Besmetting Rijnland valt mee Spoorwegen staan machteloos tegen vandalen Leiden Regio la Brassband weer in actie Hangjongeren zijn geen criminelen' irkelbus Voorschoten wint aan populariteit -AG 5 ME11998 idagmarkt Oegstgeest jubileert est» De dinsdagmarkt aan de Lijtvveg in Oegstgeest is ig precies een kwart eeuw oud. Om dat jubileum te vieren n de kooplieden allerlei verrassingen en cadeautjes voor erk (Vaoekers in petto. Overigens zijn de kooplui van de Lijtweg voorm, enigen die vandaag hun kramen hebben opgezet: in de herbounpenaerstraat vindt vandaag de inmiddels traditionele Remojrkt plaats vanwege de viering van bevrijdingsdag, s nog v ■ntooraak via balkon fatle t6eest» Maandagmiddag rond twee uur is er ingebroken in ebouwiis aan de Louise de Colignylaan. De inbreker is volgens de emeenjvia een ladder het balkon opgeklommen, en heeft de bal straat 4ir opengebroken. Hij nam sieraden weg. Een buurtbe- Het iter heeft de onbekende man uit de woning zien komen, inistisc ingen. e auto-inbraken Oegstgeest ^eest In Oegstgeest zijn in de nacht van zondag op maan- te be i o s opengebroken. Van alle wagens werd een ruitje jtratie lj8en> waarna de autoradio werd weggenomen. De auto's ;n geparkeerd op de Tromplaan, de Juffermansstraat, de ulaan, de Karei Doormanlaan en de Prinses Beatrixlaan. I aan q zesde auto, die op de Charlotte de Bourbonlaan gepar- lurkerkstond, werd geprobeerd via het portier binnen te komen. rerbou\>oging mislukte, schille reinigde op de Does fj ^*eHoRP Jachtwerf De Koning-Keyzer aan de Does viert op 1 ,voen'ag 16 mei de opening van een nieuwe loods met een fees- f6 h1 parade van Crown-jachten. Om 14.00 uur vertrekken circa 1 e ehten van de Oude Rijn naar de Does. De Doesbrug is daar- n 14.00 tot 15.00 uur afgesloten voor het verkeer. Van tot 17.00 uur houdt jachtwerf De Koning Keyzer open huis. li-Keukenhof in Leiderdorp iorp» De christelijke oratoriumvereniging Excelsior orga- t zaterdag 9 mei een 'mini-Keukenhof op de Oranjegalerij »rik Hendrikplantsoen) en bij winkelcentrum Santhorst. De esmarkt duurt van 9.00 tot 16.00 uur. stocht door Bollenstreek j-2ND» De Warmondse VWheeft voor de landelijke fiets- Lp zatercjag 9 meji een fietsroute van 38 kilometer uitgezet. :n Haiute voert door de Bollenstreek. Tijdens de tocht kunnen de :s een kijkje nemen in de Warmondse kaasboerderij van de e Warmerdam aan de Wasbeeklaan 7 in Warmond. In deze lerij wordt nog echte Leidse boerenkaas gemaakt. Tussen en 14.00 uur zijn er demonstraties karnen. Voor meer in- itie: VW Warmond, tel. 3010631. kldblazers in Warmond gepakt jdndEen 14-jarige Oegstgeestenaar en twee Warmonders Sen 14 jaar hebben bekend dat zij op Koninginnedag een Te en een man hebben beschoten met naaldén. Zij deden fet behulp van een blaaspijpje. De drie jongens zijn gisteren '$ïle politie gehoord. Het drietal joeg niet alleen een naald -VÜe wang van de man, maar beschoot ook een meisje en de =y 71 in de kinderboerderij. De politie heeft het blaaspijpje in Sri genomen. uwe riolering Zuidbuurtseweg twouDEDe Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude-Dorp krijgt 'volgende week een nieuwe riolering en een nieuw wegdek tl Zonnegaarde en de Zwetkade. Maandag beginnen de ulieretaamheden aan de kant van Zonnegaarde. De werkzaam- ritueltfi duren ongeveer tien weken en tijdens die weken is op de )m. Juurtseweg één rijstrook beschikbaar. Ook is er weinig plek uto's te parkeren. 'j warmond De Brassband Warmond had gisteren zijn eerste optreden ia de brand in 't Trefpunt, waarbij de muziekvereniging belangrijke ei gendommen verloor. Met de van een Haagse vereniging geleende partituren van het 'Wilhelmus' droegen de Warmondse muzikanten toch hun steentje bij aan de jaarlijkse dodenherdenking bij molen de Valk in Leiden (foto). In Warmond zelf deden enkele leden van de Brassband mee aan een herdenkingsdienst in de Nederlands Hervorm de kerk. foto mark lamers chef ernastraatsma.071-5356437.plv -chef judynihof,071-5356416 Tachtig procent kweekjes is 'schoon Het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp heeft de MRSA- bacterie vrijwel zeker onder controle. De afgelopen week zijn bij personeelsleden en patiënten in totaal 2000 kweekjes afgenomen en daarvan is tachtig procent on derzocht. In die kweekjes is de bacterie niet aangetroffen. „Tot nu toe zijn we heel positief', zegt een woordvoer ster. „We hopen het heel beperkt te houden." leiderdorp» judy nihof Als in de loop van de week blijkt dat ook de overige kwe ken 'schoon' zijn, heft het zie kenhuis de opnamestop voor chirurgische patiënten weer op en nemen drie gesloten af delingen weer nieuwe patiën ten aan. De MRSA-bacterie is het zie kenhuis binnengekomen via een patiënt die was overgeno men uit een Zuid-Afrikaans ziekenhuis. Ondanks allerlei voorzorgsmaatregelen kwam de bacterie ook nog terecht bij een andere patiënt en bij een verpleegkundige. Zij zijn allen alleen drager, maar hebben geen ziekteverschijnselen. De verpleegkundige zit thuis en is onder behandeling. De twee patiënten die de bacterie heb ben, worden geïsoleerd be handeld. Overigens kunnen zij gewoon bezoek ontvangen. Wel moeten de bezoekers handschoenen aan en een mond-neuskapje op. Om verdere verspreiding te voorkomen, nam het Rijnland een aantal drastische maatre gelen. Zo zijn drie afdelingen gesloten: twee chirurgische en een interne afdeling. De slui ting houdt in dat er geen nieu we patiënten worden aange nomen. De mensen die er al lagen, zijn wel gewoon geble ven. Ook bezoekers kunnen daar blijven komen. Wel wor den ze verzocht om na afloop van het bezoek niet naar an dere afdelingen te gaan. De MRSA-bacterie, die resis tent is tegen penicilline, is on gevaarlijk voor gezonde men sen. Wie echter een vermin derde weerstand heeft en wordt besmet, kan flinke in fecties oplopen. warmond dimitri walbeek De NS staan machteloos tegenover de vandalen die obstakels op de rails leg gen om daarmee treinen te blokkeren. Volgens een NS-woordvoerster kun nen de vele kilometers rails in Neder land nooit voldoende worden bewaakt tegen 'die grappen van domme men sen.' „Je kunt weinig tegen de obsta kels doen. Verder dan af en toe surveil leren en voorlichtingscampagnes over de gevaren ervan uitzenden, komen we niet", volgens de woordvoerster. De NS-politie pakt wel regelmatig jonge vandalen op, maar het blijft vol gens de woordvoerster dweilen met de kraan open. „De vandalen blijven te rugkomen en je kan nou eenmaal niet om de honderd meter iemand neerzet ten om ze tegen te houden." De NS maken zich volgens haar ernstige zor gen over de soms levensgevaarlijke ob stakels die doelbewust op het spoor worden achtergelaten. Maar de treinreiziger hoeft volgens haar ook weer niet dagelijks bang te zijn voor eventuele rampen. „Er rijden ellce dag 5000 treinen in Nederland, en het is niet zo dat er elke dag ontsporin gen of ongelukken dreigen. Maar er zijn helaas nog steeds mensen die re gelmatig spullen voor de trein leggen. En daar zijn we tot op zekere hoogte machteloos tegen. Afgelopen zondagavond schoven onbekenden een stapel stoeptegels op dezelfde rails bij Warmond waar een paar maanden geleden ook al een ijze ren aambeeld werd neergezet. De poli tie is gisteren een onderzoek begon nen naar de degenen die de stoepte gels hebben neergelegd. Dat had van ochtend nog niets opgeleverd. De NS-politie jaagt wel vaker vanda len na, want de hoeveelheid fietsen, stenen en andere obstakels op het spoor bij Warmond is de afgelopen ja ren wel uitzonderlijk, maar niet uniek. Het komt in Nederland veel vaker voor dat jongeren uit balorigheid een dam bouwen op de rails. „Maar we geven er nooit veel ruchtbaarheid aan. We wil len de treinreizigers niet bang maken." Net als de afgelopen weken onder werpt de NS-politie het spoor bij War mond wel aan strengere controles. Tot nu toe zonder succes. Er kunnen ook niet overal hekken worden neergezet langs het spoor omdat de NS de rails bij Warmond goed bereikbaar willen houden in geval van calamiteiten. „En trouwens, mensen die echt iets op het spoor willen leggen, laten zich toch niet weerhouden door een hek." Agenten relativeren jongerenprobleem Oegstgeest ad opgtgeest» Hoewel het schoolvakantie is, wordt er op één school leihjk lep gezwoegd: op het Oegstgeestse Rijnlands Lyceum zijn gisteren vattin "[n amens begonnen. De examens zijn dan ook bijzonder: ze Dagblar0 ^ee' u'*van een internationaal lesprogramma voor leerlingen irmatiefanwege het werk van hun ouders van het ene naar het andere ken Lei reizen. De 63 eindexamenformulieren die gisteren op het Rijn- Is werden rondgedeeld, zijn in onder meer het Fins, Japans, Per- tgever^H" zisch en Turks opgesteld. Vakantie of geen vakantie; voor de interna tionale leerlingen blijft het de komende weken gewoon examentijd. „De examendagen zijn internationaal afgesproken. Daarom houden we ook op Hemelvaartsdag een examen", zegt L. Timmermans, het hoofd van de internationale afdeling van het Rijnlands Lyceum. „Ik heb zelfs wel eens op zondag een examen afgenomen." foto henk bouwman schoten ls meer Voorschotenaren maken ge- ezonj van de 'cirkelbus'. Dat blijkt uit het ✓anaferslag van de stichting Oliderenbus schoten. De twee cirkelbussen, die ou- 3 en gehandicapten in het dorp rond- n, zitten op sommige tijdstippen hele- vol. Het aantal abonnees is gestegen oven de tweehonderd. Ook blijkt dat de ting ternauwernood genoeg vrijwillige ffeurs kan vinden om aan de vraag te voldoen. Eind vorig jaar had de stichting ze venentwintig chauffeurs. Naast de gebruikelijke ritten is de cirkel bus vorig jaar ingezet voor evenementen van het Rode Kruis, de Zonnebloem en de Unie Van Vrijwilligers. Ook zorgden de chauffeurs onder meer voor vervoer tijdens Monumentendag en op koopavonden. De stichting breidt haar activiteiten dit jaar verder uit. Dit jaar kunnen ook gebrui kers van rolstoelen op vier wielen bij wijze van experiment binnen de gemeente met een nieuwe auto worden vervoerd. De auto is eind vorig jaar beschikbaar gesteld door een Voorschotense familie. Gehandicapten, die ouder dan zeventien jaar zijn, kunnen dit jaar ook gebruik maken van de cirkel bussen. De stichting heeft het tarief voor haar abonnees - grotendeels 80-plussers- verlaagd van 12,50 naar tien gulden. De stichting kon die verlaging doorvoeren om dat de twee bussen van de stichting vorig jaar vrijgesteld zijn van het betalen van mo torrijtuigenbelasting. oegstgeest maarten keulemans Het 'jongerenprobleem' van Oegstgeest? „Ik kan me best voorstellen dat mensen de poli tie bellen. Als je je bedreigd voelt, moet dat ook kunnen", zegt politie-agent Bram De- moed. „Maar aan de andere kant: die jongeren die in groep jes op straat staan zijn geen cri minelen. Ze zijn niet asociaal of bijzonder vervelend. Ze kunnen alleen bedreigend overkomen door hun aanwezigheid." Demoed en zijn collega Rob Jansen weten waar ze het over hebben: de twee agenten gaan regelmatig op pad, als er weer eens een klacht over de Oegst geestse jeugd is binnengeko men. „Het aantal meldingen van jongerenoverlast is in Oegstgeest erg hoog", weet De- moed. ..Ik heb het aantal klach ten laatst eens zitten tellen: in de eerste drie maanden van dit jaar hebben we bijna zeventig meldingen gehad. Van vernie lingen, van rommel, of van mensen die zich onveilig voe len. Als je dat vergelijkt met bij voorbeeld Rijnsburg is dat veel: daar hebben we maar 19 mel dingen gehad van jonge renoverlast." Onderzoekers hebben wel eens beweerd dat dat hoge cijfer te maken heeft met de lage tole rantiegrens van Oegstgeestena- ren. Jansen denkt daar echter anders over. „Ik kan echt niet zeggen dat Oegstgeest zo intole rant is. Wat er aan de hand is, is dat de groep hier doorgaans veel groter is dan in Rijnsburg. Je hebt op de Lange Voort soms te maken met een groep van zo'n veertig jongeren. Dat is echt heel veel. Zo'n groep kan behoorlijk bedreigend overko men." „Misschien heeft het ook wat te maken met het feit dat er in de omgeving van bijvoorbeeld de Lange Voort vrij veel oude ren wonen", zegt Demoed. „Die klagen doorgaans wat eerder dan mensen die zelf kinderen in huis hebben." Hoe de twee agenten daar mee omgaan? „We reageren al tijd op klachtenbezweert De moed. „Je hoort mensen wel eens zeggen dat de politie niet Politiemannen Bram Demoed (r) en Rob Jansen: Je kan niet zeggen dat Oegstgeest zo intolerant is." foto dick hocewoninc komt. Maar we komen sowieso langs. Al kan het natuurlijk wel gebeuren dat het wat langer duurt, als we eerst naar een spoedeisend geval zoals een verkeersongeluk moeten. „Daarnaast proberen we re gelmatig langs te gaan om met jongeren te praten", zegt Jan sen. „We zetten de auto neer, en gaan gewoon een beetje met ze babbelen over koetjes en kalfjes. Ze moeten ons toch ook zien. Bovendien wil ik wel we ten met wie we te maken heb ben, voor het geval we een klacht binnen krijgen. En an dersom mogen die jongens ook best weten wie ik ben. En dat weten ze ook." De dienders verwijzen de ver halen over de gespannen sfeer die er tussen de jongeren en de politie zou bestaan dan ook naar het rijk de fabelen. „De sfeer is doorgaans goed", zegt Jansen. „Ja, als we iemand ver baliseren, dan merk je wel wat tegenstand vanuit de groep. Daarom nemen we zo iemand ook even apart." Ook van 'agentje pesten' is volgens de twee politiemannen geen sprake. „Nou ja, je maakt het natuurlijk wel mee dat er ie mand nog wat zegt of gebaart als je hem verbaliseert. Ach, het blijven toch jongeren. Daar leer je als agent wel mee omgaan. Laatst stonden we met zo'n groep te praten; komt er opeens een jongen vol gas langsscheu- ren. Om zo even de aandacht te trekken. Nee, dan gaan we hem dus niet achterna. We zien die scooter en die helm, en dan we ten we meteen wie het is. Die wordt dan later nog wel over zijn gedrag onderhouden." Toch denken Jansen en De moed dat er maar een echte op lossing is voor de overlast: een hangplek. Want dat het wegstu ren van overlastgevende tieners niet altijd even goed werkt, dat zien de agenten ook wel in. Jan sen spreekt over het 'waterbed effect': „Als je 'm op de ene plek indrukt, ontstaat er een eindje verderop weer een bobbel." En dan is er nog een ander waterig probleem: de regen. „Als het regent, hebben we geen goed alternatief voor zo'n groep. Bij mooi weer sturen we ze naar het park bij de Irislaan. Maar je kunt moeilijk mensen de regen insturen. Toch moeten we dat soms doen. Dan moeten I ze dus naar huis. Nee, leuk vin den ze dat niet. Het duurt ook meestal wel even voordat ze weggaan. Maar ze gaan uitein delijk wel. Wij blijven toch altijd langer", grijnst Demoed.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15