Miep Kniep toch voordeliger 'Stofzuiger zonder zak gezonder' Consument Onbreekbaar glasplankje DINSDAG 5 MEI 1998 REDACTIE: SASKIA STOELINGA De universeelklip kluistert het plankje of glasplaatje fraai tegen de muur. foto pr Het aanzien gaat boven de draagkracht van de Duraglass glasplaten en bijbehorende Du- rafix bevestigingsmaterialen of wel clips. De combinatie dient onder meer als vitrineplank, een plek voor vazen of als bedplank voor bij voorbeeld de wekker. Alleen zware voorwerpen zijn taboe. De clip kan namelijk slechts met één schroef aan een muur worden vastgemaakt. Het gekleurde glas is wel stevig: het overleeft een fikse val op een harde ondergrond. In het ergste geval breekt het in kleine, ongevaarlijke stukjes zoals bij een autoruit. Duraglass heeft een hoge kras- vastheid en is, net zoals het be vestigingsmateriaal, te koop in verscheidene kleuren, waaron der terrarood en prairiegeel. De formaten van de glasplaten be dragen 60 bij 15 centimeter en 25 bij 30 centimeter; de prijzen variëren van 25 tot 35 gulden. Voordeliger zijn de bevestigin gen, want de universeelclips kosten per set dertien gulden en twee kleinere miniclips gaan voor twaalf gulden over de toonbank. Info: Fetim bv, Amsterdam, 020-5805333. Het is misschien wel het ergste dat een Nederlander kan over komen: na aankoop hetzelfde product voor een lagere prijs er gens anders tegenkomen. Het Amsterdamse bedrijfje Miep Kniep van de zussen Marianne en Barbara van Leeuwen be hoedt klanten sinds enkele maanden voor dergelijke nacht merries. De vrouwen van de 'cost cutting company" zagen mogelijkheden voor een onder neming die vooral drukbezette mensen het lastige vergelijk werk uit handen neemt. Dat be spaart geld en tijd. Marianne en haar zus kwamen het idee voor een dergelijk bu reau in Duitsland voor het eerst tegen. Daar functioneerde het goed en al snel zeiden ze tegen elkaar dat zoiets in het land van de zuinigheid toch ook moest kunnen. Marianne: „Al moesten we er rekening mee houden dat Nederlanders misschien juist liever zelf ergens achteraan gaan." In de waan dat contact met een prijsadviesbureau duurder uitvalt. Maar dan hebben ze het ver keerd. Vooral bij flinke aan schaffingen is inschakeling van Miep Kniep het overwegen waard. „Bijvoorbeeld als het om een parketvloer of een hele ver bouwing gaat, kan het prijsver schil aanzienlijk zijn. We komen in actie vanaf een bedrag van ƒ400, want anders worden, de marges wel erg klein", zegt Ma rianne. „Wij werken voor eenderde van het verschil dat er is tussen de eigen, gevonden prijs en het be drag dat wij kunnen aanbie den." Zo is de besparing vaak flink. Als Marianne en Barbara Barbara en Marianne van Leeuwen van Miep Kniep, de 'cost cutting company'. foto gpd corsalverius in een zeldzaam geval geen voordeliger'product vinden, dan betaalt de klant niets. Het kan ook voorkomen dat een geïnteresseerde zelf nog geen prijs weet. Miep Kniep kan dan toch een rol spelen. Er wordt in zo'n geval gekeken naar het uit gangspunt van de fabriek. En mocht zoiets niet bestaan, of te ver afliggen van de algemeen geldende prijzen, dan nemen de zussen een gemiddelde bij drie verschillende adressen. Ook in zo'n geval betaalt de klant eenderde van het verschil tussen de basisprijs en de door Miep Kniep gevonden prijs. De rest is de winst voor de klant. Deelnemers krijgen een infor- mafieformulier, waarop de noodzakelijke gegevens worden ingevuld, zoals merken, soorten en dergelijke. Daarbij wordt uit gegaan van standaard produc ten. die volgens het bureau toch aanzienlijk van prijs kunnen verschillen. Van een groot aan tal producten is bij het bureau eventueel ook een informatie pakket op te vragen. Ter oriën tatie. Miep Kniep is in de korte tijd van haar bestaan ook al bezig met het opbouwen van een net werk van relaties, „die natuur lijk extra hun best doen als ze horen dat we een prijsadviesbu reau zijn" en dus zorgen voor extra klanten. Dat kan tot uitdrukking komen in aantrekkelijker voorwaarden. Maar de prijs mag uiteraard nooit ten koste gaan van de kwaliteit, benadrukt Marianne. Ook wensen de zussen op geen enkele wijze afhankelijk te wor den van leveranciers. Van door verwijzing naar 'vaste adresjes' zal dus geen sprake zijn. In de afgelopen tijd is al gezocht naar zeer verschillende, soms ook wat rare producten. Mari anne van Leeuwen noemt een compressor „we wisten eerst niet eens wat dat was" en een postkarretje. Maar ook mensen die van plan zijn een computer aan te schaffen, een auto of die een nieuw gekocht huis geheel moeten inrichten, zouden zich eens achter het oor kunnen krabben. Bedrijven vormen een verhaal apart, want die kopen door gaans spullen aan in enorme aantallen of hoeveelheden. „Op verzoek lichten we de aankoop gewoonten door, ook al gaat het om pennen of nietjes." Zulke operaties kunnen daarmee een forse besparing opleveren. Hoofdzaak vormen vooralsnog de particulieren, „bijvoorbeeld stellen met twee drukke banen, die wel zin hebben om in hun schaarse vrije tijd een leuke nieuwe broek te kopen, maai' niet de puf hebben om achter een nieuwe wasmachine aan te gaan. Of mensen die doodge woon geen zin hebben om win kels te bezoeken." Marianne gelooft dan ook niet dat de 'cost cutting company' in tegenspraak is met de idee van de mondige burger, die zijn ei gen zaakjes wel kan regelen: „Kijk maar eens naar Albert Heijn, daar vliegen juist de thuismenu's weg. Het is voor velen gewoon een kwestie van tijd. Bovendien verdien je ons honorarium zonder meer te rug." In de paar maanden dat Miep Kniep nu actief is overigens ook op internet is de belang stelling heel aardig, al zeggen Marianne en Barbara met klem dat ze vooralsnog geen grote rijkdom in het verschiet zien liggen. „Veel mensen die van ons ho ren, zeggen wel dat ze het een leuk idee vinden en dat ze het knap vinden hoe we er op geko men zijn, maar ze denken niet meteen aan zichzelf. Tot ze eens een keer zelf iets nodig hebben. Dan valt het kwartje." Informatie:020-6894000 of www.miepkniep.nl Dyson, de Engelse fabrikant van modern vormgegeven stofzui gers zonder zak, is op de Engel se thuismarkt in een felle strijd verwikkeld met het Duitse merk Miele. Ook de Britse reclameco decommissie heeft het aan de stok met Dyson. Aanleiding voor alle opwinding is de claim van de Britse stofzuigerfabri kant dat zijn stofzuigers beter zouden zijn voor mensen met astma of allergieën dan model len met een stofzak. Miele heeft 'onafhankelijke' on derzoekers de opdracht gegeven om de claims van Dyson te weerleggen en is vervolgens een dure reclamecampagne gestart, waarin de resultaten van dit on derzoek zijn verwerkt. Miele weet zich daarbij gesteund door de Britse reclamecodecommis sie die de claims van Dyson als misleidend bestempelt. De commissie stelt dat de stofzui ger van Dyson helemaal niet beter zuigt dan de apparaten van andere merken. Dyson op zijn beurt, zint inmiddels op stappen tegen Miele. Vorig jaar oktober al sleepten de Europese stofzuigerfabrikanten Philips, Electrolux, Miele, Sie mens en Nilfisk hun Engelse concurrent Dyson voor de han delsrechter in Brussel. Aanlei ding vormden advertenties waarin Dyson beweerde dat de zuigkracht van conventionele stofzuigers met een zak tijdens het gebruik met vijftig procent terugloopt. Het apparaat van Dyson daarentegen, dat zonder zak maar met een soort inge bouwde centrifuge werkt, zou een zuigkracht van 100 procent blijven leveren. Tot nu toe is er nog geen uit spraak gedaan in deze zaak. „We gaan er echter van uit dat die uitspraak positief zal uitval len voor Dyson", stelt de woordvoerder van het Engelse merk in Nederland. Zij wijt alle opwinding over Dyson aan het feit dat 'fabrikanten erg ge schrokken zijn van het succes van DysonDat is volgens haar ook de reden dat ii] er alles aan tompoes doen om Dyson tegen te vver- ken en dwars te zitten. In Nederland, waar marktlei ders Miele en Philips op stofzui- gergebied de dienst uitmaken, lijkt voorlopig nog geen sprake van een stofzuigeroorlog zoals die in Groot-Brittanië woedt. „Er is zeker geen sprake van een heftige strijd", stelt directeur marketing M.J. Remmers van Miele Nederland. Volgens hem is de Nederlandse stofzuiger- markt, waarop Miele een mark taandeel heeft van ongeveer 35 procent, vrij stabiel. „Er is hier ook geen sprake van een run op de nieuwe stofzuiger van Dyson." De stofzuigers van Dyson, die met een prijs van ongeveer zevenhonderd gulden relatief duur zijn, hebben hier een marktaandeel van slechts enkele procenten. In Groot- Brittannië, waar zes van tien nieuw aangeschafte stofzuigers inmiddels van het merk Dyson zijn, ligt dat duidelijk anders. Remmers wijst er ook op dat er in Nederland ook nog geen uit gebreide reclamecampagnes worden gevoerd door Dyson. „Bovendien zijn Nederlanders, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Duitsers, niet zo snel geïmpo neerd door certificaten waarin gezondheidsclaims worden ge daan ten aanzien van een be paald product. Sterker nog: dat soort claims zijn hier zelfs ver boden." Tom Poes en de Grootdoener PUZZEL OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Babysit; 5. bijb. fi guur; 10. alcoholische drank; 12. halfaap; 13. ieder; 14. snavel; 16. raar aanwensel; 17. briefaan hef; 18. zuidvrucht; 20. deel van de bijbel; 21. bezeten; 23. ge luidloos; 25. groef; 27. huisdier; 28. pausennaam; 30. uitroep van opluchting; 31. werelddeel; 32. Europeaan; 33. vlekkenwater; 34. liefkozing; 36. modieus ge kleed; 38. ent; 40. gedroogd gras; 41soort duif; 44. rooms- katholiek; 46. soort onkruid; 47. barium; 48. Europeaan-, 50. ge graven diepte; 51voorzetsel; 52. familielid; 54. contant; 55. bo venste halswervel; 56. kcffie- soort. Verticaal: 1. Gebedstoren; 2. soort bier; 3. teer; 4. slee; 6. oos terlengte; 7. dwaas; 8. bijwoord; 9. denkbeeldig; 11volgzaam; 14. clown; 15. praatvogel; 18. duinvallei; 19. vreemde munt; 21. lijdend aan vitzucht; 22. dwaaltuin; 24. gebak; 26.gebied; 28. bijb. figuur; 29. Japanse gor del; 33. echtgenote v.d. tsaar; 35. kopie; 37. roofvis; 39. einder; 40. middenrifskramp; 42. jonge hond; 43. voorzetsel; 45. houten gebouw; 47. bewoner van Bas kenland; 49. opstootje; 51. vaar tuig; 53. muzieknoot; 54. kobalt. Nadat Sickbock hem kortaf verlaten had, dwaalde Pastuiven Verkwil mistroostig door de vallende avond. „Wat nu?", vroeg hij zich af. „Met het maken van knopen en treksluitingen heb ik bescheiden mijn geld ver diend. Toen ik genoeg had, heb ik een robot laten maken om eindelijk iemand te zijn. Maar omdat ik klein ben hebben ze me die afgenomen - en nu heb ik niets meer; geen geld, geen robot en geen iemand. Ach, wat moet er van mij worden? Waar moet ik naar toe?" Met deze gedachten be trad hij een afgelegen herberg, om tenminste een onderdak voor de nacht te hebben. Nu wilde het geval, dat dit hetzelfde logement was waar Tom Poes naar toe was gegaan na het instorten van zijn huis. En omdat zij de enige gasten waren, geraakten ze al spoedig in gesprek. „Het is hier wat kaal", zei Tom Poes, na enig ge praat. „Maar het is beter dan niets. Mijn eigen huis is door een robot verwoest." „Toevallig", riep de kno- penmaker uit. „Ik heb geen huis om dat ik een robot heb. Maar die is ge- stolen en nu heb ik niets." „Het is vreselijk om geen huis te hebben", zei heer Ollie bij zichzelf. Hij was na een poosje piekeren teruggegaan naar de bouwvallen van Tom Poes' woning en daar stond hij nu wat be drukt met de robot naar te kijken. „We moeten dit goed maken", her nam hij. „Voordat we grote daden kunnen doen moeten we onze fou ten herstellen. Toon wat je kunt, jon ge vriend! We gaan dit huis groter en mooier opbouwen! Hij ging in het maanlicht op een steen zitten en tekende met een takje in het zand. „Kijk", sprak hij, „zo on geveer moet het worden. Vier wan den en een dak er op. En een deur en ramen, als je begrijpt, wat ik bedoel. Niet te klein, hoor! Groter dan het was, dat zal Tom Poes leuk vinden." Zo pratend schetste hij voort, doch de robot, die het eerste ontwerp nauwlettend bekeken had, was reeds lang aan het werk. Men kan mis schien zeggen, dat hij wat traag op gang kwam, maar wanneer hij een maal bezig was ontwikkelde hij een geweldige snelheid. Heer Ollie was dan ook nog doende met het krassen van een schoorsteen in het zand toen hij achter zich de metalen stem hoorde galmen: „Stenen zijn op. Groot is leuk; groter is mooier; ste nen zijn op." De bouwmeester keek gestoord naar het vormloze metsel werk en fronste de wenkbrauwen. „Ga dan nieuwe halen!", riep hij kor zelig. „Stenen zijn er genoeg, maar een goed plan is zeldzaam." De ro bot verwerkte dit even, maar toen klom hij snel naar beneden en begaf zich op weg. Intussen hadden Tom Poes en Pastuiven Verkwil in de her berg begrepen dat ze dezelfde robot op het oog hadden en dat hun zor gen elkander dus raakten. „Het is een domme machine, die alles over drijft", zei Tom Poes. Daardoor heeft hij mijn huis verwoest." „Hij wordt verkeerd gebruikt!", riep de knopen- maker. „Dat is het!" E IEDE DOOR JAN VISSER Docto Enge layac kige f een p Het ziet er naar uit dat het verkiezingsweer in het teken sta; gen en wind. Fronten van een oceaandepressie bij Schotlan namelijk over ons land. Mocht het morgen geruime tijd slee zijn, dan wordt het pas de eerste keer sinds in 1970 de opk plicht werd afgeschaft dat de verkiezingen voor een nieuw pj want in het water vallen. Uit een onderzoekje dat ik heb gehoudej figuu overigens niet dat fijn verkiezingsweer per definitie gunstigj aan h opkomst en linkse partijen, zoals menigeen beweerd. Vier ja fruit, den, 3 mei 199.4, was het zonnig en warm (meer dan 20 gri Alles maar de opkomst bij de parlementsverkiezingen was de laag Kindi procent) sinds de verplichting om te stemmen werd afgescH The n PvdA verloor en ook Groen Links deed het minder goed dan Amer gen hadden gesuggereerd. Het CDA boerde toen dramatiscH rie. F uit. i blij rr Op 21 mei 1986 was het overdag eveneens fraai weer (zonrj een t warm). Toen kwam 86 procent opdraven en boekte vooral hidoch dach moet fifth Get tl Kenn Judit De rij Serie een grote overwinning. Op de mooiste verkiezingsdag, 25 rr scheen de zon volop en werd het 24-25 graden. Maar liefst cent van de mensen die kiesgerechtigd zijn togen naar de st de PvdA boekte een historische verkiezingsoverwinning. Regenen doet het morgen vooral in de ochtend. Morgenmid men de regenkansen af, maar tijdens de avonduren wordt h nieuw regenachtig. Ook de wind is morgen nadrukkelijk van Boven land staat een matige, langs dë kust een krachtige ei avonds een harde zuidwestenwind. De temperaturen lopen (een r maximaal 13-14 graden. Op donderdag nemen de regenkarispraé gaan de temperaturen al een paar graden omhoog. Vervolge1 tusse het vanaf vrijdag overwegend droog, komt er meer zon en stjtie: f\ kwik naar waarden boven de 20 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. Mjddagtem- peratuur van 7 graden in het noorden tot een graad of 13 in het zuidoosten, Zweden: Geleidelijk overal meer be wolking en af en toe re gen. Maxima van 8 graden in het noorden tot plaatse lijk 14 graden in het zui- Denemarken: In het algemeen veel be wolking en van tijd tot tijd regen. Soms ook even zon. Middagtemperatuur onge veer 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Op beide dagen wolken velden en kans op regen. Soms ook zon of flink wat wind. Maxima op de mees te plaatsenrond 13 graden. België en Luxemburg: Flink wat bewolking en kans op regen. Middagtemperatuur omstreeks 14 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: In het algemeen tamelijk veel bewol king. Vandaag op veel plaatsen droog, morgen kans op regen. Rond het Kanaal vrij veel wind. Maxima van 13 graden in het noordwesten tot 17 rond Clermont- Ferrand. Portugal: Droog en zonnige perioden. Vandaag aan de westkust nog een frisse noorden wind. Stijging van temperatuur, met op -<te regens rond 13 graden, morgen maxima rond 23 graden. Madeira: Zowel zon als wolken. Droog. Maxima omstreeks 20 graden Spanje: Op steeds meer plaatsen zonnig en droog weer, maar langs de Golf van Bis kaje aanhoudende kans op wolkenvel den. Stijging van temperatuur; op mor gen maxima rond 23 graden, in het noorden wat lager, in Andalusie veel ho- 35. on»» innig eerst regen, maar geleideli meer plaatsen droog. Mid tuur oplopend tot rond 1{ morgenmiddag. Vandaag bewolkt en op veel gen, morgen tijdelijk zonnig! Middagtemperatuur eerst n den, morgen enkele graden I Tsjechië en Slowakije: Vandaag vooral in Slowakijj Tsjechie goede kans op rej door ook wat zon. Middagte^~ oraden. 16 graden, morgen enkele Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Vandaag nog een stevige noordenwind. Middag temperatuur oplopend tot rond 25 gra- Marokko: Westkust: vandaag hier en daar nog wol kenvelden, morgen veel zon. Stijging van temperatuur, met op morgen maxi ma van 20 in het uiterste noorden tot ruim boven de 25 verder zuidwaarts. Tunesië: In het noorden kans op een bui, naar het zuiden toe aardig wat zon. Middagtem peratuur tussen 20 en 25 graden. Zuid-Frankrijk: Op de meeste plaatsen flink wat wolken velden en soms regen. In het zuidoosten droog en aardig wat zon. Vandaag nog een harde Mistral. Middagtemperatuur tussen 17 en 21 graden. - Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en waarschijn lijk overal droog. Middagtemperatuur oplopend tot iets boven de 20 graden op morgen. Italië: In het noorden droog en tamelijk zonnig. In het midden en zuiden ook wel zon, maar tevens kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur tus sen 18 en 23 graden. Corsica en Sardinië: Kans op zon, maar ook nog op een enke le (onweers)bui. Op beide dagen aardig wat wind. Middagtemperatuur tussen 17 en 21 graden. Malta: Goede kansen op zon, maar wellicht ook een enkele regen- of onweersbui. Af zwakkende wind. Maxima iets boven de 20 graden. Griekenland en Kreta: Vooral in het noorden van Griekenland soms regen of onweer. Verder zonnige perioden. Maxima van 19 tot 24 graden Turkije en Cyprus: Langs de Turkse zuidkust en op Cyprus kans op een stevige onweersbui. Ook zon. Middagtemperatuur van 22 graden langs de westkust van Turkije tot 30 op Duitsland: Wolkenvelden, plaatselijk ook zon Van daag op de meeste plaatsen droog, mor gen op de meeste plaatsen regen. Mid dagtemperatuur van 13 tot 16 graden. Zwitserland: Aan de zuidflank van de Alpen flink wat zon. Aan de noordflank soms ook wel zon, maar vooral morgen kans op regen. Middagtemperatuur van 15 tot 20 gra- W0ENSDAG6MEI 1998 Z Zon- en maanstanden 8ev Zon op 06.01 Zonoirikk Maan op 15.47 Maani st( Waterstand fe.®n IJmuiden Kalmei Hoog 01.16 13.35 00,,Ik; Laag 08 36 21.24 08or w Weerrapporten 05 mei 08 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven hall bew. Den Helder hall bew Rotterdam Vhssingen Maastricht Boedapest Bordeaux hall bew. hall bew licht bew iker hij 10 Las Palmas licht bt Rome regen Split hall bew. Stockholm zwaar bei Warschau regen Wenen zwaar bei Zurich onbew. Bangkok licht bew Buenos Aires onbew Casablanca half bew. Johannesburg onbew Los Angeles zwaar be1 New Orleans onbew. New York zwaar be' Tel Aviv hall bew. »i 10 10 10 w.s.o juro "3 10 Door een vergissing is gisteren de verkeerd^1; bij de strip Tom Poes geplaatst. Om die redenar< aflevering 578 gisteren herhaald voorzien ien juiste tekst. Tevens is er een nieuwe afleverins1 _ja"

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10