Alphen: extra maatregelen Stercompost Als je leest hoefje je nooit eenzaam te voelen Rijn Veenstreek iilieuconvenant zorgt voor lonere bloembollenteelt' 'er Aar zet vaart hter reddingsactie ioor openbare school Bezetting Woubrugge herleeft bij oud-burgemeester Kerkradio en ouderenprogramma gered e Samenleven doe je niet alleen Stem 6 mei CDA Allochtonen Alkemade willen eigen centrum V -CHEF MARIETAKROFT. 071 5356411 :1. Op rijn I Cante poort deur elke oerwqude Het auto-ongeluk zondagavond bij Rijnsater- ide heeft zijn derde slachtoffer geëist. Een passagier die in van de twee auto's zat die op de Herenweg frontaal op el- Idapten, is gisteren in het LUMC overleden. Het slachtoffer, 36-jarige man uit Hoorn, werd zondagavond rond half elf in ïke toestand naar het ziekenhuis in Leiden vervoerd. De be- irders van beide auto's, een 33-jarige man uit Reeuwijk en 46-jarige man uit Purmerend waren door de botsing op slag De vierde betrokkene bij de botsing, een 28-jarige vrouw loom. is opghenomen in het Bronovo-ziekenhuis in Den itis overtocht naar Kaageiland Kaageiland staat volgende week woensdag in het te- het Groene Hart. Wie op die dag de wachtwoorden tyene Hart' aan de veerman meldt, mag gratis met de pont De organisatie vaarplanner en stappenplan milieuservice •ne Hart houdt bovendien een informatie-ochtend in res- 't Kompas in Kaagdorp. Daarbij hebbenn tussen 10.30 j uur de uitreiking van de Groene Hart vaarplanner en ;tappenplan milieuservice voor de watersport in het Groene plaats. s .mi 'i I s.iai milieuconvenant vo M iteelt heeft effect. onderzoek van het erhoi^um voor Milieukunde van Rijksuniversiteit Leiden, pt: tt vaarde is dat de bloembol- ctor zich nauwgezet aan D( ereenkomst houdt. het milieuconvenant is af- oken dat kwekers illenh eVos oorb Situatie rond composteerfabriek baart college zorgen Alphen dringt bij de provincie Zuid-Holland aan op extra maatregelen tegen de stankoverlast van het GFT-verwer- kende Stercompost. Het gemeentebestuur ziet alleen geen redenen om nog stappen te ondernemen tegen het bedrijf. De gemeente legt zich neer bij het besluit van de provincie om de dwangsom voor het bedrijf aan De Schans te vernietigen. alphen aan den run»brief aan gedeputeerde staten, robbert minkhorst op streng toezicht van de pro vincie. Het aantal klachten dat Burgemeester en wethouders bij de milieuklachtentelefoon dringen aan, zo blijkt uit een Rijnstreek nog altijd binnen komt, geeft daartoe volgens B en W aanleiding. „Bij ons blijft zorg bestaan over de situatie rond Stercom post". schrijft het college. Er is, zegt het, nog steeds sprake van een vrij groot aantal stankklach ten. Dat beeld maakt het ver dergaande maatregelen nood zakelijk. Burgemeester en wet houders dringen erop aan al het mogelijke in het werk te stellen om de situatie rond het bedrijf te verbeteren. Van onaanvaard bare overlast voor de omgeving mag geen sprake meer zijn. vindt het college. Gedeputeerde staten besloten eind februari om de dwangsom die zij Stercompost hadden op gelegd, te vernietigen. Het be drijf deed de afgelopen jaren forse investeringen om de stank, aanleiding voor de boete, tegen te gaan. Uit verslagen van de klachtentelefoon bleken de maatregelen (onder meer het vervangen van de biofilters) ook te werken. Het aantal klachten nam vorig jaar flink af. Stercompost ging in beroep tegen de dwangsombeschik king. Het bedrijf stelde dat de provincie achterhaalde eisen najoeg en dat de installaties in middels wel aan de bijna overal gehanteerde normen voldeden. Tijdens een zitting van de be zwaarschriftencommissie werd besloten om de uitstoot van geur te meten. Die resultaten waren voor GS aanleiding de dwangsom te laten vallen. „Een verdere verbetering van de wer king van de biofilters is niet rea listisch", berichtten ze Stercom post. Burgemeester en wethouders geven aan dat de verminderde stank ook voor hen voldoende is. Bovendien verwijzen ze naar het argument van Stercompost. dat de landelijke normen afwij ken van de milieuvergunning voor het bedrijf. de ■rtuig >udend mogelijk zijn met ijdingsmiddelen, onder door verbeterde methodes spuiten. Milieuclubs be bost eöen, toen 1 eenkomst was te vrijblijvend, er stond eigenlijk nauwelijks een milieumaatregel in en controle en sancties ontbraken, aldus de milieuorganisaties. Het Centrum voor Milieukun de meent dat het allemaal wel meevalt Als de bollentelers het convenant nauwgezet uitvoe ren, vermindert de milieubelas ting aanzienlijk. Ook de vermes ting van de duinzandgronden vermindert als er weinig of geen gebruik meer wordt gemaakt van fosfaatkunstmest. roortbestaan van de open- 11 basisschool Het Kompas in £eve ter lijkt gewaarborgd. Als P." ivestiging van de Ja- ivoudse scholen De Toren- 1S vaj[Leimuiden) en Esselijcker- e£en| le (Woubrugge) kan de )1, waarvan het aantal leer- onder de opheffings- gedaald, openblijven, emeente Ter Aar is bereid mloopkosten voor onder- naar een samenwerirings- and voor haar rekening te :n. Daaruit moet blijken of iisie tussen de scholen in '1' iswoude en Ter Aar haal- 'thouder J. Born wil vaart n achter de reddingsactie l<^Het Kompas. Volgens hem de school het nieuwe cur- .ar aan de normen voldoen. tandig lukt dat niet meer. inderdeel van een groter ge- ikan Het Kompas zijn deu- openhouden, maar daar voor is samenwerking nodig met een buurgemeente. „Er zijn pas volgende week gesprekken met de gemeente Jacobswou- de", zegt Born, die nog niet weet of de school in de nieuwe constructie haar naam behoudt. „Maar openbaar onderwijs in een gemeente van 9000 inwo ners vind ik een must. Het college van Ter Aar stelt tegelijkertijd een begrotingswij ziging van ruim 35.000 gulden voor, omdat Jacobswoude vindt dat de buurgemeente de kar moet trekken. Dat geldt heeft de gemeente Ter Aar nodig om personeel in te huren dat moet uitzoeken hoe de scholenfusie tot stand moet komen. Boms collega M. Dambrink wacht de ontwikkelingen af. „De gemeente Jacobswoude is de gevraagde partij en is bereid om gesprekken met Ter Aar te voeren. Maar ik vermoed dat er haken en ogen zitten aan zo'n samenwerkingsverband. woubrugge frouke houtman 'Die tijd heeft een diepe indruk op me achtergelaten en een opdracht om steeds weer dank baar de inhoud van het begrip vrijheid te vertalen'. Dit schrijft oud-burgemeester van Wou brugge D. Rijnders in Verhaal idee voort om over een dorp in oorlogstijd. De bezetting in Woubrugge en Hoogmade 1940-1945. In het voormalige gemeente huis van Woubrugge overhan digde inititiefneemster Miny- Lemkes-van Wijk gisteravond het eerste exemplaar van het boek aan de 91-jarige Rijnders. Na de overhandiging opende burgemeester W. van Beek van Jacobswoude officieel de aan het boek gelieerde expositie "Wereldoorlog II en Woubrug ge /Hoogmade'. Rijnders is indirect de aange ver geweest van deze bijzonde re dodenherdenking in het voormalige gemeentehuis. Hij woonde tijdens de Tweede We reldoorlog naast het gezin Van Wijk van de gelijknamige jacht werf. Eén van de onderduikers die in de oorlogsjaren in de burgemeesterswoning aan de Boddens Hosangweg (destijds Achterweg) huisde, heette Joke Verdoorn. Tussen Lemkes en Verdoorn ontstond een hechte vriendschap en toen Lemkes Verdoom jaren na de oorlog weer zag, ontstond het idee om de oorlogsverhalen van inwo ners uit Woubrugge en Hoog made op te tekenen. En uit de- geschiedenissen kwam het tentoonstel ling in te richten. „Het boek voorziet in een be hoefte", zegt burgemeester Van Beek. „Er is namelijk nog niet eerder een boek gepubliceerd over de oorlogsjaren in Wou brugge en Hoogmade. Ik ben er bovendien van overtuigd dat het een blijvend initiatief is, want in geschreven vorm kun nen de verhalen doorgegeven worden." De tentoonstelling is het re sultaat van de samenwerking van historische vereniging Otto Comelis van Hemessen en het Verzetsmuseum Zuid-Holland in Gouda. Documenten en fo to's die te maken hebben met Woubrugge en Hoogmade zijn aangevuld met meer algemene voorwerpen afkomstig uit het Verzetsmuseum. De expositie geeft een beeld van hoe de in woners van Woubrugge en Hoogmade de oorlog door maakten. Enkele verhalen springen er- Oud-burgemeester D. Rijnders van Woubrugge en echtgenote (rechts) nemen als eersten kennis v en Hoogmade. Links staat initiatiefneemster Miny Lemkes-van Wijk. uit. Zo werd de enige bom die op Woubrugge neerkwam Lena Wittebol noodlottig. Splinters van de bom troffen haar toen zij naast haar huis aan de Vrouwgeestweg de was deed. En drie zwagers uit Hoogmade vertellen over hun barre tocht naar Duitsland, waar zij te werk werden gesteld. De tentoonstelling Wereld oorlog II en Woubrugge/Hoog- made is nog tot 9 mei te zien in het voormalige gemeentehuis van Woubrugge aan de Raad huisstraat 1. alkemade marcel smeets Alkemade houdt zijn kerkradio en ouderen programma. Na moeizame onderhandelin gen bereikte de lokale omroep overeen stemming over de nieuwe programmering van Radio 7. Productiebedrijf Didjital was pas bereid plaats in te ruimen voor de deze programma's na bemiddeling van burge meester A. Meerburg. De stichting Streekomroep Braassemer- meer (SSB), het Programmabepalend Or gaan (PBO) en Didjital hadden Meerburg bemiddelen, omdat onderling overleg niets opleverde. Binnen de gekozen programmeringsopzet gaat Didjital, dat de faciliteiten voor de radio-uitzendingen be heert, ruimte maken voor specifieke pro gramma's. Over de invulling van de andere uitzendingen zijn Didjital en de program mamakers het nog niet eens. De nieuwe programmering van Radio 7 bestaat uit blokken muziek en 'gepresen teerde blokken'. De radiomakers kiezen voor deze opzet om Radio 7 aantrekkelijk te maken voor doelgroepen en adverteerders. Het bestuur van de lokale omroep, de SSB, sluit voor de totstandkoming van de uitzen dingen een contract met Didjital. De SSB en Didjital ruziën al geruime tijd over de uitzending van het ouderenpro gramma en kerkradio. De problemen ont stonden toen de productie en uitzending van de programma's werd overgedragen aan Didjital. Het bedrijf zag niets in deze twee programma's en stuurde de betrokken vrijwilligers de laan uit Daarbij joeg Didjital ook het gemeentebestuur tegen zich in het harnas. De gemeente hecht eraan dat de lokale omroep programma's maakt voor alle lagen van de bevolking. ert minkhorst boek is fantastisch. Het e mee op reis, prikkelt je Veel lezen maakt je rij- binnen. Ik vind dat ie- J zichzelf tekortdoet als hij leest." Maartje Haasbeek, /an boekhandel f beek aan de Van Manders- it in Alphen, 'leeft met Uit pure liefde. De Alp- riepen haar zaak deze ^id uit tot winkel van het lartje Haasbeek, zestig jaar, itspannen aan de leestafel bovenverdieping van haar ïnwinkel. De handen om mok koffie gevouwen, de wit als parelmoer in een ianent. Ze is op geen zelf- woord tijdens het ge- te betrappen. Slechts aan iade^e'n(^ zegt ze, per ongeluk ,d ujpchijnlijk: „Iemand die dieidr ^omt toch bij Haasbeek." lzolder tafel, bijna drie jaar oud, haar trouwens 'een heel igrijk punt' geweesL „Deze ebrite gebruikten we voorheen Het werd daardoor auto een rommelzolder, klanten konden nergens iun gemak neuzen, boeken ';en. Beneden werd het voller." Is de mensen eenmaal bo- HerJ^jn geweest, blijven ze cok de ervaring van mg dat klanten meer ko- I lezen dan kopen is de de- ste niet. „Als we ze zoveel pslijk informatie geven, ko- f ze vanzelf tot kopen. De [ties zijn positief. De boven- fieping is een rustpunt voor e lekker op hun gemak feen snuffelen." „Ik leef met boeken. Boeken zijn geweldig. Met een boek kun je alles. Tuinieren, leren koken, gaan studeren. Iemand koopt een mooi reisverhaal en zit zo maar in India. Als je leest hoef je nooit eenzaam te zijn. Je kunt het zo gek niet prakkizeren of er is een boek over. Altijd komt er wel wat nieuws." Doorschieten Soms schieten uitgevers daar wel eens in door, vindt Haas beek. Zo was er tot voor kort nooit een boek over olijfolie verschenen. In een jaar tijd zijn er vier uitgebracht. Van de gek ke, aldus de Alphense. Het typeert de publicatie drang van uitgevers. „Het zou wel wat minder mogen. Soms is de coördinatie zoek. Het boek gaat nooit verloren, weet Haasbeek. Ze voorspelt het zelfs een grote toekomst, „al zal de wereld het daar niet mee eens zijn." De cd-rom en de nintendo's hebben het niet kunnen winnen van de geschre ven tekst „Als iemand ergens helemaal van gebiologeerd raakt, zoekt hij een boek. Ook haar negen kleinkinde ren horen oma graag voorlezen. Ze doet dat met veel liefde, want er zijn zo veel prachtige prentenboeken. „Er zit zo veel in. Bijvoorbeeld een prentenboek over een vis. De vis wil de mooiste zijn en vraagt alle andere vissen om een schub. Aan het eind van het boek is hij mooi van de schub ben, maar eenzaam. Niemand wil meer met hem praten. Want hij is zo egoïstisch bezig. Maar van dat woord snappen kinde ren niets. In het volgende boek gaat hij schubben uitdelen. Daar wordt hij een rijker mens van. Je leest zo'n verhaal voor en hoopt dan dat het landt bij Het CDA staat voor kwaliteit in de samenleving, dat betekent: een sterk familie- en gezinsbeleid meer veiligheid beter onderwijs meer geld voor zorg grotere solidariteit Kies voor een partij die oog heeft voor de ander. telefoon 070 342 48 88 Maartje Haasbeek: „De bovenverdieping is een rustpunt v lekker op hun gemak kunnen snuffelen." kinderen. En ja, het komt over." Alphenaren kozen boekhan del Haasbeek als winkel van het jaar vanwege de klantvriende lijkheid en de vakkennis bij de medewerkers. Het streelt de Al phense en geeft haar het gevoel het al die 43 jaren goed te heb ben gedaan. „We beginnen met goede morgen te zeggen. Wanneer een klant aarzelt, stappen we op hem of haar af. Maar hier staat niemand op je vingers te kijken, niemand die dwang uitoefent Ik ben zo opgevoed. Haasbeek nam de /aak van haar vader over in 1970. maar werkt al sinds haar twaalfde in de winkel, sinds 1953 aan de Van Mandersloostraat. „Ik bleef zitten op de hbs en m'n vader zei toert 'als je niet wilt leren, kom je maar in de winkel'. Nu staat Haasbeek er 43 jaar en ze wil dolgraag de vijftig vol maken. De opvolger moet net als zij een liefhebber, een idea list zijn. „Dat bepaalt ook mijn keuze in personeel. Het is een vak waarin je weinig verdient. Mijn grootste wens is dat ik een op volger vind." Er zijn kandidaten, al hebben haar eigen kinderen geen inte resse. „Ik moet er ernstig over na denken. Het is een zorgvuldige keus. Ik zou het echt heel vrese lijk vinden als ik straks thuiszit en het gaat niet goed met de zaak." alkemade marcel smeets Allochtonen in Alkemade willen een eigen activiteitencentrum. Een aanbod van de gemeente om een accommodatie in te richten bij de stichting Vluchte lingenwerk hebben zij afgewe zen. De allochtonen voelen zich daar niet thuis. Als mogelijke al ternatieven heeft de gemeente gewezen op De Alkeburcht en het Samenwerkingsverband Jouw Alkemade! De uit het buitenland afkom stige Veners deden hun verzoek tijdens de inspraakronde voor het nieuwe jeugdbeleid van Alkemade. Hoewel de roep om een eigen honk niet alleen de jongere allochtonen betreft, wil de gemeente wel kijken naar mogelijkheden. Hoe het activi teitencentrum er moet uitzien en welke activiteiten er moeten plaatshebben, is nog onbekend. De woordvoerders van de groep, die voornamelijk uit Marokkanen bestaat, hebben nog geen concreet plan. Het pand van Vluchtelingen werk Alkemade aan de Narcis straat. dat de gemeente had aangeboden, hebben de inspre kers afgewezen. Zij zien die plek niet zitten, omdat niet alle al lochtonen vluchteling zijn en omdat zodra een vluchteling een status heeft, deze geen ge bruik meer kan en wil maken van de faciliteiten van Vluchte- lingwerk. De gemeente heeft hen vervolgens gewezen op De Alkeburcht en het Samenwer kingsverband Jouw Alkemade, dat een koepelorganisatie is van verenigingen. Volgens het ge meentebestuur moeten de al lochtonen verder het initiatief nemen, omdat beide organisa ties geen onderdeel uitmaken van de gemeente. Behalve een eigen onderko men, staan lessen in de eigen taal en cultuur hoog op het ver langlijstje van de allochtonen. In Alkemade ontvangt geen en kele school subsidie voor zo'n voorziening. Het ministerie van onderwijs weigert dat. omdat daarvoor te weinig buitenlan ders in de gemeente wonen. De gemeente ziet een eigen bijdra ge in het allochtonenonderwijs niet zitten. Om inzicht te krijgen in de wensen van de allochtonen hebben ze een enquête opgezet. Die wordt met medewerking van de gemeente verspreid on der alle in Alkemade wonende buitenlanders. „Wij hebben ze geadviseerd om de zaken nader te onderzoeken. Voordat wij kunnen ingaan op het verzoek, willen we weten waarom, waar toe en hoeveel het gaat kosten", zegt J. Smulders van de ge meente. Volgende week maan dag buigt de gemeenteraad zich over de verzoeken van de al lochtonen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17