n Recreatie in een kernreactor 17 ZATERDAG 2 MEI 1998 EN Pretparkkoning van Oost-Nederland brengt afgedankte centrale tot leven Henny van der Most doet 'alles uit de hand' in Kalkar. De foto's geven een indruk van hoe de kernreactor er als pretpark uit gaat zien. FOTO'S FRANK UYLENBROEK WIM VAN WANROOY Sfe hij zich later bedenkt, wordt er weer een dik ke streep door gezet. Een echt plan heeft hij niet, alleen de grote lijnen staan vast. Ik heb eerder al voor hem gewerkt in Almelo. Hij vindt het prima wat ik doe," aldus de Belg, de man achter onder meer het nieuwe tropische zwembad, dat in de kernreactorruimte wordt gerealiseerd. Jora-projecten werkt in Kalkar aan de de coratie en thematisering in het pretpark. Met beplanting en rotspartijen. ,,We hebben er voorlopig voor ongeveer een jaar werk aan. Maar garanties zijn er niet. Van der Most te kent geen contracten. Hij kan ons dus zo een schop onder de kont geven. Maar aan de an dere kant is het heerlijk werken. Je hebt veel vrijheid van handelen. Heb je een machientje nodig? Koop maar. Als het werk daardoor sneller en beter gaat kijkt hij niet op 30.000 gulden", zegt directeur Elans Imanse. Van der Most lacht breeduit, maar reageert verder onverschillig. „Zo werk ik nu eenmaal. Als ik een kegelbaan in een ruimte kwijt wil en die baan is te lang, dan zaag ik er gewoon een halve meter af. Passen zal-ie. Niemand die het merkt. Dat is nu wat ik noem flexibel werken. Ik teken daarom ook geen contrac ten met bedrijven die hier bezig zijn. Dat kan ik er inderdaad meteen van af als ik dat wil." IJZER Oud ijzer, je struikelt erover bij de rondlei ding door de onderaardse gewelven en gan gen. Er moet nog 20.000 ton staal en 2500 ton aan koperen kabels in de kerncentrale aan wezig zijn. De handelaar in Van der Most komt weer boven. „Dat brengt allemaal geld op, want ik sloop het eruit om te verkopen. Er is ook nog speciale reactorolie. Die heb ik al aan Fransen verkocht. Ik heb wel het idee gehad dat iedereen hier dacht: die Hollander komt oud ijzer ophalen en dan loopt hij hard weer weg." Van der Most lacht. Het is nog stil in Kalkar. Tweehonderd be zoekers per dag, dan heb je het wel gehad. „Alles komt goed", zegt Van der Most. „Wacht maar af. Die Duitsers zijn enthou siast. Reclame hoef ik niet te maken. Nee, ook in Nederland niet. Mond-tot-mond-re- clame is de beste reclame die je kunt hebben. En ik heb al gemerkt dat het ook hier werkt. We hebben het hele Rührgebied als achter land. Trouwens, als er nu duizend bezoekers op een zondag komen, hebben we hier onze handen vol. Leid dat allemaal maar eens in goede banen door dat ingewikkelde gangen stelsel." Binnenkort wordt de volgende attractie in Wunderland in gebruik genomen. De Wes- ternbar, waar je in verschillende hoeken bij voorbeeld kunt hoefijzergooien, spijkers slaan en laserschieten. Van der Most: „We hebben nu pas één procent van de attracties klaar. Wie langer dan vier uur blijft en daar ongeveer 45 gulden voor betaalt kan eten en drinken zoveel hij wil. De portemonnee gaat in Kernwasser Wunderland maar één keer open." Behalve de zijne. iSHHEMT mm w - - - 11 11 ^elijks werken MMerd mensen aan hal,: ,..T oen erwezenlijking van jbad,, «i, oiroom van Henny en F J mmderMost. De inman uit ISTfl o4 yssel laat de j, ei.icentrale in Kalkar s. 1J vrouwen tot een iogelh 1parkMet behulp Bhet Rijnsburgse pimiijfjora, da t onder be zorgt voor apkai ;™jantingen 0 9. partijen zorgt, i.t 'Kernwasser 3 wo nderland'een srwall |ejfyldattractie 1 2e r ii'ik dFen- „Alles moet o,.|Jmogelijk zijn. |*T\-\ alkar als pretpark. Toen er in 1973 met de bouw van de snelle ^^kweekreactor in de Duitse deel staat Nordrhein-Westfalen ten zuidoosten van Kleef werd begonnen, kon niemand ver moeden dat het ooit nog eens zover zou ko men. Het gezamenlijke energieproject van de Bondsrepubliek Duitsland, Nederland en België stond weliswaar onder zware maat schappelijke en politieke druk, maar dankzij de geïnvesteerde acht miljard gulden stond ogenschijnlijk niets de opening van de kern centrale in de weg. Maar vijf jaar na de ople vering viel in 1986 het doek voor de centrale aan de Rijnoever. De deelstaatregering wei gerde de benodigde vergunningen af te ge ven. Nu, twaalf jaar later, wordt er in en rond jde kerncentrale hard gewerkt aan een nieuw toeristisch park van internationale allure: Kernwasser Wunderland. Het geesteskind van de Overijsselse zaken man Henny van der Most (48) moet in 2004 klaar zijn en jaarlijks een miljoen bezoekers gaan trekken. Het mag van hem ook wel een jaar later worden opgeleverd, want het is nu toch al open. De man uit Rheezerveen, die liefst 53 hectare grond tot pretpark kan om toveren, heeft geen haast: „Het moet goed gebeuren. Je kan uit financieel en logistiek oogpunt toch niet alles in één keer realiseren. Alleen als ik de lotto win, komt alles in eerr stroomversnelling. Niet eerder. Alle ruimtes hier in Kalkar moeten tot in de puntjes benut worden. De bezoeker moet straks tijdens het doorkruisen van de centrale van de ene ver bazing in de andere vallen. En het moet net zo'n succes worden als de drie andere parken die ik heb neergezet. Kalkar moet een we reldattractie zijn", zegt hij. Fiasco Het is een regenachtige dag in Kalkar. De miljonair is dit keer vanwege het voorspelde onweer niet met zijn privé-helikopter naar Wunderland gekomen. Hij heeft zich door zijn privé-chauffeur, die tevens zijn piloot in vaste dienst is, in zijn fraaie Mercedes laten voorrijden. Buiten is weinig bedrijvigheid. Enige bezoekers - met helmen op - krijgen een rondleiding, die ze later omschrijven als indrukwekkend. „Toch waren die rondleidin gen tot nu toe een fiasco", bekent Van der Most. Hij had gerekend op meer belangstel ling en nieuwsgierigheid. „Want waar kan dat nou, een kijkje nemen in de keuken van een kerncentrale? Alleen hier in Kalkar. Maar ik heb de organisatie van die rondleidingen uit handen gegeven en dat had ik niet moeten doen. Ik heb dat inmiddels teruggedraaid. Nu gaat het beter." Als Kernwasser Wunderland over een jaar of zes eenmaal voltooid is, beschikt het pret park onder meer over vier hotels met in to taal tweeduizend bedden en veertig verga derzalen. Er komen talrijke restaurants, een disco, een museum, een ontbijtzaal achter een glazen wand voor vierhonderd mensen, een bioscoop, een goed geoutilleerd sport centrum, een luxueus winkelcentrum, een tropisch zwembad, en noem maar op. Hoe veel geld Van der Most precies in het opzien barende project gaat investeren, weet hij nog niet. „Zeventig, tachtig, honderd miljoen? Je kunt hier geen prijs op zetten. Kijk als Warner Brothers aan een nieuw project begint, kan het wel nagaan wat zo'n investering kost. Maar ik moet slopen en bouwen, hokken en gaten vullen in een bestaande ruimte. Dat is wel wat anders dan een volledig nieuw park aanleggen." Levenswerk Dagelijks werken honderd 'mensen aan de verwerkelijking van de droom van Van der Most, die Kernwasser Wunderland zo'n beetje als zijn levenswerk beschouwt. De werknemers doen dat in een doolhof van gangen en tunnels, waar bij een rondgang een aanslag op het oriëntatievermogen van de bezoeker wordt gepleegd. Geen nood zegt de manager, dat komt straks allemaal dik voor elkaar. Er gaat bijvoorbeeld een treintje door de voormalige centrale rijden, dat de bezoekers van station naar station brengt. Van der Most wijst op een gat in de dikke muur. „Kijk, hier komt een station voor men sen die van hun hotel naar de disco gaan, daér voor bezoekers van de Egyptische cata comben, daér voor het Mexicaanse gedeelte en ga zo maar door. Het wordt de bezoekers heus niet al te lastig gemaakt, al duizel je nu nog van de gangen. Kijk, hier lopen we naar beneden, dertien meter diep. De liften wer ken nu nog niet, maar dat komt natuurlijk ook in orde." Van der Most is behalve de architect ('ik doe alles uit de hand, er staat niks op papier') van Kalkar ook de schepper van onder meer attractiepark De Bonte Wever in Slagharen. Hij bouwde ook Speelstad Oranje in Beilen en bedacht het prestigieuze Preston Palace in Almelo. Hij haalde ook de grote glazen ont vangsthal van Archeon - die in 1992 als Ne derlands paviljoen gebruikt werd tijdens de wereldtentoonstelling in Sevilla - weg uit Al phen aan den Rijn. Om die te verplaatsen naar het sportcomplex De Smelt in Assen. „Archeon, dat wordt nooit wat. Dat is alleen maar kommer en kwel," is zijn mening over het archeologisch themapark. Uniek Hij heeft een wonderlijke manier van zaken doen. In meerdere opzichten kan de pret parkkoning van Oost-Nederland een 'einzel- ganger' worden genoemd. De strategie van de ijzerhandelaar ('dat ben ik nog steeds') bestaat uit het opkopen van oude gebouwen. Dat maakt hem uniek. De Bonte Wever heeft als basis een oude textielfabriek, de aardap pelmeelfabriek van Beilen werd Speelstad Oranje en in Almelo veranderde hij een voor malig ziekenhuis in een luxueus uitgaansho- tel. „Ik heb een voorliefde voor oude gebou wen. Dat ziekenhuis heb ik gekocht toen ik op weg was een vaatwasser aan te schaffen. Ik liep eerst door het ziekenhuis heen en was meteen verkocht." Niemand doet hem dat na, zoals ook nie mand een kerncentrale opkoopt om er 'iets leuks' mee te gaan doen. Van der Most is ge woon onvoorspelbaar. Hij schoof in Kalkar als laatste aan de onderhandelingstafel. Mocht nog meedingen nadat het gemeente bestuur van Kalkar al vijf kandidaat-kopers had uitgezocht. Van der Most kreeg naar ei gen zeggen een staande ovatie toen hij zijn plannen voor de centrale ontvouwde. Hij ver zon de naam 'Kernwasser Wunderland' de avond voor zijn presentatie. Een inval. Zoals bij Van der Most veel toevallig gebeurt, maar wel met veel succes. „De anderen wilden de- ze grond alleen als industriegrond gebruiken. Dat heeft Kalkar genoeg. Die maakten dus geen kans. En als ze dit spul hadden moeten slopen, zou dat een miljard gekost hebben. Ik heb het voor een koopje. Maar als het park straks klaar is en ze zien wat het geworden is, denk ik dat ze me eigenlijk nog wel tien mil joen gulden-mee hadden willen geven." Water De nu uitgekochte Kalkar-eigenaar Schnell Bruter Kernkraftwerkgesellschaft (SBK) in Es sen ging in 1995 akkoord met de verkoop aan Van der Most. Die zegt op zijn beurt dat Kernwasser Wunderland, dat in mei 1996 zijn poorten opende, totaal anders moet worden dan andere parken in Nederland en daarbui ten. „Geen Efteling, geen Eurodisney, geen Walibi. Nee, anders en grootser, met heel veel waterpartijen in elk geval. Dat water loopt als een rode draad door het hele park, dat ook zijn naam daar aan ontleent." Een van de paradepaardjes van Van der Most wordt de invulling van de kernreactor. „Je moet hier in Kalkar kunnen zweven. Let terlijk. Door grote propellers kan ik de lucht met behulp van motoren laten circuleren. In de 35 meter diepe kernreactor van de centra le maken we dat mogelijk, die is er voor ge maakt." Van der Most krijgt al een kick bij het idee. „Straks kunnen er vijf mensen tege lijk in het vat zweven. Alles computerge stuurd. Prachtig toch, hier te kunnen zweven. Niet helemaal nieuw overigens, want in New York en Zürich heb ik dat ook al gezien. Maar het is wel apart." Diepzeeduiken - in een ander vat - staat ook op zijn verlanglijstje. En botsboten in de koeltoren, die aan de buitenkant een klim wand voor alpinisten wordt. Op de wand laat het ministerie van defensie militairen al oefe nen. Een attractie op zich, vindt Van der Most. Hij wil ook een heliumballon boven de koeltoren laten uitstijgen. „Kunnen de men sen van het uitzicht genieten. Je kunt het zo gek niet bedenken of Wunderland maakt het mogelijk." Gek „Alleen dromers en gekken kunnen dat be denken", zegt Santiago de Wael in het bijzijn van de parkeigenaar. Hij is als art-director aangetrokken en werkt voor het Rijnsburgse bedrijf Jora-projecten in de centrale. Hij loopt naar een muur en wijst op een door hem gemaakte tekening. „Van der Most heeft in deze ruimte aangeduid hoe hij het hier wil hebben. Ik heb het op de muur getekend en dan gaat hij ermee akkoord. Het is een aparte manier van werken. Hij is zelf eigelijk de ar chitect en wij voeren uit wat hij wil. We we ten dan ook precies wat hij wil, hè. Maar als

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 41