Waterwolf verandert in bondgenoot Vogelspin Vera viert veij aardag Onderwijsraad vreest te veel nadruk op kleinere klassen Binnenland Pax Christi: Geen fraude met subsidie t. 'Situatie in Cura^aose r gevangenis niet beter' Onderzoek naar samenwerking politie tijdens EK voetbal in 2000 Vliegveld op Maasvlakte kan ook de vorm van een eiland krijgen Lok: 'Zuiderzeespoorlijn pordt voor 2010 aangelegd' lystad Wegens Dodenherdenking zijn alle Holland Casino's, zowel overdag als 's avonds, op maandag 4 mei gesloten. Uiteraard bent u dinsdag 5 mei weer van harte welkom (m.u.v. Holland Casino Valkenburg). De receptie is dan als altijd vanaf 13.30 uur geopend. Een mooie gelegenheid om uit te gaan. iTERDAG 2 ME11998 Verkleining zal groot deel budget opslokken Amsterdam Achttien jaar geleden kwam Vera in Artis wonen. Ze was toen al twaalf jaar eerder, in 1968 als een heel jong Mexicaans roodknie-vogelspinnetje naar Nederland gekomen. Gisteren vierde ze haar 30ste verjaardag in het oudste Insectarium van Nederland, Artis (100 jaar). Vera is een kras oudje, want ze heeft de gemiddelde roodknie-vogelspinnenleeftijd al met vijf jaar overschreden. foto anp cor mulder Voorzitter J. Leune van de On derwijsraad is bang dat in een volgende kabinetsperiode de klassenverkleining op lagere scholen een te groot deel van het onderwijsbudget opslokt. Hij denkt dat er voor de moder nisering van het onderwijs geen geld meer over blijft. De politiek investeert nu fors in onderwijs, maar volgens Leu ne wordt er ook bezuinigd. Bo vendien ligt de nadruk te veel op kleinere klassen, meent de voorzitter. „Netto komt dus minder beschikbaar dan velen denken." De voorman van de Onder wijsraad spreekt zijn voorgevoe lens uit in het blad Binnenlands Bestuur. Hij stelt dat van een ju belstemming geen sprake kan zijn. enkel en alleen omdat de politieke partijen nu ruim een miljard gulden voor onderwijs uittrekken. Zoals de Onderwijsraad al eerder in een advies aan de mi nister betoogde, vindt Leune dat klassenverkleining alleen zin heeft als er genoeg goede le raren zijn en als er voldoende klaslokalen zijn. Verder stelt hij dat de leerlingen alleen verschil merken als er heel veel geld in een verkleining van Wassen wordt gestoken. Leune pleit dus voor andere aandachtsgebieden. De beta- studies moeten worden gesti muleerd en er zijn investerin gen in het computeronderwijs nodig. De politiek zou welis waar doordrongen zijn van het belang van de informatie- en communicatietechnologie op scholen, maar de partijen trek ken er nog te weinig geld voor uit, meent de voorzitter. De beste maatregel voor beter onderwijs is volgens Leune een investering in de leraar. De do cent moet in de toekomst op goede arbeidsvoorwaarden kunnen rekenen, er moeten goede lerarenopleidingen ko men en de werkdruk mag niet te hoog zijn. Investeren in de le raar is cruciaal, vindt Leune. „Eerst komt de leraar en dan komt er een hele tijd niks. Als je dan nog geld over hebt, kun je andere dingen regelen." Wroetend en bouwend gaat Noord-Holland op naar 2030 Pax Christi heeft niet gesjoe meld met subsidiegelden. De rooms-katholieke vredesbewe ging verwerpt na een intern on derzoek de beschuldiging van onderzoeker Siebelt dat Pax Christi met gefingeerde reke ningen subsidiegevers om de tuin heeft geleid. De beschuldigingen in Sie- belts brochure Ongewenste Waarheden hebben onder meer betrekking op 1992. Het Natio naal Aktiviteiten Fonds, het hui dige Nationaal Jeugd Fonds, had toen 15.000 gulden aan Pax Christi verstrekt voor jongeren projecten. Volgens Siebelt klop te de verantwoording achteraf niet. Volgens Pax Christi is de aan tijging gebaseerd op een onjuis te interpretatie van een kladno titie die in de prullenbak was beland. Op die notitie had een medewerker een doorbelasting van indirecte kosten onjuist ge typeerd. Daarom is het kladje weggegooid, aldus Pax Christi. De controle van de jaarrekenin gen door een accountant heeft ook nooit aanleiding gegeven tot vermoedens van onregelma tigheden. Cipiers spreken Antilliaanse regering tegen De Nederlandse en Belgische politie onderzoeken de moge lijkheid om tijdens het Euro pees Kampioenschap Voetbal 12000 op eikaars grondgebied te kunnen opereren. Doel is de politie tijdens dit grote voet balevenement zo efficiënt mo gelijk in te zetten. Het EK wordt over twee jaar in Neder land en België gespeeld. „Tijdens het drie weken du rende EK wordt er een grote wissel getrokken op de capaci teit van de politie uit beide lan den", legt projectleider com missaris Brekelmans uit. „Daarom is het noodzakelijk om de totale capaciteit zo effi ciënt mogelijk in te zetten." Als voorbeeld noemt hij het begeleiden van supporters van België naar Nederland. „Als je aan de grens dan Belgische agenten moet wisselen voor Nederlandse agenten, kost dat een dubbele capaciteit. Dat is zonde en onnodig." Bevoegd heden op eikaars grondgebied uitoefenen die verder gaan (aanhouden en verbaliseren), wordt moeilijker, zo verwacht de commissaris. Wat volgens hem nog wel een goede andere mogelijkheid tot samenwerken biedt, is het onderling uitwisselen van ma teriaal, zoals dranghekken of speurhonden. Brekelmans: „Het is handig dat je elkaar in tijden van schaarste snel kan helpen." Het onderzoek naar het op eikaars grondgebied optreden moet voor de zomer zijn afge rond. Dan gaat het voorstel van de projectgroep naar de Nederlandse politieministers (binnenlandse zaken en justi tie) en naar de Belgische rege ring. De Nederlandse en Belgi sche regering moeten beslissen over de gezamenlijke inzet van de korpsen en over de 'be voegdheden die Nederlandse en Belgische agenten op el- kaars grondgebied krijgen. rotterdam cert onnink Kiest het kabinet voor een nieu we luchthaven op of bij de Maasvlakte, dan zou dat vlieg veld ook de vorm van een ei land kunnen krijgen. Het nieu we terrein in zee zal dan komen te liggen voor de kust van een eventuele Tweede Maasvlakte. Dit blijkt uit een verkennende studie van het ministerie van verkeer en waterstaat. De regering heeft behalve de Maasvlakte ook Flevoland en een eiland in de Noordzee bij Katwijk als 'zoekgebieden' op het oog. Een andere optie is ver dere uitbreiding van Schiphol. Eind vorig jaar besloot het kabi net dat de sector verder mag groeien. Maar waar dat mag en kan gebeuren, is nog niet dui delijk. Waarschijnlijk zal een nieuwe regering hierover in september een besluit nemen. De luchthaven kan onderdeel worden van een mogelijke uit breiding van de Maasvlakte, zo staat in het rapport te lezen. Het vliegveld komt dan in het ge bied tussen de monding van het Haringvliet en de Eurogeul. Op deze plaats zijn er twee opties. De eerste is een als Maasvlakte 3 Klein (M3K) aangeduide luchthaven met een of twee pa rallelle, zuid-west-georiënteerde landingsbanen. De andere mo gelijkheid is een groot, Maas vlakte 3 Groot (M3G) genoemd vliegveld met twee of drie ba nen op een 'substantiële' uit breiding var) de Maasvlakte. Als derde kanshebber wordt het ei land naar voren geschoven. Voordat er knopen worden doorgehakt, is er nog wel veel studie nodig, stellen de plan nenmakers. De projectorganisa tie Toekomstige Nederlandse Luchtvaart Infrastructuur (TN- LI), waarin de ministeries van verkeer en waterstaat, VROM en economische zaken samenwer ken, houdt op dit moment plat form-bijeenkomsten in de be trokken regio's. ,NEF:Pr'e jaar voor Feyenoord-supporter ""—KLM en Northwest rookvrij L mstelveen Alle vluchten van KLM en haar alliantiepartner Nor- x/^nwest zijn vanaf 1 augustus aanstaande rookvrij. Vanaf die dag nag er ook niet meer op vluchten van en naar Japan worden ge- Vnjdag k<ookt. Tijdens alle andere vluchten is het al sinds 29 maart ver- te rokën. Northwest begon al in 1988 met het rookvrij Muiicmin. naken van zijn routenet. De KLM begon drie jaar geleden mee ^ïet rookverboden op de Europese routes, de vluchten van en ïaar Noord-Amerika en Australië. Dit jaar werden daar de routes laar Latijns-Amerika, Afrika, het Midden-Oosten en Azië aan oegevoegd. Japan was tot nu toe een uitzondering, maar het llijkt dat ook op die vluchten steeds meer reizigers rookvrij wil- reizen. Chippen nog niet echt populair De helft van alle Nederlanders bezit een chipcard of Ihipper, maar heeft weer slechts vijftig procent het plastic be- iaalmiddel tenminste één keer opgeladen. Als er al mee wordt Tjetaald, gebeurt dat gemiddeld niet meer dan vier keer per Inaand. Dit blijkt uit een vorige maand uitgevoerd onderzoek Iran het bureau NSS Research Consultancy. Ook het gebruik jiij automaten blijft beperkt. Vijftien procent maakt meerdere ■ceren per week gebruik van parkeerautomaten, vijf procent Icoopt uit de automaten snack en snoep, terwijl de sigarettenau tomaat slechts drie procent 'zware' gebruikers telt. '.ijn van groot belang voor bet noorden r Kok wil dat de aanleg n de Zuiderzeespoorlijn van ilystad naar Groningen eerder 'ordt aangelegd. Wat Kok be- eft ligt de nieuwe lijn er voor D10. De PvdA-lijsttrekker zei at gisteren voor de microfoon an regionale omroep levoland. 1 „De Zuiderzeespoorlijn heb- f/Y en we nu hoger op de priori- ïitenlijst gezet in de afspraken iet het noorden", aldus Kok. rv Pe uin staat °P de maar werd iedere keer reer naar achteren geschoven. /at mij betreft komt deze r\ poorverbinding zodanig naar oren dat we al voor 2010 kun- en spreken over een aangeleg- e Zuiderzeespoorlijn." Volgens ,'ok is de lijn van groot belang voor de bereikbaarheid van het noorden. Kok denkt dat de voorberei dingen en procedures om de lijn aan te leggen gelijk kunnen lopen met die van de Hanzelijn (tussen Lelystad via Kampen naar Zwolle). Dat laatste werk hoeft daar volgens Kok geen vertragingen van op te lopen. Wanneer de Hanzelijn wordt aangelegd, is overigens niet pre cies duidelijk. Aanvankelijk zou dat in 2004 zijn, maar wegens geldgebrek wil minister Jorrits- ma (verkeer en waterstaat) dat uitstellen tot 2010. Volgens een woordvoerder" komt Jorritsma nog met een notitie over de planning voor de Zuider zeespoorlijn en de Hanzelijn. Op dit moment is onduidelijk wanneer de lijnen er kunnen komen. akkoord al in uitvoering is. Maar het managementteam dat begin vorige maand door de Antillen had moeten worden benoemd, is nog steeds niet aangewezen. „We zien enkele technische bijstanders uit Nederland welis waar vrij regelmatig over de vloer komen", zegt een woord voerder van de bewaardersvak bond. „Maar de situatie nu ver schilt niet met die van vorige maand of van een jaar gele den." De door Nederland benoem de algemeen projectleider Rook is al langer dan een maand op Curasao. In zijn eerste rap portage heeft hij aangegeven dat verbeteringen pas op de lange termijn zijn door te voe ren. Op Curasao bestaat daar door de vrees dat de regering in Den Haag de limiet van de Eu ropese Commissie zal over schrijden. Amsterdam - Breda Eindhoven Groningen Nijmegen Rotterdam Scheveningen Valkenburg Zandvoort/Schiphol Airport l/illemstad anp )e situatie in gevangenis Koraal ipecht op Curasao is nog niet 'eel verbeterd, ondanks het ak- ;oord dat Nederland en de An- )agflllen in maart hebben bereikt. Jat zegt de Vakbond van Ci- »g ftiers De Antilliaanse regering 1 Hpneent evenwel dat een begin is u^emaakt met het verbeteren ran de omstandigheden. De Europese Commissie te- jen Foltering gaf de regering in Den Haag drie maanden de tijd )m een einde te maken aan het 'eweld in de gevangenis. Be- vaarders ranselen regelmatig gevangenen af. Gedetineerden naken onderling de dienst uit, vechtpartijen en verkrachtingen rijn aan de orde van de dag. to /4£erder dit jaar kwam een gede- Ineerde tijdens rellen in de ge vangenis om het leven. De Antilliaanse minister Wil lem van justitie meent dat het Nieuwe snelwegen, viaducten, tunnels, startbanen, trein- rails, woonwijken, industrieterreinen en ondergronds transport. Er komt geen einde aan het wroeten en bou- wén in de Randstad. Zelfs het landelijke deel van Noord- Holland boven het NoordzeekanaaJ blijft niet buiten schot. Er zijn vergevorderde plannen voor een drastisch ander waterbeheer, omdat de bodem steeds dieper weg zakt en het risico van overstromingen niet langer denk beeldig is. De waterwolf moet veranderen in een bondge noot volgens het platform Milieu en Water, dat alle be staande plannen voor Noord-Holland tot 2030 op een nieuwe kaart heeft gezet. Het platform adviseert het pro vinciebestuur en bestaat uit be langengroepen zoals overhe den, waterschappen, milieu groepen, kamer van koophan del en agrarische organisaties. De plannen maken korte metten met de traditionele op vatting dat het water van Noordzee, IJsselmeer en Mar kermeer een vijand is. Natuur lijke processen moeten voort aan vrij baan krijgen en overtol lig regenwater kan het beste op het land blijven in nieuwe, grote plassen. Alleen zo kan de water wolf zijn nieuwe rol krijgen als bondgenoot. Het platform: „Het vergt steeds opnieuw grote in spanning en veel geld om het waterpeil beheersbaar te hou den. Samen met het rijzen van de zeespiegel roept dit de vraag op of we op de weg van steeds meer inlaten en uitmalen door kunnen gaan." De voornemens om een einde te maken aan het eeuwenlang bestaande systeem van water inlaten bij droogte en wegpom pen bij nattigheid zijn revolu tionair. Het voortdurend droog- malen heeft ertoe geleid dat grote delen van de bodem op vervaarlijk grote diepte zijn ko men te liggen. Vooral boven het Noordzeekanaal lijkt de provin cie op een gigantische badkuip met duinen en dijken als op staande rand. Het malen kost bovendien steeds meer energie en er is geen enkele garantie dat het land nooit onder water zal lopen. In september '94 kon bij hevige regenval en ongunstige wind het overtollige water niet tijdig worden weggepompt. Op diverse plekken in de provincie ontstonden overstromingen. Bijkomend nadeel van het sys teem is dat in droge tijden wa ter van slechte kwaliteit de pro vincie binnenstroomt, wat ten koste gaat van de natte natuur en de akkers. Waterland en Vechtstreek krijgen in de plannen de functie van waterreservoir. Overtollig regenwater hoeft niet meer fa natiek te worden weggepompt, wanneer kleine polders perma nent onder water worden gezet. Dat schone water is goed voor landbouw, natuur en recreatie. Bovendien zal door niet langer wegpompen de bodemdaling tot stilstand komen. Gooi- en Vechtstreek kan leverancier worden van zeer zuiver water, dat bruikbaar is als drinkwater. Er zou 'een nieuw huwelijk' moeten komen tussen het Mar kermeer en het vasteland van Noord-Holland. Nu wordt het waterpeil nog kunstmatig en onnatuurlijk in de zomer hoog en in de winter laag gehouden. Volgens de plannen moet dat precies andersom, zodat het Markermeer in de winter een grotere voorraad regenwater kan vasthouden. Dit schone wa ter is in de zomer bruikbaar voor irrigatie van akkers. Voor bevloeiing in het zuiden van de provincie is het niet langer no dig rivierwater via de Oude Rijn binnen te laten. Markermeer water kan via de bestaande boe zemwateren zuidelijk van Am sterdam de Ringvaart van de Haarlemmermeer in. Volgens de nieuwe kaart lijkt in het Markermeer een aanzet te worden gemaakt met inpol dering. Langs de hele kust van Marken tot Enkhuizen verrijzen eilandjes uit het water met na tuurlijke begroeiing. Het Enk- huizerzand is een nieuwe, bre de strook land langs de IJssel- meerdijk, bestemd voor bollen teelt die uit de binnenduinrand moet verdwijnen. De Kop van Noord-Holland biedt ruimte voor grootschalige bollenteelt >edvol maftAsterdam Het hof in Amsterdam heeft gisteren een 25-jarige els mei injeyenoord-supporter veroordeeld tot driejaar gevangenisstraf dekking vyaarvan een jaar voorwaardelijk. De man stak volgens het hof elen mei sjjdens supportersrellen in Beverwijk een Ajax-fan neer. Het hof ;n. Een scehtte niet bewezen dat de Rotterdammer lid is van een crimi- is. iele organisatie, zoals het openbaar ministerie de harde kern i salon-, ban Feyenoord-supporters ziet. Zo zal Noord-Holland eruit zien in 2030 volgens het platform Milieu en Water, een adviescommissie voor het provinciebestuur. In het oog springen de bekkens voor overtollig regenwater (in blauw) en de eilanden langs de kust van het Markermeer (in geel). De strakke kustlijn langs de Noordzee is verdwenen. Per auto naar Amsterdam is inmiddels ondoenlijk. Het Rottepolderplein heeft een transferium (T) om de auto te parkeren en de trein te pakken. tekening bureau vista en grote veeteeltbedrijven met meer dan duizend koeien. Grote stukken cultuurland komen vervolgens vrij om weer op natuurlijke wijze te kunnen aansluiten bij de duinen, com pleet met herstel van het unieke waterloopsysteem. De vorig jaar gemaakte kerf in de brede dui nen bij Petten krijgt navolging. Op meer plaatsen mag de zee door de duinen breken, duinen mogen uitstuiven tot meertjes en er is zelfs sprake van het cre- eren van een lagune door land aanwinning. Ook langs de Westfriese Om- ringdijk, de oorspronkelijke zee dijk in het noorden, komt een plas-dras-zone om te voorko men dat de hoger gelegen pol ders in West-Friesland verdro gen. Ook die fungeren als bek kens van schoon water voor de landbouw. In het zuiden van de provin cie krijgen de nieuwe plannen voornamelijk vorm in beton en staal. De al langer bekende lo caties voor nieuwe woonwijken, industriegebieden, wegen, vrije busbanen, hoge snelheidslijnen, vijfde baan en luchthaven in zee staan op de nieuwe kaart inge tekend, naast minder bekende projecten als transferia, over slagcentra en windmolenpar ken. „De sterk toegenomen mobi liteit is een maatschappelijke verworvenheid van de eerste or de. Het is niet wenselijk of haal baar die terug te' draaien. Er moet wel iets gebeuren aan de negatieve gevolgen voor het milieu", zegt het platform, dat een duurzame balans tussen economie en milieu ziet als een van de grootste uitdagingen voor de volgende eeuw. De 1 plannen sluiten aan op de kabi- I netsnota Economie en Milieu. 9 Platformvoorzitter Hans van 1 der Vlist, dijkgraaf van Uitwate- I rende Sluizen: „In het platform zijn nu vier grote discussies ge- I weest. De nieuwe kaart geeft een goed beeld van wat er zo vi- ijl breert aan nieuwe ideeën. Daar 9 moet het provinciebestuur nu 1 mee aan de slag."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7