegelt ook de 'politieke zwakte' van de Duit se bondskanselier Helmut Kohl. Tegelijkertijd onderstrepen de onderhandelingen in Brussel afgelopen zaterdag het onvermo gen van de EU om de hoogste posten te verdelen zonder open lijk te ruziën. ruim duizend mensen in gevaar komt, meent de MHP. De vakcentrale besteedt ook aandacht aan de schaduwzijden van het vliegverkeer, waarbij vooral de overlast van omwo nenden aandacht krijgt van de bond. Banen verleggen, wonin gen isoleren en stillere vliegtui gen noemt de nota als opties. Tenslotte pleit de MHP voor 'geldelijke compensatie voor de omwonenden die overlast on dervinden'. De kleine vakcentrale MHP (164.000 leden) is niet de eerste bond die zich over de luchtvaart uitspreekt. Vorig jaar had de FNV een lange discussie nodig om de groei van de werkgele genheid versus een grotere milieubelasting af te kunnen wegen. Uiteindelijk besloot de bond tot groei (vooral op Schip hol) binnen strenge milieugren- zen. De luchtvaart moet in Neder land onbelemmerd kunnnen groeien. Politieke grenzen als maximaal 44 miljoen passagiers en 3,3 miljoen ton vracht op Schiphol moeten verdwijnen. Verder is de beperking tot 950 vluchten in de 'randen van de nacht' op Maastricht Aachen Airport funest voor de ontwik keling en rentabiliteit van het vliegveld. Deze duidelijke keuze maakt de vakcentrale MHP (Middel baar en Hoger Personeel) in de nota 'Het accommoderen van de groei van het vliegverkeer, het MHP-standpunt over de luchtvaart'. De werknemersor ganisatie maakt zich vooral zor gen over de toekomst yan Maastricht Aachen Airport. De huidige beperkingen leiden tot een onrendabel bedrijf, waar door de werkgelegenheid van yj*- li - costa rica Een werknemer van Chiquita trekt een groot aantal kammen bananen langs een rail. De werkomstandigheden in deze verpakkingsfa- briek in Costa Rica maar ook die bij fabrieken van Chiquita Brands International in andere Centraal-Amerikaanse landen staan ter discussie. Het be drijf zelf is zich van geen kwaad bewust en spreekt de beschuldigingen tegen. foto ap In 2005 moet project zijn afgerond ste van de huidige omvang te ruggebracht. Daimler-Benz heeft in 1997 de eerste bus met de nieuwe techniek geintroduceerd. In Chicago rijden er drie en het Canadese Vancouver heeft er evenveel besteld. De 'Necar 3', waarmee Ruettgers en Voehrin- ger gisteren door Bonn reden is een Mercedes van de A-Klasse, waarin de brandstofcellen twee zitplaatsen innemen. De proef- wagen moet in 2005 dooront wikkeld zijn tot een auto die qua comfort en prestatie niet achterligt bij bestaande wagens. In de brandstofcellen ontstaat door elektrochemische reactie van waterstof met zuurstof stroom, die een elektromotor aandrijft. Afvalproduct van dat proces is chemisch schoon wa ter. Bij eerdere pogingen een dergelijke auto te bouwen moest het waterstof in tanks worden meegevoerd. In het nieuwe model 'Necar 3' wordt waterstof gemaakt uit metha nol, dat gewoon in de tank wordt meegevoerd. Methanol, dat uit aardgas of biomassa wordt gewonnen, is een vloei bare brandstof die net zo mak kelijk als benzine getankt kan worden. Volgens de fabriek kan de 'Necar 3' 400 kilometer rij den op 38 liter methanol. Daimler-Benz AG wil binnen zeven jaar auto's en bussen op de markt brengen, die worden aangedreven door milieuvrien delijke brandstofcellen. Dat heeft directielid K.D. Voehringer gisteren bekendgemaakt bij de presentatie van een modelauto voorzien van tot nu toe alleen in de ruimtevaart en aan boord van onderzeeboten toegepaste techniek. Volgens Voehringer heeft Daimler-Benz al 350 miljoen mark in de technologie geinves- teerd. Voor de ontwikkeling tot 2005 wordt nog een miljard mark in het project worden ge stoken. De Duitse minister van technologie J. Ruettgers heeft 17 miljoen mark per jaar aan het project toegezegd. De bewinds man noemde het gebruik van de gebruikte brandstofcel de spannendste en milieuvriende lijkste ontwikkeling op autoge bied. Met de nieuwe techniek wordt een reductie van de brandstof met zestig procent en de uitstoot van kooldioxide per kilometer met zo'n vijftig pro cent mogelijk. De uitstoot van koolmonoxide, onverbrande koolwaterstoffen en zwavel- dimdde wordt tot een honderd- De Russische tabaksindustrie kenmerkt zich vooral door een productieoverschot aan sigaret ten zonder filter van inferieure kwaliteit. De Russische organi satie van tabaksproducenten voorspelt dan ook dat de nog overgebleven fabrieken binnen een paar jaar opgekocht of fail liet zijn. De Russische overheid legt de buitenlandse fabrikanten geen strobreed in de weg. Bovendien zijn de accijnzen op sigaretten in Rusland vele malen lager dan in het westen. Hierdoor kost een pakje Marlboro of Camel in Rusland omgerekend ten hoog ste drie gulden. Deze lage prijs zorgt er ook nog eens voor dat er nauwelijks sprake is van con currentie van sigarettensmok- kelaars. De vier grootste Brits-Ameri kaanse sigarettenfabrikanten in Rusland lijken de gehele Russi sche markt in handen te krijgen. In het jaar 2002 zullen ze eve ned sigaretten produceren als de totale binnenlandse vraag bedraagt, aldus het Russische zakenblad Expertmagazine. Vooral het actieve beleid om de dure import geheel te ver vangen door de minder kosten de lokale productie betekent de nekslag voor de al jaren noodlij dende Russische sigarettenin dustrie. Philip Morris, EjR, BAT en Rothmans hebben de afgelo pen jaren al een groot deel van de lokale sigarettenfabrikanten opgekocht en hun westerse kwaliteitstandaard ingevoerd.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9