Kerkenpad in Rijn la;' Kerk Samenleving Reorganisatie bij Oosteuropa Zending leidt tot interne crisis wtmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÈBMÊm DINSDAG 5 MEI 1998 -AG 5 Godsdienstvrijheid 50 jaar UVRM arnhem» Het Platform 50 jaar Universele Verklaring van de Rechten van de Mens (UVRM) begint op 10 mei met het derde maandthema. Deze maand speelt Arnhem de hoofdrol en staat het thema 'vrijheid van godsdienst' centraal. De activiteiten be ginnen op 10 mei om 14.30 uur met de onthulling van een ba nier aan de St. Walburgis Basiliek aan het St. Walburgisplein in Arnhem. Hierop staat de tekst van artikel 18 uit de UVRM: 'Iedereen heeft recht op vrijheid van gedachte, geweten en gods dienst'. Vervolgens is er een ballonnenwedstrijd. Kinderen laten ballonnen op met de teksten van de 30 artikelen van de UVRM. Hans Smulders, vertegenwoordiger van Bilance in het Platform 50 jaar UVRM, geeft aansluitend een toelichting op de nationale campagne. Tot slot is er tot 17.00 uur een formumdebat 'Gods dienst - vrijheid voor iedereen' in de basiliek. Vanuit verschillen de religieuze achtergronden belichten vier inleiders het thema multi-religieus Nederland. Het debat gaat over godsdienstvrij heid en cultuur, onderwijs en politiek en de dialoog tussen mos lims en christenen. De banier aan de St. Walburgis Basiliek, de oudste kerk van Arnhem, is de derde in het kader van de cam pagne 'Mensenrechten: eens gegeven blijft gegeven'. De eerste hing aan de Grote Kerk in Vlaardingen en de tweede hangt tot 10 mei aan het Provinciehuis in Den Bosch. Tot 10 december wil het Platform 50 jaar UVRM, waarin meer dan 60 organisaties participeren, verspreid over Nederland nog 7 banieren onthul len. Pleidooi voor scheiding kerk en staat athene Zestig Griekse intellectuelen hebben zich gisteren geza menlijk uitgesproken voor een scheiding van Kerk en Staat. Ook willen de politici, hoogleraren, artiesten en schrijvers dat de ver plichte vermelding van de godsdienst op Griekse identiteitskaar ten wordt afgeschaft. „De verwikkeling van de Orthodoxe Kerk in de Griekse Staat plaatst een stelsel van ideologische, juridi sche en bestuurlijke discriminatie tegenover de niet-orthodoxe Grieken", schrijven de intellectuelen in een open brief. De op roep is ondertekend door onder anderen de conservatieve oud minister van Buitenlandse Zaken, Michalis Papaconstantinou, en de Europarlementariërs Michalis Papayannakis (links) en Yannis Roubatis (socialist). De briefschrijvers bekritiseren ook de afwezigheid in Griekenland van een burgerlijke begrafenis (zonder kerkelijke plechtigheden). Verder keren ze zich tegen het verplichte orthodoxe godsdienstonderwijs in openbare en privéscholen en de discriminatie ten opzichte van niet-ortho doxe onderwijzers. Ze roepen de partijen in het Griekse parle ment op de grondwet te veranderen. Het nieuwe hoofd van de Grieks-Orthodoxe Kerk, Christodoulos Paraskevaidis, zegt in een reactie tegen de scheiding van Kerk en Staat te zijn. „Elke poging om de orthodoxie van het leven van het volk te scheiden, tast de nationale eenheid en samenhang aan." De Grieks-Orthodoxe Kerk heeft nog altijd grote invloed op de Grieken, van wie 95 procent zich orthodox noemt. De representanten van de Grieks-Orthodoxe Kerk moeten minder zichtbaar worden in de Griekse samenleving. foto cpd BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: door de generale syno de als predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (protestantse geestelijke verzorging bij de in richtingen van justitie): mw. M.J. Stout te Eindhoven; te Bruchem- Kerkwijk-Delwijnen (tweede pre- dikantsplaats; parttime): A. de Lange te Fort Macleod (Canada); te De Lier: G. Schouten te Anjum c .a.te Ameide-Tienhoven (toez.): W. van den Born te Rijs- sen; te Dedemsvaart: E.J. Bos te Vlagtwedde. Aangenomen: naar Ede (wijk 2): L W. Smelt te Wezep. Bedankt: voor Nijkerk: A.D. Goij- ert te Bunschoten. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Nieuw-Lek- kerland. A.W. Mol te Nieuwendijk (N.Br.); naar Diemen (SoW)- W. Hortensiuste Uithoorn (SoW) (parttime). Bedankt: voor Ureterp (parttime): F.W. Fokkema, wonende te Lem mer (voormalig legerpredikant). NED.GEREF. KERKEN Beroepen: te Doorn: A.W. Vos te Kampen. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Culemborg. H.R.H.A. de Boer te Zeewolde; te Enschede-West, J. van Langevel- de te Hengelo GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Groningen en Spij- kenisse i.c.m Hoogvliet: M. Ka rens te Werkendam. OUDGEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Oud-Beijerland, te Kampen en te Utrecht: A. Kort, wonende te Putten. redactie dick van de ia nre alphen aan den rijn De Oudshoomsekerk (Oudshoornseweg 92) in Alphen is gebouwd in 1665 burgemeester Comelis de Vlamingh. in opdracht van de Amsterdamse foto archief Vier kerken in Rijnland kunnen worden bezocht tijdens een Kerkenpad op zaterdag 16 mei. De Oudshoqrnse kerk in Alphen aan den Rijn en de Remonstrantse kerken in Alphen, Boskoop en Nieuwkoop openen op deze dag van 10.00 tot 16.00 uur hun deuren. Ter afsluiting is er om 16.30 uur een vesper in de Oudshoornse kerk. Dominee M. Roos gaat hierin voor en de Ouds hoornse Cantorij en Piet Eerland (orgel) verlenen hun medewerking. In de vier kerken zijn deskun digen aanwezig die rondleidingen verzorgen. Daarnaast staan er verschillende kraampjes met boeken en handgemaakte artikelen. Ook voor de kinderen is er in iedere kerk iets te doen. De Oudshoomsekerk (Oudshoornseweg 92) in Alphen is gebouwd in 1665 in opdracht van de Amsterdamse burgemeester Comelis de Vla mingh. De kerk heeft een Griekse kruisvorm met de kansel in het midden, die uit de bouwtijd da teert. Deze kerk is een specifiek voorbeeld van de eerste protestantse kerkbouw. De 17 gebrand schilderde ramén dateren uit de stichtingstijd. Het orgel uit 1783 is van de Goudse orgelbouwer Hess. Momenteel huisvest de kerk de vrijzinnige wijkgemeente Oudshoorn. In de Oudshoornse kerk zijn op de Kerkenpad-dag onder andere vi trines met oude attributen uit de eredienst te zien. Ook is er een orgelconcert door Piet Eerland met medewerking van Theo Hans Kuijvenhoven krimpen aan de lek anp Een voorgenomen reorganisatie blijkt bij de evangelische stich ting Óosteuropa Zending al een maand lang voor zeer ernstige problemen te zorgen. Twee van de vijf bestuursleden en enkele medewerkers hebben hun func tie neergelegd. Ook het voltalli ge stichtingsbestuur van Vrien den van Oosteuropa Zending is opgestapt. Ongeruste donateurs willen weten wat er met hun geld ge beurt en of het voortbestaan van de stichting in gevaar is. Volgens algemeen directeur J. van der Weide, tevens penning meester/secretaris, 'gaat het werk gewoon door'. Hij ontkent dat er in zijn organisatie sprake is van een crisis. Wel moet hij noodgedwongen op zoek naar twee nieuwe be stuursleden, omdat twee be stuurders eind maart zijn opge stapt. Zij konden zich niet tan den in de financiële plannen van de organisatie. Het bestuur van de aanverwante stichting Vrienden van Oosteuropa Zen ding, die renteloze leningen van sympathisanten belegt, is even eens eind maart opgestapt. De bestuursleden waren volgens Van der Weide bang om als ge volg van de 'snoei-operatie' te worden Eifgezet. „Ze wilden eén soort coup plegen. Een deel van de vaste staf drong eind maart tevergeefs aan op mijn vertrek." Toen de algemeen directeur weigerde in te gaan op het voor stel zich tijdelijk terug te trek ken, is het complete bestuur van Vrienden van Oosteuropa Zending afgetreden. De dag er na heeft Van der Weide zichzelf benoemd tot bestuurslid. De onverwachte 'uitdunning van de staf' levert nu al een bespa ring van bijna 20.000 gulden per maand op, zei de algemeen di recteur maandag. De belangen van de donateurs zijn volgens Van der Weide 'zeker gesteld'. De stichting is niet aangeslo ten bij de Raad voor Financiële Betrouwbaarheid, een contro leorgaan in evangelische kring. Tiende musical Petra Gospelkoor leiden koor werd bekend door eerdere musicals als 'Job', 'Hosanna', 'Voorbij de Wegen' en 'Reisge noten'. In haar musicals combi neert het koor zang, eigentijdse muziek en choreografie. De pre mière van 'Duizend Kleuren' is op zaterdag 9 mei in Het Vliet- land College, Apollolaan 262 in Leiden. De zaal is open om 19.30 uur. De musical begint om 20.00 uur. Het YMCA Choir uit Scheveningen verzorgt het voorprogramma. Toegangskaar ten a 12,50 gulden kunnen wor den gereserveerd via 071- 3412986. Het Petra Gospelkoor uit Leiden brengt op 9 mei de eerste uit voering van hun nieuwste mu ziekspel 'Duizend Kleuren' op de planken. Het verhaal gaat over een groep mensen die de huidige jachtige en onzekere sa menleving beu is. De groep gooit het roer om, kiest het rui me sop en bouwt een heel nieu we, 'ideale' toekomst op. De idealen blijken echter al snel schipbreuk te lijden. 'Duizend Kleuren' is de tiende musical van het Petra Gospelkoor. Het igpre ndek (fluit). De Remonstrantse kerk (Vaoeker straat 30) in Alphen is een voorm, enigi Deze synagoge is in 1896 herbouwen gekocht door de Alphense Remqrkt p! interieur van de synagoge is nog vi de stijl en in 1997 grondig gerest orgelspel is er op 16 mei een fotoEHH] van de historie en de restauratie te eest» Het Remonstrantse kerkgebouwfis aai nig Protestantse Geloofsgemeeniviaei koop (Burgemeester Colijnstraat iirop' ste van de kerkenpadroute. Het iterhi 1932 en heeft een expressionistisc vens bevat het Art Deco-kenmerk van decoraties en verfraaiingen. C Hl een kruisvorm met glas-in-loodra kers aan de noord- en zuidkant. Ojr ~r oudheden uit de 16e eeuw te bezii is er een muzikale demonstratie fëe' fluit en zang). Van 1640 tot 1821 stond aan azesd 131 in Nieuwkoop een schuurkerkstond 1822 verkleind tijdens een verbouyogin; monstrantse kerk bevat verschille uit de 17e eeuw. Het pas gerestau uit 1808 en is een van de weinigeHCIC historische monumenten. In NieuQRp# 16 mei enkele muzikale uitvoerir (orgel, piano en meisjeskoor) en L'nara( stelling van avondmaalszilver te be^en n 14.1 tot 17 BOEKBESPREKING Een land bezaaid met kerken 'Denk alle kerken weg, en ons land zou wérkelijk vlak zijn, angstig vlak'. Dit dicht Hans Bouma bij het kerkje van Tzummarum. In 'Een land bezaaid met kerken' geven Otto Dicke en Bouma in te keningen en gedichten een beeld van wat het Nederlandse land schap zoal aan kerken en kerkjes te bieden heeft. Dicke liet zich vooral inspireren door kleine, bijna huiselijke kerken in kleine dorpjes. Het zijn niet de grote monumentale kerken 'maar de ker ken dicht bij de aarde en de mensen die hij beschouwt als levend lichaam in een levend landschap. Bouma schreef bij elke tekening een gedicht. 'Een land bezaaid met kerken' door Otto Dicke en Hans Bouma verscheen bij uitgeverij Kok Kampen en kost 17,50 gulden. Jezus en de Holocaust In 'Jezus en de Holocaust' probeert Joel Marcus iets te zeggen over de mysterieuze relatie tussen de kruisiging van Jezus Christus.en de holo caust. Als nieuwtestamenticus verdiept hij zich aan de hand van verhalen en gedichten over de holocaust in passages uit de evangeliën. Zo be seft hij gaandeweg dat de kruisdood van Jezus moet worden begrepen tegen de achtergrond van het lijden en sterven van Jezus' joodse broe ders en zusters tijdens de holocaust, bijna 2000 jaar later. Uteindelijk put hij hoop uit het geza menlijk lijden van christenen en joden. Joel Leven vanuit het geloof 'Leven vanuit het geloof is het langverwachte tweede deel van de Katholieke Catechismus voor Volwassenen. Het wil een leidraad zijn voor christenen in de wereld van vandaag en behandelt actuele probleemgebieden. Tevens verduidelijkt het de kerkelijke leer. De samen stellers pretenderen een 'onmisbaar werkinstru ment' uitgegeven te hebben voor mensen die Een land bezaaid met kerken ü-R )ORP tzatc ïrikH esma sto |en 14 ent !t bel 51e po ^pewc n in d *F-ggem iwoui 'volg. nZor Marcus groeide op in een seculiere wam geving in Amerika. Zijn spirituele dur leidde hem naar het christendom. )uurt 'Jezus en de - uto's Holocaust' door Joel Marcus ver scheen bij uitgeverij Ten Have en kost 24,90 gulden. vanuit de christelijke inspiratie proberen te ant woorden op de huidige ethische uitdagingen. 'Leven vanuit het geloof. Leidraad voor het toegepaste christen-zijn' verscheen in op dracht van de Belgische en Nederlandse Bis schoppenconferenties bij uitgeverij Averbo- de/Good en Sticht en kost 59,00 gulden. Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54,2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken C O -L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Advertenties: Postadres: Postbus 54, Familieberichte 2300 AB Leiden ANNO 1898 ANN01973 Donderdag 5 Mei LEIDEN Aan de telephoon alhier is aangesloten onder No. 299: Diakonessenhuis, Plantsoen. KATWIJK Gisternamiddag, toen het vrij sterk woei, kregen een paar jongelui alhier lust om een zeiltochtje te maken. Pijlsnel doorkliefde het ranke vaartuigje den Rijn, tot aan den hoek van het Kat- wijksche Kanaal, waar door het omslaan van het zeil het bootje water schepte en het bootje omkantelde. De een van het tweetal kwam onder de boot en de ander onder het zeil; beiden bezaten echter genoeg zaam tegenwoordigheid van geest om zich boven te werken en naar den oever te zwemmen, die zich on geveer een 15-tal meters van hen bevond. Juist wa ren zij aan wal, toen men van uit het dorp, waar men een en ander van uit de verte had zien gebeu ren, met een roeiboet ter hulp kwam. ADVERTENTIE Zweminrichting „Rhynzigt", Morschweg en Vinkweg door een gemakkelijken toe gang tegenover de inrichting. Dagelijks gelegenheid voor Dames en Heeren tot het nemen van abonnementen voor een geheel sei zoen, een half seizoen of 30 dagen, tegen billijke voorwaarden. Tarieven en inlichtingen worden gaar ne verstrekt door den Directeur. Apart en zeer verminderd tarief voor Heeren voor de morgenuren, op werkdagen van 6-7.30 en op Zondagen van 6-10 uren. ADVERTENTIE Verhuisd: I.H. Stafleu, Noodiger ter begrafenissen, van Groenesteeg 76 naar St.-Jo- rissteeg 17. Blijft zich bij voorkomende gelegenhe den minzaam aanbevelen, alsook voor reparatie aan alle soorten Meubelen. zaterdag 5 mei HERDENKING GEVALLENEN Op vele plaatsen in ons land heb ben gisteravond plechtige bijeen komsten en stille tochten plaats ge vonden ter herdenking van de ge vallenen uit de Tweede Wereldoor log. In Amsterdam hebben enkele duizenden mensen deelgenomen aan de herdenking bij het Nationaal Monument op de Dam. Een krans werd gelegd door Koningin Juliana en Prins Bernhard. Aan de herden king ging een stille tocht dwars door de stad vooraf, die leidde langs verschil lende fusilladeplaat sen, waar bloemen werden neerge legd. De dodenherdenking in de Mare- kerk in Leiden was een stijlvolle zaak. Twee minuten stilte mogen dan erg kort zijn, de symboliek van de herdenking ligt er muurvast in beklonken. Burgemeester Vis zei dat het redeloos geweld niet in 1945 is opgehouden, maar ook nu nog bestaat. Er is, volgens hem, al te veel reden om te gedenken en dat één keer per jaar met eerbied te doen. Rabbijn J. Soetendorp sprak het herdenkingswoord. ,,We zeg gen, bidden, vragen om een requi em aeternam, om een eeuwige ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur én Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (ad/uncL) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (ad\unct) L .F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio f. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTEN Maandag t/m vrijdag v; ABONNEME bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machti het automatisch afschrijven v geld, ontvangen 1,- korting VERZENDING PE j per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OPffTGEES' oor mensen die moeilijk le,p gez hebben of blind zijn (ot effndex uit het Leidsch Dagbla'cn ue beschi tieüfanwt Led reize IT De zon hoeft zijn neus maar om het hoekje te steken of iedereen gaat naar buiten. Op het water ben je, met mooi weer, helemaal in je element. Deze groep jongens zal gisteren heel wat afgunstige blikken hebben gekregen van mensen die moesten werken. En op hun leeftijd word je ook nog niet gekweld door nare dingen als arbeidsplicht, ba zen en werktijden. Z I K N H U I rust." Leiden is een stad van vrij heid en Soetendorp wasgekomeq om hèn te gedenken die werden weggesleept, die een ongelijke strijd hebben gestreden, die zijn weggestuurd. Waarom moesten de mensen als dieren worden afge slacht en waarom gaat dat tegen woordig nog steeds door? Meteen na afloop van de bijeen- foto archief leidsch dagblad komst nam de stille tocht een aan vang. Eerder op de dag legden schoolkinderen bloemen bij het be vrijdingsmonument bij molen ,,De Valk". Is mi ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond van Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf erslaj 13 00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111 schot tl en n. zitt vol. oven ting i ffeur:

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14