Hoofd pauselijke lijfwacht vermoord Soeharto komt te laat met te weinig Buitenland Ode aan de oogst Gedetineerde Serviërs tribunaal willen hulp Servische politie zet offensief Kosovo voort Annan: VN-leden wilden niet ingrijpen in Rwanda JSDAG 5 ME11998 jachtig gevangenen weg door tunnel °'s dpaulo» Zo'n tachtig gedetineerden van een gevangenis in '"3er^t Braziliaanse Sao Paulo zijn gisteren ontsnapt door een tun- jPS '1, die zij vanuit een van de cellen hadden gegraven. Er zaten Jf-iór de ontsnapping 142 gedetineerden in de inrichting. De uit- fjaak werd pas twee uur later ontdekt. Tot nu toe zijn pas zes ^detineerden opnieuw opgepakt. Het is de derde grote ont- taPP'n8 u't een gevangenis 'n het district in minder dan drie -aanden tijd. CUironkeman rijdt in op bus: 29 doden Een dronken chauffeur is in Venezuela met een nderdick vol benzine op een bus ingereden. Bij de daarop volgende .00 mplosie vonden 29 mensen de dood en raakten 28 anderen ge- ïrkoofjnd. Het ongeluk had zondagavond plaats bij Las Pailas Ne- '9 vargs in het noordwesten van Venezuela, bij de Colombiaanse Z(5ens. In de bus zaten 45 personen, en in de met 1.600 liter ben- 81 erie geladen truck twaalf. De chauffeurs van beide voertuigen kooplramen hij het ongeluk om het leven. De slachtoffers in de bus n de aren meest Colombiaanse emigranten, die na familiebezoek in :uliere)lombia terugkeerden naar Venezuela, siden, t 7 Le p eug(lherberg geopend in Dachau iCHAUIn het voormalige concentratiekamp Dachau (bij Mün- er,en) is gisteren een jeugdherberg geopend. Het jongerenhotel, it de herinnering aan de holocaust levend moet houden, was van een langdurige controverse. Tegenstanders vre- dat de jeugdherberg het toch al negatieve imago van de na- en zijii8e'e8en sta^ Dachau mogelijk versterkt. Dachau geldt als het f uurvrste speciale detentiekamp van het nazi-regime. Het complex adresrbergde aanvankelijk vooral homoseksuelen en Duitsers die sesinch tegen de nazi's verzetten. Na 1940 zaten er ook gevangenen t bezette gebieden en joden. :ingde 1 luitse rechter: Twaalf namen is te veel f//7foseldorf Een Duitse moeder mag haar baby geen twaalf geven. Dat besliste een rechtbank in Düsseldorf gis- De 27-jarige vrouw wilde haar zoon Chenekwahow Migis- iu Nikapi-Hun-Nizeo Alessandro Majim Chayara Inti Ernesto ithibi Kioma Pathar Henrike noemen. De rechtbank zei echter de moeder zich niet had gehouden aan de Vornamenbestim- desMingspflicht. Deze wettelijke regeling bepaalt hoe mensen hun heel inderen mogen noemen. Toch was er een kleine overwinning lor de moeder. Zij mag haar zoon Kioma noemen. De recht- ostbusink vond dat een geldige naam. Twee andere rechtbanken boo AWjdden bepaald dat deze naam, die de moeder zelf had bedacht, *™°>e,tiswas- 'aniinu komt niet voorwaardelijk vrij hkelon Israël heeft gisteren 'nee' gezegd op een verzoek voor jorwaardelijke vrijlating van Mordechai Vanunu, de man die raalf jaar geleden achttien jaar cel kreeg omdat hij 's lands nu- /V eaire geheimen had geopenbaard. Vervroegde vrijlating van *-ƒ inunu zou schadelijk zijn voor zowel de Israëlische veiligheid s het Israëlische buitenlandse beleid, zo oordeelde de rechter. munu's advocaat Avigdor Feldman kondigde aan dat hij in be- '0& zal gaan. Vanunu werd in 1986 veroordeeld wegens hoog- aad, omdat hij foto's van Israëls nucleaire installaties had jorgespeeld aan de Britse krant TheSun'day Times. 'aclav Havel weer officieel in functie Q gNSBRUCKDe Tsjechische president Vaclav Havel verscheen steren aan de zijde van zijn vrouw Dagmar voor het eerst weer G^het openbaar, nadat hij drie weken geleden tijdens een va- kntie in Oostenrijk in allerijl moest worden geopereerd wegens ïn geperforeerde dikke darm en een buikvliesontsteking. Giste- m nam Havel op zijn ziekenhuisbed in Innsbruck zijn officiële iken weer op zich. De president wordt waarschijnlijk morgen fergebracht naar een ziekenhuis in Praag, foto ap martin gust iirecteur centrale Tsjernobyl weg ev» De autoriteiten in Oekraïne hebben gisteren de directeur in de kerncentrale in Tsjernobyl ontslagen, nadat hij waar- ihuwende woorden had geuit over de gebrekkige veiligheid van :o /4lekraïense nucleaire centrales. Directeur Parashin is door het -jaatsbedrijf EnergoAtom afgezet wegens 'ondisciplinair gedrag 'a machtsmisbruik'. Parashin wees de beschuldigingen van de and. Hij zei opnieuw dat EnergoAtom de ervaring ontbeert om e veiligheid van de centrales te waarborgen.. Hij zou zijn be- orgdheid herhaaldelijk aan president Koetsjma kenbaar heb- en gemaakt. Zondag deed zich nog een storing voor in een re- :tor van de grootste centrale in Europa, die in het Zuid-Oekraï- nseZaporija. 'elgrims India in bus geëlektrocuteerd 'ew delhi In de noordelijke Indiase deelstaat Uttar Pradesh zijn jsteren twintig passagiers van een bus geëlektrocuteerd, door at een fiets die op het dak van het voertuig was vastgebonden ■1 aanraking kwam met over de weg gespannen elektriciteitska- els. Dit heeft het Indiase persbureau PTI bericht. Onder de do- 'en waren acht kinderen. De bus vervoerde zeventig moslimpel- rims van New Delhi naar Sitamarhi in de deelstaat Bihar, waar ïgelij een religieuze bijeenkomst zouden bijwonen. W0I 2 reChelsea Clinton heeft een vriendje reg J xnjose» Chelsea, de dochter van de Amerikaanse president Bill ..Jinton, is tijdens het bezoek dat de president afgelopen week- ïrlijlinde bracht aan de Stanford University gezien met een vriend- S. de 20-jarige Matthew Pierce. Dat .heeft de krant San Jose Mer- ury gisteren gemeld. Pierce heeft theologie als hoofdvak en ielp Stanford in maart aan een belangrijk zwemkampioen- chap door zijn overwinning op de 200 meter vlinderslag. Ook 'eed hij in 1996 mee aan kwalificatiewedstrijden voor de Olym pische Spelen. Pierce woonde zondag met de Clintons een kerk- jienst bij. Later gebruikte hij met de familie de lunch in het Cali- Drnische Palo Alto. Bij het binnengaan van het restaurant sloeg Ij een arm om de 18-jarige Chelsea heen. Hoot kabelbaan: Ik ben onschuldig itASHiNGTONDe Amerikaanse piloot die drie maanden geleden en Italiaanse kabelbaan raakte, denkt dat hij onschuldig is. De u militaire justitie wil Ashby vervolgen wegens dood iven 00r sc'lu'd- Hij zou te laag en te snel hebben gevlogen. Richard ishby zei gisteren in een interview met de Los Angeles Times chter dat hij toestemming had om zo laag te vliegen als hij leed. Ashby spreekt met zijn verklaring de resultaten tegen van erder onderzoek door het Amerikaanse leger, waaruit bleek dat Üj veel te laag zou hebben gevlogen. Ashby zegt ook dat de ski- ift niet op zijn kaarten stond. De piloot sprak voor het eerst in iet openbaar over de ramp, die aan twintig mensen het leven pstte. Onder de slachtoffers was een Nederlandse vrouw. Amerika pakt terrorisme aan met 'superehef ruswuk anp De Verenigde Staten geven vol gend jaar meer dan veertien miljard gulden uit aan de be strijding van het terrorisme. Om het geld effectief te besteden, komt er een supercoördinator, bijgenaamd 'anti-terreur-tsaar'. Het dagblad USA Today meldde vandaag dat de 47-jari- ge Richard Clarke die eer te beurt valt. Clarke is een hoge ambtenaar bij het ministerie van buitenlandse zaken. Het land heeft al geruime tijd een coördinator voor de strijd tegen de handel in verdovende middelen, de 'anti-drugs-tsaar', maar de bloedige aanslag in Oklahoma City en die op de Olympische Spelen van Atlanta hebben geleid tot een vervier voudiging van de uitgaven voor terreurbestrijding. Het Congres is bezorgd over deze gigantische stijging van de kosten. Clarke moet bekijken of er niet te veel geld wordt uitge geven door overheidsdiensten die helemaal niets met terreur bestrijding te maken hebben. Uit een rapport bleek onlangs dat zelfs de posterijen zichzelf een rol in de strijd tegen de ter reur hebben toebedeeld. Slachtoffer redde Johannes Paulas II bij aanslag in 1981 De gistermiddag benoemde commandant van de Zwit serse Garde in het Vaticaan, Alois Estermann (44), is gis teravond samen met zijn vrouw en een jonge soldaat van hetzelfde korps dood aangetroffen binnen de muren van het Vaticaan. Volgens een eerste reconstructie zou de sol daat het echtpaar in koelen bloede hebben doodgescho ten, en later de hand aan zichzelf hebben geslagen. legd, en heeft tot nu toe geen beroep willen doen op de hulp van de Italiaanse politie. Van daag zou een lijkschouwing worden uitgevoerd. Het Vaticaan laat voorlopig weinig los over de zaak. De persman van het Vaticaan, te vens woordvoerder van paus Jo hannes Paulus II, Joaquin Na- varro-Valls, liet alleen weten dat de paus van de moorden op de hoogte is gesteld en heeft beslo ten 'lang te bidden'. Over motief van Tornay is nog niets bekend. Volgens Ciro Benedettini, een andere woord voerder van het Vaticaan, heeft het er alle schijn van dat Tornay heeft gehandeld in 'een mo- rome eelco van der linden correspondent De moorden vonden vier uur na Estermanns benoeming plaats in een appartement op een steenworp afstand van de Sint Pieter. Buren van het echtpaar hoorden rond negen uur de schoten, ondanks het feit dat de 23-jarige soldaat Cedric Tornay zijn pistool had omwikkeld met kleren om het geluid te dem pen. Een half uur later was Gian Luigi Morrone, de enige rechter die het Vaticaan telt, ter plekke. Hij trof de drie lichamen aan in een enorme plas bloed. Morro ne heeft geen-verklaring afge- ment van waanzin De Zwitserse Garde werd in 1505 door paus Julius II opge richt, en waakt over de veilig heid van de paus. Het korps heeft de naam zeer gediscipli neerd te zijn. In 1959 werd de laatste moord in het Vaticaan gepleegd. Ook toen betrof het een lid van de Zwitserse Garde. Estermann gold in het Vati caan als een grote held. In 1981 probeerde hij op het Sint Pie tersplein met zijn lichaam Jo hannes Paulus te beschermen tegen de kogels van de Turk Ali Agca. Zijn benoeming werd niettemin vooraf gegaan door een halfjaar van felle discussies. De moord zou hiermee ver band kunnen houden. Hoewel Estermann ogenschijnlijk aan alle eisen voldeed en een zeer goede reputatie genoot bij zijn soldaten, was zijn benoeming niet vanzelfsprekend. Het groot ste obstakel zou zijn dat hij niet van adel was, terwijl al zijn voorgangers dat wel waren. jakarta ronald frisart correspondent Indonesië is wel eens vergele ken met een stil kratermeer. Een rimpelloos oppervlak, met diep daaronder sluimerend ge vaar. Sinds de crisis bijna een jaar geleden toesloeg, is het op pervlak in steeds heftiger beroe ring geraakt. In de vorm van studentenprotesten stoot de vulkaan zelfs al een poosje as en rook uit. De recentste ontwikke lingen wijzen erop dat het geen kwestie meer is van maanden, maar van weken, dagen wel licht, voordat de vulkaan echt tot uitbarsting komt. President Soeharto probeert de laatste dagen ontevreden land genoten opzichtig te paaien. Gisteren kondigde hij aan dat hij definitief een streep haalt door het handelsmonopolie op kruidnagels. Zes jaar lang plukte zijn zoon Tommy van dat al leenvertoningsrecht de vruch ten. Nu ontneemt papa on der druk van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zoon lief dat recht. Over Tommy's poging de kruidnagelhandel via een omweg toch in zijn greep te houden, hoeft de bevolking zich volgens Soeharto geen zorgen te maken: ,,Er komt geen nieuw monopolie". Het lijkt een handreiking van de president, niet alleen aan het IMF, maar ook aan het groeien de aantal Indonesiërs dat ge noeg heeft van zijn bewind. Het was het derde gebaar binnen enkele dagen. In het weekeinde gaf Soeharto de minister van onderwijs opdracht ervoor te zorgen dat studenten hun stu die niet hoeven te staken als ge volg van de crisis. En zaterdag werd bekendgemaakt dat het staatshoofd bereid is de ge- 'Unabomber' veroordeeld tot levenslang SACRAMENTO Rtr Theodore Kaczynski, beter be kend als de 'Unabomber', is gis teren tot vier keer levenslang veroordeeld. De inmiddels 55- jarige ex-hoogleraar wiskunde had zeventien jaar lang bom brieven rondgestuurd. In een korte verklaring zei Kaczynski geen schuld of be rouw te voelen over zijn cam pagne, waardoor drie doden vielen en meer dan twintig mensen ernstige verwondingen opliepen. Hij noemde de zaak tegen hem 'duidelijk politiek'. Kaczynski pleegde de aansla gen uit haat tegen de moderne technologische maatschappij. Hij stuurde de bombrieven vooral naar medewerkers van universiteiten en luchtvaart maatschappijen. Sommige slachtoffers verloren bij het openen van de brieven hun handen. Uiteindelijk werd de meest gezochte en meest raadselachti ge misdadiger van de Verenigde Staten gearresteerd. Zijn jonge re broer David herkende hem als de schrijver van een ramme lend en warrig geschrift, dat de New York Times publiceerde om aan het dreigement van nieuwe aanslagen te ontkomen. Op aangeven van David werd Kaczynski in 1995 aangehouden in een berghut in de noordelijke staat Montana, waar hij bijna een kwart eeuw had doorge bracht in een blokhut zonder stromend water of elektriciteit. den haag anp De Servische gedetineerden van het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag zijn ontevreden met hun situatie. In een brandbrief aan premier Dodik van de Re- publika Srpska, het Servische deel van Bosnië, vragen zij 'op de kortst mogelijke termijn' be zoek van vertegenwoordigers van de regering van de Republi- ka Srpska en van humanitaire organisaties. Volgens advocaat Igor Pante- lic, een van hun verdedigers, is de directe aanleiding tot de brief de situatie van de laatste twee in Den Haag aangekomen Serviërs. Omdat er voor hen geen plaats meer was in het voor het tribunaal gemoderni seerde gedeelte van de Scheve- ningse strafgevangenis, zitten zij in een oud cellenblok met weinig sanitaire voorzieningen. Dat zou vooral steken omdat de twee zich vrijwillig hebben gemeld. Op de achtergrond speelt volgens Pantelic echter nog een andere kwestie. De ge vangenen hebben contact met hun medegevangenen van Kroatische en moslim-afkomst. Met name de Kroaten worden geregeld hezocht door verte genwoordigers van de Kroati sche regering. In tegenstelling tot de Serviërs krijgen zij ook materiële ondersteuning. Bo vendien zouden zij zich geen zorgen hoeven te maken over de verzorging van hun achter gebleven gezinnen. PRISTINA Rtr-DPA-AP De Servische politie heeft giste ren haar grootscheepse actie in de onrustige provincie Kosovo aan de grens met Albanië voort gezet. De troepen zouden een grote groep Albanese guerrilla strijders hebben omsingeld in het dorp Ponosevac nabij Djakovica. Over mogelijke slachtoffers van het zondag begonnen Ser vische offensief was niets be kend. De Serviërs hebben twee honderd etnisch Albanese guer rillastrijders omsingeld in Pono sevac, nadat het Kosovo Bevrij dingsleger zondag de politie had aangevallen. Daarbij raak ten vier Servische politieman nen gewond. In het gebied, op ongeveer tien kilometer van de grens met Albanië, klonk gisteren continu geweer- en mortiervuur. Vol gens de Serviërs proberen de guerrillastrijders het berggebied langs de grens in handen te krij gen. In de hoofdstad Pristina en andere plaatsen demonstreer den gisteren opnieuw duizen den Albanezen vreedzaam te gen het Servische regime. Servië hief het zelfbestuur van Kosovo, waar etnische Albanezen 90 procent van de bevolking vor men, in 1989 op. Bij gevechten tussen Albanese separatisten en Servische veiligheidstroepen zijn sinds februari ongeveer 150 doden gevallen. De Albanese minister van buitenlandse zaken Milo waar schuwde gisteren dat er een oorlog kan uitbreken in Kosovo. „Het is voor het eerst in vijftig jaar dat er zo'n spanning heerst aan onze grens met Servië. Het is de eerste maal dat de Albane zen zo vastbesloten zijn hun rechten op te eisen en een eind aan deze zaak te maken", zei Milo in een in Athene verschij nende krant. Het vluchtelingenbureau van de Verenigde Naties heeft Eu ropese regeringen gisteren met het oog op het toenemende ge weld in Kosovo opnieuw ver zocht geen etnisch Albanese asielzoekers uit de provincie te rug te sturen. Harde confrontaties tussen ordetroepen en demonstranten, zoals deze gisteren bij een universiteit in Jakarta, Nairobi ap zijn volgens velen in Indonesië niet langer meer te voorkomen. wraakte kieswet aan te passen. Het lijkt te weinig en te laat. Hoe zouden de minimale stap jes die de president toezegt in druk kunnen maken op massaal protesterende studenten en hun medestanders? Zij eisen klip en klaar dat Soeharto ophoepelt. Daar bovenop koenen de jong ste prijsverhogingen. Kaartjes voor openbaar vervoer zijn van daag vijftig tot honderd procent duurder dan gisteren, brand stoffen 25 tot 70 procent. De elektriciteitsrekening gaat twin tig procent omhoog, en in au gustus en november opnieuw. Al die verhogingen zullen door werken in de prijzen van voed sel. De vele tientallen miljoenen Indonesiërs die toch al krap bij kas zitten, krijgen opnieuw een pijnlijke knauw. Daar tegenover staat niets. De regering heeft het toch al te magere mini mumloon bevroren. Alleen de vier miljoen ambtenaren krijgen er gemiddeld vijftien procent bij. Al met al valt te voorzien dat de onvrede onder de bevolking vanaf vandaag zeer snel zal op lopen. Het was vast geen toeval dat de commandant van de strijd krachten, generaal Wïranto, juist gisteren de studenten de wacht aanzegde. Vooral in Me- dan, waar het protest de laatste weken steeds gewelddadiger werd, is te zien dat de studen ten afglijden naar anarchie, al dus de generaal. Op de campus- foto ep a mat a vidon sen mogen ze hun protest uit schreeuwen. Maar, dreigde Wi- ranto, als ze proberen opnieuw de straat op te trekken, volgen 'harde maatregelen' van leger en politie. Wiranto leek daarmee het ge vaar te onderkennen van een explosie zoals de afgelopen nacht plaatsvond: studenten en door prijsverhogingen getroffen burgers kunnen gemakkelijk de handen ineen slaan. Indonesië heeft geen politieke structuur om hun verzet te kanaliseren, dus zal overkokende onvrede onvermijdelijk vaker en groot schaliger dan vannacht uitlopen op een gewelddadig treffen met de strijdkrachten. Het aftellen is begonnen. De Verenigde Naties hebben in 1994 van de lidstaten niet de benodigde steun gekregen om de volkerenmoord in Rwanda te verhinderen. Bij die slachting kwamen naar schatting 500.000 mensen om het leven. Dat zei VN-chef Kofi Annan gisteren. De secretaris-generaal, die een rondreis door Afrika maakt, wees de beschuldiging van de hand dat hij zelf ingrijpen door de VN had voorkomen. Dat meldde het tijdschrift The New Yorker afgelopen weekeinde. Het blad schreef dat Annans bureau de VN-troepen in het land had opgedragen niets te doen, ofschoon er informatie was over een op handen zijnde massamoord. Axinan was inder tijd hoofd van de VN-vredes operaties. „Het is een oud en al vele ma len weerlegd verhaal", aldus Annan. De VN gaven in 1996 al toe dat ze de naam hadden ach tergehouden van de informant die waarschuwde voor een ko mende moordpartij. De genoci de begon op 6 april 1996, maar in januari van dat jaar waar schuwde de commandant van de VN-troepen in Rwanda, de Canadese generaal Dallaire, de organisatie al voor de volkeren moord op de Tutsi-minderheid die Hutu's aan het voorberei den waren. Dallaire meldde in een fax dat hij van plan was beslag te leg gen op een grote wapenvoor- raad van de Hutu's. Hij kreeg van het bureau van Annan te verstaan dat hij niets moest on dernemen. het oogstseizoen. Bij het jaarlijks terugkerende foto ap roberto candia cachilaya Met een bijeenkomst aan de oevers van het Titicaca-meer vieren de Boliviaanse Aymara-indianen dezer dagen het einde van en stokoude ritueel wordt 'Pachamama', ofwel Moeder Aarde, geëerd en bedankt voor de oogst.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5