beheersen jubilerend Nederland Scherpschutter Jan Agter heeft zijn kruit nog niet verschoten B innenland/Buitenland iG 5 MEI 1998 eilighet ïssman 1, maai i" hun veililkjec|erland gaan jeven en dood hand in hand. Het gemoedelijke m de Ualige mijnwerkersstadje op 2,5 kilometer hoogte in de Amerikaanse dat ont^oj-ado doet alleen in naam aan dat andere Nederland op zeeniveau del'omf 'n de ijle berglucht zijn de overgebleven 1097 Nederlanders niet met ;n ookstaande 125-jarig bestaan van hun stadje bezig. De twee moorden in en, zo dertig jaar, de executie van een beer en 'leeman Bredo', zorgen in rland al voor genoeg leven in de brouwerij. 'Welcome to Nederland, pulation 1099, height 8237 ft.', meldt het bord langs de weg. Dat ?rtal klopt na de recente moord niet meer. Het welkom is nog steeds en die hoogte zal ook weinig zijn veranderd in de afgelopen 124 jaar. 'leeman Bredowacht in schuurtje op wonder ;lani t flËtfpem HBchti] ^Harui ^ftpeb B®eNe Bttrvo gW^den landkaart naar Nederland zoekt, nver, de hoofdstad van Colora- :hting noordwesten naar Boulder it voert een Scenic Byway, een ipelijk fraaie route naar de berg- Nederland omsingelen. De bus t voert in het bijna zes maanden iterseizoen vooral skiërs aan in d en zijn skiparadijs Eldora. Het joor mogen ook meegebrachte atis mee. De klim van bijna dertig naar Nederland is alleen voor ge- ietsers. De bus biedt uitkomst voor e afdaling per fiets wil proberen, d ligt op een enkele vierkante kilo- oot plateau temidden van de uit- a de Rocky Mountains. Het stadje t Continental Divide, waar de ri- g kunnen kiezen of zij naar de At- dan wel de Grote Oceaan afdalen, meer voor de Barker Dam in Ne- bijna de helft van het jaar dicht- Het leent zich ook aan het einde iaatsseizoen nog prima voor een ;e of een schaatstocht, zal er niet van opkijken. De na- de vooral Britse en Ierse mijnwer- lerland zijn wel wat gewend, is al jaren een toevluchtsoord inten en hippies voor wie het le- lerika's veiligste stad Boulder te (windend of te jachtig is. Europe- :n komen er maar weinig. Uit dat Ierland jaarlijks hooguit enkele de Hollanders die zich rond Ierland toen nog Dayton zijn er nauwelijks meer. Hollarrd- ïrkers, ingehuurd om naar goud graven, vonden het vlakke berg- hun vaderland lijken en doopten 'Nederland'. Officieel kreeg Ne- i al-lslamp 27 februari 1875 zijn rechten als zelfstandige stad. Goud werd er in Neder land weinig gevonden. Daarvoor moesten de goudzoekers een paar kilometer verder trekken naar Central City, tegenwoordig een gelegaliseerde gokstad, een miniatuur Las Vegas, waar elk pand, schuurtje of berg hok is verrijkt met gokkasten. In Nederland werd wel zilver gevonden. In april 1873 werd de toenmalige Amerikaanse president Ulysses Grant met zijn vrouw in Central City binnengehaald op een pad van 300 tegels van puur zilver. De mijnbedrijven uit Nederland (toen nog Dayton) hadden het pad aangelegd. De verbazing van de president over de zilveren ontvangst werd landelijk bekend. Een verkooptruc? De grootste zilvermijn van Dayton werd nog geen twaalf maanden later opgekocht door de 'Mining Company Nederland of Hol land'. De zilvermijn raakte echter uitgeput en de onderneming ging bankroet. De Hol landse mijnwerkers vertrokken, zij lieten al leen de naam Nederland achter. Tungsten Meer geluk hadden de Britse en Ierse mijn werkers die kort na de eeuwwisseling door andere mijnbedrijven werden ingehuurd om naar 'zware steen' of tungsten te gra ven. De glanzende stenen, vol met het hardste metaal wolfraam, bleken in Neder land in overvloed aanwezig. Wolfraam wordt gebruikt voor gloeilampen, röntgen- buizen, raketuiüaten en in ovens. Om zijn hardheid is het ook een gewild metaal in de oorlogsindustrie. Nederland huisvestte daarom tot in de Tweede Wereldoorlog de grootste wolfraam- of tungstenfabriek ter wereld. Na de oorlog leidde import van wol fraam tot stillegging van de lokale productie in Nederland. Town Marshal Scott Graves is een nazaat van Schotse mijnwerkers. Zijn kleine poli tiebureau naast het stadhuis lijkt een grap. De politieman heeft echter weinig tijd voor grappen met journalisten. „We hebben hier net een moord gehad. Uit het hele land ben ik gebeldtnet vragen om informatie. We hebben de dader, gelukkig. Al die journalis ten willen details weten. Ik kon ze gisteren nog niet vertellen dat die man zijn \Tiendin door het hoofd heeft geschoten. Beiden hadden drankproblemen. Hun relatie was ook niet goed. Hij was jaloers. Maar van daag wil niemand meer iets weten, kenne lijk is het al oud nieuws." We varujs en het politiebureau van Nederland, Colorado. Een bri FOTO KAREL BECKMANS Psychologiestudente Bridget Brearson uit New Jersey verbaast zich in de bij studenten en hippies favoriete Tungsten Grill' nog over de moord. „Ik dacht dat ik hier in Ne derland rustig kon wonen en werken aan mijn studie. Die moordenaar en zijn vrien din waren mijn buren. Gisteren heb ik ze al lebei nog gedag gezegd. Ze hadden wel eens ruzie, ja. Maar een moord?" Brearson be kostigt haar studie in universiteitsstad Boul der met werk op het postkantoor. Poststempel Daar werkt ook Pat Maynard. Ze is in Ne derland geboren, haar vader was Iers. Het andere Nederland, over de oceaan, kent ze alleen van foto's en televisie. „Elk jaar ko men er hier wel toeristen uit dat Nederland omdat ze een posts tempel van óns Neder land op hun kaart naar huis willen hebben. Vinden ze leuk. Maar we krijgen ook vaak post van Nederlanders die ergens in Ameri ka op vakantie zijn en op hun kaart Neder land schrijven in plaats van Netherlands. Die post krijgen wij dus. Ach, het geeft niet hoor. We zetten er nog een stempel bij, schrijven dat de post naar The Netherlands moet. Met een beetje vertraging komt alles goed." Katie Readio uit Washington kwam veertien jaar geleden naar Nederland. Midden in haar stadje drijft zij een winkel in geologi sche schatten en fraaie stenen. „Het meeste komt uit Brazilië, hoor. Veel fossielen vind je hier niet Maar hier heb ik een echt ver steend botje van een mammoet voor je, kost een dollar, komt uit Utah, een paar honderd kilometer van hier." Readio heeft net als de rest van de Neder landers nog amper aan het naderende jubi leum van het stadje gedachtAls het toeris ten trekt, zullen we het vieren. We vieren hier ook al Onafhankelijkheidsdag op 4 juli. De fanfare loopt dan twee keer door de straat. Dat is voor als je even jé ogen dicht deed tijdens de eerste ronde. Krijg je een herkansing." Stadskrant Nederlands eigen stadskrant, weekblad The Mountain-Ear (met een eigen site op Inter net), had vorige week de handen nog vol aan een moord uit 1971. Die moord is in middels naar het tweede plan verschoven. De sterverslaggevers van 'Het Oor van de Bergen' zijn nu druk de 'ins and outs' over de nieuwe moord uit te spitten. De moord uit 1971 komt nog deze maand voor de rechter. Oud-politieman Renner Forbes be kende eind vorig jaar dat hij 27 jaar geleden de toen 19-jarige Guy Goughnour in koelen bloede heeft vermoord. De rechtbank in Denver moet beslissen of Forbes alsnog te recht moet staan. Forbes was jarenlang marshal in Nederland. Colorado kent net als veel andere Ameri kaanse staten de doodstraf. Voor de ouders van Guy Goughnour hoeft Forbes niet te recht te staan, laat staan de ultieme straf te krijgen. „We weten nu wie de moordenaar is. Gelukkig was het niet een van Guy's vrienden, zoals lang werd vermoed", zegt Nancy Goughnour over de toedracht van de moord op haar zoon. Op een veroordeling Mijnwerkers uit Nederland poseren bij een stapel zilveren stenen voor de 'rode loper' waarover president Ulysses Grant in 1873 werd binnengehaald. FOTO BOEK NEDERLAND. A TRIP TO CLOUDLAND van Forbes zit zij niet te wachten. „Wat heeft dat nu nog voor zin voor die man." De gepensioneerde Forbes is vanwege hart klachten en een verlamming al tot de rol stoel veroordeeld. Eenmaal is recent in Nederland de doodstraf al opgelegd. Voor een wilde beer, wel te verstaan. In Nederland genieten wil de dieren ook rechten. Roofdieren hebben bijvoorbeeld het Right of Return het recht op terugkeer naar hun woongebied. Een eenmalig recht, zoals die beer ondervond. Het beest kwam in Nederland om te schar relen naar voedsel. Dat maakte de inwoners bang. Met een verdovingspijl werd de beer uitgeschakeld. De verdoofde beer werd ge merkt en afgevoerd naar veel hoger en afge legen gebied. Het dier ging echter op herha ling en dan is de Amerikaanse rechtspraak onverbiddelijk. Teruggekomen in Neder land had de beer zijn eenmalige Right of Return' verspeeld. Hij werd terechtgesteld. 'Iceman Bredo' Op een terugkeer van heel andere orde, wacht de in 1990 overleden Noor Bredo Morstol. De bejaarde man woonde tot aan zijn dood in Noorwegen. Bij zijn overlijden liet hij een klein kapitaal na aan zijn klein zoon Trygve Bauge. Die gebruikte de erfenis om zijn opa te laten invriezen en per vlieg tuig naar Denver te vervoeren. Van daaruit trok hij met hem de bergen in naar Neder land. In het koude stadje was de diepgevro ren Bredo welkom. Trygve liet er een bun ker met een 'cryonische' vrieskist bouwen Al acht jaar wacht Bredo Morstol nu in Ne derland op zijn herrijzenis. De vrieskist is te bezichtigen. Kleinzoon Trygve mag dat ech ter niet meer organiseren. 1 lij is het land uitgezet omdat hij misbruik maakte van zijn toeristenvisum. Hij bleef veel langer in Amerika dan de autoriteiten toestonden. Trygve speelt nog wel mee in de film die over 'leeman Bredo' wordt gemaakt. De ti tel 'Opa is in het schuurtje' (Grandpa is in theTuff-shed) spreekt voor zich. Opa Bredo is in Nederland in goede han den. De fiscus laat hem ongemoeid. Zolang zijn elektriciteitsrekening wordt betaald, zal niemand het bejaarde lijk het land uitzet ten. „We don't count the stiffs", zegt de be lastingdienst. En dat is te vertalen als 'de verstijfden, die tellen we niet Burgemees terskandidaat David Shortridge, momenteel in een harde verkiezingsstrijd verwikkeld met zittend burgemeester van Nederland Sylvia Iorio, hoopt.dat Bredo spoedig weer onder de levenden gaat verkeren. .Als hij opstaat, zal ik direct op hem afstappen, hem de hand reiken en vragen om op mij te stemmen." De kans dat leeman Bredo zo snel zijn we deropstanding beleeft, is miniem. De Ne derlandse burgemeestersverkiezing is nog deze maand. De techniek schiet ook in Ne derland nog te kort voor zo'n wonder op verzoek. 89ER VAN PUTTEN /zellige huiskamer herinnert niets de gewelddadige overval. De mu- n9' een niet en de klok tikt onverstoor- 'ieconden weg. Toch stond een jaar rdam enom precies te zijn op zondagavond nde tijd even stil. Scherpschutter Jan comfonek ineens in de loop van een Jendek, /oor hij het besefte werd hij neer- olpensiom. Zwaargewond werd Agter naar inuleringlemisch Ziekenhuis in Groningen s: 40. U. Daarna heeft hij nog zo'n negen 14 dagen het Prinses Beatrixoord in Haren ISB ESCH Revalideren. nog lang niet hersteld en onge- feefr hij ruim een maand na zijn 1st toch meegedaan aan het Neder- mpioenschap schieten. En zie, Ag- arons. Het was de start van een ge- fomeback )ter kan een glimlach niet onder- "Jj^^als het succes ter sprhke komt. „Ik de pijn. Ze hebben mij op de oo uur egd en er vanaf gehaald. Zonder j ik niet gaan liggen." De veroverde medaille heeft de 60-jarige Agter 1 gevoel gegeven. Toch is het voor t de belangrijkste prijs. „Dat was de ijs tijdens mijn debuut op de noor delijke kampioenschappen luchtgeweer in de C-klasse. Ik belde elke avond naar de wedstrijdleider om te vragen of iemand mijn prestatie al had verbeterd. De pezige Agter, directeur van een bouw bedrijf, heeft tijdens nationale en interna tionale evenementen in totaal zo'n dertig nationale titels en twintig records bij elkaar geschoten. Zelfs heeft hij in Luxemburg een Grand Prix wedstrijd gewonnen. Hij heeft zich zowel bij het klein- als groot kaliber schieten onderscheiden. Momenteel heeft hij nog acht records op zijn naam staan. Jan Agter moet goed nadenken welke het zijn. Uiteindelijk moet het KNSA-boekje eraan te pas komen om te ontdekken hoe het pre cies zit Het doet hem eigenlijk niet zo veel De overval van een jaar geleden heeft zijn leven veranderd. „Ik was als bouwondernemer in Dinslaken bij de aanleg van de grootste Eu ropese zuiveringsinstallatie betrokken. Ik werkte daar met onderaannemers. Een van hen, een Nederlander, had zijn papieren voor de belasting en sociale dienst niet in orde. Ik heb toen geld ingehouden en de belasting betaald. Dat is verkeerd gevallen. Hij heeft mij drie criminelen op de nek ge stuurd met de boodschap dat er bij mij wel wat viel te halen. Eerder was ik al op mijn kantoor bedreigd. Later kwamen zij op ons huisadres binnen vallen. „Er zou nog een vriend langs komen, dus ontgrendelde mijn vrouw de deur. Zij kreeg meteen een pistool op de borst gedrukt De overvallers wilden haar meenemen naar buiten. Toen mijn vrouw begon te krijsen, veranderden ze van mening. Ze brachten haar naar binnen. Ik was inmiddels uiter aard gealarmeerd en stormde de kamer in. Ik wilde één van de overvallers een klap ge ven en het pistool wegduwen, maar voor ik het wist werd er gevuurd. De kogel miste mijn hart op een centimeter. Ik had nog meer geluk. De kogel bleef net voor mijn ruggengraat in mijn lichaam steken. Voor hetzelfde geld was ik in een rolstoel terecht gekomen." Een dag later werd met behulp van heli kopters een sporenonderzoek vanuit de lucht ingesteld. Binnen een week werden de daders opgepakt. De man die het bijna do delijke schot loste werd veroordeeld tot achttien maanden hechtenis. Zijn kompa nen kwamen er vanaf met twaalf maanden. Dit tot ongenoegen van de officier van justi tie die hoger beroep aantekende. Dat dient op 7 mei Jan Agter stoort zich er niet aan. „Ik heb de dossiers niet eens gelezen. Het interesseert me nieL Het is gebeurd en voorbij. Wij hebben de overval zonder hulp van officiële hulpverleners verwerkt door veel te praten met vrienden en kennissen. We zijn ook niet bang. Wel zijn wij voor zichtiger geworden. De deur wordt gegren deld en het buitenlicht blijft 's nachts aan. Op één of andere manier hebben we er zelfs iets positiefs aan overgehouden. Wij denken meer na over het leven. Ik werk tegenwoor dig minder en besteed meer tijd aan mijn hobby's. Ik ben niet meer gefixeerd op geld verdienen. Ik streef niet meer ten koste van alles naar hogere omzetten." Jan Agter heeft zijn bouwbedrijf laten uit groeien tot een internationale onderne ming. Gezien alle inspanningen die zijn be drijf vergt is het bijna onbegrijpelijk dat hij nog zo veel tijd heeft kunnen vrijmaken voor de schietsport. Zijn (inter)nationale doorbraak is trouwens een toeval geweest. Als chauffeur bracht hij de jeugdige veelbe lovende schutter Keppel regelmatig naar de training van Jong Oranje. „Ik deed dat werk als voorzitter van de vereniging. Ik mocht van de toenmalige bondscoach meetrainen. Ik bleek toen zo goed dat een plekje in de nationale ploeg werd ingeruimd." Later is hij van het klein op het groot kali ber schieten overgestapt. Opnieuw met veel succes. Reden waarom hij Nederland over de hele wereld vertegenwoordigde tot in het beroemde Amerikaanse Fort Benning toe. Op zijn erelijst ontbreekt eigenlijk alleen de deelname aan de Olympische Spelen. „Voor de Spelen van Moskou kwam ik door alle politieke perikelen niet in aanmerking. Daarna ben ik vooral groot kaliber gaan schieten. Toch zou het mooi zijn die Spelen nog eens mee te maken. Mijn voorbeelden zijn trouwens twee olympische kampioe nen. Dat zijn de Engelsman Marco Cooper en de Deen Harald Svenhaak. Zij hebben trouwens ook tijdens wereldkampioen schappen goud veroverd. Mijn beste presta tie op de mondiale titelstrijd is een vierde plaats met het nationale team." Inmiddels bereidt Jan Agter zich alweer voor op een nieuw belangrijk seizoen. Kof fie, thee en suiker laat hij daarvoor staan. Roken is er ook niet bij en het nuttigen van een pilsje is een zeldzaamheid. „Ik heb tot mijn 30ste zelfs geen druppel alcohol ge dronken. Mijn zoon heeft in zijn studenten tijd meer gedronken dan ik in mijn hele le ven. Voor het beoefenen van mijn sport moet je niet alleen goed naar je lichaam luisteren, maar er ook respect voor heb ben." In Bremerhaven en recentelijk in Delfzijl tijdens limietwedstrijden heeft hij al weer een proeve van bekwaamheid afgelegd. Het lijkt een kwestie van tijd alvorens hij zich plaatst voor het wereldicampioenschap dat in juli in Barcelona wordt gehouden. „Mijn doel is weer bij de beste twintig schutters van Europa te komen. Die mogen aan de grote EC finale meedoen. Dat is dit jaar in Juan de Marsac. Het is mij twee keer eerder gelukt om het zo ver te brengen. Het groot kaliber schieten drukt een stempel op het leven van Jan Agter Toch komt hij tijdens de training ook bij het klein kaliber schieten nog goed mee. Het daar voor aangeschafte van een speciale kolf voorziene prachtige geweer wordt nog re gelmatig gebruikt. „De limiet van het IOC staat op 590. Voor het NOC moet je 593 punten schieten. Daarnaast moet je bij de eerste vijf eindigen tijdens een wereldkam pioenschap of bij de eerste drie tijdens de Europese titelstrijd. Een EC wedstrijd win nen is ook goed. Plaatsing is dus niet een voudig. Ook al omdat er slechts twintig schutters tot de Spelen worden toegelaten. Ik kijk wel hoever ik kom. Het schieten geeft me een enorme kick. Vooral als ik de 'moes' raak."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7