Toerisme M MEI: maand van het Fietsboek Bomen door het dak Fietsdag in teken van waterbouwkunde TERDAG 2 MEI 1998 t- en kra comm allaties, ogramm ilatie- er i a kge bierenpark Amersfoort amhede ïileert. In 1948 begon het rk met een paar ezeltjes en li aap zonder staart. Maar nu itechnie lektrotef161 een van de grootste ?nt beke»rjstjsche attracties van de >anning< aties. Dvincie Utrecht. En daar jft het niet bij. De tact °Prilcjervr|encj jjj ^t bos wil rsoneel 1184- groeien tot een landelijke (m/v) b I Coatirfkker. Nog deze zomer wordt gonnen met de bouw van de ad der Oudheid'. rial last de zebra's knarst een ardenbaan. De mechanische srries volgen ratelend een talen parcours dat door het kronkelt. Twee peuters men in het zadel. De ou- staan vertederd langs de De attractie roept een Ot Sien-gevoel op, zoals wel eer in deze hoek bij de par- erplaats van Dierenpark nersfoort. Ook de berenboe- ?1, een smalspoortreintje dat igelend tussen de dierverblij- n doorsukkelt, lijkt zo wegge- ctief 4en U'1 het Ranja-tijdperk. Efteling-ganger zal er zijn 1 geaAis voor ophalen. Maar menig !or. ag gezin in de regio is wel de- lijk gevoelig voor de soms wat g me|euterige charme van deze form#rentuin in hartje Nederland. irlijks passeren zo'n half mil- ei ?n bezoekers de kassa. Het is ivendien een geliefde herha- igsbestemming, zoals dat in creatiejargon heet. De 35.000 lonnementhouders komen middeld zeven keer per jaar. in bezoekje aan de dierentuin oet in de eerste plaats leuk n, maar dat wil niet zeggen It de educatieve elementen ogen worden vergeten. Dus Drden jonge bezoekers bij het n®e 'tblijf van verwoed tunnels gravende prairiehondjes in staat gesteld zelf een ondergrondse afdaling maken en wie het nog avontuurlijker wil, kan bij het onderkomen van de lynxen oog in oog komen te staan met zo'n grote boskat door in een riool buis te kruipen. Griezelexpositie Directeur M. Hoedemaker: ,,Het is niet de bedoeling van iedere bezoeker een bioloog te maken. Het blijft natuurlijk wel recrea tie. Maar de tijd dat de mensen langs de kooien raasden op weg naar het glaasje fris is voorbij. Ze vinden het ook leuk om iets te leren. Als je bijvoorbeeld de dieren voert, is het een kleine moeite wat uitleg te geven. Een otter? Wat is dat nou, behalve dat het vis eet en vlug is?" Dierenpark Amersfoort profi leert zich graag als een avontu- ïchap Dpen den u ffmiteil lems, Drie kleine, onafhankelij ke uitgeverij tjes hebben mei uitgeroe pen tot de 'Maand van het Fietsboek'. Een van die be drijfjes is 'De Wereldfietser' van auteur/eigenaar Bert Sitters die tot nu toe twee boeken schreef over barre ritten door onder meer Centraal Azië; de andere twee zijn van respectievelijk de duo's Eric Schuijt/Marijke Ver mond (schrijvers van 'Fietskrie- bels') en Ineke Valster/Ronald Niehot die in hun boek verhalen over een rit met kinderen door de Verenigde Staten van Ameri ka. Sitters hoopt met dit initiatief de belangstelling voor fietsboe- ken wat aan te wakkeren. „Er zijn er in ons land genoeg ver schenen en naar ik heb begre pen worden boeken van men sen als Frank van Rijn, Dick Bakker en Bert Aardema redelijk verkocht. Maar het kan beter, veel beter. In een land als Ame rika zijn fietsboeken vaak best sellers; hier zijn ze in de* winkels nauwelijks te vinden. Vandaar dat we de boekhandelaren heb ben gevraagd in mei speciale aandacht te schenken aan fiets boeken of ze nu van ons zijn of van anderen." Over de medewerking van cfe winkeliers heeft Sitters, een 52- jarige ouderenwerker uit Am sterdam, tot nu toe niet te kla gen. „Integendeel. Wie we ook benaderden, iedereen was en thousiast. Ons probleem is al leen dat we allemaal een volle dige baan hebben en niet de tijd om iedere boekhandelaar per soonlijk te kunnen benaderen. Het is voor ons meer hobby dan commercie. Maar we doen ons best en de eerste, door ons ge maakte affiches hangen al. Als het een succes wordt, gaan we proberen van de Fietsmaand een traditie te maken." 'Als je de pelikanen voert is het een kleine moeite wat uitleg te geven. Wat is dat voor een soort vogel? Wat-eet ie?' foto da renpark voor de kleintjes: slui pen tussen de tijgers, een hang- buikzwijn betasten in de kin derboerderij; het kraaiennest van de ark beklimmen, bellen met de boktor via de kriebel- foon in de griezelexpositie, klauteren in de touwbruggen van het speel-o-droom. Dat klinkt allemaal reuze span nend, maar kan 'Amersfoort' de concurrentie aan met bijvoor beeld een attractie als het Dolfi narium in Harderwijk? In de huidige vorm niet, zo voorspel len deskundigen die de toe komstmogelijkheden van het dierenpark in kaart hebben ge bracht. Als er niets gebeurt, zal het bezoekersaantal dalen naar 300.000. Nu al stokt de toeloop van dagjesmensen. De groei van de afgelopen jaren komt voor namelijk op het conto van de abonnementhouders. Het managementteam mikt na drukkelijk op een doorbraak naar een recreatiepark van lan delijke allure. Het concept daar voor ligt klaar. Het is opgesteld door externe deskundigen. Het aantal bezoekers moet de ko mende periode groeien tot 850.000 per jaar; het uiteindelij ke doel is zelfs een miljoen be zoekers. Ook moet - om hogere opbrengsten te krijgen - de gast langer blijven dan de vier uur van nu. Om dat te bereiken, wil de dierentuindirectie toe naar een totale educatieve recreatieve beleving in sfeerthema's. De bedoeling is dat het park op termijn zal worden ingedeeld in circa tien themagebieden met elk een specifieke atmosfeer. Bovendien moet er een aan zienlijke uitbreiding komen van deslechtweer-accommodatie Komende zomer wordt begon nen met de aanleg van het eer ste themagebied, de Stad der Oudheid, die 1,2 hectare groot wordt. In deze attractie zullen voor het eerst dierenverblijven worden geïntegreerd in een illu sionaire wereld. De bouwaan- vragen voor het miljoenenpro ject zijn de deur uit en kapver- gunningen voor een aantal mo numentale bomen zijn al ver leend. Het dierenpark hoopt be gin volgend jaar de eerste be zoekers van de nieuwe attractie te kunnen verwelkomen. De Stad der Oudheid krijgt een paleis van waaruit het publiek op de roofdieren kan kijken. Di recteur Hoedemaker: „Het is geïnspireerd op het paleis van koning Darius. Daarin liepen tijgers rond." De stad zal verder een tempel krijgen, die zicht geeft op de leeuwen. Dieren park Amersfoort wil in het nieu we complex het dier 'in de tijd plaatsen'. Hoedemaker: „Vroe ger liepen er zadeldekjakhalzen op de mestvaalt. En gieren za ten constant te rommelen in het afval. Wij gaan dat simuleren. Aan de rand van de stad krijgen de gieren en jakhalzen daarom een gezamenlijk verblijf." Ook voor kamelen, dromedarissen, bavianen, tedalschapen en klip dassen zal nog een plaatsje wor den gezocht. Hoedemaker: „Het wordt een mix tussen educatie en recreatie." Het nieuwe bezoekerscentrum van de Hoge Veluwe geeft gasten het gevoel dat ze zowel binnen als buiten zijn. foto gpd tom van duke Het Nationaal Park de Hoge Veluwe kreeg een nieuw bezoekerscentrum. En omdat de direc tie het na vijfentwintig jaar plaatjes kijken tijd vond worden voor wat anders werd de achter haalde tentoonstelling over de Veluwe vervan gen door allerlei 'interactief op te roepen we tenswaardigheden. Een druk op een plastic keutel bijvoorbeeld» levert fraaie beelden op van een poepend hert en een vernuftige ma quette laat zien hoe een zandverstuiving werkt. Verder worden bezoekers op de hoogte gehou den van het wel en wee van hazen, herten en hommels in een doorlopende filmvoorstelling. De oude blokhut waarin bezoekers eerder wer den ontvangen werd met de grond gelijkge maakt. Na de sloop verrees in krap zeven maanden een nieuw bezoekerscentrum, waar van de totale kosten tweeënhalf miljoen gul den bedroegen. Het ontwerp voor het centrum kwam van de tekentafels van architectenbu reau Quist-Wintermans uit Rotterdam. Frank Wintermans: „Als je een centrum als dit be zoekt, moet je het gevoel hebben dat je buiten bent." Dat heeft de ontwerper nogal letterlijk genomen. Twee bomen staan binnen, maar groeien door het dak naar buiten. Elibert Maathuis, hoofd voorlichting van de Park De Hoge Veluwe, sluit niet uit dat de ten toonstelling in de toekomst nog wel eens zal worden gewijzigd.Als we up to date willen blijven, denk ik dat we de expositie om de vijf jaar moeten aanpassen. Maar zover is het voorlopig nog niet. Eerst maar eens zien hoe de mensen hierop reageren." De Landelijke Fietsdag (zater dag 9 mei) staat dit jaar voor een groot deel in het teken van het 200-jarig bestaan van Rijks waterstaat. Onder het motto 'Kijk eens met andere ogen naar Nederland' worden de deelne mers aan het evenement gewe zen op de talloze bouwkundige staaltjes die hebben gezorgd voor droge voeten, goeie wegen en veilig verkeer. Als bijzonder heid worden op deze dag tevens 26 bijzondere locaties geopend. De fietsers kunnen daar onder meer zien hoe het verkeer in een tunnel in de gaten wordt gehouden, waarom er stuwen zijn en hoe een sluis werkt. Er zijn door het hele land ruim 200 trajecten uitgezet, die zo goed als allemaal beginnen bij het plaatselijke dan wel regio nale VW-kantoor. Daar ook lig gen de beschrijvingen klaar van de routes die ongeveer 35 kilo meter lang zijn. Het officiële startschot wordt gelost door staatssecretaris Erica Terpstra. Zij doet dat in Den Haag, omdat die stad deze zomer het 750-ja- rig bestaan viert. Stal qua bijzonderheid vorig jaar vooral Rotterdam de show (met een rit die de deelnemers dwars door het Feyenoord-sta- dion voerde); ook dit jaar is er in en rond de Maasstad een tocht uitgezet, die ongetwijfeld veel belangstelling zal trekken. Na de start bij de Erasmusbrug wordt allereerst de Van Brie- nenoordbrug bezocht. De ruim te onder de brug, waar de reus achtige contragewichten han gen, is speciaal ter gelegenheid van de Landelijke Fietsdag ge opend voor het publiek. Het vefdere deel van de route leidt de fietsers onder meer langs de stuw van Krimpen aan de IJssel, het streekmuseum Crimpenerhof en - nadat er met een pontje is overgestoken - de brug over de Noord. Daar kan een kijkje worden genomen in de verkeerscentrale Regio Dordrecht. Het traject gaat ten slotte via het Infocentrum Vaanplein (waar een expositie valt te bezichtigen) en het sta tion Lombardijen terug naar de Erasmusbrug. Ook bijzonder lijkt de route die vanuit Beverwijk is uitgezet. Tij dens de tocht worden de deel nemers in staat gesteld het Sluiscomplex IJ muiden (inclu sief gemaal) te bezoeken. Ande re ritten die zonder enige twijfel veel deelnemers zullen trekken zijn die rond Schoonoord (met onder meer een bezoek aan het vermaarde Boomkroonpad), die bij IJmuiden (waarin de impo sante, boven de Wijker Tunnel liggende verkeerscentrale 'De Wijde Blik' kan worden beke ken) en - om nog maar een voorbeeld te geven - die van Goes en Zierikzee (via ettelijke veerpontjes). Een overzicht van alle startplaatsen is te vinden het ANWB-magazine 'De Kampioen', nummer 5. Ook kan in formatie worden ingewonnen op tele foonnummer 070 - 31 41 42 0. Haagse trekpleisters 'Haagse Trekpleisters'. Dat is de naam van een nieuwe folder die wordt uitgegeven door de Stichting Promotie Den Haag. In de krant wordt informatie verstrekt over Madurodam, Duinrell, het Casino van Schevemngen, het Omniversum en Sea Life. Ook bevat het vouwblad naast gegevens over twee populaire stadsrondritten (de Royal Tour en de Architectuur Tour), kor tingsbonnen en een evenementenlijst. 'Haagse Trekpleisters' kan worden aangevraagd bij de VW Den Haag, telefoon 06 - 34 03 50 51. Spelenderwijs Het Noorder Dierenpark blijft gestaag doorgaan met het uitge ven van de smakelijke serie 'Zoo Informatie'. Zojuist rolde het deeltje 'Spelenderwijs' van de persen. Zoals de titel al aan geeft, wordt daarin in woord en (schitterend) beeld een over zicht gegeven van de spelletjes die door dieren worden ge speeld. Of het nu om de schijngevechten van jonge bavianen gaat, landverovertje van zeeberen of 'tonnetje rollen' van^on- ge nijlpaarden. Het boekje is te bestellen door 10 gulden over te maken op giro 927.586 ten name van het Noorder Dieren park (onder vermelding van 'Spelenden/vijs'). Het boekje is voor 7,50 gulden ook verkrijgbaar in de souvenirwinkel van het park. Motorvakanties Bij Vrij Uit kwam de Motorbrochure 1998 uit. In het in sa menwerking met de Stichting Motor Reizen Opleidingen (MRO) en het Motormagazine ProMotor samengestelde pro gramma staan net als vorig jaar veel korte 'tussendoortjes' in de Benelux en Duitsland. Nieuw dit jaar is een toer door de El- zas en de Vogezen en een tweetal langere 14-daagse combi- natiereizen door respectievelijk het Zwarte Woud/Zwitserse bergpassen en de Elzas/Vogezen/Franse Alpen. De dertig pagi na's tellende catalogus (prijs 1,50 gulden) met daarin een boekingsformulier is verkrijgbaar bij alle ANWB-kantoren, de vestigingen van Safe Motors en bij Vrij Uit, telefoonnummer 023 - 56 96 56 9. UNESCO-lijst uitgebreid Twee Poolse steden, de Hanzestad Torun en Malbork (bekend om de kruisriddersburcht) zijn op de prestigieuze UNESCO- lijst geplaatst. Eerder werden uit hetzelfde land onder meer de oude stad van Warschau, het centrum van Krakow en het mu seum Auschwitz-Birkenau opgenomen in de onderhand lange reeks waarin de 'meest waardevolle culturele erfgoederen van de mensheid' zijn opgenomen. Voor Nederland staan het voor malige eiland Schokland en de Stelling van Amsterdam in het register. Veerdienst Denemarken Scandlines, de rederij die de veerdienst verzorgt tussen de Deense havenstad Esjberg (Jutland) en het vakantie-eiland Fanö, heeft de capaciteit van haar schepen aanzienlijk ver groot. De twee nieuwe schepen kunnen in plaats van - zoals vroeger - 23 auto's nu 35 wagens meenemen. Naar verwach ting zullen de wachttijden daardoor korter worden. Het maxi mum aantal passagiers blijft overigens gehandhaafd op 400 per overtocht. Scheepszaken Onverwachte hindernis tijdens de Landelijke Fietsdag. Bij 'Scheepszaken' verscheen een brochure met daarin een overzicht van zeiltochten die door deze reisorganisatie worden georganiseerd op onder meer de Oostzee (met bijvoorbeeld een bezoek aan Sail Stockholm), de Atlantische Zee (onder meer bij de Hebriden) en de rede van Bretagne. De trips wor den alle gemaakt op traditionele houten zeilschepen en heb ben een bemanning die uitstekend op de hoogte is met het gebied waar wordt gevaren. Zeilervaring is voor passagiers niet nodig. Informatie: Scheepszaken te Abcoude, telefoon 02 94 - 28 82 87. WERELDWIJDWEG Het World Wide Web, in de volksmond meestal 'Het Inter net' genoemd, stroomt bijna over van toeristische infor matie. Er is bijna geen plek ter wereld of er is wel iets over 1 te vinden op één van de miljoenen sites van het web. Voor wie op reis gaat is het Internet een onuitputtelijke bron van informatie en mogelijkheden om een reis te plannen. Omdat we een paar weken geleden reeds de dierentuinen in 1 Nederland hebben behandeld en het hoofdverhaal van deze j pagina daar ook over gaat, kijken we in dit rubriekje eens naar hetgeen de wereldbevolking krijgt aangeboden als wordt gezocht naar toeristische informatie over Nederland. We gebruikten daartoe twee van de belangrijkste zoekma chines op het Internet: Yahoo en AltaVista. Yahoo is een zeer goed georganiseerde 'searchengine' en le vert een schat van informatie op de vraag 'tourism nether- lands'. Verwijzingen naar algemene sites, maar ook naar provincies. Het is bekeken door Amerikaanse ogen, maar niettemin nuttig om informatie te vinden voor een dagje uit. AltaVista levert 55 antwoorden op dezelfde vraag (met een tussen beide woorden)Van hotelboekingen tot en met de j officiële site van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). Die houdt voor buitenlanders de mythen aardig in stand: tulpen, kaas, molens en jawel: klompen. Maar tus sen die voor ons absolute flauwekul ook goede informatie. Bijvoorbeeld via Cyberwonders, waar je plekjes kunt vinden om te bekijken, maar ook hoe je er komt en waar je kunt overnachten. Budgettravel levert een lange lijst van nuttige websites en specifieke informatie over steden is te vinden bij de Dutch Homepage. Kruip eens in de huid van een Amerikaan en ontdek hoe verrassend Nederland dan kan zijn. http://www.cyberwonders.com/netherlands.html http://budgettravel.com/amster.htm http://www.dhp.nl/uk http://search.yahoo.com/bin/search?p=tourism+netherlands -

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 31