Ons indernemers- plan. Rector wil school dicht wegens teveel allochtonen Wim Kok en het optimisme over de economie Binnenland Collega's ontvoeren en mishandelen man 'Mogelijk toch nog teveel vluchten met vijfde baan' Klaagmuur voor de vrede 15 MEI1998 Henen autistisch meisje terug iDe zondagmiddag in Etten-Leur verdwenen autisti- ;en *jëcca Rollé uit het Belgische Meerle is vannacht terugge- n een hotelkamer in Groningen. Dat heeft een woord- lan de politie in Breda bevestigd. Het meisje verbleef i een 27-jarige huisvriend van de man bij wie haar moe- ag in Etten-Leur op bezoek was. De huisvriend was ook J* friend met de moeder van Rebecca. Nadat de familie vond zelf naar Rebecca had gezocht, schakelde zij giste- jlitie in. Die stelde een recherche-bijstandsteam samen. ;je heeft de intelligentie van een 3-jarige en had medicij- (g- in Tiel heeft gisteren vier mannen uit die plaats r ajuden op verdenking van betrokkenheid bij de schiet- ,t.eru8fnuziekcafé Nikita. Bij die schietpartij op 19 april kwam irige voorbijganger om het leven. Drie van de vier aan- mannen van 19,27 en 29 jaar zijn broers van elkaar. Se verdachte is 23 jaar. In totaal zijn nu acht mannen Jjuden. Volgens de politie is er achterin het café een ftij ontstaan tussen verscheidene groepen mannen. Een 1de kogel trof de 27-jarige voorbijganger dodelijk. ïring e pijnbèe voorkomt zelfverbranding bod o[M. Een ex-eigenaar van een Schiedams garagebedrijf in emtermorgen gedreigd zichzelf in brand te steken in de hal retter^antoor van Stad Rotterdam Verzekeringen aan het der Ijh Rotterdam. Een arrestatieteam van de politie heeft de termijerikele uren overmeesterd. De man was om kwart over uinig^al binnengedrongen en had zich met een hoeveelheid ire vloeistof overgoten. Hij dreigde zichzelf in brand te n eiste een gesprek met de directie ovser een verzeke- estie. De politie probeerde aanvankelijk op de man in te un hem op andere gedachten te brengen. Toen dat niet gehaópp het arrestatieteam in. De man kon snel worden over hay kiiuiergtransplantaties verdubbeld Het aantal beenmergtransplantaties is in een jaar tijd jnoenrdubbeld. In 1996 voerden de Nederlandse ziekenhuizen n Qp qzulke ingrepen uit. In 1995 en 1994 waren dat er 82. Uit ige cijfers over 1997 is nog niet op te maken of deze lijn ift voortgezet. Uit gegevens van SIG Zorginformatie blijkt it strafs jaar het aantal transplantaties van beenmerg is vervijf- aandl. Vrijwel alle betrokken patiënten zijn jonger dan 50 jaar. ig. Geteft vaker mannen (zestig procent) dan vrouwen. Het hap. Brgaantransplantaties (hart, nieren, longen en lever) ver- liserinn geringere groei, gbelei «Srlanders in Zagreb veroordeeld SI§ïj Een rechtbank in Zagreb heeft gisteren drie Nederlan- btoordeeld tot celstraffen tussen de 3,5 en 4,5 jaar wegens pokkei. Het trio was volgens de rechtbank in Kroatië lid internationale drugsbende. De Nederlanders werden in straljn een hotel in Zagreb gearresteerd. Zij hadden daar een rbuisl encyclopediën uit Bangkok ontvangen. In de banden doinee kilo heroïne verstopt. De zwaarste„straf was voor een vie man. Een 18-jarige en een 20-jarige kregen elk 3,5 jaar ei drugsE doden bij ongeluk Epe 19-jarige vrouw uit Vaassen en een evenoude plaatsge- 250 Or gisteravond °m het leven gekomen bij een ongeluk op weg tussen Ernst en Epe. Twee 18-jarige jongens en een van 18 jaar, eveneens uit Vaassen, raakten bij het ongeluk 1. De 19-jarige vrouw bestuurde de auto waarin alle ffers zaten. Door nog onbekende oorzaak raakte de auto a8malauwe bocht van de weg. De wagen ramde een lichtmast onorioigens een boom: De bestuurster en de 19-jarige man thana^p siag dood. iet en iabakocate betrapt met imitatiepistool ken. Een 27-jarige advocate is gisterochtend in het paleis lag. S'hhein E)en Bosch betrapt op het bezit van een imitatie- /erbie E)e uit Eindhoven afkomstige raadsvrouw was op weg 1 voorgeleiding van een cliënte, aldus een woordvoerder politie. Het nepwapen was volgens de politie geschikt om Het bezit.daarvan is strafbaar. De vrouw ver- b.ï dat ze het imitatiepistool begin vorig jaar had gevonden veibldoor haar gekochte auto. Ze zegt dat ze het niet met een bedoeling bij zich droeg. De cliënte van de advo- G ver^acbt van een vermogensdelict, aldus persofficier 'Blanke ouders laten Stensencollege links liggen Rector Sjamaar van het Niels Stensencollege in Utrecht wil zijn school sluiten, omdat het percentage allochtone leerlingen de pan uit rijst. In augustus zal tachtig procent van de nieuwe brugklassers van allochtone afkomst zijn. Witte ouders vinden het schoolgebouw prachtig, maar sturen hun kind liever ergens anders naar toe. „Stomweg omdat een school niet te veel Marokkanen moet heb ben", concludeert Sjamaar deze week in het AOb-Onder- wijsblad. utrecht «gpd-anp Volgend schooljaar telt het col lege (mavo, havo en vwo) bijna honderd leerlingen minder dan nu. De rector vreest dat er in 2002 amper vijfhonderd kinde ren overblijven, te weinig om een goed lesprogramma aan te bieden. Hij heeft zijn bestuur gevraagd de school dan maar te sluiten, ook al is dat geen oplos sing voor het probleem. „Maar zo is het ook niks, niet voor de school, niet voor de leerlingen. Als ze de wijk uitgaan voor een andere school, komen ze eerder in contact met milieus waar het heel anders toegaat dan thuis." Twintig procent allochtone leerlingen is voor Sjamaar de grens. „Ben je daar overheen, dan gaat het bergafwaarts." Blanke ouders kijken dan al gauw een deurtje verder. Een mooi computerlokaal of een pas gewonnen onderwijsprijs helpt dan niet meer. De Utrechtse professor Lager- weij heeft onderzoek gedaan naar onderwijsvoorrangsbeleid voor zwarte scholen. Volgens DEN HAAG GPD-ANP Het is geen uitgemaakte zaak, dat het maximaal toegestane aantal vluchten van en naar Schiphol niet wordt overschre den, wanneer de vijfde baan is aangelegd. Onafhankelijke des kundigen denken, dat er een reële kans op die overschrijding bestaat. Dat blijkt uit een advies dat zij hebben uitgebracht op verzoek van de Raad van State. De afdeling bestuursrecht spraak van Raad van State is gisteren begonnen aan een 'ma rathonzitting', waarin de be zwaren van 85 organisaties, in stellingen en omwonenden van Schiphol tegen de voorgeno men uitbreiding van de lucht haven aan bod komen. De zit- ting(gaat enkele dagen duren. Onafhankelijke deskundigen hebben, in opdracht van de Raad van State, onderzoek ge daan naar de verschillen tussen het gemeten vliegtuiglawaai en gle vooraf berekende overlast bij Schiphol. Ze zijn tot de conclu sie gekomen dat naar deze ver schillen meer onderzoek nodig is. De resultaten van de onder zoeksbureau's op dit terrein lig gen immers te ver uiteen. Daar naast hebben ze ook gekeken naar de haalbaarheid om het aantal vluchten op het vier- en vijfbanenstelsel binnen de per- hem komt die twintig procent niet uit de lucht vallen. „Bij twintig procent aan allochtone kinderen is het in de klas prima. Dan heeft niemand er last van. Ook voor de buitenlandse leer lingen is het goed. Ze maken kennis met de Nederlandse taal en cultuur. Maar als het percen tage hoger ligt, kan het invloed hebben op het niveau. Allochto ne kinderen zijn niet dommer, maar ze hebben wel een fikse taalachterstand. Het heeft ook gevolgen voor de sfeer. Je krijgt meer groepsvorming. Kinderen uit een bepaalde cultuur gaan elkaar dan meer opzoeken." Zwarte scholen zullen hun programma dus ingrijpend moeten aanpassen. Meer aan dacht voor taal en werken op verschillende niveaus. Toch wordt de achterstand volgens Lagerweij nooit meer wegge poetst. „Ouders reageren daar op. Ze sturen hun kind naar een andere school, omdat ze den ken dat het daar beter gaat." Woordvoerder Gispen van de Vereniging van Schoolleiders noemt de noodkreet van Sja maar een opmerkelijk signaal. „Het is bekend dat er scholen zijn met veel allochtonen, maar wij worden voor het eerst ge confronteerd met de uitspraak om de handel te sluiten. Ik heb ook nog niet eerder gehoord dat er zo duidelijk sprake was van leerlingen met dezelfde afkomst op een school." Gispen noemt dit laatste fe nomeen 'de dood in de pot'. Tenzij de grootste bevolkings groep op school ook de grootste bevolkingsgroep in de wijk is, zal het aantal leerlingen afne men, meent Gispen. „Je hebt dan als school geen zekerheid meer dat er nieuwe leerlingen komen. Want je spreekt kenne lijk maar één doelgroep aan. En als er onvoldoende jongeren van die afkomst in de buurt zijn, wordt het lastig." Wegens 'schuld' aan bijna-faillissement heerlen gpd Een 33-jarige Heerlenaar is zondagmiddag ontvoerd en zwaar mishandeld door zijn collega's, 's Avonds wist de Belgische politie hem te be vrijden, zo is pas gisteren be kendgemaakt. De man is het slachtoffer geworden van een afrekening door zeven oud collega's, onder wie vijf broers. De man werd drie keer met een mes in een been gestoken en met stokken en metalen boeien geslagen. Inmiddels zijn er vijf aanhoudingen ver richt. Het slachtoffer werkte bij een internationaal groente- en fruitbedrijf in België. Hij zou een zakenrelatie hebben aan bevolen die van waarde kon zijn voor de firma. Maar door toedoen van deze man ging het fruitbedrijf juist bijna op de fles. De man die de zaken relatie had aanbevolen, kreeg de schuld van het debacle en zijn collega's zinden op wraak. De Heerlenaar werd bij de ontvoering buiten westen ge slagen, in een bestelbus ge duwd en naar België overge bracht. Volgens zijn echtgeno te was het aanvankelijk de be doeling de man te doden en ergens te dumpen. Kort na de ontvoering schakelde de poli tie in Heerlen de Belgische collega's in, die om kwart voor den 's avonds de bestelbus wist te traceren. De ontvoerde was er zo ernstig aan toe dat hij met zwaar letsel in een Brussels ziekenhuis moest worden opgenomen. Hij is wel buiten levensgevaar. Bij de bevrijdingsactie wer den drie mannen gearresteerd. In Heerlen werd daarna ook een 51 -jarige vrouw uit Brussel aangehouden die vermoede lijk bij de zaak is betrokken. Het zou gaan om de moeder van de verdachten die bij de zus van het slachtoffer op be zoek was om over de zaak te praten. In de loop van de avond gaf zich ook nog een 23-jarige man uit Brussel bij de Heerlense politie aan. Adviseurs Raad van State voorspellen: ken te houden. Het kabinet wil de luchthaven in 2003 uitbreiden met een vijf de baan en onderzoekt de noodzaak van een extra lucht haven. De ministeries van ver keer en waterstaat en van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer hebben aangekondigd dat de gestelde 'milieugrenzen' hard zijn en niet overschreden mogen wor den. De adviseurs op hun beurt vragen zich af of de bescher ming van het milieu wel kan sa mengaan met de omvangrijke uitbreiding van de luchthaven. De eerste bezwaarmakers be nutten gisteren de kans hun grieven over de groei van de luchtvaart naar voren te bren gen. Lawaai, luchtvervuiling, veiligheidsrisico's, berekenin gen die niet deugen, een ge brekkige schaderegeling en tal van andere zaken werden aan de kaak gesteld. Een enkeling oordeelde dat de bezwaren niet serieus zijn behandeld in de schriftelijke procedure, die aan de zitting vooraf is gegaan. Morgen komen onder meer de belangenvereniging Drijvend Zwanenburg, het stadsbestuur van Zaanstad, de vereniging Milieudefensie, Chipshol For ward NV aan de beurt. Op 11 mei reageren de ministeries. Amsterdam De Keulse Klaagmuur voor de Vrede is gisteren opgebouwd aan het Spui in Amsterdam. De uit bordjes met vredeswensen bestaande muur blijft een maand in Amsterdam. Tijdens de Golfoorlog in 1991 nam de Duitse vredesactivist Walter Hermann het initiatief tot de oprichting van de muur bij de Dom in Keulen. Iedere voorbijganger kan er zijn of haar boodschap kwijt. De klaagmuur bestaat inmiddels uit meer dan 50.000 teksten in vele talen. :un die twei F|ex.Be| Econom fooral bereikbaar zijn Maandbedrag: 29,95 Gesprekstarieven: 1,10 piek 0,30 dal VOO Voordeelnummers: 0,74 piek - FlexiBel Het eerste mobiele abonnement S dat zich aanpast aan uw belgedrag. la8e maandelijkse abonnementskosten, twee Voordeelnummers en ugdm handige gratis servicelijn biedt FlexiBel u 3 abonnementsvormen. En elke gratis Automatisch Abonnements Advies. Op basis van uw werkelijke Igedrag bekijken we dan of u de juiste keuze gemaakt hebt of dat u voordeliger yent met een ancjere FlexiBel abonnementsvorm. U kunt zelf beslissen of feeshgratis over wilt stappen. FlexiBel biedt u dus, zonder dat u er omkijken gshaiar hebt, altijd het juiste abonnement. FlexiBel van llere^N Telecom. Maatwerk voor de mobiele onder- Üng»mer. Bel voor meer informatie gratis 0800-0106. stabi Al oogde hij sober en solide als immer, in de strijd om de zwe vende kiézer kon het zondag bij Wim Kok even niet op. Als de economische groei even hoog uit komt als in de afgelo pen vier jaar, zei hij voor de te levisie, dan kan het financie ringstekort eindelijk naar nul, komt er nog meer extr^ geld voor zorg en onderwijs, en kunnen de uitkeringsontvan gers rekenen op een 'koppe ling-plus'. En als klap op de vuurpijl gaan de belastingen dan ook nog eens verder om laag 'want de mensen betalen in dit land te veel belasting'. Al zal de voormalige vakbonds leider morgen vrijwel zeker voor de eerste keer in zijn politieke carrière een overwinning boe ken, op de vervulling van al die beloften kan de kiezer maar be ter niet rekenen. Daarvoor zijn de afgelopen jaren te uitzonder lijk geweest. Het Centraal Plan bureau was vorig jaar al een beetje spelbreker bij het paarse feestje. Op Prinsjesdag lieten de rekenaars weten dat een vol gend kabinet er niet van moet uitgaan dat het opnieuw de ene meevaller na de andere in de zak kan steken. Die waarschu wing herhaalde het planbureau een paar weken geleden in het Centraal Economisch Plan, en vorige week klonk hij bijna ten overvloede ook nog eens uit de mond van de nieuwe president van de Nederlandse Bank, Wel link. Een 'terugval' naar twee pro cent groei per jaar, de basis waarop alle verkiezingspro gramma's zijn gebaseerd, haalt de rek er aardig uit. Het nieuwe kabinet heeft dan in vier jaar ongeveer 26 miljard gulden ex Wim Kok praat nog even na met zijn CDA-collega Jaap de Hoop Scheffer na een debat voor de radio. Op de achtergrond VVD-leider Bolkestein. foto anp tra te besteden. Daarvan gaan er al bijna twintig op aan voort zetting van het huidige beleid. Voor alle extra's die Kok noem de is dan welgeteld zes miljard gulden beschikbaar plus de op brengst van de bezuinigingen die de partijen voor ogen staan. Dat lijkt heel wat, maar in wer kelijkheid is het weinig meer dan strooigoed. Het wensen- lijstje is namelijk peperduur. Neem die koppeling-plus: elk procentje extra voor de mini mumuitkeringen zoals de AOW en de bijstand goed voor nog geen twee tientjes per maand kost al een kleine vijfhonderd miljoen gulden per jaar. Wie be jaarden en bijstandsontvangers het bepaald niet overdreven be drag van honderd gulden per maand extra wil geven, is dus al zo'n 2,5 miljard gulden per jaar extra kwijt, tien miljard gulden in vier jaar. Daarmee is de kous niet af, want de uitkeringen zijn gekop peld aan het nétto-minimum- loon. Dat netto-minimumloon en de salarissen daar vlak boven wil iedereen juist extra verho gen om werken aantrekkelijk te houden. De loonkosten voor de werkgevers mogen daarbij on der geen beding omhoog, om dat dan de zo gewenste eenvou dige banen er niet komen. In het belastingplan van staatsse cretaris Vermeend is een idee uitgewerkt voor een belasting koning voor werkenden die daalt naarmate het inkomen hoger wordt. Heel ingenieus, al leen kost het wel een miljard of vijf per jaar. Stijgen de uitkerin gen en het minimumloon extra, dan gaat dat plan nog veel méér kosten. Dan is er de zorg. Officieel mocht die de afgelopen vier jaar maar 1,3 procent per jaar extra kosten, maar in werkelijkheid bedroeg de stijging bijna twee procent. Dat percentage staat nu officieel in veel verkiezings programma's, maar voor dat geld kan niets méér gebeuren dan nu. Wie de zorg echt meer ruimte wil geven, komt al heel snel uit op een groei van drie procent per jaar. Drie procent in plaats van 1,3 procent kost ongeveer 4,5 miljard gulden in vier jaar. De drie andere grote brokken het wegwerken van het finan cieringstekort, extra geld voor onderwijs en voortgaande forse algemene lastenverlichting om de loonmatiging te smeren blijven dan nog even buiten be schouwing. Zes miljard plus de bezuini gingsopbrengsten zijn daar bij lange na niet voldoende voor. Voor veel bezuinigingen geldt namelijk dat ze boterzacht zijn. Lagere afdrachten aan de Eu ropese Unie en de zoveelste ronde efficiency-kortingen zijn bijvoorbeeld heel populair, maar van de eerste is nu al ze ker dat die niet haalbaar is. Daarnaast wordt stevig gere kend met zogeheten inverdien effecten, zoals de gedachte dat een baan extra een uitkering minder is. Dat moet bezuinigin gen op de bijstand en de WAO opleveren. De werkelijkheid van de afgelopen vier jaar was dat de nieuwe banen aan bijstands ontvangers en gedeeltelijk ar beidsongeschikten goeddeels voorbij gingen. Conclusie één is derhalve dat geld voor de extra's vooral moet komen uit een voortgaande ho ge economische groei. Conclu sie twee is dat met twee procent groei een herhaling van het suc cesnummer Paars-1 er op geen stukken na in zit. Maar, stellen Kok en vrijwel alle andere poli tieke kopstukken, twee procent is ook wel een 'erg mager' ver trekpunt. Het zal vast wel beter gaan. Wellicht wel, want de eco nomie in Europa trekt aan en Nederland kan daar met een beetje geluk graantjes van mee pikken. De algelopen jaren heb ben echter ook geleerd dat eco nomische omstandigheden en vooruitzichten snel en onver wacht kunnen veranderen. Ten goede, zoals vanaf 1994, maar ook ten slechte. sjaak smakman

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3