'Ik ben God nog niet tegengekomen' Kale gezichten 136 ZATERDAG 2 ME11998 ijk vc eW agd litse Mer< is l1( sc v; cvlakj M ieiniP"H umor is op pijnlijke mo- ning menten nooit veraf. „Mis- ïr de, schien moeten we wel een erlaijndje om het boek doen met de om ipe helikoptervisie van Willy Claes", denkè PR-man van uitgeverij Icarus. De ei zelf kan er maar een klein beetje Zijn boek Onze planeet, een ove( gaat over bijna alles, behalve dan steekpenningen die de bepse helikopterfabrikant Agusta zou sprn betaald. Die affaire kostte Claes andeür geleden de kop als hoogste baas ieder) Noord AÜantische Verdrags Orga- verpll gezet) ichaj) u niet liever een boek geschreven elite: opkomst en neergang als belang- ak gèlgisch politicus en secretaris-gene- schip de NAVO? <(jk sluit niet uit dat ik ooit nog met neer autobiografisch boek kom. ditje heb dat zeer bewust nu niet wil- In een boek over mijn tijd bij ErdsvyVO had ik het Joegoslavië-drama gedijnnen vermijden en ik wil met na- ze kv\ Bosnische Serviërs door het ont- van allerlei details niet wijzer ma in ze al zijn. Het Dayton-proces is enikwetsbaar." orms 'Defj u nooit gedacht: wat ik meemaak %en bedoeling, er zit een les in ver- jarej? nog niet rond met de vraag naar Leidekenis van de-hele affaire, hoewel s, Jaiteel over heb nagedacht. In zekere n ik er wel een ander, mens door ïkrij&ien. Als minister en NAVO-baas /erelij een gekkenleven: vliegtuig in, weitig uit. Ik heb ontdekt, het klinkt cliché, dat ik mijn kinderen verwaarloosd. Ik tracht dat nu maken bij mijn kleinkinderen, socmen nieuwe waarde die ik heb ont- is meer dan bruto nationaal pro- 'vad^r is ook zoiets als bruto nationaal rgerlj' 1 ïtfern het niet pijnlijk dat u zich vorige ide^og moest verantwoorden voor een lier spaarpotje' van anderhalf mil- st va dank dat uw echtgenote er op na zou geb \i gehouden? en zej echt tergend als men in je privéle- Het moeilijkste is: je bent ge- jeaakt je te verdedigen tegen een pu- dat! opinie die het dossier maar bij tkenh kent. Ik zeg nog maar eens: ik heb frank van helikopterbouwer ie m<j ontvangen. Maar wie gelooft dat? in de| 11 u zich voorstellen dat u de schijn waarop? ;bberj zoverre dat ik er zelfs voor vrees mejeriijk proces te krijgen. In de mid- gebjwen werd je aan de schandpaal je door de rechtbank was en c>deeld, ik ben in België al door de van dke opinie veroordeeld nog voordat ïdivicfotzaak js begonnen. Dat is een bit- gvar%dachte die soms wel bij me op- atschi' legrifl s gewwei uw boek over de toestand in de goocljf de zaak Agusta niet behandelt, or veljigf er misschien toch niet los van? ten dtn weer gaan studeren en schrijven nie poging uit het zwarte gat te klim- £0 heb ik mijn interne kracht weer overigens ook via de muziek en rlandje draad op te pakken in de partij in on-aal niveau. Maar de belangrijkste id driWas toch dat mijn laatste boek 'De ir nieiWeg' na tien jaar inmiddels verou- nen vVas. De val van de Berlijnse muur, ichtoffië-crisis, uitbreiding van EU en s zijnl en de ineenstorting van de Sovjet- n lev?tond er allemaal niet in." éf hurr Rusland bent u enorm kritisch. burgfo u durven politici in het vrije Wes- 4 harde waarheid niet te vertellen: snatind zakt steeds dieper weg in de schroom om het beestje bij de •r iede te noemen komt omdat je hier it onsje maken hebt met een bijzonder oetent een ontwikkelingsland met een [arsenaal. Dus wordt de indruk ge- t, worjat men op de goede weg is. Maar orclt zakt Rusland in het moeras, zowel onze|;air, politiek, democratisch, bud- als economisch. De cultuur is in eutrassjsche maatschappij misschien de onv^jtzondering: die floreert nog." voort roted riieid: Willy Claes schrijft vanuit het zwarte gat Na zijn gedwongen aftreden als secretaris-generaal bij de NAVO donderde Willy Claes (60) naar eigen zeggen in een 'diep zwart gat'. Drie jaar lang meed hij de pers, die hem achtervolgde met onthullingen over veronderstelde geheime ontmoetingen met de Agusta-baas Teti en dubieuze stortingen op zijn privé-bankrekening. Nu Claes een boek af heeft over de situatie in de wereld is hij gedwongen naar buiten te treden. Met gemengde gevoelens, dat wel. door PAUL KOOPMAN Je zou je bijna afvragen waarom de NAVO Russische ministers nog laat mee praten en het Westen miljarden steun ver leent. Grote ogen: ,,Ik pleit helemaal niet voor het isoleren of sanctioneren van Rusland! Ik blijf trouw aan de strategie die is uitge werkt: Rusland moet respect tonen voor de soevereine keuzes van zijn voormalige satellietstaten en twee: het verzekeren van de vrede en veiligheid in Europa kan niet zonder de Russen. En laten we wel wezen: Jeltsin kan het westen geen ver wijten maken. Het IMF heeft Rusland de grootste lening uit zijn geschiedenis ge geven, de banken hebben voor Rusland de grootste schuldsanering ooit op touw gezet, de EU heeft een royaal associatie verdrag gesloten, de NAVO heeft met Rusland een pact gesloten en ook bij de groep van zeven belangrijkste industrie landen mag Rusland aanschuiven." Veel resultaat heeft dat allemaal nog niet gehad. U wijst er op dat de maffia een steeds grotere greep op het land krijgt, en Moskou de regie over de gang van za ken langzaam verliest. Wat kan het Wes ten daartegen doen „Wat we moeten veranderen is onze houding tegenover het Kremlin. We moeten de Russen veel harder aansporen om de klassieke regels van bestuur en markteconomie te respecteren. Maar of dat voldoende zal zijn? Het alternatief is een ineenstorting van het centrale gezag of een terugkeer naar de dictatuur. Ik zie nog eerder het laatste gebeuren. Want ik heb het gevoel dat de Russische bevol king het totaal uiteenvallen van het rijk van Peter de Grote niet zal accepteren." Nogal verrassend vind ik uw impliciete kritiek op de uitbreiding van de NAVO en Europese Unie. Door maar een paar lan den in het klasje van 'eerste toetreders' op te nemen dreigt een nieuwe ttveedeling in Europa, waarschuwt u. Maar u stond zelf aan de wieg van de NAVO-uitbreiding. „Ik ben niet tegen de uitbreiding als zo danig, dat is zelfs onze historische plicht. Het is de beste manier om de democratie te verankeren, zo heeft de Unie zelf al be wezen. Ik bedoel: wie kan er zich nog een terugkeer van Spanje naar Franco of een terugkeer van Griekenland naar het kolo nelsregime indenken? Niemand toch! Wat ik zeg is: we moeten de uitbreiding niet laten stoppen bij de grenzen van Po len, Hongarije, Slovenië en Tsjechië. We moeten landen als Bulgarije en Roeme nië extra steunen, opdat zij niet over de rand vallen. En intussen de Europese Unie grondig hervormen." Dat wil nog niet zo lukken. U citeert oud-commissievoorzitter Delors die de Unie vergeleek met een luxe Mercedes die is uitgerust met de motor van een gras maaier. Willy Claes: „Ik kan niet zeggen dat ik sterker uit de hele af faire ben gekomen. Ik heb nog steeds emo tionele hoogten en laagten." FOTO ARCHIEF AFP „Dat slaat dan vooral op het falende bui tenlandse beleid van de Unie. In 1991 hebben de regeringsleiders in Maastricht een dramatische vergissing begaan door de buitenlandse politiek onder de unani miteitsregel te houden. Ik begrijp ook wel dat lidstaten er weinig voor voelen om op dit terrein een stuk van hun soevereini teit af te staan. Maar er zijn twee goede redenen om het toch te doen. Allereerst is er de permanente frustratie dat de eco nomische reus Europa in de wereldpoli tiek nauwelijks invloed heeft. Reden twee: het risico dat de echte Europese grootmacht Duitsland alléén de wijde wereld intrekt. Ik zeg niet dat Duitsland verkeerde bijgedachten heeft. Ik zeg dat een Europese stem in de wereld alleen doorklinkt als Frankrijk en Engeland, uit welbegrepen eigenbelang, een stukje soevereiniteit afstaan. Het kan toch niet bevredigen dat de VS overal de eerste viool blijven spelen." Was u ook zo kritisch over de Ameri kaanse dominantie toen u nog secretaris generaal van de NAVO was? „Nou, kritisch... Ik maak de VS niet het verwijt dat ze profiteert van de zwakhe den van Europa. Dat is iets wat wij ons zelf moeten aantrekken. Maar ik ben het wel eens met de voormalige Amerikaanse veiligheidsadviseur Brzezinski die er op heeft gewezen dat de VS hun leidersrol in de wereld niet kunnen volhouden. Over zo'n twintig jaar zal het Amerikaanse BNP nog maar 15 procent van de wel vaart in de wereld uitmaken. De Ameri kanen zouden daarom beter vrijwillig een stapje terugdoen en mede de basis leggen voor een zogeheten 'multipolair'- systeem. Europa, China, Japan en Zuid- Amerika zullen in de volgende eeuw hun eigen verantwoordelijkheden moeten ne men." U schrijft in uw boek dat u een optimis tische levenshouding heeft. Maar als je de hoofdstukken leest over Rusland, de over bevolking, werkloosheid, het milieu en Europa denk je: hoe houdt-ie 't vol? „Ik ben ik elk geval geen fatalist. In de meest zwarte momenten van de geschie denis bleek er vaak toch plots een om mekeer mogelijk. Op onvoorziene mo menten gebeurde er iets dat nieuw elan gaf. Er drukt een enorme onzekerheid op deze planeet, daarom ben ik ook erg voorzichtig met het doen van voorspel lingen. Die lotsonzekerheid is eigenlijk een pleidooi voor grote bescheidenheid. Een ding is zeker: we kunnen niet onge straft de rol van veroveraar op deze pla neet blijven spelen. Ik las ooit dat de Schepper zeker 26 keer faalde voordat zijn schepping ergens op wilde lijken. Op die puinhopen is onze constructie ge bouwd." De Schepper? Ik dacht dat u niet gelo vig was. Bent u in het 'zwarte gat' waarin u na de zaak Agusta was gevallen mis schien God tegengekomen? Ernstig: „Ik ben niet religieus, mijn le venshouding is gebaseerd op vrij onder zoek. Maar ik ben ook geen fanatiek ag nosticus. Ik erken dat het mysterie steeds groter wordt naarmate de wetenschap meer vorderipgen maakt. Maar om op uw vraag terug te komen: Nee, in mijn zwartste dagen ben ik God nog niet te gengekomen. Ik kan ook niet zeggen dat ik sterker uit de hele affaire ben geko men. Ik heb nog steeds emotionele hoog ten en laagten." Zal het wel goed aflopen met Willy Claes? „In alle eerlijkheid: ik weet het echt niet. Ik hoop met een gerust geweten en vol doende gezond nog een paar jaar bezig te kunnen zijn met mijn familie, met de studie en met het academisch doceren. Ik ben 60 jaar, op die leeftijd lig je echt niet meer wakker over je carrièrekansen. En als de partij mij na het Agusta-proces weer mocht vragen? Ja, dan ben ik be schikbaar. Maar als het moet ook als een voudig soldaat, want in de politiek zijn er wat mij betreft geen minderwaardige functies. Toen ik nog een jonge partijmi- litant was zei een oudere socialist me ooit: het kerkhof ligt vol met onvervang bare mensen. Dat ben ik nooit vergeten." Willy Claes: Onze planeet, een wereld; uit geverij Icarus; f 55.- De smaak van een dood vogeltje in de mond hebben. Kijk, dat komt me bekend voor. Niet de smaak, maar de uitdrukking. Ik ken die uitdrukking van mijn moeder. In ben aangenaam verrast die nu eens in een woordenboek tegen te komen. In Van Dale staat het niet, maar wel in Mare De Coster's Woordenboek van populaire uitdrukkingen, cliche's, kreten en slogans'. Dat is pas verschenen (Sdu/Standaard Uitgeverij) en het is een prachtig boek. Al was het maar omdat eindelijk die bijzondere smaak nu eens opgetekend is. De Coster weet ook dat die smaak te wij ten is aan overmatig drankgebruik, wat bij mijn moeder niet de oorzaak geweest kan zijn, en dat het een studenten-uitdruk king is. Waar hij dat vandaan heeft, wordt niet vermeld. Zo is meteen de sterke en de zwakke zijde van het boek al genoemd. Aan de ene kant is het een fantastische verzameling bekende en minderbekende uitdrukkingen, een woordenboek datje voor je plezier zit te le zen, en waarbij je geregeld in de lach schiet om de vele zotte of juist treffende uitdruk kingen die er zijn. Aan de andere kant is veel te vaak onduidelijk hoe De Coster aan zijn wijsheid komt, heeft hij zijn bronnen slecht geraadpleegd, slaat hij de plank nogal eens mis, kortom: een onbetrouwbaar boek. De Coster heeft een fijne neus voor bizarre uitdrukkingen en heeft veel verzameld, maar een serieus (spreek)woordenboek is iets anders. Maai' dat is er niet, en De Cos ter's boek is er wel, hetgeen een belangrijk voordeel genoemd mag worden. Lang niet gehoord maar mij toch goed be kend is: @'Lig niet te kalegezichten', wht zoveel betekent als 'niet zeuren, niet zagen'. De Coster noemt geen verklaring voor dit wonderlijke werkwoord, maar het grote Woordenboek der Nederlandsche Taal heeft een redelijk vermoeden: een kaal ge zicht is een baardeloos gezicht, iemand zonder baard oftewel een melkmuil. Kale gezichten is dus datgene wat iemand doet die nog geen baard heeft: onzin uitkramen. Je telt pas mee als je een baard hebt. Of het waar is, weet ik niet, maar het zou zo kun nen zijn. Ik heb er nooit over nagedacht. In ieder geval heb ik het als kind wel geregeld gehoord. Dat geldt ook voor de uitdrukking 'ergens smoel op hebben', of'smoel op iemand hebben': aantrekkelijk vinden. 'Heb je geen smoel op die baan?' Of ook: 'Hij lijkt wel smoel op haar te hebben'. De Coster ver meldt trots dat we deze uitdrukking al in 1896 aantreffen, maar ze komt ook voor in de Camera Obscura, en het Woordenboek der Nederlandsche Taal heeft het al bij CI. Tuinman in 1720 gevonden. Hoe komt het toch dat Mare De Coster dat niet even heeft nagekeken? Zijn prachtige woordenboek zou nog veel prachtiger geweest zijn als hij er wat meer werk van gemaakt had. Maar genoeg kritiek. Ik ben De Costco dankbaar dat hij ook het misbruikvan mijn naam geboekstaafd heeft. Talloze ma len heb ik dat als kind moeten horen. Zei er iemand 'Ik heb dorst', dan was er altijd wel een of ander grappig persoon in de b.uurf die antwoordde: 'Ga naar slager Van dfli' Horst, die heeft een hondje en dat pie->t zo in je mondje'. Helaas weet De Coster even min als ik waarom het juist een slager wqq, met zo'n hondje. Gaat de uitrukking terug op een slager die eens echt bestaan heeft, of is het maar een verzinsel? Behalve veel bekends staat er ook veel voor mij onbekends is, dikwijls niet minder fraai. Bijvoorbeeld 'aan mijn zondagse kont', voor: dat zal mij een zorg zijn. Of: 'Je zpster op een houtvlot' (geen sprake van), 'ballen krijgen' (arrest), 'op de ballen van de bok,' (proost), 'aan de draad trekken' (veel drin ken), 'iemand het ei uit zijn gat vragen' (jpi- pertinente vragen stellen) en 'bij zijn IJip pakken' (beetnemen, bedotten). Waar ik ook nooit van gehoord had, is: 'krijg de vergietziekte'. Gezien de mo gelijke aanvulling 'dan kun je lekken', zal deze verwensing wel op een geslachtsziekte slaan. Het doet me denken aan het mij wel bekende: 'Krijg een staart', wat aangevuld kon worden als: 'Krijg een staart met een blikken punt, dan kun je rammelen'. Men kan, of althans men kon dat zeggen als re actie op kalegezichten. Maar het staat er niet in. Geen flauw idee waar die staart met die blikken punt vandaan komt. Dat lijkt me dus iets voor de uitgebreide (en dan meteen herziene) tweede druk van De Cos ter's woordenboek.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 47